Leidsch Dagblad Israël: Laatste kans voor vredesproces Ride onrust bij rus IJmuiden Conflict verscheurt Leidse kraamzorg Witte School Noordwijk herbouwd Indrukwekkende parade Stewardess verdachte in drugszaak Alphen kiest voor extra wethouder Toeristen keren terug na akkoord in Bolivia Politie rolt organisaties voor mensensmokkel op 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42436 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 13 Eigenaar coffeeshop Bebop in de tegenaanval 15 Nagerecht: burenruzie met waterpistolen en pantoffels 17 19 21 Verzamelwoede Rijndijkse van onschatbare waarde Winkelen in I Night of I Ajax gaat Voorstraat niet the Proms samenwerken met ideaal voor stevent af op totodivisieclub gehandicapten nieuw record j Haarlem en as in Kemenade 4 >et bonnen tonen int /oo imissaris van de Koningin i bi Kemenade moet zich als- =rtd verantwoorden voor alle ?ha enlandse reizen, reis- en he lijfkosten die hij heeft be- ijke 1 uit de Noord-Hollandse ren rinciekas. Ook Gedepu- are ie Staten moeten over- b: De president van de sla rlemse bestuursrechtbank ive t gisteren in een door ten nalist D. Berts aangespan- m procedure een besluit van ten vernietigd om de buiten- >p. se reizen in diensttijd ten ?n te verantwoorden, uid )de id-pre truer Sri n! nka overleden ;ng eie .premier Sirimavo 'rii daranaike (84) is vandaag igei leden. Bandaranaike, de de der van de huidige presi- nsi Chandrika Kamaratunga, Js! net haar stem uitgebracht oo de parlementsverkiezin- ini die vandaag worden ge ien. Ze stierf aan een hart- val. Bandaranaike was de te vrouwelijke premier in ereld. ia 5 folderactie aan de poorten jorus in Ij muiden is vol- FNV Bondgenoten van- nd door hoog en laag ge ld. Ook topmanagers zou- hun sympathie hebben 1. In de pamfletten ver- de FNV de top van het "ijdende staal- en alumi- ïconcern in Londen mis- igement. Door de verlie- iij de Britse tak dreigt ook )e|j winstgevende vestiging in liiden in de problemen te Vtt eel i^pifzand terug Hoge Veluwe een stuifzandgebied te- De directie van het park 'oor het eind van dit jaar terrein van ongeveer 60 are afgraven. Het stuif- moet komen in het ge- De Pollen, even ten zui- van het Kröller-Müller- tS eum bij Otterlo. Voor het zand moeten 10.000 vlieg- ïen worden geveld. leltijd favoriet herintreders t dj baan van twintig uur of r per week is voor herin- /aJtrs niet aantrekkelijk. Dat dei1 uit een vandaag gepubli- ic d onderzoek van de FNV. op tijdbanen van twaalf tot t o üg uur zijn er veel te wei ooi °P de krappe arbeids- ■I, i volgens FNV-vice-voor- Roozemond. Van de 200.000 vacatures be- f hi1 de overgrote meerder- o uit (bijna) volledige ba lkt na 9 te inder bijbanen de J 5o« oor rechters uk m ister Korthals van justitie «et mes zetten in de bijba- van rechters. Bijbanen die «nafhankelijkheid kimnen iden worden verboden. Al- ijbanen moeten op inter- vvorden gepubliceerd. De ister komt met de maatre de na een onderzoek waaruit t dat de rechters 3.400 bij- ïn hebben, na 2 en 3 di EEn^g2HZEEÜ enland3 h inland5 in< Fr en Kunst19 lomie8 9 laf of en Samenleving 50 «rek van de Dag hi Q ja 13,15,16,17,18 20,21 NOORDWUK ANTON DIEDRICH De Witte School in Noordwijk wordt in de oor spronkelijke stijl herbouwd, inclusief het mar kante rieten dak. Dat maakte wethouder Smit gistermiddag bekend. De Witte School brandde maandagmorgen 9 juli, vlak voor de zomerva kantie, af. Tot ontsteltenis van veel Noordwijkers die niet alleen hun vroegere school in vlammen zagen opgaan maar ook een zeer karakteristiek pand uit het dorp zagen verdwijnen. Onmiddellijk rezen er stemmen om de school in oude stijl opnieuw op te bouwen. Het huidige plan moet nog wel worden goedgekeurd door de Noordwijkse gemeenteraad. „Het opnieuw op bouwen van het oude gebouw is wat de Noord wijkers willen", beaamt H. de Winter, die spreekt namens de openbare scholen. „Aan de voorkant zal het gebouw er hetzelfde uitzien. Maar mis schien komen aan de achterkant een of twee dakkapellen, zodat we de zolder beter kunnen gebruiken." Overigens moet de sloop van de res tanten van de school nog worden aanbesteed, dus kan ook de herbouw nog niet beginnen. Waarschijnlijk duurt het nog een dikke maand voordat de ruïne tegen de vlakte gaat. Hoeveel het opnieuw opbouwen van de Witte School gaat kosten, is nog niet bekend. Pagina 18: Witte School dolblij met herbouw Ultimatum aan Arafat met paar dagen verlengd Taipei In Taiwan is vandaag de 89ste nationale feestdag gevierd met een grootse parade in de hoofdstad Taipei. Vooral de Taiwanese erewacht maakte tijdens de officiële ceremonie indruk met een demonstratie van stijl en discipline. foto reuters simon kmong De Israëlische regering heeft het aan de Palestijnse leider Arafat gestelde ultimatum vanochtend met 'een of twee dagen' verlengd. Dat gebeurde op dringend verzoek van de Amerikanen. Tijdens een vergadering die de hele nacht duurde besloot het kabinet het vredesproces nog 'een laatste kans' te geven. schiphol jacob van der meulen Een Amsterdams rechercheteam heeft gisteren een drugsbende opgerold die via luchthaven Schiphol op grote schaal cocaïne en xtc heeft ge smokkeld. Onder de 25 verdachten die zijn gear resteerd, bevindt zich een grondstewardess van de KLM, die een relatie met de hoofdverdachte onderhield. Een stewardess van een Amerikaanse maatschappij werd al eerder in verband in ver band met de drugssmokkel aangehouden. Het rechercheteam voerde gisteren op 32 plaatsen in Nederland invallen uit. Daarbij wer den grote hoeveelheden heroïne, cocaïne, xtc, wapens en geld in beslag genomen. Het onder zoek naar de drugslijn kwam op gang nadat een coffeeshop in Amsterdam-Oost door de politie in observatie werd genomen. Vanuit het pand werd een importlijn voor heroïne en cocaïne vanuit Zuid-Europa, Afrika en Zuid-Amerika en een xtc- exportlijn naar de Verenigde Staten onderhou den. De drugsbende maakte onder andere ge bruik van een Nederlandse stewardess bij een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij. tel aviv ad bloemendaal correspondent De afsluiting van de Palestijn se gebieden blijft tot nader or der van kracht. De regering waarschuwt voor de mogelijk heid van terreuraanslagen in Israël, nu het Palestijnse be stuur een aantal militanten van de islamitische Hamas-be- weging heeft vrijgelaten. In het oorspronkelijke ultimatum, dat gisteravond afliep, dreigde premier Barak de Palestijnen met een einde aan het vredes proces en harde militaire maatregelen als er geen eind zou komen aan de onrust. Intussen is een ware wed loop op gang gekomen tussen de internationale diplomatie en de gebeurtenissen op straat. De Verenigde Staten, Egypte, Rusland, Frankrijk en Duitsland horen tot de landen alphen aan den run saskia buitelaar Alphen krijgt er een wethouder bij. Het CDA draagt fractievoor zitter Voogd voor om als vijfde achter de collegetafel plaats te nemen. Het besturen van de gemeente is de vier wethouders (CDA, D66 en 2 WD'ers) en burgemeester Schoof toch te veel, na het vertrek van wet houder Korver in november 1998. Daardoor krijgen sommi ge onderwerpen nu minder aandacht dan de wethouders zouden willen, zeggen de frac ties uit het college (WD, CDA en D66). Over de opvolging van Voogd als fractievoorzitter moeten de CDA'ers zich nog uitspreken. De gemeenteraad beslist tij dens de raadsvergadering op 19 oktober over de uitbreiding. De oppositiepartijen reageren in een eerste reactie verbaasd en verontwaardigd, omdat ze niet bij de discussie zijn betrokken. Het college heeft het de afge lopen tijd flink drukker gekre gen. Onder meer door de bouw van het nieuwe stadshart, dat volgens fractievoorzitter De Leest van D66 extra aandacht vraagt. „Maar ook de ziekte van de wethouders Van der Veen Meerstadt en Lyczak speelt een rol. Met werkweken van 60 a 70 uur zag je dat het de wethou ders boven het hoofd begon te groeien." Ruzie tussen KZN-directeur en Raad van Toezicht den haag/leiden ANNET VAN AARSEN De grootste kraamzorginstelling in Leiden, de KZN, is verscheurd door bestuurlijke problemen. Directeur P. Cornelissen is twee weken geleden door de Raad van Toe zicht op non-actief gesteld. Dezelfde dag ontsloeg Cornelissen, tevens directeur bij de moedermaatschappij KZN-Groep in Gouda, diezelfde Raad van Toezicht. De laatste eiste gisteren in een kort geding dat de raad weer aan het werk mag en dat Cor nelissen zijn gezicht voorlopig niet meer in Leiden laat zien. „Meneer Cornelissen moet een halt wor den toegeroepen", pleitte advocaat Dyx- hoorn namens de Raad van Toezicht. „Het is van de gekke dat iemand op deze manier het recht in eigen hand neemt." Advocaat Van Amstel, namens de KZN (Kraam Zorg Nederland)-groep én directeur Cornelis sen: „Als je als Raad van Toezicht wild om je heen gaat slaan, is het niet zo gek dat je wordt teruggefloten door de baas." De kiem van het conflict stamt alweer van enkele jaren geleden, toen her en der in de regio nog zelfstandige kraamzorgver enigingen hun werk verrichtten. Vanwege de door de overheid bepleitte 'marktwer king in de zorg' en schaalvergroting, werd samenwerking gezocht. Stichting Thuiskraamzorg Zuid-Holland in Gouda trad op als moederstichting, de kraamzorg- organisatie Rijn Vliet, tegenwoordig KZN- Leiden, sloot zich er bij aan. In Leiden kon den de staf- en bureaufuncties worden af gebouwd. Later zou de Goudse stichting worden vervangen door de KZN-groep, die optreedt als holdingmaatschappij. Bij alle naams-, organisatie- en statutenwijzigin gen moet er iets fout zijn gegaan. En die fout - zo legde rechter Van Delden gisteren al snel de vinger op de zere plek - is in het voordeel van de Goudse directeur Cornelissen. „Wat heeft de Leidse stichting die proberen Israël en de Pa lestijnen tot matiging te bewe gen. Ook trachten ze drie Isra ëlische soldaten, die aan de grens met Libanon zijn ont voerd, vrij te krijgen. De Verenigde Naties dragen eveneens een steentje bij. Se cretaris-generaal Kofi Annan sprak gisteravond in Tel Aviv met Israëls minister van bui tenlandse zaken, Ben-Ami, en later in Gaza met de Palestijn se president, Arafat. Annan zei dat er haast is geboden 'met het verplaatsen van de activi teiten van de straat naar de onderhandelingstafel'. Van daag spreekt hij premier Ba rak. Een door de Amerikanen voorgestelde topconferentie in Egypte - met als deelnemers Barak, Arafat en de presiden ten Mubarak (Egypte) en Clin ton - hangt nog altijd in de lucht. Egypte heeft van een aantal Arabische landen het advies gekregen zich niet voor het Amerikaanse karretje te la ten spannen. Ook Arafat lijkt de boot af te houden. Barak zei aanvankelijk dat hij even min voelt voor een top zolang de onlusten voortduren. Op voorwaarde dat zo'n bijeen komst goed wordt georgani seerd, is hij nu echter toch be reid eraan deel te nemen. Het grootste probleem is dat de top alleen kan slagen als er iets concreets uit komt. Israël noch de Palestijnen zijn op dit mo ment echter in de stemming voor concessies. Aan de Israëlisch-Libanese grens was het gisteren rustig. De Hezbollah, die zaterdag drie Israëlische soldaten ont voerde, heeft het Rode Kruis nog geen toestemming gege ven de drie te bezoeken. Wel heeft ze laten blijken bereid te zijn tot een snelle uitwisseling tegen negentien Libanezen die in Israël gevangen zitten plus een onbekend aantal Palestijn se gevangenen. Israël wil eerst weten of de drie soldaten nog leven. Er zijn aanwijzingen dat ze in elk geval gewond zijn. Nederlanders uit Sorata geëvacueerd LA PAZ/DEN HAAG JOHN OOMKES De in Bolivia gestrande Neder landse toeristen komen morgen aan in Nederland. De Neder landse ambassade in La Paz slaagde er gisteren in de neven Paul Broekhoff en Niels Broek- hoff (uit respectievelijk Nieuw- Vennep en Heemstede) en Mi- ko Wijnands Utrecht) uit Sora ta te evacueren. Door barrica des van de boerenbevolking is het plaatsje in de hoge Andes ruim twee weken hun 'luxe ge vangenis' geweest. Dankzij bemiddeling door de katholieke kerk werd gisteren een akkoord bereikt tussen de regering en de campesinos (de gewone boerenbevolking). Dat betekent echter nog geen einde aan het maandenlange conflict met de coca-boeren. Zij worden vermoedelijk het mikpunt van militair optreden. Hoewel de meeste blokkades gisteren op geruimd werden, geldt het plat teland nog als onveilig. Dat was DEN HAAG CPD in deze zaak nu nog te vertellen?", vroeg hij advocaat Van Amstel. „Als het puntje bij paaltje komt, helemaal niets. De Leidse stichting heeft helemaal niets in te bren gen, de moedermaatschappij alles. Ik weet zo net nog niet of ik dat een goede zaak vind." Van Amstel benadrukte dat dit ook de bedoeling was van het hele proces. „Daar is stap voor stap naar toegewerkt: een moeder met een stel dochters. Nu zegt één dochter dat ze zich daar niets van wenst aan te trekken. Dat geeft geen pas." Rechter van Delden doet pas over een week uitspraak, maar hij liet er gisteren geen misverstand over bestaan welke partij hij in het gelijk gaat stellen. „Ik ga er op aansturen dat de directeur teruggefloten wordt." Hij eiste van de directeur dat hij zich in ieder geval tot de uitspraak niet meer met de Leidse afdeling bemoeit De politie Haaglanden heeft vanochtend vroeg een men sensmokkelorganisatie opge rold. In totaal zijn acht ver dachten aangehouden en 72 mensen die illegaal in Neder land zouden verblijven. Ook in Eindhoven zijn verdachten van mensensmokkel vanuit China aangehouden. De organisatie hield zich bezig met mensensmokkel van Egypte naar Nederland. Voor de tocht naar Nederland werd tussen de 12.000 én 15.000 gulden betaald, aldus een woordvoerster van het openbaar ministerie (OM). De illegalen maakten gebruik van een Egyptisch paspoort met een vervalst visum om Neder land binnen te komen. Een maal in Nederland kregen zij valse identiteitsbewijzen en sofï-nummers. De identiteit van de illega len is nog niet vastgesteld. Het OM verwacht dat het meren deel uit Egypte komt. Over de identiteiten van de acht hoofdverdachten, zeven man nen en een vrouw, wil het OM nog niets zeggen. De woord voerster van OM sluit niet uit dat er nog meer arrestaties volgen. „Maar met deze aan houdingen hebben we een grote slag geslagen", aldus de woordvoerster. De actie be stond uit huiszoekingen in twintig panden in de regio Den Haag. Het onderzoek naar de ben de begon al in maart van dit jaar. Aan de actie deden drie honderd mensen van de poli tie Haaglanden, de mare chaussee en het OM mee. Het OM denkt met deze actie een einde te hebben gemaakt aan de activiteiten van een crimi nele organisatie. Het is voor het eerst dat in Nederland onderzoek is ge daan naar mensensmokkel vanuit Egypte. De politie gaat ervan uit met een gecombineerde actie in Eindhoven en Parijs een men sensmokkelroute vanuit China te hebben opgerold. Vanoch tend vroeg deed de politie in vallen op twintig adressen in Eindhoven en omgeving. Daarbij zijn meerdere perso nen aangehouden, allen met de Chinese nationaliteit. De politie verdenkt hen van men sensmokkel. Onder hen be rinden zich vermoedelijk ook illegalen. Gelijktijdig heeft de Franse politie in het kader van hetzelfde onderzoek invallen in Parijs gedaan. HET WOORD IS AAN Louis Paul Boon Vreemd, dat je alleen familie bezit om ze te ontmoeten bij sterfbedden en begrafenis sen. regefren r harde wincb r-^ 8714° 87! 2° 8714° jSHS 40% 60% 40% 30% 20% 30% voldoende reden voor de am- bassaeur om de Nederlanders op te pikken. Paul en Niels Broekhoff mel den dat zij de laatste van de ge strande 28 toeristen waren die zich gisteren nog in het hotel in Sorata bevonden. „Nu voelen we eigenlijk onder welke span ning we hebben gezeten. Ge lukkig was de moraal goed on der de toeristen en hebben we veel gelachen en lol gehad. Pas nu dringt tot ons door dat het ook anders had kunnen aflo pen. We willen eigenlijk maar een ding en dat is terug naar huis." De neven maakten mee hoe ongeveer 1500 moegestreden en uitgehonderde campesinos na het akkoord met de regering als helden in Sorata werden binnengehaald.. Niels en Paul Broekhoff: „Het was heel span nend want je weet nooit hoe zo'n grote groep zal reageren op enkele gringo's (blanke vreemdelingen)." Bijlage Wonen De bijlage Wonen, vandaag in deze krant, is geheel gewijd aan de Woonbeurs Amsterdam in RAI. Het evenement, dat bekend staat als toonaangevend op het gebied van interieur, is vanmorgen begonnen en duurt tot en met zondag 15 oktober. Meer dan 250 presentaties van trendy woonwinkels, bekende fabrikanten, topontwerpers en startend talent geven de bezoeker van de Woonbeurs een uitgebreid beeld van de laatste ontwikkelingen op het gebied van meubels, keukens, vloeren, stoffen, sanitair, bedden, accessoires, etc. Ja, Ik wil een abonnement op het Leldech Dagblad. Voorletters: Postcode: Plaats: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad Dl WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 6128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1