BTW op benzine mogelijk omlaag loednieuwe prof Pieper ril e-wereld opengooien Economie Nieuwe brandweerhelm Wantrouwen hindert internet-bankieren NedCar produceert zijn miljoenste auto Vrouwen de baas bij kwart kleine bedrijven Tuvalu kan feest vieren door inkomsten internet Klacht over reclame KPN Ben snel naar BelCompany voor 7.1 Or extra belvoordeel! Directie veerdienst wil via geding acties verhinderen 1,129,- BelCompany Schepen met schrikdraad en schijnwerpers iNDERDAG 5 OKTOBER 2000 NV Ledenservice schrapt 55 banen haag Bij FNV Ledenservice verdwijnen de komende jaren ntallen banen. De ondersteunende organisatie van de FNV- nden heeft een maandelijks tekort van 1,5 miljoen gulden. In komende jaren zouden 55 van de vierhonderd medewerkers jeten vertrekken. Volgens FNV-bestuurder Kagie vallen geen dwongen ontslagen. FNV Ledenservice draaide vorig jaar ook met een verlies van zes miljoen gulden. Een van de oorzaken lat voor de dienstverlening te weinig in rekening wordt ge- icht. Voor de FNV-leden zijn de juridische en andere dien- in gratis en bonden moeten alleen de kostprijs betalen. iok Vlaamse buschauffeurs staken issel In België zijn vandaag op een aantal plaatsen de chauf- irs van de Vlaamse busmaatschappij De Lijn in staking ge in. Ze protesteren tegen de slechte arbeidsomstandigheden or personeelstekort. Om dezelfde reden zijn hun collega's n de Waalse maatschappij TEC al sinds eind vorige week in king. De staking in Vlaanderen beperkt zich vooralsnog tot provincie Vlaams-Brabant en de omgeving van Gent. In Gent rmt de directe aanleiding het ontslag van een chauffeur. ■erleg tussen bonden en directie hierover heeft gisteren niets oze Griekse vissers blokkeren havens iene Stakende Griekse vissers die lagere dieselprijzen eisen, bben gisteren de grootste haven van het land Piraeus en en- e andere havens geblokkeerd. Omdat de meeste veerboten ar de eilanden stilliggen na een ramp vorige week, hadden ssagiers niet veel last van de actie, die ook bedoeld is om de irheid te dwingen de vele buitenlandse vissers op Griekse iepen te dwingen sociale lasten te betalen. VAO zonder schuld niet duurder' sterdam Arbeidsongeschiktheid die wordt veroorzaakt door ander, bijvoorbeeld bij een auto-ongeluk, moet niet langer den tot een hogere WAO-premie voor de werkgever. Dat ïdt het Landelijk Instituut Sociale Verzekeringen (Lisv), de irkoepelende organisatie van uitvoeringsinstanties. Het Lisv emt hiermee stelling tegen een plan van staatssecretaris Hoo- voorst van sociale zaken, die vasthoudt aan de hogere pre- e. Het Lisv meent dat het plan van Hoogervorst zeer gecom- ceerd en moeilijk uitvoerbaar is. Het vindt juist dat een kor- g op zijn plaats is als een bij de veroorzaker neergelegde ïadeclaim wordt binnengehaald. ersoneel bouw slecht beschermd haag» Personeel in de bouw is slecht beschermd tegen val- rtijen. Dat blijkt na een intensieve controle van de arbeidsin- ectie op 344 plaatsen waar momenteel wordt gebouwd. De jpectie legde 89 keer het werk stil en schreef 49 keer een boete Meestal ontbraken maatregelen om werknemers tegen val- rtijen te beschermen. Er zijn 279 waarschuwingen gegeven, idat steigers ontbraken of leuningen niet voldeden. De ar- idsinspectie wilde met de vierdaagse controle duidelijk ma- dat misstanden in de bouw niet geaccepteerd worden. In aal hebben 68 inspecteurs bouwplaatsen met verschillende roepsgroepen bezocht, waaronder bouwvakkers, schilders en kdekkers. Volgens de Arbeidsomstandighedenwet kunnen rkgever en personeel een boete krijgen als ze de voorschrif- i niet naleven. De arbeidsinspectie heeft na deze inspecties ;n boetes uitgedeeld aan werknemers. ir France kiest voor Boeing ttle De Franse luchtvaartmaatschappij Air France heeft tien igtuigen besteld bij de Amerikaanse fabrikant Boeing. Het at om tien toestellen van het type Boeing-777-300ER. De on- rneming heeft dit gisteravond in Seattle bekendgemaakt. Air mee neemt een optie op nog tien vliegtuigen. schede»john oomkes de wereld van de elektroni- de e-wereld, is kennis van dereen. En die kennis moet s 'de wiedeweerga' worden ideeld. Het ontbreekt de sa- enleving echter aan 'net- j erkvaardigheid', de handig- id die nodig is om het po- 1 ntieel van elektronische in- rmatienetwerken beter uit buiten. 'Netwerkvaardig- :id is misschien nog wel be- ngrijker dan lezen en schrij- :n'. Dat zei prof. ir. Roel Pie- )|r vanmiddag tijdens zijn augurele rede als hoogle- ar Electronic Commerce de Universiteit Twente. Prof. Pieper brak vandaag et het klassiek-traditionele trakter van de oratio, de leech waarmee een hoogle- ar het ambt aanvaardt. Ge- ktijdig met de intree-rede >ende hij een website (ww- w.roelpieper.com) waar de laatste ontwikkelingen op zijn vakterrein worden bijgehou den en voor internetgebrui kers zijn down te loaden. De oratio kreeg de titel 'e-We- reld, de ingrediënten van een netwerkmaatschappij' mee. De Bloemendaalse 'electroni- ca-wizzard' is de eerste pro fessor met een diepgravende kermis van het internet in Ne derland. Pieper heeft zich na zijn vertrek bij Philips, waar hij gedoodverfd opvolger van Boonstra was, ontpopt als de aanjager van de e-commerce in Nederland. Hij speelde een belangrijke rol als financier van beginnende elektroni sche bedrijven en was advi seur van Twinning - de prac- tische ondersteuning die het ministerie van Economische Zaken biedt aan dergelijke starters. Voorstel Brussel bij verder stijgende brandstofprijzen De Europese Commissie stelt voor de BTW op benzine en diesel tijdelijk te verlagen als de olieprijzen sterk stij gen. Op die manier worden burgers en bedrijven enigs zins ontzien, terwijl de verwachte belastingopbrengst voor de staat niet verandert. Als alle landen van de Euro pese Unie meedoen, ontstaat er bovendien geen concur rentienadeel. brussel marc peeperkorn correspondent gie en transport) lanceerde het verlagen van de BTW-tarieven als één van de maatregelen om Verantwoordelijk Europees de effecten van hoge olieprijzen Commissaris De Palacio (ener- te verzachten. De EU-regerings- leiders bespreken de plannen volgende week tijdens een top ontmoeting in het Franse Biar ritz. De Palacio waarschuwde gis teren dat de voorstellen niet onmiddellijk tot lagere brand stofprijzen zullen leiden. Er moet echter iets gebeuren, want door de huidige olieprijs valt de economische groei vol gend jaar een half procent lager uit. Daarnaast verstoort de toege zegde compensatie voor truc kers in onder meer Nederland, Frankrijk en België de vrije con currentie. Daarnaast wijst de Commissie erop dat door de hogere olieprijzen de BTW-op- brengst voor de lidstaten fors toeneemt. Een tijdelijke verla ging van de BTW haalt dit on verwachte voordeel voor de schatkist weg, maar dempt de prijs. De Palacio's woordvoer der beaamt dat de OPEC (olie producerende landen) hierdoor minder geprikkeld worden hun prijzen te verlagen. De Eurocommissaris wil dan ook voortdurend contact hou den met de OPEC, met als doel de olieprijs op een redelijk ni veau te stabiliseren. Daarnaast bepleit de Commissie afspra ken met Rusland over veel meer gas- en olieleveranties aan de EU. Een verdubbeling is moge lijk, mits Moskou Westerse be drijven verzekert dat hun inves teringen (pijpleidingen) veilig zijn. De Palacio omarmt verder het idee om de strategische oliereserves in Europa in te zet ten om de prijs te drukken. Mo menteel beschikt de EU over een voorraad waarmee de lid staten in tijden van echte crisis (oorlog, olieboycot) ruim hon derd dagen vooruit kunnen. Volgens internationale en Euro pese regels is een buffer van ne gentig dagen voldoende. Door het overschot op de markt te gooien, daalt de prijs en wordt speculanten de wind uit de zei len genomen. den haag gpd Het online bankieren via inter net blijft sterk achter bij het to tale internetgebruik in Neder land. Minder dan de helft van de mensen die zich minimaal een keer per week op internet begeven, wikkelt ook bankza ken af via dat net. Dit blijkt uit het jongste on derzoek van onderzoeksbureau Metrixlab, dat 1.235 internetge bruikers heeft geënquêteerd. Volgens het hoofd onderzoek van Metrixlab, Schipper, is het vertrouwen in de administratie ve veiligheid van internetdien sten de grootste belemmering om er gebruik van te maken. „Negatief nieuws over lekke internetsites van banken schrikt mensen af', aldus Schipper. De laatste keer dat dit gebeurde was vorige maand bij het nieuws dat krakers een lek had den gevonden op de website van ABN Amro. Uit de gegevens van Metrix lab blijkt dat tien procent wel online bankiert, maar toch wei nig vertrouwen heeft in de vei ligheid daarvan. Een kwart heeft weinig vertrouwen, maar overweegt wel online te bankie ren. Deze cijfers zijn sinds vorig jaar nauwelijks gewijzigd. Opmerkelijk is dat veertig procent van de 50-plussers aan on line bankieren doet vanwege het gebruiksgemak. Er zijn ook genoeg ouderen die juist het te gendeel beweren. Ruim twee miljoen Nederlanders doen nu bankzaken via internet. De Ra bobank is marktleider met bijna 500.000 internetklanten. delft TNO in Delft heeft een nieuwe, veiliger brandweerhelm ontworpen met een reeks extra voorzieningen. Zo past er een beademingsmasker in met veiligheidsklep voor een beter zicht. De bijbehorende kleding is zodanig ontworpen, dat de brandweerman bij zijn werk meer bewegings vrijheid heeft. foto anp MKB bepleit aftrek kinderopvang aan huis auckland anp-afp den haag anp Vrouwelijke ondernemers tim meren aardig aan de weg. In acht jaar tijd is het aantal vrou wen met een eigen bedrijf met minder dan 100 werknemers verdubbeld tot 122.000. Dat is bijna een kwart van het totaal aantal kleine ondernemingen. Samen zijn de vrouwen inmid dels goed voor een kleine 54 miljard gulden omzet, ruim vier keer zoveel als in 1992. Een in het oog springend re sultaat, zo zei voorzitter H. de Boer van werkgeversorganisatie MKB Nederland gisteren in Den Haag bij een congres voor vrou welijk ondernemers. Te meer daar het totale aantal middel grote en kleine bedrijven, al thans die met een omzet van meer dan 50.000 gulden, sinds 1992 met 32 procent toenam. Ook voor de werkgelegenheid betekende het vrouwelijke on dernemerschap een impuls. Gemiddeld hebben zij 2,5 werk nemers in dienst. In totaal bie den zij aan 305.000 mensen werk, waar dat acht jaar gele den nog 110.000 was. Volgens De Boer beginnen veel vrouwen een eigen bedrijf omdat zij op die manier goed werk en gezin kunnen combi neren. Maar daaraan kleven volgens hem juist ook nadelen. „Zij hebben bij de start van een eigen nering geen doelstelling die gericht is op groei van om zet of omvang van de onderne ming." Naast ondernemers zijn de meeste vrouwen echter ook moeder, weet de MKB-voorzit- ter. De organisatie pleit er dan ook voor kinderopvang-aan- huis fiscaal aftrekbaar te ma ken, omdat veel kleine zelfstan digen juist daarop zijn aange wezen. Vis, postzegels en ontwikke lingshulp, dat waren tot voor kort de belangrijkste inkomsten van het ministaatje Tuvalu in de zuidelijke Pacific. Internet heeft de eilandengroep echter rijker gemaakt. Doordat ze haar internetuitgang (.tv) voor 50 miljoen dollar (125 miljoen gul den) wist te verkopen, ziet de regering haar inkomsten op eens meer dan vertienvoudigd. Het afgelopen weekeinde had het land eindelijk het geld om met Onafhankelijkheidsdag weer eens breed uit te pakken. Onder de ruim 10.000 inwoners zullen velen zijn die nog nooit van internet hebben gehoord. Toch bracht het hen de afgelo pen maanden een stabiele stroomvoorziening. Er zijn meer leraren en verpleegsters aangesteld en binnenkort wordt het vliegveld uitgebreid. En dat allemaal door een al fabetisch toeval. Want voor tv- zenders en mediabedrijven is de internetuitgang .tv, die het land kreeg toebedeeld, erg ge liefd. Het Amerikaanse bedrijf DOT TV (www.tv) bood de re gering 50 miljoen dollar voor de rechten van de extensie. Die brengt de namen nu vanaf hon derd dollar per stuk aan de man. Populaire domeinen als china.tv en free.tv leveren meer op. Zij gingen voor 100.000 dol lar over de toonbank; real.tv is voor 250.000 dollar nog te krij gen. Andere landen zijn ook in trek. Zoals Tonga bijvoorbeeld (.to) of het Nieuw-Zeelandse ei land Niue (.nu). Maar Tuvalu spant de kroon. Geïnteresseer den in de .tv-uitgang moeten wel opschieten, want meteoro logen verwachten dat er over vijftig jaar niets meer van Tuva lu over is. De koraaleilandjes zijn dan in de golven verdwe- born anp-gpd Bij NedCar in Born is gisteren de miljoenste auto van de band gerold, een Space Star van Mit subishi. In 1991 ontstond Ned Car als joint venture tussen Mitsubishi, Volvo en de Neder landse overheid. NedCar heeft sindsdien een miljoen auto's geproduceerd van de modellen Mitsubishi Carisma, Mitsubishi Space Star en de Volvo's S40 en V40. De fabriek werd in 1967 in gebruik genomen. Sindsdien rolden daar al meer dan drie miljoen auto's van de band. Nedcar vierde een feestje bij de 1 miljoenste. Alle medewerkers kregen een stuk vlaai en direc teur C. Dewulf overhandigde de sleutels van de Space Star aan de nieuwe eigenaar. Overigens is het niogelijk nog een derde stadsauto in Bom te bouwen naast de Smart en de kleine Misubishi. Topman De- wulf maakte gisteren bekend dat hij een vraag van Daimler- Chrysler om in 2004 ook een kleine Hyundai wilde maken, positief heeft beantwoord. „Maar wel met voorwaar den", zegt Dewulf er meteen bij. „Want het produceren van drie verschillende auto's op één band is het probleem niet. Het gaat er om dat de auto's ook qua bouwmethode toch op el kaar afgestemd moeten zijn. Je kunt niet drie auto's maken, die qua volgorde van bouwen to taal verschillend zijn." Grootste zorg van Dewulf is om de komende jaren voldoen de geschoold personeel te krij gen dat straks deze voor een groot deel plastic auto's kan maken. „Dat vereist toch een andere deskundigheid", zegt hij. De kennis kan Dewulf halen bij DaimlerChrysler, want die maken al auto's van kunststof. Bijna alle NedCar-medewerkers zijn van huis uit metaalarbei ders. ruswuk anp grote steden. De gebruikers hebben ervaren dat de dienst niet altijd supersnel is en ook niet altijd bereikbaar. De ver binding wordt geregeld verbro ken en komt pas tot stand als de gebruiker zich heeft aange meld op een speciale webpagi na. Van altijd online is dus vol gens de ongeveer dertig klagers geen sprake. Gisteren was bij KPN nie mand bereikbaar voor com mentaar. De Reclame Code Commissie behandelt de zaak op 27 oktober. De Reclame Code Commissie buigt zich over een klacht van gebruikers van de internet dienst Mxstream van KPN-Tele- com. Het bedrijf maakt de be loften waarmee ze adverteert niet waar, aldus de klagers. KPN zegt met Mxstream een super snelle ADSL-dienst te leveren waarmee de gebruiker altijd on line is. ADSL is een snelle inter netverbinding via de gewone telefoonlijn. De dienst startte dit voorjaar als proef in enkele jiibtenaar in meer vrije jd 'kopen' 3; haag tom tates leente-ambtenaren mogen 1 januari 2002 tegen inleve- van salaris twee werkwe- inruilen voor extra vrije tijd. irnaast mogen ze vanaf die Jim jaarlijks maximaal tien 0 rtollige vakantiedagen om- en in geld. e vakbonden en de Vereni- van Nederlandse Gemeen- hebben overeenstemming Jikt over deze mogelijkheid, is opgenomen in de nieuwe voor gemeenteambtena- Deze arbeidsovereenkomst vpt van 1 oktober dit jaar tot uari 2002. Sinds 1 januari jaar mag een gemeente- Jtenaar al maximaal 36 uren en of verkopen. 1 de vorige CAO was afge- )ken dat de ambtenaren if 1 januari volgend jaar uren zouden mogen kopen erkopen. Voorwaarde is dat ambtenaren over koop en :oop op tijd afspraken ma- met de werkgever om pro- 1 tien met personeelsbezet- te voorkomen. Exclusief bij BelCompany Nu 2 maanden geen abonnementskosten en geen aansluitkosten bij een nieuw Ben abonnement. Bovendien ontvangt u alleen bij BelCompany nog eens 150,- voordeel op een Ben Bijzonder abonnement! rotterdam anp Samsung SGH-2400 Gewicht 90 gram Beltijd 240 min. Standby tot 76 uur Voicedialing ook op earmicrophone 1] E23 Samsung A-100 Gewicht 87 gram Beltijd 300 min. Standby tot 100 uur Infrarood interface Active flip Ben' De directie van P&O North Sea Ferries heeft FNV Bondgenoten in kort geding voor de rechter gedaagd, zo. maakte een woord voerder van vakbond gisteren bekend. Hiermee wil de con cernleiding voorkomen dat ér acties onder het personeel uit breken. De onderneming on derhoudt een veerdienst tussen Rotterdam en Groot-Brittannië. FNV Bondgenoten stelde de directie maandag een ultima tum, dat vandaag rond het mid daguur afliep. De vakbond eist dat de directie voor die tijd als nog water in de wijn doet bij de lopende CAO-onderhandelin- gen. In reactie op dit ultimatum spande de directie het kort ge ding aan, dat vanmiddag dient bij de rechtbank in Rotterdam. Volgens een woordvoerder van FNV Bondgenoten wil de directie de vakbond alleen tege moetkomen op het gebied van loon en pensioenrechten als de bond tegelijkertijd akkoord gaat met een reorganisatie. Die zou dertien van de 180 werknemers hun baan kosten. FNV Bondgenoten weigert hiermee akkoord te gaan. „CAO-onderhandelingen zijn er niet om meteen een reorganisa tie er tussendoor te jassen", al dus de woordvoerder. Rederij wil voorkomen dat piraten aan boord klimmen rotterdam gpd Rederij Jumbo, gespecialiseerd in het ver voer van zware lading, gaat haar schepen beveiligen tegen piraten. Met schrikdraad, schijnwerpers en sirenes hoopt de rederij te voorkomen dat piraten aan boord klim men. De maatregelen moeten ook verste kelingen weren. Volgens manager B. de Wolff van Jum bo's Rotterdamse generaal-agent Kahn Scheepvaart heeft de rederij nog nooit rechtstreeks met piraterij te maken gehad. „Dit zijn zuiver preventieve maatregelen. Wij varen vaak naar minder ontwikkelde gebieden, waar veel piraten actief zijn." De maatregelen moeten niet alleen de schepen en hun bemanningen bescher men, maar ook de vaak zeer kostbare pro jectlading die Jumbo vervoert. Jumbo noemt de maatregelen ook 'een pro-actieve bijdrage' in de strijd tegen het internatio nale probleem van piraterij op zee. Natio nale overheden blijken niet in staat afdoen de maatregelen te nemen, vindt de rederij. Als eerste Jumbo-schip wordt de Fairlift voorzien van het anti-piraten-systeem. Het gaat om schrikdraad, waarop een spanning van tienduizend volt staat. „Maar dat is niet levensbedreigend", aldus De Wolff. Wie het schrikdraad aanraakt, activeert krachtige schijnwerpers en een luidspre kersysteem. Het geluid dat wordt geprodu ceerd is vergelijkbaar met het overvliegen van een F16-straaljager op een hoogte van vijftig meter. Kahn Scheepvaart heeft het systeem in eigen beheer voor Jumbo ont wikkeld. De komende tijd wordt het sys teem aan boord van de Fairlift getest en zo nodig aangepast. Later zullen ook de ande re negen schepen van de rederij met het systeem worden uitgerust. Vorig jaar zijn door het Internationaal Maritiem Bureau van de internationale Ka mer van Koophandel 258 piratenovervallen geregistreerd. Algemeen wordt aangeno men dat dit aantal slechts een topje van de ijsberg is. Vermoed wordt dat tachtig pro cent van de overvallen wordt verzwegen, omdat voor politie-onderzoek een schip minimaal één dag op de plek des onheils voor anker moet blijven liggen. Uit kosten overwegingen zouden rederijen dat er vaak niet voor over hebben.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9