'Op internet kom je tijd te kort Gesprek van de Dag Afslanken voor verwende diere DONDERDAG 5 OKTOBER 2000 Commentaar Buitenlanders in de WAO Dat van de ruim 900.000 WAO'ers in Nederland een groot aantal mensen helemaal niet ziek is, maar in feite werkloos kan nauwelijks een geheim worden ge noemd. In het verleden werden werknemers bij reorga nisaties massaal in de WAO 'gedumpt'. Daarbij gaat het om relatief veel laaggeschoolde buitenlanders. Het Sociaal en Cultureel Planbureau schat dat onge veer de helft van de naar schatting 100.000 Turken en Marokkanen van boven de veertig die in de WAO zit ten, helemaal niet ziek is. Ze zijn echter wel afgekeurd en niemand weet goed hoe ze aan het werk geholpen kunnen worden. Ze zijn nauwelijks geschoold en spre ken slecht Nederlands. Het soort werk dat ze in het verleden deden, bestaat nauwelijks meer. Alleen met intensieve begeleiding en scholing is een aantal van hen weer aan het werk te krijgen. Een onderzoeker van het SCP omschrijft de groep als geheel als een 'verloren generatie'. Dat gegeven is schokkend, maar het is ook niet nieuw. Er is regelmatig over gepubliceerd. Het WD- Kamerlid Kamp stelde er deze week vragen over naar aanleiding van een rapport dat al ruim een jaar geleden verscheen. Met zijn vragen raakte Kamp een open ze nuw bij met name GroenLinks. Dat leidde tot een felle woordenwisseling. Kamp zou vooral uit zijn op effect bejag over de rug van mensen die zich niet kunnen verweren. Enig effectbejag zal de WD'er ook niet vreemd zijn geweest en op zichzelf valt dat niet goed te keuren. Het is echter ook verbazingwekkend dat het zo lang heeft geduurd voordat de problematiek van laaggeschoolde buitenlanders in de WAO de aandacht van de Kamer heeft gekregen. Nu het onderwerp uiteindelijk toch op de agenda is gekomen, moet het taboe er ook maar vanaf. Als de vragen van Kamp er toe leiden dat het probleem in kaart wordt gebracht en er serieus wordt gezocht naar een oplossing, dan heeft de commotie er over tenminste zin gehad. Juist bij de huidige krappe arbeidsmarkt moet het mogelijk zijn middelen vrij te maken om meer mensen uit de WAO aan het werk te helpen. c/cu's/c Niet aankomen! Op de televisie is weinig heilig. Met dat idee raak je als kijker gaandeweg wel vertrouwd. Mensen eten levende maden als ze er tienduizend gulden mee kunnen verdie nen, laten zich opsluiten in een huis in de hoop op een kwart miljoen en zijn bereid te trouwen met iemand die ze helemaal niet kennen. Maar je blijft toch hopen dat er ook dingen zijn waar televisiemakers met hun fikken vanaf blijven. IJdele hoop. Wil spaarde als kind stripboeken. Olivier Blunder, een keurig in het pak gestoken erudiet met een dikke buik, was zijn favoriet. Zijn eeuwige geruzie met buurman Zuiger, zijn verbeten gevechten met huis-aan-huis ver kopers. Af en toe haalt Wil ze nog van de plank om te genieten van de strips zonder woorden. 'Blunder die zijn voetafdruk zet in een net gegoten bak cement en daar dan, voor het oog van een briesende bouwvakker, innig verliefd naar staat te staren. Blunder die zichzelf haast geweld aandoet in een poging om van een knopje af te blijven waar een bordje naast hangt met 'NIET AANKO MEN' - en daar dan toch niet in slaagt. Prachtig, maar ongeschikt voor televisie. Maar laatst zag Wil toch de gigantische neus van Blun der op het blauwe oog. Tussen de tekenfilms die 's mid dags te zien zijn bij Fox8, de mislukte commerciële zen der die tiaar verluid op het punt staat ingelijfd te wor den bij SBS Broadcasting. Die zender schijnt weinig kij kers te trekken, maar bij de kinderen in huize Buys is 'ie populair. De van oorsprong Franse strip is gekocht door een Ame rikaanse studio, die om een idee voor een tekenfilm ver legen zat. Blunder heet daar, vanwege zijn buitenmodel neus, Walter Melon. Buurman Zuiger heeft de merk waardige naam Jitterbug gekregen. Maar wat erger is: in plaats van elkaar in huis en tuin het leven zuur te maken zijn Blunder en Zuiger com pagnons geworden in een mallotig detectivebureau en beleven zij avonturen. Een Amerikaanse tekenfilm zon der avonturen is kennelijk ondenkbaar. Er is zelfs een tegenspeler bedacht waar de tekenaar van het origineel zijn neus voor zou ophalen: een raar mannetje met groen stekelhaar. De verfilmingen van Lucky Luke en Kuifje en Suske en Wiske zijn al niet best, maar die van Blunder is een schande. Pure karaktermoord op de anti-held uit Wils jeugd. Op de televisie is niets heilig. De 'lusteloze' huiskat Floris woog aan het begin van de afslankwedstrijd veertien kilo. Het dier is nu een van de tien genomineerden voor het kampioenschap afslanken. publiciteitsfoto Het is vaak moeilijk er weer stand aan te bieden, aan die smekende blik en dat verwijten de gemiauw: 'Baasje, zie je dan niet, dat ik haast crepeer van de honger'. Dus stort je die voer bak maar weer vol met brokjes om van het gelazer af te wezen: de vicieuze cirkel van Pavlovre- flexen bij beest en baas. Ge zond is anders, kat of hond worden tonrond door die toe geeflijkheid. Ze zouden beter af zijn met een ordelijke strenge baas, die zich niet door gemak zucht liet leiden maar door het dierenwelzijn op langere ter mijn. De dierenvoederfabrikant Hill's Pet Nutrition speelt in op het schuldgevoel van menig katten- of hondenbezitter en de alge mene slankheidsneurose, met een nationale afslankwedstrijd voor katten en honden. Volgens de fabrikant is uit onderzoek gebleken, dat bijna de helft van de Nederlandse honden en kat ten lijdt aan overgewicht. Oor zaken zijn te veel eten in com binatie met een gebrek aan li chaamsbeweging, net als bij de baasjes zelf. Die hebben steeds vaker geen tijd (of zin) om hun hond uit te laten of met de kat te spelen, en stoppen er daar om nog maar wat extra voer in. Huisdierbezitters verwennen hun dieren te veel, aldus Hill's. En daarom moeten hun hon den en katten er ook aan gelo ven: hup, op dieet, weg bij de kachel, en mee trimmen het bos in. Bijna honderd baasjes hebben hun huisdier opgegeven voor de nationale afslankwedstrijd van Hill's. Uit die honderd zijn er tien geselecteerd voor de fi nale op dinsdag 17 oktober in het Olympisch Stadion in Am sterdam. Bij de afslankrace wer den de dieren onderworpen aan een streng dieet, uiteraard di e\ i Hill's dieetvoeders, geleid door hun dierenaiba genomineerde tien diere den aan lusteloosheid, g aan conditie, benauwdh kortademigheid, sloomhji slaperigheid, toen ze tus maart en september voo wedstrijd werden opgeg Maar kijk straks eens, in Olympisch stadion.... Sportpresentatrice Anett Trigt presenteert de final de afslankwedstrijd. Een met de dierenartsen Asti Dongen en Wijnand de en 'dierenvriend' Hans I kiest uit het genomineer tiental de 'nationale afsl kampioen 2000'. De eigenaar van het wir%g dier krijgt een reis voor personen. De kampioen mag ook mee. RIEN POLDERMAN Opluchting in Luxemburg ,,Het is een juiste beslissing ge weest." Jean-Claude Juncker kan opgelucht ademhalen. De premier van het kleine Luxem burg heeft er verstandig aan ge daan om de troonsafstand van groothertog Jean te verschui ven. Vorige week stond de ge zondheidstoestand van Jeans jongste zoon Guillaume nog geen feestelijkheden toe, maar nu de 37-jarige prins na drie weken uit zijn coma is ont waakt, kan er zaterdag toch meer gebeuren dan een simpe le machtsoverdracht. Het pro gramma voor deze voor Luxem burg historische dag is dan ook weer opgetuigd. De troonswisseling had eigen lijk vorige week al moeten plaatsvinden, maar een auto ongeluk, waarbij Guillaume zwaar gewond raakte, gooide roet in het eten. Juncker be sloot, aanvankelijk tegen de wens van de 79-jarige groother tog Jean zelf, tot uitstel en een sobere plechtigheid in de ka thedraal. Die ingetogenheid hoeft niet meer, al is het te kort dag om alle eerder geplande festiviteiten te laten doorgaan. Het grote volksfeest wordt nu pas op 6 april 2001 gehouden, maar zaterdag kunnen de Luxemburgers toch meer dan een glimp opvangen van hun nieuwe groothertog Henri en zijn gezin. Jean, die Luxemburg bijna 36 jaar regeerde, houdt morgen avond eeh afscheidstoespraak voor de televisie. De volgende morgen doet hij in het paleis af stand van de troon. Kort daarna wordt Henri beëdigd in het par lement. Koningin Beatrix en prins Claus worden samen met het Belgische koningspaar bij beide plechtigheden verwacht. Na het officiële gedeelte wan delt de groothertogelijke familie terug naar het paleis voor een 'traditionele' balkonscène. La ter op de dag is er nog een dankdienst, een feestelijke markt en een aubade. Anders dan bij zijn vader beginnen de- Luxemburgse wetten onder de regering van Henri niet met de aanhef 'Wij Henri, bij de gratie Gods groothertog van Luxem burg...' Premier Juncker heeft dat eerder deze week bekend gemaakt. Niet dat Henri uit de gratie zou zijn, maar de Luxem- burgsé regering vond het tijd voor een meer moderne aan pak. HANS JACOBS Sommige mensen zijn niet achter hun computer weg te slaan. Nog even dit, nog even dat en voordat ze het weten is het wéér na twaalven. Computerverslaafde Vincent aan het woord. „Het gebeurt me regelmatig dat ik 's nachts om drie uur nog achter dat ding zit. Dan denk ik: nu moet je hangen, want om zeven uur moet je werken. Maar een uur later zit ik dan nóg te in ternetten." 'Vincent', een vrijgezel van achter in de dertig, brengt bijna al zijn vrije tijd ach ter de computer door. „Op werkdagen zit ik van vijf uur 's middags tot onge veer twee uur 's nachts achter mijn computer. Maar op een vrije dag haal ik de twintig uur wel. In het weekeinde be gin ik op vrijdagmiddag en ga dan ach ter elkaar door. Ik moet mezelf dan dwingen op zondag te gaan slapen. Vroeger ging ik op vrijdagmiddag nog wel eens met collega's mee een biertje drinken. Tegenwoordig ga ik gelijk naar huis." „Toch kom ik altijd tijd te kort om alles te doen wat ik op internet wil doen. Als je het zo bekijkt, is het best verslavend. Het vreet tijd. Je gaat boodschappen doen, maar als je thuis bent, bel je toch weer de Chinees, omdat je wilt blijven internetten. Geen tijd om te koken." Vincent woont in een tweekamerflatje. In de keuken staat een enorme berg af was, in de slaapkamer groeien wiet- plantjes en zijn woonkamer is ingericht voor zijn passie: computeren. Het cen trale punt is de tafel met daarop twee computers met twee toetsenborden en drie beeldschermen. Daarnaast een syn thesizer, platenspeler en versterker, drummachine, printer, scanner ('daar heb ik nog geen plekje voor gevonden, daarom staat die op de terrasstoel'), een webcam, vier luidsprekerboxen, een or ganizer ('voor mee naar het werk') en een politiescanner. En dat allemaal met elkaar verbonden. Boven zijn hoofd hangt de televisie, met de hele dag TMF. „Want daar kun je op je eigen clip stem men. Via je gsm kost dat een gulden, op internet is dat gratis." Voor contact met 'de buitenwereld' heeft hij de beschikking over een kabel modem en vier mobiele telefoons. Eén voor reacties van internetters uit de chatbox, één voor het werk en twee voor persoonlijk gebruik. „Ja, ik ben wel een freak", geeft hij toe. „Ik ben de hele dag on line en dat kan ook makkelijk want ik doe het via de kabel. Je betaalt dan een vast bedrag per maand en dan kun je zo lang internetten als je wilt." Vincents grote passie voor de computer ontstond toen hij ongeveer een jaar ge leden zijn been op twee plaatsen brak. „Het ergste was toen dat ik drie maan den op de aansluiting van kabelmaat schappij Casema moest wachten." Sinds hij op de kabel is aangesloten, staan de computers permanent aan. Want de hele dag door komt er e-mail plus andere post binnen. Verder ge bruikt hij de Pentium III voor het down loaden van muziekfragmenten. „Deze synthesizer, de Rebirth, die je nu op dit scherm ziet, heeft standaard 2750 mu ziekstukken in zich. Het is nauwelijks bij te houden wat daar elke dag bijkomt. Je hebt niet eens tijd om het allemaal af te luisteren." „Het begint eigenlijk 's ochtends, als ik opsta. Ik begin met het weer, de radar beelden. Want waarom zou je naar al die weermannen luisteren als je zelf ook kunt zien hoe zo'n wolk beweegt. De he le dag door stuur ik SMS-berichten naar vrienden en kennissen, berichten die ze op hun mobiele telefoons kunnen ont vangen en lezen. Met een gsm kost dat een kwartje, met de computer is het gra tis. Verder ben ik een constante gebrui ker van drie chatboxen en ben ik via MSN-service 'on line' met vrienden die ook hun pc hebben aanstaan." „Internetten vind ik helemaal het ein de. Bijvoorbeeld op muziekgebied doe je in de hele wereld contac ten op. Je wisselt videoclips uit of video-mail. Als je wilt kun je 'real time' meerijden in een taxi in New York. Te gek toch? Je hoeft er niet meer naartoe voor zo' ervaring." „Internet wordt nu heel gewoon. Ieder een doet het. Je kan geen tv aanzetten of je krijgt onmiddellijk een www-adres voor je snuit. Er ligt per manent een blocnote naast mijn bed om al die adressen te noteren." Nieuws groepen be- cent nauwelijks ('geen tijd voor') en op sekssites komt hij al helemaal niet. „Als je ziet wat er op dat gebied is, daar word je helemaal knetter van." Het liefst zoekt hij muziek of surft hij een beetje doel loos door de miljoenen internet sites. Over die gigantische hoeveelheid maakt hij zich geen zorgen. „Internet begint inderdaad nu helemaal vol te raken. Er zijn te veel mensen die er met hun pa gina op willen. Maar ik heb ge hoord dat er een nieuw world wide web komt: In ternet II, ze zijn het nu al aan hetU wen. Nee, ik kan nog jaren vooruijdj Maak je geen zorgen." ;ei BAS GROOT WESSELDIJK De computer neemt sinds de komst van internet bij een aantal mensen wel een zeer prominente plek in het bestaan in, Pijnbestrijding bij de bevalling lenselijk verdoving. Het argument daarvoor is dat een effec tieve verdoving meer risico voor de baby met zich mee brengt. In allerlei andere Europese landen en in Amerika tilt men daar niet zo zwaar aan, vrouwen bevallen daar altijd in ziekenhuizen, waar voldoen de deskundigheid aanwezig is om de risico's van een verdoving tot een minimum te beperken. De nadelen van pijnbestrijding domineren de dis cussie in Nederland, omdat belangengroepen er baat bij hebben dat de natuurlijke bevalling, liefst in de thuissituatie, gehandhaafd blijft. Allereerst de verloskundigen zelf, die hun klanten verliezen als deze vrouwen naar het ziekenhuis willen voor pijn bestrijding. Op de tiveede plaats de toch al overbe zette anesthesisten die er niet om zitten te springen hun werkzaamheden uit te breiden met ruggenprik- ken voor bevallende vrouwen. En op de derde plaats: politici die het kostenaspect koesteren. Der halve luidt het gebod: krijg je kind bij voorkeur thuis onder begeleiding van een verloskundige. De centrale positie die de verloskundige inneemt bij de begeleiding van zwangerschap en bevalling wordt verdedigd met het argument dat koste wat kost moet worden voorkomen dat zwangerschap en be valling worden gemedicaliseerd en dat de ziekte- en sterftecijfers van moeder eri kind tijdens zwanger schap en bevalling laag zijn in Nederland. Dat is waar, maar ze zijn zeker niet de beste van Europa. Verloskundigen zijn goed opgeleide, nuchtere en er varen vrouwen. Zij zijn de aangewezen personen om een normale zwangerschap en bevalling te bege leiden. Dat zal niemand ontkennen. Helaas weet je pas achteraf dat een bevalling normaal verloopt. Verwijzing naar een gynaecoloog vindt pas plaats als er complicaties dreigen te ontstaan. Hoeveel risi co's je bovendien loopt als er in een thuissituatie iets mis gaat en je alsnog haast je, rep je naar het zie kenhuis moet, blijft onderbelicht in de discussie, zelfs in de statistiek. Mij gaat het vooral om het gegeven dat vrouwen geen keus hebben. Ze moeten naar een verloskundi ge. Als ze niet thuis willen bevallen, maar polikli nisch, moeten ze dat zelf betalen. Hebben ze een me dische indicatie en moeten ze naar het ziekenhuis, dan worden de kosten daarvan vergoed, maar is er geen pijnbestrijding. Dan is de bevalling al gemedi caliseerd, dus dan zou die pijnbestrijding geen pro bleem hoeven zijn. In Nederland maakt men over de hoofden van vrouwen heen uit dat pijnbestrij ding niet nodig is. Wat vrouwen zelf vinden en voe len is van geen enkel belang. Toch lijkt mij dat een doorslaggevend argument. Pijnbeleving is heel persoonlijk. Wat de een goed te harden vindt, is voor een ander ondraaglijk. Waar het om gaat is dat je als vrouw een bevalling - het leven geven aan een kind - als een positieve, creatie ve gebeurtenis kan ervaren, bij zinnen en niet bui ten zinnen. Dat je de wetenschap hebt: ik kan goede pijnbestrijding krijgen als ik het echt nodig heb. Daarom zou iedere vrouw het recht moeten hebben op een vrije keus: waar en hoe te bevallen, wel of geen pijnbestrijding. 'Na jaren topsport wist ik wat afzien is, dacht ik', zei Elsemieke Havenga, oud- hockey international in een interview. Maar verge leken bij een bevalling stelt het niets voor, conclu deert ze. 'Dat een mens zoveel meer pijn kan lijden, kun je gewoon niet bedenken'. Een hoogleraar anes thesiologie bekende mij ooit, in alle eerlijkheid: 'Als diezelfde pijn in een andere situatie dan een beval ling zou optreden, zouden we geen moment twijfe len deze te verdoven'. De JAPANSE KROONPRINS Naruhito en prinses Masako moeten worden getest op tuberculose, omdat bij een van hun hofdienaren tbc is gecon stateerd. Het keizerlijk paleis heeft dat gisteren gezegd. Vandaag zal het kroonprinselijk paar in het paleis ziekenhuis worden onderzocht. Het paar zou de afgelo pen twee maanden niet meer in direct contact hebben ge staan met de hoge hofmedewerker. In Japan steekt tuber culose steeds meer de kop op, nadat de ziekte zeker veertig jaar lang almaar zeldzamer werd. In 1999 steeg het aan tal tbc-patienten met 10 procent ten opzichte van het jaar ervoor. Een dergelijke stijging is al sinds 1997 zichtbaar. In het archief van het derlands Audiovisueé-, chief (NAA) is onlang bekend filmmateriaabi BEATLES gevonden! gaat om ongemonteer' teriaal dat in 1964 dïe Nederlandse Televisil Stichting (NTS) isopz< men tijdens het enig e zoek van deze legend popgroep aan NederL voor hun concert in B7 Tot nu toe was in het alleen de reportage b' baar, die het NTS-joi:r en Polygoon destijds 1 het concert en bezoer den. Nu blijkt dat er Is ruim veertig minutenL materiaal bestaat mer niet eerder vertoond©i mes vanuit andere cat standpunten. Het is weliswaar nog een hoop nachtjes slapen, maar vanaf 1 januari 2001 echt zo ver: de comeback van de FABELTJESKRANT. Op de internetpagin www.fabeltjeskrant.tv is vanaf die datum elke dag een avontuur te zien var neer de Uil en consorten. Het gaat om 1500 oude afleveringen die zijn get seerd en opgepoetst. Wie beschikt over breedbandinternet en een goed uitT te computer, kan de vijf minuten durende filmpjes straks bekijken bij tv-k|| Met twee hoogzwangere dochters gaat het gesprek over de pijn die een bevalling met zich mee brengt. Een heeft de Viva bij zich waarin vrouwen zich stuk voorstuk beklagen over die pijn. Vertellen dat ze nooit gedacht hadden dat het zo vreselijk pijn zou doen. Vooral bij een eerste bevalling is die pijn meestal een traumatische ervaring, waarschijnlijk mede door het feit dat je niet weet wat je te wachten staat en je lichaam nog geen ervaring met bevallen heeft. Dankzij vriendinnen die in andere landen zijn bevallen of dat binnenkort gaan doen, verbazen de dochters zich over het ontbreken van pijnbestrijding bij de bevalling in Nederland. Waarom is dat in Amerika, Frankrijk, België, over al elders op de wereld, normaal en in Nederland niet? De vriendinnen kregen of krijgen een epiduraal katheter als verdoving, in de wandeling 'ruggenprik' genoemd. Maar in Nederland hoort het tot de nationale folk lore dat barende vrouwen door de poorten van de pijn moeten gaan, om een kind te krijgen. Omdat de natuurlijke bevalling in de thuissituatie hier altijd de norm is geweest en geble ven, krijgen vrouwen, zelfs als hun bevalling heel on natuurlijk is geworden om dat zij is ingeleid in een zie kenhuis en daarom extra pijnlijke weeën geeft, geen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2