Noordwij] verdeelt klaslokale Duin Bollenstreek Sassenheim pakt gevaarlij kruising in het centrum aa Wie wil een MIG of een kernraket? Neem een proefabonnement, "J WEKEN VOOR 41,00 BEL 071-5128030 Noordwijk is vernieling bushokjes z Opknapbeurt De Geregtigheid DINSDAG 10 OKTOBER 2000 976 Zes varianten voor aanpak kruising Hoofdstraat-Kerklaan-Hortus Bromfietser breekt enkel bij aanrijding katwuk Een 16-jarige bromfietser uit Katwijk heeft gisteren bij een aanrijding op de Hoorneslaan in zijn woonplaats zijn enkel gebroken. De Katwijker reed op het fietspad, toen een 25-jarige automobilist uit Leiden, komende vanaf de provinciale weg, rechtsaf de Hoorneslaan wilde oprijden. De Leidenaar zag vol gens de politie de bromfietser over het hoofd. Scholierenbosloop in Keukenhofbos lisse De Lissese ateliekvereniging De Spartaan houdt zondag 29 oktober de veertiende scholierenbosloop. Dit kampioen schap van de Bollenstreek met ongeveer 400 deelnemers uit de hele regio is inmiddels traditie voor leerlingen van het voortge zet onderwijs en de groepen zes, zeven en acht van het basison derwijs. Vanwege grote publieke belangstelling voor dit onder deel is er ook een docenten- en ouderenloop in het programma ingevoegd. De afstanden variëren tussen de 1,6 en 3 kilometer. De starts van de verschillende groepen zijn tussen 11.00 uur en 13.00 uur in het Keukenhofbos. Voor meer informatie kan con tact worden opgenomen met T. Butler, telefoon: 0252-233338. Chaos Noordwijk-Binnen snel voorbij noorpwukDe verkeerschaos die in Noordwijk-Binnen is ont staan door het afsluiten van de kruising Beeklaan en de Van Limburg Stirumstraat bij de St. Jeroenskerk, wordt eerder dan verwacht opgelost. De bouw van de rotonde op de Beeklaan ligt twee weken voor op schema en zal dus eerder worden afgerond dan eind november, zoals de oorspronkelijke schatting was. „Tenminste, als het niet plotseling drie weken regent zodat ze niet kunnen asfalteren", zegt wethouder Sweers van infrastruc tuur. Als morgen de spits van de St. Jeroen zodanig is veran kerd, is ook langs de kerk weer (eenrichtings-)verkeer mogelijk. 'Jongehondendag' in De Schelft noordwukerhoutDe Kynologenvereniging (KV) Rijnland houdt zondag 29 oktober in Noordwijkerhout haar jaarlijkse Jongehondendag". Deze keuringsdag is bestemd voor rashon den (met stamboom) die tussen de zes maanden en twee jaar oud zijn. Tijdens de Jongehondendag, die wordt gehouden in De Schelft, beoordeelt een keurmeester de honden op de plus sen en minnen van hun uiterlijk. Het inschrijfgeld voor de Jon gehondendag bedraagt 25 gulden per hond. Kleindierententoonstelling in Katwijk katwuk» De Konijnen- en Pluimveefokvereniging voor Katwijk en omstreken (Ko-Plu-Ko) houdt van donderdag 2 tot en met zaterdag 4 november haar jaarlijkse tentoonstelling in Katwijk. Er zijn duiven, kippen, konijnen, cavia's, ratten, hamsters en watervogels te zien. De tentoonstelling is in tuincentrum De Uiver aan de Rijnstraat. Op zaterdag geeft een imker een vlecht- demonstratie en kunnen kinderen zelf kaarsen maken. De ten toonstelling is te bezoeken tijdens de normale openingstijden van de winkel. Rijnsburgse politie gaat verhuizen runsburg De politie van Rijnsburg neemt vanaf maandag 16 oktober zijn intrek in een nieuw onderkomen aan de Graaf Flo- rislaan 22. Door de verhuizing is het huidige bureau aan de Sandtlaan 45 op donderdag 12 en vrijdag 13 oktober gesloten. Gedurende die dagen kunnen inwoners van Rijnsburg terecht bij het politiebureau aan de Piet Heinlaan 140 in Katwijk. Het nieuwe bureau in Rijnsburg is dagelijks van 14.00 tot 18.00 uur geopend. Veiling bollenmaterialen bij CNB Lisse lisse Veiling en bemiddelingsbedrijf CNB in Lisse houdt vrijdag 27 oktober een inbrengveiling van tweedehands materialen en machines uit de bloembollen- en bolbloemensector. Het in brengen van de artikelen kan van maandag 16 tot en met vrij dag 20 oktober van 8.00 uur tot 17.00 uur. Kijkdagen zijn op woensdag 25 en donderdag 26 oktober, op dezelfde tijden. De veiling op vrijdag is vanaf tien uur 's ochtends en wordt gehou den in de de CNB-gebouwen aan de Grachtweg 75a in Lisse. Mijn mooie overbuurman komt terug noorpwuk peter blok vervolg van voorpagina Leerlingen, ouders, leerkrach ten en buurtbewoners zijn dol blij dat de Witte School aan de Van Panhuysstraat in Noord- wijk weer in oude stijl wordt opgebouwd. „Ik had het eerlijk gezegd niet verwacht", geeft di recteur Fred van der Woerd van de Witte School toe. „Toen on ze school in vlammen was op gegaan, had ik het bange voor gevoel dat we er een modern en sfeerloos gebouw voor terug zouden krijgen. Dat de oude Witte School in ere wordt her steld, is daarom fantastisch. Ik heb er eigenlijk geen woorden voor." De school krijgt aan de bui tenkant zijn oude vertrouwde gezicht terug, inclusief de op vallende rieten kap. Dat was de voornaamste reden dat de school op 9 juli in korte tijd af brandde. De nieuwe rieten kap is echter brandbestendiger dan de vorige. Aan de binnenkant wordt de school aan alle mo derne eisen aangepast. De leerlingen van de Witte School hebben volgens direc teur Van der Woerd in de zo mervakantie heel wat traantjes om het verlies van hun school gelaten. „Die school was alles voor ze, voor iedereen hier. Die unieke sfeer in zo'n oud ge bouw uit 1931. Het doet ze nu enorm goed dat de oude school weer terugkomt." Overbuurman Maljart Broek huizen vindt het 'geweldig nieuws' dat de school voor zijn deur binnenkort weer zijn ge daante uit 1931 terugkrijgt. „In één woord: geweldig. Ik krijg mijn mooie en alleraardigste overbuurman weer terug. Dat had ik toch niet gedacht. Het is natuurlijk kostbaar, maar dit stukje historie is onbetaalbaar. Dat moest gewoon terugkeren. Geld speelt geen rol, dat is er vandaag de dag zat in Neder land." Broekhuizen vindt het 'niet meer dan terecht' dat de Witte School weer in het straatbeeld van de Van Panhuysstraat te rugkeert. „De Witte School was altijd een mooie binnenkomer in Noordwijk. Buitenlanders stonden altijd voor mijn huis foto's van de Witte School te maken." De gemeente verwacht dat de nieuwe Witte School op 1 janu ari 2002 open kan, schooldirec teur Van der Woerd heeft het voorjaar van 2002 in gedachten. De Duinpieper bij basisschool Wakersi De Duinpieper wordt definitief ondergebracht bij sisschool Wakersduin in Noordwijk. Beide schoo ren hebben daar een overeenkomst over gesloten mee is een oplossing gevonden voor de omstrede deling van de klaslokalen in Noordwijk. De I noodgebouwen voor De Duinpieper bij De Scha kunnen tegen de vlakte zodat het speelterrein in kan worden genomen. overleg hebben we af gemaakt waar we onsi nen vinden, maar er I steeds een bezwaarschi ze jurist heeft ons aan; dat pas in te trekken als meester en wethoudi voorstel schriftelijk heb verifieerd." W. Pera, directeur Duinpieper, bedankte D pendel nog eens voor d ten gastvrijheid en ben dat per 1 november i Duinpieperklassen ooi moeten verhuizen na kersduin. „Dus moet er! hoop verspijkerd word die lokalen", zei Pera. S ra en Wakersduindira Kruithof spraken de hi dat dat in de herfstvaka realiseerd kan worden. In de nieuwe wijk Vi komt nieuwbouw voo zijnsdoeleinden' - jonge viteiten, kinderopvang gelijke. De Hoffenne i ruimte echter blijven ge zolang de school daar b aan heeft. Verder wc groepsgrootteverkleinin Noordwijk opgevangei interne verbouwingen scholen. noorpwuk anton pieprich Het heetste hangijzer bij de ver deling van de klaslokalen was de behuizing van De Duinpie per. Twee groepen van deze school voor speciaal onderwijs moeten bij De Wakersduin worden ondergebracht. Dat zou ten koste gaan van de na schoolse opvang en de peuter speelzaal. Nu zijn de scholen overeen gekomen dat zowel de peuters als de naschoolse opvang mo gen blijven, ten koste van het lokaal dat is bestemd voor an dere doeleinden dan de norma le lessen - zoals bijvoorbeeld 'remedial teaching'. Als door groei van een van beide scholen een extra lokaal noodzakelijk wordt, verhuist de naschoolse opvang van de acht- tot twaalf jarige naar het gebouw van de Witte Mavo aan de Duinweg. Alle schoolbesturen - pc, rk, openbaar en speciaal onderwijs - verklaarden heel tevreden te zijn met de gevonden oplossin gen. Alleen J. Scheers plaatste namens de protestants-christe lijke scholen een kanttekening. „De herverdeling is mogelijk in kannen en kruiken", zei hij. „In Bazar hervormde kerk Valkenbi De hervormde herk in Valken burg houdt vrijdag 20 oktober een bazar in de kerkzaal aan de Kruisweg. Tussen 10.30 uur en 17.00 uur en 's avonds vanaf 19.30 uur is er onder meer een rommelmad cadeautafel en een gi ton. 's Avonds draait b van avontuur. Verder is loterij waarbij een fiets winnen. De opbrengst! bazar komt ten goede a opknappen van de kerk Wie aan Willem Kuijt vraagt wat zijn bedrijf KMS, Kuijts Marine Service, allemaal doet, krijgt als antwoord: Je kon beter vragen, wat niet? „Wij doen al les, als het met ijzer te maken heeft." Dat zeggen ze wel vaker, de mannen die hun bedrijf be schrijven, maar bij de geboren Katwijker Kuijt ga je je na ver loop van tijd afvragen of hij niet inderdaad alles doet. Ter illu stratie hoeft hij alleen maar te wijzen op wat hij op zijn erf heeft staan: een Russische MIG-21. Jazeker, op een dood normaal bedrijventerrein aan de Leidsevaart in Noordwijker hout staat een Russische M1G- 21, zo'n supersonische straalja ger. Leuk, meneer Kuijt, en wat is de schrootwaarde, want daar zal het u om te doen zijn. „Nou", zegt Kuijt, „deze is van een zo goede kwaliteit dat we hem bin nenkort gaan opknappen." En dan gaat de MIG zeker in een of andere achtertuin staan? Emile Ratelband heeft er per slot van rekening ook een in zijn tuin. Weer fout. „Nee, ik bedoel dat hij zo goed is, dat we hem vlieg- klaar gaan maken. Over een paar weken komen hier wat ge certificeerde technici uit Tsje chië om de MIG weer operatio neel te maken. En dan vliegt hij weer net zo hard als hij ooit kon. Sneller dan het geluid dus. Dan zal hij zo'n honderdvijftig duizend gulden moeten kos ten." De enige die niet omvallen van verbazing zijn Kuijt en zijn rechterhand Sepp Cantière, die verderop een vrachtauto staat te schuren. Kuijt neemt het be zoek mee naar de bedrijfshal. „Kijk. daar staat een sloep. Dat wordt de mooiste sloep die ooit op de wereld is gebouwd. Die hebben we vanaf de tekening zelf in elkaar gezet. Voor een tonnetje of twee gaat hij de deur uit. Daar verderop staat nog een aluminium powerboot van ruim zestien meter die ge schikt is voor het offshore-werk. Mooi hè, als die af is, kan hij wel een kilometer of honderd. Daartussen, maar dat heb je vast wel gezien, staat een tank, een Centurion. Het Nederland se leger wilde er van af, dus heb ik hem gekocht. Hij heeft maar tweehonderd uur gereden dus deze tank is zo goed als nieuw." Hoe komt een mens daaraan, en wat wil hij ermee? Voor Kuijt De MIG-21 op het erf van Willem Kuijt. Binnenkort gaat de straaljager weer door de geluidsbarrière. Op de voorgrond liggen de vleugels. foto dick hocewoninc blijkt het allemaal handel te zijn. De MIG en de Centurion dienen als lokkertje. „Kijk", zegt hij terwijl hij een advertentie van KMS pakt, „de advertentie is zo groot als een hele pagina en er staan wel tien foto's op, waaronder twee kleine foto's van de MIG en de Centurion. Mag jij raden waarom de men sen hier naar binnen stappen. Kijk, in Nederland bestond alle handel al. Als je wil opvallen moet je dingen hebben die ie mand anders niet heeft. Dat is de gedachtengang van KMS." Ook aan de mensen die bin nenstappen vertelt Kuijt dat hij 'alles doet'. „Ze kunnen alles bij me laten doen. De huisvrouw die haar tuinhekje wil laten overspuiten, de man die zijn brommer mooier wil maken en de Haagse Tram Maatschappij die de daken van de tramhokjes laat herstellen. Pekelstrooiwa- gens van de provincie en ook vrachtwagen die hier als bijna- schroot wordt binnengereden, lappen wij weer helemaal op. Ik heb hier ook filmbedrijven ge had, die wel wat decoratiemate riaal wilden hebben. En ook modebedrijven zijn gek op ou de Russische spullen. Over een neus of een vleugel van een straaljager kun je een jurk of een rok wat creatiever leggen dan over een tafeltje of een bloempot. Al die spullen kun nen we leveren, want we heb ben in het voormalige Oostblok veel betrouwbare relaties. Dus ik kan garanderen dat ik aan al les kan komen. Noem een Rus sisch vliegtuig en ik kan het le veren. Het is een kleine markt, maar hij is er wel." Kuijt verwacht dat de tank te recht komt bij iemand met een grote achtertuin die is uitgeke ken op zijn twintig Jaguars en zijn tien Rolls Roycen. Aan zo iemand zou hij ook een kernra ket kunnen leveren. „Je weet wel, zo'n ding dat tweehonderd miljoen heeft gekost. Ik verkoop hem voor tien mille. Dan is hij wel ontmanteld natuurlijk." Al les is tegenwoordig te koop. Maar wie de tank of de MIG koopt gaat wel eerst door de screening van het CRI. „Door dat ik dat bij de advertentie zet, houd ik de echte malloten bui ten de deur. Rutger Hauer, een wereldvent, is trouwens ook ko men kijken, hij kwam af op een advertentie van een luxe boot, want we doen ook in bemidde ling bij aan- en verkoop van bo ten vanaf een half miljoen. Het is altijd leuk om iemand, die geen grenzen kent, te vra gen naar zijn toekomstplannen. Ook daarin stelt Kuijt niet te leur. „Ik heb geen begrenzer op me. Wat kan dat doe ik en wat niet kan, doe ik ook. Als iemand zegt dat hij naar de maan wil en weer terug, ga ik aan de slag om dat voor elkaar te krijgen, want de kennis is ergens aanwezig. Dus moet het kunnen lukken. Zulke uitdagingen, daar leef ik voor. Maar eerst doe ik iets een voudiger. Een vliegdekschip, dat lijkt me wel wat." Als Willem Kuijt dat zegt, ga je het nog geloven ook. Want hij doet alles. gerard baas Sassenheim maakt het kruis punt Hoofdstraat-Kerklaan- Hortuslaan veiliger. Hoe dat ge beurt, is nog niet precies duide lijk. De gemeenteraad maakt binnenkort een keuze uit een zestal varianten. Met de herinrichting van het kerkplein is die toch al onover zichtelijke kruising er niet veili ger op geworden. Het kerkplein is veranderd in een grote, gele vlakte waarop voetgangers, fiet sers, bromfietsers en automobi listen goeddeels hun eigen weg moeten zoeken. In een jaar tijd zijn er vijf aanrijdingen geweest op de kruising, waarbij één bromfietser om het leven kwam. In drie van de vijf geval len ging het om bromfietsers die vanaf het kleine (noordelij ke) stukje Hoofdstraat de krui sing wilden oversteken en op een auto botsten die vanaf de Kerklaan de kruising op reed. De eerste variant die B en W opperen is de aanleg van een 'punaise', een ronde verkeers drempel, op de kruising plus het aanbrengen van stroken grijze klinkers op de Hoofd straat, Kerklaan en Hortuslaan die duidelijk maken waar auto mobilisten en (brom) fietsers dienen te rijden. Bovendien moet er een linksafverbod ko men vanaf het kerkplein de Hortuslaan in. Optie twee is dat verkeer op de Hoofdstraat uit beide rich tingen verplicht rechtsaf moet slaan. Er komt dan geen punai se, maar wel worden er grijze rijstroken aangelegd. Bij moge lijkheid drie slaat het verkeer vanuit de Hoofdstraat juist linksaf. Afsluiten van het stukje Hoofdstraat tot aan de Teijlin- gerlaan is een vierde mogelijk heid en als voorlaatste optie is er het herstel van de oude situ atie: het verkeer langs de kerk muur leiden. Een laatste, nogal rigoureuze mogelijkheii betonpaaltjes schuin kruising te plaatsen zo verkeer op de Hoofdst leen linksaf kan slaan kruising oversteken va Kerklaan of Hortuslai meer mogelijk is. Tijd markt op donderdag is al het geval. Het college van burge en wethouders geeft j delijke voorkeur aan, m nog het meest gech; van het plaatsen van paaltjes: het is de enige voorgestelde oplossinge bij het probleem van dl fietsers vanuit het klein Hoofdstraat goeddeels opgelost. Bovendien I dan verder niets aan b plein zelf te veranden college heeft al meemi ten weten dat het niets aan het plein wil v ren om iedereen de heid te geven er aan tev noordwuk Anton diedrichglas te vervangen door onbreekbaar ki „Daar heeft de leverancier een onderzo gedaan in een andere gemeente", zei „Dat spul bestaat, maar is niet bestar, graffiti. Als de verf verwijderd wordt, dal dat de ruit dof en ondoorzichtig - en dan terug bij die dichte bushokjes, die ookc vervangen omdat ze onveilig voelden." Noordwijk zit nog zes jaar vast aan heti met het bushokjesbedrijf Mediamax. „Zij geen behoefte om die proef in Noord eens uit te voeren", zei de wethouder. Vi is volgens hem kunststof dus geen o| maar op verzoek van de commissie zegd nog eens met Mediamax te gaan praten, ders kunnen we een proef misschien ze eieren", meende Van Zuijlen (De Combin Sweers benadert het bedrijf binnen kon kunststofruiten. „Dat materiaal is wel ai zo duur als glas", zei hij. „Maar dat hel weer binnen acht weken terugverdiend." In Noordwijk is het zo langzamerhand een weke lijks tafereel: de gemeentereiniging veegt het glas van de straat naast een raamloos bushokje. Nieuw glas wordt erin geplaatst, maar een weekje later kan ook dat weer in scherven worden opge veegd. De commissie welzijn en integrale veilig heid spoorde gisteren verantwoordelijk wethou der Sweers aan om te zoeken naar een remedie tegen het vandalisme en vooral tegen het gevoel van onveiligheid en frustratie dat de vernielingen oproepen. Er zijn al diverse methoden geprobeerd om de wekelijkse ravage een halt toe te roepen. De poli tie heeft langs een wandelroute in het uitgaans centrum gesurveilleerd - maar een uurtje later rinkelde het glas toch weer over straat. „En je kunt wel een camera ophangen", zei Sweers, „maar dan gaat een andere abri eraan." Eijs (De Combinatie) opperde weer eens het idee om het katwuk» De voorbereidende werkzaamheden voor de grote opknapbeurt van molen De Geregtigheid aan de Valkenburgseweg in Katwijk aan den Rijn zijn begonnen. Deze week is het houtwerk gede monteerd van de roeden, de stalen kokers van de wieken. Daarna worden wieken en dakbedekking van De Geregtigheid onder handen genomen. Als het morgen niet te hard waait, wordt de molen 'ontmanteld'. De kap wordt met een kraan naar de grond gehesen voor herstelwerkzaamheden. De huidige dakbedekking is 32 jaar oud. „De molen is aan een opknapbeurt toe", zegt een bouwkundig medewerker op het Katwijkse gemeentehuis. „Vijf jaar geleden hebben we een onderzoek naar de staat van de stalen roeden laten uitvoeren en daar uit bleek dat er preventief onderhoud moest wor den uitgevoerd." Het is gebruikelijk dat deze on derdelen na een periode van twintig tot dertig jaar worden opgeknapt. Molen De Geregtigheid kwam in 1969 in bezit van de gemeente Katwijk. In dat jaar werd de molen goeddeels door brand ver woest, waarna hij weer geheel in oorspronkelijke staat werd teruggebracht. Voor de brand was de molen eigendom van de familie Oostdam, die de molen gebruikte als korenmolen en voor de gras drogerij. De Geregtigheid stamt uit 1740. De kos ten van de opknapbeurt worden geraamd op 100.000 gulden. foto frans roomer

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18