eiden Regio 'Raad mist informatie' TIEL dronk Persoonlijke aandacht op verregende Wetenschapsdag n glaasje op e Meelfabriek Leiden heeft al een geweldscoördinator Informatielijn over jeugd en depressie g van de Ouderen over ilticulturele samenleving Leiden wil meepraten over proefveld voor gen-aardappelen NDAG 9 OKTOBER 2000 HERMAN JOUSTRA ichting Industrieel Erf- eiden (STIEL) is opgeto- ver de beslissing van de enst voor de Monumen- rg het grootste deel van de ibriek tot rijksmonument roepen, tegen het advies Leidse gemeenteraad in. aal als een verrassing het bericht niet, zegt Sengers, voorzitter van ,Ik moet zeggen dat ik al ale tijd optimistisch was. •bben altijd sterk geloofd e eigen argumenten." optimisme werd nog gro- gt Sengers, na de uitspra- iran staatssecretaris van Rik van der Ploeg ruim r geleden, bij de uitrei- an de Nationale Industri- 'goedprijs 1999 aan Stiel, er Ploeg prees de jaren- strijd van de organisatie iet behoud van de Meelfa- ,Dat was een goed teken. iemt wel eens wat door ireldje van de monumen- en het ministerie van r. Maar je weet het pas als zo'n beslissing valt. iben er dit weekeinde in een glaasje op gedron- ijksdienst voor de Mo- itenzorg mag gebouwen de status van rijksmonu- geven als ze ouder zijn jfüg jaar. Daarom hebben silogebouwen, uit 1955 en het magazijn uit ie status niet gekregen, idienst vindt de twee si- [hter wel van grote waar- leen het magazijn wordt het oogpunt van archi- rhistorie nauwelijks bij- r gevonden. Sengers, die met STIEL de aanvraag Rijksdienst indiende om hele complex op de mo- itenlijst te zetten, kan inden in die zienswijze. ui| oef daaruit dat de beide silo's - als die er over tien jaar nog staan - ook de status van rijksmonument zullen krijgen. En wat het magazijn betreft, als dat mocht verdwijnen, zijn we daar niet echt rouwig om." Sengers vindt het belangrijk dat de Meelfabriek nu eindelijk als een geheel wordt gezien en niet als een verzameling losse gebouwen. „Maar het is be langrijk om daar dan ook naar te handelen en met goede plan nen voor hergebruik van de ge bouwen te komen. Het zou in dat verband zinnig zijn als de gemeente een stedenbouwkun dig rapport laat maken van het hele gebied. Per slot van reke ning vormt het complex een brug tussen de historische bin nenstad en het ontwikkelings gebied Leiden-Noord. En mis schien doet eigenaar Meelhat- tan er verstandig aan het com plex te verkopen of iemand in de arm te nemen die wél erva ring heeft met dergelijke pro jecten. Want Van der Wiel (één van de twee directeuren van Meelhattan, red.) heeft nooit de indruk gewekt het complex als één geheel te zien en alle ge bouwen te willen hergebrui ken." A. van der Wiel van Meelhat tan VOF laat heel andere gelui den horen. „Wij zijn blij met de beslissing van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Ons uitgangspunt is altijd herbe stemming geweest. We wisten het al een tijdje, wij hebben er ook mee ingestemd. Dat er nu eindelijk duidelijkheid over de toekomst is, is alleen maar ver heugend. Want gezien de staat van sommige gebouwen, is het duidelijk dat er snel wat moet gebeuren." Op dit moment is Meelhattan druk doende archi tecten te werven voor het pro ject. Het zalnog wel een paar maanden duren voor de eerste plannenop tafel liggen, zegt Van der Wiel. LEIDEN WIM KOEVOET De koepeldeuren stonden wa genwijd open voor het publiek. Maar de koepels zelf, waarin de sterrenkijkers van de Sterre- wacht staan opgesteld, moesten uitgerekend op Wetenschaps dag dicht blijven vanwege het hondenweer. Niet alleen het programma had gisteren te lijden onder de aanhoudende regenval. Ook de publieke belangstelling voor de tentoonstellingen en activitei ten bij de Sterrewacht, Hortus Botanicus, het Anatomisch Mu seum en het Huygenslaborato- rium/Oortgebouw liet veel te wensen over. Voor de organisatoren van de Leidse universiteit was dat wel licht een teleurstelling. Voor de belangstellenden die het slech te weer trotseerden was er het voordeel dat ze bijkans per soonlijke aandacht kregen van de medewerkers van de univer siteit. De 'standhouders' stortten zich gretig op eenieder die zijn pas ook maar even inhield. Zo ook J. Odekerken, secreta ris van de Vereniging Werk groep Sterrewacht, die direct leegloopt over de 'unieke' deal die de universiteit in de jaren zeventig met een 'stelletje ama teurs, wij dus' sloot. „Voor on derhoud van al die mooie kij kers is te weinig geld. De Rijks gebouwendienst kampt altijd met tekorten. Het onderhoud is De Sterrewacht moest de koepels waarin de sterrenkijkers staan, vanwege het hondenweer gesloten houden. daarom aan ons overgelaten. En als beloning mogen we er af en toe doorheen kijken. De le den repareren en poetsen dat het een lieve lust is en toch moet ik ze elk jaar weer vragen om hun contributie te betalen." Zelf zorgt de secretaris zo om de vijf jaar voor een huzaren- GroenLinks klaagt in politiek café LEIDEN WIM KOEVOET idse Dag van de Ouderen heeft dit jaar als thema de multi- ele samenleving. Er is een tentoonstelling over 'ouder wor- ereldwijd'. Hierin staan de levens van ouderen uit China, Su- voormalig Nederlancfs-Indië, Turkije, Marokko en Neder- entraal. Na de opening door wethouder Buijink volgt de uit- in de schrijfwedstrijd voor 50-plussers en worden de teksten winnaars voorgelezen. Een groep jongeren voert Hindoe- 1 dansen op, waar aanwezigen aan mee kunnen doen. De ndag is op zondag 15 oktober van 13 tot 18 uur in het Leid- shuis. Toegangskaarten a 7,50 gulden zijn verkrijgbaar bij se Welzijnsorganisatie aan Breestraat 117. Leidse raadsleden krijgen dikwijls niet de informatie waar ze om vragen. Soms worden ze van het kastje naar de muur gestuurd, soms weigeren ambtenaren hun me dewerking. De gebrekkige informatievoorziening is deels te wijten aan organisatorische problemen, maar het ge beurt ook dat de betrokken wethouder geen pottenkij kers kan gebruiken. Van den Bosch, aanstaand fractie voorzitter van GroenLinks, trok gistermiddag de aan dacht met deze klacht, tijdens een discussie georgani seerd door de Stichting Politiek Café, over de rol van het gemeentebestuur. 'open systeem'. „Maar raadsle den beseffen dikwijls niet hoe veel tijd ermee is gemoeid om iets uit te zoeken. Ambtenaren krijgen al veel opdrachten van het college. Als daar nog eens 39 opdrachtgevers (lees: raads leden, red.) bijkomen dan is dat vrij lastig." Van den Bosch hield zijn klacht overeind. „Ik krijg de stukken voor een week met ver gaderingen van de raadscom missies pas op de vrijdagavond ervoor. Dan kun je moeilijk nog gaan bellen. Verder zijn er nog Het raadslid heeft meer dan eens meegemaakt dat hij werd doorverwezen naar het college maar ook daar niet verder kwam. „Dan kun je nog schrif telijke vragen stellen maar de beantwoording duurt weken en dat is voor kortlopende actuele zaken niet zo handig", aldus Van den Bosch. Volgens PvdA-wethouder Hillebrand hebben raadsleden wel degelijk 'vrije toegang tot informatie' en kent Leiden een altijd wethouders die weigeren de naam van de ambtenaar die een bepaald onderwerp behan delt in de stukken te vermelden. Pas op maandag kun je je zoek tocht beginnen. Maar grote be reidheid om je te helpen is er niet. Als je je informatie uitein delijk in de raadscommissie probeert te krijgen, wordt je vraag afgedaan als een techni sche vraag en die mag je in een commissie officieel niet stellen. En dan heb je dus nog steeds geen antwoord." Wethouder Hillebrand wees erop dat raadsleden recht heb ben op informatie en dat Van den Bosch die dan ook gewoon moet opeisen. „Ik zou zeggen: dien een motie in." Na afloop van de discussie verklaarde het raadslid van GroenLinks dat hij zeker met een motie zal komen als hij 'daartoe wordt uitgedaagd'. Hij neemt de kwestie hoog op. De slechte informatievoorzie ning heeft de fractie van Groen Links onder meer parten ge- meen te Leiden is op zoek een geweldscoördinator. en moede, omdat de cri- liteit hier op een ver gelijke manier uit de ren loopt. Van de man of wordt verwacht dat hij in overleg met politie, ho rn gemeentelijke diensten ter len uitwerkt om het ge- terug te dringen. En dat ld is de spuigaten uitgelo- 'aio blijkt uit politiecijfers oi le maanden mei tot en ugustus. Vooral rond de ve Beestenmarkt en de tussen de Breestraat en iterskerk. Ook het aantal iginbraken en de drugs- ist nemen schrikbarend Ie geweldscoördinator volgens burgemeester Jan' ia een persoon zijn die 'in ild werkt' en ter plekke op tspots geregeld pools hoogte neemt. Binnenkort gaat de gemeente op zoek naar deze alleskunner. Verspilde moeite, want in Lei den loopt al zo'n factotum rond. Wij hebben de juiste kan didaat al op het oog. Want was het niet nachtburgemeester Hans Wolting die in zijn verkie zingsprogramma aankondigde het geweld op straat hard te willen aanpalcken? Was het niet Wolting die vervolgens samen met zijn volgelingen wegens il legaal posterplakken tijdens die verkiezingscampagne op het politiebureau belandde? Was het niet Wolting die vorig jaar bij een collega-journalist een ruitje intikte? Was het niet Wol ting die dit voorjaar de opening van 't Fust van Leiden, voor heen 't Vattegat, aan de Garen- markt verstoorde? Was het niet de politie die tijdens Euro 2000 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. El Pablo Cabenda en Eric voor Woltings café een illegaal neergezet biertapeiland van de straat verwijderde omdat de ei genaar dat weigerde? En waren het niet Wolting en zijn kiezers die eind vorige maand het An- tonius Zalencentrum in een bloederige puinhoop verander den na frauduleus verlopen verkiezingen om het nachtbur gemeesterschap? Het leverde Wolting de hoon op van de rest van de aanwezigen die massaal 'Milosevic, Milosevic' scan deerden toen hij het podium betrad. Uiteraard doelend op Woltings vermeende verkie zingsfraude waarvan de voor malige Joegoslavische presi dent het schaamrood op de ka ken zou hebben gekregen. Kortom, met zo'n onberispelij ke staat van dienst, gepokt en gemazeld in de horeca en ook niet te beroerd de forse knuis ten eens uit de mouwen te ste ken, is Wolting de aangewezen persoon. Niemand hoeft meer te zoeken. Leiden hééft al een ge weldscoördinator. Portaal Een nieuwe verhuurder, een nieuw logo en voortaan een gratis servicenummer. De klan ten van woningbouwvereniging Leiden konden eerder dit jaar hun geluk niet op. Onder hoe de van de puissant rijke nieuwe eigenaar Portaal uit Nijmegen zou het leven een stuk beter worden. Iedereen kreeg zelfs een gratis sleutelhanger om dat feit te vieren en om het gratis nummer altijd bij de hand te hebben. 'U kunt er terecht voor al uw vragen en reparatiever- zoeken' beloofde Portaal. Hans Wolting: naast nachtburgemeester ook geweldscoördinator? Dat eerste klopt, maar degene bij wie in de woning iets te re pareren valt, heeft pech. Zodra de ijzige stem op het bandje de opdracht geeft de voorkeur- toets voor de reparatie-afdeling in te drukken, wordt de beller eruit gegooid en wordt de ver binding verbroken. Tien keer bellen, op verschillende dagen, levert steeds het zelfde resul taat op. Maar goed, het is na tuurlijk wel gratis. Dan maar eens de andere afdeling gepro beerd, waar ze alle vragen be antwoorden. „Ja, het is erg druk en we hebben maar twee lijnen. En er zijn inderdaad wat problemen met het 0800-num mer", zegt de vraagbaak van Portaal Leiden. „Probeert u het later nog eens, of, ik mag het eigenlijk niet zeggen, komt u zelf even langs", luidt het wel gemeende advies. Er is bij nader inzien overigens nog een ander nummer, niet gratis natuurlijk, dat kan wor den gebeld. Alleen zitten daar dezelfde servicemedewerkers ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN achter die ook al via het 0800- nummer niet zijn te bereiken. En de in-gesprektoon is niet gratis. De aanhouder wint uiteinde lijk. Een herhaaltoets is een goede uitvinding. De service is ook vlot. De reparateur kan volgende week al langskomen, maar als je hem 's ochtends wilt hebben, dan wordt het drie dagen later. Inderdaad, een he le verbetering. ERIC-JAN BERENDSEN HANS JACOBS FOTO HIELCO KUIPERS stukje. Dan vervoert hij in de achterbak van zijn auto een lens met een waarde van min stens 500.000 gulden naar het Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf in Oegstgeest. Daar krijgt dit zeer kostbare, door luchtverontreiniging aan getaste stuk glas een speciale behandeling. „Ik hoop maar dat de afdeling die dat doet niet naar Den Helder verhuist. Ik moet er niet aan denken dat ik daar helemaal naartoe moet rij den." Op de zogeheten Science Trail van de faculteit der Wis kunde en Natuurkunde komen vooral gezinnen met jonge kin deren af. Die kunnen zelf klaplampen maken, die aan gaan als je in je handen klapt, of een deurbelorgel. Of een leu gentest ondergaan, die volgens de standhouder 'niet superbe trouwbaar' is. Dan is er ook nog de stapeltruc waarbij je moet proberen aan de rand van een tafel plankjes zodanig op te sta pelen dat één plank er volledig uitsteekt. „Nut voor de mens heid heeft dit nog niet", zegt een student. „Maar het is wel leuk." Dat geldt ook voor de wed strijd kaars uitblazen. Door hard op de achterkant van een soort speakerkast te slaan, pro beert een meisje een branden de kaars die op zo'n vijf meter afstand staat, te doven. Ze slaat niet hard genoeg. „Denk aan school", moedigt een student haar aan. „Ik denk wel aan mijn broertje", zegt ze. En ze ramt de kaars in een keer uit. speeld bij de coffeeshopskwes tie en bij de vergunning voor een proefveld voor genetisch gemanipuleerde gewassen. „Ik vind het jammer dat ik over dit onderwerp de degens moet kruisen met Hillebrand want hij en wethouder Laurier van GroenLinks zorgen juist wel voor tijdige en goede informa tie", zegt Van den Bosch. „Ik ben veel minder te spreken over informatie over kwesties uit de portefeuilles van de bur gemeester en van wethouder Pechtold van D66. Vooral de laatste heeft er een handje van alles in eigen hand te willen houden. Hij heeft liever niet dat raadsleden met ambtenaren praten over zijn beleidsterrei nen. Hij is ook degene die de namen van behandelend amb tenaren onvermeld laat. Ook vind ik het jammer dat al die raadsleden van andere fracties die net als ik al tijden klagen over de gebrekkige informatie voorziening er vanmiddag niet zijn." LEIDEN WIM KOEVOET Leiden gaat bij minister Pronk van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieube heer aandringen op een de mocratischer gehalte van de procedure bij het verlenen van vergunningen voor proef velden voor genetisch gema nipuleerde gewassen. Het col lege van burgemeester en wethouders laat dit weten in antwoord op vragen van Ter Harmsel en Van den Bosch van GroenLinks. De twee raadsleden dringen er bij het college op aan dat de gemeenteraad over de ver gunning mee mag praten. Ze willen ook dat voor omwo nenden van zo'n proefveld een inspraakprocedure in gang wordt gezet. De huidige gang van zaken laat dat echter niet toe, schrij ven burgemeester en wethou ders, die zelf net zo min als GroenLinks te spreken zijn over 'dit weinig democrati sche element in de wettelijke procedure'. Ze willen van Pronk weten of deze ook niet vindt dat de procedure aan herziening toe is. Een bedrijf dat een vergun ning van het rijk heeft gekre gen, zoals Advanta, dat een proefveld in Leiden wil, hoeft de plek alleen maar aan te melden bij de rijksoverheid. Binnen twee weken na deze melding kan het beginnen met de werkzaamheden. Al leen de gemeente - en dus niet de locatie - wordt open baar gemaakt. Na het aanmel den van de locatie heeft de vergunning rechtskracht en kunnen er geen juridische stappen tegen worden geno men. Uit de antwoorden blijkt ook dat hoewel het rijk een vergunning voor zo'n proef veld in Leiden heeft verleend, het er nog niet is. Volgens het college geeft de vergunning houder - het eerdergenoemde bedrijf Advanta - het project een zeer lage prioriteit en is de kans groot dat een streep door het plan wordt gehaald. Zou Advanta tegen de ver wachting in toch een proef veld voor genetisch gemodifi ceerde aardappelen in exploi tatie willen nemen, dan voor ziet de gemeente grote pro blemen bij het vinden van een geschikte locatie. Het veld moet passen in het bestem mingsplan „en in Leiden is grond met de voor een derge lijk project noodzakelijke landbouwbestemming zeer schaars". De vragen van GroenLinks over proefvelden voor gene tisch gemanipuleerde gewas sen komen voort uit bezorgd heid. Stuifmeel van dergelijke gewassen komt via de open lucht in aanraking met stam pers van 'schone' gewassen, stellen de twee raadsleden. Voor de consument is het daardoor moeilijk om verze kerd te zijn van niet-gemani- puleerd voedsel. Besmettin gen door gemanipuleerde ge wassen kunnen voor boeren die 'schone' producten willen leveren, rampzalig zijn. De Rijngeest Groep opent mor gen, 10 oktober, een eenmalige hotline voor mensen met vra gen over jongeren en depressie. Tussen 10.00 en 15.00 uur zit ten deskundigen in de vestigin gen van de Rijngeest Groep in Leiden, Alphen aan den Rijn en Katwijk klaar om vragen te be antwoorden. Ook kan er gebeld worden met een hotline bij Cu rium, Academisch centrum voor Kinder- en Jeugdpsychia trie. De Rijngeest Groep, een organisatie voor geestelijke ge zondheidszorg in Zuid-Holland Noord, sluit zich hiermee aan bij de landelijke campagne 'Dipje of depressief?' van de Stichting Dag voor de Geestelij ke Volksgezondheid. De stich ting wil meer aandacht voor het probleem 'depressie bij jonge ren'. Op maandag 16 oktober om acht uur 's avonds organiseren de GGD Zuid-Holland en Kin der- en Jeugd-GGZ een infor matieavond in I.eiden over jon geren en depressie voor ouders van jongeren tussen 12 en 18 jaar. De Rijngeest Groep en de GGD hebben scholen voor voortgezet onderwijs in de re gio benaderd met informatie materiaal en het verzoek om aandacht te besteden aan het thema 'jongeren en depressie'. Hotline: Leiden: 071-5239555, Katwijk: 071-4029611, Alphen aan den Rijn: 0172-460390, Cu rium: 071-5159666. Informatie avond: Roodenburgerstraat la. Leiden. Vliet Hardy Schuttersveld 9 Postbus 953 2300 AZ Leiden Tel(071) 568 58 58 Fok: (071)522 51 51 I E mail vllet.hardy@planet.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9