Architecten pleiten voor planbureau 'Night of the Proms' stevent af op nieuw record Bevrijdend lachen om Adolf-strip Mysterie rond schrijver bekroonde roman Cultuur Kunst Nieuw begin galerie Cellini Te weinig humor in Jubilee 15 anwinst voor De Zwarte Tulp i. Streekmuseum De Zwarte Tulp in Lisse krijgt binnenkort ',V(jieven nieuwe als klassieke ontvangstruimte. In de op han- zijnde uitbreiding komt namelijk het interieur van twee di- tiekantoren, zoals die oorspronkelijk toebehoorden aan de I kzandsteenfabriek van Van Herwaarden in Hillegom. De ko- I inde maanden wordt het interieur stukje voor stukje afgebro- Ien in het nieuwe gedeelte van het museum weer opge- ■jjvvd. Het interieur is een schenking van de fabriek. 11 Stars in finale Emmy Awards rFRSUM De VARA-dramaserie All Stars is in de Verenigde Sta- doorgedrongen tot de finale van de internationale Emmy ards. De voetbalserie dingt in de categorie drama, samen t zeven andere series, mee naar de prestigieuze tv-prijs die november wordt uitgereikt. In mei werd de serie onderschei- tijdens het Gouden Roos Festival in Montreux met de Zilve- Roos en de Persprijs. In de bewuste aflevering treedt het n van de diverse voetbalvrienden vriendschappelijk aan te- een Duits elftal. De Nederlandse amateurs doen er alles aan voor de verloren WK-finale van 1974 te revancheren. All wordt geregisseerd en geschreven door Jean van der Vel- )jj De hoofdrollen worden gespeeld door Roeland Fernhout, 30 per van Kooten, Thomas Acda, Cas Jansen, Daniël Bois- ain en Antonie Kamerling. Op dit moment zendt de VARA halingen uit, vanaf 6 december start een nieuwe serie. ia scar Wilde in Den Haag j haag» Literair Theater Branoul in Den Haag heeft op vier nsdagavonden (18 oktober en 1, 22 en 29 november) een gramma dat gewijd is aan leven en werk van Oscar Wilde, amleiding is zijn sterfdag, 100 jaar geleden. In hetzelfde theater jS elt Theatergroep De Kern op 26, 27 en 28 oktober en 2, 3 en >r ivember 'Stem van je hart', een voorstelling naar de gelijk- :hi lige roman van Susanna Tamaro, een Italiaanse bestseller drie generaties vrouwen. ,rejj IE: KINDERBOEK nu ROTTERDAM GPD Met UB 40, Chrissie Hynde, Coolio, Howard Jo nes, Abel en Alessandro Safina als beoogde smaakmakers heeft 'Night Of The Proms' voor de elfde editie de lat weer hoger gelegd. Vooral van Safina, in ons land nog onbekend, wordt tussen 16 en 29 november in Ahoy' veel verwacht, bleek bij de officiële programmapresentatie. De introductie van de getalenteerde Italiaanse tenor bij de jaarlijkse samengang van pop en klassiek zou weieens net zo'n 'sneeuwbaleffect' kunnen hebben als vijf jaar geleden de lancering van z'n landgenoot Andrea Bocelli, denkt de Vlaamse organisator Jan Vereecke. „Toen wist vooraf ook niemand wie kwam tekenen voor het klassieke accent, maar ging wel het dak van het sportpaleis eraf. Soortgelijke reacties durf ik nu zeker ook te verwachten." Dat de jubileumaflevering van vorig jaar (met onder anderen Status Quo, Zucchero en Natalie Choquette) niet echt mocht spetteren deert de kaartverkoop geenszins. Want met elf avonden, goed voor een slordige 110.000 bezoekers, wordt straks een nieuw Nederlands record bereikt. Of wel: de reputatie van het evenement is intussen zo sterk dat de namen op de affiche er voor me nige Proms-ganger niet eens zoveel toe lijken te doen. Het strikken van zowel UB 40 als Chrissie Hyn de zal evenwel op voorhand voor heel wat oude re jongeren tot de verbeelding spreken. Vanwege de halverwege de jaren tachtig samen gescoorde successen ('I Got You Babe' en 'Breakfast In Bed') en het feit dat van de ooit zo hitgevoelige reggaeformatie uit Birmingham al geruime tijd niets meer werd vernomen. De keuze voor Ho ward Jones, ook als aanvoerder van de Proms Electricband, werd deels ingegeven door de ver hindering van 'vaste prik' John Miles, die de ko mende maanden nog toert aan de zijde van Tina Turner. Coolio was in 1997 ook al van de partij. En vol gens Vereecke als sfeermaker toen zo geweldig op dreef dat een nieuwe uitnodiging zonder meer gerechtvaardigd was. „Wat Coolio doet kun je bezwaarlijk zingen noemen, maar hij zet de tent wel volledig op z'n kop," aldus de Antwerpse promotor. Het 'lokale' accent komt dit keer van Abel, dat bij monde van zanger Joris Rasenberg liet weten zeer vereerd te zijn met deze sprong naar Ahoy'. „Wij komen natuurlijk pas kijken. De Night is zo'n begrip dat je denkt pas over een jaar of twin tig daar aan toe te zijn. Als je dan nu ineens de kans krijgt mee te werken aan zo'n groot evene ment met zoveel beroemde namen en zo'n ge weldig orkest, dan mag je alleen maar reuzeblij zijn." Zoals gebruikelijk verzorgt het meer dan ze- ventigkoppige orkest II Novecento onder leiding van Robert Groslot de muzikale onderbouw, daarbij af en toe geassisteerd door het mega-koor Fine Fleur. De presentatie is in handen van Vla ming Carl Huybregts, die z'n landgenoot Bart Peeters aflost. Night Of The Proms in het Rotterdamse Ahoy", 16,17, 19 en 22 t/m 29 november. KINDERBOEKENWEEK iteiner ooft je ogen verij Gottmer s f2"° lekensleutel is een prijs Vileel af en toe wordt toege- aan een boek dat zowel nge de Griffel- als de Penseel- ds uitzonderlijk wordt er- n i Deze week werd de prijs gei kend aan Joan Steiner ir b het boek 'Je gelooft je ogen w( dat vorig jaar bij uitgeverij nin ner verscheen. In dat boek speelde Steiner op een aantrekke- ïgei nanier met de werkelijkheid. De afbeeldingen in het boek jlen op het eerste gezicht alledaagse taferelen, maar voor wie keek dan zijn neus lang was, viel er veel meer te beleven - erelen bleken opgebouwd uit allerlei dagelijkse voorwerpen, n deze nieuwe junior-uitgave is niets wat het lijkt. Elf platen totaal 700 voorwerpen. Een theepot is een kerstboombal, i_. n stoel blijkt een ovenwant. Voor wie het eerste boek al kent Dl e nieuwe uitgave misschien te simpel. Maar het gaat erom u ook de allerkleinsten kunnen genieten van een reis door de !ark lere wereld van Joan Steiner. Nederland moet een centraal planbureau voor architec tuur krijgen, winst op grond moet in een speciaal fonds worden gestort, en Nederlandse stedenbouw moet zich meer aan de omringende landen gelegen laten liggen. Dat zijn de hoofdpunten uit een manifest van de Bond voor Nederlandse Architecten (BNA). Het manifest is gis teren overhandigd aan rijksbouwmeester W. Patijn. amsterdam anp De architecten willen dat de minister meer ruimte geeft aan ontwerpers. Met het pleidooi voor een centraal planbureau voor de architectuur sluit de BNA aan op een standpunt dat eerder door minister Pronk van Vrom is ingenomen. Voorzitter J. Brouwer wil dat dit bureau boven de huidige ministeries wordt geplaatst. „Direct onder Wim Kok. Het kan niet langer zo zijn dat iedereen zijn eigen toko verdedigt." Volgens Brouwer is de afgelo pen jaren te weinig gedaan aan de kwaliteit van ontwerpen. „Dat zie je op de grote woning bouwlocaties. Anderhalve me ter zand en bouwen maar. De uitkomst is dat het allemaal op elkaar lijkt. Alleen de geveltjes verschillen." De BNA bepleit een grotere aandacht voor de Europese context van de stedenbouw en architectuur. Brouwer mist in Nederland een 'brede blik'. „Hoe kun je Maastricht ontwik kelen, als je niet kijkt naar Luik, Hasselt of Aken?" In de lijn van Pronk wil de BNA steden nieuw leven inbla zen. Daarvoor wil de bond meer geld van het Rijk. „Steden moeten compleet worden ge maakt, anders krijg je een uit tocht, zoals in Den Haag. De ontwikkeling van 'megastores' aan de rand van het centrum is in dit verband een goede ont wikkeling", zegt Brouwer. De BNA pleit er verder voor dat alle steden nadrukkelijker hun identiteit bepalen. „Ge meenten moeten verplicht een analyse maken van hun cul tuurhistorische kwaliteiten. De centrale overheid heeft daar geen kaas van gegeten." Singapore Het lijkt erop alsof er een vliegtuig is 'gecrasht' in de ge vel van het Museum van Oudheden in Singapore. Maar het is een pu bliciteitsstunt, waarbij een lichtgewicht model van fiberglas als het ware tegen de muur is geplakt. Het vliegtuigje moet de aandacht ves tigen op de tentoonstelling 'Macht en Propaganda' over de oorlog in de Pacific. Singapore was gedurende de Tweede Wereldoorlog bezet door de Japanners, net als de meeste buurlanden, ap photo ng han guan Hitler, Göring, Lady Di, Moeder Theresa en buitenaardse sociologiestudenten coen polack tllS een eerste reactie van tand, komen veel mensen J ot een bevrijdende lach", Daniël Mok, uitgever bij ppelbloesem Pers in Am- im. Bij zijn uitgeverij ver- op 15 oktober de Neder- vertaling het stripboek van de Duitse tekenaar r Moers. In dit album Hitier, na 50 jaar in het ri- ewoond te hebben, weer 0 igronds en beleeft bizarre fd^ren. Hans Edink van de Stripshop denkt dat het w aal wel meevalt met de ,s'a :t van 'Adolf. „Volgens T' ordt dit echt een cadeau dat mensen uit een lacherigheid voor elkaar u8ef, maar nooit voor zich- F ilf raakt in de strip betrok- lij de dood van Prinses en wordt door Buiten- sociologiestudenten ge- ;en een kind te verwek- j Moeder Theresa, die de voor dit doel uit haar graf ld hebben. Ook Herman gkomt nog langs. Hij gaat dels door het leven als verhuurd zijn li- n voor sex en is verslaafd t./1 e crack. v ;ever Mok: „Het is heel 1 pelijk dat mensen hier v oot aan nemen, maar als Ier lezen, merken ze van- at er meer aan de hand - idolf verscheen eerder in land en Oostenrijk, waar ilbum verschillend werd ngen. Aan de ene kant de te verwachten reactie, mensen vinden dat je „Ir; r fa dai df: p n 1 m, het „Zij eo Adolf, zoals hij zich aan het begin van elk avontuur aan de lezer presenteert. foto ap/dusan vranic deel dat er eens op een andere manier naar de Tweede We reldoorlog wordt gekeken. Een discussie kan geen kwaad." Hans Edink van de Leidse Stripshop verwacht geen heisa rond 'Adolf. „Ook voor strip verzamelaars is het album nie zo interessant, denk ik, wan kwalitatief gezien is het nie zo'n goede strip." Edink ver koopt ook andere 'beladen' strips. „Ik heb bijvoorbeeld 'Luftwaffe', een Amerikaanse manga-achtige vliegtuigstrip, waarin het allemaal om de techniek draait. In Duitsland is deze uitgave verboden, omdat het natuurlijk vol hakenkruizen zit, en dat is daar tegen de wet." In Nederland zijn deze publi caties niet verboden, maar vol gens Edirik hebben kopers wel last van schaamte. „Met deze strip en ook met bijvoorbeeld seksstrips is het vaak net als bij porno in een videotheek. De klanten nemen daar altijd een video van Bambi, een romanti sche zwijmelfilm en een band met hardcore sex. De kopers van 'Adolf zullen ook wel een Suske en Wiske meenemen." den haag gpd De Anton Wachterprijs voor een Nederlands literair debuut is toegekend aan een niet be staande schrijver, Marek van der Jagt. Hij krijgt de prijs, die op 21 oktober wordt uitgereikt, voor 'De geschiedenis van mijn kaalheid'. Maar wie o wie is Marek van der Jagt? Het lijkt erop dat de jury een auteur heeft bekroond, die waarschijnlijk niet bestaat. Achter de naam Marek van der Jagt gaat vermoedelijk een an dere, reeds ervaren schrijver schuil. Het gerucht gaat dat het om Arnon Grunberg gaat. Reinjan Mulder, de uitgever van het winnende boek, wil dit bevestigen noch ontkennen. Hij geeft wel toe dat zijn uitgeverij er geen problemen mee heeft als een gevestigde schrijver in eens onder een andere naam leiden bernadette van der goes Na een pauze van een jaar heeft Galerie Cellini aan de Leidse Hooigracht de deuren weer ge opend. Tot eind december zijn er schilderijen te zien van de Drentse kunstenaar Alfred Haf- kenscheid. Met deze tentoon stelling maakt de galerie met een duidelijk welke artistieke koers zij voortaan wil varen. Galeriehoudster Cobie van de Geijn: „Vanaf nu zullen we vooral 'outsider-kunst' bren gen. Outsiders zijn kunstenaars met een psychiatrische of trau matische achtergrond, die de vaardigheden missen om zich te presenteren. Van Gogh was volgens mij zo iemand." „Vaak leven deze mensen erg geïsoleerd. Ze zijn vooral bezig met hun innerlijke wereld. Het maatschappelijk leven ervaren zij als vreemd. Ze kunnen zich niet op eigen kracht in het kunstcircuit begeven, terwijl hun werk het zeker waard is om gezien te worden." Tweemaal per jaar maakt Van de Geijn een tentoonstelling met kunst van outsiders. In de tussentijd stelt zij de galerie beschikbaar aan kunstenaars die zelf een exposi tie willen organiseren. wil publiceren. „Als Maarten 't nieuw moet kunnen debuteren- Hart ineens besluit onder een .Een schrijver moet een nieuwe andere naam te publiceren, dan start kunnen maken. Soms is de is dat zijn keuze. Het komt ook naam van een bepaalde, beken- wel voor dat een schrijver een de auteur in de loop der tijd zo vrouwennaam aanneemt, of beladen geworden, dat recen- tien jaar jonger wil zijn. Aan die wens geven wij dan gehoor. Het is niet aan ons om daarover te oordelen." In een derge lijk geval is er volgens Mulder wel degelijk sprake van een debuut. „Uitgeeftechnisch is 'De geschiedenis van mijn kaal heid' voor ons een belangrijk debuut. We hebben veel geld gestoken in de promotie", zegt Mulder. Maar over de term de buut heeft hij ongewone idee- en. „Ik vind dat iemand op- Wie o wie is Marek van der Jagt? senten niet meer blanco tegenover zijn werk staan. Door onder een nieuwe naam te pu bliceren, krijgt een schrijver als het ware een nieuwe kans." Volgens die redenering zou een nieuw boek van een geves- tige schrijver inderdaad in aan merking kunnen komen voor de Anton Wachterprijs. Die prijs wordt gegeven voor het beste literaire debuut van de af gelopen twee jaar. 'De geschiedenis van mijn kaalheid' is pas enkele weken geleden verschenen. Het wekt verbazing dal juist dit boek door de juiy is uitverkoren, want de juryleden moeten nau welijks tijd hebben gehad om het boek te lezen en te beoor delen. Het lijkt er op, dat ook in dat opzicht een spel wordt ge speeld. Mulder spreekt liever van een experiment. Hij vindt dat recensenten debuterende schrijvers negeren. „Dit boek is al een maand uit, maar met uit zondering van Vrij Nederland heeft geen enkele krant er aan dacht aan besteed. Het is een experiment waard om te onder zoeken of recensenten anders op de inhoud van een boek rea geren als het is geschreven door een onbekende auteur dan als er een bekende naam aan ver bonden is." THEATER RECENSIE MARTIN HERMENS Voorstelling; 'Jubilee 15' van de Konink lijk Ballet van Vlaanderen-Musical Afde ling. Idee en regie Frank Van Laecke Muzikale leiding Jan Huylebroeck. Cho reografie: Martin Michel. Met Kristien Coenen, Jeannine Geerts, Anne Mie Gils. Marc Meersman en Chris van Tongelen. Gezien: 8/10 De Reehorst Ede. Tournee door het land. Vijftien jaar geleden, ver voor dat Joop van den Ende zich ac tief met het genre bemoeide, toerde de musical-afdeling van het Koninklijk Ballet van Vlaanderen al door ons land. En niet met de minste produc ties. Musicals die later in gro ter formaat door Van den Ende op de planken werden ge bracht, kregen bij dit Vlaamse gezelschap de Nederlandstali ge vuurdoop. Alle reden dus voor het ge zelschap onder leiding van ar tistiek directeur Linda Le- pomme om eens uitgebreid stil te staan bij dat derde lus trum. Haar creatieve rechter hand Frank Van Laecke kwam met een prachtig idee: breng een aantal grote karakters uit de 24 producties uit die pe riode bij elkaar, bouw er een revue omheen en kleed die een beetje feestelijk aan. En zie: 'Jubilee 15' is geboren. In de praktijk pakt het toch allemaal wat minder feestelijk uit dan het op papier leek. Ho tel Music Garden fungeert als locatie waar een handjevol musical-karakters zich verza melt voor een feestje rond Dolly uit de topper 'Hello Dol ly', volgens Van Laecke 'de moeder van alle musical-ster ren'. U voelt het ongetwijfeld al aan: Dolly laat lang op zich wachten en die musical-ster ren krijgen het stevig met el kaar te stellen. Dat levert enkele verrassen de momenten op. Eva Perron (uit 'Evita'), Maria von Trapp (uit 'The sound of music') en Jezus (uit 'Jesus Christ Super star') moeten de kar trekken. Het is een opmerkelijke ge beurtenis wanneer ze samen iets zingen uit 'The king and I' of wanneer ze een wedstrijdje soep eten beginnen halverwe ge het chique 'Ascot Gavotte' uit 'My fair lady'. Dat soort humoristische momenten zitten er jammer genoeg te weinig in deze re vue. Zelfs de hulp van Tony uit 'West side story' - gespeeld door de in Vlaanderen veel be sproken tongzoenende 'prins' Chris van Tongelen - komt te vergeefs. De confrontaties tus sen de vier musical-vedetten blijven in goede bedoelingen steken. Daardoor blijft de rode draad in deze show wel heel dun en blijven individuele kansen om te schitteren vaak onbenut. Echt grote sterren kent 'Jubi lee 15' in de rolbezetting ook al niet. Geen slecht woord over de mensen die nu op het podi um staan, maar ze zijn alle maal van hetzelfde kaliber. Een revue wordt pas echt inte ressant wanneer een paar gro te sterren op de voorgrond tre den. Een goede comedy- schrijver had in dit geval nog wat noodzakelijke wondertjes kunnen verrichten.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19