Zaak Kok moet over UBOS.NL Belangrijke vragen missie Eritrea niet beantwoord 112 eef ons één reden laarom u dit iet zelf zou doen. Binnenland Gemengde gevoelens bij terugkeer 'Vier' Korthals legt bijbanen rechters aan banden School en zwembad zijn schuldig aan verdrinking De Woonbeurs Amsterdam inkhorst blijft tegen ontsmetten van kippenvlees 0900<$>8844| izer wil Viagra in ziekenfonds pRDAMDe producent van Viagra stapt naar de rechter om iog in een kort geding af te dwingen dat het potentiemiddel jet ziekenfondspakket komt. Minister Borst van Volksge- idheid besloot eerder dit jaar dat Viagra niet voor vergoeding anmerking komt, omdat de meerwaarde niet opweegt tegen loge kosten. Borst week met haar besluit af van het advies het College voor Zorgverzekeringen (CVZ), dat had aangera- het middel te vergoeden voor mannen met suikerziekte of ruggenmergbeschadiging. Pfizer vindt dat alle mannen met :tiestoomissen Viagra vergoed zouden moeten krijgen. De irindsvrouw gaat volgens de farmaceut in haar afwijzing rbij aan de ernst van de aandoening. ngen verzint poging tot doodslag [EN- Een 18-jarige inwoner van Duiven heeft verzonnen dat t tot tien personen hem zouden hebben mishandeld. De jen wilde verhullen dat hij in een dronken bui een ruit van school in Duiven had vernield. De politie begon een groot erzoek toen de jongen in de vroege ochtend van 8 septem- aangifte kwam doen van poging tot doodslag. Hij zou be id zijn door een groep mannen. Hij had snijwonden in zijn iden, die ontstaan zouden zijn toen hij messteken probeerde «weren. De Duivenaar heeft een proces-verbaal voor het n van valse aangifte gekregen en moet de schade betalen. scherming asielzoekers Kollum jjM» Burgemeester Visser van Kollumerland geeft extra be- erming aan de asielzoekers in Kollum. Een groep van dertig •htelingen had daar gisterochtend om gevraagd. Directe leiding was de mishandeling van een 28-jarige vluchteling Irak, vorige week. De Irakees werd toen door twee mannen •en scooter met een mes gestoken. Het is het derde ernstige 9 dent in twee jaar. De asielzoekers hebben bij de burgemees- ïangegeven dat ze zich bedreigd voelen. Die heeft nu toege- d dat de politie vaker zal gaan surveilleren. Ook zal Visser gesprek aangaan met de schoolhoofden. Kinderen van lzoekers worden erg getreiterd. Sinds de moord op Marian- (aatstra in mei 1999 denkt een groep Kollumers dat de irdenaar uit het AZC komt. dA bezorgd over ramp Noordzee haag» PvdA-Kamerlid Feenstra vreest dat ons land onvol- nde middelen heeft om snel op te kunnen treden bij een ramp of een ramp met chemische stoffen op de Noordzee, ral volgende week bij het behandelen van de begroting van ister Pronk (milieu) zijn verontrusting hierover uiten. In de lopen tien jaar is het volgens Feenstra op de Noordzee flink cker geworden door het groeiende aantal olie- en chemicali- inkers. Bergingsmaatschappijen hebben echter hun sche- op grotere afstand van de Noordzee gestationneerd. Feen- suggereert dat een betere uitrusting van de kustwacht soe- kan bieden. edeverdachte liquidatie gearresteerd hoven De politie heeft gisteren een 19-jarige Eindhovenaar gehouden. Hij wordt ervan verdacht betrokken te zijn ge- st bij de liquidatie van een 40-jarige inwoner van Geldrop. slachtoffer is in maart voor zijn woning doodgeschoten. De er verdween achterop een - naar later bleek - gestolen mo- Die werd kort daarna uitgebrand teruggevonden. De politie noedt dat de nu aangehouden Eindhovenaar de motor heeft .j freemd. Of hij ook de bestuurder is geweest tijdens de liqui- e, is niet bekend. Een team van veertien rechercheurs is nog ds bezig met het onderzoek naar de moord. i and synagoge Emmen itL; De joodse gemeenschap in Emmen heeft geschokt ge- eerd op de uitslaande brand die zondagnacht woedde in jand. Hoewel de politie voorlopig uitgaat van een 'gewone' ng tot brandstichting, houden betrokkenen rekening met antisemitische actie. „Het is Yom Kippoer. Dit kan geen al zijn", aldus een 74-jarige bezoeker van de synagoge. De ld werd in de nacht van zondag op maandag rond drie uur lekt door omwonenden. Politie en brandweer troffen in de Igoge resten van kranten en benzinelucht aan. Er is flink schade. De joodse gemeenschap in'Drenthe telt ongeveer actieve leden. Een van hen loofde gisteren een beloning enkele duizenden guldens voor de gouden tip die leidt iouding van de daders. [lken in verzet tegen kwaliteitseisen ÜL! Verreweg de meeste tolken en vertalers hebben grote aren tegen de nieuwe kwaliteitseisen die staatssecretaris in van Justitie aan hun vak wil stellen. Akkoord gaan met de ivan Cohen betekent volgens de meeste beroepsorganisa- ran tolken en vertalers ook tekenen voor veel lagere tarie- lan eerder is overeengekomen. Het Nederlands Genoot- van Vertalers beweert dat er twee jaar geleden al overeen- tiing met het ministerie was over een hogere vergoeding, s van die afspraken niets terug te vinden in de kwaliteits- eenkomst die Cohen voorschotelt. Morgen moet de staats- etaris in de Tweede Kamer uitleg geven over zijn beleid om stf ïiveau van tolken en vertalers op te krikken. Vanaf 2003 zal Zu ninisterie van justitie niet langer in zee gaan met tolken of ter ilers die niet aan de nieuwe kwaliteitseisen voldoen. LN www.eubos.nl Hypotheken online. Zelf samenstellen én online afsluiten Geen afsluitprovisie Rente behorend tot de laagste in Nederland Offerte mogelijk binnen 15 minuten Einde aan gijzeling journalist Koen Voskuil wat vele Nederlanders al geheel vrijblijvend hebben gedaan. naar WWW.EUBOS.NL en ontdek dat u Iduizenden guldens kunt| i parenj op uw hypotheek. Door uw hypotheek totaal onafhankelijk n alle vrijheid zelf online samen te stellen én af te sluiten, uw gemak thuis. Ontdek vandaag de goedkope en volstrekt ge financiële wereld van lEUBOS.NL] waarin u zich nou 's écht niet uw hypotheekzaken kunt bemoeien. DEN HAAG GPD AMSTERDAM GPD Het hoger beroep in de zaak tegen de van drugs- en wa penhandel verdachte Mink Kok moet opnieuw worden behandeld. De rechters van het Amsterdamse hof zijn gisteren 'gewraakt'. Aanleiding daartoe is de gang van zaken rond de gijzeling van Splts-journalist Koen Voskuil die gisteren is vrijgelaten. Volgens de advocaten van Kok zijn de rechters partijdig door de manier waarop ze daarmee zijn omgegaan. moeilijk is geweest'. „Maar nu is het gelukkig voorbij." Inhou delijk wilde hij niet op de zaak ingaan. Volgens een anonieme tipge ver van Voskuil zou de politie een waterlekkage gefingeerd hebben om een woning aan de Amsterdamse Nachtwachtlaan binnen te kunnen gaan. Een woning waar later 'toevallig' een grote partij wapens en 273.000 xtc-pillen werden aan getroffen. Op basis daarvan is Mink Kok eerder tot drieënhalf Een belangrijk punt voor de wrakingskamer om de eis van de advocaten te honoreren, was dat de verdediging niet in de gelegenheid is gesteld om Vos kuil te horen. De rechters heb ben dat immers wel kunnen doen. Het komt zelden voor dat een wrakingsverzoek wordt ge honoreerd. Voskuil verklaarde na zijn vrijlating dat het 'af en toe heel jaar cel veroordeeld. De volgens Voskuil veronderstelde 'lekka gesmoes' van de politie dreigde een bom te worden onder het hoger beroep tegen Mink K. Het beeld dat de Amsterdamse poli tie zijn boekje te buiten was ge gaan vormde bovendien een aantasting van de reputatie van het korps. Voskuil weigerde als getuige voor het hof echter steeds, ook gisteren, te zeggen wie zijn anonieme bron was. Een gijzeling was het gevolg. Op verzoek van de officier van justitie heeft de Amster damse politie gekeken welke politiemensen mogelijk met Voskuil gesproken zouden kun nen hebben. Deze zeven dien ders, die allemaal betrokken waren bij twee onderzoeken naar Mink Kok, hebben stuk voor stuk verklaard nooit con tact te hebben gehad met Vos kuil. Voor het hof was dat vol doende informatie om niet lan ger geloof te hechten aan de uiüatingen van de verslaggever en hem vrij te laten. Zelf gaf de journalist geen reactie op het oordeel van het hof dat zijn ver haal niet langer geloofwaardig wordt geacht. De advocaat van Koen Vos kuil, W. Anker, is niet te spre ken over de argumentatie van het hof om de Splts-verslagge- ver te laten gaan. „Het hof stelt feitelijk dat er geen anonieme bron was en dat Koen onder ede heeft gelogen. Dat opent de mogelijkheid om hem te vervol gen wegens meineed." De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is ver heugd over de vrijlating, maar beraadt zich alsnog op een bo demprocedure tegen de staat. AMSTERDAM-BELGRADO GPD De 'vier van Belgrado' zijn vrij en keren vandaag naar Neder land terug. Na bijna drie maanden eenzame opsluiting in de centrale gevangenis van Belgrado wandelden de Neder landse gevangenen gisteren hun vrijheid tegemoet. „Ik ben ontzettend verrast", zei Jeroen van Iersel, een van hen. „Ik kan het nog niet geloven." Omdat nog een uitreisvisum moest worden geregeld, moes ten Van Iersel (28), Sander Zeit- sen (27), Bas van Schaik (31) en Ger de Rie (31) nog een nacht in de Joegoslavische hoofdstad blijven. De advocaat van De Rie, Ivan Jankovic, omschreef hun ge zondheidstoestand als 'tamelijk goed'. De Nederlanders werden half juli gearresteerd nadat zij illegaal Servië waren binnenge komen. Na te zijn mishandeld, bekenden ze van plan te zijn geweest de Joegoslavische pre sident Milosevic te hebben wil len doden of ontvoeren. Het was al snel duidelijk dat de be wijslast te licht was om een proces te beginnen. Familie en vrienden zijn blij, maar toch zijn de gevoelens ge mengd. Wilberto van den Boog aard, een vriend van de vier: „Ik vrees dat ik ze weer helemaal opnieuw zal moeten leren ken nen." Volgens hem is het viertal lichamelijk en geestelijk 'com pleet gesloopt'. „Er is geslagen en geschopt en er zijn ook stok ken gebruikt." Die slechte toestand bleek volgens Van den Boogaard toen vader en moeder Van Schaik hun zoon opzochten in de ge vangenis. „Pas na twintig mi nuten herkende hij de stem men." In eerste instantie was Van den Boogaard zelf kwaad op ze. „Wie is er nou zo stom om in een legertenue naar zo'n land te gaan? Maar ik heb inmiddels begrepen dat ze die pakken ge woon in hun tas hadden zitten en dat ze die kleding onder dwang voor de video hebben aangetrokken. Milosevic had ze ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten pleit er voor de 'wrakingsproce dure' eens tegen het licht te houden. Volgens die procedure kan een partij alleen voor het begin van een rechtszaak de onpartijdigheid van een rechter ter discussie stellen. „Tijdens de behandeling van een zaak of na de uitspraak kan het niet meer, terwijl de behoefte bij veel mensen dan juist het grootst is, omdat dan pas blijkt of een rechter wel echt onaf hankelijk is. Wij denken dat het hoog tijd wordt om dat te ver anderen", aldus Eshuis. De bijbaantjes van rechters zijn zeer uiteenlopend van aard. Zo klussen zij bij als be stuurder, beslechter van ge schillen, adviseur en toezicht houder in de zorgsector, in de advocatuur, binnen het be drijfsleven, het openbaar be stuur en in de kunst en cultuur, maar ook in de kerk. De meeste nevenfuncties worden trou wens bekleed door plaatsver vangend rechters, die in het da gelijks leven meestal advocaat of hoogleraar zijn. Vaste rech ters mogen er wettelijk geen baan in de advocatuur op na houden. Pagina 2: commentaar Minister van justitie Korthals wil rechters verbieden bijbanen te vervullen die schadelijk kun nen zijn voor de onafhankelijk heid van de rechterlijke macht. Ook wil hij alle nevenfuncties van rechters op internet publi ceren. Uit onderzoek is gebleken dat de duizend onderzochte rech ters 3400 bijbanen hebben. De wettelijk verplichte registratie van die banen - van vrijwilli gerswerk tot directiefuncties bij bedrijven - is vaak onvolledig, onduidelijk en achterhaald. „Dat veel rechters neven functies hebben is niet zo ver rassend", zegt Ronald Eshuis van het Wetenschappelijk Do cumentatie- en Onderzoeks centrum van Justitie dat het on derzoek heeft uitgevoerd. „Wel opmerkelijk is de aard van veel bijbanen. Zo blijken veel meer rechters dan ik had verwacht voor banken en verzekeraars te werken, partijen die veelvuldig voor de rechter verschijnen. Dat is voor critici reden om hun onafhankelijkheid ter discussie te stellen." De onderzoekscommissie Rechter legt voorwaardelijke boete op en valt dus onder verantwoor delijkheid van de school en de leerkrachten." Maar ook het bad en zijn instructeurs treffen blaam. Casper van Leeuwen ver dronk tijdens een uurtje vrij- zwemmen in een bijna ander halve meter diep bubbelbad. De ouders toonden zich ge ëmotioneerd maar gelukkig met de rechterlijke uitspraak. „Het ging erom dat duidelijk werd waar de verantwoordelijkheid ligt voor de veiligheid van leer lingen", stelden zij. De basis school en het zwembad zijn volgens de rechtbank ernstig nalatig en onvoorzichtig ge weest in het waarborgen van de veiligheid van de aan hen toe vertrouwde kinderen. De leer krachten stonden niet terecht, maar hen valt de verdrinking naar het oordeel van de rech ters zeker aan te rekenen. Zwembad Merwestein gaat in hoger beroep tegen de uit spraak. UTRECHT GPD De Lucasschool en zwembad Merwestein in Nieuwegein zijn gisteren door de rechtbank ver oordeeld voor de verdrinking van de zevenjarige Casper van Leeuwen. De destijds zevenjari ge jongen verdronk op 11 mei 1998 tijdens het schoolzwem men. Wegens dood door schuld legde de Utrechtse rechtbank zowel de school als het zwem bad een voorwaardelijke geld boete van 25.000 gulden op. De meervoudige kamer ging daar mee over de eis van justitie heen dat een straf niet nodig vond. School en zwembad hebben naar oordeel van de rechters voor ontoereikende instructies en toezicht gezorgd tijdens het noodlottige uurtje vrijzwem- men. Met name de school is volgens de rechtbank in gebre ke gebleven. „Ook zwemmen behoort tot een schoolactiviteit De 'Vier van Belgrado' laden hun spullen in de auto na hun vrijlating, gisteren, uit de gevangenis van Bel grado. FOTO REUTERS IVAN MILUTINOVIC kom naar het GROOTSTE WOONSPEKTflKEL van Nederland 10 t/m 15 oktober RAI di t/m vrij: 10.00-22.00 uur za/zo: 10.00-18 00 uur 6 DAGEN lang de 253 mooiste WOONPRESENTATIES, onder 1 DAK kijk ook op www.woonbeurs.nl HOOFDSPONSORS: HYPOTHEEK VISIE 3J DE CBW ERKENDE WOONWINKEL nodig voor zijn verkiezingscam pagne. Ze waren de verkeerde jongens op de verkeerde plaats." Vader Ton van Schaik is voor al opgelucht. Hij verwijt hen de reis niet. „Natuurlijk, achteraf was het niet de meest verstan dige bestemming. Maar ze za ten in een keurige auto en droe gen keurige kleding. Ze kwa men gewoon in verkeerde han den terecht. Ze hebben ontzet tend geleden, dat weet ik wel. Maar de details, die moet ik eerst nog van hen zelf horen. Ze kunnen nu eindelijk vrijuit pra ten." STEVENHAGEN DEN HAAG GPD ,tl P ANP De missie van de Verenigde Na ties in Ethiopië en Eritrea (UN- MEE) is 'militair operationeel verantwoord', schrijft de rege ring in een brief aan de Tweede Kamer. Maar ministers De Gra ve (defensie) en Van Aartsen (buitenlandse zaken) hebben nog steeds geen antwoord ge geven op alle dringende vragen van de Kamer. De Kamerfracties verander den gisteren dan ook nog niet van mening. De PvdA blijft in beginsel positief over de missie, terwijl de andere paarse frac ties, WD en D66, nog geen uit sluitsel geven. Alledrie hebben zij vooral vragen over de afspra ken bij een eventuele evacuatie en over de risico's die de mili tairen lopen. CDA en SP blijven afwijzend. Bij elkaar stelt Nederland 1100 militairen beschikbaar voor UNMEE. Het gaat om on geveer 800 mariniers, 150 man van de luchtmacht die vier be wapende Chinook-transporthe likopters bemannen, wat genis ten en een medische eenheid. Verreweg de meesten van hen weten al dat ze gaan. De mili tairen moeten eind november ter plaatse zijn. De kans dat het mis gaat is gering, het is een 'operatie met een bijzonder laag risico', aldus minister De Grave gisteren op een persconferentie. In een dik ke brief zetten De Grave en Van Aartsen uiteen waarom de Tweede Kamer zonder proble men kan instemmen met de missie. Die beslist waarschijn lijk volgende week. Een aantal kwesties is echter nog niet opgelost. Zo is het eva cuatieplan voor het geval beide partijen weer slaags raken niet klaar, moest De Grave toege ven. „De militaire planners kij ken daar nog naar, maar het gaat om de meest extreme vari ant," benadrukte de minister. In alle analyses wordt de kans op nieuwe gevechten laag inge schat. Bovendien hebben de Verenigde Staten hulp toege zegd om de Nederlandse mili tairen zo nodig uit gebied te ha len. Maar dat staat niet op schrift. Ook is nog niet geregeld wie de Nederlandse blauwhelmen na zes maanden gaat opvolgen. „Er is bij de VN geen schijn of schaduw van een misverstand dat wij na zes maanden afmar cheren," onderstreepte Van Aartsen. Maar je kunt niet van een land verwachten dat het nu al toezegt dat het over zes maanden de plaats van Neder land zal innemen, voegde De Grave daaraan toe. De Tweede Kamer krijgt tot volgende week geen aanvullen de informatie meer. De 21 kant jes lange brief en 'de kracht van argumenten' moeten voldoen de zijn, aldus de ministers. rie uit het product te krijgen. „Zolang ik minister ben, wil ik dit niet. In Europees verband zijn hierover afspraken gemaakt. De salmonellabacterie zal in het begin van het productieproces moeten worden aan gepakt en het vlees moet niet nog een na behandeling krijgen." Deze uitspraak was tegen het zere been van de NOP die juist pleit voor het ontsmetten van vlees voor het in de schappen ligt. „Een nul procent salmonellavrij product is niet haalbaar, nergens in de wereld wordt dit precentage gehaald", aldus NOP-voorzitter Wolleswin- kel. Hij noemt de houding van Brinkhorst teleurstellend. „De pluimveehouders den ken dat de minister door allerlei overheids maatregelen de sector de das wil omdoen, maar het niet rechtstreeks zegt. Dat is ook in Denemarken gebeurd, daar zijn geen pluimveehouders meer over." "Er wordt hier iemand op straat vreselijk afgetuigd!' "Ik doe al een week geen oog dicht door die jongens op straat! Dan belt u 1-1-2. Iemand vraagt waar u bent en wat u nodig neeft: politie, brandweer of ambulance. U wordt doorverbonden. U vertelt wat er aan de hand is. Dan belt u het nieuwe nummer 0900 U krijgt meteen de politie in de buurt. U vertelt wat er aan de hand is. GEEN SPOED, WEL POLITIE ®l

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3