'OM heeft geen zaak tegen gewezen IRT-informant' Binnenland 'Vijf tot zesduizend gulden per maand moet toch lukken' Terug in de tijd Kijkje in de cel Geen HIY-test voor verplegers Zuid-Afrika Eritrea-verhaal Kok vertoont zwakke plekken - NDAG 9 OKTOBER 2000 i tiers Somalische baby niet vervolgd De ouders van de uit het ziekenhuis meegenomen So- sche baby zijn niet strafbaar. Zij zullen niet worden ver- 1 voor het onthouden van medische verzorging aan hun Dat heeft de politie in Delft vanmorgen verklaard. De ou- lamen eind vorige week de baby mee uit het Reinier de Gasthuis in Delft. Volgens een politiewoordvoerder komt iker voor dat ouders hun kinderen verzorging onthouden, iet dat vaker bij sektes, zoals Jehova's Getuigen. In de jte gevallen grijpt de overheid dan in, tegen de wil van de •rs." Het veertien dagen oude kind heeft een darmaandoe- en is voor vocht afhankelijk van een infuus. Zonder dat toestand van de baby volgens artsen inmiddels kritiek sdaadverslaggever eist onderzoek ;um Journalist Peter r. de Vries eist in de zaak-Vaatstra iNA-onderzoek onder zo n 20.000 mannen. Om dat af te igen heeft hij een kort geding aangespannen tegen de staat, 'ries wil dat alle mannen tussen 20 en 45 jaar in een straal ijftien kilometer rond de vindplaats van het lichaam van jrmoorde Marianne Vaatstra worden onderzocht. Volgens igsdeskundigen is het waarschijnlijk dat de dader in de di- omgeving van Zwaagwesteinde woont. Justitie wil voorals- ;een groot DNA-onderzoek houden, omdat dit om princi- redenen niet zou kunnen. De actie van De Vries volgt op ileidooi van de ouders van het slachtoffer. De Vries vindt ri inderzoek gerechtvaardigd, omdat volgens hem in een /vi igclijke moordzaak in Duitsland de dader kon worden ge- lekeindeverkeer eist vijf levens yKj In het verkeer zijn afgelopen weekeinde vier mensen r' jkomen. In het dorp De Klomp kwam vrijdagavond een 22- v man uit Amersfoort om toen twee auto's botsten. Zater- 70 ïiddag verloor een vrouw het leven door een ongeval op de ussen de Moerdijkbrug en Zevenbergschen Hoek. De per- lauto waarin zij meereed, botste tegen een bus die met op de vluchtstrook stond. In Almere kwam in de nacht van dag op zondag een automobilist om toen zijn voertuig aangereden door een 34-jarige automobilist die waar- nlijk een rood verkeerslicht negeerde. Een 26-jarige auto- jlist uit Geldrop kwam zaterdagnacht in het Brabantse Dru- Dm het leven op de A59. De man verloor vermoedelijk de it over het stuur omdat hij te hard reed. Een 34-jarige man umansdorp is afgelopen nacht om het leven gekomen na jngeluk in Nieuw-Beijerland. Een inzittende, een 36-jarige rdamse, is met verwondingen naar het ziekenhuis ge it. el tips over vermiste advocaat ingen De politie heeft dit weekeinde 25 nieuwe tips bin- ;ekregen over de verdwenen Groninger advocaat Van Bins- ;n. De meeste zijn afkomstig uit de regio rond Hoenderloo, Van Binsbergen voor het laatst is gezien. De tips kwamen en nadat de politie van Apeldoorn via de lokale en regiona- :dia foto's had laten verspreiden van de vermiste jurist en jpvallende Alfa Romeo. Politiewoordvoerder Bouwkamp sIe politie in Groningen kon gisteravond nog niet veel zeg- ot iver de bruikbaarheid ervan. Sinds de verdwijning van de di caat op 31 augustus heeft de politie steeds rekening gehou- r e net vier scenario's, zegt Bouwkamp. ,,Het kan gaan om oding, een ongeluk of een misdrijf, of hij kan er bewust ml] nuit zijn geknepen. Voor geen van deze mogelijkheden en we harde aanwijzingen, al houden we er op dit moment ets meer rekening mee dat hij vrijwillig is verdwenen." :htpartij tussen Irakezen Bij een vechtpartij tussen Irakezen zijn gisteravond in het mtse Velp vier gewonden gevallen. Drie slachtoffers zijn jebracht naar een ziekenhuis. De politie weet niet wat de ïiding voor de vechtpartij was. Ook is nog onduidelijk wat nd ecies is gebeurd. Vijf Irakezen uit Den Haag molesteerden Irakezen die verblijven in een asielzoekerscentrum in Velp. k ;ebeurde toen de twee vlakbij het centrum wandelden. Bij chtpartij zijn messen gebruikt. De gewonden vielen in bei- de mpen. "t K tievoerders gooien taart j rdam De Amsterdamse wethouder Krikke (economische tv is gisteren 'getrakteerd' op twee taarten in haar gezicht, jjj alitie heeft de twee taartensmijters gearresteerd wegens e lijke geweldpleging. Krikke was samen met wethouder Ter t (ruimtelijke ordening) bij de laatste steenlegging van de lc|e :ofilering van de Nieuwendijk in de binnenstad. Twee ie. ien kwamen uit het publiek naar voren en smeten de lek- .(.j, jen naar de wethouder. De actiegroep Taarten zonder j 0 zen heeft de verantwoordelijkheid voor de taartaanslag op- Zij sympathiseert met het krakersbolwerk de Kalender en die op de nominatie staan te worden ontruimd. Vol de taartensmijters heeft de wethouder de traktatie ver- 30 we8ens haar gesjoemel in haar beleid rond de Kalender- 00 cn m de bij schietpartij in koffieshop ;hi rdam Bij een schietpartij in een koffieshop in Amsterdam 7X eren een 30- tot 35-jarige man om het leven gekomen. Hij ;t2 eed ter plekke. Een andere man raakte gewond. Hij is in 001 iekenhuis opgenomen. De schietpartij ontstond volgens ad ilitie tijdens een ruzie, waarbij een van de bezoekers op paald moment een vuurwapen trok. De aanleiding voor linÉzie is nog niet duidelijk. Na de schietpartij ging de schutter 'or idoor. oe :inreiziger mishandelt conducteur e 8 )nd* De politie heeft zaterdagmiddag op het ns-station in 11111 tond een 28-jarige Rotterdammer aangehouden. De man andelde in de trein van Eindhoven naar Helmond de con- ur. Dat gebeurde onmiddellijk nadat de conducteur de rdammer vroeg zijn kaartje te laten zien. De verdachte en schopte het slachtoffer. Op het perron in Helmond de man de conducteur opnieuw aan. Toen een vrouwelij- Uega tussenbeide wilde komen, probeerde de Rotterdam- laar tussen de trein en het perrpn te duwen. De inmiddels arschuwde politie wist hem te overmeesteren. De man is loten. Op zaterdag 28 en zondag 29 oktober 2000 in de Groenoordhallen Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs. De schakel tussen werken en leren, itemd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banen aanbod uit de regio! Gratis entree! ANP Algemeen Nederlands Persbure. Aanstormend talent op beurs voor carrièremakers amsterdam gpd „Ik ga zeker voor het grote geld, echt wel." Met haar vriendin bezoekt Martine Karsten (22) de beurs 'Carrièremaker' in de RAI in Amsterdam. De studentes van de Hogeschool voor Econo mie Studies (HES) zijn bezig met hun laatste jaar en oriënteren zich nu op een baan. Een ma nagementfunctie in de communicatie lijkt de dames wel wat. „Wij gaan absoluut carrière ma ken. Huisje-boompje-beestje stellen we zo lang mogelijk uit. Vijf tot zesduizend gulden per maand moet toch echt wel lukken." Tientallen bedrijven, naarstig op zoek naar per soneel, presenteerden zich het afgelopen week einde in de RAI aan jong, aanstormend talent. Werknemers werven via een advertentie in de krant is inmiddels een achterhaalde methode. 'Het moet klikken', zo klinkt het onder de carri èremakers. Hoewel ook Ikea, de Nederlandse Spoorwegen en verzekeringsbedrijven zich op de beurs pre senteren, is de nood in de informatie en com municatie technologie (ICT) het hoogst, zo blijkt. „De arbeidsmarkt is overspannen", zucht Mariska Linnenbank, adviseur werving selec tie van het automatiseringsbedrijf UCC Groep in Nieuwegein. „We zijn in een razendsnel tempo een sexy branche geworden. Tien jaar geleden was een IT'er een saai figuur waar je geen nor maal gesprek mee kon voeren. Dat stoffige ima go is weg, we staan nu voor glamour en snel geld verdienen." Juist door die 'snelle poen' kunnen ICT-bedrijven moeilijk ervaren mensen krijgen. Geschikte kandidaten gedragen zich vaak arrogant, omdat ze voor een topsalaris overal terecht kunnen. „Onze concurrent geeft zelfs een beginneling al rustig 4.900 gulden bru to per maand. Dat is bizar! Die gasten kunnen nog niets", vertelt Linnenbank. De Belastingdienst is wel een bedrijfstak waar aan nog steeds een duf imago kleeft. De recru- ters op de beurs doen hun best om vlot te zijn. Stropdassen zijn halverwege de dag afgedaan, en de stand is omheind met een heg: 'hier kun je groeien en bloeien'. Op jaarbasis heeft de Be lastingdienst 1.500 vacatures, van accountant tot bedrijfseconoom. „Mensen denken dat je bij ons de hele dag met je neus in een stapel papie ren zit en niets anders doet dan rekenen", ver telt recruter Hanneke Moonen (28). „Maar je kunt ook op controle gaan bij bijvoorbeeld grote horecabedrijven. Dan moet je meer zijn dan een grijze muis." Na de rondgang over de beurs moeten de stu dentes van de HES ook constateren dat er meer is dan een vet salaris. Maar de dames, met een tas vol bedrijfsprofielen onder de arm. laten zich niet van hun stuk brengen. Martine Kar sten: „Veel geld blijft belangrijk, ik heb niet voor niets zo hard gestudeerd. Wij worden echte za- kenvrouwtjes." Ex-CID 'ers weigeren justitie uit de brand te helpen Het openbaar ministerie (OM) zou in grote problemen verkeren bij de bewijsvoering in het drugsproces tegen de voormalige Haarlemse IRT-informant met de bij naam De Limburger. Het OM heeft daarom voormalig chef Langendoen van de Criminele Inlichtingendienst (CID) Kennemerland en diens ex-medewerker Van Von del gevraagd mee te werken als getuigen a charge, maar zij weigeren. haarlem jacob van der meulen Justitie heeft de ex-CID'ers vrij waring van vervolging geboden om te voorkomen dat ze door De Limburger worden aange klaagd. Dat staat in het voor de Nederlandse rechtspraak unie ke voorstel dat de officieren van justitie Sta en Don aan Langen doen en Van Vondel hebben gedaan. Normaal gesproken doet het OM er juist alles aan om te voorkomen dat de identi teit van een informant bekend wordt. Volgens Sta en Don wordt hiervan in de zaak tegen de Haarlemse informant 'bij hoge uitzondering afgeweken'. Het voorstel toont volgens Langendoen aan dat het OM in een 'panieksituatie' verkeert. „Ik heb de stellige overtuiging dat het OM helemaal niets te gen De Limburger heeft. En nu moeten wij opdraven om justi tie uit de brand te helpen." De belangrijkste verdenkin gen tegen De Limburger zijn gebaseerd op een BVD-rapport uit 1997. Daarin verklaart een Haarlemse informant uit het criminele milieu dat niet alleen De Limburger maar ook de CI- D'ers begin jaren negentig mil joenen aan drugsgeld in eigen zak hadden gestoken. Die be schuldigingen zijn echter nooit hard gemaakt. Begin dit jaar werd de in Suriname geboren Haarlemmer opgepakt. Hij zou betrokken zijn bij de smokkel van 1.200 kilo cocaïnepasta van Zuid-Amerika naar Europa in 1999. Langendoen: „Het OM is op onbewezen informatie uit het BVD-rapport een onderzoek te gen de informant begonnen. In ons rechtssysteem is dat niet toegestaan. Daarom probeert men met terugwerkende kracht de informatie uit het rapport, waarin wij zelf als verdachten worden opgevoerd, hard te krij gen. Dat schetst toch wel de moeilijke positie waarin het OM verkeert. Helemaal als je ziet dat een zorgvuldig convenant over bescherming van infor manten in een klap overboord wordt gezet. De overheid laat hiermee zien dat ze niet be trouwbaar is. Wie wil er nu nog informant worden?" De ex-CID'ers riskeren gijze ling door het OM wanneer zij niet aan het proces willen mee werken. Het proces tegen De Limbur ger is inmiddels al uitgesteld tot begin volgend jaar. Behalve het drugstransport uit 1999 wordt hem het opzetten van een ille gaal gokimperium en deelname aan een criminele organisatie ten laste gelegd. rosmalen Rock Rollers en jukeboxliefhebbers konden het afgelo pen weekeinde hun hart op halen bij de dertiende editie van Rock Around the Jukebox in Rosmalen. Het jaarlijkse evenement bood on derdak aan vijfhonderd jukeboxen en andere artikelen uit de jaren vijf tig. U)lO WFA DOLPH CANIRIIN Borst in antwoord op vragen VVD: Het Paleis van Justitie in Den Haag opende zaterdag de deuren voor het publiek. Een moeder maakt een foto van haar dochtertje in de FOTO WFA SUZANNE VAN DE KERK DEN HAAG ANP Minister Borst (volksgezond heid) vindt het niet nodig om Zuid-Afrikaanse verpleegkundi gen die in Nederland komen werken te testen op HIV. Zij vertrouwt erop dat de verpleeg kundigen het ziekenhuis infor meren over een eventuele HJV- besmetting als ze daarvan op de hoogte zijn. Borst schrijft dit in antwoord op vragen van de WD. Deze partij wilde weten hoe zij denkt over een verplichte HIV-tests voor de 35 verpleegkundigen uit Zuid-Afrika. Die zijn vorige maand in Nederland gaan wer ken als gevolg van het tekort aan Nederlandse verpleegkun digen. Borst zegt de screening van medisch personeel op een HIV- infectie niet noodzakelijk te vinden omdat een negatieve testuitslag niet zonder meer be tekent dat iemand 'veilig' is. Bovendien is de kans op over dracht van HIV veel kleiner dan de kans op die van hijvoorbeeld het hepatitis B-virus, stelt de minister. Om problemen te voorkomen moeten artsen en verpleegkun digen zich in Nederland wel aan strenge voorzorgsmaatre- gelen houden. Als het medisch personeel verder zijn eigen ver antwoordelijkheid neemt, blij ven incidenten tot een mini mum beperkt, verwacht Borst. Concreet betékent dit dat ver pleegkundigen die een besmet telijke ziekte onder de leden hebben hun werkgever daarvan op de hoogte moeten stellen. Overigens heeft Borst wel aan de Gezondheidsraad gevraagd of het wenselijk is het HJV-test- beleid voor risicogroepen te veranderen. Tot die risicogroe pen behoren ook mensen die uit landen komen waar HIV veel voorkomt. 'noordhallen, Willem de Zwijgerlaan 2, Leiden den haag gpd De Tweede Kamer zal vermoedelijk volgende week een hoorzitting hou den over de uitzending van militairen naar Eritrea. Daarbij zullen onder meer hooggeplaatste militairen en ambtenaren worden ondervraagd over de risico's die zijn verbonden aan deze VN-missie. Het kabinet had gehoopt nog deze week een antwoord van de Kamer te krijgen op de vraag of er inderdaad een Nederlandse troe penmacht naar Eritrea mag. Maar de Kamer wil zich niet laten opjagen. Kok deed tijdens zijn wekelijkse pers conferentie afgelopen vrijdag zijn best de uitzending te verdedigen, maar zijn betoog bevatte zwakke plekken. De hoorzitting moet onder meer ant woord geven op vragen over de com mandostructuur in Eritrea. Zo moet duidelijk worden of de bevelhebber daar zo nodig zelf mag ingrijpen, zon der eerst terug te koppelen naar de VN. Bij eerdere vredesoperaties zorgde die terugkoppeling voor vertraging en frus traties. Zo verdween het verzoek om luchtsteun ten tijde van de val van de moslimenclave Srebrenica ergens in de VN-hiërarchie. De Kamer heeft verder nog veel vragen over de toezegging van VN-secretaris- generaal Kofi Annan, dat de troepen na zes maanden worden afgelost. Ook over het evacuatieplan dat in samen spraak met de Amerikanen wordt opge steld, bestaat nog veel onduidelijkheid. Met de twee toezeggingen maakte pre mier Kok bekend dat Nederland deel neemt aan de vredesmissie. Zonder die toezeggingen, hoogst persoonlijk door Kok in de wacht gesleept bij respectie velijk Annan en de Amerikaanse presi dent Clinton, was het immers wel heel moeilijk het toch al aarzelende Neder landse parlement van het nut van de missie te overtuigen. Na de traumatische ervaringen met vooral Srebrenica zijn de aflossing en evacuatie de belangrijkste aandachts punten geworden van de Nederlandse politiek. In Bosnië zaten de Nederlan ders tevergeefs te wachten op aflossing door troepen uit de Oekraïne. En hoe de Nederlandse troepen uiteindelijk de enclave Srebrenica verlieten staat nog menig parlementariër op het netvlies gebrand. En dus deed Kok bij zijn wekelijkse persconferentie zijn best de afspraken met de secretaris-generaal van de VN en de Amerikaanse president van een stalen laagje te voorzien. Annan had zich 'persoonlijk verantwoordelijk' ge steld voor de aflossing van de Neder landse troepen. Direct na een Neder lands besluit zal hij gaan zoeken naar een land dat die taak op zich wil ne men. En Clinton heeft zijn chef-staf op dracht gegeven samen met de Neder landers te kijken wat nodig is als Eritrea op stel en sprong moet worden verla ten. Hoezeer Kok ook zijn best deed, de hia ten in zijn verhaal bleven opvallend duidelijk zichtbaar. Annan hééft nog geen vervanging, en het is nog maar af te wachten wat er terecht komt van de 'exit-strategie' met de Amerikanen. En toch dient de Kamer met die verre van waterdichte toezeggingen in te stem men met het kabinetsbesluit. Die beslissing wordt ook nog eens be moeilijkt omdat Nederland dit keer niet zomaar aanschuift onder buitenlands commando, maar zelf het 'dragende' land is van deze vredesoperatie. Tegen de 1.200 Nederlanders gaan er naar Eri trea. De Canadezen leveren ongeveer 250 mensen. Dat is een verhouding die ook terug moet keren in de bevelsstruc tuur. Nederland moet zelf leidinggeven aan de operatie, en indien nodig be sluiten kunnen nemen zonder terug te koppelen naar de VN-hiërarchie. De Kamer heeft in meerderheid een 'positieve grondhouding', maar wil dit keer wél eerst het naadje van de kous weten. Een hoorzitting moet op alle nog openstaande vragen antwoord ge ven. Over de bevelsstructuur, maar ook over de evacuatiemogelijkheden en de aflossing. De regeringspartijen en oppositiepartij GroenLinks uitten afgelopen weekein de felle kritiek op het CDA, dat zich al tegen een vredesoperatie heeft uitge sproken. De coalitie en GroenLinks staan positief tegenover de missie, maar willen eerst meer details kennen. Staatslot na 32 jaar duurder DEN HAAG ANP Een lot in de Staatsloterij wordt in januari 2,50 gulden duurder. Sinds 1968 kost een heel lot 25 gulden. Tegenover de prijsver hoging slaat onder meer een verdubbeling van dc kans op een hoofdprijs Vanaf 2001 zijn er elke maand twee hoofdprij zen van twee miljoen gulden belastingvrij. Volgens woord voerder De Lange van de Staatsloterij (SENS) is de extra knaak nodig om de kans op winnen en meer geld te kunnen financieren. Deelnemers aan de Staatsloterij die via een auto matische bank/giromachtin- ging meespelen, zijn eind vori-- ge week per brief op de hoogte gesteld. SENS heeft al zo'n dui-- zend 'overwegend positieve' re-:k acties gehad. Gemiddeld doery. per maand 3,5 miljoen Neder landers mee aan de Staatslote rij. De omzet bedroeg over 1999** een kleine 1,3 miljard gulden. De nieuwe opzet houdt in dat - op vijf van de tien loten een prijs valt. Nu is de winkans nog vier op tien.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3