Clubs: Snel verdrag over uitzendrechten aaranalyse Daum bizar hoogtepunt in oude vete taarlem nieuwe itellietclub Ajax Sport «idsche Boys wil geen fusie De Romijn hervat looptraining Kasparov verdedigt titel in Wijk aan Zee Clarence - jatste seizoen voor Piet Kleine vjjK. Piet Kleine beëindigt na het nieuwe seizoen zijn aatscarrière. De Drent, onder contract bij Frisia Financierin- heeft dit gisteren bekendgemaakt. De marathonschaatser i in 1976 olympisch goud op de 10 kilometer en veroverde in zelfde jaar de wereldtitel bij de allrounders. In 1986 maakte zijn debuut in het marathonpeloton. Peter de Vries wordt de rolger van Piet Kleine. nopper voorlopig uit roulatie <j ctfrdam Trainer Co Adriaanse van Ajax kan voorlopig geen oep doen op Richard Knopper. De middenvelder heeft zijn e terenkel overbelast. In overleg met de medische staf van de )t sterdammers is besloten het gewricht twee weken in het i; s te stoppen. Het is nog niet bekend hoe lang de revalidatie ti t duren. Knopper kwam voor het laatst voor Ajax in actie tij- s de thuiswedstrijd tegen RBC op 22 september. jete voor Olympiakos ■ftj. De Europese voetbalbond UEFA heeft Olympiakos een te van 69.000 gulden opgelegd. De Grieken zijn gestraft voor gedrag van de aanhang tijdens thuiswedstrijden in de impions League tegen Heerenveen en Olympique Lyon. iporters staken vuurwerk af en wierpen allerlei voorwerpen (li iet veld. Heerenveen-voorzitter Riemer van der Velde dien- ei na het duel met de Grieken een klacht in bij de UEFA. Hij est tijdens het duel tussen de Griekse supporters plaatsne- Daar zouden hij en zijn vrouw Annie zijn bespuugd. osper volgt Samaranch niet op De Australische vice-voorzitter van het internationale npische comité (IOC), Kevin Gosper, heeft zich teruggetrok- uit de race om de opvolging van voorzitter Juan Antonio - ïaranch. De 66-jarige Gosper is tot de overtuiging gekomen de hoge post niet voor hem is weggelegd. „Ik wil alleen edoen als ik denk dat ik een serieuze kans heb te winnen", hij gisteren in Sydney. Gosper wil wel vice-voorzitter blijven, andere kandidaten zijn de Australiër Dick Pound en de Belg ues Rogge. Samaranch (80) treedt in juli volgend jaar terug 0C-preses. lie dreigt epo-monsters te vernietigen De Internationale wielerunie UCI dreigt de 96 ingevro- urinemonsters uit de Ronde van Frankrijk te vernietigen. Internationaal Olympisch Comité (IOC) moet de rechtsgel- leid van de monsters nog bevestigen. De UCI wil dat het dit voor 15 november doet, anders worden ze vernietigd, nonsters zijn genomen om de renners te controleren op ge le van de bloeddope epo. De wielerunie had gepland de re- aten van de epo-tests al eind oktober te openbaren. lyi zii )(j emcpd gaat samenwerken met Haarlem. De benoeming leini Otto (46) tot hoofd- van Haarlem is het eer- ij] lortvloeisel uit de overeen- t die beide betaald voet- Pi- ganisaties hebben gete- blijft in dienst van de erdamse club. Haarlem en gebruiken de periode tot ni 2001 om de samenwer- verder gestalte te geven. Ti loet er onder meer toe lei- lat spelers van Ajax die de naar het eerste niet kun- II maken, bij Haarlem wor- ondergebracht om zich te ontwikkelen, c „Ik heb wel enkele spe- lp het oog, maar het is aan on ;n de spelers zelf of ze wil- Vel weet ik dat de club op termijn praat over de van enkele jongens, m unnen bij Haarlem verder Er wordt nog wel eens di unkend gesproken over sche Boys moet Leidsche blijven en niet fuseren een andere club. Dat is de ling van de leden van de balclub aan de Boshuizer- een ledenvergadering 1 gisteravond unaniem ge- id tegen het voorstel om LFC te gaan praten over samenwerking of een fu- waren ongeveer zestig mensen aanwezig. De leden wezen enige tijd geleden ook al een fusieverzoek van De Sleutels af. Wel is gisteravond besloten om een commissie op te rich ten die gaat inventariseren hoe de club er precies voor staat. „Misschien dat we op sommige terreinen wel kun nen gaan samenwerken, maar dat is niet de bedoeling van LFC denk ik", aldus voorzitter Thijs Neuteboom, die zelf niet meestemde. Overeenkomst met KPN en Zwitsers bureau AIM levert miljoenen extra op De Eredivisie NV (ENV) wil een samenwerkingsverband met KPN Telecom en het Zwitserse bureau AIM sluiten. De achttien clubs uit de eredivisie willen met hun twee nieuwe partners al op maandag 13 november met een concreet voorstel komen over de verdeling van uitzend rechten voor televisie en internet. utrecht vestigt dat AIM en KPN bereid anp zijn ook nog voor dit seizoen 150 miljoen gulden te betalen. „Er is haast geboden", zei Jan Als het oude contract is afge- Vullings gistren na afloop van kocht, hebben de clubs uit de de speciale vergadering van de eredivisie nog dit jaar 75 mil- ENV. De voorzitter van Willem joen gulden meer te verdelen. II en commissaris de ENV be- AIM wil zich in de toekomst vooral toeleggen op de verde ling van de uitzendrechten. KPN is geïnteresseerd iri het he le gebeuren rond internet. Zo wel het Zwitserse bureau als het Nederlandse telecombedrijf pleit voor een langdurig con tract. Dat is mede gebaseerd op het gegeven dat kenners ver wachten dat internet pas over vijf jaar winstgevend wordt. Ajax, PSV en Feyenoord zien dat niet zitten. De topclubs overwegen nog steeds met in gang van het seizoen 2002/2003 uit de eredivisie te stappen om met dertien clubs uit België, Scandinavië, Schotland en Por tugal een zogeheten Euro Lea gue op te starten. De voorzitters van de drie topclubs verwach ten in de nieuwe competitie zo'n 50 miljoen extra te verdie nen aan internet- en televisie rechten. Dat is met de huidige verdeelsleutel binnen de ENV niet mogelijk. „Toch hebben we alle hoop dat we er met alle achttien clubs in slagen samen met AIM en KPN Telecom al volgende maand tot een overeenkomst te komen", verklaarde Vullings. ,Ajax, PSV en Feyenoord den ken constructief mee. Ze roe pen niet bij voorbaat dat ze de plannen afkeuren." De achttien clubs hebben maandag besloten een speciale commissie in het leven te roe pen. Die gaat bekijken of het mogelijk is om een voor alle clubs geschikte verdeelsleutel te vinden. Voor KPN en AIM is deelname van PSV, Ajax en Feyenoord namelijk van groot belang. De televisiekijker merkt op Haarlem, maar het is toch eer ste divisie." Heini Otto, sinds 1994 in dienst van Ajax, was dit seizoen trainer van de B-junioren. Daarvoor was hij in Amsterdam assistent onder de hoofdtrai ners Morten Olsen ('97-'98) en Jan Wouters ('98-'99). De voor malig voetballer van FC Am sterdam, Twente, Middlesbrou gh en FC Den Haag neemt per direct de taken over van inte rim-trainer Ted Verdonkschot, die Haarlem sinds het ontslag van Karei Bonsink (bijna vier weken geleden) onder zijn hoe de had. Haarlem is voor Otto de eerste club waar hij als hoofd trainer aan het werk gaat. De nieuwe trainer krijgt de opdracht mee Haarlem volgens het Ajax-systeem te laten voet ballen. „Het is de bedoeling dat Haarlem gaat voetballen vol gens de opvatting van Co Adri aanse, maar we moeten ons daar niet op blind staren. Je bent als trainer afhankelijk van het spelersmateriaal." wenen Richard Krajicek maakte gisteren na een maand rust een succesvollê rentree op de tennisbaan. De Mui- derberger stond in de openingsronde van het toernooi in Wenen tegenover de als zevende geplaatste Spanjaard Juan Carlos Ferrero. Krajicek won overtuigend in twee sets, 6-4 6-4. Op 7 september kwam de Nederlander voor het laatst in actie, tijdens de US Open. In die Grand Slam, het eerste van dit jaar waarin Krajicek goed presteerde, was Pete Sampras in de kwartfinales de betere. In Oos tenrijk boekte Krajicek zijn 22ste zege van dit seizoen. In de tweede ronde komt hij uit tegen de winnaar van de confrontatie tussen de Tsjech Jiri Novak en de Zweed An dreas Vinciguerra. Bij winst in die schifting speelt de 29- jarige in de kwartfinales vermoedelijk tegen de Zweed Magnus Norman. foto »ap» rudi blaha korte termijn niets van het sa menwerkingsverband. De rech ten van samenvattingen komen pas op 30 juni 2001 vrij, die van de rechtstreekse wedstrijden een jaar later. De NOS blijft vooral geïnte resseerd in het uitzenden van samenvattingen. De omroep wil alleen onderlinge wedstrij den van Ajax, PSV en Feyen oord rechtstreeks uitzenden. Canal Plus wil ook voetbalduels live blijven uitzenden. Van mo gelijk nieuwe deelnemers is nog niets bekend. Voetballer Hennie de Romijn is weer voorzichtig begonnen met looptrainingen, nu een nieuwe röntgenfoto heeft uitgewezen dat het haarscheurtje in zijn scheenbeen toch aan het gene zen is. Eerder constateerde een arts geen enkele verbetering na tien weken rust en oefeningen met een botaanmaakapparaatje. De Leidse voetballer van NEC is nu onder behandeling van een or thopedisch chirurg in het Dijk- zigt Ziekenhuis, die meent dat een operatie alleen nodig is in dien de pijn terugkomt. „Als dat gebeurt, word ik binnen twee, drie dagen geopereerd en kan ik na twee, drie weken weer be ginnen met loop- en fietstrai ningen", aldus de 32-jarige Lei- denaar. Op 7 november wordt een nieuwe foto gemaakt, tot die tijd wil Hennie de Romijn de trainingen rustig opvoeren. Dat gebeurt bij zijn club in Nijme gen. „Het is lekker om weer bij die jongens te zijn", aldus De Romijn, die in de zomer gebles seerd raakte. Enkelblessure Ricksen valt mee amsterdam «anp De enkelblessure die Fernando Ricksen vrijdagavond tijdens de training van Oranje op Cyprus heeft opgelopen, blijkt mee te vallen. De verdediger liep een kwetsuur op aan zijn linkeren kelband en gevreesd werd dat hij lang uitgeschakeld zou zijn. Volgens teamarts Huib Plem- per bleek tijdens een mri-scan in Amsterdam dat er in het ge wricht niets is gescheurd of ge broken. Er is geen aanleiding voor een operatie. Het gaat slechts om een verstuikte enkel. wukaan zee gpd Liefst negen van de sterkste tien mondiale schakers komen tussen 12 en 28 januari van het komend jaar naar Wijk aan Zee om de strijd aan te binden in het Corns Chess Tournament. Tweevoudig winnaar Garry Kasparov, sinds 1985 de onbetwiste num mer één van de wereld, verdedigt zijn titel. Ook Vladimir Kramnik, die momenteel met Kasparov in duel is om de officieuze we reldtitel, komt naar dorpshuis De Moriaan. Met een gemiddelde speelsterkte van 2713 Elo-punten (categorie 19) is het Corus Chess Tournament 2001, voorheen bekend als het Hoogovens Schaaktoernooi, het sterkst bezette toernooi dat ooit op Neder landse bodem is gehouden. Bovendien is het evenement met spelers als Kasparov, de Spaanse Let Alexei Sjirov, de Russische to venaar Aleksander Morozevitsj en Vassili Ivantsjoek uit Oekraïne verzekerd van zeer aanvallend en attractief spel. Tevens staat de Wit-Russische debutant Alexei Federov bekend om zijn zeer scherpe Koningsgam bieten, een speelwijze die op topniveau nog amper gehanteerd wordt. Hoewel de schaakedities van 2001 en 2002 verzekerd zijn van sponsoring door Corus, is het maar de vraag of de in financi ële nood verkerende staalgigant in de toe komst verbonden blijft aan het grootste schaakevenement ter wereld (1500 deelne mers). „Dat is ook een van de redenen waarom we bij het formeren van het deelnemers veld van de hoofdgroep voor de combinatie van en supersterke en zeer attractieve scha kers hebben gekozen", stelt toernooidirec teur Jeroen van den Berg. „We zitten nu toch in een fase waarbij we om het be staansrecht van ons toernooi moeten vech ten. Daarom hopen we met deze topspelers de nodige indruk te kunnen maken bij de hoge Corus-heren in Engeland." De Nederlandse eer wordt verdedigd door Jeroen Piket, Jan Timman en natio naal kampioen Loek van Wely. Bovendien speelt ook de geboren Rus Sergei Tiviakov onder de Nederlandse vlag. Oud-winnaar Viswanathan Anand, de Brit Michael Adams, Peter Leko uit Hongarije en de Bul gaar Veselin Topalov completeren het 14- koppige veld. - wil uit alle macht aantonen dat ik nooit cocaïne heb gebruikt' (vst usen. albert geesing i$f« bijzijn van een arts van de Duit- j1: letbalbond en een notaris heeft ,'ui toph Daum gistermorgen om half and: i een haarmonster laten nemen. iren van de voetbaltrainer zijn in erzegelde envelop afgeleverd bij .rechtelijk laboratorium in Keu- i beoogde bondscoach van id wil op die manier het ge- ontzenuwen dat hij cocaïne gebruikt. half etmaal eerder was hij nog icus tegen. Christoph Daum 'm de er niet over, zo liet hij via zijn 'Urgse advocaat Matthias Prinz een haarmonster te laten ne- De advocaat beweerde ook zon- S in drugstest het 'sluitende bewijs' tu5l men leveren dat Daum tot op de g ran vandaag 'nooit cocaïne heeft'. ot is anderdaags de verbazing in impvolle perskamer in de BayA- a£ v'an Leverkusen als blijkt dat de toch overstag is gegaan. „Ik deze stap wel nemen om mijn (vsi reputatie in ere te houden", ver- Daum voor achttien tv-camera's 51 ■a'an< en aan vijftig journalisten. De 46-jarige trainer benadrukt dat hij een 'absoluut zuiver geweten' heeft en dat de test het bewijs van zijn on schuld zal leveren. Hij wil daarnaast de medische gegevens vrijgeven over een neusoperatie in 1996 in Innsbruck. Al sinds die tijd circuleert in Duitsland het hardnekkige gerucht dat Daum co caïne snuift. Daum: „Deze haaranalyse staat haaks op het juridische principe dat ik gedwongen word mijn onschuld te be wijzen. Het is de keerzijde van onze maatschappij. Maar ik wil uit alle macht aantonen dat ik nooit drugs ge bruikt heb. Niet alleen in mijn belang, ook voor mijn twee kinderen. De persconferentie duurt welgeteld vier minuten en is het bizarre hoogte punt in een onsmakelijke lastercam pagne. De affaire-Daum is allang geen soap meer, alle rumoer rond de voet baltrainer is mensonterend. Zwaar on der de gordel. Vooral door de manier waarop in Duitsland met de geruchten wordt omgegaan. Daar gaat het om, of hij nu wel of niet cocaïne gebruikt heeft. In een niets ontziende poging te ver- Cristoph Daum. foto ap frank augstein ijdelen dat Daum per 1 juli volgend jaar Rudi Voller opvolgt als Duits bondscoach, haalden zijn critici hem de afgelopen week genadeloos onder uit. Het geruchtencircuit draaide op volle toeren. Niets bleef geheim, alles werd breed uitgemeten. Van zijn ver meende drugsgebruik tot zijn bezoek aan prostituees en de miljoenenclaim van de vorige vriend van zijn vriendin, zangeres Angelika Camm. De regie van de kwaadsprekerij is in handen van Bayern-manager Uli Hoe ness, die nota bene drie maanden ge leden in een Keulse villa nog zijn fiat gaf aan de benoeming van Daum als 'redder van de voetbalnatie'. Daum en Hoeness zijn al jarenlang aartsvijan den. Nu, zo lijkt het, is voor Hoeness de tijd rijp om een oude rekening te vereffenen. „Wie zulke privéproble- men heeft, kan geen bondscoach wor den." En zeker niet in een land, vergat Hoeness, waar de Duitse internatio nals jarenlang de slogan 'Keine macht den Drogen' op het voetbalshirt droe gen. Al even bizar is de zigzagkoers van Franz Beckenbauer, voorzitter van Bayem München en vice-voorzitter van de Duitse voetbalbond. Hij wordt gezien als de kwade genius op de ach tergrond. Zaterdagmiddag in Londen, na afloop van Engeland-Duitsland, nam hij het nog min of meer op voor Daum. Maar twee dagen later zorgt 'Der Kaiser' voor nieuwe onrust in zijn column in Bild. Daarin schrijft hij zon der blikken of blozen dat Daum bij zichzelf te rade moet gaan en zich moet afvragen of hij de baan als bondscoach nog wel wil. Dat wil Daum dus. Onder elk be ding. Maar of dat nog verstandig is na alle hectiek van de laatste weken? Dat vraagt ook Gerhard Mayer-Vorfelder zich af. De vice-president van de Duit se voetbalbond veroordeelt de 'misse lijkmakende hetze' die Hoeness voert, maar vreest ook de negatieve uitwer king voor Daum. „Dat hebben de oude Romeinen al gezegd: er blijft altijd iets van hangen. Het is de waag hoe Daum daarmee omgaat en of hij het als mens verdraagt." De uitslag van de drugstest kan vier weken op zich laten wachten. Tot zo lang verkeert Christoph Daum in het ongewisse. Net als Uli Hoeness. Want een van de twee zal het slagveld moe ten ruimen. Mayer-Vorfelder: „Deze affaire is te ernstig om te begraven. Er moet hoe dan ook boven tafel komen wie gelijk heeft. Dan moeten er conse quenties worden getrokken." ACHTERIijn Ook ik heb ooit lelijk geschre ven over Clarence Seedorf. Het is al enige tijd geleden, ver voor Seedorf uitgroeide tot de nationale pispaal. Ooit ver zocht ik hem beleefd of hij - wanneer hij voor Nederland uitkwam - zo vriendelijk wilde zijn de bal te spelen. De voetbal ler kreeg daarna nog karren vrachten kritiek over zich heen. Seedorf combineer de op een ongelukki ge manier een grote dosis eigen wijsheid, wat zelf overschat ting met een portie ongeluk wanneer hij voor Oranje uitkwam. Zijn spel kwam soms wat klungelig over en wanneer dat wordt gepre senteerd met een air of Mara- donna hier zelf aan het werk is, mag dat terecht op een flin ke portie kritiek rekenen. Het is allemaal wel wat uit de hand gelopen. De kritiek in de pers verstomde wel, zeker toen Seedorf geen basiskracht in Oranje meer was. Maar fluitconcerten van het publiek bij een invalbeurt ver dient niemand die zo goed is, dat hij bij de besten van Ne derland behoort. Na twee doelpunten tegen Cy prus wilde Nederland Seedorf weer in de armen te sluiten. Clarence was zelf zo verstandig om dat niet toe te laten. Clarence, is dit je revanche op je critici?" Ja, ik heb het pu bliek laten zien dat ik in dit elftal thuis hoor.) Dat was ook wat overdre ven geweest. De vrije trap was er tegen een topkee- per en een topelftal (spelers in de muur moe ten springen!! nooit en te nimmer in gegaan. En ik ken spelers die ook de tweede treffer zouden heb ben gemaakt. Toch was het optreden van Seedorf hoopvol. Na een veelbelo vend begin van zijn interland- loopbaan (wat een schitterend doelpunt uit tegen België), lijkt hij klaar voor een mooie, nieu we start. Straks toont hij ook in topwedstrijden weer aan tot de besten van Oranje te beho ren. Op het WK van 2002 is hij 26 jaar, een leeftijd waarop veel topvoetballen op hun absolute top zijn. En een leeftijd waar op spelers van zichzelf mogen vinden dat ze top zijn. WILLEM SPIERDIJK

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21