Leidsch Dagblad Oorlog dreigt in Midden-Oosten Teleurstelling over locatie tolpoort A4 PvdA wil huuraftrek in plaats van subsidie Inval bij neonazistische cd-handelaar Oegstgeest Nobelprijs voor de vrede naar president Zuid-Korea 2 WEKEN GRATIS LEIllSCH DAGBLAD 13 OKTOBER 2000 -ïd_ I Samenleving jan de Dag [Diensten .11,13,14,1 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42439 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Bewoners Condorhorst botsen met Portaal Leiden 14 Katwijkse winkeliers willen klanten uit regio lokken 15 Leiderdorpse jeugd legt in debat wensen op tafel 16 Ter Aar kampt met tegenslag na tegenslag Wim T. Schippers en Titus Muizelaar vinden elkaar in 'Zonder titel' 21 Groeneveld heeft nog steeds vertrouwen in Lugdunum hwaai kost hol miljoenen fchrijding van de ge- gaat Schiphol maxi- miljoen gulden kos- Iblijkt uit het besluit kter Netelenbos (ver- t vanochtend is be- jaakt. Op een punt bij mnep is dit jaar meer [maakt dan wettelijk b. Als Schiphol geen «en treft om dit punt H, dan kan de dwang- tpen tot vijf miljoen De luchthaven vindt ngsom 'buitensporig [overweegt juridische [oord bij jatie Serviër |Aet Joegoslavië-Tribu- lens oorlogsmisdaden jgde Bosnische Ser- to Janjic heeft van- lelfmoord gepleegd tse miütairen van de Icht hem wilden aan- jDat gebeurde in de we stad Foca. Janjic yi door een ontplof- ndgranaat, aldus een •èrder van het tribu- liter Sony iirjutuin na j jaar overleden Akio pedeoprichter van het elektronicaconcern (eft zijn familie 928 dden nagelaten. Ne- jlieleden moeten de jelen, die voor een jtaat uit onroerend ndelen Sony. Morita ji 1946 samen met puka Tokyo Telecom- i«bns Engineering op »58 werd omgedoopt en uitgroeide tot een grootste elektronica- jten ter wereld. Isie Jemen (ïbassade titse ambassade in Je- feft zich vanochtend IT) zware explosie voor- ^Ruiten van het ge- van de nabijgelegen dse ambassade gin- diggelen, maar nie- ikte gewond. De ex- mt een dag nadat in van Aden, in het zui- jemen, een Ameri- (rlogsschip het doel- an een aanslag. 3AG 22 PAGINA'S Israëlische leger voert zware luchtaanvallen uit op Palestijnse steden Het conflict in het Mid den-Oosten dreigt volledig uit de hand te lopen. Het Israëlische leger voerde gisteren zware luchtaan vallen uit op doelen in de Palestijnse steden Ramal- lah en Gaza als vergelding voor het lynchen van drie Israëlische soldaten door een Palestijnse menigte, eerder op de dag. TEL AVIV-WASHINGTON-BIARRITZ GPD Het leger sprak van een 'sym bolische waarschuwing' en een 'beperkte operatie', Maar de aanvallen worden door de Pa- lestijnen opgevat als regelrechte oorlogsverklaring. Volgens de Israëlische premier Barak is dat 'onzin'. Hij zei gisteravond dat de Pa lestijnse leider Yasser Arafat 'op dit moment geen partner voor vrede lijkt te zijn'. Barak wil een regering van nationale eenheid op een zo breed mogelijke basis vormen, omdat er een 'nationa le noodsituatie' is «ontstaan. „We zullen vechten om onszelf te verdedigen." Gisteravond laat zouden Isra ëlische gevechtshelikopters ook de Palestijnse steden Nablus en Hebron op de Westelijke Jor- daanoever hebben aangevallen. De Fatah-beweging van Arafat maakte een mobilisatie in eigen gelederen bekend om de 'Israë lische agressie' af te slaan. „Ons volk zet de mars naar Jeruzalem voort, naar de hoofdstad van de onafhankelijke Palestijnse staat", aldus Arafat. De Pales tijnse minister van internatio nale samenwerking Nabil Shaath had het over een 'oor logsverklaring'. Diverse Arabische landen hebben woedend gereageerd op de .Israëlische acties. Een machteloze internationale ge meenschap kon gisteren verder niet anders dan grote bezorgd heid uitspreken over de escala tie van het geweld. Secretaris generaal Kofi Annan van de VN riep Israël en de Palestijnen op tot 'terughoudendheid'. De Verenigde Staten vroegen de partijen hun 'uiterste best' te doen om het geweld te beper-' ken. „De toekomst van het Midden-Oosten moet worden bepaald aan de onderhande lingstafel", benadrukte minister van buitenlandse zaken Al bright.' Het geweld in het Mid- Een Palestijn in het politiebureau van Ramallah toont zijn met Israëlisch bloed besmeurde handen aan de woedende menigte buiten den-Oosten zal vandaag ook de discussies op de Europese top in Biarritz beheersen, maar gis teren werd al duidelijk dat het gezelschap met lege handen staat. Bij de Israëlische aanval len met helikopters en tanks vielen gistermiddag tientallen gewonden. Alle Palestijnse ste delijke gebieden werden afge grendeld. Eerder op de dag had de Palestijnse politie in Ramal lah op de Westelijke Jordaanoe- ver vier Israëlische soldaten ge vangen genomen. De vier wer den beschouwd als 'infiltran ten', maar volgens de Israëli sche lezing waren de militairen verdwaald in Palestijns gebied. De politie van Ramallah kon niet voorkomen dat drie van de FOTO AFP CHRIS GERALD Israëliërs werden gelyncht door een Palestijnse menigte die het bureau bestormde. De overle vende soldaat werd, gister avond zwaargewond aan Israël overgedragen. Arafat heeft te gen de Britse minister van bui- Olieprijs schiet naar 37 dollar DEN HAAG GPD De snelle escalatie van het geweld in de Midden-Oos tencrisis heeft de olieprijs vanochtend opgejaagd naar 37 dollar per vat. Noordzee- olie was in tien jaar niet zo duur. Gisteren was de prijs al door de 35 dollar heenge gaan. Shell adviseert haar pomphouders de benzine prijs morgen te verhogen met drie cent en diesel met vier cent. De olie is nu duurder dan vorige maand, toen alarm werd geslagen over de nega tieve effecten op de wereld economie. Er volgde een da ling omdat de VS een deel van haar strategische oliere serve op de markt bracht. Vrees voor een vroege inval van de winter in Noord- Amerika en de crisis in het Midden-Oosten joegen de olieprijs de afgelopen week verder op. De beurzen kregen ook een flinke tik door de snel toenemende spanningen. De Amsterdamse AEX stond vanmorgen om elf uur op 1,3 procent verlies, de Parijse CAC-40 op 2,2 procen verlies en de belangrijkste indexen in Londen en Frankfurt no teerden één procent lager. Gisteravond liep de Dow Jo nes al forse klappen op. De New Yorkse graadmeter ver loor 3,65 procent op 10.033,94. De euro leverde ook flink in, en stond van ochtend op de Europese wis selmarkten op 86,46 dollar cent uit. Daarmee is de een heidsmunt opnieuw beland op het niveau waarbij de grote centrale banken op 22 september besloten tot een monetaire interventie. Dit ingrijpen viel toen samen met maatregelen om de olie prijs te druilen. Een lage eu ro en een hoge olieprijs za delen de eurozone op met te veel inflatie. De gemeente Haarlemmermeer vindt de beslissing van minister Netelenbos (verkeer) om in 2003 een tolpoort te plaatsen op de A4 tussen de afslagen Nieuw-Vennep en Hoofddorp 'teleurstellend'. Dat zegt wet houder Blankers-Kasbergen (CDA).. De dorpsraad van Nieuw-Vennep vreest sluipver- keer. Netelenbos maakte giste ren de acht locaties bekend waar zogeheten heffingspunten moeten komen. In de regio Den Haag zal op de Al 2 een tolpoort worden geplaatst tussen de af ritten Zoeterwoude en Leid- schendam. Per passage moet door de automobilist een spits- tarief van zeven gulden worden betaald. Voor forensen uit Lei den en de regio heeft dit grote Voorlichter R. Wever van Schiphol over de tolpoort op de A4: „Het is natuurlijk goed dat dit de bereikbaarheid van Schiphol ten goede komt. Dat is een positief aspect. En de pas sagier die misschien één keer per jaar met het vliegtuig gaat, zal dit ook nog wel voor lief ne men. Moeilijker ligt het voor onze werknemers uit bijvoor beeld Leiden of Alphen aan den Rijn. Die moeten in 2003 dat spitstarief gaan betalen." Pagina 3: Utrecht krijgt uitstel voor antifileplannen verfijnde Franse keuken a la carte, weekmenu dagspecialiteiten maandag t/m zondag vanaf 17.00 uur voor informatie reserveringen: Haven 62 - 2312 ML Leiden - 071-5215102 wessels.zijlpoort.nl e-mail: wessels@zijlpoort.nl De Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung heeft vanmorgen de Nobelprijs voor de vrede ge wonnen voor zijn inspanningen om vrede en verzoening tot stand te brengen met Noord- Korea. „In de loop van Zuid-Korea's tientallen jaren van autoritair bewind, en ondanks herhaalde dreigementen tegen zijn leven en langdurige periodes in bal- DEN HAAG GPD OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER WIM KOEVOET De politie Hollands Midden en justitie in Den Haag hebben gisteren in zijn ouder lijk huis een 19-jarige Oegstgeestenaar aangehouden die ervan wordt verdacht muziek te hebben verspreid met racisti sche en discriminerende inhoud. Hij zou dat hebben gedaan via een postor derbedrijfje, Berzerker Records. De poli tie heeft 300 cd's en 200 cassettebandjes in beslag genomen voor verder onder zoek. Na verhoor is de verdachte aan het eind van de middag naar huis gestuurd. Justitie is tot actie overgegaan nadat een aantal keren aangifte tegen de man is gedaan. Behalve het Leidse Meldpunt Discriminatie, deed ook een koper van een cd onlangs aangifte. Volgens persof ficier C. Nooy was daarmee voldoende verdenking tegen de 19-jarige jongeman gerezen 'om hem van zijn bed te lich ten'. Zij verwacht dat het onderzoek en kele weken duurt. Justitie besluit daarna of de man daadwerkelijk vervolgd wordt. De maximale straf die de politierechter voor de verspreiding van racistische tek sten kan geven, is zes maanden. Dat justitie niet eerder in actie is geko men wijt zij aan het feit dat bij dit soort overtredingen het aftappen van de tele foon niet is toegestaan. „Daardoor duurt het langer voor je genoeg materiaal hebt om tot een huiszoeking over te gaan. Wij zijn ook niet gewend om op ieder stuk in iedere krant te reageren, zonder dat ik daarmee deze zaak wil bagatelliseren", aldus Nooy. R. van Dijk, coördinator van het Meld punt Discriminatie is niet verbaasd over inval. „Wij wisten dat het OM intern be zig was met een onderzoek. Ik denk dat er haast bij was omdat Berzerker Re cords dreigde ondergronds te gaan." Pagina 15: 'aanhouding komt wel een beetje laat' De PvdA wil huren aftrekbaar maken voor de inkomstenbe lasting. Zo denkt de partij het wonen meer betaalbaar te ma ken, vooral voor mensen met een laag inkomen. De huursub sidie kan worden afgeschaft zo dra de huuraftrek is gereali seerd, aldus PvdA-Kamerlid en vice-fractievoorzitter Duives- teijn. Hij wil het ministerie van fi nanciën Iflten uitrekenen hoe zo'n aftrekpost uitpakt in het nieuwe belastingstelsel dat vol gend jaar van kracht wordt. De PvdA wil ook forse huurverho gingen tegengaan die verhuur ders nu nog kunnen doorvoe ren op het moment dat een huis van huurder verandert. De partij stevent met haar plannen De gróótste selectie kantoormeubelen j 2000 m2 SHOWROOM! ^pSCieba Kantoormeubelen HET WOORD IS AAN Fernand Lambrecht Geen olie op het vuur, ze is veel te duur. tenlandse zaken Cook inmid dels zijn spijt over het voorval betuigd, en gezegd dat de da ders zullen worden gepakt. lingschap, heeft Kim Dae-jung zich gestadig ontpopt tot de voornaamste woordvoerder van democratie in zijn land", aldus het Noorse Nobelinstituut. Zijn ontmoeting met de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il in juni heeft de aanzet gegeven tot een proces dat de spanning tussen de twee lan den heeft verminderd. „Er kan nu hoop zijn dat de koude oor log ook in Korea tot een eind komt." vooruitblik ZON SJTÏ 7714° 9713° 7715° 20% 60% 40% ÏSSESïtf 30% 20% 20% Buscontroleurs Connexxion in kogelvrije vest ROTTERDAM HERMAN JOUSTRA Vervoersmaatschappij Connexxion schaft speciale vesten aan die het perso neel moeten beschermen tegen steek- en vuurwa pens. De vesten zijn alleen bedoeld voor de zoge noemde VIC-teams (Veilig heid Informatie en Contro le). Deze teams controleren op buslijnen waar zich ge regeld problemen voor doen met agressieve reizi gers, of waar problemen worden verwacht, zoals bij het vervoer van voetbalsup porters. De situatie is niet dusda nig bedreigend dat de teams de vesten permanent nodig hebben. Connexxion laat de beslissing daartoe aan het personeel zelf. Op dit moment is één VIC- team op alle busuren actief, op de lijn Nieuwegein- Utrecht. Volgens een woordvoerder is dit de lijn waar zich in het gebied waar Connexxion werkt - grofweg de driehoek Am sterdam-Utrecht-Rotter dam - de meeste proble men voordoen. Op andere lijnen worden af en toe VIC-teams ingeschakeld. Het gaat daarbij zonder uit zondering om lijnen in gro te steden als Den Haag en Utrecht. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. af op een breuk met coalitiege noot WD. Duivesteijn heeft het op huurgebied gehad met de li beralen. „Met de WD is niet tot een fatsoenlijk huurbeleid te komen. Het is nu 'free for all'. Ik zoek steun bij wie maar wil meedoen in de Tweede Ka mer." Met CDA, GroenLinks en SF hoopt hij volgende week een Kamermeerderheid te halen. Belangrijkste onderdeel van het plan van Duivesteijn is dat de huursom aftrekbaar wordt van de belasting. „Zoals de be zitter van een koopwoning zijn hypotheekrente kan aftrekken. Gelijke monniken, gelijke kap pen. Aan hypotheekrenteaftrek zit geen maximum." Aan huur subsidie wel. Tot een bepaald huurbedrag geldt een tege moetkoming. daarboven niet Voorletters: Telefoonnummer: (l.vjn. controlo bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34.80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1