Kamer wil hypotheekaftrek houden org dat ik akkelijk kan Binnenland Knagende bazen Zalm moet mogelijk eigen norm loslaten See Steal Fly op Schiphol Weinig hulp voor Nederlanders in buitenlandse cel Dat kan zeker 'Kinderen misbruikt voor collectie' )ERDAG 5 OKTOBER 2000 n Nederlands Persbure. -straf na poging tot elektroeutie ar_ï De rechtbank in Alkmaar heeft een wouw veroor- s tot twee jaar celstraf en tbs. De rechtbank acht de vrouw dig aan poging tot moord op haar partner. Tegen de 50-ja- evangenbewaarster was twee weken geleden zes jaar ge- 'i hnisstraf en tbs geëist. Ze trachtte op 7 januari van dit jaar partner in bad te elektrocuteren met een elektrisch kachel- verdachte ontkent dat zij haai- vriendin, die kort ervoor g angegeven de relatie te willen beëindigen, wilde ombren- le zegt dat ze haar tot een gesprek wilde dwingen. De ihdjn kwam uiteindelijk op eigen kracht uit het bad. '"ierzoek Belgrado-vier afgerond n vdO' Justitie in Belgrado heeft het strafrechtelijk onder- naar de vier Nederlanders die daar vastzitten, afgerond. ;t%n twee weken moet het openbaar ministerie (OM) een be- ig nemen of de Nederlanders worden berecht. Advocaat vie van Ger de Rie verwacht echter dat justitie die beslis- 'tinaandag al neemt. Sander Zeitsen, Bas van Schaik, Jeroen 2 ;rsel en Ger de Rie werden deze zomer aan de grens tussen 1en Montenegro opgepakt, omdat ze niet over een geldig i beschikten. Ze hadden ook messen in hun bagage. Justi- sl^ Belgrado verdenkt de vier van plannen voor terrorisme. ivic zegt in een reactie dat het ÓM er nog steeds niet in is om belastende bewijzen tegen zijn cliënt in het geding t ngen. Daarom verwacht hij dat justitie niet overgaat tot trafzaak bij de rechtbank. ;iënten in actie tegen verzekeraars De verenigingen voor astmapatiënten gaan in politiek Haag aan de bel trekken over de vaak afwijzende houding jorgverzekeraars voor behandeling in het allergeenvrije gebergte in Davos in Zwitserland. Ze zijn het zat dat verze- [rs vaak patiënten toestemming weigeren voor opname in ederlands Astmacentrum Davos. Volgens de Vereniging rland-Davos, een organisatie van patiënten die in Davos hebben gehad, leggen verzekeraars vaak de zen van longartsen naast zich neer zonder argumenten, atiëntenvereniging denkt dat geld hiervoor de werkelijke is. Dat is volgens de patiënten in strijd met het wezen van ekenfondswet, waarin staat dat een medische behandeling worden vergoed als deze noodzakelijk is. gering nodigt Molukkers uit ett\agDe regering gaat alle Molukse organisaties opnieuw nodigen voor een gesprek over de crisis op de Molukken en eigementen van de Vrije Molukse Jongeren in Nederland, rief met het hernieuwde aanbod voor overleg gaat vandaag brgen de deur uit, bevestigde een woordvoerder van bin- indse zaken gisteravond. De uitnodiging van premier Kok f ministers Van Aartsen (buitenlandse zaken) en Van Boxtel gratiebeleid) volgt op de commotie over de toonzetting van Jerdere brief. Molukse organisaties besloten niet te ver- nen. Na heen-en-weergepraat de afgelopen weken bestaat lgens de woordvoerder, goede hoop dat het nu wel tot of- overleg komt. dachte moord aangehouden jrecht De Belgische politie heeft gistermiddag een 40-ja- mtwerpenaar in zijn woonplaats aangehouden. De man bekend zijn vriendin, een 26-jarige Nigeriaanse, 14 augus- een polder bij Ossendrecht om het leven te hebben ge it. Over de toedracht en zijn motief heeft hij zich nog niet aten. Het stoffelijk overschot van de vrouw werd 6 sep- er in een sloot bij Ossendrecht aangetroffen. De politie meteen vast dat ze al enige tijd daarvoor door een mis- i het leven moest zijn gekomen, maar bleef lang in onze- id over haar identiteit. Deze kon uiteindelijk mede worden esteld op grond van haar vingerafdrukken, die waren afge- :n toen ze bij een grenscontrole in 1997 in Italië met valse iteitspapieren reisde. xine in vis vaak boven EU-norm ^ag Mosselen uit de Oosterschelde bevatten meer dioxi- n de Europese Unie wil toestaan. Ook een groot aantal po- re vissoorten, zoals haring, paling, zalm en tonijn, voldoet an de voorgestelde Europese norm. Op verzoek van het iterie van landbouw, natuurbeheer en visserij hebben drie uten, waaronder het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek onderzoek gedaan naar het dioxinegehalte in tal van arten en mosselen. Het ministerie heeft eerder op basis et onderzoek gewaarschuwd voor het eten van paling uit ote rivieren en uit het IJsselmeer. Dioxine hoopt zich op in chaam en kan kanker veroorzaken. Het ministerie heeft ge- eerd niet meer dan één keer per week een paling uit het meer te eten. Voor alle andere vissoorten en mosselen uit isterschelde zijn de onderzoeksresultaten niet zo alarme- Advies VROM-raad 'koddigmaar 'onzinnig De Tweede Kamer en staatssecretaris Remkes (volks huisvesting) voelen niets voor het afschaffen van de hy potheekrente-aftrek zoals de VROM-raad voorstelt in zijn jongste advies. De WD vindt het een 'koddig' voor stel, het CDA zegt 'pertinent nee', D66 vindt het 'onzin nig', de PvdA is evenmin voor. den haag gpd potheekaftrek zou terugdraai en. Daardoor komen volgens hem mensen in de problemen. Nu kunnen huiseigenaren tot Remkes zegt dat de overheid onbetrouwbaar is als ze de hy- zestig procent van de rente te rugkrijgen. De VROM-raad vindt dat de eigen woning op termijn moet worden belast als een onderdeel van het vermo gen. Nu bevordert de overheid via de belastingaftrek het kopen van een woning boven huren. Daarmee creëert zij een scheve situatie, aldus het belangrijkste adviesorgaan van het kabinet op het gebied van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Het geld dat de overheid be spaart, circa twaalf miljard gul den, kan zij stoppen in algeme ne lastenverlichting, oppert de raad. De afschaffing zou gelei delijk moeten geschieden, met een overgangsregeling voor de genen die nu hypotheekaftrek genieten. Ook al wil politiek Den Haag absoluut niet tornen aan de af- Minister pakt handel XTC harder aan eindhoven anp Minister Korthals (justitie) wil de handel in en productie van XTC harder aanpakken. Zo wil hij pillenmachines gaan regi streren en intensiever samen werken met het buitenland. Nederland bekleedt nu een toppositie bij de productie en export van XTC, maar „tegelij kertijd weten wij weinig over hoe deze markt in elkaar steekt en hoe een XTC-crimineel ope reert", aldus de WD-bewinds- man. „De kennis om XTC te maken is blijkbaar in Neder landse handen. Maar niemand weet precies hoeveel er wordt gemaakt en uitgevoerd." Hier moet onderzoek naar komen. De speciale politie-eenheid Unit Synthetische Drugs (USD) zal daarom blijven bestaan en meer samenwerken met andere politie-onderdelen en justitie. Dit kondigde Korthals vanmor gen in Eindhoven aan tijdens een congres van de USD. De USD bestaat nu drie jaar en werkt nauw samen met onder meer het OM en FIOD. Korthals wil zwaar inzetten op samenwerking met het bui tenland. De grenzen binnen Europa bestaan niet meer en de buitengrens wordt alleen maar langer als Oost-Europa tot de Europese Unie toetreedt. On langs sprak ook premier Kok met de Amerikaanse president Clinton af de XTC-handel har der te bestrijden. Controle op hulpmiddelen om de synthetische drug te ma ken, kan volgens de minister nog moeilijk liggen. Registratie van tabletteermachines zal bij voorbeeld ook problemen kun nen opleveren voor legale pil- lenmakers, zoals de farmaceuti sche industrie en bedrijven in voedingsmiddelen. Overigens doet Nederland niet alleen goede zaken in de export van XTC, maar ook in de bestrijding ervan, benadrukt Korthals. Vorig jaar ontmantel den politie en justitie 36 labora toria. „Hier zijn echte klappers gemaakt", zo stelde hij tevre den vast. De politie vond 150 keer gro te partijen, met in totaal 3,6 miljoen pillen'. trek, „toch weet iedereen dat die niet buiten schot kan blij ven. Misschien nog een jaar of twee, drie maar langer toch niet', zegt prof. dr. ir.Van der Schaar, medeopsteller van het advies. Van der Schaar en zijn advi seurs vinden dat Remkes streeft naar een te hoog aantal koop woningen; 65 procent in 2010. Nu ligt het eigen-huizenbezit rond de 52 procent. Remkes wil dat de woningbouwverenigin gen de komende tien jaar 500.000 huurwoningen verko pen. De VROM-raad vindt dat plan niet evenwichtig en waar schuwt dat straks mensen met een laag inkomen moeilijk aan huurwoningen kunnen komen in een bepaalde wijk omdat die dan reeds zijn verkocht. den haag gpd Minister Zalm van financiën sluit niet uit dat hij in 2002 moet afwijken van de strenge begrotingsdiscipline die hij zelf heeft geïntroduceerd. Als de loonstijgingen bij de overheid niet uit de begroting kunnen worden betaald, dan moet daar elders geld voor worden gevon den, bijvoorbeeld uit de extra belastinginkomsten. Zalm zei dat tijdens de financiële alge mene beschouwingen in de Tweede Kamer. PvdA en CDA vragen in een motie dat de minister aangeeft hoe hij dat wil betalen. Zalm wil daar echter niet op vooruitlo pen. „Ik ben ongelukkig met de motie. Als die situatie zich voordoet, zien we wel welke op lossing we gebruiken. Daar wil ik niet op vooruitlopen", aldus Zalm. Daarmee gaf Zalm voor het eerst aan dat de begrotingsdis cipline niet in beton is gegoten. Nu is het nog zo dat extra uitga ven worden betaald uit meeval lers op de begroting. Door af lossing van de staatsschuld da len de rentelasten. Die daling wordt gebruikt om onder meer extra geld naar het onderwijs te sluizen. Ook de bedragen aan werkloosheidsuitkeringen zijn veel lager dan geraamd. Ook dat geld wordt ingezet voor an dere doelen. Die meevallers worden echter steeds kleiner. Daar staat tegen over dat de lonen veel harder stijgen dan het kabinet steeds heeft berekend. Die loonstijging moeten de ministers uit de meevallers betalen, of anders moeten ze bezuinigen op ande re posten op hun begroting om de hogere lonen te betalen. „Ik kan me niet voorstellen dat ik aan de ene kant met een bezuinigingspakket kom terwijl ik aan de andere kant miljarden guldens binnenkrijg aan in komstenmeevallers", aldus Zalm. De afspraak is echter dat inkomstenmeevallers niet mo gen worden gebruikt voor uit gaven van de ministeries. Dat geld gaat naar lastenverlichting of naar aflossing van de staats schuld. De scheiding tussen in komsten en uitgaven is de hoeksteen van het begrotings beleid, de Zalmnorm genaamd in het Haagse jargon. Daarmee gaf Zalm aan dat hij mogelijk afwijkt van zijn eigen norm. Die situatie kan zich al voordoen in 2002. De regering gaat er van uit dat de salarissen voor het overheidspersoneel in dat jaar al met twee procent stijgen, terwijl de meevallers kleiner worden. bodegraven Een CNV-bestuurder toont tijdens een demonstratieve actielunch een bak met muizen. Ze symboliseren de werkgevers van de kaaspakhuizen die knagen aan de CAO. Omdat de CAO-onderhande- lingen zijn stopgezet, nodigde de vakbond de werkgevers uit om te komen lunchen, maar de werkgevers kwamen niet opdagen. foto anp ton borsboom schiphol richard mooyman matig op en neer bleken te vlie gen tussen Groot-Brittannië en Schiphol om proletarisch te shoppen. Het tweetal was bij de arrestatie in het bezit van drie grote sporttassen met 37 sloffen sigaretten, 25 flesjes parfum en enkele cd's. De spullen werden telkens in kleine aantallen gestolen en op geborgen in rugzakjes, aldus de marechaussee. Vervolgens stopten ze de gejatte artikelen in sporttassen, die in een baga- gekluis werden gezet. Als de tassen vol waren, ging het duo weer huiswaarts. Volgens de marechaussee hebben de win keliers op Schiphol de laatste tijd meer last van 'proletarisch shoppende' reizigers. Het winkelcentrum op Schiphol geniet al jarenlang internatio nale bekendheid als het walhal la voor de shoppende vliegtuig passagier. Onder de slogan 'See Buy Fly" zetten de tientallen winkels stampvol luxe artikelen als parfums, drank en fototoe stellen vele honderden miljoen guldens om. Maar de overwel digende keuze aan appetijtelijk uitgestalde dure goederen be gint nu ook buitenlandse win keldieven te trekken. Onder hel motto "See Steal Fly' zorgen zij op Schiphol voor een toene mend probleem. De marechaussee hield on langs een 23-jarige Brit en zijn 25-jarige nichtje aan die regel- hel jee.,, v in lilt u overstappen naar aabrg en Zekerheid? eepn moet u voor één 1 c§er de kleine lettertjes :en. Want dan weet u ecies wat u moet doen. 1 vóór 31 oktober 1)5 825 500 of ga langs de Zorg en Zekerheid joi^rzekeringswinkel bij u in buurt. En wij regelen de er 1st. Vanaf 1 januari 2001 g!t u in het ziekenfonds bij ideorg en Zekerheid. En dat caetekent de beste dekking gen een ongekend Naar Zorg en Zekerheid. De zorgverzekeraar die voor alle zekerheid dichtbij is. Stap voor 31 oktober over! Bel (071) 5 825 500. Zorg en Zekerheid biedt een ongekend ruime dekking tegen een uiterst aantrekkelijke premie. U heeft de keuze uit twee uitgebreide aanvullende verzekeringen: de AV-Standaar en deAV-Top. aantrekkelijke premie. Zo is onze nominale ziekenfondspremie al jaren de laagste van heel Nederland. Daarnaast vergoeden we niet alleen uw tandartskosten, maar ook de kosten voor het maken van beugels, bruggen en kunstgebitten. En nog veel meer. Kortom, nu reageren is straks pro fiteren. Zorg en Zekerheid (071)5 825 500 of kijk op www.zorgenzekerheid.nl ifvww.zorgenzekerheid.nl den haag anp Nederlanders die in een buitenlandse cel zitten, weten niet op welke hulp zij kunnen rekenen van de Nederlandse ambassade. Er zijn geen duidelijke regels voor wat am- I bassades precies kunnen doen voor gedeti- I neerden. De hulp die gevangenen uiteinde- j lijk wel krijgen, schiet vaak tekort. Dit constateert de Algemene Rekenkamer vandaag in een rapport. Een oorzaak is dat er steeds meer Nederlanders in een buiten landse cel terechtkomen. Tegelijkertijd hebben veel diplomatieke posten te weinig mensen om hen allemaal in de gaten te houden. Zaten er in 1990 nog 650 Neder landers in een cel over de grens, in 2000 waren dat er al 1.880. Ongeveer tachtig pro cent zit vast voor drugsdelicten. Ambassades moeten gevangenen eens in de zoveel tijd bezoeken. Dat gaat sinds een aantal jaren wel een stuk beter, vindt de Rekenkamer. Vorig jaar kregen gedetineer den in een westerse gevangenis ongeveer drie keer per jaar een bezoek en mensen in een niet-westerse gevangenis ruim vijf keer. De ambassades moeten echter veel meer uit die visites halen dan zij nu doen. Zo ver zuimen zij de gevangenen te informeren over wat de diplomatieke post voor hen kan doen, en vragen zij niet indringend ge noeg hoe het met de gedetineerden gaat en of die nog wat nodig hebben. De Rekenkamer signaleert ook dat diplo matieke posten niet erg scheutig zijn met het geven van leningen en giften aan ge vangenen. In 1999 stond voor 90.000 gul den aan leningen open aan 46 gedetineer den, bedoeld voor kleding, medicijnen, eerste levensbehoeften of betaling aan een advocaat. Vorig jaar kregen 55 gevangenen een gift van vijftig gulden. Dat is weinig, meent de Rekenkamer, zeker gezien het aantal gevangenen in een buitenlandse cel. Bovendien willigen ambassades speciale verzoeken van gevangenen vaak niet in zonder daarbij een reden te noemen. De Rekenkamer vindt dat minister Van Aartsen (buitenlandse zaken) beter moet aangeven wat ambassades minimaal voor gevangenen moeten doen. Van Aartsen zegt dit lastig te vinden, omdat de situatie voor elke gevangene weer anders is. Wel er kent hij dat de zorg voor gedetineerden in het buitenland beter moet, en dat het mi nisterie dat beter moet regelen. Onderzoekers laten weinig heel van wetenschappelijke pretenties fïorg en Zekerheid Voor alle zekerheid dichtbij. haarlem vervolg voorpagina Het openbaar ministerie heeft laten onderzoeken of de Bron- gersmacollectie bedoeld is voor wetenschappelijke doeleinden. Dat heeft het bestuur van de beherende stichting steeds be weerd. Daarom zou in dit geval het bezit van kinderporno niet strafbaar zijn. De onderzoekers laten echter weinig heel van die wetenschappelijke pretentie. De collectie is nooit voor we tenschappelijke doeleinden ge bruikt en is niet voor dat doel opgezet, stelt de commissie, be staande uit de hoogleraar psy chologie W. Everaerd, justitie- -onderzoeker E. Leuw en direc teur P. Schnabel van het Sociaal en Cultureel Planbureau. Ook het gebrek aan selectie en orde ning duidt erop dat hier sim pelweg een liefhebber aan de slag is geweest. Justitie voelt zich daarom vrij om het over grote deel van de verzameling te vernietigen en vindt dat ook nodig. „Voor de productie van kinderporno zijn kinderen mis bruikt", zegt persofficier Bot. Als Brongersma nog had ge leefd, was hij strafbaar geweest voor het in bezit hebben van de pornografie. Nu is het stich tingsbestuur verantwoordelijk. Justitie zal de bestuurders ech ter niet vervolgen. Ze zeggen dat ze geen weet hadden van de kinderporno. Officier Bot er kent dat dat niet erg geloof waardig is. Het bestuursconflict over wat er met het explosieve materiaal moest gebeuren, heeft juist de aandacht van jus titie gewekt. „Maar ik heb de indruk dat zij verder geen be moeienis met de collectie had den", zegt Bot. „Ze zijn als een vriendendienst in het bestuur gaan zitten, daarmee houdt hun betrokkenheid op. Je kunt ze moreel verwijten dat ze zich voor Brongersma's karretje hebben laten spannen, maar strafrechtelijk vervolgen heeft geen zin. Ik denk dat ze al ge noeg gestraft zijn door het oor deel van de commissie." De commissie stelt dat het werk 'wellicht met recht erudiet kan worden genoemd, maar niet voldoet aan hedendaagse maatstaven van wetenschaps beoefening'. Van objectiviteit is bijvoorbeeld geen sprake; Brongersma was ervan over tuigd dat seks met jongens ac ceptabel en positief was. De commissie vindt dat alleen de blauwe mappen bewaard zou den moeten blijven, bij een we tenschappelijk instituut. Zembla besteedt vanavond op tv aandacht aan de kwestie. Officier Bot laat in die reportage foto's uit de verzameling zien. „Vaak gaat het om onschuldige kiekjes van blote jongens, maar dat wordt al snel van een ander kaliber", zegt hij. „Soms loopt het door in aftrekken, pijpen of anaal geslachtsverkeer. Voor jongens van dertien, veertien jaar is dat echt niet natuurlijk. Zeker om dat af te beelden." Universiteit jaagt vrouwen deur uit utrecht» gpd De organisatiecultuur van uni versiteiten jaagt vrouwelijke wetenschappers weg. Die uil- stroom is alleen te verminderen door de cultuur beter te laten aansluiten op 'vrouwelijke kwa liteiten en waarden'. Dat con cludeert onderzoekster Dekker die morgen promoveert op een onderzoek naar dit onderwerp. Zij doet dat bij de Universiteit Utrecht (UU) aan de faculteit sociale wetenschappen. Dekker hield haar onderzoek in de Domstad onder 1.200 weten schappers en zeshonderd ver trokken wetenschappelijk me dewerkers. De cultuur op de door mannen geregeerde uni versiteiten is taakgericht, niet persoonsgericht, aldus Dekker: „Het persoonlijk welbevinden van medewerkers krijgt geen aandacht." Ook, zegt ze, scoort de organisatie laag op het ge bied van openheid en innova tie: „De universiteit staat niet open voor nieuwkomers, en er is te weinig samenwerking."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3