Voor elke hobby een andere laars Slepende lokken en ruige plukken Trends Draagbare kunst van oude banden Gezinsbeurs Femina blijft vooral een uitje voor 'moeder de vrouw' DINSDAG 10 OKTOBER 2000 160 REDACTIE: RIEN POLDERMAN «0] Doorgaans worden ze achte- nog slaagde ook, was het hek loos weggegooid: lekgetrapte van de dam', blikt ze op haar voetballen, oude binnenban- beginperiode terug. 'Vanaf dat den, kroonkurken, lege conser- moment ben ik met alles gaan venblikjes, plastic verpakkin- experimenteren. En het gekke gen, kapotte cd's. De Deventer is', voegt ze er met glimmende kunstenares Hinke Luiten doet daar niet aan mee. Afval producten oe fenen op haar juist een on weerstaanbare aantrekkings kracht uit. 'Je kunt het zo gek niet bedenken of ik zie er kle ding in.' Zelfs het meest 'waardeloze' materiaal krijgt onder haar handen nog een nieuw le ven: als draag bare kunst. De 'recyclemo- de' die de in Deventer wo nende Luiten sinds een jaar of zeven ont werpt, is niet echt bedoeld om er van ne gen tot vijf mee achter een bu reau te zitten. Tenzij je er na tuurlijk niet voor terug deinst om in een jurk van ge haakt telefoondraad, een 'bont pakje' van bandrecordertape of in een hesje van beugelflesrub- bertje of colalipjes naar je werk te gaan. Zelfs Hinke, ook al is ze er de geestelijke moeder van, waagt zich niet vaak in een ei gen creatie op straat. 'Ik ben ooit de stad in gegaan in een re genjas van bolletjes-inpakplas- tic. Een bekijks dat ik had! De mensen zaten achterstevoren op de fiets om me na te staren. Aan de ene kant gaf dat een enorme kick, maar aan de an dere kant... ik schaamde me dood.' Dat ze op hetzelfde mo ment gekleed gaat in een vestje, gemaakt van een autobinnen band, vergeet ze kennelijk als ze concludeert: 'Dit soort kleding maken is heel iets anders dan er in lopen.' Van huis uit is Hinke Luiten coupeuse.Eind jaren tachtig be gon ze met haar opleiding; niet met de gedachte ooit kunstena res te worden, maar simpel om dat ze aan de slag wilde zodra de jongste van haar vier kinde ren naar school zou gaan. Haar doel was heel praktisch: kleding maken en daar een boterham mee verdienen. Het liep echter anders. Al tij dens de studie merkte Hinke dat ze meer wilde dan braaf zakken stikken en kragen op zetten. Terwijl haar medestu denten keurige driedelig-grijs- combinaties afleverden, ken merkten haar creaties zich door extreme kleurcombinaties of bijzondere kraagvormen. Toen ze het diploma eenmaal op zak had, kwam Hinke er al snel achter: conventionele kleding naaien was niets voor haar. De drang tot experimenteren liet zich niet onderdrukken en cli ënten die bij haar kwamen voor een recht-toe-recht-aan col bertje verwees ze al gauw naar C&A. De 600 colalipjes die ze van iemand had gekregen, vormden een veel grotere uit daging. 'En toen een kennis me de tip gaf om voor een hesje fietsbin- nenbanden te gebruiken en dat ogen aan toe, 'het lukt alle maal.' Naar materialen hoeft ze inmid dels niet vaak meer op zoek te gaan; menigeen biedt ze haar spontaan aan. Familie, vrien den, kennis sen,... iedereen spaart verwoed mee. Zo kreeg ze van een be drijf eens 300 overgebleven ritsen -'De jurk die ik daarvan heb gemaakt kun je open en dicht doen waar je maar wilt'-, een andere fir ma stond haar toe honderden I afgekeurde cd- I roms in stukken I te knippen en 1 tot bruidsjapon I te verwerken - 'Hij schittert als een discobal'-, een kroegbaas gaf haar 1200 kroonkurken - 'Dat was een werk zeg; eerst al die doppen wassen, platslaan, doorboren en toen nog eens opnaaien'- en Go Ahead Eagles bood haar een stapel lekgetrap te voetballen aan, die tenslotte in een jurk werden verwerkt, waarop nu alle handtekeningen van de spelers prijken. De voorkeur van Hinke voor af- valmateriaal is niet ingegeven door hoogverheven principes of een afkeer van de consumptie maatschappij. 'Toen ik ermee begon was ik een gescheiden moeder met vier kinderen, die van een bijstandsuitkering moest rondkomen. Het was ge woon goedkoop. En als er iets mislukte, was er geen man overboord.' De creaties van Hinke oogsten steeds meer bewondering. En dat spoort haar aan om verder te gaan. 'Het is gewoon ver schrikkelijk', lacht ze quasi wanhopig. 'De stapels in huis groeien en groeien.' Want, hoe bewonderd ook, een markt blijkt er voor haar recyclemode niet te bestaan. 'Niemand koopt het', constateert ze spij tig. 'Ik verdien er geen cent mee, het kost me alleen maar geld.' Toch heeft Hinke goede hoop dat haar kunstobjecten een nuttige bestemming zullen krijgen. 'Ik ga ze nu verhuren. Voor speciale gelegenheden of zo.' De ontwerpster ziet overal kle ding in. Ze wijst op een beeld van een avondjapon. 'Enig idee waar die van gemaakt is...? Van de toetsenborden van afgekeur de computers. Elke toets is apart opgenaaid. En in het lijfje heb ik de namen van mijn man en mij en van de kinderen ver werkt. Dit is echt een topper. Maar het pronkstuk... dat is een bruidjapon van chirurgenhand schoenen met een bijpassend jasje waarin 7000 'vingertjes' zijn verwerkt. En let eens op dat tasje... daarin zitten 66 tand artsspiegeltjes. Allemaal ge bruikt.' KITTY VAN GERVEN Ze zijn onmisbaar in een Hol landse herfst: laarzen. Voor kin deren ideaal om lekker mee in plassen te springen, voor vader als hij de auto wast, en voor moeder in de tuin. De gemid delde consument kiest een laars doorgaans snel, zonder op verschillen te letten. Maar die zijn er wel degelijk. De herinnering aan het eerste paar regenlaarsjes zal menigeen lang bijblijven. De harde rand schuurde na een kwartier al pijnlijk langs de schenen, de voeten werden steenkoud en na een eindje lopen waren de sok ken steevast afgezakt en zaten als één frommel onder de voe ten. Rubber laarzen waren het meestal, later vaak vervangen door exemplaren van pvc. Goedkoop, waterdicht en meestal zonder enig draagcom- fort. Directeur Peter Traas van He vea in Raalte kan er wel om la chen; zijn herinneringen zijn niet anders. Maar het kan beter tegenwoordig, gelukkig. De consument kan kiezen uit veel verschillende laarzen voor evenveel doeleinden, de pas vorm is verbeterd en het mate riaal evenzeer. ,,De consument moet voor het kopen van een laars eerst eens goed nadenken wat-ie er nou eigenlijk mee wil. Een laars waarmee je op het spekgladde dek van je zeilboot moet lopen stelt heel andere ei sen dan de laars waarmee je met de hond door de bossen wilt banjeren." Laarzen worden gemaakt van pvc, rubber en polyurethaan. Alle drie zijn ze waterdicht. Rubber en pvc zijn goedkoop, maar bieden niet veel draag- comfort en isolatie tegen warm te en kou. Polyurethaan bestaat uit miljoenen microscopisch kleine luchtbelletjes. Het is veel lichter dan pvc en rubber, iso leert beter, wordt niet hard in de kou en is lekker soepel. Laar zen van dit materiaal zijn wel twee keer zo duur als die van rubber of pvc maar ze gaan vol gens Traas ook langer mee. Alle laarzen zijn waterdicht. De vraag is alleen: hoe lang? Slech te laarzen laten het al snel af weten op de zool: daar ontstaan scheuren in. Ook de voering is er vaak slecht ingezet, zodat die al snel loslaat en hinderlijk in de weg gaat zitten. ,,Het is zaak om in de winkel de laarzen aan te passen en er eens even op te lopen, net zoals je bij een paar schoenen doet. Hoe beter de pasvorm, hoe minder last je hebt van ongemak als afzak kende sokken en dergelijke." De zool moet buigzaam zijn (de voet moet wel af kunnen wikke len), maar wel rondom de voet stevigheid bieden. Vooral bij kinderlaarsjes is die steun van groot belang. Hevea maakt voor de professio nele markt allerhande laarzen. Elke gebruiker stelt andere ei sen aan de laars. De boer die veel stilstaat in de melkstal wil laarzen die goed isoleren tegen kou van onderen. In het slacht huis wil het personeel niet weg glijden op de gladde vloer en de varkenshouder vraagt een laars die te ontsmetten is.Sommige mensen lopen acht uur per dag op laarzen. Dan moeten ze wel comfortabel zijn en aan alle ei sen voldoen. In de voedingsin dustrie is hygiëne een belang rijk vereiste, de bouw vraagt weer om stalen neuzen en sta len zolen voor de veiligheid. Elk beroep heeft zijn eigen laars", aldus Traas. De consument heeft, kortom, volop keus. Watersporters ne men een laars die zuignapjes aan de onderkant heeft, zodat ze op een glad dek niet wegglib- beren. Voor de wandelaars zijn er laarzen met een stoer uiter lijk, stevig profiel en goed loop- comfort. Nieuw zijn de laarzen Bontjas in de kast, broeken met prints op de plank en cowboylaarzen in het rek naast de pumps met stilettohak? Kort om, klaar om modieus de winterse kou en nattigheid te trotseren? Dan is het tijd voor de 'finishing touch'! Oftewel een bezoek aan de kapper, voor een snel en eigentijds kapsel volgens model 2000. Het lijkt in sommige varianten wellicht op wat moeders vroeger met de keuken- schaar creëerde of op het resultaat van een fietstocht met veel tegenwind. Maar toch is het hip. De nieuwe haarlijn voor de herfst en de winter van 2000 wordt in Nederlandse kapsalons aangemeten bij wie zin heeft in iets nieuws. Met zwier en vakmanschap zet de coiffeur de schaar in de punten en na enig doorzet tingsvermogen ontstaat een kapsel waarin lucht en beweging zit. Dat is mo de, zo verkondigen de Gezamenlijke Ne derlandse Kappers (GNK). Deze haarlijn heet 'exposure', waarmee gezegd wil zijn dat de drager ervan 'zich zelf mag laten zien'. De lijn biedt een basis waaruit ten minste drie modellen kunnen ontstaan. Een alledaagse, een voor zakelijke aangelegenheden en ook nog een voor feesten en partijen. Vol gens de nationale kappersbeweging sluit de haarlijn perfect aan bij onze indivi duele behoefte, want hij benadrukt onze persoonlijkheid en past bovendien in het tijdsbeeld. Wat de vrouwenmodellen gemeen heb ben, is het fenomeen van de 'slepende lok'. Daarmee wordt een lange lok be doeld, die los over het voorhoofd wordt gedragen. Gel komt er niet aan te pas om dit resultaat te verkrijgen. De kapper heeft een ander middel in 4e strijd ge gooid om het goed te laten zitten: 'de curf, die richting geeft aan de lok'. Dit alles zorgt volgens woordvoerster van GNK en Haarpromotie Nederland, Erna Tulp uit Emmen, voor een uiterst vrou welijke uitstraling. Ze kan het weten, want ze won vorig jaar de nationale kap perswedstrijd en stond derhalve aan de wieg van wat er nu in menige salon wordt geknipt. Trend is ook de volle ronde lijnen, waar- mee de kapper elk hoofd een vleugje re tro uit de jaren zeventig kan meegeven. Meer dan een knipoog naar die tijd is het niet, want zo'n zwaar en rond kapsel als Maggie MacNeal destijds droeg, is juist weer gedateerd. Gemakkelijk is ove rigens dat dit modekapsel zowel lang als kort kan worden gedragen en derhalve jong en óud modieus gekapt over straat laat gaan. Voor de mannen is deze winter een nog al plukkerig kapsel aan te bevelen. Het doet wat denken aan een fraai staaltje huisvlijt, maar dat is slechts schijn. Met wat hulpmiddelen als wax is dit snelle a- symmetrische kapsel geschikt te maken voor diverse momenten van de dag. Niet alleen handig voor in het uitgaanscir cuit, maar ook voor 'on business', wan neer er voor 'de baas' een klus moet worden geklaard. Wat de kleur van de herfst- en winter- kapsels betreft staat een ding vast: egaal gekleurd is uit. 'Highlights' oftewel kleurnuances op basis van de eigen haarkleur, kan juist weer wel. Koper en violet zijn favoriet, hoewel chocolade bruin en knaloranje ook wel kan. Het lijkt er op dat ook in de haarmode de so bere stijl van het minimalisme voorbij is. SHYRA HUETING Drie voorbeelden van Eposure. Links: Suzanna casual. De casual look kan nog een beetje nonchalanter worden door geregeld de handen door het haar té halen. De lok kan worden weggewerkt door haar met schuifjes naar achteren te plaatsen. De nighlife-variant (mid den) is party-proof. Na het drogen pluk voor pluk een glansgel in het haar verdelen. De 'geklonterde' spaghetti-achtige haarstrengen zien er vol uit. Tadde's haar (rechts) heeft bewust een 'uitgroeikleuring' gekregen: de punten zijn lichter gemaakt en de aanzét heeft een natuurlijke kleur. Bij de hier afgebeelde business-look is de bovenlengte niet aange sloten op de korte onderpony. Dat komt doordat er minder stylingproduct is gebruikt. Het haar is zonder volume gestileerd, zodat het droog en plat op de hoofdhuid valt. FOTOS ».GPD FLOOR SHYRA HUETING die aan de onderkant vj kunststof zijn en vanaf gemaakt worden van he mende' materiaal gore! voordelen van laars eni worden daarmee gecon neerd." „Als je je laarzen alleen uurtje per maand draag auto te wassen, doet he fort er natuurlijk niet ze Maar loop maar eens ee op je laarzen, dan voelj verschil tussen de goeal slechte echt wel." Kindf jes worden vaak gekoch verlokkende kleurtjes.) kleuter droomt niet van paar knalrode regenlaai Toch is het juist voor kii belangrijk dat het schoe comfortabel is. Del v is niet onoverkomelijk^ Traas, vooral als je bede laarsjes vaak van kind ti gaan. „Wat mensen mei nen niet doen, gebeurti laarzen wel. Elk kind kri gen, nieuwe schoenen, laarsjes krijgen ze vaak. ouder broertje of zusje f gegroeid. Juist als je dat moetje wel laarsjes nen stevigheid rondom de v FREDERIKE KROMMENDIJK Weer nieui woonglos! Wonen is kennelijk iets blijft bezighouden. Naa wat er op dit gebied alii de VNU het aangedurfd een nieuw woontijdschi de markt te brengen. Ni blad voor klussers dit kc voor liefhebbers van de countrystijl. Nee, het nii tijdschrift More than Cl volgens hoofdredacteur Goedèmondt voor de 'c seur' en gaat over inten naai wonen met allure.! verpakt in een zwart-lik van nep-slangenleer lig! eerste nummer in de wi Internationale smaakm het gebied van interieur liefhebbers van tijdloos siek watertanden. Hetti schrift ademt de sfeer v; fort, van vorstelijk zittec Frans en baden met klas Siciliaanse badhuizen a! ratiebron. Veel kijkgenc bij buitenlandse 'binnei portages' in Antwerpen Amsterdam en Venetië, Prachtige foto's tonen o meer hoe een architect! ventiend e eeuws palas me heeft ingericht. Behalve interieur krijger kunst (de veilingmeeste zen (de groenste golfbar België), interviews (me! woonster van een finca lorca), shopping (bijzon horloges) en klassieke a (kersenrode Triumph, c blauwe Jaguar) aandacli Duidelijk is dat deze nie mer op woongebied nie ste instantie is bedoeld) eenvoudige klusser, die rieur-supermarkten dej voor een praktische boe kastje bij elkaar shopt. I schrift richt zich op des stijlkenners en liefhebbi tijdloos comfort en klas More than Classic komt jaargetijde uit. Het eers! mer telt ruim 200 pagini kost ter introductie 9,95 in plaats van 12,50. Een toiletborstel die kan buigen tot diep in de pot en een koffiebeker die van kleur ver schiet als die wordt volgegoten. Of katten bakvulling die „heerlijk gaat ruiken als de kat op de bak is geweest" Zo maar wat heb bedingetjes die tekenend zijn voor de beurs der beurzen, de Femina in Ahoy' Rotter dam. Tot en met zondag kan het hele gezin er zijn hart ophalen, althans zo presenteert de organisatie het. Maar de beurs blijft - al le feminisme ten spijt - vooral een uitje voor 'moeder de vrouw'. Voor de drieënvijftigste keer biedt Ahoy' in Rotterdam onderdak aan de familiebeurs Femina. De beurs laat de bezoekers kennis maken met nieuwtjes op het gebied van mode, eten en drinken, lichaamsverzor ging, huisdieren, creatieve vrijetijdsbeste ding, consumentenelektronica en telecom municatie. De afdeling Sfeer Interieur biedt ideeën en tips over wonen, het kook- en baktheater geeft nieuws over eten en drinken en tijdens de Creashow kunnen belangstellenden kennismaken met doe- het-zelf activiteiten. Net als vorig jaar verwacht de beurtorgani satie weer 170.000 mensen die langs 275 stands kunnen sjokken. Cijfers die voor de eerste organisatoren een stoute droom wa ren. In 53 jaar is aan de formule niet veel veranderd. De ondernemers op de beurs zijn wel met hun tijd meegegaan. Zo staan er dit jaar veel bedrijven die zich richten op de telecommunicatie en consumentenelek tronica. Opvallend is het aantal stands met artike len uit tijden 'toen alles nog goed was'. Zo zijn er stands met historische radiatoren, Oudhollandse drop, Oudhollandse ramen en 'oerbrood'. Ook is er standhouder die het koken op gas een nieuwe dimensie pro beert te geven. „Het is gaskoken onder glas. PUZZEL Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1 het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1Geestdrift - slingerplant - door water omgeven land; 2. oevergewas - vervoermiddel - plechtige inkomst; 3. schaamte - hemelwater - griezel; 4. toespraak - al - kleur; 5. denkbeeld - leefregel - put; 6. loven - soort raskonijn - donder en bliksem; 7. overblijfsel - graveur - schaaldier; 8. inwendig orgaan - koningin - berouw; 9. worm - sierdek op bed - vernuft; 10. beest - waterrijk bouwland - overblijfsel. 123456789 Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Part; 4. ogen; 7. aarde; 9. te; 11. koe; 12. va; 13. end; 15. ges; 16. reep; 18. port; 19. ore; 20. egel; 22. noot; 25. eis; 26. boa; 28. re; 29. rei; 31. pa; 32. malen; 34. taag; 35. luit. Verticaal: 1. Pater; 2. ra; 3. tak; 4. ode; 5. ge; 6. naast; 8. rog; 10. energie; 12. verloop; 14. de; 15. go; 17. pol; 18. pen; 20. eerst; 21. es; 23. Ob; 24. taart; 26. cel; 29. rag; 30. iel; 32. ma; 33. nu. De enige reden waarom mensen inductie- koken is vanwege het schoonmaakgemak", zo leert de bezoeker van de standhouder. Naast stands met de 'dingetjes' voor in en om het huis, staan er ook informatiestands. Zo strijden de Koninklijke Landmacht en Koninklijke Marine zij aan zij om personeel te rekruteren. „Voor volgend jaar hebben we 2000 mensen nodig. We staan op deze beurs vooral voor de secundaire doelgroep: ouders en oma's die posters meenemen", zegt een woordvoerster van de marine. Diezelfde oma zal wellicht haar ogen niet geloven als ze de stand tegenover die van de marine nadert. In felle neonkleurige affi ches wordt daar de pilling remover aange prezen. „Het apparaatje verwijdert pillen, bobbels, katten- en hondenharen van uw kleding en stoffen." De dame inde vetbe- plakte stand heeft er zin in en zal geduren de de beurs heel wat stoffen ontdoen van die rottige pillen en bobbels. Het succes van de beurs is volgens directeur J. van Straten van de beurtorganisatie de combi natie van demonstraties, proeven en 'gezel lig' uitgaan. „Op de Femina is er een grote variëteit aan dingen uit het dagelijkse le ven. Je kunt er ongedwongen en anoniem rondlopen en alle nieuwtjes en snu kijken." Overdag zullen vooral vrouwen del bezoeken, weet de organisatie uit ei Maar in de avond willen die ook no eens terugkomen met hun mem. „Ei weekend komt vaak het hele gezin i Femina." Feminia van tot en met 15 oktober, 11' en 19-22.30 uur (zo 11-17), in Ahoy. En 17,50 gulden en 12,50 (kind). HET WEER Actief buiencomplex Met luchtdrukdalingen tot bijna tien hecto- pascal (millibar) in drie uur en gutsende re gens trok een actieve depressie gisteren de Britse eilanden binnen. West Freugh, op het eiland van Man, tapte overdag maar liefst 59 millimeter af en in het noordwes ten van Frankrijk kwam La Hague uit op 36 millimeter. Tijdens de afgelopen nacht bevond het ze nuwcentrum van de depressie zich boven Schotland. Daar was de druk gezakt tot 977 millibar. Ter hoogte van IJmuiden lag om 8 uur een tweede actiecentrum van 980 milli bar dat samen met een frontensysteem naar het noorden tot noordoosten trok. De fronten hebben in de nacht en vroege och tend regen veroorzaakt maar erg groot wa ren de hoeveelheden niet. Op Schiphol viel 5, op Valkenburg 6 millimeter. Ook de zuidoostenwind sprong niet echt uit de band. Wel kwam over de zuidelijke Noord zee een actief buiencomplex dichterbij. Om 6 uur rapporteerde het Vlaamse Oostende zwaar onweer. Voor de komende nacht en morgen is een volgende actieve depressie van belang. Het systeem, waarin de restanten zijn opgeno men van de tropische storm Leslie die in een eerdere fase werd geïnspireerd door de orkaan Keith (het kan verkeren!), diept bo ven Engeland uit tot omstreeks 965 hecto- pascal. Fronten van het lagedrukgebied veroorza ken de komende nacht en morgenochtend flink wat regen en morgen later op' e gaan er buien vallen: vooral in de ki bieden. Af en toe is er ook zon en hi f 's middags een graad of 12. De mee e dacht gaat echter uit naar het wind) de depressie. Langs onze kust kom! nacht en morgen overdag een storn zuiden, later zuidwestenwind te sta f ge tijd stormkracht 9 mag niet wonj gesloten. Op donderdag en vrijdagl e meert de atmosfeer geleidelijk. Voö f vrijdag zijn de regenkansen echteri e groot. Dat komt door de vorming i/j frontale storing. In het weekeinde v e rustig en droog verwacht. Boven he n Noordzeegebied bouwt zich namel e hogedrukgebiedje op. Ook in de modderige volkstuin zijn laarzen onmisbaar. ARCHIEFFOTO ANNETTE LAMEIJER

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10