'Gelovigen zoeken de Jezus die bij hen past' t Web Geloof Samenleving Prof. Kuitert rekent af met geloof in persoonlijke God ft hogedruk rEN% DINSDAG 10 OKTOBER 2000 VANDAAG I Vandaag 365 jaar geleden, op 10 oktober 1635, werd de eerste officiële Statenvertaling van de bijbel voltooid, die gebaseerd was op de grond talen van de bijbel: hebreeuws en Grieks. Voor dien werkten de kerken met de zogeheten Deux-aes-bij- bel. Maar op de befaamde protestantse Dordtse Synode (1618-1619) van de Gereformeerde Kerk, werd besloten dat een nieuwe vertaling nodig was. Onder Neerlandici wordt algemeen erkend dat de Statenvertaling de eenheid van de Nederlandse taal heeft bevorderd. Wrang detail is dat bij het uitbrengen van de Statenvertaling in Leiden en omstre ken de pest heerste, die aan zo'n twintigduizend mensen het leven kostte. Op 10 oktober eert de rooms-katholieke kerk een aantal soldatenheiligen, waaronder Gereon van Keulen, uit het zogeheten Thebaanse legioen. Dat was een Romeinse le gereenheid in Zwitserland uit de vierde eeuw waarin, naar verluidt, veel christelijke soldaten zaten die om hun geloof werden gedood. Nieuwsgierigen welkom in Ichtuskerk katwijk De Ichtuskerk aan de Nagtegaallaan in Katwijk aan Zee houdt op zondag 15 oktober een 'welkomstdienst'. Deze laag drempelige samenkomst, met veel muziek, is niet alleen be doeld voor de vaste kerkgangers, maar ook voor mensen die nieuwsgierig zijn naar religie. De dienst begint om zes uur. Nederlanders bidden voor Israëli's Amsterdam Nederlandse joden hebben gisteren op Jom Kip poer (Grote Verzoendag) gebeden voor de drie Israëlische sol daten die eind vorige week bij de grens met Libanon gevangen werden genomen. In synagogediensten op dertig plaatsen in ons land zijn extra gebeden uitgesproken voor het welzijn van Israël in het algemeen en de gevangen soldaten in het bijzon der. ,,0nze harten zijn vervuld van zorg omtrent de ernstige ge beurtenissen in Israël", zegt secretaris R.E. Vis van het Neder lands-Israëlitisch Kerkgenootschap. Kerk waarschuwt tegen gentechnologie münchen Kardinaal Ratzinger, die waakt over de 'zuiverheid' van het rooms-katholieke geloof, waarschuwt in een nieuw boek tegen de gevaren van gentechnologie. ,,Met een greep naar de genetische code" overschrijdt de mens 'een laatste grens', schrijft Ratzinger in het boek 'Gott und die Welt' (God en de wereld). Gentechnologie kan volgens het hoofd van de Vati caanse congregatie voor de geloofsleer tot 'de zelfvernietiging van de mensheid' leiden. Historicus Keith Hopkins beschrijft de opkomst van het christendom Hoe kan het dat het christendom, ooit een van de hon derden sekten binnen het Romeinse rijk, als enige royaal wist te overleven in een periode waarin heidenen, joden en christenen met elkaar streden? De niet-gelovige En gelse historicus Keith Hopkins probeert in zijn boek 'Een wereld vol goden' antwoord te geven op deze vraag. In ieder geval staat vast dat Jezus zelf nooit geprobeerd heeft een wereldgodsdienst te stichten. amsterdam louis burgers „Niemand kan precies verkla ren waarom juist het christen dom van al die honderden sek ten binnen het Romeinse kei zerrijk wist te overleven. Het is ook verbluffend", zegt hij. „Vanaf de eerste eeuw van onze jaartelling moet het aantal christenen jaarlijks met 3,5 pro cent zijn toegenomen om van de eerste duizend gelovigen te komen tot zo'n zes miljoen in 312, het jaar waarin keizer Con- stantinus zich bekeerde." Historicus Keith Hopkins zegt het eigenlijk alsof het hem tel kens opnieuw verbaast. Jaar op jaar een groei van 3,5 procent. En dat in een wereld waarin de maatschappij het als schokkend ervoer dat mensen van allerlei standen zich in kleine groepjes verzamelden om hun God te aanbidden. „We kunnen hooguit wat ingre diënten voor een verklaring aandragen", zegt Hopkins even in Nederland om zijn boek te promoten. „Natuurlijk bestond er een gevoel van eenheid on der die eerste gelovigen. Het was een gemeenschap die sa men één God aanbad. Ook de structuur hielp. Er was een priester, er was een heilige tekst en het geloof had een eenvou dig en simpel verhaal te vertel len. Je kon er gemakkelijk slo gans van maken." Hij grijnst en voegt er aan toe: „Sommigen zeggen dat het christendom ge woon de moeilijke delen uit het joodse geloof heeft weggela ten." In zijn boek beschrijft Hopkins op een heel eigen manier de opkomst van het christendom en de concurrentie met het jo dendom en het Romeinse hei dendom. Daarbij realiseert hij zich dat geschiedschrijving vaak betekent dat je met de ogen van vandaag naar het ver leden kijkt. „Ik kan de klassieke tijd niet herscheppen. Daarom heb ik gekozen voor een subjectieve benadering. Ik zend mensen vanuit het heden naar de oud heid zodat zij daar met hun moderne ogen zien en com mentaar geven op hoe het leven er zich afspeelt. Op die manier kan ik duidelijk maken dat alle geschiedschrijving een subjec tieve constructie is". 'Tijdreizigers' Martha en James reizen in Hopkins' boek naar het Pompei' van vlak voor de uitbarsting van de Vesuvius (79 na Chr.), bezoeken Egypte, Sy rië en Klein-Azië en maken ken nis met heidense gebruiken en religieuze passie. Elders gebruikt Hopkins het middel van een filmdraaiboek om het leven van fanatieke jo den uit de Qumran-sekte te be schrijven. Van deze religieuze groepering, waarvan de leden bijna tijdgenoten van Jezus wa ren, stammen de beroemde Dode-Zeerollen die in de jaren vijftig werden ontdekt. Er ble ken veel overeenkomsten te be staan tussen de taal van het Nieuwe Testament en die van de aanhangers van Qumran. Hopkins wijst erop dat er een verschil bestaat tussen de 'his torische' Jezus en het beeld dat de schrijvers van de evangeliën van hem hebben gemaakt. „De kracht van het christendom is dat er een verband kwam tus sen de levende Jezus en de hei lige held die hij later is gewor den. In feite zijn er evenveel Je- zussen als gelovigen. Hij heeft geleefd, maar dat is niet de Je zus die vandaag in de hoofden van de mensen zit. Dat is een mythologische figuur." Zijn boek overziend, valt het op hoe 'normaal' de Romeinen het gebruik van geweld vonden. Ook stoorden zij zich kennelijk niet aan de vele seksueel getinte afbeeldingen en beelden in hun maatschappij. Kenden zij geen gevoelens? „Het is in ieder ge val naïef te denken dat de Ro meinen dachten zoals wij", zegt Hopkins. De Romeinse wereld was erg gewelddadig, vertelt de histori cus. Dat blijkt onder meer uit de beschrijving van de gladiato rengevechten. „Maar wij weten bijvoorbeeld niet wat een Ro mein voelde wanneer hij een opgerichte penis zag. Wij vin den het verwerpelijk wanneer we afbeeldingen zien van - meest - vrouwen die worden gefolterd, maar onduidelijk is hoe een Romein daarop rea geerde. Daarover staat niets in de boeken." Hopkins schrijft wel dat christe nen gladiatorengevechten ver afschuwden. „Zij wisten maar al te goed wat het is slachtoffer te zijn", licht Hopkins toe. „De christenen waren oprec voor vervolging, maar werkt ook samenbindei was 'wij tegen hen'. En den zeggen dat hun bes sen werden gedood. De wist daar handig gebrul maken door de martelai drukkelijk te zien als 1 al keek men op die ei^ ge gelovigen neer. Ze hc er eigenlijk niet bij." Keith Hopkins, Een wereld den. Uitgeverij Becht, Haaj ISBN 90 230 1052 3. Prijs 5! kampen anp Het geloof in een persoonlijke God heeft voor de gereformeer de theoloog dr. H. Kuitert afge daan. De voorstelling vap God als 'uitvergroot mens' heeft he dendaagse zoekers naar geloof niets te bieden, stelt hij in zijn nieuwe boek 'Over religie. Aan de liefhebbers onder haar beoe fenaars'. Kuitert (75) brak in eerdere boeken als 'Het algemeen be twijfeld christelijk geloof en 'Jezus: nalatenschap van het christendom' al vele hoekste nen van de christelijke leer af. In zijn laatste boek moet ook de persoonlijke God het ontgel den. „Ik reken af met de voor stelling van God als persoon, als een wezen dat voor zichzelf en op zichzelf bestaat en inzet baar is op wens of gebed." De emeritus-hoogleraar ethiek en dogmatiek aan de Vrije Universiteit in Amsterdam vindt wel dat bij religie een be sef van God hoort, maar de voorstelling van Hem als een persoon levert volgens Kuitert te veel misverstanden en kari katuren op. Bovendien heeft de evolutietheorie het beeld van God als schepper van hemel en aarde al lang onhoudbaar ge maakt, stelt Kuitert. „Er is geen wezen dat God heet, zo'n wezen is een inter pretatie van de religieuze oerer varing, beeldvorming dus, niet meer of minder dan alle andere voorstellingen en niet de bron of aanvang ervan", schrijft hij. Kuitert wil met zijn boek de 'liefhebbers' van religie aan het denken zetten. Zij laten zich volgens hem in deze tijd van al les wijsmaken. Religie heeft vol gens hem vooral met het gevoel te maken. Maar niet elk gevoel van 'ontroering, vervoering of geborgenheid is religie, betoogt hij. Geloof is voor hem pas zin vol als het onze ogen en oren opent voor de behoeftige me demens. De tijd van geloof als het aan vaarden van bepaalde waarhe den is volgens Kuitert onher roepelijk voorbij. Als de kerk dat van haar gelovigen blijft verlangen, wordt ze een 'mau soleum'. In een apart hoofdstuk wijst hij behoudende christe nen („oudgedienden") op heil loze paden. „Word niet een ver dediger van de oude hap", houdt hij hen voor. Hun gods beeld moet op de helling, meent de auteur. „Bidden als God beïnvloeden, er zit niets anders op; christenen zouden dat moeten afleren." Bestaat God? Vraag het een van de experts op AllExperts.com. Deze website handelt in deskundigen op tal van gebieden. Of je nou iets wil weten over tweecomponenten lijm of van de beurskoersen, de experts op deze site staan je ter beschikking. Zoek een expert uit, typ je vraag in het lege vakje en druk op 'verstuur'. Binnen een paar dagen kan je een mailtje terug verwachten. Naast rubrieken als Liefde en Sex, Belastingen, Ko ken en Auto's Repareren is er nu ook een af deling met religieuze kenners geopend. De deskundigen bevinden zich in de catego rieën Christendom, Jodendom en Andere re ligies. Daar spitst de deskundigheid zich dan weer toe op specifieke terreinen. Wie iets wil weten van de Lutheranen, Boeddhisten of moderne heksen gaat naar de betreffende rubriek en treft daar een handvol experts aan. Er zitten veel academici tussen, maar ook veel ervaringsdeskundigen. Zoals Seth Bur ton, expert op het gebied van gekke sektes, die tot tweemaal toe uit de klauwen van een gevaarlijke groep ontsnapte en nu waarschu wende adviezen verstrekt. Bij omstreden groepen komen voor- en te genstanders aan het woord. In het geval van de controversiële Scientology-kerk zijn zo wel enthousiaste scientologen als fanatieke bestrijders onder de experts. Philip Hosmer bijvoorbeeld is scientoloog. Hij 'kan vrijwel alle vragen beantwoorden.' En heeft 'al het gedrukte materiaal vaker doorgelezen'. De website stelt de shoppende vraagsteller bovendien in staat om zijn experts te sorte ren op basis van hun bekendheid, prestige of helderheid. Ook kan de site laten zién welke expert het beste scoort op de punten be leefdheid, het aantal vragen dat hij al voor zijn kiezen heeft gehad, of hoe snel hij is met antwoorden. Vraagstellers die écht willen weten wat voor 'God' Is een van de meest voorkomende woorden op het internet. Het zoekprogramma AltaVista geeft zes entwintig miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel ker- gpn hebben pagina's waar ze zich presenteren. Van de Evangelische beweging tót de Taliban, van voodoo tot vatlcaan. Deze aflevering: Stel eens een vraag aan een religieus expert. vlees ze in de kuip hebben voor ze hun vraag indienen, kunnen recensies, bedankjes of kritiek nadezen die tevreden of teleurgestelde vraagstellers hebben achtergelaten. Natuur lijk kun je ook jezelf als expert aanbieden. In dat geval ligt er een uitgebreid formulier op invulling te wachten. Het specifieke godsdienstige terrein waar je op thuis bent, ervaring, wetenschappelijke publicaties, lidmaatschappen, titels, eredoc toraten en andere prijzen, alles moeten ze van je weten voor je in aanmerking komt. Initiatiefnemer van AllExperts.com is d rist Steve Gordon. Hij heeft hoge verwa tingen van zijn project. „Gebruikers dei vaak nog in ouderwetse termen over in net", legt hij uit. „Die denken dat hetv doende is om boeken vol informatie op net te zetten zodat anderen hier kennis kunen nemen. Maar de grootste kracht internet wordt niet voldoende uitgebuit gemak om mensen wereldwijd snel tel communiceren." Wat Gordon voor ogen staat is een 'niet organisch kenniswarenhuis'. Gordon zi ke expert als een chip in een reusachtig menselijke computer die elke vraag kan antwoorden. In den beginne was de pa ren bibliotheek, doceert Gordon. Die vj zaakte een revolutie. Het vervolg was dt cyclopedie. Het internet bracht een veelvoud aan theken en encyclopedieën bij elkaar, et in ieders huiskamer. Gordon's site is w< een stap verder: „AllExperts.com is een we revolutie, omdat het schrijvers achti boeken beschikbaar maakt. Hoeveel bo en encyclopedieën je ook hebt, voorhe kon je een boek nooit een vraag stellen f kan dat." Gordon denkt niet in geringe termen oi zijn project, dat is duidelijk. De wereld stel hersenen. Elke aardbewoner is een sencel. Op zichzelf is die tot niets in sta Boeken en de televisie brachten daarvt tering in; een kleine minderheid cellen informatie zenden naar de zwijgende derheid van de grijze massa. In het dip tijdperk voldoet dat model niet meer. website als AllExperts kan nu elk indivi n met elk ander individu op basis van gei a waardigheid informatie uitwisselen. silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Onbestendig met veel regen, vooral in het zuiden, en veel wind. Middagtemperatuur tussen 7 en 15 graden. Zweden: Guur herfstweer met veel bewol king, perioden met regen en een koude en straffe zuidoostenwind. Maxima tussen 5 en 10 graden. Finland: Af en toe zon en vooral woensdag ook kans op wat regen of motre gen. Geleidelijk meer wind. Mid dagtemperatuur tussen 5 en 10 graden. Denemarken: Onstuimig weer en perioden met regen of buien. Middagtempera tuur dalend tot omstreeks 10 gra den. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Zeer onbestendig. Behalve een stormachtige wind ook langdurig (en plaatselijk zeer veel) regen. Middagtemperatuur tussen 10 en 14 graden. België en Luxemburg: Uiterst wisselvallig en overwe gend bewolkt. Van tijd tot tijd re gen en veel wind. Middagtempe ratuur rond 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend bewolkt en perioden met regen. Een fors aanwakke rende wind, langs de westkust kans op storm. Middagtempera tuur omstreeks 12 graden. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten soms ook wat zon. Verder bewolkt en perioden met (veel) regen. Langs de west kust kans op storm. Maxima' tus sen 11 en 17 graden. Aan de Middellandse Zee lokaal nog meer dan 20 graden. Spanje: In het zuiden flink wat zon en droog. Verder van het noorden uit toenemende bewolking, een toe nemende kans op regen en meer wind. Lagere maxima, woensdag uiteenlopend van 17 graden in het noorden tot 29 aan de Costa del Sol. Portugal: In het zuiden zonnige perioden. Verder van het noorden uit meer bewolking en vooral ten noorden van Lissabon af en toe regen. Aanwakkerende wind. Daling van temperatuur, woensdag maxima tussen 12 en 24 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden vooral woens dag kans op een bui. Flink toene mende westenwind. Middagtem peratuur omstreeks 25 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perio den en droog. Maxima aan zee meestal rond 25 graden. Tunesië: Zonnige perioden en in het noor den misschien een bui. Middag temperatuur aan zee tussen 25 en 30 graden. Madeira: Geregeld zon en droog. Maxima rond 23 graden. Canarische Eilanden: Droog en zonnige perioden, voor al aan de zuidkant van de eilan den. Middagtemperatuur rond 28 graden. Duitsland: Vooral in het oosten soms wat zon. Verder bewolkt, van tijd tot tijd regen of buien en een fors aanwakkerende wind. Middag temperatuur tussen 10 en 15 graden. Oostenrijk: Wisselvallig met van tijd tot tijd buien, vooral in het zuiden met lokaal veel neerslag. Sneeuw grens tussen 1500 en 1800 me ter. Maxima in de dalen om streeks 13 graden. Zwitserland: Bewolkt en perioden met (zeer) veel regen, sneeuwgrens tussen 1500 en 1800 meter. Veel wind. Maxima omstreeks 13 graden, lo kaal iets hoger. Italië: Naast zonnige perioden ook enke le regen- en onweersbuien. Dins dag maxima van een graad of 16 in het noorden tot 25 op Sicili, daarna iets warmer. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en kans op een regen- of onweersbui. Dinsdag middagtemperatuur rond 23 gra den, daarna een fractie warmer. Griekenland en Kreta: Zonnige perioden en vooral in het noorden en westen nog kans op enkele buien. Middagtempera tuur iets oplopend tot omstreeks 24 graden. Turkije en Cyprus: Dinsdag half tot zwaar bewolkt en buien, ook met onweer. Woens dag in het noorden nog enkele buien, verder droog en meer zon. Maxima van 22 graden langs de Turkse westkust tot meer dan 25 in het zuidoosten en op Cyprus. WOENSDAG 11 OKTOBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.59 Zon onder 18.53 Maan op 18.44 Maan onder05.14 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.26 15.45 2.59 15.18 Laag 11.35 23.46 11.16 23.27 Weerrapporten 10/10, 05.00 u Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Londen Luxemburg Madrid r. 1 12 6 0.0 L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) bewolkt onweer warmtefront regen sneeuw y koufront opklaringen Jk. hagel lagedruk EEEE mist windrichting zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -KWO-hedo pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 - Familieberichten: 023- 53173: js 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 53 1 5 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 totfn 071- 5356 230 .30 te Maandag t/m vrijdag v. 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) oer iaar (acceptgiro) htigingve jl( inhei angen 1, abonnements- geld, oi g per post Voor abonnementen die per post (i® worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op casse1 Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of een and leeshandicap hebben), is een sau van het regionale nieuws uit hetU11' Dagblad op geluidscassette beschipi; informatie (Centrum voor Gesproken Lectuur, half bew. licht bew. 10 8 8.0 Zurich 2.0 Buenos Aires onbewolkt 0.0 Casablanca half bew. 0.6 Johannesburg onbewolkt 0.0 Los Angeles zwaar bew. 13 7 1.8 TelAviv 34 26 0.0 Tokyo 21 14 3.0 Toronto 24 17 0.0 Tunis 24 17 0.0 Vancoui 21 17 0.0 16 9 0.0 11 6 0.0 34 18 0,0 19 17 14.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonc feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. De niet-gelovige Engelse historicus Keith Hopkins: „Het is ook verbluffend. Vanaf de eerste eeuwv; jaartelling moet het aantal christenen jaarlijks met 3,5 procent zijn toegenomen." foto gpd

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14