Leidlsch Dagblad Barak haakt af na mislukt topoverleg lï KJ 79i EXTRA Psychiatrisch patiënte in verlaten pand opgesloten Demonstratie tienduizenden Serviërs in Belgrado Hof schrapt Europees verbod tabaksr eclame 'Kinderporno Brongersma vernietigen' W00NING VIERT 40-JARIG KOOPAVOND! mmsmmmnrns Dwangsom Schiphol na overmaat lawaai Batavia in de verkoop 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD LDERDAG 5 OKTOBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 bonlight-cruise' jir Leidse grachten t onverwachte en aan het licht pf en Samenleving, jrek van de Dag leicpert i NU: EN BIJZONDER PANASONIC EBCD 92 GSM 22 Triton wil snel duidelijkheid civer nieuwe thuishaven NR. 42432 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Huis-, tuin- en keukenkennis op de Nationale Wetenschapsdag 12 Lieverdjes uit de Gouden Eeuw op doek in Frans Halsmuseum Zangeres Janet Jackson is altijd in voor iets nieuws Isinina niet Ébruikt lermoorde 5-jarige Yasmi- labchi uit Utrecht is niet Leel misbruikt. Dat blijkt iet sectierapport van het rlands Forensisch Insti- in Rijswijk. Yasmina werd lag dood aangetroffen n het huisvuil dat maan- onder meer uit de wijk zij woonde was opge- 1. Hoe het meisje om het is gekomen, is nog niet ïlijk. galen ontdekt vrachtwagen Tsjechische autoriteiten jn gisteren tientallen ille- onder wie één dode, kt in een vrachtwagen Nederlandse kentekenpla- Het voertuig was op weg de Tsjechisch-Duitse toen het in de plaats Sta- jvbnik bij Cheb werd ge- ■oleerd. De autoriteiten •n niet zeggen om hoeveel igranten het gaat en uit e landen ze afkomstig De vrachtwagen werd be- •d door een Tsjech. t tornen aan )otheekaftrek ftrek van de hypotheek- komt niet ter discussie tan. De Tweede Kamer en ssecretaris Remkes voe- iets voor afschaffing zoals orgesteld in een advies le VROM-raad. Die vindt et eigen huis net zo belast worden als ander eigen ogen. Op die manier zou kunnen vrijkomen voor iiene lastenverlichting. ia3 inig hulp >r gevangenen rlanders die in het bui- nd gevangen zitten, krij- nauwelijks hulp-van de issades. Als ze al hulp :n, schiet die vaak te kort constateert de Algemene nkamer in een va henen rapport. Volgens kenkamer hebben de di- latieke posten te weinig ineel. ia 3 issel: Lagere W op benzine TW op benzine en diesel tijdelijk verlaagd kunnen en als de brandstofprij- sterk blijven stijgen. De pese Commissie stelt dit aan de aangesloten EU- ;n. Burgers en bedrijven en zo enigszins ontzien, le landen van de EU mee heeft niemand last van irrentienadeel. i ia 9 UDAAG 28 PAGINA'S Inland 1 nland Sur en Kunst, Ipmie Vrees voor oplaaien geweld met Palestijnen Het akkoord dat Israël en de Palestijnen gisteravond in Parijs zouden hebben bereikt om het geweld te beëindi gen, bleek vanochtend niet echt te bestaan. Er is slechts een soort principe-akkoord. Premie r Barak weigerde vanochtend naar Egypte te gaan voor le geplande voort zetting van het overleg. Vanochtend w as het in Israël en de Palestijnse gebieden iets rustigeir, maar gevreesd wordt dat dat van korte duur zal zijn. BENNEBROEK CEES VAN HOORE Het personeel van psychia trisch ziekenhuis De Geest gronden in Berinebroek heeft de 30-jarige Marie-José Meeuw- issen vijf weken opgesloten ge houden in een verlaten gebouw van deze inrichting. De patiënte verbleef in een isoleercel met dubbel gewapend glas en mocht onder bewaking van en kele verpleegkundigen per dag een half uurtje naar buiten. Wel heeft permanente video-obser vatie plaats. De vader van Marie-José: „Toen we aankwamen zat onze dochter wanhopig op de ruit te bonken. Verschrikkelijk. Hele maal alleen in zo'n gebouw." Volgens dr. H. Harms, eerste geneeskundige en lid van het management-team van De Geestgronden, is Marie-José in deze strenge afzondering ge plaatst na gewelddadigheden tegen een patiënte en een maatschappelijk werkster. Ze zou deze bij de keel hebben ge grepen en in de buik hebben geschopt. Er is aangifte gedaan bij de politie Kennemerland. „Het kan niet zo zijn dat een psychiatrisch patiënt iemand bont en blauw slaat", zegt Harms. „Het personeel durfde het niet meer aan. Dit is dan ook een noodmaatregel. Marie- José hoort eigenlijk in een fo rensische kliniek, maar er is nergens plaats. Op de gewone afdeling kon ze niet blijven. Wij zijn geen veldwachters. Je kunt van het personeel niet verwach ten dat ze ME-taken gaan uit voeren." De vader van Marie-José vindt dat zijn dochter niet ge baat is bij deze behandeling. „Wij hebben een klacht inge diend bij de inspectie van de geestelijke gezondheidszorg en een kopie daarvan is naar mi nister Borst. Marie-José kan van het ene moment op het andere door het lint gaan. Maar daar moet je als verpleegkundige te gen kunnen. Haar psychiater was er zwaar op tegen dat ze in dat gebouw werd geplaatst." Voorlichter Hage van de poli tie Kennemerland bevestigt dat er aangifte is gedaan van mis handeling en bedreiging. „Ook psychiatrische patiënten kun nen niet zomaar van alles uit spoken. Dan is het hek van de dam. In overleg met de psychi ater wordt beslist of het geweld dadige gedrag de patiënt aan te rekenen is. Het komt overigens vaker voor dat er aangifte wordt gedaan vanuit De Geestgron- 25,26 fisieprogramma's11 - 14,27 PARUS-TEL AVIV GPD-Rtr-AFP Premier Barak arriveerde van daag in Israël om met eigen ogen te zien hoe de volgelingen van de Palestijnse leider Arafat reageerden op de voorstellen die in Parijs zijn gedaan. Het was de bedoeling dat Barak, Arafat en de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Albright vandaag in het Egypti sche Sharm el-Sheik een defini tief akkoord zouden tekenen. Daar wordt nu, in aanwezig heid van de Egyptische presi dent Mubarak, wel verder ge werkt aan een overeenkomst, maar zonder Barak. Tegen middernacht leek in Parijs een doorbraak te zijn be reikt toen Albright, Barak en Arafat hun vergadering sloten en koers zetten naar het Elysée. Met president Chirac zouden de laatste puntjes op de i wor den gezet. Na afloop van die bijeenkomst, luidde de Israëli sche visie, bleek dat Arafat nog geen paraa f had gezet, waarop Barak het v oor gezien hield. Het prir ïcipe-akkoord hield onder mee;r in dat Israël zijn tanks en p; intserwagens zou te rugtrekken in de kazernes en dat Palestij nen zich voor onbe paalde tijd zouden onthouden van betogir igen in de buurt van Ramallah, Nabloes en Netza- rim. Het dodi ïntal steeg gisteren tot bijna zejventig. Vanochtend werd vanui t Israël en de Pales tijnse gebie den gemeld dat het daar iets rustiger leek te wor den. Moge ïlijk is dat echter schijn. De l Jamas en andere ra dicale islan ïitische organisaties in de Palesi :ijnse gebieden heb ben name ïlijk grootscheepse confrontatii ss aangekondigd. Ze willen daar mee Arafats Fatah- beweging, die tot nu de toon heeft aange'geven, naar de ach tergrond dr ingen. Pagina 7: IVUeer nieuws over topoverleg Barak en Arafat BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Het Europees verbod op ta baksreclame in kranten, tijd schriften en bij grote evene menten is van de baan. Van morgen vernietigde het Hof van Justitie in Luxemburg de ban op sigaretten- en sigarenrecla- me omdat een deugdelijke juri dische basis ontbreekt. De lan den van de Europese Unie kun nen wel ieder voor zich maatre gelen treffen, maar dat ver stoort de vrije handel. Het besluit van het hof komt niet onverwacht. In juni advi seerde de advocaat-generaal in Luxemburg al tot vernietiging van het EU-verbod, en de rech ters nemen zijn oordeel vrijwel altijd over. Europees Commis saris Byrne van volksgezond heid belooft in een eerste reac tie zo sne I mogelijk met een nieuw voor stel te komen. Amb tenaren vai a de Europese Com missie late n echter weten dat het onzeker is of een dergelijk aangepast reclameverbod door de lidstater zal worden goedge keurd. In e lk geval kost de hele procedure al snel een jaar. De EU b esloot eind 1997 tot het stapsgewijs stopzetten van tabaksreclcime. Een verb od op tabaksreclame in heel de EU werd nodig ge acht om ee :n eind te maken aan de wirwar van nationale regels. Die belem meren de vrije han del, omdat een tijdschrift dat in het ene 1 and (met reclame) wordt gem aakt, niet overal kan worden ve rkocht. Ook het uit zenden i /an internationale sportwedstrijden waar sigaret tenreclame zichtbaar is, stuit op problem ien. Massaal kwamen burgers uit de omgeving van de Kolubara-mijn de stakende kompels gisteren te hulp. De mijnwerkers dreigden in het nauw te worden gedreven door leger en politie. 'Hier is de slag om Servië vandaag gewonnen', riep een opgetogen oppositieleider toen de ordetroepen waren afgedropen. foto reuters marko diurica BELGRADO-DEN HAAG AP-ANP Tienduizenden Serviërs trokken vanochtend naar Belgrado om president Milosevic met een enorme demonstratie tot aftre den te dwingen. De oppositie hoopt dat ze Milosevic vandaag het laatste duwtje kan geven. Alleen al uit de stad Cacak vertrok vanochtend een twintig kilometer lange stoet auto's en bussen. De politie blokkeerde de weg met twee zandauto's, maar die werden door de de monstranten weggeschoven met een heftruck. De oproerpo litie greep niet in. Duizenden demonstranten uit Kraljevo maakten een einde aan een wegblokkade door een politie auto in een sloot te duwen. Vanmorgen vroeg werden opnieuw politievoertuigen ge signaleerd in de omgeving van het Kolubara-mijncomplex, zo'n 50 kilometer ten zuidwes ten van de hoofdstad Belgrado. Details over de ontwikkelingen daar waren echter niet beschik baar. Gisteren trachtten leger en politie de staking van de mijn werkers te breken. Nadat bur gers de stakers te hulp waren gekomen, dropen de ordetroe pen af. De mijn is cruciaal voor de stroomvoorziening in Servië. Een van de stakingsleiders, Radojko Marinkovic, zou later alsnog in zijn woning zijn aan gehouden, meldde een lokale voorman van de Democrati sche Oppositie van Servië (DOS), de partij van presidents kandidaat Kostunica. Het Servi sche openbaar ministerie had dinsdag opdracht gegeven tot de arrestatie van elf stakingslei ders in Kolubara en twee lei dende DOS-functionarissen in In Den Haag buigt de Tweede Kamer zich vanaf vier uur van middag over de kwestie Joego slavië. In een spoeddebat moet minister Van Aartsen van bui tenlandse zaken tekst en uitleg geven over zijn uitspraak dat de Servische oppositie zondag zou moeten meedoen aan de twee de ronde in de presidentsver kiezingen. Die uitlating van Van Aartsen heeft in en buiten Ne derland tot opschudding geleid. In het televisieprogramma Nova hield de bewindsman gis teravond voet bij stuk. Hij zei over de situatie in Servië te heb ben 'nagedacht' en tot een 'in telligente' oplossing te zijn ge komen. Pagina 7: Zeer spannende Geen aanleiding voor justitie hot vervolging bestuur stichting 13,15,17,19,22 iESTE SERVICE RUIME KEUS HAARLEM PAULINE VAN DER MIJE De verzameling kinderporno en erotische geschriften die de voormalige PvdA-senator Ed ward Brongersma tijdens zijn leven heeft aangelegd, moet voor tachtig procent worden vernietigd. Tot die conclusie komt het openbaar ministerie in Haarlem na bestudering van het materiaal. Er is veel kinder porno gevonden, waarvan het bezit strafbaar is. Justitie ziet geen aanleiding om het bestuur van de Brongersmastichting te vervolgen. De Overveense jurist Bron gersma was een bekend pleit bezorger van seksueel contact tussen volwassen mannen en opgroeiende jongens. Hij legde een enorm archief aan, dat sinds zijn dood in 1998 wordt beheerd door de Edward Bron gersma Stichting. De collectie trok pas aandacht toen deze krant er vorig jaar over publi ceerde. Binnen het bestuur van de stichting was ruzie ontstaan over wat er met de verzameling moest gebeuren. Justitie nam bij een inval in Brongersma's villa zo'n 140 mappen met persoonlijke noti ties, reisverslagen en corres pondentie mee, rond de zeven duizend fot o's en dia's, oude seksblaadjes en 350 videoban den. Een gro ot deel is na onder zoek aangeir erkt als kinderpor no. Er is zow> 2l commercieel ge produceerde porno als 'huis vlijt' aangetrc >ffen. Drie politi ekorpsen hebben het materiaal de afgelopen rijf maanden naiuwkeurig onder zocht en zijn op 45 mogelijke strafbare feitie-n gestuit. Vooral de 'blauwe mappen' van Bron gersma's persoonlijke aanteke ningen bevatten concrete aan wijzingen voor misbruik van minderjarigen. „Daders en slachtoffers komen praktisch nooit samen in beeld", zegt persofficier van justitie Th. Bot. „Maar in de geschriften wordt bijvoorbeeld melding gemaakt van een padrinderskamp, met datum en plaatsaanduiding, waar met jongens is gerom meld. Dat biedt aanknopings punten voor opsporing." De meeste feiten hebben zich in het buitenland afgespeeld. De politie stuurt de dossiers op naar de betreffende politie korpsen, die verder onderzoek moeten doen. Of dat tot bewijs bare strafzaken leidt, is volgens officier Bot maar de vraag. „Het wordt een monsterklus om mensen op te sporen." Overi gens gaat het steeds om on tucht met minderjarigen. Van verkrachting of andere vormen van geweld is in de verzameling geen spoor aangetroffen. Tc>t 21.00 uur open. Baar is de Klant pas Koning! Bergschenhoek: Leeuwenhoekweg 2 (keukens, badkamers tegels Breda: Grenssteen 7 (badkamers tegels) Den Haag: Van der Kunstraat 27 (badkamers tegels) Den Haag: Van der Kunstraat 77 (keukens) Rotterdam: Olympiaweg 44a (keukens, badkamers tegels) Vlaardingen: Gerard Burgerlaan 4 (keukens) SCHIPHOL RICHARD MOOVMAN Minister Netelenbos (verkeer) gaat Schiphol een hoge dwang som opleggen vanwege het overschrijden van de geluidszo ne. Naar verwachting zal de luchthaven op korte termijn te veel lawaai veroorzaken op een controlepunt tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep. Schiphol weigert het vliegverkeer op nieuw ingrijpend bij te sturen. Enkele weken terug leidde een forse beperking van het baangebruik tot chaotische si tuaties. Vliegmaatschappijen en gedupeerde passagiers reageer den woedend op urenlange ver tragingen. Daarnaast dienden duizenden inwoners van de re gio Amsterdam klachten in over een toename van de geluids hinder. Deze ingrijpende gevolgen staan volgens Schiphol niet in verhouding tot het doel om een overmaat aan lawaai in agra risch gebied te voorkomen. Vol gens Netelenbos heeft de lucht haven alle problemen aan zich zelf te wijten. „Schiphol heeft gewoon verkeerd gepland", zo stelt haar woordvoerder. Het is de eerste keer dat Netelenbos VRAGEN 071-5128030 HET WOORD IS AAN Carmen Martin Gaite Wie niet onmisbaar wil zijn, moet zich uit de voeten ma ken. 6°/14 7714° 7°/14° &&8Ê 20% 50% 40% 40% 20% 30% SYDNEY ANP Er bestaan vergevorderde plan nen voor de verkoop van de re plica van het VOC-schip Bata ria. De driemaster, die in Syd ney ligt, moet 25 miljoen gul den kosten. De verkoop zou be tekenen dat het schip definitief niet meer terugkeert naar Ne derland, maar in Australië blijft. Volgens voormalig Philips- topman J. Veeneklaas, voorzit ter van de stichting Bataria 1628 die het schip naar Austra lië haalde, is de financiering voor 50 procent rond. De Au stralische regering doet mee en de Nederlandse overheid wil 2 miljoen betalen als bijdrage aan de viering van het honderdjarig bestaan van het Australische Gemenebest op 1 januari vol gend jaar. Het is de bedoeling dat de Bataria permanent wordt ten toongesteld in het scheepvaart museum van Fremantle aan de West-Australische kust. Het le gendarische VOC-schip is ei gendom van de Batariawerf in Lelystad. Scheepsbouwer Wil lem Vos liet in Sydney weten dat de verkoop voor 25 miljoen gulden hem niet slecht zou uit komen. De Batariawerf kampt sinds het vertrek van haar vlag genschip uit Lelystad met fi nanciële problemen. la, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. grijpt naar de mogelijkheid om een dwangsom op te leggen. Ze wil overschrijdingen van de ge luidszone niet langer gedogen. De hoogte van de dwangsom moet nog worden vastgesteld, maar volgens de woordvoerder zal het in ieder geval 'econo misch voelbaar' zijn. De luchthaven bestrijdt dat er onvoldoende maatregelen zijn genomen. De dreigende over schrijding op één van de 249 controlepunten zit volgens Schiphol ingebakken in het sys teem van geluidszonering. Het aantal vluchten in een bepaalde richting is sterk afhankelijk van de weersomstandigheden, zo dat volgens Schiphol dergelijke overschrijdingen nooit kunnen worden uitgesloten. Ook vol gend jaar niet. De totale lawaaihinder komt volgens Schiphol lager uit dan in voorgaande jaren. In de erg ste lawaaizone staan dit jaar 9.900 huizen, aldus Schiphol. Dat is minder dan het toegesta ne maximum van 12.000 wo ningen. Vanaf 1 november zijn de problemen voorlopig voor bij. Dan begint een nieuw 'ge- luidshinderjaar' waarin weer volop kan worden gevlogen. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: D Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) F) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Plaats- Telefoonnummer: l 1 I I i Bank/giro nr: Handtekening j Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I I I Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl Leidsch Dagblad )E WERELD OM

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1