,eiden Regio Deksels £iden klaagt Twijfels, vragen en opwinding over Geregracht >einig, maar dat goed is?' tornen sterven in Roomburgerpark opnieuw in de smaak Maatregelen Weggeefwinkel valt Verhoog wint prijs met borstkankeronderzoek NSDAG 11 OKTOBER 2000 I. ROBBERT MINKHORST Kg inwoners van Leiden Ihun beklag over hoe de hen behandelt. Of loed of slecht is, weet de lidscommissie niet, schrijft J haar jaarverslag. Dat zou |meente eens uit moeten |rigens stelde de ombuds- Kvens inspraakcommissie likele jaren geleden ook al J„Het aantal klachten bij meentelijke diensten laat elijks enige stijging of da- jen en blijft de laatste paar net ongeveer honderd sta- Wij hebben aanbevolen zoek te doen naar de oor- iran dit ogenschijnlijk gun- age aantal." mensen weinig klagen iok wat anders betekenen, is nog teveel voor tweeër- leg vatbaar. Indien onder- zou uitwijzen dat dit te •n heeft met de tevreden- over de dienstverlening in bejegening door de ge- te, kan zij het aantal ten zien als een prestatie- itor." Hoe lager het aantal ten, hoe beter de dienst ig- dien dat onderzoek echter ]st dat dat eerder verband met een drempel om for- klachten in te dienen, zou gegeven van waarde kun- :ijn en voor de gemeente Aiding kunnen vormen om Regelen te treffen. Wij en echter - enigszins tot teleurstelling - vaststellen iet deze aanbeveling voor niet veel is gedaan." Van de ongeveer honderd klachten kwamen er uiteinde lijk veertien binnen bij de om- budscommissie. Slechts een klein deel achtte het orgaan ge grond. De inspraakcommissie behandelde tien klachten. Ze ven keer stelde zij de klager in het ongelijk. Eén klacht is nog in behandeling. Over het algemeen doen de verschillende diensten hun werk naar behoren, blijkt uit het verslag. Wat de commissie alleen mist, is aandacht voor wettelijke termijnen voor de af handeling van klachten in de rapportages van de afdelingen. Worden ze ook nageleefd? De commissie weet het niet. Alleen de dienst economische en soci ale zaken 'vormt hierop een gunstige uitzondering' en uit haar rapportage blijkt dat de termijnen 'doorgaans ook daadwerkelijk gehaald worden'. De commissie maakt er een op merking over, ook omdat nieu we wetgeving voorschrijft dat klachten in principe binnen zes weken zijn afgehandeld. Uitstel met een keer vier weken mag. De commissie beveelt verder aan om de inspraaktermijn van gemeentelijke besluiten voort aan vast te stellen op zes we ken. De gemeente heeft inmid dels laten weten dat ze dat wil bekijken. De commissie dringt tevens aan op geregeld overleg met het gemeentebestuur om haar effectiviteit te vergroten. Ook dat verzoek wordt gehono reerd: verantwoordelijk wet houder Pechtold zal twee keer per jaar een gesprek hebben met leden van de commissie. LEIDEN HERMAN JOUSTRA Vragen, vragen en nog eens vra gen. En af en toe een bevredi gend antwoord. Veel twijfels ook. En ook hier maar spora disch een antwoord dat de ge moederen wat bedaarde. Al te veel publiek mocht er dan gis teravond niet zijn afgekomen - hooguit dertig belangstellenden - op de informatieavond van de gemeente in het Stadsbouw- huis over de voorgenomen ver keersmaatregelen rond de Ge regracht, de hoeveelheid vragen en de opwinding over het am bitieuze project waren er niet minder om. Dat leidde tot aar dige dialogen, waarbij belang stellenden en vertegenwoordi gers van de gemeente elkaar zo nu en dan totaal niet begrepen. Bijvoorbeeld over het ge meentelijke voornemen de uit gang van het parkeerterrein op de Garenmarkt bij de synagoge af te sluiten. Het verkeer, zo is de achterliggende gedachte, kan dan de parkeerplaats alleen nog maar via de Steenschuur verlaten. Geen verbetering, meenden een paar aanwezigen. Wel een verbetering, meende A. Haagsman van de gemeente, omdat de situatie een stuk overzichtelijker wordt voor de verkeersdeelnemers. Dat lever de zo'n dialoog op: Omwonende: ..Ik ben bang dat we dan nog meer sluipver- keer in de Hoefstraat krijgen. Er is nu al veel overlast." Haagsman: „Ik kan me niet indenken waardoor dat sluip- verkeer zal toenemen. Via de Steenschuur is niet zover om." Bewoner: ,,Als het sluip ver keer dan niet toeneemt, neemt het in elk geval niet af door de ze maatregel." Andere bewoner: „Je mag de Hoefstraat toch niet inrijden vanaf de parkeerplaats?" Bewoner: „Nee, maar het ge Leiden wil een groot aantal maatregelen nemen om de omgeving van de Geregracht veiliger te maken voor het verkeer. FOTO MARK LAMFRS beurt wel. Het inrijverbod wordt genegeerd. Maar het gaat me niet alleen om de Hoef straat. Waarom moeten er elf parkeerplaatsen verdwijnen aan de Jan van Houtkade? Het zijn er al zo weinig." Haagsman: ,,Als de meerder heid voor behoud van het hui dige aantal is, kunnen we dat misschien handhaven." Weer een andere bewoner: „Ik vind het niet erg als er wat parkeerplaatsen verdwijnen. Ik heb liever een brede stoep." Zo gingen de gesprekken de hele avond heen en weer. Wat niet wil zeggen dat gemeente en aanwezigen voortdurend langs elkaar heen praatten. Ge regeld kwam het publiek met suggesties die de vertegenwoor digers van de gemeente wel op waarde wisten te schatten. Zo als het voorstel parkeergelegen heid te verwezenlijken in de buurt van de Lambertushof, op de hoek van het Levendaal en de St Jorissteeg. Omdat er veel hulpbehoeven de mensen in de Lambertushof wonen, stoppen er geregeld taxi's, zo zei een bezoeker. En bij gebrek aan een parkeer plaats zetten de chauffeurs hun auto maar zolang op de stoep. Een bruikbaar idee, vond Haagsman. En velen met hem. Maar, zo opperde een van de aanwezigen, verder hebben al die plannen niet zo veel zin. „Omdat fietsers de meest onge disciplineerde verkeersdeelne mers zijn die ik ken. Wat je ook doet aan de verschillende kruis punten, een heleboel fietsers rijden toch door het rode licht. Dat vond Haagsman niet zo n goed argument. „Het is de taak van de overheid alle verkeers deelnemers zo goed mogelijk te beschermen." De plannen van de gemeen te om Geregracht en omge ving veiliger te maken zijn ingrijpend. De belangrijkste maatregelen: •De voorrangsregeling op het kruispunt St.Jorissteeg- Levendaai verandert. Ver keer op de route St. Joris- steeg-Oranjeboomstraat en vice versa krijgt voorrang bij het oversteken van het Le vendaal. In de St. Jorissteeg en Oranjeboomstraat fietspa den die zijn afgescheiden van de autorijbanen. Eenrichtingsverkeer op het stukje Geregracht van Oran- jeboomstraat tot Levendaal. Dit stuk is dan niet langer vanaf het Levendaal bereik baar. De hele Geregracht krijgt een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur. De rijrichting op de Jan van Houtkade en de Zoeter- woudsesingel wordt veran derd. De Jan van Houtkade is dan alleen toegankelijk vanaf het kruispunt Leven- daal-Lammenschansweg. Voor dit deel van de Zoeter- woudsesingel is de situatie precies omgekeerd. Het is alleen nog te bereiken vanaf de Witte Singel. De uitrit vanaf het parkeer terrein aan de Garenmarkt bij de synagoge moet dicht, dit in verband met het door trekken van de bushalte. Leiden wil daar een groter perron, omdat een aantal dichtbijgelegen bushaltes op het Levendaal en in de St.Jo- rissteeg naar de Korevaar- straat worden verplaatst. De Korevaarstraat en het ge deelte van het Levendaal tot aan de St. Jorissteeg worden op een andere manier inge richt, onder andere met meer bomen. Ook krijgen voetgangers en fietsers hier meer ruimte. loge geeft gebrek aan lucht na werkzaamheden de schuld gaat slecht met het groen in sportpark Roomburg en roenstrook langs de Van Vollenhovenkade. Volgens kj< undige R. Kooi is de herinrichting van het park nei van de oorzaak. De gemeente heeft onlangs in een |k( muniqué de buurt gemeld dat er vijf essen in het zijn doodgegaan en dat twee linden langs de Van jnhovenkade voorgoed hun bladeren hebben laten in. De aan de Universiteit Leiden verbonden biologe ^7? i, die de gemeente op eigen initiatief een brief heeft hreven, is de zaak echter veel ernstiger dan Leiden voorkomen. jeeltuin de Speelschans is intal exemplaren van de aanplant niet aangesla- en ook elders in het park het niet goed. „In totaal ;r volgens mij nog vijf bo- in het park die over niet al I ion te lange tijd doodgaan en onge veer vier aan de Van Vollenho venkade", zegt Kooi. De gemeente zelf noemt in de brief die ze aan de buurt schreef geen oorzaak van de bomensterfte. Kooi beweert echter dat, net zoals in het Plantsoen, de boomwortels te weinig lucht krijgen omdat de grond op de speelvelden te compact is geworden. „Er is tij dens de ophoging van het park met te zwaar materieel over de grond gereden, zowel in het park als in de groenstroken langs de Van Vollenhovenkade en de Meijerskade. Mede daar door is de grond \yaarschijnlijk veel te sterk ingeklonken en laat deze te weinig lucht door." Ook staan de paden na regen gere geld onder water, wat duidt op een verandering in de grond waterstand. De aldaar geplante essen zouden daar bijzonder gevoelig voor zijn. Ruim twee jaar geleden is de gemeente begonnen met een drastische herinrichting van het stadspark. De grond moest op gehoogd omdat de twee speel velden zestig centimeter onder NAP lagen en zo bijna voortdu rend drassige weilanden vorm den. De gemeente stortte er 90 centimeter grond bovenop en richtte de speelvelden anders in. Volgens Frank Kalshoven, projectleider van de herinrich ting van het Roomburgerpark, is de situatie niet te vergelijken met die in het Plantsoen. „Hier is weliswaar met zwaar materi eel gewerkt, maar anders dan in het Plantsoen hebben we aan het eind van de werkzaamhe den de aarde omgespit om te luchten", zegt hij. „Daarbij gin gen we van voor naar achter te werk, zodat er niet meer over de omgewoelde aarde wordt gereden. We hebben overigens met drainagesystemen het vochtprobleem proberen te verhelpen." Kooi beweert echter dat het ophogen van de grond gevol gen moet hebben gehad. „Als je 90 centimeter aarde stort wordt het water als een spons uit het veen daaronder geperst. Dat moet op één of andere manier weg. En dan kun je luchten wat je wil. Je hebt al onherroepelijk ingegrepen in de waterhuis houding van de bodem." Of dat de oorzaak van de sterfte is, is voor Kalshoven nog maar de vraag. „Die essen daar hebben altijd met hun wortels in het water gestaan. Iets dat op den duur rampzalig kan zijn. Daarbij kan de natte winter van '98/'99 net zo goed de genade slag hebben betekend." Kooi gelooft niets van die uit leg. Ze citeert uit de 'Oecologi- sche flora van Nederland', waarin staat dat de es over het algemeen winterse overstro mingen juist goed overleeft. En ook telt ze onder de jonge aanplant rond speeltuin De Speelschans meer zieke bomen dan Kalshoven. Komt Kalsho ven niet verder dan twee, Kooi heeft er al zes gespot. „En dan kan Kalshoven wel zeggen dat dat onder het normale percen tage valt, maar als die zieke bo men allemaal bij elkaar staan, zet ik daar wel mijn vraagtekens bij." Ook elders aan de Van Vol lenhovenkade lijken bomen het slecht te doen. Kalshoven houdt nog een slag om de arm en zegt nog niet helemaal op de hoogte te zijn van de totale situatie. Volgende week wordt het Roomburger park opgeleverd en vindt een grootscheepse 'gezondheidsin spectie' plaats van het aanwezi ge groen. Riny Kooi heeft in middels contact opgenomen met de Nationale Bomenstich- ting. LEIDEN ROBBERT MINKHORST De Leidse Weggeefwinkel van actiegroep Eurodusnie is geno mineerd voor de Nationale Toekomstprijs. Eerder won Eu rodusnie de Marga Klompe- prijs, naar de gelijknamige stichting die de prijs ieder jaar uitreikt als stimulans voor jon geren die zich inzetten voor vrede en gerechtigheid. De Weggeefwinkel is de zaak 'waar je mag halen zonder te betalen'. In de winkel geven klanten allerhande goederen als meubels, kleding, keukengerei en speelgoed aan elkaar weg. En dat onder het motto, aldus bedenker Eurodusnie, 'er is ge noeg voor ieders behoefte maar niet voor ieders hebzucht' (ci taat Gandhi). De Nationale Toekomstprijs wordt jaarlijks uitgereikt voor 'het beste plan of project voor de wereld van morgen' in drie categorieën (personen, instel lingen en bedrijven). De prijs bestaat uit 25.000 gulden en een kunstwerk van kunstenares Iris Le Rütte. De genomineer den zijn vandaag bekend ge maakt, en drie daarvan komen uit Leiden. Er zijn in de categorie instel lingen negen kandidaten voor de Nationale Toekomstprijs, waaronder dus de Weggeefwin kel. Een tweede genomineerde is ook een project uit Leiden: de zogeheten Alles-in-een-woning, een nieuwbouwproject waarin aanpasbaar en duurzaam bou wen samen gaan. In de catego rie personen is het initiatief Ac tie Prikbord uit Leiden opgeno men. Dat project zorgt 'op een laagdrempelige manier' dat mensen 'elkaar kunnen ont moeten'. In totaal maken 31 projecten in de drie categorieën kans op de prijzen. Op 26 oktober wor den de winnaars bekendge maakt. ivorden opgevreten, vallen 'lkaar of reiken gewoon jt. De deksels van de wijk- tainers in Leiden lijden een lar en gehavend bestaan, vaak ongeschikt voor hun en gaan beschadigd of ver- tdoor het leven, lotste struikelblok bleek het tsysteem. Als de container ht zijn werk doen en moet lep open vallen. Maar te k verloor de bak zijn klep, deze schade op tegen de niswagen, of erger, viel de in de vermalende kaken van de vuilniswagen. En als hij niet terug werd gevonden moest de wijkverzamelcontai- ner dekselloos door het leven gaan. Eerder dit jaar noemde een GroenLinks-raadslid in Lei derdorp de dingen een grote miskoop. Daar bleek meer dan de helft van de deksels kapot. En-wat er wel op zat, is verbo gen. Dat wordt binnenkort verhol pen. P. Nagtegaal van de dek selleverancier Bammens in Maarssen heeft het over een to taal nieuw concept waarin 'het hele gebeuren van a tot z is aangepakt'. Want: „Allerlei ad- De Blauwe Steen, die al 700 |aar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad hocreparaties voldeden ge woon niet. Daarom hebben we besloten om een structurele oplossing te zoeken." Er ko men nieuwe deksels. Er moes ten nog wel wat tests aan wor den gewijd. En het heeft alles bij elkaar ongeveer een jaar ge duurd, maar de oplossing is ge vonden. Of hij misschien een tipje van het deksel kan oplich ten en ons informeren hoe ze eruit gaan zien? „Nou, daar weet ik op het moment niet zo veel van." Hoe duur wordt het dan? „Daar kunnen we ook geen concrete uitspraak over doen. Als je er van uitgaat dat er zo'n duizend containers een nieuwe krijgen, voor honderd gulden per dek sel, dan kun je het wel zelf uit rekenen." Van dat bedrag hoe ven de betreffende gemeentes volgens Bammens maar een klein gedeelte mee te betalen. „Iedere partij - wij zelf, de Ge- vulei (de gemeenschappelijke vuilverwerking-Leiden en om geving) en de zeven gemeenten die zijn aangesloten bij de Ge- vulei - draagt haar steentje bij. Maar hoe de verdeelsleutel in elkaar steekt, kan ik niet zeg gen", verduidelijkt Nagtegaal. De vuilophaal in Leiden begint trouwens steeds meer op een eeuwigdurende soap te lijken. Of op de processie van Echter- nach: twee stappen vooruit, één achteruit. Veel nieuwe snufjes die Leiden op de kaart 's-Hertogenbosch die in 1989 overleed aan borstkanker. In 1993 stelde de Henny C. Dir- venstichting in samenwerking met het College van Bestuur van de Universiteit van Leiden de jaarlijkse prijs in. Hij dient als aanmoedigingsprijs voor jonge medisch wetenschappers uit de Benelux die zich hebben onderscheiden op het gebied van borstkankeronderzoek. De Stichting is de enige in ons land die het doel heeft wetenschap pelijk onderzoek naar oorzaken en behandeling van borstkan ker te stimuleren. Verhoog is sinds dit jaar arts-assistent in opleiding op de afdeling Patho logie van het Academisch Zie kenhuis Rotterdam. MARIEKE VAN COMPEL Leon Verhoog (32) heeft van middag de Henny C. Dirven- prijs 2000 ontvangen voor zijn onderzoek rond erfelijke borst kanker. Voorzitter L. Vrede voogd van het college van Be stuur van de Universiteit Lei den, reikte hem de prijs uit. Verhoog kreeg een oorkonde, een bronzen beeldje van de naamgeefster en een geldbe drag van 10.000 gulden. Hij heeft zich vooral gericht op het verbeteren van de methode om borstkanker vast te stellen en te behandelen. De Henny C. Dirvenprijs is vernoemd naar een vrouw uit Losgeraakte deksels van wijkcontainers in de Drie Oktoberstraat. van state-of-the-art vuilnisop haaldiensten moesten betten, zijn herroepen, gerepareerd of gewijzigd. De nieuwe MSTS wagens die al het zware werk van de vuilnismannen dit jaar overnamen, vertoonden twee jaar na levering al 64 manke menten. Ze zopen olie en lek ten koelvloeistof. Ze waren ook nog eens storingsgevoelig. Er werd gedeeltelijk overgescha keld op oude vuilniswagens die nu twintig procent van het Leidse huisvuil ophalen maar ook duurder zijn, omdat het af val eerst moet worden overge slagen. De gesprekken met de leverancier Ginaf met als the ma 'Wie gaat dat betalen?', hebben zoals dat heet nog geen bevredigende resultaten opge leverd. Bovendien waren de hypermo derne vuilniswagens te stoer en te breed voor Leidens smalste straatjes. En nu kunnen contai ners hun klep niet eens hou- FOTO HENK BOUWMAN den. Maar er volgt dus verlos sing. Of het er allemaal ook be ter uit gaat zien is nog maar de vraag. Mensen die zich storen aan het overheersende beeld van de containers in de straat, moeten maar niet te veel ho pen. Want volgens Nagtegaal is de verandering zuiver een tech nische, geen esthetische. „Het straatbeeld zal niet echt gaan veranderen." PABLO CABENDA Burgerzaken vrijdagmiddag a.s. gesloten Op vrijdag 13 oktober a.s. is de afdeling Burgerzaken 's middags gesloten. Ook de informatiebalies van Stadhuis en Stadsbouwhuis zijn dan dicht Vrijdagochtend zijn de balies en de afdeling Burgerzaken geopend van 8.30 - 12.00 uur. Bestuursdienst Leiden

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13