KLM verkoopt grondmaterieel T Gesprek van de Dag 'Laat iemand niet links liggen' iff. DINSDAG 10 OKTOBER 2000 'Te weinig aandacht voor piekeraars' Bijklussende rechters Minister Korthals heeft een serie maatregelen aange kondigd om het grote aantal bijbanen van rechters aan banden te leggen en de nevenwerkzaamheden openbaar te maken. De minister wist niet dat een rechter gemiddeld drie bijbanen heeft en hij wist evenmin welke dat zijn, omdat de verplichte mel ding in de praktijk onvoldoende wordt nageleefd. De belangrijkste conclusie uit een recent onderzoek naar nevenfuncties moet daarom zijn dat onduide lijkheid bestaat over de mate waarin de rechterlijke macht onafhankelijk is. Dat is een zorgelijke zaak. Het is juist de onafhankelijke status die rechters po pulair maakt bij het vervullen van bijvoorbeeld be stuursfuncties in het onderwijs en de zorg. De kwali teit van de rechtspraak is ook allerminst gebaat bij rechters die noodgedwongen in een maatschappe lijk isolement verkeren. Een algeheel verbod op ne venfuncties is om die reden ook niet nastrevens waardig. Voorwaarde zijn wel heldere gedragsregels over wel ke bijbanen wel en welke niet kunnen, een openbaar register en sancties in het geval van overtreding. Het verleden heeft geleerd dat het vooral met betaalde bijbanen oppassen geblazen is. Een magistraat die een adviesfunctie vervult bij een organisatiebureau dat bij justitie actief is, zoals een paar jaar geleden in Groningen aan de orde bleek, is uit den boze. Maar ook onbezoldigde bestuursfuncties kunnen een rechter in moeilijkheden brengen. Iedere schijn daarvan moet worden vermeden. De vele bijbanen werpen overigens ook een opmer kelijk licht op de aanhoudende klachten over een onaanvaardbare werkdruk bij de rechterlijke macht. Het is niet goed voor te stellen dat iemand die het op zijn werk zo druk heeft, nog tijd vindt voor gemid deld drie bestuurlijke neventaken. Een baantje min der en wat meer ontspanning is wellicht een betere kwaliteitsimpuls dan de uitbreiding van een bijklus send legioen. t'h'tisii* De goede beul In de grote, ronde kleedkamer van Ajax, zag Wil gis teren, heeft elke speler zijn eigen stoel naast zijn eigen kastje, en zijn eigen hangertje met gestreken shirt met rugnummer. Wil probeerde zich voor testellen hoe het voelt om daar te zitten als 21-jarige, in de rust, met 2-0 achter. Beetje ontheemd, waarschijnlijk. Oud hulp-trainer Bobby Haarms liet de kleedkamer zien aan oud-trainer Ivic. Die keek zijn ogen uit en schudde meewarig het hoofd. Tweede oude mannen. Een beetje verdrietig. „Die jongens hoeven niet meer te voetballen", zei Ivic. Haarms bromde iets onverstaanbaars en knikte. En hij voerde Ivic verder langs de sauna, het Turkse bad, het bubbelbad en de massagedouches. „En'die jon gens hebben ook allemaal een dikke auto onder hun ...."Kont, dacht Wil. Maar Bobby zei, na een korte aarzeling: „billen. De goede beul, over Ajax' hersteltrainer, was een do cumentaire vol weemoed. Mooie man, die Haarms. Past helemaal niet in die wereld van jonge miljo nairs. Sprak met liefde over Ruud Krol die zijn neus brak in een wedstrijd, het veld uitliep en tegen de trainer zei: „En we gaan niet wisselen hè?" Even later liep hij weer in het veld, met een pleister op zijn neus. Je zag Haarms trainen metal die nieuwe Ajax-ster- ren', je zag hem op de bank zitten bij wedstrijden en je voelde bijna zijn ergernis over de mooi-weer-voet- ballers. Arveladze die het duel uit de wegging, Winter die zich de bal liet afsnoepen. Tijdens de laatste wed strijd van de hulp-trainer nota bene. Haarms schreeuwde. „Hé, gaan we nog wat wel wat doen. Hij zakte even terug op de bank om even later weer op te veren. „Gaan we nog wat doen vandaag? ja? Zal een keertje tijd worden. En Chivu scoorde. En hij rende naar Haarms en om helsde die. De goede beul zat vol mooie, korte interviews. Tilly Haarms, die over haar man zei: Zes jaar geleden heb ik nog gezegd dat hij zijn A-diploma moest gaan ha len. Al was het maar om te laten zien dat hij niet bij Ajax bleef omdat hij niet beter kon. Dat het clubliefde was. Mooie beelden ook. Verdediger Ole Tobiasen die van de hersteltrainer een beeldje kreeg, omdat hij een jaar hard had gewerkt om terug te komen van een blessu re. Het huilen stond hem nader dan het lachen. Hij had liever gevoetvald, zei hij. Of deze: Haarms op de rug gezien, terwijl hij in een kamer in de Arena stond te genieten van de elftalfoto van de wedstrijd van oud-Ajax. „Da's de mooiste foto van de eeuw. Voor ons dan. En Wil dacht: hij kan gelukkig ook relativeren. Untennenschen „Pas toen ik het bloed op mijn pol sen zag, besefte ik dat er iets heel erg mis was met me." Bijna achte loos, alsof het over iemand anders gaat, keert Christien terug naar die bijna fatale zondagmiddag. „Met een mes was ik op de wc gaan zitten, de enige plek waar je alleen kon zijn in de woongroep waar ik toen verbleef. Ik was opge voed met het idee van een schitte rend hiernamaals. Daar wilde ik wel heen, want zo mooi is het hier niet, dacht ik. Ik schrok me dood van het bloed. Bij een buurvrouw heb ik vreselijk gejankt. 'Dit moet opgelost worden', besloot ik." .Achteraf weet ik dat ik mijn eerste depressie zeven jaar geleden kreeg, toen ik 16 was. De overgang van een veilige, kleine mavo naar de havo ging me niet makkelijk af. Mijn zelfbeeld was vreselijk laag. Als mijn moeder zei dat ik zo'n leuke vriendin had, legde ik dat uit als kritiek op mij. Mijn vader zat al leen maar op mijn cijfers te mop peren. Het was nooit goed genoeg. Het ging heel geleidelijk, maar op den duur zat ik alleen nog maar op mijn kamertje niets te doen. Dat heeft een maand of zes geduurd." „Ik kom uit een streng gerefor meerd milieu. Thuis spraken we nooit over emoties. Pas toen ik na de havo bijbelstudie ging volgen, gebeurde dat wel. Dat was een enorme cultuurshock. Ik kon het niet aan, was op het laatst voor ie dereen bang. De school probeerde me te helpen. Ze stuurden me naar een cursus om faalangst te bestrij den. Je kunt beter in therapie gaan, zeiden ze daar. Dat hielp wel iets. Ze lieten me daar het topje van de ijsberg zien. Ik wist dus dat er iets was, maar het zat veel dieper. Hoe diep begreep ik pas op die zondag middag." „Op therapie hebben ze me gehol pen om uit te zoeken wat er met me aan de hand was. Ik was heel agressief. Dat zie je wel meer bij depressieve jongeren. Ik ben er vier maanden geweest. Het was heel confronterend. Eindelijk heb ik een megagoed gesprek gevoerd met mijn zussen en ouders. Over de kerk en over mijn angsten. Alles wat ik dacht bleek niet waar te zijn. Ze waardeerden me wel degelijk heel erg. Dat heeft geholpen. Openheid is heel belangrijk." „De mensen om me heen hadden niet door wat er met me aan de hand was. Jongeren zijn soms ook keihard. Als je niet mee uitgaat op donderdag en in het weekend, val je er buiten. Ik vond mezelf hele maal niet leuk genoeg om uit te gaan. Nu zeg ik: laat iemand niet finks liggen omdat hij even niet zo vrolijk is. Door depressies raak je alles kwijt. Langzaam keer ik nu weer terug onder de mensen. Vori ge week heb ik na jaren mijn beste vriendin uit die tijd weer ontmoet. Ik leef nu van dag tot dag. Twee stappen vooruit, één achteruit. Maar zo kom je ook verder." RENS KOLDENHOF De Internationale Dae van de Geeste lijke Volksgezondheid staat vandaag in het teken van depressies onder jon geren. Met de slogan 'Is het een dipje of is het een depressie?', vestigt de stichting Dag van de Geestelijke Volks gezondheid de aandacht op alt pro bleem. Meer informatie op unvuKzwaarweer. nl of telefoon 0900 1450. Symptomen vaak verward met pubergedrag Terwijl het aantal jongeren met de pressieve klachten de laatste tien tallen jaren toeneemt, worden de symptomen vaak niet onderkend. De kenmerken van depressiviteit onder jongeren - humeurigheid, somberheid en vandalistisch ge drag - lijken zo op pubergedrag dat beide vaak verward worden. „Voor pubergedrag is in onze sa menleving een hoge tolerantie. Daarom wordt niet zo snel gedacht dat er ook iets anders aan de hand kan zijn", zegt kinder- en jeugdpsychiater Ph.Treffers, direc teur van Curium, Academisch Centrum voor Kinder- en Jeugdpsychiatrie in Oegstgeest. Tussen 3 en 8 procent van de jon geren tussen 12 en 18 jaar lijdt echter wel degelijk aan een depres sie. De gevolgen zijn ernstig. Prof. Treffers: „Ze lopen vast op school, willen geen mensen meer zien en komen hun bed bijna niet uit." Depressieve jongeren grijpen ook sneller naar alcohol en drugs. „Dat is logisch want ze voelen zich beter als ze die middelen gebruiken." De wanhoop neemt geregeld zulke vormen aan dat een zelfmoordpo ging volgt. Uit onderzoek blijkt dat van de depressieve jongeren die hulp zoeken, dertig procent bin nen drie jaar na het ontstaan van de ziekte zichzelf van het leven probeert te beroven. Na de eerste depressie volgen vaak meer dalen. De kans op een nieu we depressie binnen vijf jaar is 70 procent. Bovendien zijn de klach ten van mensen die al op jonge leeftijd een depressie gehad heb ben, op latere leeftijd vaak ernsti ger dan wanneer ze op volwassen leeftijd voor het eerst ziek worden. Behalve jongeren lijden ook jonge kinderen in toenemende mate on der depressies. „Het gaat om onge veer 1 procent van de kinderen", zegt Treffers. „Een opvallende ont wikkeling van de laatste veertig jaar is dat de eerste depressie op steeds jongere leeftijd lijkt op te treden. Er zijn kinderen van 7 of 8 jaar die depressief zijn, en zelfs zelfmoordpogingen door kinderen komen voor." RENS KOLDENHOF Onophoudelijk tobben over alles wat los en vast zit. Het wordt vaak afge daan als een eigenaardigheid of een zenuwtrekje en daarom blijven veel mensen er onnodig lang mee lopen. Maar overmatige bezorgdheid is een psychische stoornis waar zeker 350.000 Nederlanders aan lijden en die te genezen is. Dat zegt de Hillegomse Stichting Fo- bieVRienden (FVR). Ter gelegenheid van de Internationale Dag voor de Geestelijke Volksgezondheid vraagt de club vandaag aandacht voor chro nisch piekeren, in de psychologie be kend als Gegeneraliseerde Angststoor nis. „Mensen die hieraan lijden ma ken zich constant zorgen. Als het niet over het een is, dan over het ander", zegt voorzitter M. Taams van (FVR). „Dat vreet energie, waardoor dingen in het dagelijks leven mis gaan lopen. Dat levert weer nieuwe zorgen op. Zo komen piekeraars in een neerwaartse spiraal terecht. Ze slapen vaak slecht, zijn snel afgeleid en prikkelbaar en hebben last van gespannen spieren." De neiging om te denken dat het 'ge woon even wat minder gaat' is aan vankelijk groot, weet Taams. De schei ding tussen gezonde bezorgdheid en ongezond piekeren is vaak niet helder. „Maar mensen met een angststoornis lijden onder het tobben. Op een be paald moment vrezen ze dat ze gek worden. En juist op dat moment is hulp belangrijk. Het helpt om de klacht te kunnen benoemen. Dan wordt namelijk ook duidelijk dat ze niet gek zijn maar een afgebakend probleem hebben waar iets aan kan worden gedaan." LIEKE DE KWANT Te koop: vliegtuigtrappen, trolleys en cateringwagens Een bezoeker van de kijkdag bekijkt een oude vliegtuigtrap. Verstand van techniek is wel noodzakelijk. Even een proefrit- je maken met een afgedankte vliegtuigtrekker -nieuwwaarde ruim één miljoen gulden- of een aggregaat laten snorren is er niet bij. Johan van de Put (58), eigenaar van een vrachtafhandelingsbe- drijf op Schiphol, loopt alleen uit nieuwsgierigheid langs het afgedankte materieel. Hij is echter niet van plan iets te ko pen. „Wat moet ik met een vliegtuigtrap? Ik zit in de export van fruit, groente en bloemen." Desondanks ziet Van de Put een groot aantal mogelijkheden voor voertuigen die voorheen alleen op Schiphol werden ge bruikt. „Met een beetje creativi teit maak je van deze 'de-icer' een fantastische hoogwerker", zegt Van de Put wijzend naar een oude Amerikaanse vracht auto die is gebruikt ter bestrij ding van ijs op vliegtuigen. „Ideaal voor een glazenwasser. Geen gezeul meer met trappen en bovendien een hele ferme straal. Kraan omhoog, spuiten De ondernemer loopt hevig fantaserend over het terrein. Voor ieder voertuig heeft hij wel een alternatief. Een verderop geparkeerde cateringvrachtau to, waarvan de laadbak tot ruim vijf meter hoogte kan scharen, is volgens hem ook uitstekend KLM en Aero Ground Services veilen vandaag een groot aantal afgedankte vliegtuigtrappen, vrachtauto's, trolleys, vliegtuigtrekkers, aggre gaten, laders en transportbanden. Afgelopen dagen konden belangstellenden een kijkje ne men op een parkeerplaats op Schiphol waar het materieel staat uitgestald. bruikbaar als verhuiswagen. Een nadere inspectie volgt. Van de Put schopt liefkozend tegen een wiel, zwaait een deur open en klimt in de cabine. Enthou siast: „Ongelofelijk. Slechts vijf tigduizend kilometer op de tel ler. Deze truck is net ingereden. Hier is niets mis mee. Een beer van een wagen." Alleen de kleur verraadt nog dat het voer tuig bij de luchtvaartmaat schappij dienst heeft gedaan. Het gekroonde logo is er zorg vuldig afgepeuterd. Twee medewerkers van Eind hoven Airport zijn minder en thousiast bij de aanblik van al het afgedankte blauwe materi eel. De zo bejubelde 'de-icer' gunnen ze geen blik waardig. Het gevaarte is volgens hen ma teloos verouderd en zuipt ben zine. „In de truck liggen twee V8 benzinemotoren. Het kost een vermogen om het ding al leen al te starten", zegt Kees van Poppel (38) afkeurend. Bo vendien voldoet het voertuig volgens hem niet meer aan de zeer strenge veiligheidsnormen. Hopend iets bruikbaars te vin den voor op hun eigen luchtha ven zijn ze naar de kijkdag ge komen. Ze zijn teleurgeste over wat ze aantreffen. Zw verouderd, verroest mater defect of afgekeurd. „KLM natuurlijk niet zomaar iets Dan is er vast iets mis met suggereert Van Poppel. Dl danks is volgens hem heti rendeel van de voertuigen straks terug te vinden opi der welvarende luchthave Oost-Europa, Azië en Afril „Nee, niet op Eindhoven, kopen het wel nieuw." De nen stappen gedesillusiofl in hun bestelbus en gaan naar huis. COEN SPRINGELKAMP enselijk mo's zonder vrouwelijke kennissen of familie hon ger en gebrek en moeten ze bedelen op straat. Aan homo's worden bovendien praktisch geen medi sche voorzieningen meer geboden en alle buiten landse hulpverleners hebben Alabama inmiddels uit protest verlaten. Behandeling van depressies en ernstige lichamelijke aandoeningen is daardoor vrijwel onmogelijk. In een van de weinige overge bleven homo-hospitalen liggen volgens een jour nalist doodzieke mannen bewegingloos op bed den, volledig met lakens bedekt. Zij weigeren te spreken ofte eten. Anderen zijn krankzinnig geworden in zitten in een gedoken in de hoek van de kamer, dwangma tig bewegend of huilend. Een van de doktoren overweegt om, als de laatste steun en medische ex pertise verdwijnen, de patiënten neer te leggen voor het gouverneursgebouw van Alabama, als vorm van vreedzaam protest. De situatie van de homoseksuelen in Alabama heefteen punt bereikt waarbij spreken van 'schen ding van de mensenrechten'een volstrekt under statement is. Homoseksuelen zijn overgeleverd aan cle willekeur van familieleden en worden onder worpen aan een permanent volksgericht. De klein ste overtreding van de kledingvoorschriften, zelfs per ongeluk, kan toteen lynchpartij leiden. Een homoseksueel die zich op een motorfiets in het ver keer begaf werd doodgeknuppeld omdat hij een zwartleren motorpak droeg. Weinigen slagen er in deze traumatische ervaringen te verwerken, zelf moord en depressie zijn onderdeel van het dage lijks leven geworden. Duizenden kappers, acteurs en balletdansers zijn van de ene dag op de andere gedegradeerd tot untermenschen, en hoewel Ala bama van oudsher een conservatief ingestelde cul tuur heeft, is zelfs voor lokale normen de huidige toestand een absurditeit. Iedereen zou recht moe ten hebben op een menswaardig bestaan, ook ho moseksuelen in Alabama. En ook vrouwen in Af ghanistan. Want over hén gaat dit verhaal. In een poging uw aandacht nueens wat langer vast te houden, heb ik mij verstout een kunstje uit te halen. Het Taliban-regime is een van de misda digste op aarde, ontstaan uit een fatale combinatie van wereldpolitiek, werkloosheid, een overschot aan 18-jarige mannen en een onuitputtelijke voorraad Koran's en Kalashnikovs. Wat kunnen wij nog doen? Een vredesmacht sturen zal niet lukken, al was het alleen maar omdat die van on ze regering pas in actie mag komen komt als het probleem langen breed is opgelost. De Amerika nen boycotten de Taliban. Helpt niet. Zouden ze de boycot juist beëindigen, constructieve dialoog heet dat, zouden de Taliban waarschijnlijk jui chend een boycot tegen de USA uitvaardigen. Al leen de Afghaanse vrouwen kunnen het nog oplos sen. Benen dicht. Rug recht. Mond open. Bidt voor Prinses JELISAVETA KARAD- JORDJEVIC, lid van de voormali ge Joegoslavische koninklijke fa milie, heeft gisteren voor het eerst sinds 59 jaar een bezoek gebracht aan haar voormalige re sidentie. De prinses had tot 1941 in het Oude Kasteel ge woond. Het bezoek is mogelijk gemaakt door de nieuwe burge meester van Belgrado, Milan Protic van de Democratische Op positie van Servië (DOS). De Franse actrice ISABELLE AD- JAN I heeft de strijd om het inter- netdomein lsabelle-Adjani.net gewonnen. De kaper van het do mein, een bedrijf uit California, moet het webadres teruggeven, oordeelt de VN-organisatie voor auteursrechten WIPO in Genève. Volgens de WIPO heeft Adjani internationale bekendheid ver worven en kan ze daarom aan spraak maken op de naam. De actrice speelde onder meer in films van Roman Polanski. Voor haar rol in Camille Claudelen The story of Adele H. kreeg ze een Academy Award-nomii Het bedrijf dat de domeinn nu in bezit heeft, heeft tijd de behandeling van de zaal van zich laten horen. Marta Brown, oud-medew( van de klantenservice in e aal van de Amerikaanse si marktketen Wal-Mart, hee; recht op schadevergoedin| heeft de menserirechtenci sie van de staat Kentuckyi ren bepaald. Brown had 170.000 gulden geëist oir als KERSTMAN al na eeni zak kreeg, enkel en alleen! ze een vrouw is. Brown ha® in 1995 vrijwillig aangeme in de supermarkt voor kers! te spelen. Al snel besloot li management echter toch n vooreen mannelijke 'Santi kiezen, nadat een klant ha zegd dat haar kindje had g meerd hoe het toch kon da kerstman borsten had. Overtollig grondmaterieel wacht geduldig op kopers. FOTO'S UNITEP PHOTOS DE BOER CYNTHIA VAN DUKE Dit wordt een vreemd stukje. Maar probeer het uit te lezen. De gouverneur van Alabama voert oorlog tegen homo's. Sinds deze conservatief in 1996 de verkiezingen won, mogen homo's uitsluitend nog in decente kleding de straat op en worden ze bij voorbeeld vanwege het dragen van leer op straat mishandeld. Een homoseksueel werd door een woedend menigte zelfs publiekelijk gelynched van wege een tepelpiercing die onderzijn overhemd zichtbaar was. Het is homo's niet toegestaan te werken in een omgeving met andere mannen, en zij mogen zich alleen op straat vertonen in gezelschap van familieleden of vrouwen. Hoger opgelei den zoals professoren, vertalers, doktoren en juristen hebben hun werk moeten op geven en brengen de dagen in eenzaam heid binnenshuis door. Het aantal homo's dat lijdt aan depressies bereikt inmiddels alarmerende niveaus. Naar het zelfmoordcijfer onder hen mag om politieke redenen geen onderzoek wor den gedaan, maar hulpverleners vermoe den dat dit significant is toegenomen. Van huizen waarin een homo woont, moeten de ramen worden dichtgeschilderd zodat passanten niet naar binnen kunnen kijken. Homo's dienen op sloffen te lopen, om niet door de buren gehoord te worden. Omdat er een arbeidsverbod geldt, lijden ho

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2