eiden Regio Ruzie kraamzorg gevecht om macht Consumentenbond heeft altijd gelijk. Eigenaar Bebop in de tegenaanval ^erslaafdenopvang door strot geduwd' Bouwvakker gewond bij instorten steiger Jetuigen gezocht van echtpartij bij verkiezing Nostalgie voor 2001 evecht in shoarmatent Het wordt steeds leuker bij Digros 'Witte Stok'-actie op Stationsplein lAG 10 OKTOBER 2000 leente legt bezwaren Pancras-Oost naast zich neer devoet dagbestedingsprogramma (ex)-verslaafden en dak- uislozen in het vroegere gebouw aan de Middel- icht wordt de bewoners ancras-Oost 'door de strot vd'. Dat gevoel heeft voor- Hendriks van de buurt- [ing. Donderdag buigt de zich over de kwestie, burgemeester en wet- :rs een halve ton hebben Tokken voor een plan om van overlast in de wijk te gaan, stemt de buurt •halve milder over het itedingsprogramma, zegt Hendriks. „De gemeente heeft de schijn tegen zich. Het lijkt er verdacht veel op dat die 50.000 gulden een soort afkoopsom is. Maar ons verzet tegen die voor ziening is niet af te kopen." Het verbaast Hendriks dat hij officieel nog niets heeft ge hoord van de plannen voor overlastbestrijding die de wet houders Laurier (GroenLinks) en Buijing (PvdA) eind septem ber tijdens een bijeenkomst met de pers hebben besproken. De twee wethouders stelden toen met grote nadruk dat zij de plannen in nauw overleg met de bewoners zouden uit voeren. Pancras-Oost klaagt al geruime tijd steen en been over vernielingen aan fietsen en au to's, zwerfvuil, drugsdeals op straat, rondhangende jongeren en geluidsoverlast van onder meer muziekzaal Q-bus, die eveneens aan de Middelste gracht is gevestigd. Volgens de wethouders is er geen enkele samenhang tussen de overlastbestrijding en de be zwaarschriftenprocedure tegen de komst van de verslaafdenop- vang. Wethouder Buijing zei eind deze maand dat die proce dure nog liep. Maar volgens Hendriks zijn alle bezwaren van de bewoners allang van de hand gewezen. Hoeveel bezwaarschriften er zijn ingediend, weet hij niet. „Maar onder de brief die ik na mens de vereniging heb inge diend, staan wel 300 handteke ningen." En: „De reacties op de bezwaarschriften zijn al wel binnen, de plannen om de overlast tegen te gaan heb ik al leen nog maar in de krant ge zien." Hendriks hekelt de volgorde die het college kiest. Volgens de voorzitter verspeelt het ge meentebestuur met deze gang van zaken het krediet bij de omwonenden. „Het grote ver schil tussen de bewoners en de raadsleden is dat zij hier niet hoeven te wonen." Hendriks zou liever zien dat het college eerst met de wijk de plannen voor overlastbestrij ding bespreekt en ook al voor een deel uitvoert. Daarna kan over het dagbestedingspro gramma worden gesproken. „Nu gebeurt precies het omge keerde. Eerst worden al onze bezwaren in de prullenmand gegooid. Vervolgens wordt dat programma door de gemeente raad gejaagd. En dan pas gaan we het hebben over de overlast bestrijding. De buurt zal daar dan niet zo warm meer voor lo pen. En blijft gewoon tegen de opvang van ex-verslaafden in het LDM-gebouw." Wethouder Buijing was van ochtend niet bereikbaar voor commentaar. lolitie is op zoek naar getuigen van de vechtpartij op 30 sep- )er in het Antonius Zalencentrum aan de Lange Mare, tij de verkiezingen voor het nachtburgemeesterschap. Daar- iep een lid van de stemcommissie een gebroken neus op. inenigheid ontstond nadat de stemcommissie de verkiezin- ongeldig verklaarde. De leden hadden het sterke vermoe- dat de aanhang van de huidige nachtburgemeester Hans ting met de stemmen had geknoeid. In het onderzoek naar ledracht van de knokpartij heeft de politie.al een paar men- gehoord. Om een volledig beeld te krijgen, zoekt zij echter getuigen. umahelikopter steeg gistermiddag op vanaf de Beestenmarkt nadat assistentie was verleend bij een ai aan de B reestraat. foto hielco kuipers Een bouwvakker is gistermid dag om kwart over twaalf ge wond geraakt toen een steiger waar hij op stond instortte. De leeftijd en de woonplaats van de man, die zijn arm op ver schillende plaatsen brak, zijn nog onbekend. Het slachtoffer was aan het werk aan de achterkant van een pand aan de Breestraat tegen- over het stadhuis. Hij stond op zes meter hoogte op een steiger die tegen de achtergevel van het huis was geplaatst maar door nog onbekende oorzaak in elkaar stortte. Een arts van de gewaarschuwde traumaheli kopter verleende eerste hulp. De wentelwiek landde op de Beestenmarkt en de dokter werd in allerijl met een politie auto naar de plek des onheils vervoerd. De Breestraat tussen de Koornbrugsteeg en Maars- mansteeg was inmiddels door de politie afgesloten voor alle verkeer. Auto's en bussen wer den omgeleid. Nadat eerste hulp was verleend, werd het slachtoffer door het pand naar de voorkant vervoerd. Vanaf die plek is hij door de brandweer met behulp van een ladderwa gen naar beneden gebracht. Even voor half twee steeg de helikopter weer op vanaf de Beestenmarkt. De Breestraat was toen weer vrijgeven voor het verkeer. Uiteindelijk bleken de verwondingen van de man mee te vallen. leiden De kalender zelf begint al bijna even nostalgisch te worden als de foto's die erin staan: Leiden in de jaren vijftig. De nieuwste editie is inmiddels verschenen, met opnieuw dertien foto's uit het archief van de Leidse fotograaf Nico van der Horst. Een brand aan de Lammermarkt, de markt op de Hooglandse Kerk- gracht, de inzameling voor de Oranje-jubileumfeesten, de kolenbergen voor de Gasfabriek aan de nog niet gedempte Langegracht, het verval in de Leidse Jordaan en het opbreken van de tramrails in de Haarlemmer straat zijn een paar van de opnieuw afgedrukte beelden uit het midden van de vorige eeuw. Zoals bij vorige kalenders al het geval was, dateren de foto's niet louter meer uit de jaren '50. Ook prenten uit het eind van de jaren '40 en het begin van de jaren '60 zijn in de kalander opgenomen, die daarom ook heel toepasselijk is omgedoopt in 'Leiden rond de jaren vijftig'. De kalender is gedrukt in een oplage van 3000 stuks en te koop bij diverse boekhandels. De prijs bedraagt 14,95 gulden. foto leiden rond de jaren vijftic leningsverschil in een shoarmazaak op het Leidse Wagner- liep gistermiddag behoorlijk uit de hand. De vorige eigenaar e zaak en zijn compagnon kregen ruzie met de huidige eige- De aanleiding daarvan is nog onopgehelderd. Er brak een ge uit waarbij zeven mensen betrokken raakten. Drie daarvan verwondingen op aan hoofd of handen. De overige vier. en zijn aangehouden. VERVOLG VAN VOORPAGINA De ruzie bij de Leidse kraamzorginstelling KZN tussen directie en Raad van Toezicht draait vooral om de vraag: wie is er de baas? De kraamzorg is verscheurd door in terne problemen nadat directeur P. Cornellissen en de Raad van Toezicht elkaar twee weken geleden op non- actief hebben gezet of hebben ontslagen. Achtergrond van het conflict is de financiële nood die bij de instelling is ontstaan. bureau te laten kijken naar de financiële nood van de Leidse organisatie. Verder wilde de raad directeur Comelissen op non-actief stellen en een inte rim-directeur aanwijzen. De di recteur zou eerst akkoord zijn gegaan met deze gang van za ken, maar 's middags draaide hij als een blad aan de boom bij en zegde hij zijn Raad van Toe zicht ontslag aan. annet van aarsen De bom bij stichting KZN barst te op vrijdag 29 september. De Leidse Raad van Toezicht, waarvan enkele leden overigens stellig overtuigd waren dat ze deel uitmaakten van de over koepelende Raad van Toezicht van moedermaatschappij KZN, stelde voor om een onderzoeks „Er is geen geld voor een du re interim-directeur en even min voor een duur onderzoek", verklaarde Cornelissens advo caat Van Amstel gisteren voor de Haagse rechtbank. Daar diende een kort geding van de Raad van Toezicht met de eis- weer aan het werk te kunnen gaan en directeur Comelissen de toegang tot de instelling te verbieden. „Bovendien was de oplossing voor de liquiditeits problemen op 29 september nagenoeg bereikt", aldus de ad vocaat. „Maar de Leidse Raad van Toezicht besloot ineens dat het vijf over twaalf was en nam zonder overleg met manage ment of directie, zonder overleg met Gouda, vergaande stappen. Comelissen had alle recht om de Raad van Toezicht te ont slaan. Deze bracht de voort gang in gevaar. De Raad van Toezicht op zijn beurt heeft een eigen interpre tatie: Comelissen zou de macht helemaal naar zich toe willen trekken en had ook een finan cier gevonden om de Leidse stichting op te kopen. Maar waar het geld vandaan zou ko men, bleef vaag. Of zoals één van de leden van de Raad van Toezicht gisteren zei: „De di recteur wil de hele stichting overnemen. Directeur Comelis sen van de Leidse stichting ging onderhandelen met de koper Comelissen. Hij heeft twee pet ten op." Nadat de directeur zijn Raad van Toezicht had ontslagen, zette hij rap nieuwe stappen. Zo schreef hij bij de Kamer van Koophandel in Leiden een nieuwe directeur voor de Leid se stichting in, die nu bevoegd zou zijn om een nieuwe Raad van Toezicht te benoemen. Maar zo ver komt het niet. Rechter van Delden liet er giste ren geen misverstand over be staan welke partij hij in het ge lijk gaat stellen. „Ik ga er op aansturen dat de directeur te ruggefloten wordt. Goedbe schouwd is er helemaal geen samenwerking tussen de KZN- groep in Gouda en de Leidse stichting. KZN zegt: wij zijn de baas. Dat gaat mij toch veel te ver." De advocaat van de directeur sputterde tegen: „Als u deze kant op stuurt, stapt het mana- gementsteam in Leiden op." Maar - zo zegt Van Delden: „Dat is mijn zaak verder niet." Net zo min als de vraag hoe het nu verder moet met de Stich ting Kraamzorg Nederland, af deling Leiden. „Eisers, mis schien gaat u inderdaad fail liet." De uitspraak volgende week maandag, zo realiseert Van Del den zich ook, is bij lange na geen oplossing. „U moet snel om tafel gaan zitten om te kij ken hoe de rest fatsoenlijk kan worden afgehandeld", raadde hij de twee partijen aan. De Raad van Toezicht is tot dat laatste best bereid. „De organi satie kan - ondanks de moeilijk heden - op dit moment gewoon blijven draaien. De kraamzorg komt nog niet in gevaar. Maar de problemen zijn nog niet uit de wereld. Het is in het belang van de Leidse afdeling en haar klanten in Den Haag en Leiden dat we nu snel de juiste oplos sing kunnen kiezen." Mol, eigenaar van coffee- op aan de Herenstraat in publiciteitsoffensief be ien. Mol mag sinds 12 au- is geen softdrugs meer open in zijn winkel omdat :aak buiten de singels is ;en en het gemeentelijk be- illeen coffeeshops binnen ngels toestaat. Mol vindt len vreemde zaak omdat afgelopen 10 jaar vanaf erenstraat wél hasj mocht 5pen en daarbij nooit over leeft veroorzaakt. In een aan de fractievoorzitters le Leidse politieke partijen 5t hij zijn nood. leeft allemaal te maken een wijziging in het ge- itelijk softdrugsbeleid. Om ledrijf te kunnen voortzet ten is Mol genoodzaakt een ge schikte plek voor zijn winkel in het centrum te zoeken. Omdat de gemeente volgens hem niet meewerkt, is dat moeilijk. Een aanvraag van Bebop om zich aan de nabijgelegen Doeza- straat te vestigen, is nog in be handeling omdat omwonen den bezwaar hebben aangete kend. Volgens Mol zijn er door hem vanaf 1996 circa 100 loca ties voorgesteld die stuk voor stuk door de gemeente zijn af gewezen. Bovendien, aldus de eigenaar, moet hij voor alle kosten en investeringen op- draaién, mocht het ooit tot een verhuizing komen. GroenLinksraadslid Dirk van den Bosch vindt dat onrecht vaardig en pleitte al in augustus Zo heeft diezelfde Consumentenbond deze maand opnieuw Digros uitgeroepen tot de voordeligste supermarkt van ons land. Voor de zoveelste keer op rij notabene. Daarom scheelt een volle tas bij Digros u tientjes per week. En dus honderdies per maand. Het wordt steeds leuker bij Digros. Vooral als u vandaag o! morgen ook komt. Coffeeshop Bebop aan de Herenstraat mag sinds 12 augustus geen softdrugs meer verkopen. De Blauwe Steen, die al 7CX>jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Pablo Cabenda en Eric-Jan Berendsen voor een overgangsregeling. B en W wijzen er echter fijntjes op dat de exploitant van de cof feeshop voldoende tijd heeft gehad zich aan de veranderde regels aan te passén, zo blijkt uit de antwoorden op de vra gen van Van den Bosch. Vol gens het college verkeert Mol ten onrechte in de veronder stelling dat hij softdrugs buiten de singels mag blijven verko pen totdat hij binnen de singels andere winkelruimte heeft ge vonden. En als Mol het daar mee oneens is, moet hij via de gemeenteraad maar proberen het beleid te veranderen. Vandaar de brieven van Mol aan de fractievoorzitters. Ze gaan vergezeld van een serie handtekeningen van midden standers uit de Herenstraat die verklaren dat Bebop daar geen overlast heeft veroorzaakt. Dit in verband met bezwaren van omwonenden en winkeliers op de eventuele nieuwe locatie binnen de singels, zo schrijft Mol. 'Mogelijk kan uw handte kening er toe bijdragen dat wij zo spoedig mogelijk de onder neming binnen de singels kun nen voortzetten.' foto henk bouwman Overigens heeft Mol op 12 sep tember een brief gestuurd aan het college. Daarin verzocht hij onder meer om een gesprek met burgemeester Jan Postma. De gemeente liet echter weten dat de behoefte van Mol een gesprek met de burgemeester te voeren over coffeeshop Be bop en het softdrugsbeleid van de gemeente, niet door Postma wordt gedeeld. Het kan nog een lange en een zame strijd worden voor Erik Mol. eric-jan berendsen -tJMTh EN Bil DIRK VAN DEN BROEK. IAN BRUIJNS EN BAS VAN DER HEIJDEN leiden marieke van gompel De Federatie Slechtzienden- en Blindenbelang houdt maandag 16 oktober een 'Witte Stok' actie op het Stationsplein in Leiden. Voor blinden en slechtzienden is de witte stok van groot belang en de federatie wil daar met de actie aandacht op vestigen. Geïnteresseerden krijgen de kans te er varen hoe blinden en slechtzienden een route over openbare wegen volgen. Blinden en slechtzienden gebruiken de stok onder meer om, bijvoorbeeld bij het oversteken, duidelijk te maken dat ze een visuele handicap hebben. Veel automobilisten, fietsers en brom fietsers zijn daar echter niet goed van op de hoogte. De stok dient ook om de weg te vinden via stoepranden, huisgevels of markeringen. Bij het ontwerp van wegen en trottoirs wordt daar nog te weinig rekening mee gehouden, vindt de federatie. De 'Witte Stok' actie is maandag 16 oktober van 10 tot 11.30 uur op het Stationsplein.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13