CDA Zoeterwoude: Beperk stijging OZB Op de foto met de Grote Polder als decor 'Provincie moet kleur bekennen MET WIE BEN IK EIGENUIK IN ZEE GEGAAN Regio Voede SWOO over bsidie niet terecht' te die voor mij de admini- Zijlkwartier proefwijk 'rï idenaar ramt paal anoRP» Een 28-jarige Leidenaar met flink wat alcohol achter kiezen is zaterdagochtend met zijn auto tegen een ver- jspaal beland bij de rotonde op de provinciale weg N446 in L*ï erdorp. Op de rotonde raakte de auto de middenberm, rdoor de wagen 180 graden draaide en tot stilstand kwam ^U( n de verkeerspaal. De man heeft een rijverbod en een pro- /erbaal gekregen. jrmonds schip in Strontrace ani jftQND Voor het eerst in de geschiedenis van de Strontrace ijbf een Warmonds schip mee aan deze wedstrijd, die eind de- te 1 laand voor de 27-ste keer wordt gehouden. Het is de Groote ez< r van Marcel Juffermans, die met deze platbodem al wel rijg jantal keren meedeed aan de Turfrace. De Strontrace van df :riese Workum naar Warmond begint maandag 23 oktober. loop van dinsdag komen de schepen in Warmond aan, perzij de stront lossen. Het publiek kan de schepen bewonde- n d ranuit park Groot Leerust bewonderen, r i ba uarobic in De Does aref rp« Oktober staat in sport- en recreatiecentrum De het teken van 50-plussers. Op dinsdag 17 en op vrijdag ctober krijgen zij de kans om kennis te maken met nieuwe n ïrialen. Ook is er aquagym en aquarobic om de fitheid van eelnemers te testen. Aanvang van beide activiteiten is 10.00 Twee procent in plaats van ruim tien procent eeO lede van de Stichting Wei- Ouderen Oegstgeest 0) is onterecht, vindt wet- ;r De Ruijter. Dat de volgend jaar 30.000 gul- Vf ïinder krijgt is volgens de 3on >estuurder helemaal niet sch. r drie verzoeken van de wil De Ruijter geen bij geven, maar voor de rest aangevraagde subsidie ieest erna straatsma rd'. „We ner- geneuzeld misschien ientje af Het con- relzijns- imma een liebedrag 528.000 De ge- teraad moet daar nog ak- mee gaan. Itemin zijn zowel de als de ouderenbonden over het voorstel, i-directeur G. Groenveld dat het gemeentebestuur ouderenbeleid verwaar- Meer subsidie is volgens noodzakelijk omdat de stijgen en het aantal ou- toeneemt. De ouderen- in lieten onlangs weten ;eschokt' te zijn over het r voorstel. ;ens De Ruijter zijn de ge- bijdragen voor de jdvoorziening Tafeltje het contactblad voor le- het alarmeringssysteem 'We hebben nergens geneuzeld' Het CDA in Zoeterwoude wil de stijging van de onroe- rend-zaakbelasting volgend jaar beperken tot twee pro cent. Dat is veel lager dan de 10,43 procent die burge meester en wethouders in hun begroting voor 2001 voorstellen. De collegepartijen Progressief Zoeterwoude en de WD staan wel achter de plannen van B en W. harde minimum van vier mil joen. Bovendien wordt nog eens een stijging van de alge mene reserve verwacht van een miljoen gulden. Dat staat nog los van de bestemmingsreser ves en voorzieningen van totaal dertien miljoen gulden. Daar om is een zo vergaande verho ging van de OZB absoluut niet noodzakelijk. Waarom niet een tandje minder?" zoeterwoude jan preenen Volgens de christen-democra ten, die in de opppositie zitten, is het niet te verkopen aan de burgers om de OZB zo fors te verhogen. Zij wijzen erop dat de financiële positie van de ge meente erg gezond is. Op dit moment bedragen de algemene reserves bijna 4,7 miljoen gul den. „En dat is ruim boven het Het CDA verwijst naar uit spraken van het college zelf 'om de lasten voor de burgers niet verder te laten stijgen dan de trendmatige verhoging. En dat is twee procent'. In de ogen van de christen-democraten hoeft dat geen problemen op te leve ren voor de begroting van 2001. „Het gat dat daardoor ontstaat, kan worden gedekt met het in 1999 niet uitgegeven geld van 394.000 gulden, dat nu voorlo pig is toegevoegd aan de alge mene reserve." Bij de presentatie van de be groting op 7 september wees wethouder Van der Kooi er ove rigens op dat de stijging van de OZB, die nu is vastgesteld op 10,43 procent, in werkelijkheid enkele procenten lager zal uit vallen. „Ik sluit zelfs niet uit dat die verhoging beperkt blijft tot 7,7 procent en dat is hetzelfde percentage als in 2000." Het definitieve OZB-percen tage wordt pas in december vastgesteld. Dan is bekend hoe veel de huizen in Zoeterwoude in waarde zijn gestegen ten op zichte van de vorige taxatie in 1992. Bovendien hoopt de ge meente tegen die tijd duidelijk heid te hebben over de moge lijkheden om verschillende ta rieven te hanteren voor huizen en bedrijfspanden. De regering wil de mogelijkheden verrui men en heeft een wetsvoorstel naar de Raad van State ge stuurd. In acht jaar zijn de prij zen van de huizen in Zoeter woude met 133 procent geste gen en die van bedrijfspanden met zestien procent. Van der Kooi: „Als we niets doen, bete kent dat dat huizenbezitters straks veel meer gaan betalen." Zijn eigen partij, de WD, is het daarmee eens: „Wij vinden het een elegante oplossing de pijn voor de burgers wat te ver lichten door verschillende tarie ven te hanteren voor woningen en niet-woningen. De bedrijven zullen dan meebetalen aan ver vanging van riolering, het ver zorgen van groen, enzovoort. De WD stelt voor om een deel houder De Ruijter Oegstgeest: te hoog. „Ik heb tegen de SWOO gezegd dat ze moeten onderzoeken of de maaltijd voorziening kostendekkend kan worden", zegt De Ruijter over zijn besluit. „Er is nu sprake van rechtsongelijkheid ten op zichte van Oegstgeestenaars die nog net in staat zijn zelf bood schappen te doen en te koken. Die krijgen daarvoor geen cent." De wethouder lijkt het daarom een beter idee om ou dere Oegstgeestenaars indivi dueel te sub sidiëren als ze mee wil len doen aan de maaltijd- voorziening. Dat kan via de bijzonde re bijstand. Het huidi ge contact blad van de SWOO vindt de wethouder te duur. „Ik heb echt niet gezegd dat het blad weg moet. Het verschijnt vier keer per jaar en dat kost maar liefst 20.000 gulden. Dat is een ontzettend hoog bedrag." De Ruijter denkt dat het goedkoper kan. Ook de bijdrage die de SWOO vraagt voor alarmeringsyste men voor ouderen is volgens de wethouder aan de hoge kant. De systemen worden ook ge bruikt door Oegstgeestenaars die zo'n voorziening niet echt nodig hebben, aldus De Ruijter. „Er zijn Oegstgeestenaars die een alarmeringssysteem in huis hebben, maar daarvoor geen medische indicatie hebben." Milieudefensie trekt groene grens zoeterwoude ane pieter wisse „Alleen nog bouwen binnén de bestaande steden en dorpen en de open ruimte open houden. Trek de groene grens!" Dat is de oproep van Milieudefensie aan de regering en het parlement. Aanleiding voor de oproep is de behandeling van de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, die de komende maanden plaatsvindt. Op zo'n vijfenveertig plaatsen in Nederland hield Milieude fensie gisteren bijeenkomsten voor liefhebbers van open ruimte. Ook in Zoeterwoude. Voorbijgangers'konden zich de hele dag laten fotograferen met een bord met de tekst 'Ik trek de groene grens', met op de achtergrond de Grote Polder. Een handjevol lokale politici, milieuactivisten en gewone Zoeterwoudenaars stond onder een druipend afdak geïnteres seerden te woord. In hoog tempo worden de laatste jaren woonwijken en in dustriegebieden uit de grond gestampt. De honger naar nieu we bouwgrond lijkt niet te stil len. Naast economische groei en de groei van de bevolking komt dit door de ontwikkeling in de woonwensen van de Ne derlander. De gemiddelde Ne derlander wil tegenwoordig een ruim huis delen met een relatief klein aantal mensen. De huis houdens worden steeds kleiner. Om het huis heen moet, als het even kan, ook nog eens veel ruimte zijn. „En," zo beweert Milieudefensie in haar zoge naamde 'liefdesverklaring aan de open ruimte', gericht aan re gering en parlement „het is makkelijker en goedkoper het volgende weiland te bebouwen dan de bestaande bebouwing opnieuw in te richten." „En dat kan niet langer!" zegt Flip Vonk van Milieudefensie. „Mensen moeten inzien dat ze niet alles kunnen. Én een groot huis hebben, én een grote tuin én mooie polderlandschappen om in hun vrije tijd van te ge nieten." Deze landschappen zijn volgens Vonk, en velen met hem, ten dode opgeschreven als het zo doorgaat. „Trek daar om die grens. Bepaal nu voor eens en voor altijd waar je ab soluut niet gaat bouwen en hou je daaraan." Hans Pieters van de SP Lei den is het met hem eens. Bang voor een verstikkend klimaat in de overvolle steden is hij niet. „Er zijn, bijvoorbeeld in Am sterdam, woonwijken waar de ruimte zeer efficiënt wordt be nut en mensen staan te dringen om er te wonen," zegt hij. „We moeten enorm investeren in het leefklimaat en om huidige bebouwing efficiënter te ge bruiken. Daarnaast kunnen we de open ruimte, als eenmaal bepaald is dat die open blijft, waar mogelijk verbeteren en nog aantrekkelijker maken." van dit geld aan te wenden voor het opknappen van het bedrij venterrein Grote Polder." Ook Progressief Zoeterwoude is het met het college eens. „De stijging van de OZB is bedoeld om gedeeltelijk de inflatie te corrigeren, gedeeltelijk om de OZB op het door de rijksover heid gewenste niveau te bren gen, zoals is afgesproken en deels als compensatie voor het verdwijnen van de hondenbe lasting." B en W komen over drie we ken met een reactie op de schriftelijke beschouwingen van de drie partijen. Op don derdag 2 november is de begro tingsvergadering. Volgens Vonk hoeven bij een bouwstop in de open ruimte de grenzen niet dicht. „De bevol king groeit niet zo erg snel. We moeten op een verantwoorde manier de hoogte in bouwen, dan kunnen we de bevolkings groei wel aan," aldus Vonk. Volgens het Zoeterwoudse CDA-raadslid M. Ates is in de politiek te veel nadruk komen te liggen op economische groei. „We moeten ons gaan bezin nen. Moet die groei dan werke lijk ten koste van alles gaan? Ik denk dat veel mensen al heel lang zo denken. De politiek houdt er alleen geen rekening mee. Individuele belangen krij gen vaak voorrang. De collec tieve wens wordt genegeerd." Mac Gillavry bewerkt kamerleden De Tweede Kamerfractie van GroenLinks vindt dat Rijks waterstaat een inferieur pro duct aflevert, als de verleng de tunnelbak bij Leiderdorp er niet komt. De fractie gaat de ministers Netelenbos en Pronk ervan overtuigen dat het 'oneerlijk is dat Leider dorp moet betalen voor iets waar heel Nederland van profiteert'. Dit weekeinde maakte de Tweede Kamerfractie van GroenLinks een tweedaagse rondrit langs bouwlocaties in de randstad. Daarbij werd een bezoek gebracht aan het Centraal Station van Am sterdam en aan Overschie bij Rotterdam. Onderweg passeerde het gezelschap via de A4 de gemeente Leider dorp. Voor het Leiderdorpse GroenLinks-raadslid D. Mac Gillavry was dat aanleiding aandacht te vragen voor de problemen rond de verbre ding van de A4 en de lange tunnelbak. „Ik heb in die bus vertelt dat we gedwon gen worden de Bloemerd, de Munnikenpolder of de Bo- terhuispolder in te zetten", aldus het GroenLinks-raads lid. Zijn pleidooi was niet aan dovemansoren gericht. „De kamerleden hebben mij gevraagd alle bezwaren op papier te zetten, zodat zij het kunnen aankaarten bij de ministers. Zij zijn het met mij eens dat dit niet van Lei derdorp gevraagd kan wor den." i: Sylvia Ott ijd: bijna 61 ep: Balletpedagoge ,^fcenaar van Ballet aart o Sylvia in Voor- nD :en del erlijke staat: alleen- -H ld, twee kinderen nplaats: Voorschoten 317 uw levensmotto? :g ik nou altijd? Oh ja: an het leven houdt, laat iet kisten'. Dat had ik bo- 30 tc ijn bed hangen toen ik as, Ik heb leukemie ge- ^nUat jk hier zit is een won dat ik die school nog doe is helemaal een ;r. Maar ik wil gewoon ie klas staan. Ik was am- t ziekenhuis uit of ik zat neer. w/i bent u verslaafd? Welen. Van die boekjes uiswoordpuzzels. Dat is >st (bi eel erg. Elk vrij minuutje !slji It naar les ga en voor ik >ed ga maak ik even zo'n Itje. Ik ben geabonneerd en, si ïevan die bladen en dan 'de k er ook nog een paar. cryptogrammetjes hoor! Desch 10et te teng nadenken, dan maar even voor mijn in dan wil ik een puzzeltje el af is. En ik ben ver- aan ballet natuurlijk. Als muziekje op zet, dan zie en dansje voor me. Als ik luto de radio aanheb en 4 ai regenen, dan zet ik de wissers stil totdat ze op at gaan. Nou dan weet je >e gestoord ik ervan ben. gewoon bespottelijk. Ik idert vanaf mijn vierde aan daar zal ik wel niet meer komen. ,u u een lintje willen ge- Leiderdorp wil duidelijkheid over Munnikenpolder stratie doet, voor de ballet school. Toen ik ziek was heeft •zij alles geregeld. Ze zocht me op in het ziekenhuis, regelde een vervangster, zorgde voor mijn kinders. Dat is zo'n gewel dig mens. Ze zal me wel ver moorden dat ik dit nu zeg. Wat is uw droomwens? Dat de wereld wat beter wordt. Dat je veilig over straat kunt gaan. De mentaliteit van tegen woordig vind ik heel erg. Er is geen respect meer voor het 'mijn en dijn'. Ze vernielen an dersmans spullen en noem maar op. Je weet niet waar het eindigt. Waaraan heeft u zich de afgelo pen week geërgerd? Gisteravond stond er iemand op mijn antwoordapparaat. Die had haar lidmaatschap niet op tijd opgezegd. En dat was een volwassene hoor. Omdat ze al wat lessen gemist had, had ik aangeboden om extra lessen te geven. Daar maak ik dan toch tijd voor vrij. En dat staat dan zo maar op je antwoordappa raat. Zo van: 'nou, doei!'. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Met wie zou u een weekje willen ruilen? Misschien wel met Beatrix. Ik heb veel lof voor haar. Ik vind het gewoon een geweldig mens. Ik wil wel eens kijken hoe zwaar die het heeft. Ik heb wel een idee hoe zwaar het is, altijd die stralende glimlach en heel wei nig privé. Maar dat kan je dan zelf meemaken. Waar heeft u spijt van? Toen ik in het ziekenhuis lag, zei ik: 'Ik wil weer voor de klas staan. Daar,wil ik naartoe wer ken'. Dat ik niet in eerste in stantie voor mijn kinderen heb gekozen, daar heb ik wel spijt van. Het is natuurlijk wel zo dat ik blij ben als ik voor de klas sta. En dan ben ik dus ook gezellig voor mijn kinderen. Wat is uw grootste blunder? Ik heb weieens een blunder ge maakt tijdens een toespraak. Na een balletvoorstelling gin gen we met al het personeel uit eten, ook de decorbouwers en zovoorts, en toen zei ik dat 'on danks hun hulp' de voorstelling heel goed was gegaan. Dat had natuurlijk 'dankzij' moeten zijn. Welke beroemdheid zou u graag eens willen ontmoeten? Alexandra Radius, een bekende prima ballerina. Ze is nu ge stopt en woont lekker in een kasteeltje in Frankrijk. Ik zou wel met haar willen praten over haar leven. Hoe dat was. En over haar opleiding, hoe zij in het vak gekomen is. Daar rol je vaak in. Ik heb veel bewonde ring voor haar. Het is een heel fijn tiepje, altijd bescheiden ge- beleven. Ze komt altijd heel prettig over. Wat neemt u mee naar een on bewoond eiland? Natüürlijk muziek. Het lijkt me wel een uitdaging om te eten wat je daar kan vinden, dus potten en pannen hoeven niet mee. Ik werk wel met stokjes en steentjes. Even helemaal terug naar de natuur. Dat lijkt me wel wat. tekst: jiska van de wetering foto: hielco kuipers Leiderdorp wil nu ook van de provincie weten hoe zij tegen bebouwing van de Munniken polder aankijkt. 'Met het oog op de garantstelling van onze ge meente naar Rijkswaterstaat in het kader van het W4-project, is het van belang te vernemen welke eventueel te ontwikkelen alternatieven kunnen rekenen op planologische medewerking van uw zijde', schrijven burge meester en wethouders aan ge deputeerde staten. Dezelfde vraag heeft Leiderdorp ook al per brief aan minister Pronk voorgelegd. Volgens wethouder Molken- boer wordt het tijd dat de pro- leiderdorp» eric went Het Leiderdorpse Zijlkwartier gaat als eerste wijk proefdraai en met het project 'buurtge richt werken'. Kern van dit pro ject is dat gekozen buurtverte- genwoordigers zelf oplossingen bedenken voor de problemen in hun buurt. Van de gemeente krijgen zij een budget om de belangrijkste problemen aan te pakken. Volgens wethouder Molken- boer is voor het Zijlkwartier als proefbuurt gekozen, 'omdat het daar nu betrekkelijk rustig is'. „Er zijn al wijkcomités, de Wo ningbouwvereniging. zit er en de buurt heeft huur- en koop woningen. Dus alle ingediënten zijn in principe aanwezig. Op deze manier kunnen we ten minste in alle rust ervaring op doen." vincie kleur bekent. „Wij heb ben steeds op bebouwing van de Munnikenpolder aange drongen om de verlengde tun nelbak van de A4 te financie ren, maar de provincie is daar niet altijd even helder in geweest. Doe daar nu maar eens een dui delijke uit spraak over, vragen wij daarom." Daarnaast wil Leider dorp van de provincie weten of zij bereid is mee te werken aan woningbouw op de Bloemerd, en of het zinvol is de Boterhuis- polder als alternatieve locatie te onderzoeken. Molkenboer verwacht dat op 19 oktober duidelijk wordt wat de Leiderdorpse bijdrage aan de verlengde tunnelbak is. „Dan zal blij ken wat de meerkosten zijn en hoe grosso modo de verdeelsys tematiek over de verschil lende ge meenten is." Rond diezelfde tijd hoopt Lei derdorp ook het onderzoek naar alternatieven voor de Munnikenpolder op een rijtje te hebben. Behalve woningbouw op de Bloemerd zijn dat be perkte bebouwing van de Bo- terhuispolder of huizenbouw op het terrein Driegatenbrug. Ook bekijkt Leiderdorp of het zinvol is een deel van de ge meentelijke aandelen te verko pen. „Het doel is niet dat we de Bloemerd per sé willen bebou wen", aldus Molkenboer. „Doel is dat we een bedrag kunnen garanderen voor de tunnelbak. Als dat zonder de Bloemerd kim, dan is dat ons veel waard. En mocht uiteindelijk blijken dat de Bloemerd als laatste op tie toch ingezet moet worden, dan is dat zuiver als garantie stelling. Dan hebben we altijd nog een jaar of acht om naar andere mogelijkheden te zoe ken." VOOR U IS DIE VRAAG MISSCHIEN NIEUW. VOOR ONS NIET. Wat u ook onderneemt, u kunt putten uit meer dan honderd jaar kennis van zaken. Bedrijfsinformatie, starten van een onderneming, internationale handel of bedrijfsoverdracht. Bij de kamer van koophandel krijgt u een to-the-point antwoord op uw zake lijke vragen. Meer weten? Kom eens langs. Of beter nog: surf naar www.kvk.nl of bel 071 - 525 05 00. m EERST EVEN LANGS JE KAMER VAN KOOPHANDEL.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11