Getergde Tafi groots in Parijs-Tour Cor van der Geest het hol van de leeu Kiefer ziet Grand-Slamtitel gloren Jaspers superieur naar ti Sport Roberts uit de schaduw van zijn vader Vierde titel voor Krotwaar, primeur voor Van Onna MAANDAG 9 OKTOBER 2000 Westwood begint goed in finale Met een meer dan krachtige service heeft Nicolas Kiefer in de finale van het tennistoer nooi van Hongkong Mark Phi- lippoussis verslagen. De Duit ser versloeg de Australiër in drie sets, 7-6 2-6 6-2. „Een geweldig gevoel", zei Kiefer kort na zijn zege. „Eerst winnen onze voetballers van Engeland, dan pakt Michael Schumacher de wereldtitel in de Formule I, en nu dit. Een prachtig weekeinde voor ons land." De Duitser verklaarde over te lopen van het zelfvertrouwen. „Ik heb het gevoel dat tegen woordig alles lukt. Het kan niet lang meer duren of ik win mijn eerste Grand Slam." Kiefer won de eerste set na een tiebreak. Philippoussis, die in de halve eindstrijd zijn land genoot Patrick Rafter had ver slagen, herstelde zich in de tweede set goed. De opleving van de Australiër was van korte duur. Hij verloor zijn eerste servicegame in de beslissende set. Woedend smeet Philippoussis vervolgens zijn racket weg, hetgeen hem op een officiële waarschuwing kwam te staan. „Ik was gefrus treerd", verontschuldigde hij zich later. In Tokio won Serena Wil liams. Dat deed ze door in de finale Julie Halard-Decugis te verslaan, 7-5 6-1. Het was de derde titel voor Serena dit jaar. Zus Venus, al sinds begin juni ongeslagen, was in Tokio niet van de partij. Martina Hingis won voor de vierde keer het toem Filderstadt. De Zwitsei i] mer één versloeg in strijd Kim Clijsters uit! 0 6-3. Voor de eerste J Hingis slechts negentifa ten nodig. In de tweede versla vankelijk haar com11 waardoor Clijsters zow gelijke tred hield. Daarna gaf de favorif' meer weg. londen Golfers Colin Montgomerie en Lee Westwood (foto) hebben zich gisteren geplaatst voor de finale van het WK Matchplay in Wentworth. Titelverdediger Montgomerie stelde zijn plaats in de eindstrijd veiligdoor winst (5-4) in de halve fi nale op Vijay Singh, in 1997 nog winnaar van het evenement in Wentworth. De 37-jarige, als nummer een geplaatste, Schot treft in de finale Lee Westwood. De Engelsman kon zich pas op de allerlaatste, 36ste hole verlossen van de Zuid-Afrikaan Ernie Els. In de finale, die gisteren begon, nam Westwood een voorsprong van twee holes. foto reuters Mutsaars derde bij neo's tours Ronald Mutsaars is gisteren als derde geëindigd in Pa rijs - Tours voor neo's. De zege ging naar de Belg Tom Boonen. De Zweed Adamsson werd op een seconde tweede, net voor Mutsaars. Björn Hoeben werd op vijf seconden zesde, Neder lands kampioen Bram Tankink eindigde als tiende. Buma stapt over naar Amsterdam bloemendaal Hockeyer Jaap Derk Buma gaat weg bij lands kampioen Bloemendaal. De vleugelspits, die twee jaar geleden van Klein Zwitserland overkwam, vertrekt naar Amsterdam. „Ik heb twee hele mooie jaren gehad bij Bloemendaal", stelde de 120-voudig international gisteravond. „Maar het is tijd om op te stappen." Buma (28) wil niet al te diep op zijn besluit ingaan. Zeker is wel dat zijn moeizame relatie met Bloemendaal-coach Bert Bunnik heeft meegespeeld in zijn overwegingen. Brentjens wint MTB Topcompetitie lichtenvoorde Bart Brentjens heeft gisteren in Lichtenvoorde in de laatste wedstrijd van de MTB Topcompetitie de eindzege naar zich toegetrokken. Voor de mountainbiker was het de vier de competitiezege in een reeks van vijf races. Achter Brentjens legde Thijs Al beslag op de tweede plaats in het eindklassement. Bij de vrouwen won Elsbeth Vink de laatste topcompetitiewed- strijd, voor Daphny van den Brand en Annemiek van Loon. Co- rine Dorland, die in Lichtenvoorde door ziekte was verhinderd, won het eindklassement. Ullrich mogelijk niet op WK tours Het is de vraag of Jan Ullrich de komende week deel neemt aan het wereldkampioenschap voor de wielerprofessio- nals. De olympische kampioen uit Duitsland kwam gisteren in Parijs-Tours ten val en moest als gevolg daarvan een operatie aan de lip ondergaan. „Op dit moment kunnen we niets met ze kerheid zeggen", zei Ullrichs ploegleider Rudy Pevenage. „Het is even afwachten." Donderdag zou Ullrich starten in de indivi duele tijdrit. Zondag is het kampioenschap op de weg. Kasparov en Kramnik remiseren londen Schaker Garry Kasparov heeft gisteren de eerste aanval van zijn uitdager en landgenoot Vladimir .Kramnik afgeslagen. De nummer een van de wereld gebruikte tijdens de eerste van de maximaal 16 partijen van de WK-match opvallend veel be denktijd maar kwam uiteindelijk remise overeen. De tweekamp tussen de beste schakers van de wereld mist een officiële status. Dat komt omdat Kasparov vijf jaar geleden uit de wereldschaak bond stapte en uitdager Kramnik zelf heeft uitgekozen. Dibowski wint Boekelo boekeloAndreas Dibowski heeft de dertigste military van Boe kelo gewonnen. De Duitser, die na de dressuur en de uithou- dingsproef derde stond op de ranglijst, was foutloos bij het springparcours. Met zijn paard Ginger bleef hij de Britse Kristi- na Gifford voor. Karen Dixon, die ook uit Groot- Brittannië komt, eindigde op de derde plaats. Leon van Bon beste Nederlander Andrea Tafi wist niet wat hij zaterdag hoorde. De Itali aanse bondscoach Fusi had de 34-jarige rasaanvaller buiten de ploeg gelaten voor het WK wielrennen. Een dag later fietste Tafi alle frustratie uit zijn lange, pezige lijf. Niemand van de 188 coureurs in Parijs-Tours had daarvan terug. Achter Tafi leverden Andrei Tsj- mil en Erik Zabel een boeiend gevecht om de wereldbeker. Het eindigde onbeslist. Tsjmil werd tweede en liep 55 punten in op Zabel die als elfde finish te. Het verschil tussen beiden bedraagt 71 punten. Alleen een zege in de Ronde van Lombar- dije kan Tsjmil nog aan de we reldbeker helpen. Bovendien moet Zabel dan niet bij de eer ste zes eindigen. Bij elk ander scenario is de Duitser winnaar van de prestigieuze trofee. In de negende van de tien wereldbekerwedstrijden had Zabel eigenlijk zijn zege veilig willen stellen. „In Lombardije rijd ik normaal niet voor de ere plaatsten", verklaarde de Duit ser na afloop. Teleurgesteld was hij niet. „Het was een bikkel hard gevecht. Ik ben al blij dat ik hier wat punten heb kunnen pakken." Zabel moest het in de finale van een aanvankelijk onder er barmelijke omstandigheden verreden Parijs-Tours alleen rooien. Van de sterke Telekom- afvaardiging, onder meer het complete olympische podium Ullrich, Vinokoerov, Klöden was present, was niets meer over. „De ploeg heeft niet opge let en het daarmee Erik heel moeilijk gemaakt", klonk het kritisch uit de mond van ploeg leider Pevenage. Ook de Nederlanders gaven niet thuis in de finale. „Bij de bevoorrading zijn ze met vijftig man weggereden. Daar hadden we nog zeven man mee", keek Rabo-ploegleider Theo de Rooy terug. Uiteindelijk hield hij voorin alleen de Deen Sörensen over. „Michael Boogerd is nog gevallen. Hij had flinke schaaf wonden, maar heeft de koers wel uitgereden." Leon van Bon was de beste Nederlander, hij werd zestiende op een kleine vier minuten van Tafi. De strijd ontbrandde in de laatste vijftig kilometer. Daar voor hadden alleen de Frans man Chavanel en de Litouwer Goncaras in de stromende re gen het avontuur aangedurfd. Het tweetal liep uit naar een voorsprong van een half uur, een marge die snel kleiner werd toen de WK-favorieten zich voor in het peleton meldden. Chavanel mocht tot zo'n veertig kilometer voor de streep voorop rijden, alvorens drie renners hem voorbij kwamen fietsen. Het waren Tafi en de Belgen Mattan en Verbrugghe, drie hardrijders, nooit te be roerd om te werken. Van de drie was Tafi de meest gerouti neerde, de beste ook gisteren. Op 22 kilometer voor de streep reed de Italiaan weg bij zijn me devluchters. Achter hem kwam het nooit tot een goed georga niseerde jacht. Dat kwam voor al omdat Mapei naast Tafi ook Nardello en Bettini voorin had. Tsjmil kreeg in zijn jacht Nardello mee, Sörensen had Bettini hinderlijk in zijn wiel zitten. De angel was uit de ach tervolging en Tafi had op de Avenue de Grammont alle tijd bondscoach Fusi voor het oog van de camera te wijzen op de zijns inziens verkeerde keuze. Een keuze trouwens, die te ver dedigen was. Tafi won dit jaar nog niet eenmaal. Daarbij kan een Italiaanse bondscoach put ten uit een schijnbaar onbe perkt arsenaal aan wielertalent. Nardello, zondag derde achter Tsjmil, is er over een week in Plouay ook niet bij. Met Parijs-Tours pakte Tafi zijn vierde zege in een wereld bekerwedstrijd. Eerder won hij de Ronde van Lombardije (1996), de Rochester Classic ('97) en Parijs-Roubaix ('99). Al le keren deed hij het met zijn handelsmerk: een lange solo. Zondag zal hij zich thuis in Ita lië verbijten voor de tv. De Amerikaan Kenny Roberts jr. was tot zater dag „de zoon van". Vader Kenny is een motor sportlegende na het behalen van drie opeenvol gende wereldtitels eind jaren '70. Roberts junior veroverde zaterdag op zijn Suzuki de wereldtitel in de 500cc tijdens de Grand Prix van Brazilië, gewonnen door de Italiaan Valentino Rossi. Roberts, die zelf als zesde finishte, debuteer de in 1993 in de 250cc-klasse. Na drie jaar stap te hij over naar de zwaarste klasse. Pas in 1999 volgde de grote doorbraak toen hij voor Suzuki de eerste twee races van het seizoen won. Later in het jaar verloor hij zijn kansen op de wereld titel wegens problemen met zijn banden. „Dit is het enige kampioenschap dat ik ooit heb willen winnen", zei Roberts na afloop van de race waarin de Nederlander Jürgen van den Goorbergh als tiende finishte. „Tot m'n twaalf de wist ik niet eens van het bestaan van andere klassen af. Als kind wilde ik alleen maar doen wat mijn vader deed." In de 250cc-klasse was Daijiro Katoh de win naar van een dramatisch gevecht met zijn land genoot Ukawa en de Italiaan Melandri. Katoh, rijdend op Honda, belandde drie keer naast de baan maar behield zijn evenwicht. Op de streep had hij 64-duizendste seconde voorsprong op Ukawa. De Italiaan Simone Sanna (Aprilia) was de sterkste in de 125cc. Hij passeerde in de slotfase zijn Italiaanse teamgenoot Giansanti, die even daarna onderuit ging. Achter Sanna finishte de Japanner Azuma (Honda) als tweede voor zijn landgenoot Ui (Derbi). Luc Krotwaar is als marathon loper stamgast in Eindhoven. De 32-jarige atleet greep giste ren voor de vierde achtereen volgende keer in de straten van zijn voormalige en toekomstige woonplaats de nationale titel op de 42 kilometer en 195 me ter. Dat kunstje deden voor hem alleen Piet Bleeker (ook vier keer) en Aad Steylen (zelfs vijfmaal achtereen). Bij de vrouwen kwam een 'nieuwelinge' bij de huldiging met de rood-wit-blauwe sjerp op de hoogste trede. Wilma van Onna (35) was er in haar lange loopbaan op diverse loopnu- mers nog nooit in geslaagd ma rathonkampioene te worden. Ze werd wel twee keer tweede. Het was al haar vierde titel van het jaar 2000. Ook op de 300C m indoor, de cross en de 10 km op de baan was ze succesvol. Krotwaar finishte als vijfde in 2.14.39, bijna twee minuten bo ven zijn persoonlijk record. Hij moest op de Keniaanse win naar Willy Cheruiyot (2.09.55) een handvol minuten toegeven. De Afrikaan liep lange tijd ruim onder het wedstrijdrecord van 2.09.24, maar hij verspeelde in het gure regenweer veel op het laatste deel in het centrum. Van Onna had er ook proble men mee. Zij was met 2.39.35 ruim vijf minuten langzamer dan haar beste tijd en hield Vi vian Ruijters, die met 2.40.23 wel zes minuten sneller was dan ooit, maar net achter zich. Zonder Sydney-gangers Greg van Hest en Kamiel Maase was Krotwaar - sinds een jaar trai nend bij Tonnie Dirks, wel zo eerlijk zich „de beste deelne mende Nederlander" te noe men. „Ik ben realistisch. Mo menteel ben ik niet van inter nationaal niveau, dus zo'n titel is met dit deelnemersveld voor mij het hoogst haalbare. Ik vind Nederlands kampioen marathonlopen Luc Krotwaar komt na de wedstrijd bij in de atletentent. dat ik verstandig heb gelopen. Mijn groepje was eigenlijk ide aal. Ik kreeg op het laatst wat last van een pijnlijke buikspier, maar ik kon nog volle bak gaan en wist wat mensen in te ha len." Krotwaar schafte een halfjaar geleden voor 23.000 gulden een hoogtesimulator aan bij Henk Kraaijenhof, die nooit wars is van innovaties. „Ik had dat geld er gewoon voor over", aldus Krotwaar. „Het is geen geheim dat sommige atleten doping ge bruiken. Ik probeer het met zo'n apparaat. Waarom zou ik niet van een nieuw technisch snufje gebruikmaken? Ik ben heus nog wel ambitieus en ik wil het gewoon uitproberen." Zo heeft Krotwaar een paar maanden geleden gedurende drie weken thuis op de bank een uur per dag met het specia le masker op de bank gezeten. „Wat het precieze effect is weet ik eigenlijk niet, maar het geeft zeker een extra trainingsprikkel. Pas na een jaar of twee weet ik of het heeft geholpen. Nu test ik het gewoon om de paar maan den uit en ik zie wel of het wat oplevert." Na Krotwaar werd Peter van Egdom in 2.17.46 tweede, voor de 43-jarige Aart Stigter (2.23.18). „Dit is eigenlijk te gek voor woorden", vond de sport schoolhouder van zijn derde plek. „Het moest niet mogelijk zijn. Op zo'n NK zou een man of tien onder de 2.20 moeten kunnen lopen. Maar wijs ze mij maar aan, de aanstormende Hij mocht niet verliezen. Dick Jaspers moest en zou gisteren in Saint Etienne zijn eerste wereldti tel in het driebanden veroveren. Het lukte hem. Na een mooi toernooi stond de 35-jarige biljar ter in de finale tegenover zijn TAS-clubgenoot Tony Carlsen uit Denemarken. Een broedertwist, met als inzet de wereldtitel. Jaspers won overtuigend, 3-0 (15-4 15-10 15-9). „Dit is het mooiste dat ik ooit heb gewonnen", zei hij onmiddellijk na het behaalde succes. „Hier was ik gewoon de beste. Ik heb tegen alle grote namen gespeeld en heb ze allemaal versla gen. Een echte wereldtitel. Prachtig." Jaspers had nog geen wereldtitel. Het toernooi, georganiseerd door de amateurbond UMB, was lange tijd voor de Nederlandse profs verboden terrein. In 1997 mochten er voor het eerst vier BWA-profs meedoen, maar Jaspers werd daar voor destijds niet uitverkoren. Pas in 1998, in Rezé, was hij erbij. Toen verloor hij van de Zweed Torbjörn Blomdahl, de man die hij in Saint Etienne in de kwartfinales versloeg. Vorig jaar, in Colombia, verloor hij in de halve eindstrijd van de latere winnaar Frédéric Caud- ron uit België. Jaspers werd derde. „Toen was ik er al heel dichtbij. De ingeslagen weg van vorig jaar heb ik in Saint Etienne voortgezet. Met dit resultaat." Zondag kreeg Jaspers voor het eerst de kans de foto anp robert vos jongeren. Ze zijn er gewoon niet." Van Onna moest op het laatst nog hard knokken voor haar eerste marathontitel. „Deze gouden plak miste ik nog. Maar wat had ik het koud", zei ze. „Echt leuk kan ik de mara thon toch nog steeds niet vin den. Ik geloof dat ik 37 km in mijn uppie heb moeten lopen. Daar kan ik de lol niet echt van inzien. Geef mij maar een vijf of tien kilometer, dan is er veel meer wedstrijdelement." titel te grijpen. Niet dat deze trofee de geerde is in het driebanden, want dat reldbeker van de BWA. Daarvan heeft al twee in zijn kast staan. Maar toch, als hij is, wil de inwoner van Sint Wille 0( trofeeën en titels veroveren. „Dit hier i er officiële wereldtitel. Dit jaar zijn er toch al niet veel prijzei len. Door de weer opgelaaide controveor BWA en UMB is het wereldbekercircu zijn geheel afgelast. Na het toernooi eerder dit jaar, staat nog slechts het W1 in Oosterhout op de kalender. Hoewel beide bonden het momentes elkaar kunnen vinden, adviseerde de aangesloten spelers (de professionele toch naar Frankrijk te reizen. Uit prote ?r< ze wel hun BWA-kleding dragen. Zodo( er het WK toch een kwalitatief sterk depe veld, Jaspers kende geen eenvoudige wegi hi nale. In de achtste finales vocht hij zie telverdediger Caudron (3-2) met het fi'al enne van 2,310 caramboles per beurt later stond hij tegenover zevenvoudig naar Blomdahl, tevens voormalig wei oen. Ook in die partij excelleerde Ja won met 3-1 en het gemiddelde van 2.' te. In de halve finale versloeg de Nedeidd: Italiaanse veteraan Marco Zanetti met andere halve' eindstrijd won Carlsen oo van de Turk Semih Sayginer. H< tie 'Meci culpablijft steken in goede bedoelingen Cor van der Geest was zater dagavond een onverwachte gast bij de huldiging van olym pisch judokampioen Mark Huizinga bij zijn club in Hoog vliet. De judocoach uit Haar lem staat immers niet bepaald te boek als de grootste vriend van Huizinga's coach Chris de Korte. De verstandhouding tussen de twee coaches liep de zo veelste deuk op nadat Van der Geest voor de camera van de NOS in Sydney had laten we ten dat hij niet 'op de banken' had gestaan voor de gouden medaille van de Vlaardinger. Van der Geest wilde zaterdag avond de gelegenheid aangrij pen om in elk geval met Hui zinga in het reine te komen en nog eens uit te leggen hoe zijn woorden destijds dienden te worden verstaan. Helaas bleef zijn poging in de goede bedoelingen steken. Van der Geest, coach van Kenamju uit Haarlem, trok ten overstaan van een volle zaal een vergelijking met de rivali teit die er bestaat tussen de supporters yan Ajax en Feyen- oord. In Rotterdam, zo onge veer luidde zijn verweer, staat men in de regel niet te juichen als Ajax succesvol is, en an dersom is dat ook niet het ge val. Van der Geest wilde er maar mee zeggen dat hij in Sydney vooral met het wel en wee van zijn eigen pupillen was be gaan. En omdat het wee daar bij overheerste, was zijn stem ming niet van dien aard dat hij zich onbekommerd in het feestgedruis rond Huizinga en De Korte wenste te storten. Het weerhield hem er overi gens niet van de olympisch kampioen en zijn coach de hand te drukken en te felicite ren met het fraaie resultaat. Chris de Korte stelde de komst van zijn collega naar het 'hol van de leeuw' wel degelijk op prijs. En ook Mark Huizin ga en zijn vriendin Edith Bosch reageerden blij verrast: „Schitterend."' Des te verve lender vond De Korte het, dat het mea culpa van Van der Geest niet geheel uit de verf kwam. „Ik heb hem geen sorry horen zeggen", zei zoon Wil lem. „Dat hoefde van niet", wierp senior t( vind wel dat je van ee te kans kunt spreken, spraak was dat we ploeg, als één club n ney zouden gaan. Da landse gevoel heeft aT ook heel sterk geleefd, le geledingen heen, juist het leuke aan d len. Met zijn verhaal tegenstellingen tussei ger Feyenoord ondergraal Ue| uitgangspunt. Wat klopt ook niet. Wan! Nederlands elftal spe heel Nederland als achter de ploeg, ook serende supporters hij het heeft." De Korte is dan ook er, ook na de toelichg| Van der Geest, nog st< tl nig begrip zal zijn voV( houding in Sydnei denkt hij dat het fift] de mensen die wel hei grepen wat hij bedoel die het afkeurden. Ik er in de hele zaal n twee waren, die met h voelden." lte ilf

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18