'Moderne' Henri brengt nieuwe stijl T. Gesprek van de Dag Gillende meisjes op Tina-dag Miljonair kiest Coby MAANDAG 9 OKTOBER 2000 /ommen taai' Verkiezingen België Wat moet België -en dan vooral Vlaanderen- toch doen tegen de schijnbaar onstuitbare opkomst van het ex treemrechtse Vlaams Blok? Zes jaar uitsluiting van Filip Dewinter en de zijnen door de 'oude' politiek lijkt niets te hebben opgeleverd. In tegendeel. Het openlijk racisti sche Blok zegevierde bij de raadsverkiezingen van giste ren, en eist nu triomfantelijk zijn deel in het bestuur van stad en dorp op. De paars-groene coalitie in Brussel kan twee zeer demo cratische maatregelen in elk geval snel nemen: invoe ring van stemrecht voor migranten en afschaffing van de achterhaalde stemplicht. Door de eerste stap zal de veranderende samenstelling van de bevolking eindelijk ook worden weerspiegeld in de stemverhoudingen. En het schrappen van de verplichte stembusgang maakt een einde aan de traditionele vervuiling van uitslagen met zinloze proteststemmen. De echte bestrijding van het 'bruine spook' zit echter in de inhoud. Waar de traditionele partijen zich op lokaal niveau maai- al te vaak verliezen in broedertwisten en ondergeschikte kwesties, daar wekt het Vlaams Blok bij het morrende publiek althans de indruk dat het hart heeft voor de problemen van de gewone burger. Het buit die psychologische voorsprong bovendien op een uitgekiende manier uit, door de potentiële kiezer te be stoken met informatie die hij graag wil horen over de kwesties die hem beroeren. De oude politiek in België zou op dat punt lering kun nen trekken uit de manier waarop de Nederlandse par tijen de opkomst van extreemrechts hebben bestreden. Hoewel er destijds wagonladingen kritiek werden uitge stort over vooral de WD, heeft het in alle openheid be spreekbaar maken van de grieven van de extreemrecht se stemmers er wel degelijk flink aan bijgedragen dat 'bruin' in Nederland een marginaal politiek verschijnsel is gebleven. De politiek hier heeft daarbij nooit hoeven grijpen naar het overnemen van onverdraagzame standpunten en middelen. Vertaald naai' de slogans van het Vlaams Blok gaat het namelijk niet om eigen volk eerst, maar om het volk eerst, migranten inbegrepen. Wil de traditionele Belgische politiek in Vlaanderen over zes jaar niet totaal worden weggevaagd, dan zullen de partijen het Blok net als hier moeten gaan bevechten op eigen terrein. Slagen ze daar opnieuw niet in, dan zal Vlaanderen de eerstko mende verkiezingszondag niet 'slechts' meer bruin kleuren, maar inktzwart. c/c t iv/c Slimme tiepjes Nele heeft haar gameboy meegenomen, Dennis een fris bee en Meivin zijn deodorant. Het zijn geen erg slimme tiepjes die laatst door Net5 en d'een of andere Belgische zender werden afgezet op een tweetal fraaie onbewoonde eilanden in de Chinese Zuidzee. De deelnemers aan de Nederlands/Vlaamse versie van Expeditie Robinson hadden allemaal een persoonlijk voorwerp mogen meenemen. Maar niemand was zo slim geweest jungle-insectenspray mee te nemen, of een doos voedzame koeken, of een kapmes. Ze stopten een frisbee in hun tas, een deo-roller en een gameboy. Als je op een onbewoond eiland lekgestoken wordt door insecten en nergens iets te eten kunt vinden, heb je er weinig aan. Veronica heeft Big Brother, SBS6 De Bus en nu heeft Net5 dus ook een programma waarbij een aantal mensen bij elkaar worden gezet voor een afvalrace met een geldprijs die lonkt aan de einder. De deelnemers aan Expeditie Robinson moeten net iets meer kunnen dan de bewoners van het Big Brother-huis en de 'reizigers' in de SBS-bus. Zo moeten ze hun eigen hutje bouwen op het tropische eiland waar ze met een presentator, een cameraploegen een dokter zijn achter gelaten. En ze moeten zelf voor eten zorgen. Da's best lol lig. Want het leven in Amsterdam en Antwerpen heeft hen daar niet echt op voorbereid. De ananas die Meivin en Muriel op zoek naar voedsel tegenkomen herkennen ze niet. Ze zetten er wel het mes in en proeven ervan, maar keuren hem af. ,,Het is zoet en de mieren komen er opaf, maar ik geloof niet dat dit eetbaar is", zegt Muriel. Meer dan een beetje leuk - vanwege de onhandigheid van de deelnemers - is Expeditie Robinson niet. En dus probeert Net5 meteen commentator die flink overdrijft het allemaal wat spannender te maken dan het is. „Op het onbewoonde eiland zullen ook hun sociale vaardig heden tot het uiterste op de proef worden gesteld", zegt hij, en: „Al vanaf het eerste moment zijn er spanningen." Als na een week iemand moet worden weggestemd en het achttal van team Noord wat schaapachtig naar elkaar zit te kijken horen wij een stem die zegt:Alleen de sterk- sten zullen die onzekerheid aankunnen. Wil zit erbij en kijkt ernaar. En denkt: zullen ze straks acht mensen met een paar camera's in een capsule de ruimte insturen? En zou dat dan wel boeien? Het leek zaterdag wel alsof er een bijzondere diersoort in Duinrell was losgelaten. Naast het gebruikelijk gegil uit de at tracties klonk er nog een ander geluid. Het was harder en voor al hoger. En het kwam uit het zomertheater. Dat was het cen trum van de Tina-dag. Duizen den meiden tussen de 9 en 15 jaar oud hadden dankzij het meidenblad de dag van hun le ven. Van al die lastige jongens is even weinig te merken. Er is wel volop aandacht voor liefdespro blemen en de Happy Hair hoek wordt druk bezocht. De felge- leurde nep-vlechtjes zijn er niet aan te slepen. In de make-up hoek zit een meisje van nog geen zes jaar met een samenge trokken mondje in een stoel. Niet afgeleid door de tientallen meiden die toekijken, laat ze zich 'behandelen'. Als ze naar een paar minuten haar lichtro ze ogenleden opent, ziet ze in de spiegel dat ze er zeker twee jaar ouder uitziet. De optredens in het Zomerthe ater vormen de hoofdmoot van het programma. De dames worden getrakteeerd op optre dens van ondermeer Anita Wat vraag je eigelijk aan je held als je oog in oog met hem staat. foto hielco kuipers Doth, JPX en Jody Bernal. Bij de zij-ingang van het theater staan meisjes al uren te wachten om een glimp op te vangen van de artiesten. De meeste zijn geko men voor Jody Bernal. Hij is de ook een echte ster en sindskort recordhouder. Van zijn hit Que Si, Que No zijn inmiddels meer dan 175.000 exemplaren ver kocht. Onlangs verbrak hij ook het record van Marco Borsato door langer dan 16 weken onaf gebroken op nummer 1 in de Megatop 100 te'staan. Bij zijn aankomst beginnen een paar meisjes spontaan te huilen. Als Bernal opkomt neemt het gekrijs hysterische vormen aan. Een regen van teddyberen daalt op hem neer. Zodra de band loopt, wordt er volop gedanst. De meiden gillen, vaders en moeders playbacken mee. Que Si, Que Silalalalalalala. Na drie nummers is alweer voorbij. Maar niet voor de ge luksvogels. Zij hebben tijdens het optreden een speciaal pasje gekregen zodat ze backstage even met hun held konden pra ten. Naomi van der Klaauw uit Moordrecht was een van de ge lukkigen die een zogenaamd Meet en Greet kaartje in handen kreeg. „Ik stond met mijn vrie- dinnen helemaal vooraan. Jody gooide die kaartjes in het pu bliek." Oog in oog met haar held, wist ze van de zenuwen bijna niet wat ze moest vragen. „Ik had wel snel wat vragen voorbereid. Gelukkig kwam hij een beetje te laat, dus ik had nog tijd om met mijn vriendin nen te overleggen. Het ging best goed, Jody praat heel nor maal en is heel vriendelijk." Voorlopig weet ze dat Jody 18 jaar is en graag voetbalt en op wintersport gaat. Met een pola roid van Jody en haarzelf stevig in haar handen komt ze weer tussen het 'gewone' publiek. „Ik moet nu gaan, want ik wil nog naai' de Happy Hair hoek." LESLEY GRIETEN De 33-jarige Belgische miljonair Stefan Kerkhofs kijkt lachend n< kersverse bruid Coby. Een paar minuten daarvoor heeft hij haar het oog van de camera's uitgekozen als zijn toekomstige vrouwi tv-programma Ja, ik wil een Miljonair. De blonde Coby van Oev zal over twee weken met hem trouwen. Gedurende de afgeloper moest de geheim gehouden miljonair, afkomstig uit Zonhoven gisch Limburg, zijn keuze maken uit 46 bruiden, die niets van he ten. Het programma is oorspronkelijk afkomstig uit de Verenigd! ten. Daar werd het eerste tv-huwelijk geen succes. Tv-miljonair| Rockwell bleek uiteindelijk geen miljonair te zijn en had in het zijn vriendin mishandeld en met de dood bedreigd. foto Luxemburg heeft nieuwe groothertog Luxemburg heeft een nieuwe vorst. Nerveus, en een enkel woord vergetend, legde zaterdag groothertog Henri (45) in de Kamer van Afgevaardigden de eed af. Een half uur daarvoor had zijn vader, groothertog fan (79), tijdens een korte plechtigheid in het paleis zijn troonsafstand gete kend. Tot de eregasten in het groothertogdom behoorden koningin Beatrix en het Belgische ko ningspaar. Prins Claus moest vanwege zijn operatie eerder in de week, verstek laten gaan. De troonswisseling in Luxem burg was door groothertog Jan eind vorig jaar al aangekondigd en zou oorspronkelijk op 28 september plaatsvinden. Voor zijn familie is dat een bijzonde re datum, omdat op die dag in 1919 tachtig procent van de Luxemburgse kiezers zich uit sprak voor behoud van de mo narchie en daarmee vóór de re gering van Jans moeder groot hertogin Charlotte. De plechtig heden werden echter verscho ven en aanzienlijk beperkt na dat Jans jongste zoon Guillau- me begin september levensge vaarlijk gewond raakte bij een auto-ongeluk in Frankrijk. Pas vorige week is de prins uit zijn coma ontwaakt. Luxemburg vierde daarom in gehouden feest. Na de inhuldi gingvan Henri klonken 101 sa luutschoten en beierden in het hele land de kerkklokken. Het beloofde vuurwerk en de grote straatfeesten houden de Luxemburgers te goed tot vol gend jaar april. Maar op het laatste moment werd het pro gramma toch nog opgetuigd met een 'aubade' voor het pa leis, uitgevoerd door de mu ziekkapel van de strijdkrachten. Henri is daarvan de nieuwe op perbevelhebber. De Nederlandse monarchie mag in het buitenland dan be kend staan als 'het fietsende koningshuis', in Luxemburg laat de groothertogelijke familie de fiets staan en gaat men te voet. Henri en zijn in Cuba ge boren vrouw Maria Teresa (44), hebben, met hun vijf kinderen er vrolijk achteraan hobbelend, zaterdag heel wat ommetjes ge maakt door het pittoreske stadscentrum. Eerst de plechti ge gang van het paleis naar het parlement, een afstand van niks omdat beide gebouwen aan el kaar vastzitten, maar daarna langs een andere, langere route terug naar het paleis. Maar ook voor de ontmoeting met de bui tenlandse diplomaten, de dank dienst in de kathedraal en de ontvangst in het Luxemburgse stadhuis, wandelt de familie onder gejuich en veel applaus door de smalle straten van de hoofdstad. Vanuit het stadhuis gaat het ge zelschap zelfs nog even de weekmarkt op, waar het Luxemburgse rood-wit-blauw en talrijke foto's van Henri en Maria-Teresa tussen de appels en peren steken. Ook hier ma ken honderden Luxemburgers van de gelegenheid gebruik om 'grand-due Heng' (Letzeburgs voor Henri) geluk te wensen. Hij heeft het vooraf al gezegd: „Wij willen een andere stijl." Moderner en opener dan zijn ouders, met meer contact met de Luxemburgers. Dat is ook de verwachting van de jeugd. „Het is goed dat Jan terugtreedt. Een nieuwe generatie moet een kans krijgen", zegt een twinti ger. Henri hoopt dat er voor zijn ge zin niet zo veel verandert. „De Luxemburgers respecteren ons recht op privacy. Dat is erg fijn", zegt de groothertog. „Ik verwacht dat we gewoon onze boodschappen in de stad kun nen doen zonder dat mensen ons aangapen", voegt Maria Teresa daar als wens aan toe. De familie verhuist over enige tijd naar slot Colmar-Berg, maar Jan en echtgenote José- phine-Charlotte, die er al 36 jaar wonen, hoeven geen haast te maken met hun vertrek. Henri en Maria Teresa begin nen hun nieuwe taak deze week met officiële bezoeken aan de 'grote buurlanden' Frankrijk en Duitsland. De aanwezigheid van koningin Beatrix, als altijd opvallend door haar hoed, heeft niet al leen te maken met goed na buurschap. Haar overgrootva der koning Willem III immers was de laatste Nederlandse groothertog van Luxemburg. Omdat hij bij zijn overlijden in 1890 geen mannelijke nakome lingen meer had, ging de Luxemburgse troon over op een andere tak van het Huis sau. Dat kwam voor de o\ grootvader van Jan goedi want die was dertig jaar aan de kant gezet in zijn! hertogdom. Voor Luxemk dat door de Nederlandse ning-groothertogen min meer was behoed van inli door Frankrijk, België en land, onderstreepte een vorstenhuis nog eens de hankelijkheid. Beatrix krijgt bij de rondg do,or de stad veel bijval. ook nogal wat Nederland zoekers in de stad. „Wij z i zonder vereerd met uw k< zegt premier Juncker loos Nederlands tegen de ningin. Beatrix verschijnt samen met de bijna volta! groothertogelijke familieit balkon van het paleis. Dit geen straatoproer, zoals 1 - haar eigen inhuldiging tv jaar geleden, maar een lu keels 'vive vive' van het e siaste publiek. Zelfs bij de terugtredender' groothertogin Joséphine- lotte -zus van de Belgisch 1 ning Albert- kan er dan ei lachje af. Ze ziet er moe Haar gezondheid laat al jaren te wensen over en gezichtsvermogen is dooi ziekte aangetast. De grooi gin is vrijdagavond pas m laatste vliegtuig vanuit Pt ruggekomen. De afscheit van haar man laat ze schi IE De afgelopen maand is zt ti welijks geweken van het 2 e bed van haar jongste zooi h laume. Direct na de lunet >1 het paleis vertrekt ze wee >e Frankrijk. Maar Joséphini iz Charlotte, woensdag won n 73 jaar, toont zich ontroei door de hartelijke woordt v dank die de premier aanl richt: „Zonder u had de g )j hertog zijn werk niet kuni doen." HANS JACOBS Een knoop in je fluit zou willen zien. In mijn beleving is er maar weinig zo het aanhoren niet waard als het geluid van een blokfluit. Of het moet het geluid van een blokfluit zijn, die wordt bespeeld door iemand die het nog moet leren. Zo'n blokfluit klinkt als de ademhaling van iemand die net een tracheotomie heeft onder gaan (een ingreep waarbij een sneetje in de lucht pijp wordt gemaakt om verstikking te voorkomen). Mijn dochters eerste oefeningen betreffen het voort brengen van de noten a, b en g. De b zit helemaal vooraan, en wordt redelijk welluidend (zover als dat met een blokfluit mogelijk is) ten gehore ge bracht. De a (tweede gaatje) is ook nog wel te doen. De problemen beginnen bij de g (derde gaatje). Bij een met kracht gespeelde g waarbij de ringvinger het gaatje niet volledig afsluit, komt het behang van de muren. Het muzikale talent in ons gezin moet worden doorgegeven door mijn vrouw, die zich tot haar achttiende levensjaar heeft bekwaamd op een hele reeks, aan de blokfluit verwante blaasinstrumen ten. Die al eenentwintig jaar achter een zolderluik opgeslagen verzameling komt direct tevoorschijn als mijn dochter zich met haar oefenblokfluit meldt. En voor ik het weet sta ik meteen altfluit in mijn hand de tonen a, b en g mee te blazen in een gelegenheidsensemble dat behalve uit mijzelf be staat uit mijn vrouw (sopraanfluit), mijn dochter (oefenblokfluit) en mijn zoon (mondharmonica). Het geluid dat wij gezamenlijk voortbrengen zou ons zelfs bij een auditie voor de Josti-band kans loos maken. De dagen na dit voor mij nu al legendarische en vooral eenmalige optreden, word ik van 's morgens zeven tot 's avonds half negen op de gekste plekken van ons huis gekweld door de oefenstof van 'Blok- fluitfeest'. Veel pijn en moeite heb ik vorig jaar no vember geïnvesteerd in een medische ingreep, de voorkoming van verder nageslacht betreffende. Maar niks was zo effectief geweest als een rijtje slecht gespeelde g-noten op de blokfluit van mijn dochter. Dit geluid brengt in mijn lichaam proces sen op gang die, in het ergste geval, kunnen leiden tot chemische castratie. Het kan in dit verband geen toeval zijn dat één van de liedjes uit 'Blokfluitfeest' is getiteld: 'Een knoop in je fluit', van de hand van Jan Rijnsburger. De noten kan ik niet lezen, maar de tekst luidt als volgt: „Een knoop in je fluit, een knoop in je fluit, dan kan je niet lekker meer spelen. Een knoop in je fluit, een knoop in je fluit, dan komt er geen toontje meer uit!" Je kan van 'Blokfluitfeest' zeggen wat je wilt, maar met de teksten is niks mis. I PAULA JONES, I wier rechtszaak I tegen de Ameri- I kaanse president Clinton wegens j seksuele intimi- I datie leidde tot de I Lewinsky-affaire, I heeft naakt gepo- I seerd voor het I Amerikaanse blootblad Pent house. Penthouse besteedt in totaal negen pagina's aan Jones, die volgens de Amerikaanse krant Daily News met 'plastische chirurgie iets aan haar Pi- nokkio-profiel heeft laten doen'. Jones kwam in het nieuws toen zij verklaarde dat Clinton in 1991 in een hotel in Little Rock seksuele avances tegen over haar had gemaakt. Clinton ont kende de beschuldigingen. De rechter seponeerde de zaak omdat Jones haar beweringen niet kon hardmaken. De 12-jarige SAM WEST uit Noord-Au- stralië was met zijn duikbril op pad ge gaan om naar vissen te kijken. Maar onverwachts kwam hij een vier meter lange KROKODIL tegen. Het pakte Sam beet. Hij hield mijn vast, als in een bankschroef. To mijn duimen in zijn ogen ramde het beest even los", aldus Sam. toen probeerde hij mij aan mijn den onder water te trekken. Het wapen dat ik nog had, waren mi den." Sam beet de krokodil in neus. Het dier liet los en vluchtl kroop zwaar gewond aan wal en naar een ziekenhuis gebracht. Een zevenjarig Turks meisje dat haar hele leven keelpijn had, bli rond te lopen met een SPIJKER vier centimeter in haar keel. Art het meisje voorbereidden op ee' ratie van de amandelen, ontdek ding op röntgenfoto's. Defamili moedt dat het meisje, die sinds tweede jaar klaagde over keelpij spijker toen al heeft ingeslikt. S en amandelen zijn deskundig vf derd. De nieuwe Luxemburgse groothertog Henri neemt het applaus van het parlement in ontvangst. foto epa uu deck Op tafel ligt een boek met de titel 'Blokfluitfeest'. Ik proef het woord: Blokfluitfeest. Het toppunt van de contradictio in terminis. Andere soortge lijkefeesten dringen zich aan mij op. Wortel- kanaalbehandelingfeest. Ingegroeide teen nagel feest. Darmonderzoekfeest. Ontstok- en-steenpuisten-op-zitvlakfeest. De blokfluit is de moeder aller instrumen ten, in die zin dat je je eerst op de blok fluit schijnt te moeten bekwamen alvo rens te kiezen voor een instrument dat wel het aanhoren waard is. De blokfluit is de drempel voor elke muzikale carrière. Wie de blokfluit heeft overleefd, die komt er wel. Al lemaal gedachten die door mijn hoofd jagen als mijn dochter zich thuis meldt na haar eerste blokfluitles. Met een oefen blokfluit en het boek 'Blokfluitfeest', waarin eenvoudige notenschriftoefeningen staan be schreven en, wat verderop, liedjes zijn opge nomen van de hand van Roely van Delft, Noortje Gortzak, Jan Rijnsburger en Marline Telkamp. Vier mensen die mij zeer dierbaar zouden zijn geweest als ze zich hadden be perkt tot het schrijven van een handboek voor gebarentaal, maar van wie ik de namen nu graag op een internationaal opsporingsbevel

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2