Leidsch Dagblad il OPEN! Ui Milosevic erkent winst Kostunica WOONING VIERT 40-JARIG IMMO Meelfabriek rijksmonument Nederland zit niet te wachten op Euro League Confrontatie op Tempelberg MORGEN, ZONDAG, Zondag schroeven we de korting omhoog tot wel 70% Den Haag komt in actie voor gestrande toeristen 2 WEKEN GRATIS LEBDSCH DAGBLAD ZONDAG OPEN! Hebben ze bij het CBS nog geen brains genoeg in huis? fen Samenleving ek van de Dag Media I sieprogramma's32,33 me 31 OPGERICHT 1 MAART 1860 monder b Schrage peratie er als Anja iers van vier r Belgrado iders van de zogeheten van Belgrado' gaan vol- week zelf naar Servië un zoons op te halen, van de vier ouderparen •n al een visum, de ande- open dat snel te krijgen. Ier Nederlanders zitten eind juli vast op verden- ran het beramen van een laanslag op de afgezette lent Milosevic. Gisteren al twee Britten en een lees vrijgelaten, die het ens op Milosevic zouden n gemunt. rkoop Batavia aan de orde' verkoop van het VOC- Batavia aan Australië is ïut geen sprake. Mocht :hip ooit verkocht moe orden om de Lelystadse e ontlasten, dan zou dat strenge voorwaarden n gebeuren. De Batavia an als 'nationaal erfgoed' in worden bestempeld ior Nederland behouden l Dat heeft voorzitter Westerterp van de stich- Nederland bouwt VOC- irschip' gezegd op de Ba- verf in Lelystad. nniers gaan r Eritrea abinet heeft gisteren be- mee te doen aan een in- ionale vredesmacht voor en Ethiopië. De uitzen- van de mariniers is nu fhankelijk van de steun t parlement. Tot nu toe alleen het CDA gezegd uitzending te zijn. Pre- Kok hoopt die partij nog de streep te trekken, hij wil de uitzending ook aten afhangen van één 1DAAG48 PAGINA'S iland iland jren Kunst, port -8,9 14 13,15,16,17,19 25.26,27,29 NR. 42434 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Oude en nieuwe volkscultuur van Black Umfolosi in Stadsgehoorzaal Milieudirecteur Joke Waller: de luis in de pels van de OESO Ogenblik: Contrast in het landschap door het oog van Rob van Maanen Nieuw, alternatief podiumcircuit in Amsterdam voor 'artistiek ontheemden' Jeruzalem Een met stenen bewapende Palestijnse schreeuwt het uit tijdens de zoveelste confrontatie tussen Israëlische ordetroepen en Palestijnse betogers, gisteren in de oude stad van Jeruzalem. Bij de on lusten, die uitbraken na de vrijdagse gebeden in de Al-Aksa Moskee, kwamen vermoedelijk tien demon stranten om. Het totale dodental van de recente golf van geweld in Israël en de Palestijnse gebieden komt daarmee op ruim tachtig. Ook in Den Haag zorgde het Midden-Oosten gisteren voor geweld. Een demonstratie van ongeveer vierhonderd Palestijnen liep uit op rellen. De Palestijnen droegen zelfge maakte doodskisten. Ook staken ze Israëlische vlaggen in brand. De politie greep in toen betogers door een linie van agenten probeerden heen te breken. Later kwam het opnieuw tot ongeregeldheden bij de Franse ambassade. Vier betogers zijn aangehouden. Pagina 5: Dag van woede wordt Israëlische dag van prestige foto afp awad awad KtMHS/BMMRS/IMS Van 11.00 tot 17.00 uur! GRATIS MONTAGE bij aankoop van een complete keuken* GRATIS ACCESSOIRES T.W.V.7S0,- bij aankoop van een complete badkamer Bergschenhoek: Leeuwenhoekweg 2 (keukens, badkamers regels) Breda: Grenssteen 7 (badkamers tegels) Den Haag: Van der Kunstraat 27 (badkamers tegels) Den Haag: Van der Kunstraat 77 (keukens) Rotterdam: Olympiaweg 44a (keukens, badkamers tegels) Vlaardingen: Gerard Burgerlaan 4 (keukens) bedrijfsinformatisering gewaarborgd (KOPER fDE JAGER) sorata/den haag john oomkes Nederland oefent met enkele andere westerse landen diplo matieke druk uit op de Bolivi aanse regering. Doel is escalatie te voorkomen van het conflict met cocaïneboeren, die in een deel van het Zuidamerikaanse land blokkades uitvoeren. Daardoor zijn 26 toeristen, on der wie drie Nederlanders in het stadje Sorata gestrand. Paul en Niels Broekhoff uit Nieuw-Vennep en Heemstede schrijven per e-mail dat er van een direct levensbedreigende situatie geen sprake is. Toch overwoog een aantal westerse Nieuwe Joegoslavische leider steviger in het zadel bedrljlihulivaiting 071 - 528 14 14 HAAGWEG 51 LEIDEN [Q HET WOORD IS AAN Chris Dhaenens Als Gods geduld oneindig is, dan moet het nu onge veer op zijn. De nieuwe Joegoslavische leider Vojislav Kostunica zit sinds gisteren nog steviger in het zadel. Hij kreeg niet al leen de steun van het leger, maar ook de afgezette presi dent Milosevic zei gisteravond in een tv-uitzending dat de uitspraak van het Grondwettelijk Hof over de uitslag van de presidentsverkiezingen van 24 september geres pecteerd moet worden. boedapest hans gertsen correspondent Daarmee gaf hij toe dat Kos tunica rechtmatig is gekozen, en hij zelf de verliezer is. Kos tunica heeft Milosevic gisteren gesproken, en zei nadien dat deze hem had gefeliciteerd en de hand geschud. Nadere de tails over zijn contacten met Joegoslavische zowel als bui tenlandse functionarissen wilde de nieuwe man niet kwijt. Milo sevic gaf wel aan in de opposi tie actief te willen blijven. De Russische minister van buitenlandse zaken. Ivanov. fe liciteerde Kostunica gisteren in Belgrado namens de Russische president Poetin met zijn over winning. De Russische erken ning van Kostunica's overwin ning werd door westerse leiders met bijval en opluchting be- VANDAAG in deze krant circa 200 VACATURES U vindt de baan die bij u past in groet. „Dit is fantastisch nieuws", zo reageerde de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, Madeleine Al bright. „Dit is zeer, zeer belang rijk". Rusland is traditioneel de belangrijkste bondgenoot van Joegoslavië en steunde tot voor kort Milosevic nog onvoorwaar delijk. De buurlanden van Servië, die vroeger deel uitmaakten van de Federale Republiek Joe goslavië, toonden zich gereser veerd. Een woordvoerder van de Bosnische president Izebeg- ovic noemde Kostunica 'een gevaarlijke nationalist'. De Kro atische president Mesic sprak ook van een 'nationalist, maar minder gevaarlijk dan Milose vic'. De Montenegrijnse socialis ten, de partij van Milosevic' zet baas in Montenegro, Momir Bulatovic, eisen dat ze volgens de officiële, tijdrovende proce dure worden uitgenodigd alvo rens naar Belgrado te komen voor overleg. Bulatovic erkende gisteren wel dat Kostunica de verkiezingen gewonnen heeft en de nieuwe president van Joegoslavië is. Het Federale Constitutionele Hof, dat woensdag nog op het punt stond de verkiezingen deels of geheel ongeldig te ver klaren, oordeelde gisteren in eens dat de verkiezingen' geldig zijn, en dat Kostunica al in de eerste ronde de absolute meer derheid heeft behaald. Dat ont neemt Milosevic zijn laatste ju ridische strohalm om Kostuni ca's overwinning aan te vech ten. De EU heeft Kostunica uitge nodigd voor een informele ver gadering van de ministers van buitenlandse zaken die volgen de week in Biarritz zal worden gehouden. Het olie-embargo zal maandag al worden opge heven, zei Eurocommissaris Patten. Pagina 5: Meer nieuws over Joegoslavië n«r$ 50% 50% 60% ÏSSESf" 20% 20% 20% Gratis toegang! zondag 8 oktober wetenschapsdag 14 en 15 uur, High-Tech Soap: Moeder, wat doet die Aap in de Keuken? Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl Aanvraag Stichting Industrieel Etfgoecl Leiden gehonoreerd ambassades, waaronder Neder land, gisteren nog de ingesloten toeristen per helikopter naar de hoofdstad La Paz over te bren gen. Daar is van afgezien om niet te provoceren. Een woord voerder van buitenlandse za ken: „We willen niets doen dat de situatie erger kan maken dan ze nu is. Ten koste van alles moet vermeden worden dat de opstandige boeren de toeristen gaan gijzelen." Niels Broekhoff laat weten dat ze graag uit hun tijdelijke hoteldetentie wegwillen. We vermaken ons met video of voetballen met de bevolking, maar hoe je het wendt of keert: we zitten gevangen." Druk op besluit over tolpoorten was niet nodig den haag gpd De besluitvorming rond de komst van de tolpoorten in de Randstad lijkt voor niets ge paard te zijn gegaan met een enorme tijdsdruk. Verkeersmi nister Netelenbos eiste dat de vier grote steden uiterlijk begin oktober hun goedkeuring zou den geven aan het rekeningrij den. Hoewel Den Haag, Rotter dam en Amsterdam inmiddels akkoord zijn (Amsterdam wil alleen nog enkele details uit werken) en alleen Utrecht dwarsligt, is nog volstrekt on duidelijk wanneer de bewinds vrouw de overeenkomsten zal tekenen. Het stadsgewest Haag landen, het bestuurlijk overleg van Den Haag en vijftien omlig gende gemeenten, zegt 'in hoge mate' verbaasd te zijn over de situatie. „We zijn in een keurs lijf geduwd, wat het de betrok ken gemeenten heel moeilijk maakte om voor een ordentelij ke besluitvorming te zorgen", aldus H. Mol, hoofd van de af deling bestuursadvisering van Haaglanden. leiden herman joustra Het grootste deel van de Leidse Meelfabriek heeft de status van rijksmonument gekregen. Het gaat om tien van de dertien ge bouwen, die alle in de periode 1896-1940 zijn gebouwd. De rijksdienst voor de monumen tenzorg heeft dat gisteren be kendgemaakt. In de praktijk be tekent dat dat de aangewezen gebouwen niet zonder meer mogen worden gesloopt. De plaatsing volgt op een aanvraag van STIEL, de Stichting Indu strieel Erfgoed Leiden. De rijksdienst mag gebouwen alleen de status van rijksmonu ment toekennen als ze ouder zijn dan 50 jaar. Daarom heb ben twee silogebouwen, uit 1955 en 1960, en het magazijn uit 1978 niet de status van rijks monument gekregen. De rijks dienst vindt de twee gebouwen echter van grote waarde en is dan ook ingenomen met de plannen van Leiden de silo uit 1955 op de gemeentelijke mo numentenlijst te plaatsen. Al leen het magazijn wordt vanuit het oogpunt van architectuur historie nauwelijks van toege voegde waarde geacht voor het complex. Met de plaatsing op de lijst gaat de rijksdienst voor bij aan het advies van de ge meente Leiden in elk geval ze ven van de dertien gebouwen te behouden. Monumentenwet houder A. Pechtold, die meteen na de bekendmaking een ge lukstelegram aan STIEL heeft gestuurd, zegt echter dat het besluit van de rijksdienst geen streep door de rekening van de gemeente is. „We moeten op houden de Meelfabriek als een verzameling gebouwen te zien. We moeten de Meelfabriek als geheel zien. We zijn in eerste instantie uitgegaan van behoud van zeven gebouwen. We heb- ANTIQUARISCHE BOEKENBEURS oude bijzondere boeken PIETERSKERK LEIDEN zaterdag 7 okt. 11-17 uur zondag 8 okt. 11-17 uur B.O.B.: O 035-5417256 O ben als gemeente ook nooit ge zegd: sloop de andere zes maar. Het allerbelangrijkste is voor de gemeente dat er een plan voor de Meelfabriek komt. De mees te gebouwen staan al tien jaar leeg.'' Onlangs gaf de gemeente ei genaar Meelhattan VOF de op dracht een plan te ontwikkelen voor hergebruik van zeven ge bouwen van de Meelfabriek. Daarbij diende de eigenaar zich aan een groot aantal randvoor waarden te houden. „De op dracht aan Meelhattan blijft ge handhaafd", zegt Pechtold. „Al leen zijn de randvoorwaarden nu nog strenger geworden." Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Op zondag 8 oktober zijn de IKEA vestigingen Amsterdam en Duiven I van 10.00 - 17.00 uur. Iedere maandag t/m vrijdag koopavond tot 21.00 uur. IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 ct/min.) den haag gpd Het Nederlandse betaalde voetbal wacht, als het aan de topclubs Ajax, Feyenoord en PSV ligt, een grote ommezwaai. De traditionele top-drie overweegt na een halve eeuw de eredivisie te laten voor wat die is en toe te treden tot een nog op te richten Euro Lea gue. Maar de Nederlandse bevolking is nauwelijks enthousiast over de revolutionaire stappen die de voorzitters Jorien van den Herik, Michael van Praag en Harry van Raay met hun clubs willen nemen. Het bureau Interview-NSS hield in opdracht van de Geassocieerde Pers Diensten (GPD), waartoe ook deze krant behoort, een enquête over de Euro Lea gue. Daaruit blijkt dat meer dan tweederde van de Nederlanders geen interesse heeft in de nieuwe Eu ropese voetbalcompetitie. Ruim 71 procent heeft nog nooit van de Euro League gehoord, 14 procent heeft er wel van gehoord, maar weet niet wat het is en bijna de helft van de ondervraagden vindt dat zo'n competitie met clubs uit Nederland, België, Zweden, Denemarken, Schotland en Portugal er niet hoeft te komen. Een kwart heeft nog geen mening. Slechts eenderde van de mensen, aan wie eenmaal is verteld wat de Euro League inhoudt, vindt het een goed idee dat er een nieuwe internationale competi tie komt. Ajax, Feyenoord en PSV denken dat zij door toetre ding tot de Euro League of een andere internationale league nieuwe miljoenen zullen aanboren. Geld dat op dit moment ontbreekt in de begroting van de topclubs, waardoor een verdere groei onmogelijk is. In Amsterdam, Rotterdam en Eindhoven wil men aanhaken bij de Europese top. De gemiddelde tele visie-inkomsten vormen in Nederland zo'n vijf mil joen gulden per jaar. Via de Euro League zal dat be drag per club minimaal 25 miljoen gaan bedragen. Althans, dat is de verwachting van de beleidsbepa lers bij Ajax, Feyenoord en PSV. De Nederlandse voetballiefhebber wil echter geen stuiver extra betalen voor beelden van wedstrijden als Glasgow Rangers-Feyenoord of Ajax-Anderlecht. Als de duels in de Euro League achter een decoder zouden komen, weigert 90 procent van de kijkers een kastje aan te schaffen. Slechts acht procent vindt het de moeite om voor de Euro League maandelijks een bedrag te betalen. Als de Nederlandse topclubs inderdaad uit de natio nale competitie verdwijnen en in de Euro League gaan spelen, vindt de helft van het publiek het niet meer interessant om nog wedstrijden te bezoeken in de dan gedevalueerde KPN-eredivisie. Pagina 29: PSV gaat eredivisieclubs informeren Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bozorglng) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34.80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 100S0, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldachdagblad.nl www.cbs.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1