Leiden De Ratel heeft nog altijd een plekje in mijn Vergunning NS vertraagd Oldtimers in Groenoordhallen Burenruzie met waterpistolen en pantoffels Leiden Regio GERECHT DAC 10 OKTOBER 2000 Leidse werkgemeenschap viert 50-jarig jubileum [ADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt r stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden uurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, -ax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl MP In het Leidse Volkshuis is donderdag een wereldkoor. en die graag wil zingen kan hieraan meedoen. Het koor wekelijkse bijeenkomsten op donderdag van 20 tot 22 uur in lkshuis aan de Apothekersdijk 33a. Voor inlichtingen kan ge- forden met Viviënne Lazet telefoon 5149180. IDVEST [Muziekvereniging Concordia houdt zaterdag een in het Verenigingsgebouw aan de Langegracht 61. Aanvang pre( tAS Buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85 houdt ail g 22 oktober van 11.00 tot 16.00 uur een rommelmarkt. Be- idei ellenden kunnen tot 19 oktober nog een tafel reserveren En :ich persoonlijk aan te melden in het buurthuis. De tafelhuur bes igt tien gulden. De bruj (AS In buurthuis de Pancrat wordt elke dinsdagmiddag van teja tot 16 uur instructie gegeven om klaverjassen te leren. Per ?dragen de kosten twee gulden. Het buurthuis staat aan de Istegracht 85, telefoon 5126243. teht r*js5 )URG In buurthuis Matilo aan de Zaanstraat 126 begint •n een cursus Engels. De docente is Jeanne van de Heijden, rsus kost 75 gulden voor 15 lessen, exclusief het boek. De les is morgen van 20 tot 21 uur. Voor informatie en opgave: in 5412515. Binnenkort begint er ook een cursus Arabische cultuur voor volwassenen. Deze lessen worden op maan- nd gegeven van 19 tot 20 uur. De datum wordt vastgesteld loende aanmeldingen. ESTEIN De Leidse Ren- en Toervereniging Swift houdt zater- jS() eer prestatielopen voor jong en oud. Er kan gekozen worden ;rwa fstanden van 5, 8, 10 of 15 kilometer. Het parcours gaat s dei amelijk over rustige paden en wegen via Zoeterwoude, park ?r in ste')n terug naar het clubhuis, waar nog even de Bult moet ,etvi n overwonnen. De start van alle afstanden is om 10.45 vanaf ie 0p ïbhuis van Swift aan de Willem v.d. Madeweg, inschrijving nnjs 9.45 uur. Inschrijfkosten zijn vijf gulden met een herinnering acht 0 gulden zonder herinnering. Voor nactere inlichtingen kan sbui I worden met Leo van Leeuwen, telefoon 5224465. 1 tel 'nie onzl ;htil 01 In het Vrouwengezondheidscentrum begint in de tweede 31 an oktober een Robin Norwood groep onder de naam 'Be- Pa e krachten aan je eigen leven'. De training is gericht op ie j en die binnen hun relatie ervaren dat ze steeds weer op de- problemen stuiten, zoals afhankelijk zijn en zich vaak weg- n. Het boek van de Amerikaanse therapeut Robin Norwood j maar gelukkig is' vormt de basis voor deze training, die 0 naatschappelijk werker Panja Haaitsma en psychologe Ma- 1S w daas gegeven wordt. De kosten worden bepaald op het in- ,e? van de deelneemsters en liggen tussen de 200 en 310 gul- >or 15 bijeenkomsten. Voorafgaand zal er een intakegesprek 3dnden, waarvoor de kosten 15 gulden bedragen. De bijeen- ',r, en zijn op maandagavond van 19.30 tot 21.30 uur in het en rengezondheidscentrum aan de Bonairestraat 4. Bij voldoen- fcmeldingen zal de precieze datum vastgesteld worden. Voor de digi andelcafé Leiden houdt zondag 15 oktober weer de maan- er. I e wandeltocht. Deelnemers wandelen van de Vrouwenakker divii arlanderveen. een tocht van ongeveer 20 kilometer. Brood, 1 gel in, regenkleding, stevige schoenen en strippenkaart moeten 'n meegenomen. Er wordt om 9.30 uur bij het station Leiden tal verzameld. Voor inlichtingen kan gebeld worden met te- 5227079. ng Slachtofferhulp Hollands Midden heeft behoefte aan e vrijwilligers voor haar vestirigen in Leiden, de Duin- en streek, Alphen aan de Rijn en Gouda. Daarom geeft ze bin- rt een informatieavond waar inlichtingen over de inhoud en rkwijze van Slachtofferhulp worden gegeven. De informatie- vindt plaats in het Leidse politiebureau, de datum en aan- ijd worden bekendgemaakt bij aanmelding. Voor meer in- tie en opgave kan gebeld worden met de coördinator hulp- Agnes Gielen, telefoon 5234719. totentoonstelling van Gehandicaptenbeleid Leiden Overleg is 3V3! sd van het stadhuis naar het stadsbouwhuis. Geïnteresseer- lelden marieke van gompel innen de tentoonstelling 'Sta In De Wèg' tot dinsdag 31 ok )ekijken op werkdagen van 8.30 tot 17 uur. Daarnaast is in de te verkrijgen over het Burgerschapdebat dat op vrijdag 22 nber is gehouden. Toegang is gratis. ingen en opgave: Marka Bordewijk, telefoon 5233209. leiden marieke van gompel Ze begonnen ooit als een groepje jonge vrijwilligers dat hielp bij een jubileum in het Volkshuis en het jammer vond om weer uit elkaar te gaan: werkgemeenschap De Ratel. Nu, vijftig jaar later, vieren ze hun eigen jubileum. Met nog steeds heel veel leden van toen. „We zijn eigenlijk een soort fa milie", zegt tweede voorzitter P. Mizee. De vereniging houdt zich al sinds de oprichting in 1950 be zig met sociaal-cultureel werk en organiseert activiteiten zoals lezingen, excursies, boswande lingen, speldagen en filmavon den. Tot op heden krijgt De Ratel geen subsidie en draait zij ge heel zelfstandig. De gemiddelde leeftijd van de 361 leden ligt bo ven de 50 jaar, hoewel iedereen vanaf 16 jaar lid kan worden. „Er is ook een aantal jongeren lid, maar het grootste deel van de leden zijn 50-plussers omdat zij de vereniging al die tijd trouw zijn gebleven", zegt Mi- zee (71). Hij is ai vanaf de op richting lid. De opkomst op de maande lijkse zondagochtend is na vijf tig jaar Ratel nog steeds groot. Er komen gemiddeld tussen de tachtig en honderd leden per bijeenkomst. „De mensen vin den het fijn om samen te zijn en met elkaar te pratenzegt Mizee. Twee derde van de le den is alleenstaand en De Ratel wil ervoor zorgen dat zij geeste lijk en maatschappelijk volop in het leven blijven staan. Hier door kunnen leden zich verwe ren tegen mogelijk oprukkende eenzaamheid en isolement, vooral wanneer bij het bereiken van een hoge leeftijd partner en andere dierbaren wegvallen. Mizee woont al een aantal ja ren in Katwijk, maar hij voelt zich nog steeds verbonden met de Leidse vereniging. „Als oud- Leidenaar heeft De Ratel nog altijd een plekje in mijn hart." De vereniging onstond in 1950 in het Leidse Volkshuis. Na de Tweede Wereldoorlog werd het jeugd- en ontwikke lingswerk in het Volkshuis on der de leiding van de toenmali ge directrice M. Ruth weer op gepakt. Groepen jongeren kwa men bij elkaar om over de meest uiteenlopende onder werpen te praten en onder lei ding van een gastspreker met elkaar van gedachten te wisse len in de zogenaamde ontwik kelingsgroepen. Ter ere van het 25-jarig jubi leum van mevrouw Ruth en en kele medewerksters bij het Een van de onderdelen van de vakantieweek in 1959 was een excursie zegt tweede voorzitter P. Mizee. r het Openluchtmuseum in Arnhem. „Werkgemeenschap de Ratel is in 50 jaar heel Nederland doorgereisd", FOTO ARCHIEF DE RATEL Volkshuis werd een jubileum commissie opgericht. Jongeren die regelmatig in het Volkshuis kwamen boden zich hiervoor aan. Deze commissie werd ver zocht om zich te richten op het 'buitenwerk' ter ondersteuning van het Volkshuis. Het buiten werk bestond uit activiteiten buiten het Volkshuis. Toen het jubileum voorbij was, vonden de jongeren uit de commissie het jammer om uit elkaar te gaan en richtten daarom werk gemeenschap De Ratel op. De naam verwijst naar het ratelend instrument dat in vroeger tijden werd gebruikt om mensen wak ker te maken en op te roepen tot de arbeid. „Ik was vier jaar toen ik het Volkshuis binnenkwam en op mijn 21ste heb ik De Ratel mee helpen oprichten", zegt Mizee. De werkgemeenschap hield zich aanvankelijk bezig met het inzamelen van geld door arbeid te verrichten. „We hadden in Elspeet en Ernst terreinen met stacaravans en buitenhuizen die aan de Ratelleden werden verhuurd", zegt Mizee. Ook hield de werkgemeenschap rommelmarkten en loterijen. „De mensen brachten zelf ca deautjes mee om te verloten. Ook spaarden we vroeger kof fiebonnen van Douwe Egberts en zegeltjes van waspoeder om geld in te zamelen, maar zoiets kan nu natuurlijk niet meer." De laatste jaren houdt De Ra tel de zelfwerkzaamheid in stand met behulp van de en thousiaste vrijwilligers die zich onder meer bezighouden met de voorbereiding van de zaal, de geluidsvoorziening en het verzorgen van de koffie en thee. Op deze manier kan de vereni ging zonder subsidie blijven be staan. De toegang voor bijeen komsten bedraagt gewoonlijk slechts 2,50 gulden, inclusief twee consumpties. Daarom zijn veel Ratelleden volgens Mizee erg teleurgesteld door de veranderingen die de verbouwing van het Volkshuis heeft teweeggebracht. „Nu is er eigenlijk geen plekje meer voor De Ratel", zegt hij. De vereni ging heeft vanaf 1968 altijd een eigen vergaderruimte gehad, ook wel 'Ratelkamer' genoemd, maar deze is met de verbou wing verdwenen. „Ook hadden we bergruimte om onder meer de geluidsvoorziening te plaat sen." Voor de vier kasten die De Ratel eerst had, zijn er maar twee teruggekomen. Voor koffie en thee mag niet meer zelf wor den gezorgd en de entree is ver hoogd naar zes gulden. „Een zeer trieste zaak, omdat de ver eniging immers in het Volks huis is geboren", zegt Mizee. Het bestuur van De Ratel over legt momenteel met de Leidse Welzijns Organisatie (LWO) over een oplossing voor het probleem. Ter ere van het 50-jarig jubi leum organiseert De Ratel op vrijdag 20 oktober in het Volks huis om 15.00 uur een lezing - door Mizee - met aansluitend een receptie waarop een ten toonstelling van Ratelfoto's te zien is. Zaterdagavond 21 okto ber is er een feestelijke bijeen komst voor de Ratelleden in de Elephant Club aan de Veerpol- der 14 te Warmond. leiden pablo cabenda De vergunning voor de werk zaamheden aan het Leidse spoorwegemplacement komt er pas eind dit jaar. In augustus zouden de spoorwegen eigen lijk al toestemming krijgen voor kleine schoonmaak- en repara tieactiviteiten, maar door de ve le reacties en klachten over overlast van buurtbewoners is de vergunningverlening opge houden. Eind augustus klaag den buurtbewoners tijdens een gemeentelijke informatiebij eenkomst over de gang van za ken rond de NS-vergunning, in feite een vergunning voor werk zaamheden die nu al plaatsvin den. De gemeente zou de be trokkenen op een ongunstig tijdstip en veel te laat hebben ingelicht. Om de omwonenden tegemoet te komen weegt de gemeente nu de mondelinge klachten van de informatiebij eenkomst even zwaar als de schriftelijke. Aan de hand van de 138 binnengekomen klach ten bekijkt de dienst milieu en beheer of de vergunning aange past moet worden. 30 w 'e''n8 Voedingsvoorlichting en Dieetadvisering van Thuis- iroot Rijnland houdt donderdag van 10 tot 11 uur een the- ïenkomst over 'Voeding bij darmklachten' op het Schutters- )nderwerpen die aan bod komen zijn onder meer de spijs- ng en wat voedingsvezels zijn en hun werking. Deelname is Voor meer informatie of aanmelding kan contact worden omen met C. Levedag of M. Haak, op werkdagen van 9 tot 17 ïefoon 0172-503032. Liefhebbers van klassieke auto mobielen kunnen dit weekein de in de Groenoordhallen te recht tijdens de jaarlijkse na jaarseditie van het Super Oldti mer Festival. Er zijn honderden gerestaureerde en ongerestau- reerde auto's te zien van allerlei typen en merken uit Europa en de VS. Met een oppervlakte van 20.000 vierkante meter is het een van de grootste ruil- en ver koopbeurzen van klassieke au tomobielen. Naast auto's zijn er ook stands met onder meer on derdelen, boeken, folders en miniaturen te bezoeken. Een van de blikvangers is de Cadillac Eldorado Biarritz uit 1958. Dit is één van de slechts drie in Europa geleverde Eldo rado's in 1958, destijds besteld door een bankier uit Luxem burg. Een andere bijzondere wagen is de Astin Martin DB6 uit 1967. De beroemdste Astin Martins van na de oorlog maak ten deel uit van een serie wa gens die begon met de DB4. Deze evolueerde tot de veel be tere DB5 uit 1964, die onsterfe lijk werd als James Bonds fraaie maar dodelijke auto in de film Goldfinger. De serie eindigde met de DB6. De Oldtimer beurs is zaterdag 14 en zondag 15 oktober in de Groenoordhallen, beide dagen van 10 tot 18 uur. De toegangs prijs is 17,50 gulden voor vol wassenen en 10 gulden voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. \SSE1 en, si 'ine pesterijen kunnen hetü tot grote burenruzies, eschi psteren duidelijk bij het ngerecht in Leiden. „Kin- durven bijna niet meer te spelen in de buurt DamJnijn ouders wonen, om- n jongetje de kinderen alt", zei een 20-jarige Lei- Daarom had hij het eigen hand genomen et kereltje zijn zusje van or de zoveelste keer zat te De verdachte zou het listooi waarmee zijn zus- d belaagd, hebben ver in de kleine pestkop en oeder hebben mishan- dat kinderen in de buurt pest door ze onder meer nat te spui ten met een supersoaker gevuld met cassis. „Mijn zusje kwam huilend binnen met cassis in haar gezicht en haar haai." De verdachte verklaarde naar bui ten te zijn gegaan en het jonge tje bij zich te hebben geroepen. „Ik heb hem verteld wat hij ge daan had en heb toen de super soaker afgepakt en op de grond gegooid." Het kind verklaarde dat hij door de Leidenaar in zijn maag werd gestompt, maar de verdachte zei dat het kind het kapotte watergeweer in zijn maag kreeg. Het kind rende huilend naar zijn moeder, die volgens een verklaring van een buurtbewo ner onder de carport hysterisch tegen de verdachte begon te schreeuwen en hem met een pantoffel begon te slaan. „Om- standers grenen haar vast, en toen ze zich probeerde los te rukken, viel ze tegen een paaltje aan. Vervolgens pakte ze mijn voet vast en heb ik om los te ko men een schoppende beweging eemaakt en haar geraakt. Het was niet mijn bedoeling om haar pijn te doen, ik wilde daar gewoon weg", aldus de ver dachte. Dit werd ook door de buurtbewoner bevestigd. Maar de moeder verklaarde te gen de verdachte gezegd te hebben dat hij bij haar moest komen als hij problemen met haar zoontje had. En ze was he lemaal niet uitgegleden, de ver dachte had haar geduwd. Toen ze op de grond lag had hij nog een paar trappen gegeven. Een buurvrouw beweerde vanuit haar slaapkamerraam gezien te hebben dat de verdachte de moeder schopte. De verdachte reageerde hierop met de op merking dat het onmogelijk is om vanuit die slaapkamer bij hem thuis onder de carport te kijken. Officier van Justitie Boersma vond dat de jongen tegenstrijdi ge verklaringen aflegde pn con- cludeerde dat hij geen berouw van zijn daden toonde. „Een 20-jarige jongen moet conflic ten ook verbaal kunnen oplos sen en je hebt niet het recht om iemand te schoppen als hij of zij op de grond ligt." Boersma eiste een geldboete van 1500 gulden waarvan de helft voor waardelijk. De advocaat van de 20-jarige Leidenaar vond dat er voor de mishandeling van de moeder en het moeilijk op voedbaar kind onvoldoende be wijs was. Hierbij wees hij op de ondersteunende verklaring van de buurtbewoner die het ver haal van de verdachte bevestig de. De rechter achtte de verdachte schuldig aan de vernieling van het waterpistool en het schop pen van de moeder en gaf een geldboete van 500 gulden. marifkf vangompfi t de Leidsch Dagblad FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAG BLAD ANNO 1975 Vrijdag 10 oktober LEIDEN - Het autoverkeer op het deel van de Rijns- burgerweg tussen de Warmonderweg en de Wasse- naarseweg moet worden beperkt; bij de reconstruc tie van deze weg moet de busbaan in het midden worden aangelegd; ze moet zodanig worden uitge voerd dat de bomen en daardoor ook de voortuinen van de woningen ongemoeid worden gelaten. Verder is nader overleg met de gemeente Oegsteest noodza kelijk. Deze conclusies trok wethouder Waal gisteravond na een breedvoerige discussie in een gemeenschap pelijke vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en de verkeerscommissie. An dermaal was een groot aantal bewoners van de Rijnsburgerweg naar de vergadering getogen. Inmid dels is onder de bewoners een werkgroep gevormd, die de afgelopen tijd geregeld met ambtenaren van gemeentewerken om de tafel heeft gezeten, nadat het eerste plan van de dienst op felle weerstand was gestuit. Dat betrof de aanleg van aparte busstroken aan de zijkant van de weg. Van dit idee lijkt men nu definitief te zijn afgestapt, al was dat plan, aldus di recteur Vos van gemeentewerken, wel goedgekeurd door de commissie die moet beoordelen of de recon structie in aanmerking komt voor rijkssubsidie. ALPHEN AAN DEN RIJN - Wanneer in 1983 inder daad per etmaal 12.000 auto's de Eisenhowerlaan passeren - zoals de gemeente Alphen berekend heeft - kan er gesproken worden van een matige tot vrij slechte Woonsituatie. Tot die conclusie komt de di recteur-hoofdingenieur van Provinciale Waterstaat in een advies over deze zaak aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. G.S. hebben nog steeds het op 29 oktober 1974 door de bewoners van de Vlietstroom en omgeving ingediende bezwaarschrift in behande ling. In hun brief verzocht het bewonerscomité Ei senhowerlaan Gedeputeerde Staten onder meer géén subsidie te verlenen voor de aanleg van deze weg. Provinciale Waterstaat twijfelt overigens niet aan de noodzaak van zo'n stedelijke hoofdstructuur- weg, met vier rijstroken. 'Voorts kan geen andere route voor het verkeer worden gekozen omdat dan andere wegen worden belast die niet voor dat doel zijn aangelegd'. ANNO 1900 Woensdag 10 October LEIDEN - Er is een aanvang gemaakt met de voorbe reidende werkzaamheden voor den bouw der brug over de Witte-Singel-Gracht bij de Kaiserstraat. Het wachthuisje van den man, belast met de bediening der pont, is verplaatst en ook met de afvaartplaatsen der pont is dit het geval. LEIDEN - In verband met den brand van de brood-, koek- en beschuitfabriek 'De Voorzorg', aan de Hoo- gewoerd alhier, kan worden gemeld, dat de directie, door de welwillendheid van de firma Nicola in de Donkersteeg, in de gelegenheid is gesteld haar be drijf in haar bakkerij tijdelijk voort te zetten. Bovendien heeft een winkelier in boter en kaas, aan den anderen hoek der Vrouwensteeg aan de Hooge- woerd wonende, een gedeelte van zijn winkel be schikbaar gesteld om het brood te verkoopen, want ook aan de afgebrande fabriek was een winkel geves tigd. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na pl. oversch rijvingskaart) (er waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van I TI hij IH in /wart wit) op Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betalii Ingevulde cheque (gec Dagblad aan de Ro< Iden of door contante betaling aan de I t vangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15