Berzerker schoont catalogus Seniorenflats voortaan voor iedereen oreca Muzenhof wil aanhaken bij theaterstichting Regio ïwplan 'Texacohoek' niet erg in de smaak Leiderdorp akkoord met miljoen voor lage kruising A4/HSL Kinderdierendag in Leiderdorp Molkenboer houdt de Spanjaardslaan dicht DAG 5 OKTOBER 2000 |en van auto-emblemen gepakt Vijf jongeren uit Oegstgeest en Leiden zijn door de ïangehouden voor een reeks van vernielingen aan auto's ■geest. Een aantal van hen zou inmiddels hebben be- 1 de laatste week van september zijn bij veel auto's in Jest de emblemen verwijderd. De politie verzoekt de ei- van de auto's waarvan de emblemen in de week van 21 >er zijn ontvreemd om aangifte te doen als zij dat nog ben gedaan. ig over rederijkers in Wassenaar ar- Historische Vereniging 'Oud-Wassenaar' houdt lagavond 12 oktober een lezing over de rederijkerska- e lezing, gebaseerd op het proefschrift 'Met Minnen it' (met liefde verzameld), begin om acht uur 's avonds IPB-gebouw aan de Lange Kerkdam 46 in Wassenaar. F. leemen en Th. van der Heijden, die vorig jaar afstudeer- jiet proefschrift, proberen de bezoekers een ander beeld J van de door historici verguisde rederijkers. Recent on- wijst uit dat de rederijkers - burgers die zich bezighiel- Jt toneel en dichtkunst - geen rijmende dronkelappen lie niet konden dichten, maar politieke en religieuze Intatoren, die zich bezighielden met de actualiteit. Zij Ipiniemakers en voorvechters van de vrijheid van me- png- avond voor postzegelverzamelaars 1st» Postzegelvereniging Oegstgeest houdt vrijdagavond Tier een ruilavond in centrum 't Groot Proffijt aan het aveplein 13 in Oegstgeest. Iedereen die interesse heeft in els of zegels wil ruilen, is welkom. straatbeeld en daarom niet thuishoort op zo'n 'toplocatie'. De buurman wond zich ook op over de glazen achterkant van het pand waardoor iedereen bij hem binnen zou kunnen kijken. Omdat het pand zo uit de toon valt zei hij bang te zijn dat zijn naastgelegen villa minder waard wordt. Bewoners van nabijgelegen flatwoningen aan de Gevers straat uitten hun bezorgdheid over het verminderde uitzicht vanwege de erkers. J. Devilee beoordeelde het complex als 'massaal en saai'. Hij had ge hoopt dat er op de benedenver dieping winkels zouden komen om de hoek levendig te hou den. Anderen storen zich aan de helderrode baksteen die 'wel erg op je afkomt', zoals een Oegstgeestse het uitdrukte. De architect beloofde de omwo nenden na te denken of de kleur niet 'klassieker' kan. Hij zegde hen ook toe om zogehe ten 'zonnediagrammen' te ma ken die de schaduwwerking op elk tijdstip laten zien. Buurman J. Sassen was een van de weinigen die het niet zo zorgelijk inzag. „Dit is toch een prachtig punt in de buurt van de winkels. Ik ga nu serieus overwegen om me voor een woning in te schrijven." De gemeente verwacht 'bin nen enkele weken' de definitie ve bouwaanvraag van ontwik kelaar Macobouw. leiderdorp eric went Een Leiderdorpse bijdrage van een miljoen gul den voor een verlaagde kruising van de A4 en de HSL bij Hoogmade is een hoop geld, maar een verantwoorde investering. Dat vinden alle Lei derdorpse politieke partijen. Zij gaan ervan uit dat dit bedrag straks dubbel en dwars wordt te rugverdiend, in de vorm van een extra bijdrage van het Rijk voor de verlengde tunnelbak van de A4. „Als de minister nu bereid is om extra geld uit te trekken voor de A4/HSL-kruising, doet ze dat straks ook voor de verlengde tunnelbak. Dan is het een slecht signaal als we nu als gemeente af haken, en niet met dat geld over de brug ko men", onderstreepte wethouder Molkenboer (PvdA) gisteravond nog maar eens het belang van de Leiderdorpse 'symbolische bijdrage' aan de verlaagde kruising. Het ministerie van VROM en rijkswaterstaat zijn alsnog bereid elk 17,5 miljoen bij te dragen aan zo'n verlaagde kruising. Maar dan onder voorwaarde dat Jacobswoude, Alkemade, Leider dorp en de provincie de overige 11 miljben bij dragen. „Wat Leiderdorp betreft komt dat neer op ongeveer een miljoen. Een hoger bedrag is onze inzet niet, want we zijn sinterklaas niet", betoogde de wethouder. Die opmerking was niet tegen dovemansoren gericht. Alle politieke partijen gingen akkoord met het voorstel van burgemeester en wethou ders om een miljoen gulden bij te dragen. Alleen D66 sputterde aanvankelijk nog wat tegen, maar ging uiteindelijk ook mee met de rest. Wel bena drukten de PvdA, GroenLinks en de AOV-Unie 55 dat het daar bij moet blijven. „Want het is nog al wat om zo'n groot bedrag te investeren voor iets wat niet eens op ons grondgebied ligt", vond PvdA'er O. McDaniel. „Een miljoen is een forse aderlating en het absolute maximum voor Lei derdorp", vond ook GroenLinkser D. Mac Gilla- vry. Toch moet dat bedrag ook een beetje gerelati veerd worden, besloot WD'er P. Roemer toepas selijk. „Die kruising gaat een jaar of vijftig mee. En als je dat per dag bekijkt, is daar best over heen te komen." niet monumentaal, n. Die kwalificaties ga- f amwonenden gisteren nieuw te bouwen ap- itencomplex op de zo- Texacohoek' in Oegst- ai komen negen koop- lenten en een pent- ehoekige complex dat R. Balthussen op het ehuis presenteerde, is rtien meter hoog, heeft irtstenen benedenver- twee verdiepingen van de baksteen en een «house op het dak. De het complex staat op aardoor voetgangers lijk de hoek om kun de Terweeweg. Aan de i de Geversstraat ko ts van ruim een meter ggen en aan de achter- ;ons. Onder het pand is ir vijftien auto's, intig buren en belang- n die de informatiebij- in het gemeentehuis in, toonden weinig en ne voor het ontwerp. )ver het pand dat het e kruising van de Ge en de Terweeweg vullen, hadden de bu- te meer. Directe buur- James had geen goed ver voor het complex, dat het niet past in het Ook ouderen uit andere gemeenten kunnen voortaan meedingen naar een flatwoning in Trompenburg in Oegstgeest. foto hielco kuipers oegstgeest suzanne barbier Oegstgeestse ouderen krijgen geen voor rang meer op andere woningzoekenden als ze willen verhuizen naar de seniorenflats Heemwijck en Trompenburg. Op verzoek van woningbouwvereniging Buitenlust doen beide complexen voortaan mee in de regionale woningtoewijzing. De twee ouderencomplexen vormden sinds begin 1998 een uitzondering op de regionale woningtoewijzing. De gemeente hield de toewijzing van seniorenflats in ei gen handen uit vrees voor instroom van woningzoekenden uit andere gemeenten. „Wij hebben toen gelijk al gezegd dat we dat jammer vonden", zegt J. Banga, direc teur van Buitenlust. Een ander ouderen- complex van Buitenlust, aan de Lavendel hof, maakte wel meteen deel uit van het re gionale woningtoewijzingssysteem. „Vorig jaar hebben we de zaak daarom nog eens aangezwengeld bij de gemeente en nu is dan besloten om die uitzondering op te heffen. Dat lijkt me een goede zaalc Nu is er sprake van eenduidigheid." De Oegstgeestse ouderenorganisaties - het Drie Bonden Overleg, Oegstgeest zon der Obstakels en de Stichting Welzijn Ou deren Oegstgeest - zijn ontevreden over de nieuwe opzet. Ze zijn bang dat Oegstgeest se ouderen tegen hun zin uit de gemeente moeten verhuizen. Voorzitter R. Zecha van de ouderenbond ANBO: „We vinden het jammer dat de gemeente haar zorgplicht heeft geprivatiseerd. Alleen kijken naar de inschrijvingstijd is misschien wel eerlijker, maar iemand die zijn hele leven in Oegst geest heeft gewoond, wil niet verhuizen naar de andere kant van Leiden of waar dan ook in de regio. Het zou mooi zijn als voor de eigen inwoners een uitzondering werd gemaakt." Banga deelt de vrees van de ouderenbon den niet. „Ik denk dat het wel mee zal val len, al kun je nooit uitsluiten dat iemand uit Voorschoten een beroep doet op een seniorenflat in Oegstgeest. Maar het toewij zingssysteem houdt rekening met de 'woonduur' van een woningzoekende. Als iemand al veertig jaar in een huurhuis in Oegstgeest woont, maakt hij meer kans op een andere woning dan iemand die een kortere woonduur heeft." Het college van burgemeester en wet houders heeft de ouderenorganisaties toe gezegd dat het na een jaar bekijkt of de nieuwe aanpak werkt. Wethouder De Ruij- ter: „Het argument van de ouderenbonden vind ik niet sterk genoeg. Door beide com plexen in de regionale woningtoewijzing op te nemen, is er gelijkheid met de rest van de regio. Het voordeel van die regionle wo ningtoewijzing is juist dat er een wisselwer king op de markt is: Oegstgeest heeft heel weinig woningen voor starters: dat bete kent dat bijvoorbeeld jongeren nu makke lijker gebruik kunnen maken van aanbod in een andere gemeente." e extra ilen voor inerschool it* suzanne barbier (annerschool voor spe- iderwijs in Oegstgeest twee lokalen bij. De ge- leeft de spoedaanvraag ZMOK-school van dit goedgekeurd. De 'oor zeer moeilijk op- e kinderen kan daar- ig deze herfst veertien 6-jarigen leerlingen ex- xbrengen. eur P. Hooft is blij met lie beslissing, omdat r de lange wachtlijst speciale onderwijs in korter wordt. Op dit wachten nog veertig I, onder wie veel autis- inderen, op toelating. :apaciteit was volledig list onze kinderen heb- ruimte en aandacht )ie kun je niet in over- ssen zetten." k met de aanvraag tijdelijke voorziening Leo Kannerschool ook uwaanvraag ingediend ee permanente lokalen, ol hoopt dat die er over tr staan. Volgens direc- oft zijn de vooruitzich- dat betreft goed. leiderdorp'eric went leiderdorp» Bij Ranzijn tuin dier in Leiderdorp is het zaterdag 7 oktober 'Kinderdierendag'. Van negen tot vijf organiseert het tuincentrum allerlei activiteiten. Een team van twee keurmeesters en een dierenarts keuren huisdieren en beantwoorden vragen. Voor kinderen zijn onder meer een aantal 'aaibare' dieren aanwezig. Ook kunnen ze hun gezicht laten schminken. Krijttekenares Betty de Wolf-Nicolai is aanwezig om portretten van huisdieren te maken. archieffoto united photos de boer marisa beretta De Leiderdorpse PvdA-wethou- der V. Molkenboer is geen voor stander van heropening van de Spanjaardslaan voor autover- keer.„Het is een moeilijke situa tie, maar er is geen link tussen hun omzetverlies en de ver keersmaatregelen die wij heb ben genomen", stelt de wet houder beslist. GroenLinks en de AOV-Unie 55+ pleiten voor heropenstel ling van de Spanjaardslaan, om de klagende winkeliers van de Splinterlaan tegemoet te ko men. Zij beweren minder klan ten te hebben sinds de weg dicht is voor auto's. Volgens GroenLinks-raadslid R. Vons pakt de afsluiting van zowel de Van der Valk Bouman- weg als de Spanjaardslaan ver keerd uit voor de vijf buurtwin- kels. De middenstanders klagen sindsdien allemaal over een omzetverlies van zo'n 25 pro cent. „Wellicht biedt een door gang van de Spanjaardslaan naar de Zijldijk, uitsluitend voor personenauto's, soelaas",, aldus Vons gisteravond tijdens een raadscommissie. Zij kreeg steun van de AOV-Unie 55+. Molkenboer is daar falikant rp' eric went mmissie Theater Muzenhof en horeca-exploitant R. Hoo- willen samen verder in één „Dan maakt ons sterker in handelingen met de gemeen- lt CTM-programmeur L. Hak- gemeente Leiderdorp wil de ie opvolger van de CTM louter enschap over de theateractivi- en. AJs de exploitatie van de 'et beheer van de accommoda- ls extra taken bijkomen, is er >rake meer van een stichting, een compleet theater. En is geen draagvlak, oordeelt eentebestuur. De CTM is de opvolger van de Werk groep Activiteiten Muzenhof. De groep bestaat uit vrijwilligers en draagt, sa men met de gemeentelijk medewerker theater, zorg voor de programmering in de grote zaal van de Muzenhof. Zo wel de CTM als burgemeester en wet houders hebben echter aangegeven de huidige situatie 'onwenselijk' te vin den en koersen sinds 1993 op verzelf standiging aan. Burgemeester en wethouders doen het voorstel de CTM om te vormen tot een zelfstandige stichting, met een di recteur/coördinator en een admini stratief medewerker in vaste dienst. De gemeente blijft eigenaar van het ge bouw, maar verplicht zich contractu eel om de Muzenhof een aantal malen per jaar te verhuren aan de nieuwe stichting. Bij de verhuur zijn de hore- cafaciliteiten inbegrepen. Dat maakt, de stichting gelijkwaardig aan andere gesubsidieerde instellingen, vindt het gemeentebestuur. Bovendien zijn ta ken en verantwoordelijkheden voor de gemeente en de rechtsopvolger van de CTM op die manier goed gescheiden. Muzenhof-beheerder en horeca-ex ploitant Hoogendam geeft echter de voorkeur aan een tweede, veel verder gaande variant voor verzelfstandiging, waarbij de CTM tevens het beheer voert over de centrale accommodatie van de Muzenhof. Hij is bereid zijn zelfstandigheid daarvoor op te geven. „Dat is helder voor iedereen", vindt hij. „Ik kom in dienst van de stichting en de baropbrengsten zijn voor de CTM. Nu ontstaat er net zo'n onduide lijke verhouding als Ajax heeft met de Arena. Er worden bovendien drie ver schillende administraties op na ge houden: eentje van de CTM, eentje van de gemeente en een van de be heerder. Dat kan een stuk goedkoper." Ook de CTM kiest liever voor de ver gaande variant, maar is bereid het voorstel van burgemeester en wethou ders als 'tussenoplossing' te accepte ren: „Er zijn immers nieuwbouwplan- nen voor een splinternieuw theater op de hoek van de Engelendaal en de 'Het wordt ons te heet onder de voeten Het Oegstgeestse postorderbedrijfje Berzerker Records is van plan alle'foute cd's' uit zijn catalogus te schrappen. Dat kondigde een woordvoerder van het label gisteren aan. „Het wordt ons te heet onder de voeten." Hij doelt hiermee onder meer op de aangifte van racisme, discri minatie en aanzetten tot haat die het Leidse Meldpunt Ddiscriminatie heeft gedaan bij justitie. wim koevoet Berzerker Records houdt niet op te staan, aldus de woord voerder. Het label wil zich be perken tot het uitgeven en ver kopen van cd's van 'gewone' blackmetalbands die geen ex treem-rechts gedachten- goed in hun teksten stop pen. De woord voerder, die zich voorstelt met De Rooy, kan niet zeg gen welk percentage 'fout' is en dus wordt geschrapt. De Rooy zegt ook dat hij de ingreep wel iswaar betreurt maar dat hij en zijn compagnons geen andere keuze rest. „We zijn allemaal scholieren, hebben dus weinig geld en kunnen al die boetes die we straks misschien krijgen opgelegd, niet betalen." Een woordvoerder van Kafka, de anti-facistische onderzoeks groep die de laatste tijd veel in formatie over het bedrijfje heeft verspreidt via internet, wil best geloven dat de catalogus wordt geschoond. „Maar voor de zaak die nu speelt, maakt dat dus niets meer uit. Berzerker Re cords heeft de wet al overtre den." Volgens de Kafka-woordvoer- der is het niet ongebruikelijk dat een label dat in het nauw komt met twee catalogi gaat werken. „Een schone, waarmee het gerust in de openbaarheid durft te tre den en een met gewoon de foute cd's ernog op die ech ter alleen, laat ik zeggen, de in timi nog krijgen." R. van Dijk van het Meldpunt Discriminatie in, Leiden moet lachen om de stap die Berzer ker Records zet. „De catalogus is alleen maar in de papierver snipperaar schoon te krijgen. Er staat niet een normale cd op, joh Van Dijk zegt ook nog dat hij uit een gesprek met justitie goede hoop heeft geput dat Berzerker Records daadwerke lijk wordt vervolgd. 'Voor de zaak maakt dit niets meer uit, de wet is al overtreden tegen. „We hebben dit besloten na een discussie van twee jaar, met als belangrijkste conclusie dat de leefbaarheid en de veilig heid in het Zijlkwartier groter moeten. Dan vind ik niet dat we bij de eerste de beste tegenwind meteen maar weer moeten om vallen." Dat Leidenaren door de afsluiting van de Spanjaard slaan om moeten rijden, vindt hij niet erg. „Dat gaat hooguit om 1300 meter en daar doe je met de auto tweeeënhalve mi nuut over. Dat mogen we best over hebben voor een stuk leef baarheid in de wijk." Die wordt mede bepaald door de sociale structuur in een wijk, pareerde Vons: ,Als de wijk straks dood is omdat de winkeliers ermee stoppen, dan is dat ook niet goed voor de leefbaarheid in dit stukje Lei derdorp." Maar Molkenboer bleef bij zijn standpunt. „Iedereen uit de buurt kan de winkels bereiken. Per fiets of per auto. En het mo ge duidelijk zijn dat dit winkel centrum geen regiofunctie heeft. Bovendien krijgen wij re gelmatig brieven van mensen die dolblij zijn met de afslui ting. Zij vinden dat er eindelijk rust is in de wijk." Laan van Ouderzorg. Wij gaan ervan uit dat er in dat geval toch weer een andere structuur moet komen." In de tussentijd is het zaak om strak te onderhandelen over technologische voorzieningen in het theater, vindt Hakker: „Nu moeten we voortdurend op onze knieën om apparaten van twintig jaar oud vervangen te krijgen. Zo werken wij nog met analoge licht computers, terwijl iedereen al lang met digitale werkt." Maandagavond praat de Leider dorpse politiek over verzelfstandiging van de Muzenhof. In de paar dagen die resten, probeert Hoogendam de politieke partijen voor zijn standpunt Relaxed na de tandarts Relaxed naar je eerste afspra Relaxed naar een sollicitatiegesprek Het ligt er gewoon aan in welke auto je rijdt Het .ver 45 Club Mer een I 8 benzine- van de Rovc otor-eventueel met Steptronic- ot' Komt u daa n 2.0 dieselmotor rijdt de Rover 45 informatie g« AUTO-HOME LEIDEN Touwbaan 2, Autoboulevard L Telefoon 071 - 581 06 langs. U rijdt al in 45 vanaf fl 36.490,-. BV. eiderdorp 40

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17