Luchtvloot verdubbelt in 20 jaar Stijgende inflatie eet groot deel spaargeld op 'Nederlander blundert wat af bij sollicitaties' Economie Miljoeneninjectie in Westlandse druiven GM en Fiat hebben nu interesse voor Daewoo ANDAG 9 OKTOBER 2000 n apanse verzekeraar bijna bankroet j(Y0^ De Japanse levensverzekeraar Chiyoda Mutual Life In- rance dreigt ten onder te gaan. Het concern deed vandaag beroep op de wet die bedrijven beschermt tegen schuldei- Als er geen redding komt, betekent dat het grootste faillis- nenT in de Japanse verzekeringssector van na de oorlog, iyoda zit met schulden van 68 miljard gulden. De problemen ,1 ontstaan door tegenvallende beleggingsresultaten, waar- or het steeds moeilijker werd uitkeringen te doen. Bovendien >den de laatste jaren veel mensen hun polis op, omdat al ideijk was dat Chiyoda niet goed draaide. Chiyoda pleegt »rl;g met buitenlandse verzekeraars. Mogelijk biedt het Ame- aanse AIG uitkomst. terpaint staat nog in de grondverf iDA» Het Goudse bedrijf Sterpaint, dat verf produceert op as van regenwater, kampt met een aanloopverlies van 3,5 oen gulden. De komende maanden wordt besloten of het rijf zelfstandig wordt voortgezet, of als afdeling van een be- ande verffabriek doorgaat. Bij Sterpaint, een dochteronder- ning van de werkvoorziening Sterrenborgh, werken tien nsen. Diverse gemeenten rond Gouda nemen deel aan het ject. Sterpaint blijft hopen aan het einde van 2000 alsnog der te kunnen op eigen kracht. TNO heeft zijn goedkeuring lecht aan de nieuwe verf waarvoor geen oplosmiddelen no- zijn. jrveillant vervangt NS-conducteur gem* De NS willen surveillanten met weinig bevoegdheden ;tten om het tekort aan conducteurs op te vangen. Het nieu- type NS'er gaat mee met mobiele controles en assisteert bij sluiten van de deuren van zeer lange treinen. Nu voeren al- 'echte' conducteurs deze taken uit. De functie-eisen voor ducteurs zijn zo hoog, dat veel te weinig sollicitanten door selectie komen. Het tekort aan conducteurs is daardoor, als- door het hoge ziekteverzuim, nijpend. Personeel kan nau- ijks een snipperdag opnemen. De surveillanten hebben geen poringsbevoegdheid, zoals conducteurs. iab haalt 130.000 'foute auto's' terug :holm Saab haalt 130.000 auto's terug wegens een fout in dektronica. Het gaat om de gehele 9-5-serie die in 1998 en 9 op de markt zijn gebracht, aldus een woordvoerder van bedrijf. De zegsman benadrukte dat de fout geen effect op reiligheid heeft. Door corrosie kan de motor echter proble- vertonen of er helemaal mee ophouden. Volgens Saab is out veroorzaakt door een toeleverancier. Saab is een onder van het Amerikaanse General Motors. ito's op waterstof zijn nog ver weg :sburg De productie van auto's die op alternatieve brand- fen rijden, is nog lang niet rendabel. Volgens Porsche-direc- Wiedeking is de Duitse autoindustrie al flink ver met de on- toeken naar alternatieven, zoals waterstof, maar de serie- ductie van auto's die op dergelijke brandstof rijden laat in geval nog op zich wachten, omdat het bedrijfseconomisch niet de moeite waard is. De komende tierrjaar rijden er dus geen Porsches op waterstof. VY met stedentrips naar buitenland iCHENDAM Een bezoekje aan het 'paleissie' van tante Riet in iterdam, een trip door de Haagse Schilderswijk en een City ri door Rotterdam. Met deze en nog tientallen andere ar- ;ementen wil VW Vakanties de concurrentie aangaan met en als Parijs, Brugge, Antwerpen, Berlijn en Londen. VW anties heeft daarom in samenwerking met Toerisme Re- itie AVN de stedenreisgids City Breaks uitgebracht. Daarin zeventig arrangementen gebundeld die voeren langs de vijf en Groningen, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Maas- ïntal banen in VS flink gegroeid hingtonIn de Verenigde Staten zijn er de afgelopen maand 000 banen bijgekomen. De groei is groter dan was voorzien; erwachting was een stijging van 230.000. Het ministerie van idel liet tevens weten dat de daling van het aantal banen in ustus is herzien van 105.000 tot 91.000. De werkloosheid m de afgelopen maand uit op 3,9 procent van de beroeps- jlking, het laagste percèntage sinds april. In augustus stond werkloosheidspercentage op 4,1. De onverwacht sterke ba- groei doet vermoeden dat de Amerikaanse economie nog d op volle toeren draait. nzet industrie stijgt veertien procent .en» De omzet van de Nederlandse industrie is in juli en au- us met veertien procent gestegen. De toename komt gro- eels door een stijging in de afzetprijzen, die in die periode elf procent aandikten. Het Centraal Bureau voor de Statis- (CBS) constateert verder dat de buitenlandse omzet sterker it dan de binnenlandse. SV: Plan Hoogervorst onuitvoerbaar erdam Het wetsvoorstel van staatssecretaris Hoogervorst iale zaken en werkgelegenheid) om de WAO- en de WW-uit- tg voortaan te baseren op het aantal gewerkte jaren is voor- og onuitvoerbaar. De administratiesystemen van de uitvoe- iinstellingen blijken nog niet geschikt voor deze nieuwe be ning van de uitkering. Deze week stuurt het Landelijk Insti- Sociale Verzekeringen (LISV) een brief met die strekking de staatssecretaris. Het instituut is verantwoordelijk voor itvoering van de WW en de WAO. Volgens destuurster Jon- us hebben de uitkeringsinstanties het al druk genoeg met de ilgen van het nieuwe belastingplan, de euro en de fusie tot uitvoeringsinstelling. Vliegtuigbouwer Boeing becijfert toename tot 32.000 vliegtuigen Over twintig jaar zullen de gezamenlijke luchtvaartmaat schappijen over de hele wereld bijna 32.000 vliegtuigen bezitten. Dat zijn er twee keer zo veel als nu. In de zater dag verschenen marktstudie van Boeing, een van de grootste vliegtuigfabrikanten ter wereld, staat dat het luchtverkeer jaarlijks 4,8 procent groeit. In Europa en Amerika gaat de groei iets langzamer, in Azië wat sneller. seattle anp Boeing-topman Allen Bailey bij de verbeterde 737-versie. foto reuters voor zo'n 1,5 biljoen dollar (3,7 biljoen gulden) aan nieuwe toe- Om iedereen te kunnen vervoe- stellen aanschaffen. Want niet ren zullen de luchtvaartmaat- alleen zal de 'wereldluchtvloot' schappijen de komende jaren met 16.000 toenemen, er moe ten de komende twintig jaar ook nog eens ruim 22.000 toe stellen vervangen worden. Boeing denkt dat de maat schappijen vooral behoefte hebben aan kleinere toestellen. Passagiers hebben een hekel aan overstappen en daarom zullen de vervoerders steeds meer directe verbindingen aan bieden. Meer vluchten, maar met kleinere toestellen. Deze zienswijze verschilt van die van de grootste concurrent, Airbus. Het Europese conglo- wageningen Op de wijngaard de Wageningse Berg oogstten vrijwilligers dezer dagen de eerste druiven. De commercieel werkende biologische wijnboeren Jan en Els Oude Voshaar verwachten dit jaar ruim 500 liter wijn te kunnen maken. De druiven zijn door een goed voor- en najaar vol gens de kwekers van veelbelovende kwaliteit. Wijngaard de Wageningse Berg heeft sinds 1991 geëxperimenteerd met nieuwe druivenrassen die resistent zijn tegen meeldauw en geen chemische bestrijdingsmiddelen nodig hebben. Het is gebleken dat deze rassen zeer geschikt zijn voor wijnbouw in Nederland. foto anp michiel wiinbergh naaldwijk gpd Een onbekende geldschieter steekt miljoenen in de druiventeelt in het Westland. Dit meldt de voorzitter van de stichting De West landse Druif. Deze stichting is dit jaar begonnen met het klein schalig verkopen van druiven onder de merknaam en het logo Westlandse Druif. De stichting, die de naam van de geldschieter niet bekend wil maken, zoekt nu een locatie van zo'n twee hectare voor een 'West landse druiventuin'. Daar zouden niet alleen historische kassen moeten worden gerealiseerd, maar ook een horecagelegenheid, een verkoopruimte, een aanlegplaats voor boten en voldoende parkeerruimte. Er is al een begin gemaakt met het aanplanten van stekken. Het gaat om varianten zoals Frankenthaler, Black Alicante, Muscaat en Golden Champion. Druiventeelt heeft in het Westland decennia lang plaats gevonden, maar was de laatste jaren vrijwel verdwe nen. Het product was niet langer te exploiteren. 'UPC lijft Duits kabelbedrijf in' frankfurt opa den haag gpd Het sterk opgelopen inflatiecij fer dat het Centraal Bureau voor de Statistiek afgelopen vrijdag bekend maakte, neemt een flinke hap uit het spaargeld. Als het inflatiepercentage wordt afgetrokken van de rentever goeding, stijgt het spaartegoed nog maar nauwelijks. Spaarders die tien mille bij een bank willen stallen zonder beperkende voorwaarden, zijn het best uit bij de Finansbank. Deze bank keert een rente uit van 4,8 procent. Als daar het jongste inflatiepercentage van wordt afgetrokken - in septem ber bedroeg dit 2,9 procent - dan blijft een winstje van 1,9 procent over. De meeste spaarders moeten het met een veel lagere rente doen. De meeste rentetarieven zitten tegen de vier procent, zo dat ze er rekening houdend met inflatie bijna niks op vooruit gaan. Spaart men veel, dan moet dit jaar ook nog inkom stenbelasting worden betaald over de rente. Volgend jaar wordt een nog hogere inflatie voorspeld van 3,5 tot 4 procent. Dan is ook sprake van een nieuw belas tingregime. Voor spaartegoed, boven een bepaalde vrijstelling geldt dan een belastingtarief van 1,2 procent. Dit tarief, op geteld met het inflatiecijfer, zou spaarders wel eens kunnen be roven van al hun rentevoordeel, of erger. Het omgekeerde effect doet zich voor met mensen die grote schulden zijn aangegaan. Zij zien hun schuld nu in eens snel minder waard worden. Dat gaat in het bijzonder op voor men sen die een hypotheek op een woning hebben. Deze categorie wordt niet alleen geholpen door geldontwaarding, maar ook door de fiscus via de hypo theekrenteaftrek. De reëel betaalde rente kan in sommige gevallen bijzonder laag uitkomen, zeker als men het maximale rentevoordeel kan genieten. Een woningbezit ter die nu zes procent betaalt op zijn hypotheek, kan daar 2,9 procent inflatie aftrekken, plus 2,4 procent als hij veertig pro cent inkomstenbelasting be taalt (het rente-voordeel). In dat geval resteert een reële ren te van slechts 0,7 procent. Baan zoeken over de grens is geen makkie idam gpd ïandtasje dat niet bij de nen past is fataal voor een tatiegesprek in Italië. Een sollicitatie vinden werkge- n Oostenrijk zéér brutaal, ie naar een Amerikaans f een curriculum vitae tuurt zonder het woordje ved' (bereikt) erin, be- meteen op de stapel 'on- Jssant'. Veel Nederlanders >refa '"Citeren naar een baan proi grens worden afgewe idt mdat ze blunder op blun- X aPelen >uid( t komt omdat ze spelre- an het solliciteren in het fende land niet kennen", Nannette Ripmeester, op het gebied van wer- het buitenland. Al zo'a ar helpt ze mensen en ven hun weg te vinden op ernationale arbeidsmarkt, e bekleed ze dat voor de Euro- •ommissie, nu via haar ei- edrijf Expertise in Labour ity. Ripmeester heeft ves- en over de hele wereld en zowel informatie over werken als wonen in andere landen. Veel werknemers zullen over de grens gaan werken na de in voering van de euro, is de ver wachting. Nu werkt in Europa slechts 1,5 procent van de be roepsbevolking in het buiten land. Maar salarisstructuren worden straks doorzichtiger en langzamerhand worden belas tingsystemen en stelsels van so ciale zekerheid meer op elkaar afgestemd. „Daardoor wordt het zowel voor werknemers als voor werkgevers makkelijker." Spanje is nu al favoriet bij Nederlanders. Vooral managers met internationale ervaring en mensen die iets afweten van in formatietechnologie maken er goede kans op een baan. „Als je er tenminste op de juiste wijze solliciteert", zegt Ripmeester. Dat is nog een hele kunst, want in Spanje gaan sollicitaties heel anders dan in Nederland. „Het is niet gebruikelijk om over een auto van de zaak, pen sioenen of bonussen te onder handelen. Je krijgt van de werk gever een totaalpakket aan pri maire en secundaire arbeids voorwaarden voorgeschoteld. Het salaris komt op het laatste moment pas aan de orde en je laat het aan de werkgever over om het onderwerp aan te snij den." Ook moeten baanzoekers met kleine kinderen goed na denken voordat ze zich in een Spaans avontuur storten. „De arbeidsmarkt daar is absoluut niet ingesteld op werknemers die een baan combineren met zorgtaken. Spanjaarden werken tot een uur of acht 's avonds en deeltijdbanen zijn er hoogst on gebruikelijk." In de Scandinavische landen zijn werktijden juist volledig af gestemd op werknemers met kinderen. Óm vijf uur rent ie dereen het bedrijf uit om hun kinderen van de crèche te ha len. Nooit zal een bedrijf na vie ren nog een vergadering plan nen. „Verdiep je dus altijd eerst in de taal en de gewoontes van het land voordat je solliciteert", luidt steevast het advies van Ripmeester. De cultuur van een volk heeft volgens haar enorme invloed op de manier waarop ze werken, en dus sollicitatiege sprekken afnemen. In Engeland zijn werkgevers heel pragmatisch en ze hechten veel waarde aan samenwerken. „Ze zullen bij het gesprek dan ook uitvissen of je in het team past." Duitsers zijn veel meer gericht op kennis en zijn heel formeel. „Wie een cv naar een Duits bedrijf stuurt moet alles opnoemen wat hij of zij ooit heeft gedaan. Zelfs als je ooit twee maanden op vakantie bent geweest, moet dat erop staan. Want zien ze een gat in je cv, dan wordt je daarop afgewe zen. En totaal anders dan in meraat heeft de bouw van een nieuw toestel aangekondigd, de A-3XX, dat met twee verdiepin gen over de volle lengte het grootste burgervliegtuig ter we reld moet worden. De grootste versie telt zo'n 800 zitplaatsen. Volgens Boeing is de markt voor dergelijke toestellen - Boeing zet er zijn eigen 747 Jumbo Jet met ongeveer 500 zit plaatsen tegenover - niet groot: slechts zes procent van de tota le investeringen. Boeing voorziet ook een groeiende markt voor dienst verlening rondom eenmaal aangeschafte toestellen, om de kisten zo lang mogelijk te kun nen benutten. Deze markt is volgens de fabrikant nog groter dan de nieuwbouwmarkt: 2,5 biljoen dollar in twintig jaar, zegt Boeing in de studie. De Amerikaanse megavliegtuig- bouwer wil zich dan ook meer en meer gaan richten op deze markt. Zo stoten steeds meer maatschappijen hun onder- houdspoot af. Na afhaken van onder meer Ford teur Lee Keun-young van de Fi nancial Supervisory Commis sion (FSC), de financiële toe zichthouder in Korea. Vorige maand zag Ford, dat exclusieve onderhandelingen over een overname van Dae woo had gevoerd, af van een definitief bod. Ook de combi natie van het Zuid-Koreaanse Hyundai en het Duits-Ameri kaanse DaimlerChrysler liet we ten niet geïnteresseerd te zijn. Daewoo Motor kwam eerder dit jaar te koop als onderdeel van een ingrijpende reorganisa tie bij het hele Daewoo-con cern. Er werd een veiling ge houden, waarbij Ford als beste kandidaat naar voren kwam. De gesprekken met Ford lie pen stuk op onder meer de te genvallende activiteiten van Daewoo in het buitenland en op moeilijkheden bij de her structurering van het bedrijf. In augustus wilde de Amerikaanse autoproducent zijn bod van bij na 17,5 miljard gulden nog ver lagen. General Motors (GM) en zijn Italiaanse partner Fiat praten met Daewoo Motor over de overname van het Zuid-Kore aanse autoconcern. De betrok ken partijen gaven vanochtend in Seoul een verklaring uit waarin staat dat ze besprekin gen zijn begonnen. Fiat en GM gingen in juli een strategische alliantie aan In eerste instantie kijken GM en Fiat de boeken van Daewoo in, aldus de verklaring. Het was de laatste tijd al duidelijk ge worden dat de twee belangstel ling hadden, zeker nadat Ford had afgehaakt. Daewoo heeft fabrieken in Zuid-Korea en in Oost-Europa. Gisteren al meldde het Kore aanse persbureau Yonhap dat 'GM een brief had gestuurd aan Oh Hogen, voorzitter van Dae woo's Herstructureringscom missie, met een intentieverkla ring het bedrijf te willen kopen'. Het persbureau citeerde direc- Pinkroccade wil TAS overnemen amsterdam anp IT-dienstverlener Pinkroccade wil branchegenoot TAS uit Baarn overnemen voor 729 mil joen gulden. Het automatise- ringbedrijf heeft een openbaar bod gedaan op alle uitstaande aandelen, zo maakte het bedrijf vandaag bekend. Beide direc ties hebben een akkoord be reikt. Ook enkele grootaandeel houdershebben inmiddels hun goedkeuring verleend. Mocht de overname slagen, dan stijgt het aantal werkne mers met 1.500 tot 7.700. De gecombineerde bedrijfsonizet bedroeg in het eerste halfjaar 365 miljoen euro 804 miljoen gulden). De gezamenlijke winst komt over het eerste semester uit op 22,3 miljoen euro (49 miljoen gulden). Kabelbedrijf UPC neemt voor 3,3 miljard gulden het Duitse kabelnetwerk Telecolumbus over van Deutsche Bank. Dat meldt weekblad Der Spiegel. Vorig jaar mei greep UPC naast zijn Duitse branchegenoot. De overname vloeit voort uit een rechtszaak die UPC aanspande bij het hof in Londen. UPC be schuldigde Deutsche Bank, die optrad als UPC's huisbankier, ervan Telecolumbus voor zijn neus te hebben weggekaapt. De Duitse bank overtroefde het bod van UPC van 1,46 miljard gulden met 220 miljoen en ging met het bedrijf aan de haal. Telecolumbus is met twee miljoen aansluitingen de twee de kabelmaatschappij in Duits land na het kabelnetwerk van Deutsche Telekom. DT ver kocht een deel van het kabelnet begin dit jaar aan Callahan As sociates. Spanje schrijf je al meteen in je sollicitatiebrief hoeveel je wilt verdienen." Amerikanen laten de sollici tatiebrieven en cv's scannen door een computer. Die haalt er woorden als achieved (bereikt), performed (presteren) en de monstrated (laten zien) uit. Staan die woorden er niet in, dan gooit de computer de brief op de stapel 'oninteressante kandidaten'. „Of nog erger: als je de brief typt op ribbeltjespa pier of in een apart lettertype (schuin, onderstreept) dan kan de computer het helemaal niet lezen." Oost-Europese landen als Po len, Hongarije en Tsjechië ra ken steeds meer in trek bij werkzoekenden. Veel multina tionals vestigen zich in die lan den omdat ze het gebied als springplank gebruiken naar de Europese markt. De taal is er lastig maar meestal een overko melijk probleem. „Wie een paar woordjes leert in de taal van het land en daarnaast Engels of Duits spreekt komt heel eind", zegt Ripmeester. FADIME ÖRGÜ Leeftijd: 32 Beroep: WD-Kamerlid Burgerlijke staat: alleenstaand Kinderen: geen Auto: Volkswagen Golf Hobby's: reizen, lezen, uitgaan, fietsen den haag janneke willemse De stofzuiger van WD-Kamer lid Fadime örgü had kuren. Na vijf minuten zuigen hield hij er steevast mee op „Als ik de stof zuiger een halve dag met rust liet, deed hij het vervolgens weer vijf minuten. Zo deed ik een week over het stofzuigen van de hele woonkamer." Daar om kocht ze onlangs een nieu we stofzuiger voor 150 gulden. Of haar laatste aankoop wel goed werkt, moet nog blijken, örgü heeft nog geen tijd gehad om hem uit te proberen. In de Kamer houdt örgü zich vooral bezig met vraagstukken rond arbeid en zorg. Zij bekijkt of de meest uiteenlopende ver lofregelingen - zoals zwanger- schaps- of ouderschapsverlof - voldoen. Andere aandachtsge bieden van de volksvertegen woordiger zijn onderwijs, me dia en cultuur. Ook is zij woordvoerder jeugdzaken. Het beste wat örgü ooit kocht is een boek van Mevlana Cela- leddin Rumi, een dichter uit de 13de eeuw. Het Kamerlid be wondert de schrijver, dichter en filosoof Rumi al jaren. „Hij is zo verschrikkelijk goed. Hij is be kend om zijn tolerantie. Hij heeft zo veel geschreven, hij produceerde boeken als water uit de kraan." Acht jaar geleden kon ze tij dens een vakantie in Turkije foto gpd cees zorn een mooie uitgave van zijn be kendste werk 'Mesnevi' op de kop tikken. „Toen ik in een mu seum was vertelde de directeur waar ik een kopie van het origi neel kon krijgen." Het boek is dus nieuw, maar ziet eruit als het boek van eeuwen geleden. „Het is zo mooi, je kunt er uren naar kijken." Het boek echt le- zen kan örgü niet. „Ik kan de Arabische letters wel lezen, maar de tekst begrijp ik niet. Het is net als met heel oud Hol lands, dat begrijpt nu ook nie mand meer." Het Kamerlid is heel makke lijk in aankopen, zegt ze zelf. „Ik ga niet de hele middag doen over het kopen van een stofzui ger. Daar heb ik gewoon geen tijd voor.". Ook al is ze een snelle beslisser, het leidt noo t tot een miskoop, örgü kan zich geen enkele tegenvaller herin neren. „Als er al iets mis is, zit er eigenlijk altijd nog garantie op het artikel. Of mag ik het nog terugbrengen." Haar geldadvies: „Kijk op in ternet naar koopjes. Je kunt op het web heel veel informatie over geldzaken vinden. Op geld.pagina.nl staan veel handi ge links naar pagina's met tips en adviezen." örgü denkt dat het vooral jongeren zullen zijn die haar tip kunnen gebruiken. „Die weten meestal wel hoe in ternet werkt."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7