Herintreder wil maar 20 uur werken Economie reditcardclubs in vecht om e-klant Geldnet neemt 250 'cententellers' over van Albert Heijn T elefoon vergoeding van de baas belast Onwillige trouwkandidaat ASR geeft zich over Half miljard maal gekrast Muppetshow dupeert Duits entertainmentbedrijf Boetes voor Corus wegens milieuzaken en nalatigheid '1 j ika koopt Duitse kabelfabriek iDAM Het Amsterdamse kabelbedrijf Draka neemt via )Uitse filiaal de rubberkabelactiviteiten van Feiten Guil- ne Kabelwerke in Keulen over. De overnamesom is niet be- gemaakt. De omzet van de activiteiten is ongeveer 45 mil- gulden op jaarbasis. Het is de bedoeling om de productie lelijk naar de Draka-fabriek in Wuppertal te verplaatsen. I kbond vooral in trek bij ouderen jURG Vakbonden zijn bij oudere werknemers populairder lij jongere. Bijna veertig procent van de werkenden tussen en 65 jaar is lid van een vakbond. Voor werknemers onder jaar ligt de organisatiegraad op twaalf procent, aldus het raai Bureau voor de Statistiek. In 1999 was 27 procent van «rknemers aangesloten bij een bond. Mannen zijn vaker lid -rouwen. Verder zijn er onder vaste werknemers driemaal >1 leden te vinden als onder flexwerkers. la Bolkestein over autobelasting jl. Eurocommissaris Bolkestein (belastingen) komt vol- jaar met een nota over de problemen op het gebied van de ting op auto's. Hij kondigde dat gisteren aan in een toe- 3 Jc op de universiteit van Barcelona. Bolkestein wil met zijn een discussie op gang brengen over mogelijk EU-beleid op irrein van de autobelasting. Zo is de Nederlandse BPM enlijk hoger dan vergelijkbare belastingen elders in de EU. joenen Brazilianen lijden honger (Ai Het aantal Brazilianen dat onder de armoedegrens is tussen 1998 en 1999 met 3,1 miljoen gestegen tot ruim iljoen. Dat staat in een rapport dat het Braziliaanse Insti- 3 roor Toegepast Economisch Onderzoek gisteren heeft ge- ceerd. Van de armen zijn er 13,6 miljoen die onder de ab- e ondergrens leven, aldus het rapport. Die mensen hebben salaris en kunnen zelfs de geringste levensbehoeften al jekostigen. Leefde in 1998 nog 33,4 procent van de Brazili- in armoede, een jaar later was dat gestegen tot 34,9. In to- nonen er 159,9 miljoen mensen in Brazilië. kt groeit snel als fraudeangst verdwijnt antoon oosting anachter je pc een elek- h formulier invullen en dertig seconden de dingen aanschaffen in jemetwinkel. Geen geld? jrobleem, een krediet is igeld. Met deze reclame- hap introduceert de nk de e-go creditcard IPO-onderzoek in op- van American Express lat zes van de tien Neder - geen producten koopt sten afneemt via internet voor fraude bij beta- e maatschappij die erin achterdochtigen ervan te gen dat kopen op inter- ilig kan, boort daarmee flinke markt aan. laar dat American Ex- komt met de Blue Card 00 procent bescherming' ïkopen op internet. De ihappij richt zich net als istbank op de jongere rfer. ederland zijn creditcards tijd een statussymbool it van vermogende, veel Je mensen gebleven, zakenlui. Pas toen de zelf en organisaties als WB, Eurocards en Vis- tegen gunstige voor in en tarieven uitzetten hun klanten, braken ze reditcard werd in 1954 in geboren. Een vaste klant zijn restaurant geen geld J. Hij zette zijn handteke- de achterkant van zijn artje. Het was het begin ners Club. In Nederland de kaart vooral gebruikt grotere, luxere uitgaven ens vakanties in het bui- I. In eigen land wordt Doral gepind. Het aantal :ties bereikte vorig jaar cord van ruim 700 mil- groeit nog steeds hard. op internet kun je niet de creditcard lijkt de zaandam gpd Albert Heijn telt zijn geld voortaan niet meer zelf. De grootste supermarktketen van Nederland heeft zijn vier geldtelcentrales gisteren overge dragen aan Geldnet. Voor de 250 werknemers van Albert Heijn betekent de stap dat zij in dienst komen van Geldhet. ,,Aan geld tellen verdien je niks. Natuurlijk is het belangrijk dat het goed ge beurt, maar het is geen dienst aan onze klanten", zegt een woordvoerster van Albert Heijn. Geld tellen heeft Albert Heijn nu net als admi nistratief werk uitbesteed. Voor Geldnet is geko zen omdat het ook al geldtransporten voor de su permarkten doet. Of de telcentrales aan hun ta ken hebben voldaan, kon de woordvoerster niet zeggen. ,,U begrijpt dat het werk is waar wij uit veiligheidsredenen liever niet te veel over zeggen. Wij hebben er belang bij dat het goed en veilig gebeurt, daarom wordt het uitbesteed aan een specialist." Geldnet heeft de vier telcentrales van Albert Heijn in Haarlem, Capelle aan den IJssel, Eind hoven en Hoogeveen al voorzien van geavan ceerde apparatuur. Geldnet, dat zijn centrale heeft in Nieuwegein, wil de verwerking van geld nu op grote schaal aanbieden aan andere bedrij ven. Daarbij richt het zich op 'vuile afstortingen', ofwel niet gesorteerde en niet getelde kassa-op brengsten. De overname betekent wel dat een aantal per soneelsleden van Albert Heijn zal moeten verhui zen. Daarvoor is in overleg met de bonden een sociaal plan opgesteld. Door de overname komt het totale aantal werknemers van Geldnet op 1.000. FNV: Groot tekort aan deeltijdbanen Werkgevers kunnen hun personeelstekorten grotendeels oplossen door meer deeltijdbanen aan te bieden. Dat blijkt uit een onderzoek van de FNV naar de wensen van herintredende vrouwen. Veel vrouwen die tijdelijk zijn gestopt met werken, staan te popelen om aan de slag te gaan voor een baan van maximaal 20 uur per week. Maar werkgevers bieden vrijwel alleen fulltime banen den haag gpd meest voor de hand liggende betaalwijze. In de verwachting dat internethandel (e-commer- ce) een grote vlucht neemt, putten de creditcardmaat schappijen zich nu uit in het bieden van betere veiligheids garanties voor het betalen via internet. Eurocard/Mastercard en Visa kennen inmiddels het wereld wijde SET (Secure Electronic Transaction) -protocol. Daarbij kan de kaarthouder bij de maatschappij of bank een soft wareprogramma ophalen en thuis op zijn pc installeren. Met zo'n programma kan de kaarthouder bij elke bestelling op het internet een digitaal cer tificaat aanmaken. Het kaart nummer is niet nodig. Met het certificaat kan de leverancier van een product bij de credit cardmaatschappij het te beta len bedrag innen. Zoals gebruikelijk worden de uitgaven een keer per maand van de betaalrekening bij de bank afgeboekt. Op de behoefte aan extra krediet speelt de e-go card van Postbank/Visa in. De ze kaart combineert de facilitei ten van een gewone creditcard met die van een doorlopend krediet. De kaarthouder mag zijn schuld op de kaart laten oplopen tot 2.500 euro (5.509 gulden). Maandelijks wordt vijf pro cent van het openstaande be drag afgeschreven met een mi nimum van 45 euro, bijna hon derd gulden. Alleen is het een allesbehalve voordelig krediet; de rente over het krediet be draagt 12,8 procent. Bovendien is de kaart eenma lig fraudegevoelig. Wie een postbankpasje vindt of steelt en de geboortedatum van de eige naar kent, kan direct voor 550 gulden winkelen op internet. Dat is het eerste krediet dat on middellijk na aanvraag van de kaart beschikbaar is. De Post bank wijzigt daarom de aan vraagprocedure. „Er is sprake van een stil dra ma", zegt vice-voorzitter K. Roozemond van de vakcentrale. „Aan de ene kant hebben we een record van ruim 200.000 vacatures. Aan de andere kant hebben we 240.000 herintre ders die vaak niet bij die banen passen. Als werkgevers bereid zouden zijn om hun vacatures op te vullen met deeltijdbanen zouden we dus een groot deel van de personeelstekorten kun nen oplossen." Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) waren er in 1999 in totaal 170.500 va catures. Daarvan zijn er in to taal 130.500, oftewel 76,5 pro cent voor een functie van twin tig uur of meer. De 1.860 herintreedsters die meededen aan het onderzoek, zeggen massaal twaalf tot twin tig uur te willen werken. Naast hun baan willen ze namelijk ook nog tijd hebben voor hun opgroeiende kinderen. Bijna al le herintreders hebben kinde ren, waarvan vijftien procent onder de 5 jaar. De gemiddelde leeftijd van de herintredende vrouw is 41 jaar. Leeftijd is een obstakel bij het solliciteren. Ondanks het feit dat de werkgevers omhoog zit ten met hun personeel, nemen ze niet graag oudere werkne mers aan. Een vijfde deel van de herintredende vrouwen bo ven de veertig heeft zelfs na ge middeld twintig keer sollicite ren nog geen werk. Jongere her intreders hoeven helemaal niet te solliciteren. Twintig procent van het zegt 'te zijn gevraagd voor een baan' of 'ertegenaan te zijn gelopen'. De herintredende vrouwen uit het FNV-onderzoek zijn er gemiddeld zo'n tien jaar tus senuit geweest. „Ze zijn heel behoorlijk opgeleid", zegt Roozemond. Ruim een kwart heeft een middelbare opleiding gevolgd. Zij hebben havo, vwo, mbo of hbs gedaan. Ongeveer dertig procent van de vrouwen heeft een lage opleiding gedaan zoals de mavo. Roozemond raadt werkgevers aan 'terug- keer-gesprekken' te voeren met de vrouwen die hun baan op zeggen. „Want vrouwen gaan sneller weer aan de slag. Toen gingen herintreders er zo'n tien tot vijftien jaar tussenuit. Nu gaan veel vrouwen weer werken als hun kind naar school gaat." De vrouwen moeten zelf ook moeite doen om aantrekkelijk te blijven voor de arbeidsmarkt, vindt Roozemond. „Hun oplei dingen verouderen en dus moeten ze cursussen volgen en vrijwilligerswerk doen." den haag-katwijk Een op de vijf mensen in ons land koopt af en toe een kraslot. Uit cijfers van de Lotto-organisatie blijkt dat sinds de intro ductie in mei 1994, dagelijks gemiddeld zo'n 215.000 krasloten zijn verkocht. Gisteren ging het 500 miljoenste kraslot over de toonbank van tabak-gemakzaak Primera Kroon in Katwijk. Koper Martin de Vreugd werd verrast met duizend gulden, een taart en bloemen. „Volgende week zijn wij zes jaar getrouwd en ik wilde mijn vrouw met een lot verpakt in een speciale kaart verrassen", aldus de 'winnaar-zonder-te krassen'. Ook eigenaar Arjan Kroon was aangenaam verrast dat juist hij het mijlpaallot mocht verkopen. Sinds de eerste uitgifte is voor 1,258 miljard gulden aan krasloten verkocht en keerde de Lotto-organisatie ruim 629 miljoen prijzengeld uit. De verkoop bracht 290 miljoen op voor goede doelen. Nederland telt 3.500 verkooppunten van krasloten, die de afgelopen jaren in 58 verschillende varianten zijn verschenen. Zo konden krasgokkers kiezen uit Flappenkrassen, 7-Klapper en MegaKerstkrassen. De meest recente versie is de 10Tonner. Winnaars krijgen over een periode van tien jaar periodiek 100.000 gulden uitgekeerd. foto anp ieroen bouman Betuwelijn ook voor vrachtwagens? den haag anp Minister Netelenbos (verkeer) denkt erover vrachtwagens te vervoeren over de goederens poorlijn tussen de Rotterdamse haven en Duitsland. In decem ber is duidelijk of deze variant haalbaar is. Zij was gisteren po sitief gestemd. „Een betrouw baar, snel en concurrerend al ternatief voor het vervoer over de weg." Aanleiding voor het onderzoek is kritiek op de plan nen om over de Betuwelijn al leen goederentreinen te laten rijden. De komende maanden wordt duidelijk welke aanpas singen nodig zijn om er treinen met vrachtwagens over te kun nen laten rijden. Ook tunnels en viaducten moeten breder en hoger. Dit mag allemaal niet meer kosten dan nu is ge raamd. In december begint de openbare aanbesteding van de bovenbouw. De Betuwelijn moet in 2005 klaar zijn. Tweede aansluiting soms buiten schot den haag gpd Verplicht schrappen winst leidt tot forse koersdaling frankfurt anp Het aandeel van het Duitse en tertainmentbedrijf EM.TV dui kelde gisteren op de starters- beurs Neuer Markt van Frank furt met bijna dertig procent nadat het eerder op de dag zijn halfjaarcijfers fors moest bij stellen. EM.TV had de cijfers van het begin dit jaar overgenomen Jim Henson Company, bekend van The Muppetshow, opgenomen in de resultaten. Daarmee overtrad het echter regels, waardoor de directie ge noodzaakt was een winst van 6,5 miljoen mark op een omzet van 31,6 miljoen mark uit de boeken te schrappen. Duitse beleggers konden de fout niet waarderen. EM.TV maakte gisteren ook bekend dat het problemen heeft om zijn belangen in de Formule 1 op waarde te schatten. De Duitsers kochten in maart de helft van SLEC Holding, dat achter alle activiteiten in de Formule 1-ra- cerij zit. De andere helft is in handen van Bernie Ecclestone. EM.TV exploiteert en handelt in tv- en filmrechten en mer chandising. Het bedrijf gold tot dusver als een van de sterren op de Neuer Markt, mede door de spectacu laire overnames van eerder dit jaar. Thuis of mobiel telefoneren op kosten van de baas is vanaf vol gend jaar belast. Dat geldt in elk geval voor werknemers die maar één telefoonaansluiting hebben. Wie een tweede tele foonabonnement heeft en de belastinginspectie ervan kan overtuigen dat die lijn zakelijk noodzakelijk is, mag de kosten van die lijn onbelast door de werkgever vergoed krijgen. Staatssecretaris Bos (financi en) wil dat werknemers vanaf volgend jaar de vergoeding voor het abonnement en de ge sprekskosten bij hun inkomen optellen. Naar gelang de hoogte van het salaris betaalt de werk nemer dan inkomstenbelasting over dat 'inkomen'. De werkne mer mag wel zijn gemaakte za kelijke gesprekskosten van de vergoeding aftrekken. De voor stellen moeten nog goedge keurd worden door de Tweede Kamer. Nu krijgt de werknemer 41 gulden per maand (dus 82 gul den per tweemaandelijkse reke ning) bijtelling als de werkgever abonnement en gesprekskosten volledig vergoedt. Als de werk nemer zelf de abonnements kosten of een deel van de ge sprekskosten betaalt, hoeft hij de vergoeding van de baas niet als inkomsten op te geven. Hij moet dan wel bij de belasting inspecteur aannemelijk kunnen maken dat de kosten zakelijk waren. De zogenaamde ISDN-aan sluiting biedt geen uitkomst in het nieuwe belastingregime. Bij zo'n aansluiting heeft de abon nee meerdere nummers en kan hij ook per nummer de kosten gespecificeerd krijgen. De be lastingdienst ziet een dergelijk abonnement echter als één te lefoonaansluiting. Eventuele vergoedingen zijn daarom voortaan belast. Bos wil met de regels in de geest van het nieu we belastingplan een einde ma ken aan niet-belaste secundaire arbeidsvoorwaarden. Kermit de Kikker en Miss Piggy 'acteren' dit jaar in dienst van EM.TV. foto ap michael tweed/alan creth. O-akkoord rkomt actie veerdienst 2,? jAM jsteravond toch een ak- gesloten tussen P&O 3ea Ferries en de vak- n over een nieuwe CAO arbeidskrachten. Het ersoneel krijgt er 2,5 pro- Dit komt boven op de gestelde prijscompensa- )k wordt het pensioengat ftepeerd. At' er gisteravond geen ak- 5" was gesloten, zou er van- ntiftoemacht actie worden De rechter besloot dat acties vanaf vandaag toegestaan. Het conflict - onder meer over de chting van administra- 'rocessen bij inkomend 'erkeer, ingebracht door De reorganisatie sd« geld en personeel kos- 'dus een woordvoerder werkgevers. Toch wilden tonden er niet over pra- 10 "is afgesproken het punt •reken binnen de onder op £raad. De nieuwe CAO en looptijd van 27 maan- rotterdam gpd ASR heeft zich eindelijk ver loofd. De verzekeraar genoot jarenlang van het vrijgezellen bestaan en wees vele aanzoe ken af. Fortis wist uiteindelijk toch zijn hart te winnen. Het jonge geluk was de topman nen C. de Swart van ASR (on der meer Stad Rotterdam Ver zekeringen en De Amersfoort- se) en A. van Rossum van For tis (Amev) gisteren aan te zien. Van Rossum lachte en slaakte af en toe een gelulczalige zucht als De Swart weer een mooi cijfer over zijn bedrijf noemde. Het is ook niet niks om ASR aan de haak te slaan. Al in 1993 deed Fortis een poging. De Swart gunde Fortis toen op een bijeenkomst van verzeke raars tien minuten om een plan waarin de twee samen gaan ,uit de doeken te doen. ,,Ik heb daarbij gezegd dat het antwoord sowieso nee zou zijn, maar ik wilde het wel ho ren." Dat Fortis toch met ASR de wittebroodsweken ingaat, komt door datzelfde plan. Voor het kantoor van de Belgisch-Nederlandse bankverzekeraar For tis in Utrecht hangen nu ook de vlaggen van ASR Verzekeringsgroep top. „Andere kandidaten zeiden dat ze ons kwamen opslokken. Alleen Fortis kwam met zake lijke voorstellen", licht De Swart, die vorige maand aan trad bij Fortis, zijn keuze toe. ASR en Fortis-onderdeel AMEV vullen elkaar goed aan. AMEV staat bekend als een verzekeraar met hoogstaande producten. Maar de productie- foto wfa ceraró til kosten zijn hoog. Genoeg om kostenreductie de komende ja ren tot aandachtspunt te ma ken. ASR daarentegen is volgens Van Rossum de verzekeraar in Europa met de laagste kosten en weet bovendien op eigen houtje marktaandeel te win nen. Van elkaar is dus heel wat te leren. „Je moet een verloof de kiezen die nog mooier is dan je zelf bent", aldus Van Rossum. Op het oog zijn de twee ver zekeraars vooral groot. Zelf zeggen ze: „We zijn nu de grootste verzekeraar in de Be nelux", maar dat is geen ho mogene markt. In Nederland is het koppel, gemeten naar pre mie-inkomen, de op twee na grootste bij zowel de leven- als de schadeverzekeringen. AMEV moet beide keren Stad Rotterdam Verzekerings groep, zoals de nieuwe naam luidt, ING en Achmea laten voorgaan. In België heeft ASR nauwelijks activiteiten. Voorlopig houden de ver schillende merken hun naam en moeten zij hun eigen broek ophouden. De merknamen blijven zolang ze toegevoegde waarde leveren, zegt Van Ros sum. En dat betekent ook dat AMEV shirtsponser van voet balclub FC Utrecht kan blijven en Stad Rotterdam van Feyen- oord. De samenwerking zal vooral achter de schermen gestalte krijgen. Fortis wil productie processen en automatisering standaardiseren. Het vermo gensbeheer kan samen, AMEV moet van ASR leren hoe het de kosten kan drukken, en even tueel kunnen zij producten van elkaar kopiëren als ze die zelf nog niet hebben. Bestaande samenwerkings contracten met andere banken of verzekeraars sneuvelen wel licht door de overname. Zo verkoopt ASR samen met Kempen&Co ontwikkelde be leggingsrekeningen en beleg gingshypotheken. Een hierop aangesproken De Swart zei gis teren ernstig kijkend dat hij opnieuw met Kempen moet gaan praten. Wellicht hangt nu ook ABN- topman Rijkman Groenink zijn trouwpak in de kast. Die bank wil graag een grote verzekeraar worden. Analisten noemden ASR vaak als overnamekandi daat. Fortis is nu ABN Amro, net als twee jaar geleden met de Belgische Generale Bank, te snel af. Al zegt ABN Amro al enige tijd op eigen houtje aan een verzekeringsbedrijf te bou- haarlem-umuiden anp Staalfabriek Corus in IJmuiden moet van de rechter in Haarlem een geldboete betalen van 25.000 gulden wegens het ple gen van milieudelicten. De rechter legde Corus gisteren ook een boete op van 27.500 gulden, waarvan vijftien mille voorwaardelijk, wegens nalatig heid. Hierdoor konden in 1998 en 1999 twee ernstige bedrijfs ongevallen gebeuren. De officier van justitie had voor de milieudelicten een boe te van in totaal 74.500 gulden geëist en voor de ongevallen veertig mille. Voor een deel van de milieu-overtredingen werd het bedrijf vrijgesproken. Elektromonteurs brachten op 4 november 1998 in het ener giegebouw van het bedrijf een kabel aan in een schakelkast die onder stroom stond. Hierdoor ontstond kortsluiting en vervol gens brand. Een werknemer liep daarbij brandwonden op over een groot deel van zijn li chaam. Een andere monteur kreeg psychische problemen na het ongeval. Bij een ongeluk op 14 januari 1999 viel een werknemer van een tankwagen. Hij was boven op de wagen geklommen om een monster te nemen. De man stootte zijn hoofd tegen een stalen constructie. Het slachtof fer liep gebroken rugwervels op en blijvend letsel aan zijn ze nuwstelsel. Een andere kwestie waarvoor het bedrijf is veroordeeld, is de ontsporing van een trein met 54 ton ammoniak op 26 augustus 1998. Deze reed over een slecht onderhouden noodspoor op het bedrijfsterrein. Het uit de rails lopen van de trein had ver der geen gevolgen. dordrecht anp Afvalinzamelaars gaan samenwerken diensten, Afvalstoffendienst 's- Hertogenbosch, Irado, G.R. Netwerk, Saver en de Afvalcom- binatie De Vallei. Het gebied van de onderneming loopt van Vlaardingen tot Nijmegen. De 1,2 miljoen inwoners zijn goed voor 750.000 ton afval per jaar. De nieuwe NV heeft een omzet van 300 miljoen gulden en 1.000 werknemers. Zeven regionale afvalinzame- lingsbedrijven in Midden-Ne derland gaan samenwerken on der de naam Midwaste. Zij wil len een vuist maken tegen an dere samenwerkingsverbanden en fusies in de afvalbranche. Deelnemers zijn het Brabants Afval Team, de DAR milieu-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9