Mugabe pakt oppositie Zimbabwe aan 'Joegoslavië moet één blijven' Sri Lanka siddert voor de 'Zwarte Tijgers' Buitenland lelprijs geneeskunde »r hersenonderzoekers ETA doodt Spaanse procureur bij aanslag Socialisten: Vlamingen moeten tevredener zijn AG 10 OKTOBER 2000 lement Indonesië wil Wahid horen Een onderzoeksteam van het Indonesische parlement sident Wahid als getuige ondervragen over twee financi- andalen. Andere topfunctionarissen die voor de commis- eten verschijnen, zijn minister Ramli van economische I minister Shihab van buitenlandse zaken en procureur- k ia] Darusman. Wahid wordt gehoord in verband met de m j van ruim 10 miljoen gulden van het nationale voedsel- chap Bulog door een groep die zei namens de president W delen. Het tweede onderzoek richt zich op een donatie O 'n 5 miljoen gulden door de sultan van Brunei voor hu- ure hulp aan de provincie Atjeh. jctor Temelin mag gaan draaien 2/j De eerste reactor van de omstreden Tsjechische kern- yfl e Temelin mag in bedrijf worden genomen. Het Tjechi- Licleaire bureau voor de veiligheid SUJB heeft dat gisteren d. Het activeren van de reactor hoort bij een grootschali- »f van de centrale. Wanneer de reactor daadwerkelijk in wordt genomen, is niet bekend. Temelin ligt op zestig ki- ir van de grens met Oostenrijk, waar veel verzet tegen de ntrale bestaat. Turks vliegtuig landt in Bagdad d Een Turks toestel met aan boord onder meer medicij- gisteren geland op de luchthaven van de Iraakse hoofd- jagdad. Het was het negende vliegtuig binnen enkele we- e erder vlogen toestellen uit Frankrijk, Rusland, Jordanië, ko, Tunesië, Jemen, de Verenigde Arabische Emiraten en ''a,f e naar Irak. Uitgezonderd de vluchten uit Frankrijk en |d hadden alle toestemming van de sanctiecommissie van :nigde Naties. Irak beschouwt de vluchten als een teken internationale embargo bezig is ineen te storten. ||en zetten koers naar Koersk Het Noorse schip Regalia is gisteren uit de haven van i vertrokken naar de Barentsz Zee, om daar een begin te met de berging van de lichamen uit de op 12 augustus :en Russische kernonderzeeër Koersk. Dat heeft het filiaal van het Amerikaanse offshorebedrijf Haliburton 1 gemaald:. Dat bedrijf leidt de bergingsoperatie. De Rega- et volgende week woensdag bij het wrak van de Koersk en. Op die dag zullen de Russische, Britse en Noorse dui- n begin maken met berging van de lichamen. nstalig verzet in Voeren De Franstalige partij Retour a Liège in het Belgische gaat de uitslag van de verkiezingen in die gemeente aan- n. De partij werd zondag verslagen door het Vlaamse tlangen, en raakte zo na decennia haar meerderheid )at kwam doordat de in de Voerstreek wonende Neder- die voor het eerst mochten stemmen, Voerbelangen d steunden. Volgens Retour a Liège zou Voerbelangen andse kiezers hebben omgekocht met onder meer een bonnement op een plaatselijke krant. van Brazauskas staat nu vast De parlementsverkiezingen in Litouwen zijn gewonnen e oppositie onder leiding van oud-president Brazauskas. eft de centrale kiescommissie gisteren bekend gemaakt, wezen peilingen al op een zege voor de oppositie. De co in Brazauskas (68) kreeg 31,3 procent van de stemmen, litie bestaat uit vroegere communisten en sociaal-demo- Het rechtse verbond van zittend premier Kubilius (43) eken op 8,6 procent. Brazauskas moet nu een nieuwe re- vormen. Hij wil de privatisering van staatsbedrijven af in om verdere massale ontslagen te voorkomen. lims voor rechter in Mostar Een gerechtshof in het Kroatische deel van de Bosni- ad Mostar gaat 23 Bosnische moslims berechten wegens imisdaden. Het hof zegt dat het daarvoor het groene licht ekregen van het Joegoslavie-tribunaal in Den Haag. De den verdacht van oorlogsmisdaden tegen krijgsgevange- dens de Bosnische burgeroorlog, waarin moslims en Kro- ïderling vochten in plaats van gezamenlijk de Serviërs te len. statiebevel tegen duikteam Estonia dim Een Zweedse openbaar aanklager heeft gisteren ar- ibevelen uitgevaardigd tegen de Amerikaanse duiker Semis en de Duitse tv-producente Jutta Rabe, die in au- een expeditie leidden naar het wrak van de Estonia. De ot ligt sinds 1994 op de bodem van de Oostzee. De ramp t schip kostte 852 mensen het leven. De meeste stoffelij- en bevinden zich nog in het wrak. Volgens aanklager Ja- hebben de Bemis en Rabe zich bezondigd aan graf- is door het wrak te onderzoeken. Een juridisch probleem Ie Estonia in internationale wateren ligt. 1-Afrika gaat HTV-golf te lijf •efi esburg De Zuid-Afrikaanse regering heeft twee miljoen 00.000 gulden) uitgetrokken om het veilig vrijen te be en en zo het toenemende aantal besmettingen met HIV irken. De bevolking wordt in de.campagne aangeraden n het ABC te houden: Afzien van seks, Blijf bij één part- indooms gebruiken. Ongeveer 4,2 miljoen Zuid-Affika- ivvweg een op de tien, zijn seropositief. uwsel kost 59 Salvadoranen leven 'adqr» Een alcoholmengsel dat als goedkope sterke vordt verkocht, heeft in El Salvador in een week tijd al 9 mensen het leven gekost. Dat hebben de autoriteiten Igemaakt. Het brouwsel wordt verkocht onder de naam i> een bekend drankmerk. De politie vermoedt dat illegale aren lege Trueno-flessen gebruiken voor het kwaadaar- ul. Dat bestaat in hoofdzaak uit methanol (antivries), ijftig winkels waar de drank werd verkocht zijn gesloten, oor illegale verkoop blijft de drank slachtoffers maken. Poging Tsvangirai te arresteren loopt op niets uit Iprijs voor de genees- gaat dit jaar naar de 'fi Arvid Carlsson en de nen Paul Greengard en adel. Het drietal heeft name bezig gehouden ut dekte van Parkinson en enie. Dat heeft het Ka- instituut gisteren in lm bekendgemaakt, prijs is een bedrag ver van ongeveer 2,5 mil- den. e wetenschappers heb- erzoek gedaan naar het eren van het zenuw- Jaarbij zijn ze belangrij- - en te weten gekomen T t functioneren van de 1 n en over het ontstaan B rologische en psychia- y lekten. «j on (77) is verbonden L universiteit van het B e Göteborg. Hij ontdek- 'e stof dopamine in de tai o doet, namelijk het President Mugabe van Zimbabwe is in het offensief te gen de oppositie. Drie parlementsleden van de Beweging voor Democratische Verandering (MDC) zijn gisteren opgepakt. De voorgenomen arrestatie van MDC-leider Tsvangirai liep echter op een mislukking uit. PRETORIA EELCO VAN DER UNPEN CORRESPONDENT Tsvangirai had gistermiddag gearresteerd moeten worden, net zoals eerder op de dag ge beurde met drie jeugdige MDC- parlementariërs. Het drietal wordt opruiing en aanzetten tot geweld ten laste gelegd. Een week geleden zei Tsvangirai in een toespraak dat Mugabe de economie vernielt en weg moet - goedschiks of kwaadschiks. Volgens de autoriteiten is dat hoogverraad, Daarop staat in Zimbabwe de doodstraf. Politie en militairen stonden gisteren klaar op en rond het vliegveld van Harare om de MDC-voorman op te pakken, maar hij bleek niet in het vlieg tuig uit Johannesburg te zitten. In plaats van Tsvangirai te ar resteren, schoten de ordetroe pen traangas af op diens aan hangers die naar het vliegveld waren getrokken om hun held te begroeten. Gisteravond liep de spanning op toen de MDC liet weten dat Tsvangirai wel degelijk weer in Zimbabwe was. Vanuit zijn huis in Harare verklaarde de opposi tieleider dat hij, om onrust te voorkomen, niet de geplande vlucht had genomen. ,,Het is beter kalm te blijven en te ho ren waarvan ik nu precies wordt beschuldigd", aldus Tsvangirai. Hij wilde niet zeg gen hoe hij het land was bin nengekomen. Tsvangirai's naaste medewer ker David Chimhini sprak van een 'extreem delicate situatie'. De toestand in Harare noemde hij 'grimmig'. ,,De intimidatie campagne 'van Mugabe gaat naar een climax." Chimhini wees erop dat onlangs een gra naat bij een MDC-kantoor naar binnen is geworpen en dat de politie daarna alle partijkanto ren heeft doorzocht. Gezocht werd naar wapens en 'ander belastend materiaal' dat zou bewijzen dat de MDC gewa pend verzet voorbereidt. „Ze hebben natuurlijk niets gevon den", aldus Chimhini. De gevreesde inlichtingen dienst denkt daar anders over, en analyseert sindsdien elke ac tie van de MDC tot op het bot. Alles wat sympathiseert met de MDC wordt aangepakt. De eer ste commerciële radiozender van het land, Capital Radio, werd vorige week uit de lucht gehaald. Zimbabwe koerst af op een gevaarlijke escalatie „Als Tsvangirai wordt gearresteerd, zal de MDC massaal protest or ganiseren en laten zien wie de steun van het volk heeft", aldus Chimhini. Aan zet is nu Muga be. De 76-jarige president moet beslissen hoe hoog hij het spel wil spelen. Kostunica sluit afscheiding Montenegro en Kosovo uit PARUS-BELGRADO Rtr-ANP-DPA Van een onafhankelijk Mon tenegro en Kosovo kan geen sprake zijn. De nieuwe presi dent van Joegoslavië, Kostuni ca, heeft dat gisteren gezegd. Hij benadrukte dat de eenheid van de Joegoslavische federatie 'van het allergrootste belang' is. Kostunica zei in een vraagge sprek met de Franse televisie zender TF1 dat hij geen aan hanger is van het idee van een 'Groot-Servië', waarvan zijn voorganger Milosevic een ver klaard voorstander was. „Ik ben democraat in hart en nieren, maar ook een nationalist, net als de Fransen, Amerikanen of andere volkeren. Mijn nationa listische ideeën zijn normaal en verbonden met met de toe komst van mijn land. Het gaat niet om chauvinisme tegenover andere volkeren." Kostunica zei dat de Joego slavische grondwet 'niet voor ziet' in de afscheiding van Montenegro, de kleine zuster republiek van Servië. Ovef Kos ovo was hij veel uitgesprokener. „Een onafhankelijk Kosovo is onmogelijk, gezien de resolutie van de VN-Veiligheidsraad waarin de territoriale integriteit en soevereiniteit van de Federa le Joegoslavische Republiek worden gegarandeerd", zei hij. Sinds de beëdiging van Kos tunica volgen verdere ingrij pende veranderingen elkaar op bij tot nu toe Milosevic-getrou- we staatsinstellingen. De Joego slavische regering trad af, en in de deelrepubliek Servië is be sloten tot vervroegde parle mentsverkiezingen in decem ber. Vooral de machtsbasis van de afgezette Milosevic in Servië werd gezien als mogelijk pro bleem voor Kostunica. Hij gaat als federaal president over on der meer defensie en buiten lands beleid. Maar om de situa tie van de gewone Joegoslaaf te verbeteren, heeft hij Servië no dig: deze deelrepubliek heeft een belangrijke begroting en grote bevoegdheden. De president van Servië, Mi lan Milutinovic, is een Milose- vic-trawant en de Milosevic- aanhangers hebben in het Ser vische parlement een meerder heid, hetgeen weinig goeds leek te voorspellen voor Kostunica. Maar gisteren gingen alle partij- GRANADA AFP-Rtr-DPA De Spaanse stad Granada is gis teren opgeschrikt door twee aanslagen. Die zijn vermoede lijk gepleegd door de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Vroeg in de middag werd de procureur-generaal van het hooggerechtshof in Andalusië, Luis Portero, doodgeschoten. Hij werd vlakbij zijn huis door drie mannen onder vuur geno men, en overleed later in het ziekenhuis. Later op de middag ontplofte een autobom in dezelfde straat waar Portero onder vuur was genomen. Enkele mensen raak ten licht gewond. In de stad Se- villa werd gisteren een aanslag op een militair voorkomen, doordat hij de bom in zijn auto tijdig ontdekte. De mislukte aanslag is vermoedelijk ook het werk van de ETA. In Parijs is gisteren het proces tegen negen mensen die wor den verdacht van het bekleden van hoge functies binnen de ETA verstoord door enkele tien tallen sympathisanten. Ze hie ven leuzen aan, gingen op de banken staan en zwaaiden met Baskische vlaggen. Een van de beklaagden probeerde er in het tumult vandoor te gaan, maar de politie kon dat voorkomen. De negen staan terecht op verdenking van lidmaatschap van een criminele organisatie. Onder hen zijn drie belangrijke ETA-verdachten: het vermoe delijke hoofd van de militaire vleugel Jose Javier Arizkuren Ruiz, de vermoedelijke wapen leverancier Angel Picabea Ulga- de en Ignacio Gracia Arregui, die vorige maand in Frans Bas kenland werd aangehouden. Hij zou de hoogste leider van de terreurbeweging zijn. BRUSSEL ANP en in het Servische parlement zonder slag of stoot akkoord met vervroegde verkiezingen in december. Zoals verwacht, heeft de Eu ropese Unie gistermiddag haar belangrijkste sancties tegen Joegoslavië opgeheven. De mi nisters van buitenlandse zaken van de unie vergaderden in Luxemburg. Minister Van Aaitsen kondigde in de marge van de bijeenkomst aan dat Den Haag zo snel mogelijk weer een ambassadeur naar Belgra do wil sturen. Nu is Nederland er vertegenwoordigd door een tijdelijk zaakgelastigde. De 'hoge zuurgraad' onder de Vlamingen heeft geleid tot de overwinning van het extreem rechtse Vlaams Blok bij de raadsverkiezingen van zondag. Dat zegt de socialistische voor man Stevaert in een reactie op de uitslag. Hij pleit voor verster king van het 'sociale weefsel'. „De Vlamingen hebben het nog nooit zo goed gehad", aldus Stevaert. „En toch stemmen ze Vlaams Blok. Opmerkelijk." Stevaert wil de verklaring voor de opmars van het Blok niet zoeken in gebruikelijke uit spraken over het negeren van de noden van kiezers door poli tici. „De mensen zijn gewoon ontevreden en leven langs el kaar heen. In verenigingen en buurten moeten we mensen weer bij elkaar brengen. Waar om geven we geen subsidies aan straatbarbecues? Op dat ni veau moet de kentering ko men." De jonge Vlaamse regiomi nister Stevaert, begonnen als cafébaas, behaalde in zijn woonplaats Hasselt samen met de groenen een absolute meer derheid. Hij zegt dat resultaat te doorgeven van signalen in het centrale zenuwstelsel. Door Carlssons ontdekking konden medicijnen voor mensen met Parkinson worden gemaakt. De 74-jarige Greengard, die in New York werkt op de Roek- feller Universiteit, onderzocht de werking van dopamine en vergelijkbare stoffen in het ze nuwstelsel. De in Oostenrijk ge boren Kandel (70) houdt zich bezig met leer- en herinne ringsprocessen. Hij werkt aan de Colombia Universiteit in New York. De ziekte van Parkinson is een voortschrijdende neurolo gische aandoening, waaraan vooral ouderen lijden. Sympto- nen zijn trillen, stijfheid, traag heid en evenwichtsstoornissen. De oorzaak van de ziekte is niet bekend, wel is duidelijk dat be paalde cellen in de hersenstam geleidelijk afsterven. Hierdoor ontstaat een tekort aan dop amine. Het medicijn levodopa vult dat tekort aan. COLOMBO HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT Thaun Theem zit op z'n hurken op een stoepje in de Srilankaanse hoofdstad Colombo en speelt met een cobra. Af en toe slaat hij 's werelds gevaarlijkste slang even op de kop, waarna het lan ge, bruine beest zich opricht. Zijn nek zwelt op en de slang probeert zijn baas te bijten. Toch is het niet de cobra waar Theem (28) bang voor is. „Deze slang heb ik zelf in de jungle ge vangen, daarna heb ik z'n tanden eruit gehaald", legt Theem uit. „Dat doe ik iedere zes maanden. De slang kan me bijten, maar hij kan zijn gif niet in me spuiten." Hij laat de cobra zien aan voorbijgangers bij een boeddhistische tempel, en hoopt daarmee wat geld te verdienen. Toegegeven, het is ook wel eens fout gegaan. Theem wijst op een inkeping in zijn duim. „Ik ben gebeten door een cobra die nog wel tanden had. Lag ik maanden in het zieken huis." Hij vertelt het onaangedaan. Maar noem de Tijgers en Theem begint te sidderen. „Dat zijn zeer gevaarlijke mensen", zegt hij. „En je kunt geen voorzorgsmaatregelen nemen, ze bla zen je zo op." Tijgers' zijn in Sri Lanka radicale TamiLguerrillastrijders. Op het tropische eiland ten zuiden van India vechten ze voor een eigen staat. Offici eel heet hun beweging Bevrijdings Tij gers van Tamil Eelam (LTTE), maar in de volksmond zijn het simpelweg 'de Tijgers'. De bloedige oorlog in het noorden van het land duurt al zeven tien jaar. Afgezien daarvan zijn dëTij gers vooral berucht vanwege hun zelf- Onder zware bewaking werden gisteren in Colombo de stembussen door de stad verspreid. foto reuters pawel kopczynski moordaanslagen in de rest van het land. Gehersenspoelde leden hangen zichzelf vol met explosieven, waarna ze zich in volle bussen, op drukke mark ten of in de buurt van een politicus op blazen. De LTTE beschouwt de zelf moordcommando's, vaak jonge vrou wen, als 'helden' en 'martelaars'. Ze hebben de speciale naam 'Zwarte Tij ger' meegekregen. Maar de Singalese meerderheid van de bevolking en de gematigde Tamils zien hen als psy chopaten, die de levens van vele hon derden onschuldige burgers op hun ge weten hebben. En omdat er vandaag par lementsverkiezingen worden ge houden op Sri Lanka, houdt iedereen z'n hart vast Alleen al in en rondom de hoofdstad Colombo zijn 40.000 politiemannen $n soldaten ingezet om te voorkomen dat de Zwarte Tijgers opnieuw toeslaan. Overal staan zwaar bewapende militai ren. Wegen zijn afgezet uit angst voor aanslagen. Vanuit achter zandzakken gebouwde bunkers speuren jonge sol daten de omgeving af, op zoek naar iets verdachts. Wie door Colombo rijdt, wordt keer op keer aangehouden door militairen bij de vele controleposten, die merkwaardig genoeg reclame dra gen: 'Dit checkpoint wordt gesponsord door LG Electronics'. Al deze speuren de ogen lijken geen overbodige luxe. Vier dagen geleden blies een Zwarte Tijger zich nog op tijdens een verkie zingsbijeenkomst van de regerende Volksalliantie, waarbij tien doden vie len. Drie dagen daarvoor reed een Zwarte Tijger op een met explosieven' beladen fiets richting een parlements- kandidaat en blies zichzelf op, samen met de politicus en 21 omstanders. De slachtofferlijst van de zelfmoord- commando's door de jaren heen is im posant. De Indiase premier Rajiv Gan dhi en de ex-president van Sri Lanka Premadasa horen tot de prominenten. Vorig jaar december verloor de huidige president van het land, Chandrika Ku- maratunga, haar rechteroog bij een aanslag in Colombo. En ze had nog ge luk, want negentien omstanders wer den gedood door de exploderende vrouwelijke Zwarte Tijger. „We moeten tot het einde doorvechten tegen de Tijgers", zegt Ali Sharafdeen. Achterop zijn riksja heeft hij een sticker geplakt met daarop de tekst 'Ik houd van het Srilankaanse leger'. Hij wijst de plek aan waar de president haar oog verloor, en zegt: „Het vernietigen van de Tijgers is de enige kans op vrede". danken aan de constante aan wezigheid van politici in de wij ken. De rijzende ster binnen de Socialistische Partij (SP) wil ver der dat partijen vooral hun ei gen programma's uitvoeren, en niet voortdurend hun beleid aanpassen aan het Vlaams Blok. „Dat is hetzelfde als een gat in de heg wegknippen. Het wordt alleen maar groter." Stevaerts partijgenoot De Batselier pleitte zondagavond voor het opheffen van de stem plicht in België. Onderzoek wijst uit dat het Blok zonder stemplicht zou hebben verloren in Antwerpen. De SP zou zon der stemplicht hebben gewon nen in de Scheldestad. Stevaert: „Toch moet je democratische principes niet aanpassen, om dat dit een partij uitkomt. Ik hoef die stemmen van het Blok dan niet." De liberalen pleiten voor af schaffing van de stemplicht. Toch is daarover geen overeen stemming te bereiken tussen de gevestigde partijen. Ook de in voering van het stemrecht voor niet genaturaliseerde migran ten is nog omstreden. Het Vlaams Blok is daar uiteraard fel op tegen. Oud-premier Bandaranaike (84) overleden COLOMBO Rtr-AFP-ANP De Srilankaanse oud-premier Sirimavo Bandaranaike is van daag overleden. Ze was 84 jaar. Bandaranaike had net haar stem uitgebracht voor de ver kiezingen. Op weg naar huis kreeg ze een hartaanval. Ze was de moeder van president Chan drika Kamaratunga. Bandaranaike was de eerste vrouwelijke premier ter wereld. In augustus trad ze af, na veer tig jaar politieke activiteit. In 1960 was ze min of meer toe vallig premier geworden als op volger van haar man, die een jaar eerder was vermoord. Bij de verkiezingen van 1960 leidde de de Vrijheidspartij naar de overwinning. Als premier zette ze de door haar man ingezette nationalisatiepolitiek voort. Zo nationaliseerde ze het bijzon der onderwijs. Dankzij de grondwet van 1972 kreeg de president meer macht en werd de functie van premier vooral ceremonieel. In 1980 werd Banderanaike be ticht van machtsmisbruik door dat ze de noodtoestand zes jaar had laten voortduren. President Jayawardene ontnam haar voor vijf jaar haar burgerrechten. In 1985 kwam ze terug. Toen haar dochter Chandrika in 1994 pre sident werd, werd Bandaranai ke voor de derde keer premier. Mede door haar slechte ge zondheid speelde ze geen grote rol meer. Ook tijdens de vergadering waarin het Servische parlement gisteren besloot tot verkiezingen in december werd er in Belgrado weer gedemonstreerd. 'Hij is weg', staat er op deze anti-Milosevic-button. foto reuters radu sicheti

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5