Ook 'klassiek' veroorzaakt gehoorschade Gezondheid Bizarre gekte Medicijnen voor bloeddruk ook goed tegen dementie Familie en vrienden van invloed op depressie na beroerte Brandwonden Stichting collecteert Dwangstoornissen zelden juist behandeld MAANDAG 9 OKTOBER 2000 redactie rien polderman» Volgens de schrijver Simon Vestdijk, die leed onder ern stige depressies en verschillende malen in een psychia trisch ziekenhuis opgenomen is geweest, heeft een boe kenlezer er geen baat bij kennis te nemen van gefanta seerde gekken, geconstrueerde visioenen en verzonnen waanvoorstellingen. Toch kom je in romans en novellen in plaats van levensechte beschrijvingen van mensen met een psychiatrische ziekte bijna altijd opzettelijk on zinnige beschrijvingen tegen van krankzinnigen: zij zijn te druk en te verward of gedragen zich te bizar. De kans op dit soort beschrijvingen neemt toe naarmate de schrijver zich minder houdt aan de weergave van de hoorbare of de zichtbare buitenkant van zijn persona ges. In 'Het dagboek van een krankzinnige' geeft Gogol (1809-1852) een mooi voorbeeld van een soort gekte, die je als psychiater nooit tegenkomt: Aksenti Iwanowit sj Poprisjtsjin, die verliefd is op Sophie, de dochter van zijn directeur, hoort in een onbewaakt ogenblik haar hondje spreken met Fidel, een andere hond. Het ge sprek gaat over brieven die Sophie, eens schreef, maar die niet aankwamen bij de persoon voor wie ze bedoeld waren. Aksenti Iwanowitsj bedenkt een plan om die brieven te pakken te krijgen in de hoop op die manier iets over Sophie - en haar relatie tot hem - te weten te komen. Na lang zoeken vindt hij een stapeltje brieven in het hondenhok van Fidel en ontvreemdt ze. Uit de brieven, die vrij netjes geschreven zijn, blijkt niets van enige verliefdheid van Sophie op hem. Maar omdat het handschrift volgens Aksenti Iwanowitsj onmisken baar iets hondsachtig heeft, kan hij de gedachte dat de brieven door een ander zijn geschreven dan door Sop hie niet van zich afzetten en blijft hij hoop houden dat zij van hem houdt. Geleidelijk wordt Poprisjtsjin door het uitblijven van enig amoureus gebaar van Sophie in zijn richting, rade- lozer en radelozer, en raakt hij verstrikt in een waanwe reld. Het verhaal eindigt ermee, dat hij op de 43e april van het jaar 2000 ontdekt, dat er een heel bijzondere ge beurtenis heeft plaatsgevonden: Spanje heeft weer een koning en dat is hij. Het loopt met deze megalomane koning van Spanje uiteraard niet goed af. Hij wordt kaalgeschoren en in elkaar geslagen opgesloten in een krankzinnigengesticht. Niet iedereen is het eens met het standpunt van Vest dijk. De beroemde Russische schrijver Nabokov bijvoor beeld beschouwt 'Het dagboek van een krankzinnige' juist als een meesterwerk, ofschoon hij het met Vestdijk eens is dat romanfiguren niet te krankzinnig afgeschil derd moeten worden om de belangstelling van de lezer te wekken. Het is echter wel goed als een schrijver ons doet op schrikken uit de psychiatrische routine van alledag doordat hij de psychische conflicten van zijn persona ges anders behandelt. Zo zet hij ons aan tot een nieuwe attitude van luisteren en bejegenen én tot een relative rende correctie van onze vakmatige houding. De vraag is dan welke literatuur daarvoor geschikt is. Zou een ingewikkelde en kunstmatige roman als 'De ontdekking van de hemel' van Harry Mulisch in aan merking komen of is minder gecompliceerde kost, zoals het album 'Vlucht 714', te prefereren? In 'Vlucht 714' worden Kuifje en kapitein Haddock door stemmen naar een onderaardse tempel geleid. Doctor Mik Ezdanitoff blijkt over een apparaat te beschikken waarmee hij ge dachten kan inbrengen waardoor hij hen naar de tem pel weet te lokken. Uit het Kuifje-verhaal valt te leren, dat er een verschil is tussen het horen van stemmen en van buitenaf inge brachte gedachten. Dat is mooi meegenomen, want het is voor de diagnostiek van psychiatrische ziektes van groot belang onderscheid te maken tussen het denken enerzijds en het voelen, zien en horen anderzijds. Is er uit dit avontuur van Kuifje nog iets anders belang rijks te leren? Zijn bijvoorbeeld uit het gemaniëreerde en hansworstige gedrag van Kuifje kenmerken te destil leren waarop in het algemeen gelet moet worden bij het vaststellen van een identiteitsstoornis of beginnende schizofrenie? Dat niet, maar het is, zo hebben wij ge leerd, ook niet de taak van een schrijver de menselijke ziel te be schrijven. De beschrijving die Hergé geeft van Kuifje leert ons dan ook niet hoe de ziel van mensen met een identiteitsprobleem of schizo frenie er uitziet, maar het genereert wel verbeeldingskracht én geeft ver strooiing en dat komt altijd te pas. WOUTER VAN EWIJK, psychiater Mensen met hoge bloeddruk die daarvoor met medicijnen worden behandeld, lopen 24 procent minder risico op de mentie. Vooral vasculaire de mentie neemt af, die ontstaat door kleine soms onmerkbare herseninfarcten waardoor her senweefsel wordt aangetast. Het gunstige effect van het ge bruik van bloeddrukverlagende geneesmiddelen op het voorko men van dementie blijkt uit een onderzoek waarmee B. in 't Veld woensdag promoveert aan de Erasmus Universiteit Rotter dam. Dementie is de aftakeling van de geestelijke vermogens. Daarvoor zijn verschillende oorzaken. Vasculaire dementie komt voor bij naar schatting 10 tot 20 procent van de demente- U Z Z E L Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1 Feestje; 4. verlof hebben; 7. wolkam; 9 ogenblik; 1. gebak, 12. ondergang; 13. zwemvogel; 15. boegvlaggetje; 16 mestvork; 18 grote deur; 19. regelmaat; 20. schrijflijn; 22. nimmer; 25 tocht; 27. koude valwind; 28. gymnastiektoestel; 29 zuiver; 31.kostuum; 32. kleinerend spreken, 34. langzaam; 35. muziekinstrument Verticaal: 1. Roofdier; 2. mannelijk dier; 3. gevechtswagen; 4 vrachtrijder; 5. dwaas, 6. medemens; 8. kneedbak; 10. met geestkracht, 12. trapportaal; 14. duinvallei; 15. kleefmiddel, 17. handgewricht; 18. wortel; 20. rangtelwoord; 21. landtong; 23. zeehond; 24.deel v.e. vliegtuig; 26 bewijsstuk; 29. graad; 30. deuk in de bodem v.e. fles; 32. gedwee; 33. cijfer. 'Akoestische overkill' niet voorbehouden aan disco, rock en pop Oorspecialisten luiden reeds ja renlang de noodklok wat betreft de 'akoestische overkill' door loeiharde disco, rock- en pop muziek en de ernstige gevolgen daarvan voor de gezondheid. Het onderwerp is inmiddels zo plat geschreven dat niemand zich nog stoort aan de onheils profetieën van de Wereldge zondheidsorganisatie. De jon geren blijken niet wakker te lig gen van het vermanende vin gertje van Volksgezondheid en andere bezorgde instanties. Toch is de moderne lawaaicul- tuur met zijn gehoorproblemen niet het monopolie van de na oorlogse generaties en de pop cultuur. De verschuiving van de akoestische tolerantiedrempel in de moderne popmuziek vindt zijn aanzet in, jawel, de als rustgevende en harmonisch beschouwde klassieke muziek van de afgelopen eeuwen. Dat beweert althans de Amerikaan se deskundige Bernhard Sher man in een doorwrochte en goed gedocumenteerde studie. Schattingen in West-Europa ge wagen van ernstige gehoor schade bij ongeveer een vierde van de jongeren. Blijvend oor- getuit en oorsuizen, het volledig verdwijnen van bepaalde fre- quentiegebieden van het ge hoor, allerlei lawaaitrauma's van progressieve tot soms volle dige doofheid zijn de voor naamste gevolgen van een ge staag verschuivende acceptabe le decibeldrempel. Door de steeds sterker wordende ge luidsinstallaties in de pop- en rockscene en ook in de huiska mer en de auto, is muziek tot sound en zijn klanken tot la waai verworden. Volgens de deskundigen wordt Ook deze jeugdige virtuoos op de tuba (Dominique Capello, als twaalfjarige soloist bij een optreden in 1997) loopt risico van een gehoorbeschadiging. archieffoto anp paul vreeker boven de 98 decibel de toleran tiedrempel voor het gehoor overschreden. Maar zelfs de zachtmoedige popbard Elton John haalt tijdens zijn concer ten moeiteloos 107,5 decibel en voor de Amerikaanse Smashing Pumpkins begint de pret pas bij 125 decibel. In zijn studie onder de titel Hearing Loss: A Twentieth-Cen- tnry Epidemie' betoogt musico loog Bernhard Sherman in het vakblad Early Music America' dat de verschuiving van de la- waaidrempel in de popmuziek naar alle waarschijnlijkheid his torische wortels heeft in de ont wikkeling van de klassieke mu ziek. Vanaf de zeventiende en acht tiende eeuw neemt de bezetting van de orkesten steeds meer toe en stijgt dus het klankvolume, vooral door het groeiende aan deel van de koper- en houtbla zers. In de tweede helft van de ze ventiende eeuw worden vooral in Frankrijk ingrijpende veran deringen aangebracht in het in strumentarium van de houtbla zers. Door nieuwe boor- en slijpmethoden en een nieuwe vormgeving krijgen de instru menten die voorheen tijdens uitvoeringen harmonisch ver smolten met de andere instru menten, nu een meer uitge sproken klank en een grotere individualiteit. In de Bachperiode wordt de in tieme viola da gamba vervan gen door de veel krachtiger en volle violoncel, de zachte blok fluit ruimt de plaats voor de schrillere dwarsfluit, een aan passing van de vioolkast levert de robuuste contrabas op. In plaats van darmsnaren gaat men voor de violen stalen sna ren gebruiken, waarvan men de spanning geleidelijk gaat op voeren om een luidere klank te krijgen. In de achttiende eeuw was de bezetting van een ensemble zelden hoger dan dertig musici, maar rond het einde van de ne gentiende eeuw telde het Ring- orkest van Wagner reeds meer dan honderd uitvoerders. In het laat-romantische orkest voltrekt zich ook de emancipa tie van de koperen blaasinstru menten. Men telt in een en semble dan minstens drie ba zuinen, vijf trompetten en acht hoorns. Vooral de diepe regis ters worden uitgebouwd en de basklarinet, de bastrompet, de contrabasbazuin en de tuba doen hun intrede. Het klankvo lume wordt nog vergroot door de komst van allerlei exotische instrumenten en vooral door de uitbreiding van het slagwerk bij ondermeer Mahler, Bruckner, Stravinski en Orff. De weg naar de 'akoestische overkill' lag dus open. De klanklawines van Wagner en andere componisten zijn niet alleen schadelijk voor het ge hoor van de violisten die direct voor de koperblazers zitten, maar ook voor de dirigenten. Een betrekkelijk 'recent' voor beeld is de Duitse dirigent Wil helm Furtwangler. In 1954 brak hij in Berlijn na enkele minuten een repetitie af en stuurde de muzikanten zonder e klaring weer naar hu kelijk dacht men aan de beruchte humeur len van de maestro. I lijkheid kwam echter aan het licht. Ondan versterkers en een ho foon kon Furtwanglei zikanten niet voldoen horen, omdat hij aanj teroor bijna doof was den. Sherman citeert in ziji een oorspecialist vani siteit van Iowa die voo gers en muzikanten bi en die hem bevestigt! Furtwangler allesbeha uitzondering is. Op he van hun carrière blijkt rigenten door de jaren tissimo's van de zwari strumenten, van de b< menten en van het sla met een zwaar gehave hoor verder te moeten Sherman besluit dani wij maar eens moeien den de moderne pop muziek op te zadeleni schuld voor onze huid waaicultuur. De modi tronica heeft alleen de versneld van iets wati kele eeuwen geleden i nen. En tegelijk breng grip op voor de groeie maar vaak als achterli stempelde beweginge een terugkeer naar de muziek. Die leert ons belangrijke les, aldus! en wel het respect voc tuurlijke grenzen van selijke fysiologie. johan lamoral Van de mensen die een beroer te overleven, krijgt een derde last van een depressie. ,,Best wel veel", zegt promovendus en arts Ivo Aben (29), die sa men met neuroloog Jan Lodder en de psychiaters Frans Verhey en Adriaan Honig van de Uni versiteit Maastricht onderzoek doet naar de oorzaken van die depressies. Bij voorbeeld naar de invloed van de manier waar op de mensen reageren die het dichtst bij de patiënt staan. Aben noemt ze 'omstanders'. Een beroerte kan allerlei licha melijke problemen veroorza ken, zoals verlamming, aantas ting van de spraak, niet meer kunnen lezen, schrijven, ruiken of voelen. Dat dit van invloed is op het geestelijk welbevinden van de patiënt, is niet zo vreemd. Maar of dat uiteinde lijk tot een depressie leidt, kan mede van 'omstanders' afhan gen, meent Abens. ,,Het gedrag van de direct be trokkenen is als factor onvol doende om op zichzelf tot een depressie te leiden. Het gaat al tijd om een combinatie van fac toren. Belangrijk is bijvoorbeeld of patiënten in het verleden al eens een depressie hebben meegemaakt. Zij hebben een bewezen kwetsbaarheid voor stemmingsstoornissen, die na een beroerte kunnen terugke ren. Persoonlijkheid speelt waarschijnlijk een grote rol, het maakt heel wat uit of iemand introvert en rigide of juist extro vert en flexibel is." Dat de houding van de 'meest betrokken ander' van belang is bij het verdere verloop van de ziekte, weet Aben bijna zeker. „Overbezorgdheid, overbetrok- kenheid en een overkritische houding vain direct betrokke nen lijken de patiënt eerder te beperken dan te stimuleren. Het is een hypothese, want het is nog niet voldoende weten schappelijk aangetoond dat de ze reacties de kans op een de pressie vergroten." Volgens Aben is te proberen in te grijpen om de depressie te voorkomen. De patiënt en zijn of haar partner kan worden ge leerd hoe de ziekte in elkaar zit. Dat is voor beide partijen van belang, want het gedrag van de patiënt zelf kan een verkeerde bezorgdheid en betrokkenheid bij de ander ook juist uitlokken. Met gedragstherapie is mogelijk iets te doen aan de manier, waarop ze met elkaar omgaan en op elkaar reageren, vertelt de promovendus. ,,We hebben de afgelopen twee jaar alle tweehonderd patiënten van het AZM in Maastricht, die voor de eerste keer een infarct hadden gehad in de grote her senen, een jaar lang gevolgd. Eigenlijk vanaf het moment dat ze op de ehbo werden binnen gebracht. Een maand na de be roerte zijn alle patiënten uitge nodigd voor een psychiatrisch interview. Iedereen kreeg de zelfde vragen over persoonlijk heid, lichamelijk en verstande lijk functioneren en sociale fac toren. Na drie, zes, negen en twaalf maanden moeten ze vra- genboekjes invullen." „Zo'n twintig procent blijkt na Ivo Aben: „De houding van de meest betrokkenen is van bel; het verloop van een depressie. foto gpd frits m een maand meteen al depres sief. Het aantal nieuwe gevallen na drie, zes of negen maanden is relatief heel beperkt. Dat we de mensen een jaar volgen, is een arbitraire keus. Om het cru te zeggen: je moet ze lang ge noeg de kans geven depressief te worden, maar niet te lang, omdat de kans dat er andere oorzaken dan de beroerte zijn, renden. In 't Veld betrok zijn gegevens uit een langlopend bevolkingsonderzoek in Rotter dam bij ongeveer achtduizend mensen ouder dan 55 jaar. In dat onderzoek sinds 1990 wor den allerlei medische gegevens verzameld. Uit eerder onderzoek bleken al aanwijzingen dat hoge bloed druk bijdraagt aan de ontwikke ling van vasculaire dementie. Daarop onderzocht In 't Veld, voorheen Inspecteur voor de Geneesmiddelenbewaking, het effect van medicijnen tegen ho ge bloeddruk. „De conclusie uit dit onderzoek lijkt logisch, maar is nu voor het eerst kli nisch aangetoond", zegt de promovendus. beverwijk F.en derdegraads verbrande hand (links) en het resultaat van huidtransplantatie na twee jaar. De transplantatie kon worden uitgevoerd dankzij de huidbank van de Nederlandse Brandwonden Stich ting in Beverwijk. De stichting houdt deze week (8 tot en met 14 oktober) een landelijke collecte. Meer dan 50.000 vrijwilligers gaan met de collectebus op pad, om huis-aan-huis geld op te halen voor het werk van de stichting. De Brandwonden Stichting steunt het medisch onderzoek naar mogelijkheden om littekenvorming na brandwonden te verminde ren. Verder houdt de in Beverwijk gevestigde orga nisatie zich bezig met hulpverlening aan brand wondslachtoffers, voorlichting (vooral aan ouders van kleine kinderen) om de kans op brandwonden te minimaliseren, en trainingen voor artsen en ver pleegkundigen die met brandwondslachtoffers te maken krijgenarchieffoto anp Slechts één op de tien patiënten met een dwangstoornis krijgt de juiste medicijnen. Bij de groep die aan zeer lastig te be handelen stoornissen lijdt, ligt dat percentage zelfs op 5 pro cent. Tot die conclusie komen onderzoekers van de afdeling psychiatrie van het Universitair Medisch Centrum Utrecht. Zij onderzochten honderd man nen en vrouwen, van wie het merendeel al langer dan tien jaar kampt met dwangstoornis sen. Smetvrees, twijfelzucht en agressieve dwanggedachten zijn de meest voorkomende va rianten. De patiënten voelen de aandrang bijvoorbeeld voort durend handen te wassen, din gen recht te zetten of te tellen, te bidden, schreeuwen, deuren op slot te doen of anderen pijn te doen. Naar schatting 150.000 Nederlanders lijden eraan. Volgens de onderzoekers ont breekt het veel artsen in de geestelijke gezondheidszorg aan voldoende kennis van dwangstoornissen om tot een juiste behandeling te komen. Zij noemen die conclusie schokkend. „Het is stuitend, ze ker wanneer je in ogenschouw neemt dat voor veel patiënten de drempel om hulp te zoeken uit schaamte, of uit onwetend heid, vaak heel hoog is", zegt H. van Megen, hoofd van de afde ling angst- en dwangstoornis sen. Milde stoornissen kunnen vaak afdoende behandeld worden met gedragstherapie. Voor mensen die lijden aan ernstige re vormen is medicatie, al dan niet in combinatie met thera pie, noodzakelijk. Meer dan 70 procent zou op z'n minst een kwart van de ldachten kwijtra ken bij juiste medicatie, schat Van Megen. „Dat lijkt niet veel, maar voor iemand die zestien uur per dag een bepaalde han deling herhaalt, zou het een enorme opluchting beteke nen". De onderzoekers zullen het ko mende half jaar nog eens zestig mensen onderzoeken. Zij willen een schema opstellen in welke volgorde medicijnen het best voorgeschreven kunnen wor den. dan te groot wordt. Wi vaak een piek in de ee: maanden en na ongev jaar. Dan gaat het om die zich niet kunnen a en het niet kunnen ao De hoop op herstel wi der. Het leven gaat 'He patiënt niet. 1 jacques geluk Verkeerde bij tandarts e Tandarts Aad van l blijkens een artikel Nederlands Tandtu blad enthousiast oi boorvervangende g risolv. Maar zijn co Henk van Iterson u Oegstgeest denkt d vooralsnog anders r De ervaring die Vai ;i en een aantal andei 1 lega's in den lande Carisolv hebben op fj is nog veel te kort o t] al definitief de boor ruilen voor de gel, i Van Iterson. En <f lijk - niet vanwege i - maar omdat bij h<1 kei over de gel op o gina 'Gezondheid' v rige week uitgerekt n; foto van Van Iterso afgedrukt. Daarme! onbedoeld maar te J rechte de suggestie dat ook Van Iterson C de pijnvermijdendt risolv werkt. Waan s ze excuses. rien polderman HET WEER Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1. Genus; 5. Uri; 6. nok; 8. onkel; 11 oog;13. ole; 15. en; 16. oke; 18. ar; 19. au; 20. nu; 21. al; 23. ddt; 25. pa; 26. min; 28. dot; 29 orego; 32. Eva; 33. afd; 34. angst. VERTICAAL: 1. Grog; 2. ein; 3. une; 4. solo; 7. toename; 9. kijk; 10. dermate; 12. on; 14. la; 16. oud; 17. ent; 22. li; 24. Dee; 25. po; 27. nova; 28. doft; 30. Ran; 31. gas. Stormregisters gaan open Het hek is van de dam. Na een verrassend mooie zaterdag trok gisteren een frontaal systeem met in het kielzog een actief bui- engebied over onze streken. In de IJmond viel zo'n 20 millimeter regen en plaatselijk werd ook onweer waargenomen. Ondertus sen is boven de Britse eilanden een volgen de storing sterk aan het intensiveren het geen vanavond uitloopt op een nieuwe portie nattigheid en veel wind. Ook morgen draait het om regen en wind. Vervolgens krijgen we op woensdag en donderdag te maken met een nog veel diepere oceaande pressie. Boven Engeland daalt de luchtdruk tot 965 hectopascal (millibar) en ook bij ons worden de barometers in verlegenheid gebracht: in het noordwesten mogelijk tot 975 hectopascal. Voor oktober is dat bui tengewoon laag. Het record voor De Bilt bedraagt 973 millibar gemeten op 27 okto ber 1959. Aan de westkust stak toen een zware storm op en ook nu ziet het er naar uit dat de stormregisters open zullen gaan. In de diepe depressie zijn de restanten op genomen van een storing die een week ge leden Miami onder water zette (in Dade County is toen 500 millimeter gévallen) en daarna op de oceaan uitgroeide tot de tro pische storm Leslie. Aan het einde van de week neemt de depressie in omvang en be tekenis af. Deze ontwikkeling resulteert in rustiger en droger weer met misschien ook iets hogere temperaturen. Vanavond en de komende nacht staat er aan de kust een harde tot storma zuid tot zuidoostenwind. Bovend het enige tijd. Ook morgen eerst i f| later buien met vooral aan zee vu t op onweer. De wind ruimt naarh westen en wordt tijdelijk iets min Ul Morgenavond komt er weer meer io temperatuur blijft morgenmiddaj o graden steken. Gisteren verliep so >r kil en vooral 's middags en aan he 0 van de avond regende het. Op Val werd 11, Waddinxveen 10, Schiph Nieuw Vennep 8 en in Hoofddorj meter opgevangen. De temperate bij 13 graden steken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 28