De ingehouden emotie van Krisztina de Chatel Cultuur Kunst Meesterlijke dubbelzinnigheid van Toneelgroep Imperium Monument voor zanger Ede Staal Jubileumconcert De Sleutels Jetty Mathurin in 'Welopgevoed' op haar best als Taante Stuntman wordt actei MAANDAG 9 OKTOBER 2000 Nominaties voor AKO Literatuurprijs Amsterdam De jury van de AKO Literatuurprijs 2000 heeft giste ren de verkorte lijst (shortlist) met de namen van zes genomi neerden bekend gemaakt. De genomineerden zijn Arnon Grun- berg (Fantoompijn), Bas Heijne (De wijde wereld), Paul Koeck (De bloedproever), Doeschka Meijsing (De tweede man), Tho mas Rosenboom (Publieke werken) en Allard Schroder (Grover) Vorig jaar kreeg Karei Glastra van Loon de trofee die toen nog de Generale Bank Literatuurprijs heette. Op 29 oktober is de prijsuitreiking. De winnaar krijgt 100.000 gulden. Jazzgitarist Dennis Sandole overleden new york De Amerikaanse jazzgitarist Dennis Sandole is op 87- jarige leeftijd overleden. Sandole speelde in de jaren veertig met de bekendste swingbands. Hij begeleidde onder anderen Frank Sinatra en Billie Holiday. Sandole speelde ook met Charlie Bar net, Tommy Dorsey en Tommy Pederson. In 1946 werd hij mentor van de jonge saxofonist John Coltrane omdat hij wel wat in hem zag. Orkesten onderzoeken geluidsniveaus ruswuk De Nederlandse symfonie- en kamerorkesten begin nen een landelijk onderzoek naar de blootstelling van musici aan de geluidsniveaus tijdens repetities en concerten. Aan het onderzoek nemen alle gesubsidieerde symfonie- en kameror kesten deel, ook de met opheffing bedreigde orkesten Noord Hollands Philharmonisch Orkest, Radio Symfonie Orkest en Nederlands Kamer Orkest. Uit recente cijfers blijkt dat de orkes ten in toenemende mate eigentijds werk uitvoeren. Dergelijke composities, maar ook de grote laat-romantische symfonieën, vragen dikwijls om bijzondere bezettingen, bijvoorbeeld met extra blazers. Musici kunnen op het podium kortstondig wor den blootgesteld aan hoge geluidsconcentraties die in de zaal niet optreden. Omdat wordt verwacht dat de belangstelling voor symfonische muziek de komende jaren toeneemt, is het zaak nu al toe te werken naar maatregelen die de musici beter beschermen. De eerst resultaten van het onderzoek worden binnen een jaar verwacht. Koningin: subsidie voor schilderkunst Amsterdam Koningin Beatrix reikt op 13 oktober in het Konink lijk Paleis in Amsterdam de jaarlijkse Koninklijke Subsidie voor Vrije Schilderkunst uit aan vier jonge kunstenaars. Tegelijk zal zij de tentoonstelling in het paleis openen waar de winnende werken en een selectie uit de andere ingezonden schilderijen te zien zijn. Dit jaar zonden 290 kunstenaars documentatie in voor de Koninklijke Subsidie voor Vrije Schilderkunst. In de jury zit ten de onlangs overleden Wim Beeren, Rob Birza, Marja Bloem (voorzitter), Fons Haagmans, Anke van der Laan, Charlotte Schleiffert, Berend Strik en Pietje Tegenbosch. theater recensie susanne lammers Voorstelling: De dood&het meisje van Ariel Dorfman door To neelgroep Imperium. Regie Bart Vieveen. Spel: Sheila Lever, Teije van Vliet en Erik Siebel. Gezien: 7/10, Imperium Theater. Nog te zien: 12 t/m 14/1 Oen 19t/m 21/10, aldaar Wat doet een vrouw, wanneer ze de stem hoort van de man die haar maandenlang heeft gemar teld en verkracht? Wat doet haar man wanneer hij ziet hoe zijn vrouw een 'onschuldige' man vastbindt en hem dreigt te doden? De Chileense Amerikaan Ariel Dorfman schreef in 1991 'De dood en het meisje', een stuk waarin de dilem ma's van wraak en rechtvaardigheid en vooral de waarheid krachtig aan de orde komen. De vrouw heeft als dissidente geleden onder het regime; de man is in het inmiddels voorzich tig weer op het democratische pad geraakte land benoemd in een - zoals hij zelf ook toe moet ge ven - tamelijk tandeloze commissie van onder zoek naar de misdaden van destijds. Als hij met een lekke band langs de weg staat, wordt hij ge holpen door een arts, die zijn vrouw, puur op grond van stem en geur, als haar beul en ver krachter herkent. Is deze arts de misdadiger, en zo ja, wat verdient hij dan? Kun je zo iemand ob jectief beoordelen? Dorfman laat het mooi open. Laat in het mid den of de vrouw gelijk heeft, of in de gegeven omstandigheden iedereen als haar beul herkend zou hebben. Laat in het midden of de echtgenoot er oprecht van overtuigd is dat je kwaad niet met kwaad mag vergelden, of misschien ook een beetje aan zijn carrière denkt. Laat in het midden of de arts werkelijk onschuldig is, of alleen maar denkt aan zijn huid redden. Maar Dorfman is volstrekt duidelijk over de ontwrichtende gevol gen van dictatuur. Ook Toneelgroep Imperium houdt die dubbel zinnigheid meesterlijk in stand. In een vrijwel leeg, nachtzwart decor en een fel-dramatische belichting balanceren de mannen in smoking en de vrouw in een rode jurk voortdurend op de grens. De vrouw neemt het recht in eigen hand, bindt 'haar beul' vast en perst hem een bekente nis af. De mannen protesteren, maar vé zich niet. Teije van Vliet, Erik Siebel en vooral Sheij spelen deze schreeuwend ingewikkeld! hoeksrelatie gelukkig op het achteloze ai onderkoeld. Want het is vooral hun ben die maakt dat je ieders motieven in twij trekken en de dilemma's zich aan je mei Niemand is helemaal oprecht, ze houd! maal iets achter. De met effect gekozen zóals de griezelig in het donker oplichten) ret van de dokter, maken vervolgens de sii voelbaar. 'De dood en het meisje' is eet verontrustende voorstelling. Door het gec neerde spel en de strakke vormgeving rai perium in volle hevigheid. KINDERBOEKENWEEK GENRE KINDERBOEK Vuurvliegjes, tover visjes en schatgravers Samenstelling: Maria van Donkelaar en Martine van Roijen Illustraties: Sandra Klaassens Uitgeverij: Lemnis- caat Prijs: 39,50 (vanaf 1 januari 44,50) 'Kinderen houden van knoeien met water en zand, van rennen in de wind en van vuurtjes stoken', schrijven de sa menstelsters van Vuur vliegjes, tovervisjes en schatgravers. Daartoe biedt dit boek dan ook volop gelegenheid. De ondertitel luidt 'Zingen, spelen en knutse len met water, aarde, lucht en vuur'. En zo is het. Je hoeft geen Jonge Onderzoeker te zijn om plezier te beleven aan dit boek. Ge heel en al spelenderwijs leiden de samenstelsters je langs de eigen aardigheden van de elementen. Hier is het een klein tipje dat je uren bezig kan houden. Bijvoorbeeld EMMERTJE SLOOTWATER: Vul een flinke glazen pot met slootwater. Hoe langer je kijkt, hoe meer beestjes je ziet: visjes, slakjes, watervlooien, waterluizen, tor retjes, kikkertjes enzovoorts. Even verderop is het een heerlijk lees verhaal dat stof tot nadenken geeft. Echt van het begin tot het eind lezen zul je dit boek niet zo snel. Je bladert het door en pikt eruit wat je wilt. Het ultieme cadeau rond 5 december en de rest van het jaar. Voor elke juf of meester zou aanschaffen verplicht moeten zijn. delfzijl» anp De legendarische Groningse zanger Ede Staal (1941-1986) heeft zijn monument. Het za terdagmiddag onthulde kunst werk op de dijk van Delfzijl be staat uit een stalen paal van acht meter hoog. Deze symboli seert een vuurtoren. Kunstenaar Chris Verbeek uit Blijham ontwierp de zuil. En- gert Gruben, in de jaren tachtig hoofd gevarieerde muziek van Radio Noord en ontdekker van Staal, verrichtte de onthulling. Het comité Monument Ede Staal is anderhalf jaar bezig ge weest óm het geld voor het kunstwerk bij elkaar te halen. Staal heeft in Groningen sinds zijn dood een ongekende cultstatus. Zijn liedjes in het Gronings zijn nog altijd vaak op de regionale radio te horen. De leraar Engels nam in de jaren voor zijn dood een aantal Ip's op met karakteristieke num mers, die recentelijk opnieuw in de aandacht kwamen door dat ze te horen waren in de film 'De Poolse Bruid'. Staal leidde samen met zijn gezin een teruggetrokken leven op een boerderij. Hij wilde niks met de platenindustrie te ma ken hebben en trad zelden op. De twee platen die hij opnam bleken echter te voorzien in een enorme behoefte aan muziek in het Gronings; ze bereikten hoge verkoopcijfers in de provincie. leiden De mooiste liederen brachten ze gistermiddag ten gehore, de leden van de Leidse zangr en muziekgroep De Sleutels. Al 30 jaar ko- mens de mensen met een verstandelijke handicap wekelijks bijeen om (kerkelijke) liedjes en smartlappen te zingen en de bijbehorende muziek te spelen. Zowel in de Nederlandse taal als ook in het Frans, Duits, Engels en Hebreeuws. Ze verzorgen regelmatig optreden. Van wege het jubileum was het een extra feestelijk optreden gisteren in de Vredeskerk in Leiden. De Sleutels is een initiatief van Centrum Club 58 die zich ten doel stelt verstandelijk gehandicapten een zin volle vrijetijdsbesteding te geven. foto hielco kuipers Theaterdans[ naar Nakami maastricht anp In Maastricht zijn zon prijzen van de Nede Dansdagen uitgereikt, ft den Theaterdansprijs giij danseres Megumi Nak zilver was er voor Shintaro Oue. De Japanse Nakamura verdient volgens de jury wegens haar 'fascin vorm'. Na een carrière NDT heeft zij zelfstand) choreografiën ontwikkel onder 'Dream Flower' ei Flower'. De eveneens Japans (1975) krijgt de prijs vc 'ontspannen energie en gen kracht', aldus het ji port. Oue danste twee het NDT-2 in balletten: Kylian. Daarna ging hij zi dig verder. De Lucas Hoving Pro prijs was voor Anouk v (1965). De jury noem werk 'grillig, hedendaags surdistisch'. Van Dijk haai- choreografiedebi 1991 met de voorstellii) Stories'. Sinds 1998 hei Dijk haar eigen stichting waarmee ze choreografii it a day', 'Nothing hu 'Microman' ontwikkelde Hans Tuerlings kreeg d reografieprijs 2000. Hij de afgelopen vier jaar a serie voorstellingen noemer 'Casa del sognt van de droom). Het juryi spreekt van 'een eigen consequent wordt voerd'. theater recensie wunand zeilstra Voorstelling: 'Welopgevoed', solopro gramma van en door Jetty Mathurin. Ge zien: 7/10, schouwburg Leiden. Van de drie typetjes die Jetty Mathurin in haar soloprogram ma ten tonele voert, is Taante het mooiste, want meest men selijke personage. Taante viert haai- 'opvoedingsjubileum'; ze heeft namelijk Jetty en Stanley 'gekweekt', dat wil zeggen: niet gebaard, wel opgevoed. Vijfentwintig jaar hier in Ne derland, evenzovele jaren in Suriname, maar aangezien tro penjaren dubbel tellen komt Taante uit op vijfenzeventig. Het is de logica van Taante die er lustig op los kwebbelt. En ze bekijkt het allemaal vanuit haar eigen multiculturele perspec tief. De oerhollandse Sinter klaas bijvoorbeeld is in haar ogen in de maanden november en december de werkgever bij uitstek voor allochtonen. Als het je als actrice/ cabare tière lukt om met zo'n levens echt personage van alles en nog wat aan de kaak te stellen, dan heb je iets bereikt om trots op te zijn. Misschien moet Jetty Mathurin maar de gehele avond gewoon Taante blijven. Het zou het programma beslist geen kwaad doen. Integendeel, macho-typetje Stanley is absoluut leuk, maar blijft duidelijk aan de opper vlakte. Zelfs Jetty, haar alter ego-typetje, haalt het niet bij de gezelligheid van Taante die echter ook af en toe behoorlijk rake dingen kan zeggen. Noem Taante gerust kwebbelziek, maar vlak haar observatiever mogen niet uit. Blank en zwart wordt een spiegel voorgehou den, zonder het belerende vin gertje overigens. Gewoon een kwestie van goed kunnen kijken naar menselijke hebbelijkhe den. De publiekssamenstelling is kleurrijker dan gewoonlijk; staatssecretaris Van der Ploeg die graag meer allochtonen in de theaters wenst te zii tevreden zijn. Of Taan met hem zo tevreden it valt nog te bezien. De hele zaal laat ziet geval door haar moeitel palmen. Want als bij e< familiefeestje zingen we allen eensgezind voor 'Langa, langa libi' oftewc zal ze leven' in het Srana maastricht gpd Het liefst was Krisztina de Cha tel (57) in Tokio bij haar dan sers gebleven en had ze de prijs niet zelf in ontvangst genomen. De Hongaars-Nederlandse cho reografe vond het moeilijk om haar dansgroep in de steek te laten, net nu die voor het eerst in Japan zou optreden. Het was uiteindelijk de zakelijk leider die haar overtuigde de hele planning om te gooien. En dus ontving De Chatel afgelopen zaterdag in hoogsteigen per soon in Maastricht de Prijs van de Nederlandse Dansdagen uit handen van Hedy d'Ancona. Het is een prijs voor haar hele oeuvre. De jury waardeert de choreografe om haar originali teit, samenwerking met andere kunstenaars en voorstellingen op bijzondere locaties. De Chatel is een strenge ver schijning, imponerend door haar zwarte kleding en lange grijze haar. Een fiere lady die je doordringend aankijkt. Maar de choreografe is daarentegen ook bijzonder vriendelijk en beant woordt bereidwillig vragen over haar werk. Mits er maar geen onderwerpen ter tafel komen die haar wrevel opwekken. Dan vlammen haar ogen en kan ze ineens uitbarsten. Bijvoorbeeld als het gaat over de Raad voor Cultuur. ,,Ik voel me vereerd dat ik nu een prijs krijg, maar ben tegelijkertijd verbaasd. Ik heb namelijk net de Commissie Dans van de Raad voor Cultuur op mijn dak gekregen. Ze von den me artistiek niet innovatief genoeg. Onze voorstelling Lara, gebaseerd op de computerani matie Lara Croft, noemden ze een publiciteitsstunt. Daar ben ik toch veel te integer voor!" Grover had men haar niet kunnen beledigen. „Hollandse angsthazigheid", briest ze, „die paar mensen van de Commissie Dans houden gewoon niet van mijn stijl." Het oordeel kan ook bijna niet waar zijn, gezien de gunstige kritieken die haar werk de afgelopen vijfentwintig jaar kreeg. Het eigenzinnige oeuvre dat door de jury van de Neder landse Dansdagen zo wordt ge prezen, bestaat uit een bouw werk van gedegen producties. De Chatels choreografieën zijn uit duizenden te herkennen: eenvoudige bewegingen, zo vaak herhaald dat het de dan sers volledig uitput. Haai- voor stellingen zijn sober en mini malistisch. Tenminste, zo typeren ande ren haar werk. Hoe omschrijft zij zelf haar stijl „Weerbarstig, ruimtelijk, met ingehouden emoties", is na enig nadenken het antwoord. Die ingehouden emoties maken dat je als toe schouwer altijd een beetje op afstand blijft. De Chatels werk heeft iets mathematisch. „Ik wil orde scheppen. Ik wil de dan sers controleren in de ruimte. Zij zeggen zelf dat ze het gevoel hebben dat ze bijna ontploffen. Ik begrijp dat mijn werk niet al tijd even toegankelijk is. Maar ik wil gewoon geen puinhoop op het toneel. Eigenlijk probeer ik met mijn dans een balans te krijgen in mijn eigen chaos. Ik ben heel emotioneel, de dans vormt een tegenwicht." Af en toe treedt De Chatel nog op in eigen werk. Als je haar zelf ziet bewegen, dan weet je ook meteen de her komst van die zwaaiende ar men, die steeds in haar werk te rugkeren. In Stalen Neuzen, Choreografe Krisztina de Chatel ontving zaterdag de Prijs van de Nederlandse Dansdagen. een dansfilm uit 1996 bijvoor- in de lach als ze het zich herin- maak je dan al snel op je eigen beeld. Daar herhaalt de choreo- nert: „O ja, die solo. Ik hou erg lichaam. Ik was vroeger echt grafe een aantal passen met van dat soort armen. Ik heb zelf een windmolen. Maar dan heb zwabberende armen. Ze schiet gedanst en een choreografie ik het wel over lang geleden. Want hoewel ik nog wel mijn oefeningen doe, dans ik al lang niet meer." Ze choreografeert al vijfen twintig jaar werken voor haar eigen groep. Daarbij voert ze haar minimalistische stijl con sequent door. Maai- ze kiest te vens voor het experiment: „De laatste jaren ben ik meer op lo catie gaan werken en maak ik gebruik van de nieuwe media." De choreografe bekijkt de laat ste technologische ontwikkelin gen op afstand, observeert en neemt wat ze gebruiken kan. „We leven nu in een gekke tijd. Technologie boeit me, maai- ik vind wel dat je als mens moet zorgen dat je er niet door opge slokt wordt. Je moet de over hand houden." De Chatel houdt de vinger aan de pols en kan enthousiast raken over allerlei nieuwe be wegingsvormen. Skaten bij voorbeeld. Begin volgend jaar maakt ze een voorstelling met het jonge skate-talent Marco Gerris, onder de naam Dyna- mix. Wat moet een vedette van de eigentijdse dans in vredes naam met een skater? „Marco heeft persoonlijkheid, ervaring met theater en kan goed skaten. Maar hoe interessant ik allerlei nieuwe dansvormen ook vind, er moet sprake zijn van dege lijkheid. Er moet een goed con cept aan ten grondslag liggen." Dat ze een oeuvre-prijs kreeg toegekend, betekent niet dat De Chatel het nu rustiger aan gaat doen. „Rotterdam heeft me ge waagd om een stuk voor paar den te maken op de Erasmus- brug, ik wil iets opera-achtigs gaan doen en iets op de canta tes van Bach. Er ligt nog een wereld open." Richard Farnsworth 1920-20 De acteur Richard Farnsworth is vrijdag op tachtigjarige leef tijd overleden. De Amerikaan was ernstig ziek. 'The Straight story' was een van z'n mooiste rollen. Richard Farnsworth, ten tijde van de opna- men al eind zeventig, speelde de rol van een man die z'n einde voelt naderen en het goed wil maken met zijn dood zieke broer die hij al ja ren niet meer heeft gezien. In de licht blauwe ogen van de bijna 80-jarige Ri chard Farnsworth zag de bio- scoopganger berusting, le venswijsheid en de drang om de honderden kilometers lan ge odyssee, gezeten op een maaimachine, te volbrengen. Zijn rol als de 73-jarige Al vin Straight was zo indrukwek kend, dat Farnsworth een Os car-nominatie als beste acteur kreeg. Niemand wist dat Ri chard Farnsworth ten tijde van de opnamen zelf zwaar ziek was. Hij leed aan botkan- ker. Farnsworth had besloten er niet over te praten. Afgelopen vrijdag was de ziek te zover gevorderd en had die hem zoveel pijn gebracht, dat de filmacteur besloot zelf in te grijpen. Met een kogel maakte Richard Farnsworth een einde aan zijn ondraaglijk geworden lijden. Richard Farnsworth weii sinds z'n vijftiende in de industrie. Tijdens de Dej siejaren ging hij voortijdi school af om paard te rij tijdens rodeo's. In 1937 hij als sti man ing huurd v( opname de film at the ra van The Brothers Vanaf di haalde I worth ge lijke cap uit in lal films, ve western: fungeer: als plaat vanger v acteurs; Roy Rogers, Henry Fond: p Kirk Douglas. Na zo'n dertig jaar begor j chard Farnsworth een ca als acteur. In 1978 kreeg zijn eerste Oscar-nomiiic voor zijn bijrol in 'Conn horseman'. Met zijn zoo mond, die in zijn voetsp was getreden, was Richa Farnsworth in 1985 wee) stuntman, nu in 'Rambo blood part II'. In Canada hij een nominatie voorzi in 'The grey fox'. De afgelopen tien jaar vvs de in Los Angeles gebore chard Farnsworth op eer ranch in New Mexico. Vc zijn naaste familie wordi deze week in Hollywood graven. tom van ruswuk

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14