Oegstgeest investeert miljoenen in scholen Hoogdrempelig winkelen in Voorschotense Schoolstraat Regio Z pleit voor fietspadenplan 'Verlaatweg weer doorgaande route Stichting De Muzenhof krijgt geen zeggenschap over horeca JDAG 10 OKTOBER 2000 igeraarder gewond jpwoude-runduk Een 42-jarige automobilist uit Langeraar Jsteren gewond geraakt bij een aanrijding in Zoeterwoude- ftdijk. Hij werd op de NI 1 ter hoogte van de kruising Omme- Tsevveg over het hoofd gezien door een automobilist die de jerrijstrook op wilde. De brandweer moest de man uit Lan- jjar uit de auto bevrijden, waarna hij naar het Rijnlandzie- ^ïuis is gebracht. orschoten verkoopt legervoertuig kchoten Het transportbedrijf Twigt en Zoon in Nieuwer- f aan den IJssel heeft voor 1.500 gulden het legervoertuig ge fit, dat vorig jaar door een onbekende is gedumpt in Voor tten. Volgens een woordvoerder van de gemeente was een 1de directeuren, die is geïnteresseerd in militair materieel, toogste bieder van drie belangstellenden. De kraanwagen td een jaar opgeslagen op het parkeerterrein van de ge- tntewerf aan de Koninklijke Marinelaan. Van de vorige eige- f ontbreekt nog altijd elk spoor. LML doet Usselmeerloop fcpQRP» De Leiderdorpse hardloopgroep Niet Lullen Maar jen (NLML) doet zaterdag 21 oktober mee aan de dertiende meerloop. De estafetteloop beslaat een afstand van 382,5 meter en heeft tot doel geld in te zamelen voor het Neder- fese Rode Kruis. Dit keer gaat de opbrengst naar een opvang- fc voor ernstig zieke kinderen in Wezep. Vorig jaar finishte ML in een tijd van 27 uur en 52 minuten op de dertigste fcts. Dit keer doet de groep opnieuw mee met elf estafettelo- l, die ieder zeven keer een afstand van vijf kilometer lopen, lopers zoeken nog sponsors om hen te ondersteunen. Voor Irmatie: 071-5895860. nderboekenweek op Corbulo ik™ lesteedt veel aandacht aan de kinderboekenweek, die als na 'Driftkikkers en feestvarkens, over de aard van het beest- leeft gekregen. Vanmiddag is de voorleeskampioen van de ooi gekozen. Donderdag is er een thema-avond. De leerlin- laten dan aan ouders en belangstellenden zien waar zij tij- mni s de themaweek mee bezig zijn-geweest. Vrijdag.komt kin- no joekenschrijfster Vivian den Hollander op school. Zij leest 1 lke klas voor uit eigen werk. rwqupeDe openbare basisschool Corbulo in Zoeterwou- voorschoten jiska van de wetering De meeste winkels in de Schoolstraat in Voorschoten zijn slecht toegankelijk voor mensen met een handicap. Dat blijkt uit een onderzoek dat in het voorjaar in opdracht van de gemeente is gehouden. Slechts 22 van de totaal 77 bezochte panden kregen het predikaat 'in orde'. Het grootste probleem is dat er hoge drempels zijn. Voor gehandicapten in een rolstoel is het bijna onmogelijk alleen over zo'n drempel te komen. Ook met de zitgelegenheid in de winkels is het slecht gesteld. Slechts in een klein deel van de panden voldoen de zitplaatsen aan de criteria, zoals de aanwe zigheid van twee armleuningen, een goede hoogte en stevigheid. Elf enquêteurs van de 'ad viesgroep toegankelijkheid' van de gemeente gingen in april op pad om de panden in de win kelstraat te beoordelen. De on derzoekers, de meesten zelf ge handicapt, letten onder meer op de breedte van de ingang, de hoogte van drempels, trapjes voor de ingang en zitgelegenhe den. De 'adviesgroep toeganke lijkheid' bestaat uit vertegen woordigers van de gemeente en vrijwilligers van verschillende organisaties, zoals het Platform Gehandicapten Voorschoten. Alle winkeliers kregen de be oordeling van hun pand toege stuurd, met eventuele sugges ties ter verbetering. Aanleiding voor het onder zoek is de herinrichting van het Voorschotense centrum. „Wij Winkelen in de Schoolstraat in Voorschoten is niet alleen voor gehandicapten lastig. wilden weten hoe die is uitge- fietsenrekken, met weliswaar len en gaten' bevalt wel. Over pakt voor mensen met een han- een mooi design, maar niet op het nog niet gerenoveerde deel dicap", zegt Els Budel, een van de plek waar mensen hun fiet- van het centrum is zij minder te de leden van de adviesgroep, sen willen zetten." Ook staan er spreken. Zij vindt het jammer dat men- volgens haar nog veel te veel Budel hoopt dat bijvoorbeeld sen nog steeds her en der hun auto's in de Schoolstraat. De de Voorstraat ook wordt aange- fietsen neerzetten. „Er staan nieuwe bestrating 'zonder kui- pakt. Zij wordt op haar wenken foto hielco kuipers bediend. In de begroting voor volgend jaar hebben burge meester en wethouders het op knappen van deze straat en de Treubstraat opgenomen. De adviesgroep wil in het najaar ook onderzoek gaan doen naar de toegankelijkheid van andere winkelcentra in het dorp, zoals Noord-Hofland en Adegeest. H. van den Boogaardt, voor zitter van de vereniging van centrumwinkeliers en eigenaar van een fotozaak, is een 'groot voorstander' van onderzoeken naar toegankelijkheid. „De win kels moeten goed toegankelijk zijn. Maar ik vind bepaalde din gen wel te ver voeren. Bijvoor beeld dat in elke winkel een stoel met twee leuningen aan wezig moet zijn. Je moet wel in je achterhoofd hebben dat het een winkel is en geen woon- pand." Budel ziet dat ook wel in. „In sommige winkels is een zitplaats gewoon niet mogelijk, omdat daar geen ruimte voor is. Soms is het bouwkundig zo dat je problemen hebt om binnen te komen. Dat is de winkeliers niet te verwijten. Het zij zo." Van den Boogaardt vindt het niet terecht dat alle winkeliers nu apart toestemming moeten vragen aan de gemeente voor dat zij iets aan de ingang kun nen doen. Volgens Van den Boogaardt is dat veel te om slachtig. „De gemeente moet gewoon zeggen: kom, we gaan even met de wagen langs om al die ingangetjes aan te pakken. Bij mij is wel wat aan de ingang gedaan. Ze waren voor de deur met de bekabeling bezig en ik zei tegen die jongens: gooi wat extra scheppen zand erop en ga even een kop koffie drinken. Toen heb ik het zelf even ge daan. Een rolstoel kan nu mak kelijk naar binnen. Maar het is natuurlijk raar dat je het zo moet doen." rwqupe jan preenen ïeiin essjef Zoeterwoude pleit r">t 'goede en veilige fietsver- ingen' in het buitengebied le gemeente. Volgens deze moeten burgemeester en ouders uiterlijk in maart nd jaar met een actieplan wai in, waarin de noodzakelij- aatregelen met de daaraan eda|)nden subsidies' zijn opge- :n. „Als de gemeente daar- geen capaciteit heeft kan ins betreft een extern bu- of een tijdelijke medewer- rorden ingezet om fietsvei- plossingen te bedenken." de algemene beschouwin- >p de begroting woor 2001 R izen de progressieven zich ir, dat er wél subsidie van rijk en provincie is voor onder tunneling van de Dr. Kort- mannstraat voor fietsers, maar niet voor een 'fietsveilige ont sluiting' van de Zuidbuurtse- weg, Geerpolder, Broekweg en de Gelderswoudseweg. „Ieder een die regelmatig door het Zoeterwoudse buitengebied fietst, ervaart dat goede en veili ge fietsverbindingen langs deze wegen een veel hogere prioriteit zouden moeten krijgen. Voor het fietstunnel onder de Dr. Kortmannstraat bestaan alter natieven op korte afstand. Voor de andere wegen niet." Met dit pleidooi sluit PZ aan bij de acties van bewoners van de Geerpolder. Vorige week donderdag presenteerde een werkgroep in de commissie grondgebied een verkeersplan. De bewoners willen af van het sluipverkeer. Bovendien willen zij dat hardrijders worden aan gepakt. Om dat te bereiken, zouden er extra drempels, ver beterde passeerstroken en een fietspad langs de waterkant van de Zuidbuurtseweg moeten ko men. Naast PZ steunen ook het CDA en de WD deze plannen. PZ gaat in de algemene be schouwingen een stap verder. De partij wil ook langs de ande re wegen in het buitengebied fietspaden en maatregelen om het autoverkeer te beteugelen. „Dat er nog geen ernstige onge vallen zijn gebeurd, is niet rele vant. PZ wil niet wachten met het dempen van de put tot het kalf is verdronken." zoeterwoude Zoeterwoude moet de kop van de Dr. Kortmannstraat aan de kant van het centrum afslui ten en de Verlaatweg weer in gebruik nemen als doorgaan de route. Door deze verande ring ontstaat aan de Kort mannstraat ruimte voor de bouw van appartementen. Daarvoor pleit de WD in de algemene beschouwingen. Daarmee leveren de libera len hun bijdrage aan de dis cussie over het centrum. Als het aan Bureau 113 uit Zoeter- meer ligt krijgt Zoeterwoude een heel ander gezicht, met meer winkels en woningen en een echt dorpsplein. Met uit zondering van de bus en rouwstoeten mag het verkeer niet meer in de Dorpsstraat komen. Over deze stedenbouwkun dige visie zegt de WD: „Laten we vooral reëel blijven. De WD-fractie vindt het belang rijk dat er voldoende parkeer gelegenheid is en dat de win kels bereikbaar blijven." Meer noodlokalen voor basisscholen met ruimtegebrek re Fractieleidster Mirjam Ates van het CDA in Zoeterwoude leek even tot rust te zijn gekomen. Maar dat was gelukkig maar schijn. En Leiderdorp blijft maar brieven schrijven aan minister Pronk. Tot vervelens toe. De A van het CDA in Zoeter woude staat sinds de verkie zingen van 1998 voor Ates. Mirjam Ates om helemaal precies te zijn. Fractievoorzitter en dus woord voerder. In haar geval komt dat erop neer, dat zij haar tegenstanders bedelft onder een stroom van woor den. Als een vulkaan komt zij regel matig tot uitbarsting. Dan spuwt zij haar lava in de vorm van venijnige opmerkingen over de vloer van de raadzaal in de richting van de colle gepartijen Progressief Zoeterwoude en de WD. Vaak komt zij tot de conclusie dat haar woorden niet in vruchtbare aarde vallen. Des te opmerkelijker is de uitgebrei de inleiding in de algemene be schouwingen van het CDAtes. In de jaarlijkse reactie op de begrotings voorstellen van burgemeester en wethouders heeft zij het plotseling over de warm-menselijke kant van Zoeterwoude, over het Zoeterwoud se kuuroord met voortreffelijke zui vel, over een gemeente die energiek, vernieuwend, wakker en waakzaam is en over een Zoeterwoude, dat 'als vanouds nog steeds het Ontzet voor Leidenaars biedt'. Kortom, een dorp waarop zij supertrots is: „Het CDA vindt dat Zoeterwoude zich met recht een plattelandsgemeente met een sterretje mag noemen. Ook fi nancieel gezien. Zoeterwoude is ge zond. Geen blunders, geen gaten in de begroting." De ster van de oppositie deelt een ster uit aan de collegepartijen. Alsof ze plotseling het licht heeft gezien. Even doet niets meer denken aan haar woedeuitvallen naar partijen die hun principes en en passant ook de Meerburgerpolder en de Grote Polder 'verkwanselen', die groen willen veranderen in steen en die de boeren met hun melk laten verzu ren. Weg oppositie, zo lijkt het. Verrast door een van de eigen woordenstro men. In werkelijkheid staat de A van het CDA echter nog wel degelijk voor Ates. Vele'woorden verder in de algemene beschouwingen wordt zij weer zichzelf. „Samenwerken in de Leidse regio vindt het CDA.een Je kan natuurlijk wachten op de dag dat het fietspad langs de N445 bij Leiderdorp wordt overspoeld door bromfietsers. Nu is deze rustieke verbinding tussen Leiden en Alkemade nog verboden voor onze gemotoriseerde vrienden, maar wordt dat verbod massaal overtreden, dan is Leiderdorp bereid de regelgeving aan te passen. Daarmee zet deze gemeen te een bonus op burgerlijke ongehoorzaamheid. Dus: gassen maar! archieffoto cuido benschop goede zaak. Zonder dat je, zoals Progressief Zoeterwoude scheen te willen, alle autonomie opgeeft." Op zo'n moment rommelt het niet al leen bij Ates, maar komt ze zonder enige aanloop meteen ook tot uit barsting. Zoeterwoude kan dus gerust zijn. Ates blijft waken. Wie een andere mening durft te ventileren, wordt meteen met pek, veren en lava be smeurd. Daarom vraag je je bij na der inzien af of Ates wellicht op zichzelf doelt als zij het heeft over dat 'sterretje' in de plattelandsge meente. Kop van Jut Je zal maar minister zijn. De functie, hoe goedbetaald ook, maakt je in de ogen van elke willekeurige actie groep, belangenvereniging of ge meentebestuurder tot een veredelde Kop van Jut. Zo zit er op ruimtelijke ordening een minister die onder zwaar schriftelijk artillerievuur ligt uit de gemeente Leiderdorp. Het onderwerp: bebou wing van de Bloemerd of de Munni- kenpolder. Dagelijks valt er wel een brief uit Leiderdorp op zijftjdeurmat met verzoeken, argumenten, alter natieven en zelfs dreigementen in allerlei toonaarden. Iedereen in het A4-dorp hanteert daarbij een andere tactiek. Maar wat is de meest effec tieve? De lijvige brief die de gemeente Lei derdorp laatst naar Jan Pronk stuur de, kan als hoogst beschaafd en sterk onderdanigvjoxóen getypeerd. 'In het vertrouwen dat u begrip heeft voor de ontstane situatie', vraagt de gemeente heel voorzichtig of de mi nister zijn 'standpunt danwel ziens wijze' over bebouwing van de Mun- nikenpolder wil geven. 'Wij zijn u zeer erkentelijk indien u ons college op de genoemde punten zou willen informeren', smeekt burgemeester Zonnevylle ter afsluiting. Alleen het alstublieft mijnheer ontbreekt nog. Een kwestie van tactiek. Hoe anders is de toon van de oekaze van BurgerBelangen Leiderdorp. Deze club staat niet bepaald bekend als een partij waar subtiliteit hoog gewaardeerd wordt, en maakt die twijfelachtige reputatie ook nu weer waar. Van onderdanigheid in het BBL-vlugschrift naar de minister is geen sprake, eerder v^fi ordinaire eenvoud en schaamteloze brutali teit. 'Het spreekt vanzelf dat wij uw spoedige positieve antwoord op prijs stellen', besluit de partij na een reeks populistische, bij voorbaat on werkbare voorstellen. Ook dat is een kwestie van tactiek. En dan is er nog de novelle van de Initiatiefgroep Verontruste Burgers Leiderdorp. Laten we de minister zo uitputten, dat hij gillend door de knieën gaat om in vredesnaam maar van het gezeur af te zijn, straalt de li teraire pil van dit elitaire gezelschap uit. Pagina's achtereen braken de briefschrijvers in allerlei denkbare varianten hun argumenten uit. En als je die gortdroge kost uiteindelijk van voor naar achter hebt doorgele zen - wat op zich al een prestatie van formaat is -, dan rest nog dat ene dodelijke zinnetje aan het slot: 'Het zal u duidelijk zijn, dat wij nog vele pagina's met gedegen argu menten kunnen doorgaan'. Een sterker argument om razend snel een oplossing voor de Leider- dorpse A4-problemen te vinden, be staat er eenvoudigweg niet. JAN PREENEN en ERIC VyENT Oegstgeest investeert de komende jaren zeventien mil joen gulden in de huisvesting van het basis- en voortge zet onderwijs. Ruim vijftien miljoen gaat naar nieuw bouw en onderhoud van het Rijnlands Lyceum en het Teylingencollege. Beide scholen hebben te maken met een flinke stijging van het leerlingenaantal, die zeker tot 2012 aanhoudt. Het ruimtegebrek van vijf Oegstgeestse basisscholen willen burgemeester en wethouders oplos sen met noodlokalen, omndat na 2008 het leerlingental weer daalt. te renoveren en uit te breiden. Het Teylingencollege zelf zou liever kiezen voor een duurdere verbouwing met onder meer een studiehuis. Die zou vijftien miljoen gulden kosten. De noodlokalen voor de vijf basisscholen kosten samen bij na twee miljoen gulden. Voor permanente huisvesting heeft Oegstgeest nu geen geld, vindt het college. De Hofdijckschool en de 'Gevers-Deutz' krijgen twee noodlokalen, de Joris de Witteschool drie en de Schil der- en de Montessorischool al lebei één. Steens zegt te weten dat ze de suzanne barbier De voorstellen staan in het In tegraal Huisvestings Plan dat wethouder Steens (onderwijs) naar de scholen in Oegstgeest heeft gestuurd. Het plan komt tegemoet aan de wens van de gemeenteraad om inzicht te krijgen in de behoefte van de Oegstgeestse scholen aan uit breiding. De vraag naar extra lokalen is groot, omdat basis scholen volgend jaar verplicht zijn klassenverkleining door te voeren. Het basisonderwijs kampt nu al met een groot ruimtegebrek. Uit het plan van wethouder Steens blijkt dat het Rijnlands Lyceum op ruim zeven miljoen kan rekenen voor zijn voorge nomen verbouwing. De nieuw bouw die het college bereid is te betalen bedraagt zo'n 3000 vierkante meter en moet een 'campusachtige uitstraling' krij gen. Het Teylingencollege locatie Duinzigt ontvangt een bedrag van acht miljoen voor uitbrei ding en nieuwbouw. De voor keur van het college gaat er naar uit twee gebouwen te slo pen en een gebouw gedeeltelijk scholen met dit voorstel teleur stelt. „Ik denk dat de scholen op meer hopen, want ik weet dat ze krap zitten. Maar dit is alles wat we kunnen doen in de huidige begroting. Als de ge meenteraad daarvoor kiest kan het anders. Dan moeten we an der beleid laten vallen of de OZB verhogen." De onderwijswethouder is ook bang om nu te betalen voor lokalen die later leeg komen te staan. Het Rijk geeft namelijk geen vergoeding voor onge bruikte lesruimtes. Een onder zoeksbureau heeft voorspeld dat het leerlingenaantal in het lager onderwijs in Oegstgeest na 2008 daalt. Of die prognose betrouwbaar is, kan Steens niet met zekerheid zeggen. „Dat is altijd een dilemma en het is weieens fout gegaan. Aan de andere kant is leegstand ook heel duur. Deze noodlokalen kunnen we, als ze niet meer no dig zijn, weer verkopen of el ders gebruiken." De politiek besluit in december over de plannen van Steens. Vier miljoen voor onderhoud Voor het langdurig onderhoud van de scholen willen B en W ook meer geld beschikbaar stellen. In het Huisvestings plan stelt het college voor van af volgend jaar de werkelijke rekening van vervangende re paraties te betalen. Nu krijgen scholen slechts een deel ver goed. Wethouder Steens denkt de komende twintig jaar zo'n vier miljoen gulden nodig te heb ben voor onderhoud. Dat be drag is gebaseerd op een in ventarisatie van benodigd on derhoud in alle scholen in het basis- en het middelbaar on derwijs. Bang dat de gemeente met forse rekeningen voor achterstallig onderhoud wordt geconfronteerd, is ze niet. „Zoals het eruit ziet, kan je met dit bedrag alles doen." LEIDERDORP JAAP VAN SANDUK De Commissie Theater Muzen- hof (CTM) wordt een stichting. Maar die stichting mag niet de bar exploiteren en de accom modatie beheren. Een krappe meerderheid van de Leider- dorpse politiek vindt dat pas la ter, bij de uitvoering van het centrumplan, integratie van theater en horeca bespreekbaar is. De collegepartijen WD, CDA en PvdA steunden gisteravond het standpunt van burgemees ter Zonnevylle, verantwoorde lijk voor het kunst- en cultuur beleid in Leiderdorp. Tijdens een commissievergadering zei de burgemeester dat Leider dorp te klein is voor een eigen theater. „We praten hier over de verzelfstandiging van een commissie, niet over een thea ter. Onze gemeente is te klein om een eigen theater te exolr weg dat een theaterfunctie in Leiderdorp wel mogelijk is." De bestaande situatie, waarin drie verschillende administra ties bestaan, is volgens com missielid C. Bos van Groen- Links echter verre van duidelijk. Zo is de CTM verantwoordelijk voor het theater, Muzenhof-be- heerder R. Hoogendam voor de horeca en de gemeente voor de zalenverhuur. „Voor overzich telijkheid en duidelijkheid is het dus beter om dit samen te voe gen", vond Bos. Dat ging Zonneylle een stap te ver. „Ik geef toe dat de situa tie onoverzichtelijk is, maar we praten hier niet alleen over een theater. Het gaat over een mul tifunctioneel gebouw met ver schillende gebruikers. We wil len de huidige situatie formali seren en dan kunnen we in de toekomst altijd nog een duide lijke keus maken.^Als wc nu al kiezen voor integral it; van horc bij de verhuizing geen blanco uitgangspunt meer." Zonnevyl le doelde hiermee op het cen trumplan, dat voorziet in een multifunctioneel gebouw op de as Winkelhof - Santhorst ter vervanging van de Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel. CTM-voorzitter H. van der Zande was na afloop van de vergadering teleurgesteld over de uitkomst. Met een samen voeging van horeca en theater zou Muzenhof meteen klaar zijn voor de toekomst, stelde hij. Een toekomst waarvoor de voorzitter zijn hart vasthoudt. „Zonnevylle en andere com missieleden hadden het over theaterfunctie. Zo'n term kun je breed, maar ook smal uitleg gen. En als je die smal uitlegt, zou er in de toekomst alleen nog maar plek zijn voor puur lokaal theater. Terwijl we het nu regionaal goed .Joen met optredens aan landelijk beken

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17