Leidsch Dagblad M tM Ultimatum Barak aan Palestijnen 1.00. FE13D Tweede Kamer voor kleiner asielzoekerscentrum Vlaams Blok boekt opnieuw forse winst Bellen blazen 2 Drankcontrole onder piloten niet mogelijk 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42435 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 >jden: Minister toet procedure ;rzien voor :oefvelden ebellen Jolo ;ven zich over het Filipijnse eiland Jolo bben zes leden van de rebel- Ïie weging Abu Sayyaf zich rgegeven. Een generaal eft dat vandaag bekendge- lakt voor een Filipijns ra- istation. Hij zei dat veel an- re guerrillastrijders hetzelf- wülen doen. De rebellen sloten tot opgave omdat het ipijnse leger blijft vechten de laatste vijf gijzelaars Abu Sayyaf vrij te krijgen. [ede-oprichter iilip overleden zijn woonplaats Vught is Romein, een van de twee ichters van pc-fabriek Tu- op 51-jarige leeftijd overle- i. Hij was al geruime tijd i. Romein stond in 1979 sa- n met Franz Hetzenauer i de wieg van Compudata, voorloper van Tulip. Met Ats 35 mille slaagden zij i een plaats te verwerven in pc-markt. De beursgang akte het duo miljonair. In dook Tulip de afgrond in. •inge asielzoekers illen veiligheid i groep van zestig bange •Izoekers uit Kollum heeft imorgen een actie gehou- i voor meer veiligheid. Ze ien een protesttocht van Jcentrum de Poelpleats i het gemeentehuis van Hum. De directe aanleiding r de demonstratie is een ïkpartij. Een 29-jarige Ira- e bewoner van De Poel- its werd vrijdagavond neer token. gerofficier vindt )tn ETA in auto Spaanse legerofficier in rilla heeft een bom in zijn gevonden die daar waar- ijnlijk was neergelegd door Baskische afscheidingsbe- ging ETA. Het beoogde rhtoffer merkte bij het na- en van zijn auto dat er met deur was geknoeid. Toen de auto doorzocht vond hij bom onder de bestuurders- il. aatslot wordt cs duurder 32 jaar gaat de prijs voor lot in de Staatsloterij om- g. Per 1 januari moet voor heel lot 27,50 worden be id, dat is een rijksdaalder er dan nu. Volgens de atsloterij is dat nodig om kans op winnen en meer te kunnen financieren, valt nog op vijf van de tien ;n een prijs, dat wordt een ikans van vier op tien. Bo- idien worden maandelijks e hoofdprijzen van twee joen gulden verloot. jna3 )rtis wil ASR iel overnemen ik/verzekeraar Fortis wil zekeringsmaatschappij ASR rnemen en nog dit jaar sa- nvoegen met dochter Arnev Ierland. Fortis bezit al 20,7 cent van de aandelen. De uwe combinatie wordt met marktaandeel van twaalf cent de op één na grootste zekeraar die via tussenper- ien producten verkoopt. Op gebieden van levens- en adeverzekeringcn komt de ep op de derde plaats. ina6 ANDAAG 28 PAGINA'S lenland Onland tuur en Kunst nomie 17 Schumacher geeft Ferrari met wereldtitel trots terug 19 Zelfvertrouwen Oranje groeit na overwinning op Cyprus 21 FC Lisse en Quick Boys houden elkaar in evenwicht VRAGEN 071-5128030 Israël twijfelt aan Arafat als vredespartner Israël heeft de Palestijnen tot vanavond de tijd gegeven om hun 'Aksa-intifada' te beëindigen. ,,Als het geweld niet ophoudt, gaan we ervan uit dat Arafat het vredes proces heeft opgegeven", waarschuwde premier Barak. Hij vroeg zich opnieuw af of Israël in Arafat nog wel een vredespartner heeft, en dreigde een noodkabinet te zul len vormen met de rechtse Likud. tel aviv ad bloemendaal correspondent De Amerikaanse president Clin ton bemoeit zich intussen met het opgelaaide conflict in het Midden-Oosten. Hij heeft de Egyptische leider Mubarak ge vraagd een topconferentie te houden, waar hij zelf samen met de Palestijnse, Israëlische, Egyptische en Jordaanse leiders de toestand wil bespreken. Waarschijnlijk door Ameri kaanse bemoeienis was het gis teren in de Palestijnse gebieden rustiger dan in de afgelopen paar dagen. In Israël, waar van daag de synagogen volgepakt zitten in verband met Grote Verzoendag, is de sfeer gespan nen, nu de Palestijnse onrust is overgeslagen naar het grensge bied met Libanon. Strijders van de islamitische Hezbollah over vielen zaterdag een Israëlische grenspatrouille, en kidnapten drie soldaten. Barak heeft duidelijk gemaakt dat hij de Syriërs, die in Beiroet aan de touwtjes trekken, ver antwoordelijk houdt voor het lot van de militairen. Dat kan betekenen dat hij de lucht macht opdracht zal geven Syri sche doelen in Libanon aan te vallen als de gevangen geno men soldaten niet snel in vrij heid worden gesteld. Hezbollah heeft gisteren geweigerd het Rode Kruis toegang te verlenen tot de soldaten. Dat zou erop kunnen wijzen dat ze zijn ge dood of ernstig gewond zijn ge raakt bij de overval. Na een roerige vrijdag en za terdag was het gisteren vooral in de Gazastrook opmerkelijk rustig. Bij de Israëlische neder zetting Netzarim op de Westoe ver hield de Palestijnse politie jongeren tegen die met stenen wilden gooien. Netzarim was de afgelopen tien dagen een van de belangrijkste brandhaarden. In een poging de spanning met de Palestijnen te verminderen, heeft Israël zaterdag het Graf oof en Samenleving10 •prek van de Dag2 •ondheid28 jio 9,11,12,13 |rt_17 t/m 27 brussel pascale thewissen correspondent Het Vlaams Blok heeft gisteren opnieuw forse winst geboekt bij de Belgische gemeenteraads verkiezingen. In Antwerpen haalde de extreemrechtse partij 33 procent van de stemmen, een winst van vijf procent in vergelijking met 1994. De partij vap Filip Dewinter heeft nu twintig van de 55 zetels in de Antwerpse gemeenteraad. In Franstalig België was de groene partij Ecolo de grote winnaar. De socialistische burgemees ter van Antwerpen, Leona De- tiège, reageerde gisteravond zwaar teleurgesteld op de ver kiezingsuitslag, maar bena drukte dat het cordon sanitaire, het politieke isolement van ex treem-rechts, gehandhaafd blijft. Dewinter op zijn beurt eist dat zijn partij .betrokken wordt bij de coalitie-onderhan delingen, en noemde de opstel ling van de politici 'een ver krachting van de democratie'. In Wallonië werden de sterk versplinterde rechts-extremis- ten van de kaart gevaagd. De opmars van extreemrechts is en blijft vooral een Vlaams feno meen. In de plattelandsge- 'Zes maanden te kort voor missie Eritrea' asmara gpd De zes maanden die Neder landse militairen straks in Eri trea zullen zijn om toe te zien op naleving van het vredesak koord met Ethiopië, is veel te kort. Netto blijft er niet meer over dan drie tot vier maanden. Diverse VN-waarnemers zeggen daarom dat zo'n missie 'slechts voor de helft effectief is. „Als je de tijd aftrekt die no dig is om je hier te vestigen, je apparaat op te bouwen en het vertrouwen te winnen van de lokale bevolking en de lokale militaire commandanten, ben je zo ettelijke weken verder", zegt de Zweedse VN-waarne mer Persson. „Vervolgens begin je een paar weken voor de over dracht al met afbouwen. Wat blijft er dan netto over?" Zijn Finse collega Puoskari zegt het zelfde. „Zes maanden is onvol doende. De Ethiopische troe pen trekken zich pas terug als de VN-vlag tussen de linies is geplaatst en dat kan maanden, misschien nog langer, gaan du ren." Hij verwacht dat Unmee, de speciale VN-missie voor Eri trea en Ethiopië, minstens twee jaar moet blijven voor alle pro blemen zijn opgelost. Pagina 3: Eritrea-verhaal Kok vertoont zwakke plekken Pagina 5: "Vluchters Somali- land kunnen naar huis' meenten waar het Vlaams Blok voor het eerst aan de verkiezin gen deelnam, haalde de partij een gemiddelde van tien pro cent. In de Antwerpse rand lag de score nog veel hoger.In ge meenten als Lier, Willebroek, Boom, Sint Niklaas en Mortel haalde het Vlaams Blok zowat twintig procent van de stem men. De onverwacht grote winst van het Vlaams Blok wierp een schaduw over de raadsverkie zingen, die voor het overige geen politieke aardverschuivin gen tot gevolg hadden. Alleen in de Voerstreek werd het poli tieke landschap grondig door elkaar geschud. De Nederlands talige partij Voerbelangen won er na 37 jaar Waalse heerschap pij de verkiezingen, mede dank zij de vele Nederlandse inwo ners die voor het eerst hun stem konden uitbrengen. Er braken gisteren meteen rellen uit. Woedende Franstaligen koelden hun woede op een re- portagewagen van de Vlaamse omroep VRT. Premier Verhofstadt noemde de winst van extreemrechts een smet op de verkiezingsuitslag. Pagina 2: Commentaar PIEKWEKEN kalfsvleeskroket voor slechts Gebakken of ongebakken Geldig van 9 t/m 15 oktober 2000 leiden Een lamp maken die aan gaat als je in je handen klapt. Zelf een deurbelorgel in elkaar knutse len. Een computer in drie seconden het levenswerk zien uitspugen van Ludolph van Ceulen (1540- 1610), die met een papier het getal pi in 35 decima len nauwkeurig benaderde. Of via een ingenieus systeem reusachtige bellen blazen in het Leidse Huygenslaboratorium. Het is maar een greep uit de HET WOORD IS AAN Romeins spreekwoord Er is geen tegengif tegen de beet van een vleier. Rif 8° witid en regens «711° 10*/14° 10714° 80% 50% 40% 20% 30% 30% DRUKKERIJ DELTABACH Goed drukwerk, snel geleverd Energieweg 25 2382 NB Zoeterwoud Tel. (071)589 92 41 Fax (071)541 53 82 SCHIPHOL RICHARD MOOVMAN De aangekondigde drankcon troles onder piloten gaan voor lopig niet door. Door onduide lijkheden in de nieuwe wetge ving is het volgens een woord voerder van het Korps Landelij ke Politiediensten niet mogelijk om vliegers van verkeerstoestel- len ruim voor de vlucht te laten blazen. Minister Netelenbos (verkeer) heeft eerder dit jaar de regelge ving aangepast om systemati sche drankcontroles bij vlieg tuigbemanningen mogelijk te maken. Voorheen konden wets- handhavers alleen ingrijpen bij een concrete verdenking van dronkenschap, zoals bij een waggelende Marokkaanse ge zagvoerder op Schiphol in ja nuari dit jaar. Nu blijkt echter opnieuw een aanpassing van de regelgeving nodig. De controles zouden al vooraf op de luchthaven moe ten plaatsvinden, maar volgens de politiewoordvoerder blijkt dit onmogelijk omdat er twijfels zijn over de vraag of de vlucht dan wel formeel begonnen is. In de praktijk is nu alleen controleren in de cockpit mo gelijk. De luchtvaartpolitie ziet daarvan af vanwege de onrust die dit onder de passagiers zou veroorzaken. Bij een plotselinge controle in het vliegtuig zouden reizigers al snel de indruk krij gen dat er daadwerkelijk sprake is van drankmisbruik door de vliegers. Volgens de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers komt alcoholmisbruik onder verkeersvliegers bijna nooit voor. Dit mede vanwege de gro te sociale controle in de cock pit. Het maximaal toegestane promillage in de luchtvaart is 0,2. Dat is aanzienlijk minder dan het maximum van 0,5 pro mille in het wegverkeer. vele uiteenlopende belevenissen op de Weten schapsdag, die gisteren landelijk zo'n 70.000 bezoe kers trok. In Leiden viel de belangstelling ondanks een zeer toegankelijk en gevarieerd programma te gen. Het slechte weer werd als de boosdoener be schouwd. Pagina Leiden: Persoonlijke aandacht op verregende Wetenschapsdag, foto hielco kuipers Goede naleving nieuwe taxiwet in grote steden den haag anp De naleving van de nieuwe taxi- wet is bovengemiddeld in de vier grote steden en in Zeeland. In Noord-Brabant en Limburg worden de regels minder goed nageleefd. De Rijksverkeersin spectie (RVI) noemt deze resul taten beter dan verwacht. De RVI controleerde in de laatste twee weken van september ruim achthonderd chauffeurs op het bij zich hebben van chauffeurspas, ondernemings vergunning, het bijhouden van een dagrittenstaat, het zicht baar vermelden van de tarieven en het hebben van het nieuwe, blauwe taxikenteken. Daarbij scoorden de chauffeurs in Am sterdam, Utrecht, Den Haag en Rotterdam op alle punten beter dan het landelijk gemiddelde. Uit het onderzoek bleek ook dat de tarieven per regio verschil len. Opvallend was dat de tarie ven overal ruim onder het door minister Netelenbos (verkeer) vastgestelde maximum lagen. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. den haag gpd Het minimumaantal inwoners dat een asielzoekers centrum (AZC) moet huisvesten, kan omlaag. De Tweede Kamer verwacht daardoor de vestiging van centra op het platteland eenvoudiger te maken. Nu hikken veel gemeenten aan tegen de voorgeschreven grootte van minstens vierhonderd mensen. CDA, D66, GroenLinks en SP hebben in de Tweede Kamer al eerder gepleit voor kleinere asielcentra. De PvdA zit nu ook op die lijn. Daarmee is tweederde van het parlement voor toelating van een beperkt aantal bewoners. Donderdag komt dit onderwerp in de Ka mer aan de orde. PvdA-Kamerlid Middel denkt aan een ODdergrens van tweehonderd inwoners. „Ik verwacht vooral dat veel gemeenten in Friesland, Groningen en Drenthe hiermee zijn geholpen. In gesprekken merk ik iedere keer weer dat de mensen zich niet verzetten uit vreem delingenangst. Ze vinden vierhonderd inwoners ge woon te veel voor hun omgeving." Staatssecretaris Cohen (justitie) wees in maart van dit jaar nog de mogelijkheid af om op het platteland kleinere centra te vestigen. Volgens hem zou zo'n AZC te veel kosten. Hij voelde er meer voor asielcentra op te splitsen in verschillende onderkomens die onder één leiding vallen. Dat de PvdA zich een halfjaar geleden niet achter een voorstel voor kleinere AZC's schaarde en nu wel, komt door de hoge opvangnood. Door de nieuwe vreemdelingenwet zal op termijn het aantal asielzoe kers afnemen, maar is het komende jaar de behoefte groter dan ooit. Vasthouden aan de limiet van vierhon derd bewoners maakt het moeilijk snel nieuwe centra te realiseren. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) j Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening I j Bij machtiging tot automatische betaling j krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch ^Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: Een Palestijnse jongere zwaaide gisteren in de Gazastrook met de Palestijnse vlag bij de geïsoleerde joodse nederzetting Netzarim, waar de Israëlische vlag wapperde. van Jozef, een klein joods bede- nederende aftocht'. De Palestij- vaartsoord bij de Palestijnse nen verbrandden het interieur stad Nablus, opgegeven. van de 'heilige plaats' en hakten Gisteren kwamen Israëlische op het gebouw in. Onder het kolonisten in het geweer tegen motto 'oog om oog, tand om wat ze omschreven als 'de ver- tand' staken joodse inwoners Pagina 5: Arafat moet Pales tijnse revolte tot succes ver klaren

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1