Voonwijkje [edupeerden IISL onzeker Aaien, pootjes geven en plassen Rijn Veenstreek Celstraf geëist voor poging tot doodslag Het leven van Turk draait om slaapkamergeluk Alphen krijgt nooit meer een volwaardig ziekenhuis' clz, phenaar Groot onderscheiden fm aan den run Alphenaar J. Groot heeft gisteren een ko- dijke onderscheiding gekregen voor het vrijwilligerswerk dat leed in Alphen en Maassluis. Groot (1936) was in Alphen bestuursvoorzitter van het gemeenschapscentrum De Bron. urende zijn jaren in Maassluis zette hij zich met name in r de Furieade, een groot jaarlijks maritiem feest. In die its was hij ook vrijwilliger in de bodemcommissie Steendijk- ler. Hij bemiddelde daarin bij een van de grootste bodemsa- ngsoperaties in Nederland. Burgemeester Sterkenburg-Ver- van Maassluis benoemde Groot gistermiddag tot Ridder in )rde van Oranje Nassau. tiek op bouwplan Van der Pouw Kraan is onzeker of de bouw van negen woningen voor - en A4-gedupeerden in de Hoogmadese Bospolder ■gaat. De provincie Zuid-Holland keurt de huizen goed, maar verbiedt een bedrijfsverzamelgebouw op plek. Tijdens een inspraakavond gisteravond uitten de toekomstige bewoners veel kritiek op die eis van ideigenaar B. van Dinten voor dat gebouw. de loods te hoog en zijn ze te gen de toegangsweg langs de gebouwen. „Je woont landelijk en je moet over een industrie terrein", zei H. Post, een van de toekomstige bewoners. Raads lid Grovenstein kreeg steun voor het voorstel de ontslui- tingsweg achter langs het sloopbedrijf te situeren, waarop wethouder Haasbroek toezegde die mogelijkheid te onderzoe ken. Vanwege de problemen rond het sloopbedrijf was Post verre van gerust over proceduretijd. In februari willen de bewoners gaan bouwen, anders moeten ze te lang in noodwoningen verblijven.-„Dat probleem ligt op mijn bordje en ik ben opti mistisch", stelde Haasbroek. Tussen de gedupeerden en andere belangstellenden, waar van velen een duit in het zakje deden, hield Van Dinten zich stil. Na afloop wilde hij niet meer zeggen dan dat men de zaak niet moet omdraaien. „De woningen kunnen er komen dankzij het bedrijfsterrein. Wij zijn al vijf jaar bezig met de provincie over een aanpassing. Geen woningen zonder het be drijventerrein. Ik moet ook aan mijn aandeelhouders denken." Dierendag op basisschool De Kinderkring in Woubrugge COMMENTAAR it van der dussen legen huizen voor gedu- den uit Hoogmade, Al- ade en Leiderdorp moeten >r het sloopbedrijf van Van 'ouw Kraan komen, ten de- i het gebied waar nu nog :n staan. Van Dinten, di- ur en grootaandeelhouder ran der Pouw Kraan én ei- van de grond in de Bo- ler, wil alleen grond verko- als hij een loods en een be- verzamelgebouw in het :d mag bouwen. De opt- ngsweg van de Van Klaver- leweg naar de huizen loopt ;n die gebouwen door. een brief heeft de provin- ïmiddels laten weten tegen bedrijfsverzamelgebouw te omdat ze dat niet vindt en in het landelijke gebied, iputeerde staten gaan wel ord met de woningen in luitengebied en de bedrijfs- an Van der Pouw Kraan, at die zich daar nu al be- toekomstige bewoners n ook kritiek op de bouw het bedrijfsverzamelge- Verder vinden ze de toe- ane hoogte van 9 meter van Zonde Een hond z'n poot pakken is best moeilijk en ook een beetje eng, vinden de kinderen van groep 3 en 4 van De Kinderkring. Marijke Hegemans kijkt toe. foto hielco kuipers woubrugge janneke de jonge Rik ligt languit op de vloer van groep 3 en 4 van basisschool De Kinderkring in Woubrugge en laat zich aan alle kanten aaien. Hij geeft de vreemde kinderen pootjes en hapt daarna gretig naar het koekje. Maar als de leerlingen vragen over hem stellen aan zijn baasje, dan vindt hij het allemaal wel best en ligt hij te soezen in de kring. Je moet je als hond tenslotte niet te veel inspannen op die rendag. Een paai* dingen weten de kinderen, bijna allemaal met een speelgoedhond op schoot, wel van honden. Als een jongen alle aandacht trekt door om standig voor te doen hoe een hond plast, doen al gauw al zijn vriendjes mee. Meester Levien Scheele vindt dat niet zo'n goed idee. „Dat weten we wel, wij mensen doen dat anders. Ga nu maar weer zitten en verzin een vraag. En die zijn er genoeg. Marijke Hegemans, het baasje van Rik, is deze ochtend speciaal naar De Kinderkring gekomen om ze te beantwoorden. In het dage lijks leven is ze diere nfysiothe- rapeut in Ter Aar: ze helpt hon den, paarden en katten weer op de been als ze van een operatie moeten herstellen. Nu is dat geen beroep waar de kinderen zich direct iets bij voorstellen, maar ze geloven direct dat deze vrouw heel veel van honden houdt en vuren de vragen op haar af. Hoe vaak hij eten krijgt en hoe vaak hij moet poepen, dat vinden de kinderen het interes santst. Vier keer per dag gaat Rik naar buiten en telkens als hij weer binnenkomt krijgt hij een bakje eten, vertelt Hege mans elke keer als de vraag klinkt. Ondertussen verbazen de leerlingen zich over de rust die Rik uitstraalt. „Kijk, hij slaapt", fluistert er één. Maar dat is niet zo. „Hij heeft geleerd dat hij binnen rustig moet zijn. Als ik met hem ga wandelen, mag hij rennen en springen. En je moet niet vergeten dat hij al tien jaar. is. Dat is hetzelfde als zeventig jaar voor een mens", vertelt Hegemans. Als een meisje te horen krijgt dat ze Rik mag aaien, is het ge daan met de kring. Alle kinde ren verdringen zich rond de hond, die alle kinderhanden rustig op zich laat neerkomen. Ondertussen legt Hegemans uit hoe je een hond eigenlijk moet aaien. „Je moet altijd eerst even je hand voor z'n snuit houden zodat hij kan ruiken. Dan weet hij wie je bent en kun je hem gaan aaien." Maar het maakt Rik niet uit dat deze regel met voeten wordt getreden: Hege mans weet wel welke hond ze moet meenemen. Na het aaien komt het pootje geven. Dat gaat niet altijd even gemakkelijk: soms moet de hond zijn poot wel tien keer uitsteken voor de leerling hem vastheeft. Een beetje eng is het wel, ook om na afloop het koekje te geven. Eigenlijk moet Rik dat uit de hand pakken, maar vaak ligt het al op de grond voordat hij er erg in heeft. Hij eet de koek met smaak op tot daar na een tijdje een eind aan komt. „Anders wordt hij te dik", vindt zijn baasje. Als het tweetal bijna weggaat, ontdekt een meisje opeens een plekje bij het oor van Rik. „O wat goed van jou, dat is zijn ta toeage", legt Hegemans uit. De kinderen moeten er om lachen en Hegemans legt uit waarom dat is. „Daarin staat zijn num mer en Vein welk ras hij is: het is een Duitse staande langharige jachthond." Maar die informa tie is eigenlijk alweer te veel voor de kinderen. Zij willen ge woon kijken, en vooral voelen. Het woord pergola kan weer gelukkig terug naar zijn plaats: in de tuin. De metershoge HSL-kruising bij Hoogmade is van de baan. Na veel vijven en zessen komt er een duurdere en diepere krui sing voor in de plaats. De flitstrein dendert straks via een twee meter hoge wal over een tunnelbak vol met auto's heen. Wat een succes voor minister Netelenbos van verkeer lijkt - slechts 17,5 miljoen gulden uit haar reservepotje gaat de grond in - is bij nader inzien zonde van de tijd, de moeite en ook het geld die nodig waren om het pergolaplan uit haar hoofd te pra ten. Jammer dat Jacobswoude pas om vijf over twaalf een anti- pergolacampagne opzette. Jammer dat de provincie zo laat over de brug kwam. Jammer ook dat de gemeente Alkemade zo lang vasthield aan haar principes om niet aan rijksprojecten mee te betalen. Jammer dat minister Pronk van milieu geen verkeersmi nister-voor-één-dag was. Maar bovenal jammer dat minister Netelenbos niet jaren eerder een streep zette door het omstreden pergolaplan. De kosten, die zij voor een deel op andere overheden afwentelt, zijn er in de loop van de discussies niet minder op geworden. De reserves van Netelenbos slinken, terwijl daarnaast de belastingbetaler uit Nederland, meer bijzonder uit Zuid-Holland, meer bijzonder uit de gemeenten Jacobswoude, Leiderdorp en Alkemade opdraai en voor de extra kosten. Door al het achteraf nodeloze getouw trek tussen rivaliserende overheden kost de pergoladiscussie bovendien veel meer dan 46 miljoen. Zonde van het extra geld, maar vooral van de moeite, de tijd en de ergernis. Nooit stuwde de discussie de deelnemers naar een hoger niveau. Integendeel: iedereen staat weer met beide benen op de grond, in dit geval zo'n twee meter boven maaiveldhoogte. den haag/alphen aan den run persbureau cerberus De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren een jaar gevangenis straf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, geëist tegen een 29-jarige Alphenaar. De man probeerde op 2 april in Bode graven een vriend om het leven te brengen die geld van hem had geleend, maar dat niet kon terugbetalen. De man heeft het onvoorwaardelijk deel van de straf al uitgezeten. Samen met een of twee ande ren ging de Alphenaar in be schonken toestand langs bij de Bodegraver om verhaal te ha len. Zo werd er een steen door de ruit van de woning van het slachtoffer gegooid en kreeg het glasscherven om zijn oren. Bij de politie en de rechter-com- missaris vertelde de verdachte dat hij de Bodegraver wilde do den. De Alphenaar is voor het be handelen van zijn agressie op genomen in een psychiatrische inrichting. De man is volgens de psychiater 'verminderd toe rekeningsvatbaar'. Hij zou alle controle verliezen als er iets te genzit. De officier van justitie eiste ook dat de Alphenaar in de inrichting moet blijven tot hij is uitbehandeld. Dat zou zo'n anderhalf jaar gaan duren. Sinds hij in de kliniek zit gaat het beter met de verdachte. Hij krijgt medicijnen en is rustig. Zijn advocaat kon zich vinden in de eis van de officier. De rechtbank doet op 18 ok tober uitspraak. rasmatje in diverse kleuren en decoraties De rubriek De Boer Op belicht opvallende inmerken van het leyen op het platteland. In deze aflevering wordt het familiebedrijf Turk uit Roelofarendsveen doorgezaagd over het plantje ioleirolia. Een groen plantje dat in de volksmond Jok wel Slaapkamergeluk, Baard van Mozes, Haar- oor-de-war, Aalsmeers onkruid, Kroost, Mosje en Helexine heet. Koeweit proberen ze er een ismat van te maken. In derland moet dat grasmatje de slaapkamer staan, nminste dat zegt de naam dit tere bolletje met fijne )ene blaadjes, dat slap gaat ngen als het water er van venaf wordt ingegoten. John rk heeft geen itenschappelijke gegevens er het geluk in de derlandse slaapkamers inneer dat groene pruikje op nachtkastje staat. Wat hij 1 weet is dat zijn bedrijf er dan anderhalf miljoen intjes per jaar wegzet. Zo'n lekwart van zijn productie at naar woonwarenhuizen, permarkten en tuincentra in 'derland. De rest verdwijnt ar het buitenland met name ilgië, Duitsland en Engeland, •t familiebedrijf Turk heeft n vijfkoppige leiding, te ten de broers John, Erik, in en hun ouders Corrie en rard. Toch was het ooit de ine John die met een eigen sje begon en de aanzet gaf een nieuw product. Zoals een goede zoon betaamt, 1de hij niet in de - ijbloemen, want dat deed n vader al. In zeventig 4 ?rkante meter kas begon hij experimenteren met I itplanten. Toen al sprong het I tapkamergelukje eruit. John I g er wel brood in en verdiende er steeds meer geld bij. Op een gegeven moment, het was mei '86, spraken zijn ouders de wijze woorden: „Jij wordt medefirmant." Vier jaar later kwamen zijn twee jongere broers erbij. De groei kon beginnen. Tot 1990 was het bedrijf slechts twintig meter breed. Of zoals John het uitdrukt: „Getob op een smalle kavel." Door reconstructie kon het grondopppervlak echter flink worden uitgebreid. Anno 2000 staan we in een enorme werkhal met 15.000 vierkante meter kas eromheen, waarin zo'n 21.000 jonge planten op kweek staan. En wie meent dat slaapkamergeluk alleen maar groen kan zijn, zit goed fout. De familie Turk zet maar liefst vijf tinten op de markt: groen, geel, wit, bronsachtig en mint. Hoewel de klanten nog steeds het meeste zien in gewoon groen, geeft John Turk na jaren experimenteren de voorkeur aan de mintkleurige. „Schitterend van kleur", roept hij door zijn kas als hij op zijn knieën zit bij een zeven maanden oud slaapkamergelukje. „Dit zijn de grootste die we hebben. Voor de echte liefhebbers. Het merendeel van de planten gaat weg na een maand of twee. Er zit een behoorlijke tegenstelling tussen de kweker Ooit begon de kleine John met een eigen kasje. Nu is hij medefirmant in een bloeiend familiebedrijf in slaapkamergeluk. foto henk bouwman en het gekweekte product. Gebroeders Turk zijn groot en sterk. Hun plantje is klein en fragiel. Met zorg wordt het behandeld. Zomaar aan het pruikje plukken mag niet, hoewel de aaibaarheidsfactor groot is. Tenminste dat merkt John als hij op beurzen staat. „Iedereen heeft de neiging aan het plantje te voelen. Dat is niet goed", zegt hij streng. „Net zo min als water er bovenop geven. Daar zijn de blaadjes veel te gevoelig voor. Daarentegen zijn de wortels van dit plantje oersterk. Dus water op het schoteltje en dan komt alles goed." In de kassen wordt deze eb/vloed-methode ook gehanteerd. Eens in de zoveel dagen staan de vloeren blank om het product van de nodige voedingsstoffen te voorzien. Verder moet het constant zo'n achttien tot twintig graden zijn in de kassen. „Simpel is de teelt niet. Bij een te hoge luchtvochtigheid heeft slaapkamergeluk gauw last van smet." Het product wordt landelijk gezien niet veel geteeld. Het marktaandeel van de familie Turk varieert van 50 tot 85 procent. „Nog meer planten omzetten, staat niet direct op ons verlanglijstje. Eigenlijk hebben we nauwelijks nog zwakke maanden. „Al een paar jaar zagen we dat het product rond de feestdagen zoals Kerstmis en Pasen stilviel, terwijl kerststerren en cyclamen wel goed gingen." Turk zou Turk niet zijn als daar niet wat creatiefs op zou worden gevonden. Het werden decoraties om de plantjes op te vrolijken. Paashaasjes, kerstmannetjes, rendieren, pompoentjes; allerlei snuisterijen werden ingekocht om het gelukje op te vrolijken. „Deze toegevoegde waarde was een schot in de roos. Mijn moeder regelt de decoraties. Kijk, voor deze herfst hebben we een verentooi en lachende paddestoelen." „Het mooie van ons bedrijf mijmert John, „is niet alleen dat we als familie goed samenwerken, maar ook dat we alles in eigen hand hebben. We beginnen met ons eigen stekmateriaal en eindigen met het zelf afleveren van het eindproduct. Wie een grote vrachtwagen met de naam Turk door het land ziet denderen, weet nu dat het leven van deze kwekers om slaapkamergeluk draait. roelofarendsveen saskia stoelinga Voorzitter commissie gezondheidszorg sabelt illusies neer alphen aan den run saskia buitelaar Hoe pijnlijk het onderwerp 'zie kenhuis' in de Alphense poli tiek ook is, de raadsleden moe ten er met de inwoners over praten. Want het moet voor eens en altijd duidelijk zijn dat in deze gemeente nooit meer een volwaardig ziekenhuis komt te staan. Dat was de har de boodschap die I. Gehner-El- lenberger, voorzitter van de re gionale commissie gezond heidszorg, de Alphense politiek gisteravond bracht. Zij bezocht de raadscommissie bewoners zaken, samen met gedeputeer de Van Ruijven-van Leeuwen om te praten over zorgkwesties. Grote stap De toekomst van het Alphense Rijnland Ziekenhuis stond hoog op de agenda. Voor de verande ring spraken de commissiele den niet namens hun eigen fractie, maar namens de hele gemeenteraad. Want alle partij en zijn het erover eens dat de ontmanteling van het oude Rijnoordziekenhuis in 1994 een grote stap terug was voor de ge zondheidszorg in Alphen. Commissielid Klapper (GroenLinks) verwoordde het onbegrip van inwoners en poli tici. „120.000 Mensen uit Al phen en omgeving zijn voor spoedeisende hulp en grote in grepen aangewezen op de zie kenhuizen in Leiden, Leider dorp of Gouda. Terwijl steden van vergelijkbare grootte wel een eigen ziekenhuis hebben." Door de overvolle en slechte wegen is het moeilijk om daar snel te komen, volgens de frac ties. Ze pleitten voor de bouw van een nieuw ziekenhuis met spoedeisende hulp, ook al wis ten alle aanwezigen bij voor baat dat het verzoek zinloos is. „We zullen lastig blijven", ver klaarde voorzitter Habermehl, „want de burger heeft ons ge kozen om niet op te geven wat we hadden en het desnoods te heroveren." De gastspreeksters probeer den lange tijd om vooral de po sitieve kanten van het verhaal te benaderen: de kwaliteit van de zorg in het oude Rijnoord was belabberd en is nu prima. Al phen loopt voorop in het lan delijke toekomstbeeld dat tach tig procent van de patiënten tij dens een kort verblijf wordt be handeld en elders passende na zorg krijgt. Uiterlijk 2005 is daartoe het nieuwe complex gebouwd van Rijnland en ver pleeghuis Oudshoorn. Het aan tal poliklinieken is de laatse ja ren flink uitgebreid. Pas op de valreep sprak Geh- ner duidelijke taal. „U moet geen illusies naleven, maar te gen de burgers zeggen 'het zit er niet in'. Dan kunnen we kij ken naar wat we kunnen doen met de voorzieningen die we nu hebben." Ook het ambulancevervoer kwam gisteravond aan de orde. Commissielid Voogd (CDA) constateert daarbij grote pro blemen. De ambulances rijden niet op tijd en werken ineffici ent, omdat het er slechts drie zijn voor Alphen en omgeving. De samenwerking in de regio verloopt stroef, vanwege oude onopgeloste conflicten. „Dat het meestal toch goed gaat, komt doordat het personeel zelf veel extra werk heeft opgepakt. Maar de organisatie kraakt in zijn vdegen", zei Voogd. Ellende Van Ruijven keek op van deze woorden. Volgens haar was de ellende verleden tijd. Ze buigt zich de komende tijd over de problemen bij de ambulances. Datzelfde geldt voor het tekort aan tandartsen en huisartsen en de wachtlijsten in de thuis- en verplegingszorg. Aankomend voorjaar praten Van Ruijven en Gehner met de politici verder over de zorg kwesties, tijdens een nieuw be zoek aan Alphen. Remia vloeibaa frituurvet Can 2 liter. Met Klantenkaart KaouLt oc ooD<. /LO f -trcun. eZ&n

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19