Voogd verlicht werkdruk 'Jansje zou verguld zijn met deze tentoonstelling' Rijn Veenstreek Troep moet binnen drie weken uit de Oostvaart Kaag krijgt langverwachte asfaltlaag Voogd; 'Allround, beschik en met het hart op de tong' 'Schoof moet inleven Dwangsom tacofabri Lasso-Zuid van de bi DINSDAG 10 OKTOBER 2000 Nieuwe vrijwilligers voor zwemuurtje roelofarendsveenHet wekelijkse zwemuurtje voor verstande lijk gehandicapten in De Tweesprong is gewaarborgd. Na een noodkreet van de resterende twaalf vrijwilligers meldden zich drie nieuwe begeleiders aan. De nieuwelingen krijgen aanstaan de zaterdag tussen 15 en 15.45 uur uur hun 'vuurdoop' in het zwembad aan de Lucas van Leydenlaan in Roelofarendsveen. Kneet speecht voor ondernemers alphen aan den run Oud-wielerenner Gerrie Knetemann luistert een lunchbijeenkomt van de VOA op. De wielerbondscoach vertelt op maandag 6 november tussen 12 en 14 uur in het Parkrestaurant van Avifauna de Alphense ondernemers over teamwork en de bundeling van talent en inzet. Na zijn sportieve loopbaan zette Knetemann, ook bekend als De Kneet, een keten van horeca-bedrijven op. Lezing over Hoge Zijde Oud Alphen alphen aan den run De Hoge Zijde van Oud Alphen staat maan dag 16 oktober centraal'tijdens een dialezing van Jan de Groot voor de Historische Vereniging Alphen aan den Rijn. De Groot is bekend vanwege zijn jaarlijkse uitgave van de kalender met foto's van Oud-Alphen. Iedereen is welkom in de trouwzaal van het oude gemeentehuis aan het Burgemeester Visserpark. Aan vang 20 uur. Vervolg van voorpagina Een vijfde wethouder in Alphen moet de werkdruk ver minderen, zeggen de collegepartijen WD, CDA en D66. Naast de bezigheden rond het stadshart kreeg het ge meentebestuur er ook taken bij, die de provincie en het Rijk voorheen uitvoerden. Verder hebben burgemeester en wethouders hun handen vol aan het armoedebeleid, de belastinghervormingen en de vernieuwingen bij de Sociale Werkvoorziening Alphen, zegt beoogd CDA-wet- houder Voogd. ,,Dat zijn slechts een paar voorbeelden, in de fractie kwamen we wel tot zestien." alphen aan den run Waterschap stelt Van Kan verantwoordelijk hazerswoude-dorp marieta kroft Het waterschap Wilck en Wie- ricke stelt de familie Van Kan uit Hazerswoude-Dorp verant woordelijk voor het bezwijken van de damwand bij haar huis aan de Dorpsstraat. Voor 1 no vember moeten de bewoners alle troep uit het water van de Oostvaart hebben gehaald en de schade herstellen. Doen ze dat niet, dan doet het water schap het en sturen ze de reke ning naar familie Van Kan. Dat heeft Wilck en Wiericke de ra deloze familie laten weten. Het drama voor de familie Van Kan duurt nog altijd voort, sinds in de nacht van 26 op 27 augustus dertig meter be schoeiing, een stuk tuin met coniferen en een houten brug getje de vaart in stortte. De vaarroute werd tot aan de an dere oever gedempt. Burge meester Boelen nam die zon dag onmiddellijk noodmaatre gelen. Vervolgens onderzoch ten de gemeente Rijnwoude en het waterschap wie hiervoor verantwoordelijk is. De ge meente schoof de zaak door naar haar verzekering Centraal Beheer. Die wijst alle gemeen telijke aansprakelijkheid van de hand. Volgens het waterschap ligt de verantwoordelijkheid voor de schade bij de familie Van Kan, omdat zij de eigenaar en dus onderhoudsplichtig is. Het schap verwijst naar raadsnotulen van de gemeente uit 1930. Daarin staat dat de verplichting tot onderhoud van de beschoeiing die de gemeen te in dat jaar heeft aangelegd, bij de grondeigenaar ligt. Vol gens Wilck en Wiericke is sinds dien door veroudering en ach terstallig onderhoud het incas seringsvermogen van de beton nen oeverbescherming minder geworden. Een andere oorzaak voor het instorten is dat het aan de damwand grenzende gebied is opgehoogd van 60 centimeter tot 1,35 meter boven het water peil. De damwand is niet be stand tegen het extra gewicht, aldus het waterschap. De Van Kans staan machte loos. „Het kost wel een miljoen om de boel hier te herstellen", zegt Pita van Kan. „Dat is drie keer de waarde van ons huis. Wij kunnen dat niet betalen." Los daarvan voelen de Van Kans zich allerminst verant woordelijk Ruim een jaar gele den kochten ze het huis van hun dromen, dachten ze. „Niets heeft de makelaar ons gezegd over problemen met de damwand", aldus Pita van Kan. „Ook de vorige bewoner heeft ons niets gezegd. Wij wisten niet beter of hij is met heimwee teruggegaan naar Den Haag. Maar de buren vertellen ons dat hij tijdens werkzaamheden in de tuin was geschrokken van de staat waarin de oeverbeschoei ing verkeerde. We stellen deze bewoner en de makelaar aan sprakelijk vanwege het verber gen van gebreken." De make laar heeft om voor Van Kan on bekende redenen de aanspra kelijkheid inmiddels algewezen. Ook vraagt zij zich af in hoe verre het aannemersbedrijf Eg- bo, dat de woning in 1990 bouwde, verantwoordelijk is. Egbo heeft toen het gebied, waar voor die tijd een boerderij stond, opgehoogd zodat het op hetzelfde niveau kwam te lig gen als de Dorpsstraat. Een woordvoerder van het bedrijf houdt zich op de vlakte. „Het is een zaak van het waterschap", zegt hij. De zaak Van Kan is in behan deling bij advocaat J. Duijnstee. Hij wil in verband met de priva cy van zijn cliënten niet reage ren. Volgens Pita van Kan is hij in gesprek met het waterschap en de gemeente over een oplos sing van het probleem. „Hij zei: als je nu Van der Valk was ge weest, zou je een aannemer hebben gevraagd om de boel op te ruimen en daarna uit vechten wie voor de kosten moet opdraaien. Maar helaas zijn we Van der Valk niet." saskia buitelaar Dat deze drukte twee jaar gele den niet voorzien was, vindt Voogd niet vreemd. „Er is meer inzicht in wat de portefeuilles van de collegeleden inhouden." Bovendien, zegt fractievoorzit ter van de WD Van der Schil den, mag een middelgrote ge meente als Alphen volgens de gemeentewet zeven voltijdse wethouders hebben. „Voor de ze vier is het vaak fysiek onmo gelijk om op twee vergaderin gen tegelijk te zijn." Hoewel het CDA in 1998 als enige college partij aandrong op uitbreiding is het voorstel voor een paar ex tra handen een algemeen initia tief. Uitbreiding van het college met een andere partij uit de raad is wel aan de orde ge weest. Maar volgens Van der Schilden waren de coalitiepar tijen daarover snel uitgepraat. In 1998 stapte de PvdA na bot singen met de collegepartners uit de coalitie. Net als toen heb ben de overgebleven fracties verschillende wensen over wel ke partij zou kunnen aanschui ven. Opnieuw passeerden GroenLinks, Christenunie en PvdA de revue. Van der Schil den: „Maar de vorige keer kwa men we er al niet uit, dus waar om zouden we nu weer gaan steggelen als we binnen onze eigen partijen een bevredigen de oplossing kunnen vinden." Welke onderwerpen de nieu we wethouder krijgt toebe deeld, is nog niet besloten. Daarover beraadt het nieuwe college zich als de gemeente raad akkoord is met de benoe ming van Voogd. De oppositiepartijen reageer den verbaasd op het plan voor een vijfde wethouder. Het tijd stip om uit te breiden, ander half jaar voor de verkiezingen, komt voor velen uit de lucht vallen evenals het werdruk-ar- gument. Bovenal zijn ze veront waardigd over het feit dat de collegepartijen de uitbreiding zonder overleg bekokstoofden. „Ik wil wel weten wat hier achter zit", zegt Zandvliet, frac tievoorzitter van de PvdA. „Twee jaar geleden was het on denkbaar dat het CDA een extra wethouder zou leveren. Daar waren de WD en D66 fel op te gen. Ze zijn 180 graden ge draaid. Ik wil wel weten hoe D66 nu tegenover de gewijzigde krachtsverhouding staat." Fractievoorzitter De Groot van GroenLinks was 'verbijs terd', na het telefoontje dat ze gisteren van de WD kreeg. „We wisten dat het rommelde met het stadshart en dat Diederik en Stan (de WD-wethouders Van der Veen Meerstadt en Lyczak) niet lekker gingen. Maar twee weken geleden was er nog over leg tussen de fractievoorzitters en Schoof. Toen is hier met geen woord over gerept." De indruk dat niet alle argumenten op tafel liggen, leeft ook bij haar. Meer problemen rond het stadshart? gist De Groot. „Als dat mis zou gaan, wordt bij de verkiezingen het eerst naar de twee WD-wethouders gekeken. Met Voogd erbij ontstaat een andere samenstelling." Ook Zandvliet vermoedt dat het college versterking zoekt, kaag» Nog een weekje afzien en dan is het zover het hobbelen op de Kaagse Julianalaan is verleden tijd. De gemeente Alkemade legt deze week een nieuwe laag asfalt neer op die weg, evenals op de Prins Willem Alexanderlaan. Bewoners van het eiland klaagden jarenlang over het slechte wegdek. Dat werd echter niet venrangen, in afwach ting van de komst van de tv-kabel. De kosten van de kabel-aanleg zouden lager worden als dat tegelijk gebeurde met de asfaltering van de Julianalaan. Nu Kaag heeft gekozen voor digitale tv in plaats van tv via de kabel, is de weg eindelijk vrij voor asfalteringswerkzaamhe- den. Hiermee is de aanleg van kabeltelevisie dus definitief van de baan. foto dick hocewoninc Verzamelwoede Rijndijkse blijkt van onschatbare waarde hazerswoude dorp harry oosterveen Dat de Rijndijk vroeger een le vendige geschiedenis had, blijkt wel uit de collectie van fotogra fe lansje van der Ploeg uit Ha- zerswoude Rijndijk. De verza meling oude foto's, bidprentjes en schriften liggen op verzoek van veel Rijndijkers geëxpo seerd in het Historisch Muse um Hazerswoude. Als een soort hommage aan de vrouw die haar leven in dienst stelde van de geschiedenis van haar om geving. Jansje Gerarda van der Ploeg werd op 28 juni 1907 aan de Rijndijk in Hazerswoude in buurtschap Groenendijk gebo ren. Zij was een dochter van een handelaar in brandstof, zand en grint. De ongehuwde vrouw leefde samen met haar ongehuwde broer Evert. „Vanaf haar jeugd begon ze met het verzamelen van nauwkeurig uitgeknipte krantenartikelen over de regio, ansichtkaarten en planten die ze droogde in haar herbarium", vertelt Cees Kroon, de conservator van het muse um, die Jansje nog persoonlijk heeft gekend. „Ze maakte foto's van boer derijen, de dakpannenfabriek Nieuw Werklust en andere his torische bouwwerken. In die tijd was dat ongewoon voor een vrouw. Ze had een enorme be langstelling voor de historie van Hazerswoude en de omgeving, vooral oor de Rijndijk. Ze gooi- verzamelwoede van Van der Ploeg en kwamen wel eens bij haar langs om de handel te be zichtigen. „Achteraf bleek dat ze nog veel meer had dan me nigeen dacht", aldus Kroon. Wat nu tentoongesteld ligt, is slechts een selectie. „Haar ver zameling bestond uit enkele duizenden stukken. De mooiste en duidelijkste artikelen heb ik Uf» TÜr. nr nnnr* Topstuk vindt Kroon de zeld zame zelfgemaakte naai- en br- eilap van Jansje. „Ze is er in 1917 aan begonnen, maar hoe lang ze erover heeft gedaan heeft ze me nooit verteld. Ik denk wel enkele jaren, want zo iets maak je niet in een paar weken tijd." De roze lap, zorg vuldig opgerold onder glas, is acht meter lang ën witte mi- nergens anders gezien. Ook de bidprentjes zijn interessant; er staan veel persoonlijke gege vens van de overlevenden in." Kroon vindt de blikken vier kante trommel met winter- prentjes in de er tegenoverlig gende vitrine exclusief. Hierin bewaarde Jansje haar familie documenten. Verder liggen er zwartwitfoto's van boerderijen iqjirifioltL^ioroctoi.ryorH »f len Rembrandt en van de werk zaamheden op het bedrijf van haar vader. Geflankeerd door het militaire plaatje van haar broer en diens laatste school schrift. Uit de cijfers bleek dat hij goed kon leren. De juf schreef in het dunne schrijf boekje: „Goed zo mijn jongen!" Kroon schat de historische waarde van de hele collectie nQ<>ft por' ligt is onvervangbaar. Ik ben er dan ook trots op." De gehele verzameling ver maakte Van der Ploeg nog vóór haar overlijden in 1991 aan de gemeente Rijnwoude. De ge meenteraad besloot echter, op advies van het gemeentebe stuur, de collectie niet te aan vaarden. „De burgemeester dacht dat hij er successierech ten over moest betalen. Ik heb aan de hand van jurisdictie nog gezegd dat hij dat niet hoefde. Volgens mij hadden ze er ge woon geen zin in", zegt Kroon. En dus besloot notaris Van Breugel de gehele verzameling over te dragen aan de oudheid kundige. „Het is fijn dat Van Breugel haar aan mij schonk, want het is een leuke en be langrijke collectie." Kroon maakte veel werk van de expositie. „Eerst selecteerde ik en daarna verzorgde ik de bijschriften bij de spullen. Daarin ging veel werk zitten, omdat ik soms bij fotomateriaal moest raden wie wie was. Ge lukkig kon ik enkele foto's als vergelijkingsmateriaal gebrui ken. Daarna moest ik alles in richten. Ik ben er in mijn vrije tijd dan ook meer dan een week mee bezig geweest." Maar het resultaat mag er zijn. Kroon: „Ik denk dat Jansje verguld zou zijn met de ten toonstelling." De tentoonstelling 'Hazers woude Rijndijk, Van Zoeter- woude tot Alphen aan den Rijn' is tot en met 30 decem- hpr hot Mictnricrh Miicnurr» nu de uitvoering van het mas- terplan problemen oplevert. De PvdA-er vraagt zich, net als an dere politici, af waarom de me dedeling komt op een moment dat burgemeester Schoof op va kantie is. „Gebeurt het achter zijn rug om?" De overrompelende manier waarop het voorstel naar buiten wordt gebracht, maakt de argu menten voor fractievoorzitter Tigelaar van de ChristenUnie ongeloofwaardig. Drukte kon het college in 1998 al voorzien, zegt hij. Tigelaar vermoedt an dere beweegredenen. „De por tefeuille van burgemeester Schoof ligt blijkbaar toch poli tiek gevoelig. Daar moeten waarschijnlijk onderdelen wor den weggehaald. Het botert niet tussen de WD-wethouders en dan de stadshartproblemen. Als ik al die puzzelstukjes naast elkaar leg, is het voor het colle ge een logische stap." Maar liever had ook Tigelaar gezien dat er een extra partij in het college was toegetreden. De krappe meerderheid van 17-16 stemmen blijft immers bestaan. De keuze voor Voogd verbaast ook Tigelaar. „Hij heeft de laat ste tijd in de raad en in de wan delgangen flink tegen de sche nen geschopt van Schoof en de wethouders. Uitgerekend hij wordt voorgedragen. Mijn con clusie is dat hij hiermee met handen en voeten wordt ge bonden aan het collegebeleid." De beoogde extra wethouder Voogd. archieffoto hieu alphen aan den run saskia buitelaar Jan Voogd (51) is een gelukkig mens. „Lk zie in het wethouder schap een hele leuke uitda ging", zegt de naar voren ge schoven CDA-kandidaat. Vol gens andere politici aasde hij al een tijd op die functie. Zelf zegt Voogd: „Mijn eerste ambitie is om het goed te doen in de poli tiek" Zijn naam is volgens hem pas genoemd nadat de collegepar tijen hadden besloten verster king voor het wethoudersteam te zoeken. „We wilden de be sprekingen daarover niet frus treren door al met poppetjes te schuiven. Het was aan de CDA- fractie om te kijken wie er be schikbaar was en een allroun- der is. De voordracht voor mij was unaniem." Welzijn trekt hem bijzonder, maar net als de andere coalitie partijen vindt Voogd het onver standig om de portefeuille waar oud-wethouder Korver onder meer over struikelde weer aan een ander te geven. „Maar ik kan me wel voorstellen dat er een onderdeel wordt uitgelicht, bijvoorbeeld de vorming van een welzijnskoepel." Andere interesses van Voogd liggen bij toerisme en de bui tengebieden Zwammerdam en Aarlanderveen." Over commu nicatie, nu nog een taak van burgemeester Schoof, zegt de beoogd wethouder: „Sommi gen zullen zeggen dat dat mij op het lijf is geschrevi ren zullen van meninj er één is die dat no doen en dat is Jan heb namelijk mijn han tong en kom niet altijd plomatiek over. Overig ben we nog niet in over een taakverdelin college gesproken. V vast dat die evenwich zijn, in onderwerpen i tijd die je erin moet stel De geboren Alphena de laatste jaren met zondheid. Hij onder rugoperatie, waar klachten aan overhie hartpatiënt. Voogd di dat zijn gezondheid he de weg zal leggen, wai wethouder is. „Een jaai had ik het nooit geda inmiddels heb ik een ker en zie ik een mg en voel ik me beter d vijftien jaar heb het thuisfront staat acl keuze. 'Het is goed vindt mijn vrouw." Omdat hij aan het ra al gemiddeld veertig week besteedde, Voogd niet dat hij i achterstand heeft ten van zijn nieuwe colle ben enorm ingelezen mijn schouders eronde benieuwd hoe het gaal dereen is even blij me breiding van het colle ik hoop toch dat ik bij ming op steun kan rek< alphen aan den run» Enkele Alphense oppositie partijen staan positiever dan de rest van de oppositie te genover een vijfde wethouder. De Socialistische Partij, Don na Vrij en de Alphense Stads partij (ASP) voelen zich ook overvallen, maar vinden de keuze voor een extra wethou der verstandig. SP-voorman Gronert is verbaasd dat het college voor het CDA kiest. „Ik dacht dat GroenLinks in de ra ce was. Maar ik ben blij dat de stemverhouding hetzelfde blijft. Nu houdt de oppositie de mogelijkheid om het colle ge te overrulen." Ona lijk raadslid Vrij dei Voogd een goede toe kan zijn, maar geeft i voorkeur aan eer gepartij. „Met een draagvlak zou einde! fractiediscipline kunni dwijnen." Verschuur van de hoopt dat de uitb wordt aangegrepen on opnieuw te verdelen. zaken moet terug naai want dat past niet bij ei raai als Lyczak. En Schi dan ook wat inlevere burgemeester hoort g tefeuille te hebben. 'Besluit gemeente kwam plompverlore roelofarendsveen janneke de jonge De dwangsom voor tacofabriek IF en GP (International Food and Gourmet Products BV) in Roelofarendsveen is van de baan. Gisteravond besloot de commissie bezwaar en beroep dat het gemeentebestuur geen goede reden heeft om de dwangsom op te leggen aan de fabrikant van tacoschelpen, die zetelt aan De Lasso-Zuid. Burgemeester en wethouders zwaaiden in juni met de dwangsom van 2.000 gulden per overtreding, met een maxi mum van 50.000 gulden. Zij vonden dit nodig omdat direc teur W. de Wit telkens taco schelpen bakte terwijl hij daar voor nog geen milieuvergun ning had. Bewoners van het achterliggende Westeinde had den last van deze productie, omdat het nogal wat stank gaf. Na diverse berispingen aan het adres van Pr Wit volpdf ten De commissie bez beroep vindt dat het g bestuur met die dwar snel heeft gehandeld, overleg met het bed moest nog worden i toen kwam die dwan Dat vindt de commissi lijk te plompverloren' Oerlemans, secretaris commissie, toe. Diret Wit had vanochtend om te reageren op de vi gunstige uitslag.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16