Miljoenen meer voor architectuur Kinderboekenweek begint met schminck en grote schalen snoep Cultuur Kunst Honderden mensen bij begrafenis Jopie Huisman Beatles op de Breestraat 'Je moet dromen, anders is 't niks Russische composities komen prachtig uit de verf NDERDAG 5 OKTOBER 2000 anger Ben Orr overleden angeles Ben Orr, één van de oprichters van de band The ;a rs, is gisternacht op 45-jarige leeftijd overleden. Orr, die ei- renlijk Benjamin Orzechowski heette, zong in 1978 'Drive', de 1 lotste hit van de band. In 1987 viel de band uiteen, ik oolse regisseur Has overleden rschau De Poolse regisseur Wojciech Has, die wereldfaam Ifrwierf met zijn verfilming van de roman 'Manuscript gevon- 'al n te Saragossa', is dinsdag op 75-jarige leeftijd overleden. De »naangevende Filmschool Lodz, die door Has werd geleid, eft dat bekendgemaakt. rijs voor Craig David 1 gpENZanger Craig David heeft gisteren de MOBO-onder- leiding gekregen als beste Britse nieuwkomer in de categorie uziek van zwarte origine'. De prijsuitreiking had gisteravond aats in het Alexandra Palace. epa photo peter jordan rl )NTUREN MET DIEREN a Rademaker Christofoor 27,50 et boek 'De Kist' van de y Ise kinderboekenschrijf- Maria Rademaker sluit bij het thema van de lijt lerboekenweek Driftkik- m en Feestvarkens. Voor in e ondertitel bij dat the- 'de aard van het beest - n past goed bij het verhaal hoofdpersoon Coen der. Coen ontmoet tijdens zijn fantastische nachtelijke uitstap- ?en bonte stoet van beesten. Hij steekt van elk avontuur met van de dieren wel iets op. Ze hebben allemaal hun eigen ver- I. Zo ontmoet Coen een verdrietige kever, lachende houtwor- en een spreeuw die dwars door een waterval vliegt om bij zijn kan komen. Alle dieren lijken iets te maken te hebben met de h eimzinnige kist die hij in een sneeuwbui op straat vond. Rade- H eer zorgde zelf voor de illustraties. De schrijfster gaat binnen- he verschillende winkels langs (7/10 De Kier, Voorschoten, 14/10 Kier Leiderdorp en 29/10 Kooyker Ginsberg in Leiden) om met ai jeren precies zo'n kist te maken als in haar boek. ld A/2 wordt 'snelweg nieuwe stijl' Een universeel ontwerp voor de snelwegen, een grotere rol voor huizenkopers bij het ontwerp van hun woning, de Randstad benaderen als Deltametropool en onder zoek naar de Zuiderzeelijn (Schiphol-Groningen). Dit zijn enkele van de negen Grote Projecten die het archi tectuurbeleid van het kabinet voor de periode 2001-2004 bepalen. KINDERBOEKENWEEK Roos Strijbis en Ruben van Laarhoven openen met Dick Bruna de Kinderboekenweek 2000. De kinderen hadden zich verkleed als hun favoriete personages uit het boek 'De prinses met de lange haren'. foto anp/raymond rutting ROTTERDAM ANP Den Haag trekt zeven miljoen gulden per jaar extra uit voor de nationale architectuur. Het budget komt daarmee op in to taal 32 miljoen gulden per jaar. Het staat allemaal in de nota Ontwerpen aan Nederland: ar chitectuurbeleid 2001-2004. Vier leden van het kabinet heb ben de nota vanochtend gepre senteerd in het Nederlands Ar chitectuur Instituut (NAI) in Rotterdam. .Ontwerpers moeten een grotere rol krijgen bij de inrich ting van Nederland", vindt het kabinet. Verder dient het 'pu blieke karakter' van de architec tuur volgens de bewindslieden 'weer centraler' komen te staan. De Grote Projecten vertalen dat volgens het kabinet in concrete plannen. De A12 (Arnhem-Den Haag) zal de komende jaren als voor beeld gaan dienen voor de Ne derlandse snelweg nieuwe stijl. Een universele inrichting moet een einde maken aan de 'rom melige indruk' die de verschil lende soorten geluidsschermen, inpassingen in het landschap en vormgeving volgens Den Haag maken. Het kabinet wil stimuleren dat bij de bouw van eenderde van de woningen in de zogehe ten Vinex-wijken kopers een rol spelen bij het ontwerp. Deze wens wordt pas in de periode 2005-2010 in praktijk gebracht. Behalve de genoemde projec ten bestaat het verlanglijstje onder meer uit een totaalplan voor de Nieuwe Hollandse Wa terlinie, revisie van openbare ruimten en de vernieuwing van het Rijksmuseum. UTRECHT GPD De Harry Potters en Pipi Lang kousen waren in veelvoud aan wezig, maar de allernieuwste boekenheldin mocht de kinder boekenweek 2000 gisteren ope nen: de prinses met de lange haren. Een creatie van Anne- marie van Haeringen, eerder deze week al goed voor de gou den penseel. Gisteren won Roos Strijbis er de verkleedwedstrijd mee bij de officiële opening van de Kin derboekenweek in de Utrechtse Nicolaïkerk. Zo'n kinderboe kenweek begint traditioneel met een groot kinderfeest. Bijna 200 kinderen hadden zich als hun grootste boekenheld ver kleed. Dat er veel zwarte capes en tovenaarshoeden te zien zouden zijn lag voor de hand, gezien de populariteit van de Potter-boeken. Maar ook de 'Olijke Tweeling' en de 'Kleine Kapitein' zijn nog in trek. 'Driftkikkers, feestvarkens en andere boekenhelden' is het motto van de kinderboeken week 2000. Sjoerd Kuyper schreef het geschenk van dit jaar, 'Eiber!' Een oud-Hollands en bijna vergeten woord voor ooievaar, dat ongetwijfeld een tweede jeugd gaat beleven nu het in 330.000-voud is gedrukt. Iedereen krijgt het de komende tien dagen cadeau bij aankoop van fl. 19,50 aan kinderboeken. De held uit Eiber heet Dobber tje Swanebloem, een kikker kind. Dick Bruna schreef en teken de 'Ezelsoor', het prentenboek je van de boekenweek. Op zijn karakteristieke wijze laat Bruna zien hoe een angsthaas en een brombeer er nu eigenlijk uit zien. Dat prentenboekje (Bruna's 99-ste), kost fl. 4,95. Het kinderfeest was zoals het hoorde: met schalen snoep, een schmink-team, zelf muziek ma ken en tekenen en luisteren naar Sjoerd Kuyper, die uit ei gen werk voorlas. „Maar het loopt goed afhoor", verzekerde hij de zaal die hoorde hoe een kikker in het spijsverteringska naal van zo'n eiber verdween. Dick Bruna had een ere-plek- je, een mooie oranje draaistoel bovenin de kapel van het naast de kerk gelegen Centraal Muse um. Daar mochten alle kinde ren hun tekening showen en re gende het complimenten. „Wel thuis afinaken hoor", drukte de tekenaar een meisje op het hart. „Dat doe ik ook. Ik ga net zolang door tot het af is." Tot wat voor indrukwekkend oeu vre dat leidt is vanaf vandaag te zien in hetzelfde Centraal Mu seum, op de overzichtsexpositie van Bruna's werk. Een deel van de Rietveld-collectie moest er voor wijken. Naast de wereld beroemde tekeningen van Nijn- tje zijn ook de door Bruna ge maakte boekomslagen en affi ches te zien. workum anp bijgewoond door ongeveer vier honderd gasten. Onder hen de commissaris van de koningin in Friesland, Ed Nijpels, oud-com missaris Hans Wiegel, Joop Braakhekke, Philips-topman Cor Boonstra, Herman van Veen en de voorzitter van voet balclub Heerenveen, Riemer van der Velde. Jopie Huisman werd na de bijeenkomst begraven in het Friese dorp Herbaijum. „Het valt op dat hij stil is, dood stil en daar zullen we aan moe ten wennen." Dat zei cabaretier Freek de Jonge gisteren in de Grote Kerk van Workum tijdens de herdenkingsdienst voor zijn overleden boezemvriend Jopie Huisman. De kunstschilder en voddenboer overleed vrijdag op 77-jarige leeftijd. De herdenkingsdienst werd ïrvol ontslag useumdirecteur icteur Van Berkum heeft succes haar ontslag op inde voet bij het Zwols mu- J lm De Stadshof aangevoch- Van Berkum krijgt per 1 ember eervol ontslag. In civiele procedure eist de di- :eur 97.000 gulden van het seum. iet'e Stadshof raakte begin dit in opspraak door gropt- ige fraude met museum kaarten. Door aangekochte rten verschillende keren per door de scanner te halen, :den in vier jaar tijd 34.000 )okbezoekers' geregistreerd. >e directeur kwam in verzet :n ontslag op staande voet. Berkum zegt arbeidsonge- at ikt te zijn geraakt, doordat ek zich jarenlang onder grote k en met te weinig middelen tei ft ingezet voor het museum. negatieve publiciteit heeft >mfeens haar de kans op een uwe baan sterk verkleind. Iet OM stelde vast dat Van h( kum wél op de hoogte was n de fraude. De directeur kent weliswaar, maar zegt te >ben geweten dat het bezoe- saantal op 'creatieve wijze' is d hoogd. Met haar instem- ïg haalden personeelsleden ;elijks hun museumjaarkaar- door de scanner. leipen De gelijkenis is goed getroffen. Vier verko pers van boekhandel Kooyker Ginsberg lopen met het nieuwe Beatles-boek 'Anthology' over het ze brapad van de Breestraat in Leiden. Zoals de Beat les lang geleden deden op de hoes van hun elpee Abbey Road. Hoewel John Lennon destijds bloots voets over het Londense zebrapad tippelde, durfde de verkoper van Kooyker Ginsberg dat gistermid dag niet aan. De Breestraat was nat van de regen en her en der lag nog glas na de 3- oktoberviering. 'The Beatles-Anthology' is vanaf vandaag te koop in de Leidse boekhandels. foto henk bouwman Frédérique Spigt op nieuwe cd weer in gevecht met haar demomen I Leiden heeft er een muziekzaal bij MAARTEN BAANDERS IV eert: Recital 'Musici uitTwer' doorVale- el ogdanova (viool) en Alexander Schtuko I ino). Gehoord: 4/10, Oude UB, Leiden. MUZIEK RECENSIE bouw waai" ook nog gewerkt wordt. Valeria Bogdanova en Alexan der Schtuko, afkomstig uit Twer in Rusland, hebben een echt Russiche stijl: warmbloedig, ge dreven en rijk aan gevoelsnuan ces. Het publiek was onder de indruk. Vooral de Russische composities kwamen prachtig uit de verf. 'Sérénade Mélanco- lique' van Tsjajkovski, een ver fijnd emotioneel werk, kreeg een prachtige opbouw. Het was vooral sterk zoals Bogdanova de verschillende klankkleuren van de snaren uitbuitte. Na een donker, introvert begin werd de muziek opener, vol passie en tederheid. Veel onstuimiger is 'Romance in d' van Rachma- ninov. De hartstocht werd tref zeker, met brede streken en vol- Maar de gedreven stijl kan ook in de weg zitten. In de 'Sonate in G' van Debussy was het eer ste deel soms te zwaar aange zet. Debussy's suggestieve me lodieën hebben de nadruk die Bogdanova bijvoorbeeld met haar veel te dikke glissandi aan de noten gaf niet nodig. Toch overtuigden Bogdanova en Schtuko door de speelsheid in het tweede deel en het krachti ge temperament in het derde deel. 'Sonate ballade' van Ysae is een solostuk voor viool, maar door de vele dubbelklanken leek het of er twee musici bezig waren. Het was ongelooflijk, zo vloei end en krachtig als Bogdanova deze technisch veeleisende mu ziek speelde. Prachtig was het haar vingers bij lange reeksen dig over de snaren te zien krui pen. Schtuko's heldere pianospel viel in het hele recital op, vooral in de ritmisch spannende finale uit 'Vremena goda' voor piano van Vladimir Uspenksi. Ook in Schuberts 'Fantasie in C' liet Schtuko een indrukwekkend raffinement horen. Dit stuk stond een beetje apart in dit programma. Het is een puur klassiek werk, dat beheerst en terughoudend gespeeld moet worden. In de vioolpartij was te horen dat deze stijl in conflict kwam met Bogdanova's tempe rament. Veel passages speelde ze met een mooie, lichte lyriek, maar in snellere nootjes kwam er te veel flair tevoorschijn, wat de muziek wel indrukwekkend maakte, maar de intimiteit ver- RICK TREFFERS De tweede Nederlandstalige cd van Frédérique Spigt is klaar. Een prachtig, indringend werk je. 'Droom' komt 9 oktober uit. De door een goede vriendin gratis geschoten videoclip van de single 'Isis' is de nacht voor het interview voltooid. De Rot terdamse flapuit is er blij mee. Maar moe! Doodmoe is zij. „Er heerst hier een groot slaapte kort, ja," zegt ze op een regen achtige ochtend in een Rotter dams café. „Maar vannacht - .vannacht ga ik alles inhalen." Waarna zij enthousiast een ro de port bestelt. De uitbundige violen van je vorige twee cd's maken op 'Droom' vaak plaats voor de akoestische gitaar. Een bewuste keus? „Ja. Ik had het wel een beetje gehad met die violen. Het is hartstikke mooi en ik wilde heel graag een keer zo'n plaat ma ken, met een prominente rol voor een echt strijkkwartet. Maar ik vond dat het nu wel weer wat minder mocht." Behalve de vertaling van Neil Young's 'Old Man', horen we ook echo's van een Young-plaat als 'Comes A Time'. Soms is het bijna country. „Het 'zijn dingen waar ik groot mee geworden ben. Het lijkt wel alsof er steeds meer van vroeger terug komt. Dat gaat allemaal vanzelf. Alsof die muziek toch ergens in mijn ziel huist en zich dan openbaart. Hij is natuurlijk nog steeds een kanjer, die Neil Young. Ik heb een enorm zwak voor die man. Zijn teksten ook..., man!" Heb je het afgelopen jaar veel naar hem geluisterd? „Welnee, ik luister bijna nooit naar muziek. Dat is heel erg. Als ik naar muziek zit te luisteren begin ik toch te analyseren, merk ik. Dat is jammer. Ik laat het niet over mij heen komen. En als ik dan naar iets luister, dan is het iets waar ik geen bal van snap. Jazz of zo. Dan denk ik: 'Jezus: dat is pas muziek!' Zolang ik het niet snap vind ik muziek wel leuk om naar te luisteren, eigenlijk." Heb je alle nieuwe nummers zelf geschreven? „Jan van der Meij heeft er ook een paar geschreven. Bij mijn tekst van het lied Rotterdam heeft hij bijvoorbeeld de mu ziek gemaakt. Ik heb een aantal liedjes zelf geschreven. Dan heb tje gewoon een beetje te rom melen en dan komen er liedjes uit als 'Droom', 'Ambulance' en 'Ga Maar Vast Vooruit'." Nu noem je meteen de per soonlijkste nummers... „Ja natuurlijk. Daar zit ik zelf helemaal tot aan mijn navel in. Die liedjes ontstaan ook veel organischer. Omdat ik het thea ter ben ingegaan, word ik meer geconfronteerd met wat ik wil vertellen. Dat helpt ook. Hoe wel mijn muziek eigenlijk steeds over hetzelfde gaat: nachtmerries, bijna dood zijn en drank." Er is dus weinig veranderd in je leven? „Inderdaad. Ik kom steeds in dezelfde golfbeweging terecht. Soms gaat het in drukke tijde ik dan op vakantie en wil ik echt nooit meer naar huis. Up en down. Het is allemaal moei lijk, die muziekwereld. Erg hec tisch. Maar ik ben niet kapot te krijgen. Ik schiet als een veer uit mijn bed." Kun je wel ontspannen? „Nee. Dat is het nadeel. God verdomme, ik weet dat het moet. Op een gegeven moment draai je door. Dan ben je zo la biel dat je allemaal verkeerde dingen gaat zeggen." Vind je dan geen rust bij je vriendin Gina? „Ja. Die is er altijd. Dat is een rots gewoon. En zo lief!" Op je nieuwe plaat ben je niet uitsluitend optimistisch over de liefde. „De liefde is toch ook een tra- Frédérique Spigt: „Zolang ik het niet snap vind ik muziek wel leuk om naar te luiste ren." foto GP- d/lex van rossen relatie is eigenlijk een full-time job. Net als je denkt dat het lek ker gaat krijg je je seven year- itch. Ik zit er nog niet in, maar het is wel gemeen. Je moet echt met alles oppassen. Als je te veel rookt krijg ie kanker, als je te veel eet word je dik en als je met iemand naar bed gaat krijg je AIDS. En je kunt ook niet rus tig doorhobbelen, want dan ga je je weer vervelen." Een jaartje evenwichtige rust in je relatie hoeft voor jou niet zo nodig? „Dat ik heb ik nou wel gehad. Je moet toch oppassen dat die saaiheid er niet insluipt, hè? Je moet er echt iets voor doen. Je krijgt het niet voor niks. Daar gaat Droom ook over. Je moet dromen, het bijna zelf verzin-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23