Zeer spannende dag in Belgrado Israël wist heel goed wat Sharon kon aanrichten Buitenland )oden spoelen aan ssen zonaanbidders Eindelijk: twee heren en een dame in één kamer Actie voor goed beheer drinkwater RDAG 5 OKTOBER 2000 na wil de ruimte in De Chinese ruimtevaartdienst heeft gisteren een zeld- ïkijkje gegeven in de plannen voor de toekomst. China /laan verkennen en deelnemen aan een internationale naar Mars. De ruimtevaartexperts maakten op een ook ïitenlanders bezocht forum in Peking duidelijk dat China 1st ziet in bemande ruimtevluchten. Vorig jaar november China een geslaagde testvlucht uit met een ruimteschip astronauten in een baan om de Aarde kunnen worden it. Volgens de Chinese staatsmedia zou nog dit jaar een testvlucht plaatsvinden. -Timorese militieleider opgepakt De Indonesische politie heeft gisteren Eurico Guterres, an de beruchte Oost-Timorese Aitarak-militie, gearres- i een hotel in Jakarta. Hij wordt ervan verdacht rellen in t-Timorese stad Atambua te hebben uitgelokt. De autori- iebben ook twee militieleden aangehouden die ervan it worden op 6 september betrokken te zijn geweest bij ird in Atambua op drie medewerkers van de Verenigde Volgens politiechef generaal Suroyo Bimantoro zit Gut- ist op het politiehoofdkwartier in Jakarta. a koopt veel Russische wapens yi_ï India koopt voor 7,4 miljard gulden wapens van Rus- it heeft het Indiase persbureau UNI gisteren gemeld. De he president Poetin brengt op dit moment een bezoek w Delhi. India koopt onder meer 310 tanks van het type en licentie voor de bouw van 150 SU90-gevechtsvliegtui- een gebruikt vliegdekschip. babwe vraagt internationale hulp De Zimbabwaanse minister van financiën heeft drin- jvraagd om internationale financiële hulp. Het land kan :er aan zijn buitenlandse verplichtingen voldoen, de in- ïdraagt 70 procent en de werkloosheid is tot bijna 50 t gestegen. „We hebben echt dringend hulp nodig", zei r Simba Makoni gisteren. Vanwege de internationale af- n het beleid van president Mugabe is het niet aanneme- snel hulp zal worden geboden. ezette bosjesman is weer 'thuis' ne In Botswana is gisteren een opgezette bosjesman ;erd. De krijger was meer dan tachtig jaar te zien in de stad Banyoles. Na langdurige protesten besloot Spanje seumstuk terug te sturen. De kwestie laaide hoog op tij- Olympische Spelen van 1992 in Barcelona, toen in es de roeiwedstrijden werden afgewerkt. In de Bots- hoofdstad Gaborone wordt de krijger na een ceremonie tn in een park. u-rebellen slaan toe in Burundi IRA» Zeker 52 Burundese soldaten zijn gisteren ernstig 1 geraakt bij gevechten met Hutu-rebellen in Tenga, cilometer buiten de hoofdstad Bujumbura. Dat heeft een jordvoerder gezegd. Ook zouden dertig soldaten zijn ge- naar daarover is officieel niets bekend gemaakt. ering Sri Lanka weigert vrede Oi Minder dan een week voor de parlementsverkiezin- ri Lanka heeft de regering van president Kumaratunga despolitiek tegenover de Tamil-guerrillabeweging LTTE volledig laten varen. „We gaan nu voor een volledige ng van terrorisme en we zullen ook de terroristenleider :n", zei premier Wickramanayaka over de LTTE en haar 'rabhakaran. Al jaren vechten leden van de Srilankaanse ninderheid voor een eigen staat op het eiland. jiloten geschorst na drankgebruik British Airways (BA) heeft elf piloten en drie man cabi- Dneel geschorst. De geschorsten zouden kort voor het an vluchten alcohol hebben gedronken. BA maakte gis- ekend dat een onderzoek is ingesteld na door de televi- er Channel 4 op de hoogte te zijn gebracht van de in- an een volgende week uit te zenden documentaire, is te zien hoe piloten en cabinepersoneel zich te buiten in drank en vervolgens naar het vliegveld vertrekken voor cht. ositie duldt Fujimori tot juli )e Peruaanse oppositie heeft ermee ingestemd dat presi- ïjimori aanblijft tot juli volgend jaar. Eerder had de op zijn onmiddellijke aftreden geëist plus de vorming van irgangsregering. De overeenkomst over het aanblijven imori is het resultaat van onderhandelingen onder toe- in de Organisatie van Amerikaanse Staten. Fujimori kon- ip 16 september vervroegde verkiezingen aan, waarbij ;een kandidaat zal zijn. ije kan stroom vluchtelingen niet aan HENK VAN DEN BOOM hulpverleners en de jnnen de stroom Afri- luchtelingen niet meer :eren spoelden bijna 104 illegalen aan op de aanse kust. Een dag aren het er 475. Het van het stadje Tarifa sporthal moeten in- )m alle mensen op te Een woordvoerder van Dnder Grenzen zei gis- de 'limiet is bereikt', zo veel Afrikanen als r proberen dit jaar Eu- nen te komen via Tot en met augustus politie 11.000 mensen lept. De meesten wor- ^etroffen in rubber- ziek of totaal verzwakt, overleven de overtocht jaar alleen al zijn 263 de Straat van Gibraltar Regelmatig spoelen i aan op stranden waar van de zon genieten. La Vanguardia drukte in zondag een veelzeg- ito af met daarop twee ensen die onverstoor- en te picknicken onder isol. Nog geen vijftig irderop ligt een aange- jk. „Het kan toch niet dat ik in Spanje de- to's moet maken als in zei de verbijsterde f. In 1995 won hij een irijs voor zijn werk in Ultimatum oppositie Deel verkiezingen geannuleerd Mijnstaking gaat door De spanning is vandaag groot in Joegoslavië. De Servi sche oppositie gaf president Milosevic gisteren tot van middag drie uur de tijd om toe te geven aan 'de wil van het volk'. Vanmiddag en vanavond hoopt de oppositie de grootste demonstratie op de been te brengen die Bel grado ooit aanschouwde. Gespannen werd vanochtend afgewacht wat het schrappen van een deel van de verkie zingsuitslag door het Constitutionele Hof precies in houdt. BOEDAPEST-BELDRACO GPD-Rtr-AP Oppositieleider Kostunica waarschuwde gisteren in een open brief voor het gevaar van geweld als Milosevic zich tegen zijn nederlaag blijft verzetten. „Geloof me, het is beter voor u dat (de nederlaag, red.) te er kennen; voor Servië, Joegosla vië en Europa en iedere burger van dit land, inclusief u en mij", aldus de brief. Tegenstanders van Milosevic vroegen het Constitutionele Hof gisteren om Kostunica uit te roepen tot winnaar van de presidentsverkiezingen. Het hof kwam in spoedzitting bijeen en maakte nadien bekend dat het een deel van de verkiezingsre sultaten heeft geannuleerd. Wat dat precies inhoudt, werd niet bekend gemaakt. Het hof zou vandaag met details komen. De oppositie koestert diep wantrouwen jegen het hof, dat bestaat uit Milosevic'-aanhan- gers. Kostunica was erg voor zichtig in zijn reactie: „Op het eerste gezicht lijkt het dat Milo sevic toegeeft, maar ik ben bang dat het hier om een val gaat 'en er is daarom geen reden opgetogen te zijn." Er wordt re kening mee gehouden dat de hele eerste ronde ongeldig wordt verklaard. Dat zou een herstemming nodig maken en die verschilt weinig van de tweede ronde de Misolevic zon dag houdt, maar die de opposi tie verwerpt. De Servische oppositie heeft haar aanhang opgeroepen mas saal naar Belgrado te komen. Woordvoerders van de opposi tie verwachtten gisteravond dat 'een half miljoen mensen of meer' gehoor zullen geven aan de oproep. De actiebereid on der de bevolking lijkt met de dag te groeien. Tegelijkertijd zijn er steeds meer tekenen dat het Milose vic-regime niet meer kan reke nen op onvoorwaardelijke steun van leger en politie. Een poging om de staking in zeer belangrijke Kolubara-kolenmijn te breken, liep gisteren uit op een fiasco voor Milosevic. Hon derden politiemensen en mili tairen drongen het mijncom- plex binnen. Het zag er even naar uit dat het tot een harde conffontratie met de stakers zou komen. Maar toen duizen den burgers de stakers te hulp schoten, verlieten de ordetroe pen hun stellingen. Veel agen ten begaven zich zonder hun uitrusting in de menigte. Het incident was volgens de oppositie een nieuw teken dat het regime van Milosevic op sterven na dood is. De stakin gen, blokkades en andere vor men van actie tegen Milosevic en zijn regime namen gisteren opnieuw in omvang toe. Backo Dinkic, een journalist van het onafhankelijke persbureau Be ta, vergeleek de situatie in Ser vië gisteren met de zogenaam de 'fluwelen revolutie' die eind 1989 leidde tot de val van het communisme in Tsjechoslowa- kije. Oppositieleider Kostunica sloeg gisteren een aanbod van Rusland om te bemiddelen in het conflict af. Gisteren zei hij het niet verantwoord te vinden Servië nu te verlaten voor over leg in Moskou. Het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag verwierp gisteren het voorstel om Milosevic immuni teit te verlenen in ruil voor zijn aftreden. Jiri Dienstbier, de ge zant van de Verenigde Naties voor de mensenrechten in ex- Joegoslavië, had het idee gelan ceerd. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Israëlische veiligheidsdien sten hadden geen idee dat het bezoek van oppositieleider Sha ron aan de Haram a-Sharif, of wel de Tempelberg, kon leiden tot ernstige ordeverstoringen. Het klinkt onwaarschijnlijk, maar minister Ben-Ami, die verantwoordelijk is voor het po litiebeleid, vertelde dat deze week in de Knesset. Hij verde digde daarmee de regering te gen het verwijt dat deze licht vaardig de porseleinkast van de Rotskoepel en de Aksamoskee had opengesteld voor een oli fant in de persoon van Sharon. Toch was men gewaar schuwd. Adnan Husseini, direc teur van de Wakf (het beheers instituut voor islamitische hei ligdommen) sprak de dag voor Sharons komst met Jeruzalems politiecommissaris Jitschaki. De Aksa-moskee, waarschuwde Husseini, is een rode lijn en niemand weet wanneer de on rust zal ophouden als deze een maal is begonnen. Jitschaki antwoordde dat hij er niets meer aan kon doen, omdat het besluit op regeringsniveau al was genomen. En dus mar cheerde Sharon, omringd door ruim duizend man politie, op 28 september het plein bij de moskeeën op. Die dag legde de politie nog een opmerkelijke zelfbeheer sing aan de dag, maar op vrij dag was dat anders. Na de dienst in de Aksa, waarbij de imam de gelovigen flink had opgestookt, begonnen jongeren stenen te gooien naar een mas- Palestijnse jongeren slingeren stenen naar Israëlische soldaten in Ramallah op de Westelijke Jor- daanoever. foto ap elizabeth dalziel sale politiemacht. Er werd on middellijk geschoten, met do den en zwaargewonden als ge volg. Daarna sloegen alle stop pen door. Dezelfde veiligheidsdiensten die vQrige week zo laconiek de den, wisten al lang dat de Pales- tijnen alles in gereedheid had den voor een nieuw soort intif ada en alleen maar wachtten op een geschikt startsein. Het pro vocatieve optreden van Sharon kwam wat dat betreft als een geschenk uit de hemel. Als organisator van de 'Aksa- intifada' ontpopte zich al snel Marwan Barghouti, leider van de met Arafats Fatah-beweging verbonden Tanzim (Arabisch voor 'organisatie'). De jongeren die van de Tanzim deel uitma ken, zijn tamelijk hecht georga niseerd, met onderafdelingen in de meeste plaatsen op de Westelijke Jordaanoever. Ze hebben hun hoofdkwartier in Ramalla. Dat onder meer ver klaart waarom de felste onlus ten van de afgelopen dagen zich afspeelden op het kruis punt ten noorden van de stad, op de grens van Palestijns en bezet gebied. Alleen al daar vie len twintig doden. Het nieuwe wapen van de Is raëliërs is de sluipschutter. Voor het eerst zijn bij de onge regeldheden schutters actief, die opdracht hebben gericht te schieten op gewapende Pales- tijnen en aanstichters van het geweld. Ze gebruiken daarbij wapens van een zwaarder dan normaal kaliber en met een be reik tot 500 meter. Het gevolg daarvan is veel doden en grote wonden. Beschuldigingen dat Israël kogels gebruikt 'die in het lichaam ontploffen', zijn waar schijnlijk daarop terug te voe ren. Het vuren van grotere af stand heeft ook tot gevolg ge had dat verkeerde mensen wer den geraakt. Moeizaam diplomatiek overleg in Parijs leidt tot pover resultaat PARUS HENK GLIMMERVEEN CORRESPONDENT Aan het begin van de avond kwam eindelijk de doorbraak. Na uren pendelen tussen het Rwanda. Sinds vorig jaar de Spaanse en claves Ceuta en Melüla op de Afrikaanse noordkust met een 'ijzeren gordijn' hermetisch werden afgesloten van buur land Marokko, is die route voor de mensensmokkelaars niet meer interessant. Vluchtelingen worden nu in kleine bootjes over zee naar de Canarische Ei landen of de zuidkust van Spanje vervoerd. Dat is niet al leen duurder maar ook veel ge vaarlijker dan de oude landrou- te. De nieuwste methode is om en kele honderden mensen tegelijk op een vrachtschip te laden. Het schip vaart tot dicht onder de Spaanse kust, waar de vluch telingen met veertig, vijftig te gelijk in rubberbootjes worden gepropt. In de meeste gevallen worden ze vervolgens door de Spaanse kustwacht en politie opgepakt. Silvia Pual (24) ontvluchtte twee jaar geleden Sierra Leone. Na lange omzwervingen te voet door een aantal Afrikaanse lan den kwam ze onlangs in Spanje aan met haar zoontje Junior, die twee maanden geleden on derweg werd geboren. Langs de route door Algerije zag ze uitge droogde lijken van medevluch telingen. Met 44 anderen uit een groep van oorspronkelijk 56 mensen bereikte Silvia Ta rifa. .Alleen de sterksten heb ben het gered", zegt ze. Dood jonge Palestijn was 'vergissing' De dood van een Palestijnse jongen, zaterdag in de Gaza- strook, was geen moord maar 'een vergissing' in een gevechtssituatie. Dit heeft de Israëlische onderminister van defensie Sneh gisteren in Athene gezegd. Hij zei de dood van het 'onschuldige slachtoffer' te betreuren. „Maar het is een vergissing die nu eenmaal kan worden gemaakt", zei hij. Sneh zei dat Israëlische soldaten werden beschoten door Palestijnen. Toen ze te rugschoten, is de jongen ge raakt. De Palestijnse televisie heeft vele malen de schok kende beelden van de dood van de 12-jarige jongen laten zien. Drie kwartier lang pro beerde zijn vader hem te be schermen tegen het aanhou dende geweervuur. Hij riep Israëlische soldaten vergeefs op niet te schieten, maar zijn zoon werd toch geraakt en is nu voor de Palestijnen een martelaar. De video-opna men lieten duidelijk zien dat de vader en zijn zoon onge wapend waren. Elysée, het paleis van president Chirac, en de residentie van de Amerikaanse ambassadeur in Frankrijk was er de mededeling: de Israëlische premier Barak en de Palestijnse leider Arafat zou den tegelijk in één kamer aan wezig zijn met de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Albright. Een wondertje. De apotheose van een dag koortsachtig diplomatiek over leg waarbij Arafat en Barak om beurten hun opwachting maak ten op het Elysée en de residen tie van ambassadeur Felix Ro- hatyn. Arafat opende 's ochtends om half negen de consultaties met een gesprek met president Chi rac. Na afloop van het ander half uur durende onderhoud zette hij de toon voor de rest van de dag: de Israëliërs moe ten stoppen met schieten op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook; de Israëlische troepen moeten zich daar te rugtrekken en ook het gebied rond de Tempelberg in Jeruza lem verlaten; en tot slot, het meest brisante deel van Arafats eisenpakket, moet er interna tionale commissie de gebeurte nissen van de afgelopen dagen onderzoeken. De PLO-vertegenwoordigster in Parijs, Leila Shahid, voegde daar later aan toe dat vertegen woordigers van de Palestijnen, Israël, de Verenigde Staten en de Europese Unie deel zouden moeten uitmaken van zo'n commissie. Die toelichting kwam voor de talloze journalis ten nauwelijks als een verras sing. Eerder op de dag namelijk was al uitgelekt, dat de Ameri kaanse president Clinton dins dagavond contact had gehad met Chirac om te zeggen dat de Amerikanen voorstander zijn van de instelling van zo'n com missie. De Israëlische delegatie liet van begin af aan echter weten niets voor dit voorstel te voelen. Isra el beschouwt de affaire als een interne aangelegenheid en is er mordicus op tegen als het zich tegenover buitenlandse mo- gendhéden moet verantwoor den voor gebeurtenissen op het eigen grondgebied. Premier Barak verklaarde na zijn eerste gesprek met minister Albright mogelijkheden te zien voor het stoppen van het ge weld, maar, zei hij, daartoe moeten de Palestijnen het initi atief nemen. „Israël houdt de Palestijnen volledig verant woordelijk voor de geweldda digheden", aldus Barak. Maar kennelijk had hij binnenska mers verzoenender woorden gesproken. Als handreiking aan Arafat stelde hij voor dat Israëli sche en Palestijnse militaire de legaties de kwestie zouden be spreken en wat Barak betreft zouden later Amerikaanse waarnemers mogen aanschui ven. Een Europese rol in dat overleg was in zijn ogen niet aan de orde. Albright greep haar kans. Ze ar rangeerde onmiddellijk een tweede ronde consultaties met de twee kemphanen. Ze ging ervan uit dat de formulering van Barak een eind in de rich ting kwam van de door Arafat bepleite 'internationale com missie'. En ze had een troef kaart: CIA-directeur Charles Te net, ook aanwezig in Parijs, zou kunnen toezien op het werk van Israëliërs en Palestijnen. Laatstgenoemden beschouwen het geweld van de laatste dagen echter niet louter als een veilig heidskwestie. Het is een politie ke zaak en er moet een politieke oplossing worden gevonden, zo werd van Palestijnse zijde te verstaan gegeven. Arafat be schouwt de Amerikanen als een bondgenoot van Israël. Hij stel de daarom als voorwaarde dat 'Europa', lees Frankrijk, op ge lijkwaardig niveau zou deelne men aan het onderzoek. Wat uiteindelijk voor Barak en Arafat de doorslag heeft gege ven om toch gezamenlijk met Albright te overleggen, was aan het begin van de avond niet meteen bekend. „Maar daar gaat het nu niet om. Er wordt weer gepraat. Dat is het belang rijkste", verzuchtte een Pales tijnse diplomaat. Vanochtend in alle vroegte bleek het allemaal bar weinig te hebben opgeleverd. 'Snurkers dommer FRANKFURT Rtr Snurken maakt mensen dommer. Dit heeft een woordvoerder van een Duits ziekenhuis gisteren verklaard. De kliniek ba seert zich op Amerikaans onderzoek. Daaruit is ge bleken dat door snurken hersencellen worden ge dood. De cellen sterven als gevolg van een tekort aan zuurstof. Volgens de studie leveren mensen die snurken slech tere prestaties bij intelli gentietesten. Ook is hun re actievermogen en visuele coördinatie minder, aldus de Medica Mülheim Kliniek in de Duitse stad Frankfurt am Main. Door een simpele opera tie kan het probleem wor den verholpen. Met een la ser wordt weefsel wegge sneden waardoor de pati ent vrijer kan ademhalen terwijl hij of zij slaapt. Moslimrebellen Filipijnen geven zich massaal over CAGAYAN DE PRO AP Aan hooggeplaatsen geen gebrek, gisteren in Parijs. Link een onderonsje van VN-topman Annan met Israëls premier Barak. Rechts buigt de Franse president Chirac zich naar een groepje met onder anderen de Pales tijnse leider Arafat en de Amerikaanse minister Albright. foto reuters xavier lhospice Meer dan 600 moslimrebellen, onder wie een van hun com mandanten, hebben zich van daag op een speciaal georgani seerde plechtigheid overgege ven aan de Filipijnse president Estrada. De president riep de overgebleven guerrillastrijders op ook de wapens te laten rus ten en weer met de regering in overleg te treden. De 609 rebellen die trouw be loofden aan de regering be hoorden tot het Moro Islami tisch Bevrijdingsfront (MILF), dat in het zuiden al jaren een guerrillaoorlog voert. Niet eer der hebben zich zoveel MILF- strijders tegelijk overgegeven sinds het regeringsleger eerder dit jaar een nieuw offensief te gen hen inzette. Eind juni schortte Estrada het overleg met het MILF op omdat de rebellen weigerden hun stre ven naar een autonoom, islami tisch gebied op te geven en de strijd te staken. GENÈVE BOB KROON CORRESPONDENT De Internationale Unie voor Natuurbeheer (IUCN) hééft vandaag een actieprogramma ter waarde van 30 miljoen dol lar gelanceerd voor de bescher ming van het drinkwatermilieu. Dit gebeurde op het tweede Wereldcongres voor Natuurbe houd in de Jordaanse hoofd stad Amman. De in het Zwitserse Gland ge vestigde IUCN is de weten schappelijke tegenpool van het ook daar zetelende Wereld Na tuur Fonds (WWF). Het van daag gepresenteerde 'Initiatief voor Water en Natuur' sluit vol gens IUCN aan op het Wereld Water Forum, dat dit voorjaar in Den Haag is gehouden. Volgens de directeur-gene raal van de IUCN, de Oosten rijkse Maritta von Bieberstein Koch-Weser, zal over 25 jaar zo'n dertig procent van de we reldbevolking kampen met een tekort aan betrouwbaar drink water. „Tot dusverre heeft men zich vooral hel hoofd gebroken over een eerlijke verdeling van wat er beschikbaar is, maar niet over de vraag waar dat water vandaan moet komen. Gezonde ecosystemen produceren en vernieuwen het water, waarvan al het leven op aarde afhanke lijk is. Ons nieuwe actiepro gramma is vooral daarop ge richt." Bescherming, herstel en doel matig beheer van natuurlijke waterbekkens, rivieren en bron nen vormen de hoofdmoot van 24 projecten over de hele we reld, vooral in Afrika. Het gaat hier om een 'geïntegreerde aan pak' waarbij vooral de plaatse lijke bevolking direct betrokken zal zijn. „Een goed beheer van het nog functionerende water milieu is effectiever en goedko per dan het herstellen van ver slechterde ecosystemen", meent de IUCN-leiding. Als voorbeeld noemt de orga nisatie de sanering van het wa tergebied Waza Logone in Ka meroen, waar IUCN-specialis- ten met de plaatselijke bevol king 37 nieuwe bronnen acti veerden. Daardoor verbeterden de levensomstandigheden aan zienlijk en konden besmettelij ke ziekten worden teruggedron gen. De Nederlandse regering heeft steun toegezegd aan 'Wa ter en Natuur', dat bij de IUCN wordt gecoördineerd door de Nederlander Ger Bergkamp.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7