Bewindsman in de vuurlinie Gesprek van de Dag Verlegen Chocolade-industrie op zoek naar nieuwe trends VRIJDAG 13 OKTOBER 2000 Aommvntaar Palestij nen helpen Oorlogen zijn volslagen zinloos. Mensenlevens gaan er mee verloren, standpunten raken er door verhard en op de een of andere dag moet zo'n oorlog weer worden be ëindigd. Zelden is er na afloop iemand anders wijzer van geworden dan de internationale wapenhandel. Dat geldt ook voor de oorlog waarin Israël en de Palestijnse Autoriteit de laatste dagen verwikkeld zijn geraakt, en die natuurlijk al enige tijd sluimerde. Het vredesgesprek dat met de verkiezing van Barak tot premier onmiskenbaar een nieuwe impuls kreeg, heeft het afgelopen jaar weinig opgeleverd. De eenzijdige te rugtrekking van Israël uit Zuid-Libanon is vooral voor de Israëli's zelf en in veel mindere mate voor de Palestij- nen een belangrijk wapenfeit. De meeste Palestijnen zijn met 'Oslo' geen stap opgeschoten. Sterker nog, in sociaal-economisch opzicht zijn ze er zelfs op achteruit gegaan, omdat hun mogelijkheden om in Israël te wer ken aanzienlijk zijn beknot. Een nieuwe intifada hing om die reden al een tijd in de lucht. Een bijkomend probleem is bovendien dat zowel pre mier Barak als de Palestijnse leider Arafat een dagelijks slinkend deel van hun achterbannen vertegenwoordi gen. De groeiende oppositie ziet in Barak een watje die het veel te gemakkelijk met de Palestijnen op een ak koordje wil gooien, en zelfs bereid is Jeruzalem te offe ren. Met de eerder door zijn illustere voorganger Rabin beproefde politiek van de ijzeren vuist wil ook Barak nu deze critici de mond snoeren. Arafat is, zeker voor veel jongere Palestijnen, uitgegroeid tot het symbool van vruchteloze onderhandelingspolitiek. Met andere woor den: Palestijnen en Israëli's vechten niet alleen tegen el kaar, maar ook tegen hun eigen leiders. Dat maakt het verloop ongewis. Achter de schermen spannen Amerika, Rusland, de Europese Unie, Egypte en Jordanië zich in om een staakt het vuren te bereiken. Hopelijk lukt dat en raken de ruziënde leiders opnieuw met elkaar in gesprek. Op de korte termijn kunnen de aanstormende bemiddelaars echter ook een matigende rol spelen met (voedsel)hulp om de dagelijkse nood in de Palestijnse gebieden te verlichten. Want als iets de lont uit het kruitvat kan halen, dan is het een merkbare verbetering van de erbarmelijke omstandigheden waar onder veel Palestijnen moeten leven. If It'visie Lawine van grappen Trrring! De zo goed als nieuwe Nederlandse comedy is nog maar net begonnen of daar gaat al de bel. Paul van Dungen doet open. Voor de deur staat een nerveus man netje. Die zegt: „Freek de Leeuw. - Nee, Paul van Dungen. „Nee, ik ben Freek de Leeuw. - Ja, en ik ben Paul van Dungen. Ziezo. Aflevering 2 van de serie Verkeerd Verbonden is nog maar twee minuten oud en de eerste grap is al ge weest. En dat tempo houdt schrijver Peter Römer nog een tijdje vol. Freek blijkt op zoek naar Pauls ex-schoonmoe- der Louise, die om onnaspeurbare redenen nog bij hem inwoont. De dialoog gaat verder: „Eh, ik werkte vroeger bij de slager waar Louise altijd haar boodschappen deed. - Ik ga niet over onbetaalde rekeningen. Als Freek vertrokken is gaat alweer de bel. Paul van Dun gen doet weer open. Voor de deur staat deze keer de nieu we vriend van de ex van Paul. Paul zucht: ,Ach Jezus. - Bijna goed. 't Is echt de ene grap na de andere. Jammer dat het alle maal van die suffe grappen zijn. Om de een of andere reden denken schrijvers van Neder landse comedy altijd dat het voldoende is om een 'groot misverstand' te creëren. Dat het dan vanzelf leuk is. In Verkeerd Verbonden is het misverstand dat slagersjon gen Freek verliefd is op Louise, maar dat Louise denkt dat haar ex-schoonzoon Paul haar probeert te versieren. Lachen maar. Over de casting is niet nagedacht. 'Oma Louise wordt ge speeld door Elsje de Wijn. Haar dochter, de ex van Paul, door Mary-Lou van Steenis. Daar ga je als kijker vanzelf heel erg van fronsen, want het leeftijdsverschil is niet groot genoeg. En diezelfde fout wordt nog een keer ge maakt, want Mary-Lou, die ergens voor in de dertig moet zijn, heeft weer een dochter van 16. Het enige waar Wil wél om kon lachen was de villa in het Gooi. waar de serie zich afspeelt. Die kwam zo af en toe even stilletjes in beeld, om de kijker een rustpuntje te bieden in de lawine van grappen. „Ik ken die villa", riep mevrouw Buys. Wil kende hem ook. Het was precies dezelfde villa die tien jaar het decor was van Oppassen!, die andere Nederlandse comedy. Wil begreep meteen waarom de serie Verkeerd Verbon den heet. Elke keer bellen er mensen voor de opa's, en dan blijkt er ene Paul van Dungen in dat huis te wonen. De eerste stapjes buiten het veilige hok brengen deze vier dagen oude Aziatische olifant nogal in verlegen heid. De publieke belang stelling in de dierentuin in het Engelse Chester was enorm. Het kleine dikhuidje bleef dan ook heel dicht in de buurt van moeder Thi-Hi- Way. FOTO AP PHIL NOBLE Haargel met chocola? Dat nog net niet, maar kreeft met cho cola, en chocoladebier, dat moet de komende jaren kun nen in Nederland. Gisteren werden in Amsterdam de nieuwste trends op het gebied van chocola wereldkundig ge maakt, als ouverture van het Chocoladefestival dat op 21 oktober in de hoofdstad be gint. Nederlanders eten al jaren zo'n beetje dezelfde hoeveel heid chocolade (ruim 6 kilo per persoon), maar dat bete kent niet dat er de komende jaren niets verandert. „Cacao als specerij bij het koken, dat wordt de trend de komende jaren", stelt P. Janssen van de organisatie van het Chocola defestival. „Althans, dat ho pen we dan. Kip met een mo le, een soort puree, van cho cola, dat is een heerlijk ge recht dat van oorsprong uit Mexico komt." Nederlanders gaan volgens haar meer tijd besteden aan echt hoogwaar dig koken. „Slowfood, als te genhanger van de snelle hap. We willen er weer de tijd voor nemen." Voor de fijnproever komt waarschijnlijk dit jaar een chocoladebier op de markt. De Engelse brouwerij Young's wil eerst de reacties afwachten op het komende Chocolade festival. Zijn die gunstig, dan kan deze 'stout' wellicht dit najaar al worden opengetrok ken. Nederland volgt met het Cho coladefestival soortgelijke eve nementen in Italië - met jaar lijks meer dan 300.000 bezoe kers - en Londen. Amsterdam rekent op ruim 7.000 bezoe kers en dat zou een verdubbe ling zijn ten opzichte van de eerste editie van vorig jaar. Op het festival zijn presentaties van restaurants en de branche te zien, maar ook het Haven bedrijf van Amsterdam, de grootste cacaohaven ter we reld. Naast cacao als specerij van de toekomst, is Nederland nu al op weg nieuwe wegen in te slaan, stelt B. van Halteren van chocoladefabriek Calle- baut. De Belgische firma is marktleider in Nederland, met een marktaandeel van meer dan 70 procent. Callebaut le- Lijst van incidenten rond Van Aartsen blijft groeien Als Jozias van Aartsen (52) woensdagochtend de roltrap in de Tweede Kamer opstapt, weet hij al hoe laat is. Boven wacht de pers om te vragen of hij nou echt met aftreden heeft gedreigd. De minister van buitenlandse zaken strijkt over zijn haar, recht zijn schouders en treedt op zijn gebruikelijke manier - borst vooruit, kin omhoog - de wachtende journalisten tegemoet. Glimlachend en zo op het oog vol zelfvertrouwen, wuift hij keer op keer dezelfde vraag weg: „Aftreden? Ik heb daar niets meer over te zeggen. Ik heb hier nu andere dingen te doen." Om vervolgens te ver dwijnen in de vergaderzaal voor het debat over de vredesopera ties van de afgelopen jaren. Maar ondanks zijn onbewogen uiterlijk kan de WD-bewinds- man niet echt rustig zijn. Hij heeft een woelig weekje achter de rug. Eerst ruzie met de Tweede Kamer over Joegosla vië. Vervolgens het afgelopen weekend hoogoplopende mot met premier Kok, omdat die hem openlijk was afgevallen in dezelfde kwestie. Maandag een uiterst kritisch stukje in de ge renommeerde Financial Times, die zijn uitspraken over Joego slavië als een 'diplomatieke blunder' omschrijft. En woens dag blijkt de ruzie met de pre mier tot de opening van De Te legraaf te zijn gebombardeerd. Op de één of andere manier roept Van Aartsen steeds kritiek over zich af. Dat was onder Paars-1 al zo toen hij minister van landbouw was. En ook als minister van buitenlandse za ken haalt hij zich keer op keer de woede van Kamerfracties op de hals. Indonesië, de NAVO- bombardementen op Kosovo, de Europese vredesmacht: het lijstje van onderwerpen waar over hij bij de Kamer op het matje moet komen wordt steeds langer. Daar komt nu zijn oproep bij aan de (toen nog) Joegoslavische oppositie leider Kostunica, om vooral mee te doen aan een eventuele tweede ronde van de Joegosla vische presidentverkiezingen. Is het nou echt fout wat hij ge zegd heeft? Nou nee, zelfs pre mier Kok benadrukt dat hij het inhoudelijk met zijn minister Jozias van Aartsen. eens was. Alleen de timing was heel ongelukkig. De oppositie in Joegoslavië was in een grim mige strijd om de macht ver wikkeld, en dan helpt het niet als een minister uit Nederland in het openbaar zegt dat ze zich in het uiterste geval maar moet schikken naar de wensen van de gehate dictator. Het zit wel vaker in de timing. Zo meldde Van Aartsen net even te snel dat de bombarde menten op Kosovo al waren be gonnen. Soms is ook zijn for mulering ongelukkig. Dat was bij Indonesië een paar keer het geval. Maar wat de Kamer ei genlijk erger vindt is dat de mi nister zijn fouten niet wil toege ven. Van Aartsen is eigenzinnig. Daarmee strijkt hij ook zijn ambtenaren tegen de haren in. Het irriteert, die parmantige houding van de bewindsman die bij hoog en laag volhoudt dat hij het goed ziet, en de Ka mer verwijt dat niet te begrij pen. Dan kan de minister al gauw weinig goed doen. Soms loopt het prima. Zo was de Kamer zeer tevreden over de harde veroordeling van Israël bij de onlusten in de bezette ge bieden vorige week. Die eigen opstelling van de minister werd gewaardeerd. Maar helaas voor Van Aartsen blijven incidenten langer hangen. En zoals gezegd: het lijstje wordt langer. Nu staat daar ook een dreigement met aftreden op. Dan heet je in Den Haag al gauw 'aangeschoten wild'. Het is de vraag of Van Aartsen nog van dat stempel af kan ko men. Beeldvorming is voor een minister van buitenlandse za- FOTO ARCHIEFFOTO ken cruciaal. Alleen daarom al is het voor Van Aartsen noodza kelijk dat het voorlopig even rustig blijft om hem heen. Want zoals CDA'er Verhagen het tref fend zei: „Je moet wel van je minister van buitenlandse za ken op aan kunnen. Je wilt toch niet dat ze in het buitenland achterover gaan zitten als hij iets zegt, met zo'n blik van: 'O, jee daar heb je hem weer'." jaco van lambalgen vert meer dan 700 soot het snoepgoed. Die chi gaat op in de vorm v jes, ijs, bonbons, repi bak door de Nederlai len, meestal onder e merknaam. „Nederlanders willen I van een steeds betere J teit. Vroeger bevatte e bittere chocola ('pum procent cacao, maar wordt 70 procent. Het weer wat kosten, en h( zo puur mogelijk zijn.' Voor wie echt geld heeee er de komende jaren n ni chocola beschikbaar ui schillende gebieden, te111 lijken met de 'appellati 8 controlees' in de wijns 1 Callebaut heeft al eeni 'k op de markt met een a ment uit Java, noordel v' Zuid-Amerika, Grenad v£ Sao Tomé (Afrika). „M, p als met een goede wijn op is op. De vraag is gr dan het aanbod", stelt Halteren. Minder kij voor De k en Big Bn De reality-soaps Big B n De Bus zijn inmiddels weken op gang, maai m gemiddeld aanmerkei e der bekeken dan de e< h ties. Dat heeft de dien Luisteronderzoek (KI i NOS becijferd. De eerste weken Big B pc kluisterden gemiddeli veer 700.000 mensen buis. Vorig jaar lag dal rond de 900.000. Bove vertoonde dat aantal) it jaar een duidelijk stijg pk terwijl die volgens een derzoeker dit jaar ontl tr Naar De Bus wordt tol door gemiddeld 350.(1 sen gekeken, tegenovt i 600.000 vorig seizoen. Veronica is ondanks d si re belangstelling nieti den. „Verleden jaar w y dacht ook enorm. We ten wel dat de kijkdicl L iets omhoog zal gaan, sen de 750.000 en 8 sen." Ook SBS6 zegt ci a zijn met de huidige so De Bus. „Dit soort pre ma's is in het tweedei nou eenmaal minder e sant." Een SBS-woordvoerde ten dat de zender wel ren had ingeschat c dichtheid lager zou ui' maar de live-uitzendii maandagavond scooit lijk lager. De zegsman dat daar niet veel vera u in zal komen, omdat currentie op dat tijdst Th dend is. De Bus moet men tegen kijktopper loos (KRO) en speelfili De Bus wordt dit jaar' eerst niet alleen in Ne maar ook in Vlaanden zonden door de comn kijken gemiddeld zo'n Vlamingen naar De Bi ondervindt in Vlaandf currentie van de Vlaai Brother. Daar kijken g zo'n 800.000 mensen i wijl het Vlaamse kijkei eel vier miljoen is. In( se editie gaat het pika: dan in de Nederlandsi vrouw die minutenlar haar bh zoekt wordt ei gebracht, en ook zijni 'bewegende bulten on dekens' gesignaleerd. Kostunica M. t'nst'lijk In mijn geboortestadje woonde in de jaren vijf tig boven aan de afrol een man die als twee druppels water op Jozef Stalin leek. Achter zijn rug om werd hij ook door iedereen als Stalin aangeduid. De man leed daaronder, en terecht, want al leek hij sprekend op Stalin, hij was de gemoedelijkheid en vriendelijkheid zel- Toch heb je altijd het gevoel dat twee men sen die sprekend op elkaar lijken ook qua karakter wel overeenkomsten moeten vertonen. Als ik Milosevic op de buis aanschouwde, was het alsof ik in 't vol lemaansgezicht keek van mijn Oom Huib. En die twee leken wat hun karak ter betrof wel degelijk op elkaar. Oom Huib was zonder enige tivijfel de allera keligste man die ik ooit ben tegen geko men. Als hij me zag, klemde hij mijn oor schelp tussen zijn duim en wijsvinger en draaide hij eraan alsof hij koffiebonen maalde. Terwijl een vlijmende pijn door je hoofd schoot, siste hij je toe: 'Je vader is Eli, het zal net zo slecht aflopen met jou en je broer als met Hofni en Pinehas'. Die Eli waar mijn oom Huib steeds aan refe reerde is een figuur uit het Oude Testament die zijn zoons laat verloederen. Toch zijn, die voor spelling ten spijt, mijn broer en ik nog vrij goed terecht gekomen. Alleen onze oorschelpen zijn in onze jeugd onherstelbaar beschadigd ge raakt. Gelukkig is Milosevic nu, naar ik hoop voor goed, opgestapt want alleen al vanwege het feit dat hij zo sprekend op mijn oom Huib leek, kreeg ik als ik hem zag meteen kippevel. Z'n opvolger, Kostunica, doet me ook heel sterk aan twee mensen denken die ik vrij goed ken. Die grote wallen onder z'n ogen, en z'n hou ding, en z'n haar - net Jeroen Brouwers. Maar die blik in z'n ogen, dat is de blik van de hoog leraar economie Eduard Bomhoff. Als hij van beiden de minder goede eigenschappen combi neert, zijn we met Kostunica van de regen in de drup geraakt. Jeroen Brouwers moge dan een voortreffelijk schrijver zijn, hij is ook een que rulantdie je midden in de nacht stomdronken opbelt en je dan de meest bizarre verwijten maakt. Eduard Bomhoff is superslim. Dat is natuurlijk heel mooi, maar die superslimme hyperbaasjes hebben allemaal diep in hun hart een grote minachting voor hun medemensen die dom mer zijn dan zij. Bovendien denken ze, omdat ze zo uitzonderlijk pienter zijn, dat ze veel beter tot oordelen in staat zijn dan hun medemensen - wat natuurlijk ook meestal het geval is - en daardoor zijn ze uitzonderlijk moeilijk af te brengen van eenmaal ingenomen standpunten. Ze zijn, kortom, behalve griezelig intelligent, ook altijd zeldzaam eigenwijs, om niet te zeg gen extreem halsstarrig. Melkert valt ook een beetje onder deze categorie, maar die weet z'n halsstarrigheid nog aardig te camoufleren. En fin, hoe het ook zij, dankzij hun superslimheid in combinatie met de diepe minachting, zijn deze mensen van aard en aanleg volstrekt geen democraten. Als Kostunica - waar ik een beetje bang voor ben - een superslimme, halsstarrige querulant is, denk ik niet dat er zoveel zal veranderen in Joegoslavië. Het is trouwens wel raar dat ieder een zo opgetogen was over die volksopstand daar. Keek je goed naar de lui die 't parlement bestormden, dan leken 't allemaal toch net voetbalsupporters. Hier en daar zag je ook skinheads rennen. De hooligans hebben Servië bevrijd! I De talkshow Catheri- I ne, die op 29 de- I cember voor het I laatst is te zien bij I RTL4, wordt mis- I schien nieuw leven 1 ingeblazen bij een I andere zender. Of I dat ook met presen- I tatrice CATHERINE I KEYL gebeurt, is I nog onduidelijk. Zij moet nog formeel aangeven of ze wat voelt voor een door start. Dat heeft Procter Gamble, die de exclusieve rechten van het programma be zit, bekendgemaakt. Omdat dat bedrijf er financieel niet uit kon komen met RTL4 stopt het programma bij dat station, maar dat wil volgens een woordvoerster niet zeggen dat Procter Gamble is uitgeke ken op de formule. Het publiek overigens ook niet. De praatshow wordt dagelijks door zo'n 500.000 mensen bekeken. Kroonprins WILLEM-ALEXANDER is zijn vader in populariteit voorbij gestreefd. Uit een enquête dat het onderzoek: Ivomar in opdracht van het RTL gramma Van Koninklijke Huize blijkt dat 34 procent van de Ne< bevolking hem het sympathieks de koninklijke familie vindt. Pm haalde 31 procent. Prinses Marl met 26 procent als populairste» lid van de familie uit de bus. Kc Beatrix volgt haar op de voet me cent. De drie maanden oude zoon van NA is volgens het glamour-tijdst een van begerenswaardigste jon zeilen van Groot-Brittannië. Roe Ritchie, wiens vader de Britse li seur Guy Ritchie is, staat op nui op een door het tijdschrift same lijst. Op nummer 1 staat Lord Fi Windsor, de 22-jarige zoon van en prinses van Kent. De 16-jarij Blair, zoon van de premier, staa mer 4, prins William (18) op nu en prins Harry (16) op nummer der staan er voornamelijk sporte teurs en popsterren op de lijst.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2