Leidsch Dagblad Clinton wil morgen op vredesmissie Amsterdamse topcrimineel gedood bij schotenwisseling M Surfweer Voorschotenaar Mare Erwich Europees kampioen schaken Nooit vastgelegd werk van Wim Sonneveld op cd enkeier Van Aartsen dreigde Kok met opstappen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD :NSDAG 11 OKTOBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 va-' 13 Veel vragen, twijfels en opwinding over IgSijfa maatregelen rond I Leidse Geregracht 17 Ondergang van familiebedrijf blijft knagen aan Ad Menken 18 Gemeentesecretaris Timmer van Ter Aar keert niet meer terug in het gemeentehuis 19 21 Noordwijkse I Rotterdam beleeft wethouder Smit wereldpremière van 'There's no business like showbusiness' ligt onder vuur bij eigen partij Mario Melchiot en Clarence Seedorf mogelijk in de basis bij Oranje ink als getuige ;nschede-zaak f. eaten van slachtoffers f de vuurwerkramp in En- de mogen minister Pronk idere politici en ambtena- als getuige horen. De bank in Den Haag heeft erzoek van twee advoca- an slachtoffers toegewe- 3ehalve Pronk, staan ook —ourgemeester Helder van ïede, brandweercom- lant Groos en majoor >n van de luchtmacht op Jm ijstje van de advocaten en Beer. [V eist toch f olieconcerns iklijk Nederlands Ver- ivil dat het openbaar mi- ie (OM) de grote olie- l~| schappijen toch vervolgt it zij de brandstofprijzen [matig hoog zouden hou- (IjlVorige week maakte het fj n Rotterdam bekend dat benzinemaatschappijen I# worden vervolgd. Onder r] een aantal grote trans- edrijven had om vervol- vegens kartelvorming ge- d. Het OM besloot dat oor onvoldoende bewijs s vervolgd voor 33 d Brongersma 3 8S 1c H iland iland en Samenleving. ek van de Dag ura 'gen Zeer gespannen rust in Israël en Palestijnse gebieden tel aviv ad bloemendaal correspondent De Amerikaanse president Clinton overweegt om mor gen naar het Midden-Oosten te reizen om de spanning daar te verminderen. Hij wil eerst afzonderlijk praten met de Palestijnse president Arafat en de Israëlische pre mier Barak en proberen daarna een gezamenlijke top conferentie te beleggen. sche leider Clinton graag zal ontvangen. Van Palestijnse kant was vanochtend nog geen reac- Medewerkers van Barak, die het tie ontvangen, nieuws gisteravond lieten uit- Clintons bezoek zou in de lekken, zeiden dat de Israëli- plaats komen van een eerder -><;• voorgestelde topconferentie in Egypte. De Egyptenaren heb ben geen zin zo'n bijeenkomst te organiseren voordat op 21 en 22 oktober de Arabische top conferentie in Cairo is afgewik keld. De Palestijnse gebieden be leefden gisteren de rustigste dag sinds het begin van de 'Ak- sa-intifada', dertien dagen gele den. Op slechts een paar plaat sen deden zich botsingen voor met het Israëlische leger. In Ramallah viel daarbij een dode. In de Gazastrook raakte een 12- jarige scholier ernstig gewond. Het Israëlische dagblad Ha'a- retz meldt vandaag dat de be trekkelijke rust het gevolg is van een order van Arafat aan Mar wan Barghouti, leider van de paramilitaire Tanzim-jeugdbri- gade, niet langer vuurwapens te gebruiken. Barak op zijn beurt heeft beloofd dat de soldaten confrontaties zo veel mogelijk uit de weg zullen gaan. Deson danks is de spanning in Israël en de Palestijnse gebieden nog altijd te snijden. Aan het diplomatieke front heerst grote activiteit. Secreta ris-generaal Annan van de Ver enigde Naties zei gisteren in Je ruzalem, na overleg met Barak, dat de drie Israëlische soldaten die afgelopen zaterdag zijn ont voerd door de Libanese Hez bollah gezond zijn en goed worden verzorgd. Hij baseert dat overigens uitsluitend op huisarts uit Overveen vervolgd voor de dood Edward Brongersma. ;ersma, voormalig lid Eerste Kamer, liet na lood een omstreden ar- ichter in zijn Overveense Het openbaar ministerie te vorige week bekend :n groot deel van die ver- ling is aan te merken als rporno. Brongersma ich de laatste jaren terug huis en werd naar ver- ernstig depressief. Twee eleden stierf hij. De huis ou hem daarbij hebben pen. ierland verliest loed in EU land verliest de ene na dere toppositie in de Eu- e ambtenarij en slaagt er niet in om het afkalven ijn invloed te stuiten. Als ets verandert, is er vol- ir geen enkele Neder- topambtenaar meer n Brussel. Die gang van is reden voor extra over- ussen premier Kok en itter Prodi van de Euro- commissie. arte jongen it poep eten nder blanken nog steeds ende racisme vergiftigt olitieke klimaat in Zuid- Een nieuw incident Ie emoties weer hoog op- Vijf blanken dwongen warte jongeman zijn ei- itwerpselen op te eten. h en Gore "den ruwer mpagnes van de Ameri- presidentkandidaten en Bush worden de laat- gen ruwer. Naarmate de •usgang van 7 november 'rbij komt, wordt scher- J de man gespeeld. Ko- e nacht gaan de kandi- voor de tweede keer met "in debat. 1DAAG 24 PAGINA'S scheveningen Het was gisteren weer om binnen te blijven. Regen, kou en harde wind. Toch is dit herfstweer voor surfers juist de reden om naar buiten te gaan. Die waren giste ren dan ook volop langs het strand van Scheveningen te vinden om tussen de hoge golven te pogen op hun plank te blijven staan. foto anp michiel wijnbergh mededelingen van de Hezbol lah. Barak zei dat Israël het recht heeft te antwoorden op de ont voering. ,,We hebben al duide lijk gemaakt dat we Syrië, de Hezbollah en Libanon, maar vooral Syrië, verantwoordelijk houden voor een snelle oplos sing van dit probleem. We be houden ons het recht voor te reageren op de manier, met de middelen en op het tijdstip dat wij uitkiezen." Eilanden moeten Katwijk tegen zee beschermen katwuk peter blok Eilanden voor de Noordzeekust gaan er in de toekomst voor zorgen dat de Katwijkse Boule vard en het achterland droge voeten houdt. Dat verwacht de Katwijkse wethouder A. van der Plas van ruimtelijke ordening. „De Boulevard hoeft daarmee niet te worden verhoogd." Met het opspuiten van eilan den voor de kust denkt Katwijk toekomstige klimaatsverande ringen en de stijging van de zeespiegel op de langere ter mijn - over vijftig jaar - het bes te het hoofd te kunnen bieden. Niet alleen Katwijk kiest voor een zeewaartse verdediging, waardoor mogelijk een binnen zee ontstaat. Bijna alle kustge- meenten denken er volgens Katwijk zo over. De Katwijkse kust is momen teel niet veilig genoeg om het achterland in de toekomst te beschermen. Dat stelt de stuur groep Hollandse kust 2050 in zijn onderzoeksrapport. Hoe het klimaat verandert en of de zeespiegel stijgt en in welke mate, zijn onzekere factoren en moeten niet worden verwaar loosd. „Uit voorzorg moet je al tijd uitgaan van het ongunstig ste scenario", zegt wethouder Van der Plas. Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft Katwijk in middels laten weten dat de zee- reep minimaal acht meter hoog, boven NAP, moet zijn. Dat was tot voor kort zeven me ter, een norm waar Katwijk nu wel aan voldoet. Noordwijk dat hogere duinen dan Katwijk heeft, was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. amsterdam anp Bij een schotenwisseling op het Gelderlandplein in Amsterdam is gistermiddag de 40-jarige Sam Klepper om het leven ge komen. Net als de twee weken geleden geliquideerde Jan Fe- mer, speelde Klepper een hoofdrol in het Amsterdamse criminele circuit. Bij de kogelre gen raakte een 80-jarige voor bijganger gewond aan zijn been. Samen met een compagnon werd Klepper in 1991 in Alk maar opgepakt wegens een ar senaal aan wapens dat ze bij zich hadden. Ze zouden zich hebben laten arresteren om te ontsnappen aan Joegoslavische criminelen die achter hen aan zaten. Klepper en zijn partner werden veroordeeld tot ander half jaar celstraf. Daarvoor wa ren ze al in aanraking met justi tie geweest wegens mishande ling, openlijke geweldpleging en drugsdelicten. Klepper was ook een van de hoofddoelen van het opgehe ven IRT Noord-Holland- Utrecht. Dit rechercheteam deed onderzoek naar de ver meende Delta-organisatie. Om deze groep in beeld te brengen, lieten politie en justitie met be hulp van zogenoemde groei-in- formanten grote hoeveelheden drugs door. Deze omstreden opsporingsmethode leidde tot de IRT-affaire. Misdaadjournalist Bas van Hout concludeert in zijn eerder dit jaar verschenen boek De Jacht op de Erven Bruinsma dat niet Etienne Urka aan de top van de Delta-organisatie had gestaan, maar Klepper en zijn partner, samen met onder an deren Mink Kok en Jan Femer. Klepper en zijn partner zouden ook nauw hebben samenge werkt met de begin jaren ne gentig doodgeschoten drugsba ron Klaas Bruinsma. Klepper zou zich juist hebben teruggetrokken uit de criminali teit. Wel liet hij zich sinds enke le dagen beveiligen door enkele bodyguards uit Bosnië, ver moedelijk als een reactie op de liquidatie van Femer. De Amsterdamse politie die de liquidatie gisteravond beves tigde, wilde niet zeggen of de twee aangehouden mannen lijf wachten van de vermoorde Klepper zijn. 13,15,17,18,19 22,23 sieprogramma's11 14,20 kalithea/voorschoten «jan bey Mare Erwich (13) uit Voorschoten heeft de Eu ropese schaaktitel tot 14 jaar veroverd. Het jongste lid van het Leidsch Schaakgenootschap (LSG), won de beslissende slotronde met zwart op het EK in Kalithea (Griekenland). Na zeven ronden deelde Erwich met zes punten de koppositie met de kampioen van Azerbeidzjan, Vugar Gashimov, die met zijn ra ting van 2450 de nummer een op de startlijst •was. In de achtste ronde kwamen Erwich en Gashimov remise overeen, waarna de slotron de de beslissing moest brengen. In die ronde wist Erwich vanuit een slechtere stand door middel van een kwaliteitsoffer in de tijdnood van zijn tegenstander (de Russische kampioen Boris Grachev) zoveel tegenkansen te creëren dat hij de partij met zwart wist te winnen. Zijn collega-koploper Gashimov bereikte ook een gewonnen positie, maar moest ineens een eeuwig-schaak-mechanisme toestaan (remise), waardoor Mare Erwich met 7,5 punt uit negen partijen de ongedeelde Europese titel greep. Erwich laat het WK in Spanje, dat aansluit op het EK, aan zich voorbij gaan vanwege school- verplichtingen. Ontslagen bij Corus in Wales en Engeland umuiden/londen jacob van der meulen Het management van het Brits/Nederlandse staalconcern Corus heeft vandaag een nieu we reeks ontslagen aangekon digd. Het gaat om 210 banen bij vestigingen in Engeland en Wales. De maatregel vormt on derdeel van een herstelpro gramma dat de dramatische verliezen van Corus moet be strijden. Op het hoofdkantoor van Co rus in Londen en bij de vesti ging in IJmuiden werden vak bonden en ondernemingsraden vandaag tegelijkertijd ingelicht over het herstelprogramma dat zich vooral richt op de afdelin gen platte producten. Daar worden de grootste verliezen geboekt. In het eerste fusiejaar liepen de tekorten bij British Steel op tot 1,5 miljard gulden. De voor malige Koninklijke Hoogovens boekten over dezelfde periode een winst van ruim 400 miljoen gulden. FNV Bondgenoten verwijt de hoofddirectie van het concern in Londen gebrek aan visie en mismanagement. De bonden eisten onlangs een doortim merde strategie om het tij voor het noodlijdende Corus te ke ren. Anders is het staalconcern, met 13.000 arbeidsplaatsen in Nederland, binnen een jaar fail liet, aldus FNV Bondgenoten. De bonden bereiden inmiddels acties bij de Nederlandse vesti gingen voor, zo werd gisteren bekend gemaakt. Zij verwach ten dat ook de Corusvestiging in IJmuiden ingrijpende maat regelen te wachten staat. den haag anp-gpd Minister Van Aartsen van bui tenlandse zaken heeft het afge lopen weekeinde gedreigd met aftreden nadat premier Kok hem vrijdag publiekelijk was af gevallen over diens Joegoslavië- beleid. In de loop van zaterdag zou de minister na gesprekken met Kok en diverse partij- en coalitiegenoten zijn dreigement weer hebben ingetrokken. Woordvoerders van Van Aartsen wilden hier vanochtend niet op reageren, maar bronnen rond de minister bevestigen de AN P-lezing dat hij wilde ver trekken. De WD-bewindsman was woedend over de uitlatingen van Kok tijdens zijn wekelijkse persconferentie. Daar noemde de premier het 'jammer' dat Van Aartsen, als enige in de EU, de Servische oppositieleider Kostunica openlijk had opge roepen mee te doen aan een amsterdam anp Drie nooit op plaat of cd vast gelegde opnamen van de in 1974 overleden cabaretier Wim Sonneveld komen binnenkort alsnog in de winkel. De drie nummers komen, met nog vier andere nimmer voor de ver koop vastgelegde creaties van Sonnevelds tekstschrijver en le venspartner Friso Wiegersma, op twee c«l's bij diens volgende LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 ^-Dagblad HET WOORD IS AAN Jan Greshoff Ik ben fanatiek antifanatiek. 4eat buien -- r~"~' eventuele tweede ronde van de Joegoslavische presidentsver kiezingen. De hele Tweede Ka mer was om dezelfde reden al over Van Aartsen heen gevallen, maar had toen besloten daar geen consequenties aan te ver binden omdat de situatie in Servië per uur veranderde. De opmerkingen van Kok wa ren natuurlijk 'niet leuk', zeg gen bronnen in de WD-fractie. „Het is duidelijk dat er tramme lant was rond Van Aartsen", al dus de woordvoerder van WD- leider Dijkstal. Maar over een dreigement om op te stappen wil ook hij niets zeggen. Premier Kok voegde ér vrij dag overigens in één adem aan toe dat Van Aartsen een „goede minister" is. Hij nam afstand van „critici die bezig zijn met een nieuw rondje Van Aartsen pesten". Kok en Van Aartsen zaten gisteren weer samen in de Tweede Kamer om het be leid in de EU te verdedigen. 8*/14° «715° 9715° 40% 30% 20% 30% 40% 40% Basketballer Rik Smits keert terug in Oranje amsterdam anp Rik Smits, Nederlands beste basketballer ooit, keert terug in Oranje. De 34-jarige center heeft toegezegd dat hij zal mee spelen in de EK-kwalificatië- wedstrijden tegen Israël, Zwe den en Bosnië. Het duel tegen Israël is op 22 november in Rot terdam. Volgens een woordvoerder van Nederland Basketbal Top (NBT) komt er nog een gesprek met Smits over zijn precieze rol in het team van de nieuwe bondscoach Maarten van Gent. De 2,24 meter lange Eindho- venaar beëindigde vorige maand bij Indiana Pacers zijn indrukwekkende carrière in de NBA, de loodzware Amerikaan se profcompetitie. De Neder lander kampte de laatste sei zoenen in Indianapolis gere geld met blessures aan knieën en voeten. De clubs Ricoh Astronauts en NAC Basketball willen graag ge bruik maken van de ervaring van Smits, maar hij heeft na twaalf jaar NBA geen interesse in een Nederlandse club. Smits speelde slechts 39 in terlands. Toen hij in 1988 naar de Pacers ging, kon hij het prof- bestaan in de Verenigde Staten niet langer combineren met Oranje. maand te verschijnen boek Tel kens weer het dorp. In dit boek verzamelde Wie gersma, die zaterdag 75 wordt, de meeste van zijn veelal klas siek geworden liedteksten voor Sonneveld en anderen. Hij voorzag ze ook van columns over de totstandkoming ervan, want: 'mijn oeuvre is zo klein, dan zou het zo'n dun boekje zijn geworden; wel chic natuur lijk, maar toch'. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging! Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34.80) Per kwartaal automatisch (ƒ99.90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100.90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch &i Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: j 071- S128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 maandag t/i 4001 1 4" i vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1