Nieuwbouw Ter Aar in 2001 klaar formatieavond over {constructie Steekterweg Rijn Veenstreek Stedenband moet in Alphen iets teweeg brengen' In de Veense bieb zitten olifanten op muggen Alphense ouders strijden voor vervangende kinderopvang ]aI NDAG 9 OKTOBER 2000 jphenaar beroofd van dagopbrengst den run 1 wee onbekende jongemannen hebben ■jdagavönd bij de ING-bank aan de Castellumstraat in Alphen in den Rijn een Alphenaar beroofd. Zij maakten de man, die dagopbrengst van zijn werkgever kwam storten in kluis, het (ld afhandig. De jongemannen renden vervolgens met de buit Lg en zijn sindsdien spoorloos. Het duo had zich volgens een ®uige vóór de overval een tijdje opgehouden in het bushokje «I de hoek van de Castellumstraat en de Paradijslaan. jennen voor glijbaan Rode Wip Ahkwoude-runduk De leerlingen van de drie basisscholen in «wijk Rhynenburch in Hazerswoude-Rijndijk gaan zaterdag- iddag rennen voor speeltuin De Rode Wip. De start van de «jnsorloop is tussen twee en vier uur in de speeltuin. Het geld (t ze met het lopen verdienen komt ten goede aan een nieuwe maan inclusief een klim- en klautertoestel. De kosten hier- ■or bedragen 55.000 gulden. jrotest tegen opheffing lijn 166 ■La/oude Rijnwoude heeft bij de provincie Zuid-Holland be llaar aangetekend tegen de opheffing van buslijn 166. Deze is reed tot 2 juli van Zoetermeer naar Waddinxveen en terug a Benthuizen. De provincie Zuid-Holland stemde in met het Isluit van vervoerder Connexxion de onrendabele dienst te lirappen. Volgens de gemeente Rijnwoude is daardoor de be- ■kbaarheid van Benthuizen met het openbaar vervoer ernstig Ihet geding. De gemeente vroeg de rechtbank het besluit wrlopig terug te draaien. Deze wees het verzoek onlangs af. labaret op Scala College JIhfnaan den run Aanstormende cabaretiers nemen morgen- Ijddag bezit van het Scala College. Op uitnodiging van docen- |p van het vak Culturele Kunstzinnige Vorming vertonen Johan Mogeboom, Erik Koller, Robert Spaapen en puntdichter Jan Ifeterse een Cabaretestafette op de Alphense scholengemeen- llap aan de Diamantstraat. Pieterse, die al verschillende bun- lls publiceerde, presenteert de cabaretmiddag. De voorstelling >r 360 leerlingen van Alphense scholen duurt van 15 tot 16.30 'ijnproeven voor het goede doel hen aan den run De serviceclub Kiwanis Alphen aan den Rijn jdt opnieuw een wijnproeverij in Archeon. Op 29 oktober inen deelnemers een keur aan goede wijnen proeven en zich n voorlichten door experts van Alliance Vinicole. De op- jngst van de kaartverkoop gaat naar een goed doel. Dit jaar >s de organisatie ervoor het geld, naar verwachting minstens 10 gulden, te bestemmen voor de jeugdige slachtoffers van de irwerkramp in Enschede. De proeverij, compleet met hapjes live-muziek, is van 15 tot 18 uur in het middeleeuwse kloos- in Archeon. Kaarten zijn te koop bij alle Kiwanisleden en bij iMuns Makelaarshuys (Wilhelminalaan 2), Hypotheekvisie ■renhof 4) en Lam Müller Advocaten (Europadaan 16). iddenstoelenexcursie in Gouwebos hen aan den run Voor een paddestoelenexcursie gaat het IVN hen aan den Rijn en omstreken zaterdag het Gouwebos in. gratis wandeling begint om 13 uur op de parkeerplaats ach- Hoogvliet aan de Linnaeusweg 106 in Boskoop. Om te kun- 1 genieten van de tocht langs vruchten, zaden en paddestoe- raadt de vereniging voor milieu- en natuureducatie deelne- rs aan stevig schoeisel en een spiegeltje mee te nemen. Voor proevers is er op zondag een natuurwandeling door een npolderbos in Hazerswoude. Opgave vooraf (0172-212910 1172-4370 18) is vereist, omdat het bos te klein is voor mas- I bezoek. •naan den rijn/bodegraven len moeten voorkomen dat au tomobilisten er harder gaan rij mers en bedrijven langs de den als de hoeveelheid verkeer ;terweg en de Dammekant afneemt. Ter hoogte van de phen en Bodegraven wor- Vinkebuurt en de Akerboomse- 12 oktober geïnformeerd weg zijn rotondes gepland. Bij de reconstructie van deze de herinrichting houden Al- in. Die worden heringe- phen en Bodegraven rekening zodra het laatste deel van met de bevoorrading van de be- veg 11 tussen Alphen en drijven. graven is aangelegd. De Naar verwachting begint het in veranderen van routes werk over vier of vijf jaar. Maar doorgaand verkeer in loka- omdat de aanbesteding gekop- urtontsluitingswegen. peld is aan de aanleg van rijks- maximumsnelheid gaat weg 11, is overleg met de bewo- g naar 60 kilometer per ners en bedrijven nu al van be en ter hoogte van Zwam- lang. De gemeenten, De infor- lam naar 30. Het land- matieavond is op 12 oktober ppelijke karakter van de van 20 tot 22 uur in het Dorps- n wordt in ere hersteld, huis-van de Hooge Burch in leidsremmende maatrege- Zwammerdam. LEIDEN - Het was in een oogwenk gebeurd. Het woonschip 'Luisiana' keerde van een normale onder houdsbeurt terug in het Rijn- en Schiekanaai. Het hoog opgebouwde achterschip begon plotseling te zak ken en verdween al spoedig onder water. Het woonschip en de huisraad gingen verloren. De eigenaars, Wilma en Willem van Duyvenvoorde, waren niet verzekerd. foto archief leidsch dagblad Donderdag 9 oktober NOORDWIJK/KATWIJK/WASSENAAR - Het strand van Zandvoort tot Wassenaar is vervuild door olie. Vooral op het twintig kilometer lange Noordwijkse strand is de situatie bar en boos. Het is bedekt met centimeters dikke plakken, zowel aan de hoogwaterlijn, halverwege de dui nen, als vlak bij de zee. In Katwijk was de ver vuiling, ook in Wassenaar is sprake van een lichte vervuiling. Een Noordwijkse politiepatrouille die op het eerste alarm op verkenning uitging, rapporteer de dat men de olie kon ruiken. Het betekende dat er bovendien een uitgebreid olieveld in zee dreef, dat elk moment kon aanspoelen. Tenzij er een depressie kwam met een stevige zuid wester. Die depressie kwam niet, wel de olie. In voorNoordwijk ongekend grote hoeveelhe den. Dat de eerst aangekomen plakken na eni ge tijd onderstoven, maakt de ellende alleen nog maar groter, omdat de grote schijven brui ne, vette brij evenzovele 'bedriegertjes' opleve ren. Deerniswekkend is het lot van de talrijke zeevogels die door de drijvende olievelden wer den verrast en thans, ten dode opgeschreven, machteloos ronddobberen. Natuur- en Vogel bescherming trachten nog te redden wat er te redden valt, maar de praktijk heeft aange toond, dat olieslachtoffers onder de vogels vrij wel steeds als verloren moeten worden be schouwd. De vraag is nu: Hoe raakt men de olietroep weer kwijt? De bij olievelden in zee toegepaste chemicaliën zouden volgens ingewijden niet doeltreffend zijn bij dikke plakken op het strand, en helemaal met als ze onder het stuif zand liggen. Het zal dus met machines en mankracht moeten gebeuren. De Directie Noordzee van de Rijkswaterstaat nam gister middag vanuit een vliegtuigje de situatie in ogenschouw. Volgens een voorzichtige schat ting zou er ongeveer 500 ton olie zijn aange spoeld. Aanvankelijk veronderstelde men, dat de olie afkomstig was van de kort geleden lek geslagen Griekse tanker, maar thans gaan de gedachten naar clandestien geloosde afge werkte olie. neen te en SISA eindelijk op bezoek in Oudtshoorn, Zuid-Afrika Uiterst geconcentreerd zijn de kinderen in de Veense bibliotheek De Bloemlezer bezig met het verhalenschrijfspel. Bart van Gerwen, oud-acteur van het Land van Ooit, leidt het spel. foto eric taal Bibliotheek omgetoverd tot theaterdecor roelofarendsveen marieta kroft Een olifant die op een mug kan zitten? De ruim honderd kinde ren in bibliotheek De Bloemle zer in Roelofarendsveen weten deze zondagmiddag zeker dat het niet kan. „Dat kan wel hoor", zegt verhalenverteller Bart van Gerwen. „In verhalen kan alles. Jij bent de baas van je verhaal." De kinderen hangen aan zijn lippen. De oud-acteur van attractiepark Het Land van Ooit vertelt verhalen over reu zen, feestvarkens en schijtlijs- ters. Op deze middag is de 'bieb' even geen 'bieb', maar een sfeervol theaterdecor. Boe kenkasten zijn met doeken weggewerkt. Het is donker. Al leen een schemerlamp brandt. Het is de vierde keer dat bi bliotheek De Bloemlezer en boekhandel Veenerick in de kinderboekenweek zo'n evene ment organiseren. Net als voor gaande jaren is het met een op komst van tweehonderd kinde ren en ouders weer een succes, zeggen Helma Koek van de boekhandel en hoofd biblio theek Marianne van der Kaaij tevreden. Als het kaboutermeisje Tika op het toneel verschijnt, neemt Van Gerwen de oudere kinde ren mee naar de andere kant van de bibliotheek voor het 'verhalenschrijfspel'. Ze zitten aan tafel en krijgen een vel pa pier en een stift. Om de beurt mag een jongen of meisje een woord noemen. Iedereen schrijft vervolgens een zin op met daarin het bewuste woord. De jongste kinderen maken geen verhaal, maar laten het op zich afkomen. Ze kijken naar de avonturen van het kabouter meisje dat met haar vriendje Jobbe een toverboek heeft ge vonden. Zo stil als het bij de verhalen schrijvers is, zo vrolijk gaat het eraan toe bij Tika en Jobbe, ook oud-acteurs van het Land van Ooit. Jobbe (Michiel Verdaas donk) is zomaar verdwenen en Tika (Sonja Hoedeman) moet hem terugvinden. Tijdens die tocht komt ze allerlei vreemde griezels tegen. De oudere kinderen schrijven intussen over apen, ijsmutsen en boeken. Niet iedereen vindt het leuk om op de zondagmid dag met zo'n schoolse activiteit bezig te zijn. Te meer omdat ze van de andere kant van de bi bliotheek gelach, geschreeuw en gejoel horen. Als Van Ger wen voor het begin van het tweede verhaal zegt dat degene die wil, mag vertrekken, staan er meteen tien op. Het meren deel, zo'n twintig kinderen, blijft zitten en concentreert zich op kale mannen, pijn en vulka- Op het eind komen alle kin deren weer bij elkaar. Drie van hen lezen trots hun verhaal voor. „Ze zijn een beetje het zelfde omdat iedereen zich aan het verplichte woord moest houden, en toch allemaal an ders", zegt Van Gerwen tegen de 'baasjes' van de verhalen. De verhalen zijn voorlopig nog te lezen in de bibliotheek. Bezwaren ongegrond verklaard De bouw van 21 appartementen aan de Van Heusden- straat in Ter Aar kan doorgaan. De Raad van State heeft de bezwaren van omwonenden weer ongegrond ver klaard. ,,Na ruim tweeënhalf jaar procederen is er dus duidelijkheid", zegt ambtenaar Stilting, die blij is dat nu vaart achter de bouw kan worden gezet. Eerder dit jaar had de voorzitter van de Raad van State, vooruit lopend op de beroepsprocedu re, al groen licht gegeven om met de bouw te beginnen. Vol gens de meest recente uit spraak van de Raad van State is er ook niets oneigenlijks aan het bouwplan. „Het voorziet in een grote behoefte. Gelet op vorm en omvang wordt er ook geen inbreuk gepleegd op de planologische situatie." „Het gaat gewoon om een inbrei- dingslocatie in een bestaande woonwijk", voegt Stilting toe. Op de bouwplaats stond voor heen de Regenboogschool. De bezwaren van de omwo nenden, die verder vooral te maken hebben met een gebrek aan parkeermogelijkheden, wuift Stilting niet zomaar weg. „Als gemeente hebben we aan alle wettelijke eisen voldaan. Bij het complex komen 26 parkeer plaatsen en na overleg met de bewoners in de omgeving nog eens vijf extra. We zitten dan ruim boven de landelijke norm." Aan de bouw van het appar tementencomplex wordt in middels hard gewerkt. Waar schijnlijk zullen de zes huurwo ningen en vijftien koopwonin gen volgend jaar voor de zo mervakantie worden opgele verd. Een jaar later zal de wijk ook verlost zijn van de oude ri oolwaterzuiveringsinstallatie. Alle woningen worden aange sloten op de nieuwe, veel grote re installatie in Nieuwveen. Rijnwoude gaat buurtgericht werken RUNWOUDE Rijnwoude zet morgenavond de eerste stap in de verbetering van de communicatie met de bevolking. De gemeente vertelt die avond de inwoners van Benthuizen in Dorpshuis De Tas over de nieuwe aanpak. De bedoeling is dat bewoners inspraak krijgen in plannen voor hun directe omgeving. Ook bestaat de mogelijkheid dat de gemeente met een vaste groep burgers plannen gaat ont wikkelen. De gemeente beperkt het wijkgericht werken in Benthuizen voorlopig tot het beheer en onderhoud van de openbare ruimte. Als de proef slaagt, breidt Rijnwoude het wijkgerichte werken uit naar de andere dorpen. De bijeenkomst in De Tas begint morgen avond om 20 uur. alphen aan den run saskia buitelaar Ouders die hun kinderen heb ben ondergebracht bij kinder dagverblijf De Dobbelsteen in Alphen aan den Rijn vrezen dat hun kroost over drip weken op straat staat. Zij hebben daarom een 'belangenvereniging gedu peerde ouders van De Dobbel steen' opgericht. De vereniging wil met de eigenaar van het dagverblijf, Octopus BV uit Delft, voor 1 november een re geling treffen om alle kinderen op te vangen. Octopus nam het dagverblijf aan de Henry Dunantweg deze zomer over van het failliete Al- phacare. Maar vorige maand maakte de nieuwe directie be kend dat het De Dobbelsteen binnenkort sluit, omdat het ge bouw niet voldoet aan de veilig heidseisen van Octopus. De or ganisatie zei toen haar best te doen de kinderen onder te brengen bij één van de twee an dere overgenomen dagverblij ven, Domino in Alphen of Mi kado in Ter Aar. De ouders zijn bang dat ge zien de lange wachtlijsten voor kinderopvang niet alle zestig kinderen een plaats kunnen krijgen. Zij doen daarom ook een beroep op de gemeente Al phen en andere betrokken par tijen om de kinderen aan een goed onderkomen te helpen. Regiomanager E. van den Bosch van Octopus betreurt de opstelling van de ouders. „Zij weten dat wij ons best doen om vervangende ruimte te vinden voor de kinderen. Vandaag overleggen we met de gemeen ten Alphen en Ter Aar over de mogelijkheden van een derde plek. Als dat niet lukt, kunnen we bij de SKA (Stichting Kinder opvang Alphen) terecht. Die heeft ons beloofd dat onze kin deren voorrang krijgen, als in hun dagverblijven plek is." Hoeveel kinderen een nieuw onderkomen nodig hebben, weet Van den Bosch nog niet. Op het moment maakt ze een inventarisatie. „Nog niet alle ouders hebben gereageerd op onze brief, waarin we aankon digen dat we de tarieven wat verhogen en de openingstijden aanpassen. Er hebben om die redenen al mensen opgezegd, dus hoeveel kinderen er over blijven, weet ik niet. We hebben nog twee tot drie weken. Dat is inderdaad kort, maar we doen onze uiterste best." uit de Leidsch DagbladA RCII11 i VI l i\T ANNO 1900 Dinsdag 9 October LEIDEN - Heden ontvingen wij de bij den ge meenteraad ingediende ontwerpplannen van rioleering der gemeente Leiden. De bij dat plan aangegeven rioleeringswer- ken zouden vorderen een aanlegkapitaal van 1,550,000 en een jaarlijksche uitgave voor onderhoud en exploitatie van ƒ25,000. Vol gens den directeur der gemeentewerken ware aan het bezwarende van zoodanigen belangrij ken gelddelijken last eenigermate te gemoet te komen door partieelen aanleg en verdeeling over jaren. ANNO 1975 Leiden heeft een middel van afvoer noodig van die faecaliën, huishoud- en fabriekswate ren, die het meent niet langer op zijn grachten te mogen laten loozen. Zonder dat is het onmo gelijk ten eerste de onhoudbare toestanden, die op sommige plekken der gemeente heer- schen, te verbeteren, en ten tweede de laag ge legen landerijen, die door de grensregeling aan de gemeente zijn gekomen, voor bouwgrond geschikt te maken. Allereerst is rekening te houden met het feit, dat de toestand der open bare wateren zeer verschillend is. Het meest verontreinigd zijn in de binnenstad het Leven daal, de Uiterste en de Middelste Gracht. naan den run* l BUITELAAR ckets zijn gereserveerd, het rogramma ligt klaar en de rs zijn al bijna gepakt. Eind )er gaat het er echt van ko- een Alphense delegatie een bezoek aan de stad shoorn in Zuid-Afrika. ennen is het hoofddoel. En eken wat de twee steden elkaar kunnen betekenen oe een stedenband vorm Tijgen. e band stamt oorspronke- 'it 1772 toen Baron Pieter Reede-van Oudshoorn benoemd tot gouverneur Kaap de Goede Hoop. De i was als Heer van Ouds- n, Gnephoek en Ridder- t in die tijd een vooraan- id figuur in onze streek. Op aap is hij nooit aangeko de baron stierf onderweg )oord. Zijn nazaten vestig- zich wel in Zuid-Afrika, zij de plaats Oudtshoorn tten. t is inmiddels een middel- stad met een enorm bui- ïbied en bijna 80.000 inwo- Door het toerisme kent shoorn een voor Zuid-Afri- se begrippen redelijke wel- halverwege de jaren tach- m de afgelopen eeuw, ont- J 1 opnieuw een pril contact n inwoners van Alphen en shoorn. De eerste uitnodi- van de Zuid-Afrikaanse dateert al van die tijd. f tijdens het Apartheids-re- drijfsleven en lokale instellin gen benutten om projecten van de grond te krijgen." Daarom reist ook SISA-be- stuurslid Van Rijn mee. Hij wil scholen, culturele centra en zie kenhuizen bezoeken om een goed beeld te krijgen van de cultuur en de sfeer in Oudts hoorn. Een uitgebreide verken ning is volgens hem beter dan met concrete verwachtingen ar riveren. „We moeten niet te snel een keuze maken voor een project. Je moet er namelijk ze ker van zijn dat het uitvoerbaar is en dat het de bevolking daar zinvolle ondersteuning biedt. Maar tegelijk moet het ook in Alphen iets teweegbrengen. Een top-topcontact is snel ge legd, maar spreekt de gewone burger niet aan." Belangrijk is volgens hem om communicatie tot stand te brengen. „Zuid- Afrika is gigantisch ver weg, dus mensen uitwisseling kost veel tijd en geld. Via internet is het gelukkig heel eenvoudig om contact te leggen. Tussen scho len bijvoorbeeld." Terug in Nederland zet de delegatie alle mogelijkheden op een rijtje. Binnen een jaar wil len de deelnemers kant-en-kla- re plannen hebben en een nieuwe afvaardiging, inclusief politici en wethouders, zegt ge meentesecretaris De Graaff. „Als het aan ons ligt, gaat het vanaf nu razendsnel." Informatie over het bezoek aan Oudtshoorn is te vinden op de website www.sisa-mondiaal- .nl. Gemeentesecretaris De Graaff maakt deel uit van de Alphense delegatie die naar Zuid-Afrika gaat. archieffoto hielco,kuipers gime voelde de gemeente er niets voor om af te reizen. Ook daarna kostte het Alphen nog jaren, voordat het een keuze kon maken tussen internatio nale betrekkingen met Oost- Europa (het Poolse Jelenia Go- ra) of Zuid-Afrika. „We zijn dus bepaald niet over één nacht ijs gegaan", grapt gemeentesecretaris De Graaff. Van 24 oktober tot 6 no vember verkent hij Oudts hoorn, samen met de ambtena ren H. Tangerink en H. van Ar- kel en F. van Rijn namens de SISA (de Alphense stichting voor internationale samenwer king). Hun hoofddoel is om uit te zoeken wat voor soort projec ten er mogelijk zijn en waar Oudtshoorn behoefte aan heeft. Een belangrijk item is lokaal be stuur. de manier waarop de ge meente is georganiseerd. Het bezoek aan Oudtshoorn levert nog niet direct aanspre kende projecten op voor inwo ners van Alphen. Lokaal be stuur is nu eenmaal geen on derwerp dat leeft onder Alphe- naren. „Ik zou daar als burger ook niet warm voor lopen", geeft Tangerink toe. „Maar lo kaal bestuur is nu eenmaal dat gene waar we goed in zijn. En als de basis is gelegd, kunnen we onze contacten met het be-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13