Geloof Samenleving Lees Benedictus en je hebt het nooit meer druk Vrouw kan haar eigen cheerleader zijn I o h Paus bezorgd over Afrika >ONDERDAG 5 OKTOBER 2000 VANDAAG 5 Vandaag 480 jaar geleden, op 5 oktober 1520, verschenen er geschriften van de kerkhervor mer Maarten Luther (1483-1546), waarin hij stelling nam tegen enkele katholieke uitgangs punten. Hij had het daarvoor al een aantal keren aan de stok gehad met zijn geestelijke superieuren. In 1518 bij voorbeeld werd hij verhoord door kardinaal Cajetanus en ging hij een openbaar dispuut aan met de dominicaan Eek. En in 1520 kwam het daarom tot een officiële breuk met de kerk. Hij deed nog één verzoeningspoging met een eerbiedige brief aan de paus, zonder echter iets van zijn geloofsuitgangspunten af te doen. De dreigbul Exsurge Domine (15 juni 1520) waarschuwde hem dat de ban onaf wendbaar was. Zijn geschriften: 'An den christlichen Adel', 'De captivitate Babylonica ecclesiae' en "Von der Freiheit eines Christenmenschen', bezegelden zijn lot als hervor mer. De 5de oktober is ook de feestdag van de Franse heilige non, Flora de Beaulieu (1300-1374). De overlevering dicht flora zoveel heiligheid toe dat de duivel haar onuitstaan baar vond. Pauselijke onderscheiding Leidenaar leiden Leidenaar Wim Baming heeft de pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifice ontvangen. Dit ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als ceremoniarius (kerkelijk ceremonie meester) in de Hartebrugkerk, en vanwege het feit dat hij 25 jaar voorzitter is van de Leidse Bedevaart naar het Duitse plaatsje Kevelaer. Baming, in het dagelijks leven eigenaar van een mu ziekhandel, ontving de onderscheiding onlangs uit handen van de pastores Demmers en Van Winden tijdens de viering van het feest van Franciscus in de kerk aan de Haarlemmerstraat. Discussie over geloof en dagelijks leven oegstgeest De Willibrord parochie in Oegstgeest besteedt ko mend seizoen vier avonden aan de vraag hoe het geloof zich tot het dagelijks leven verhoudt. De serie begint op 11 oktober, de laatste avond is op 16 mei. De bijeenkomsten zijn in de pastorie van de Willibrord parochie, Rhijngeesterstraatweg 35, en duren van 20.00 tot 22.00 uur. Aanmeldingen bij pastor André van Aarle, 071-5175304. Nederland telt rond 45.000 joden Amstelveen De joodse gemeenschap in Nederland telt 45.000 leden. Van hen is slechts 28 procent aan een joods kerkgenoot schap: het orthodoxe Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap (16,5 procent), de Liberaal-Joodse Gemeenten (9 procent) en het Portugees-Israëlietisch Kerkgenootschap (2,5 procent). Dat blijkt uit een grootschalig sociaal-demografisch onderzoek dat in opdracht van het Joods Maatschappelijk Werk is uitgevoerd. In ons land zijn ongeveer 36.000 Nederlandse joden, 7.000 Isra eli's en 2.000 vooral Russen en Amerikanen met tenminste een joodse ouder. Driekwart van hen woont in de Randstad. Rond 54 procent van de 45.000 joden beschouwt zichzelf ook als jood. Litouwen geeft 370 torarollen terug vilnius Het parlement van de voormalige Sovjetrepubliek Li touwen heeft ingestemd met de teruggave van honderden tora rollen aan de internationale joodse gemeenschap. Daarmee komt een einde aan een jarenlang debat over de heilige teksten, die tijdens de holocaust waren zoekgeraakt. In Litouwen doken na de Tweede Wereldoorlog ongeveer 370 torarollen op, veelal zwaar beschadigd. Ze werden tijdens het Sovjetbewind verbor gen gehouden. Na de onafhankelijkheid in 1991 kwamen ze op de nationale lijst van het cultureel erfgoed terecht. Het besluit de torarollen toch terug te geven is 'een gebaar van goede wil van Litouwen', aldus voorzitter Z. Jackunas van de parlementai re commissie voor cultuur. De rollen behoren tot de laatste tast bare overblijfselen van de joodse gemeenschap in Litouwen, die voor de Tweede Wereldoorlog ongeveer 220.000 leden telde. Memisa dreigt met stoppen van steun Hilversum De rooms-katholieke hulporganisatie Memisa dreigt haar steun aan missieziekenhuizen in Afrika stop te zetten. Ze eist dat de instellingen voorlichting geven over aidspreventie, geboortebeperking en condooms. Dat zegt directeur H. Kruijs- sen van de RK-organisatie Cordaid, waar Memisa onderdeel van is. Bisschoppen en missieziekenhuizen moeten weliswaar de waarden en normen van de RK-Kerk hooghouden, maar mogen hun ogen niet sluiten voor de praktijk, vindt Kruijssen.. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN VRIJ GEMAAKT Beroepbaar gesteld: door de clas sis Amersfoort H. Hoksbergen, Brechtje Spiegelerf 23, 3813 NL Amersfoort; tel. 033-4805566. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor De Valk-Wekerom, C, van Krimpen te Urk; voor Berken- woude en Elspeet, W.J. Kareis te Hardinxveld-Giessendam. Kerken en Inlia stoppen met opvang uitgeprocedeerden amersfoort anp De Raad van Kerken en de interkerkelijke stichting Inlia beëindigen de gezamenlijke opvang van de uitgeprocedeerde asielzoekers die eerder werden ondergebracht in een ten tenkamp in de Drentse bossen. De organisa ties kunnen de financiering van de opvang niet meer opbrengen. Dat heeft de Raad van Kerken gisteren be kendgemaakt. Voor de ruim twintig 'tech nisch onverwijderbare vreemdelingen' wordt een oplossing gezocht bij plaatselijke kerken of opvangorganisaties. De kerken brachten de uitgeprocedeerde asielzoekers in septem ber 1997 tot ergernis van de toenmalige staatssecretaris Schmitz van justitie tijdelijk onder in een tentenkamp in Dwingeloo. Het probleem van de ex-bewoners van het tentenkamp is niet opgelost, constateert de Raad van Kerken. Volgens het oecumenische orgaan komt de opvang van illegalen steeds meer onder druk te staan. De kerken doen daarom een appèl op de overheid om de op vang van vluchtelingen beter te regelen. Het aantal uitgeprocedeerde asielzoekers dat op straat komt te staan, zal met de invoe ring van de nieuwe vreemdelingenwet snel toenemen, waarschuwen de kerken. Steeds minder mensen zullen gebruik mogen ma ken van opvang door de overheid. „De ker ken betreuren het zeer dat de overheid geen verantwoordelijkheid wenst te nemen voor de opvang van mensen die niet naar hun land van herkomst terug kunnen", benadrukt de Raad van Kerken. Staatssecretaris Cohen van Justitie wil Ne derland minder aantrekkelijk maken voor asielzoekers. Binnen vier weken na de defini tieve afwijzing van het asielverzoek moet vol gens hem het recht op opvang vervallen. De mensen zijn elders ondergebracht. De stichting Inlia, die zich al dertien jaar inzet voor de opvang van asielzoekers in noodsitu aties, blijft de betrokkenen juridisch begelei den en zal bemiddelen bij medische en psy chologische hulp. De Raad van Kerken zal bij de politiek en de overheid blijven aandringen op een oplossing van de problematiek van de technisch onverwijderbare vreemdelingen. rome» Een groot kruis werd gisteren rondgedragen op het Sint Pieterplein in Vaticaanstad. Enkele enthousi aste gelovigen hadden het kruis meegenomen ter gelegenheid van de wekelijkse audiëntie van paus Johan nes Paulus II. De zieleherder zei in zijn speeche dat hij zich erg bezorgd maakt over de toegenomen vervol ging van vluchtelingen in meerdere Afrikaanse landen. Onder die vluchtelingen bevinden zich veel rooms- katholieke missionarissen, die nogal eens het doelwit zijn van bendes. foto af> massimo sambucetti gorinchem anp Een goed gevulde agenda zonder het druk te hebben. Dat kun je bereiken als je de lessen van de middeleeuwse monnik Benedictus in praktijk brengt. Filosoof Wil Derkse schrijft dit in zijn boek 'Een levensregel voor beginners. Benedictijnse spiritualiteit voor het dagelijkse leven'. Derkse legt morgen uit waarom de Benedic tijnse tips vooral managers van nut kunnen zijn. De werkgeversorganisatie VNO-NCW or ganiseert die dag in Den Haag een symposium over de lessen van Benedictus voor managers. Derkse zal het eerste exemplaar van zijn boek overhandigen aan VNO-NCW-voorzitter Schraven. Derkse stelt in zijn boek dat de Benedictijn- se leefregels uit de zesde eeuw 'uitermate ge schikt' zijn voor de huidige samenleving. Zo kan Benedictus ons onder meer leren hoe je een perfecte tijdsplanning kunt maken. De eerste Benedictijnse les luidt: Maak een dagindeling die bij je past. Dat wil zeggen dat je geen onhaalbare eisen stelt, maar doelen die je kunt bereiken. Flexibel omgaan met de dagindeling is les twee. Het resultaat van de Benedictijnse tijdsplanning is dat je het nooit meer druk hebt. Behalve lessen over het goed omgaan met tijd, geeft de Benedictijnse leefregel aanwijzin gen voor een goed leiderschap. Aandachtig luisteren staat daarin centraal. Door je oren open te houden, ontdek je als leider wat er aan de hand is en kun je adequaat reageren. Derkse waarschuwt dat er een flinke kloof bestaat tussen het besef van de juiste houding j en het in praktijk brengen ervan. De realise ring van de Benedictijnse leefregels buiten de kloostermuren gaat met vallen en opstaan. Benedictus werd rond 480 geboren in Nur- sia en stichtte zo'n vijftig jaar later de Benedic tijner kloosterorde. Deze orde en de Benedic tijnse kloosterregel hebben hem beroemd ge maakt. Derkse is bijzonder hoogleraar wijsbe geerte aan de Technische Universiteit Eindho ven en wetenschappelijk directeur van de RK Radboudstichting. BOEKBESPREKING Ankertjes zijn kleine boekjes waarin al lerhande new age-onderwerpen aan de orde komen. Ze heten Ankertjes naar de uitgeverij die ze al jaren op de markt brengt; Ankh Hermes uit Deventer. Ze kosten een tientje en zijn bedoeld als een introductie of naslagwerkje. Bo vendien fungeren ze voor geïnteres seerden als lage drempel naar het zwaardere werk. Het gaat in ankertjes om een breed scala aan onderwerpen: van 'bachbloesem-remedies' tot aura- lezen en kankerverwerking. Onlangs kwam daar het ankertje 'Prak tische psychologie voor vrouwen' bij. Het woord praktisch slaat op hoofd stukken over dingen als de slanke lijn, opruimen, drukte, schuldgevoelens, vriendinnen en vrijen. Kortom, dat wat veel moderne vrouwen schijnt bezig te houden. De schrijfster Maja Jeffkins traint en begeleidt volgens de kaft 'al jarenlang mensen in hun persoonlijke groei'. Vanuit die ervaring geeft ze allerlei praktische tips om als vrouw 'krachti ger en zelfbewuster in het leven te staan'. Zelf is ze ook door een bepaald be wustwordingsproces gegaan, schrijft ze. „Het begon allemaal twintig jaar ge leden vanuit mijn eigen zoektocht naar meer innerlijke rust en antwoorden op levensvragen. Als je toen naar de uiter lijkheden van mijn leven keek zal alles er perfect uit. Toch, als je diep in mijn hart keek, was er altijd iets dat een beetje knaagde. Een gevoel van: Als dit het is er moet méér uit het leven te halen zijn, maar ik wist niet hoe." Met het volgen van alternatieve cursus sen en een opleiding psychologie aan de universiteit, kreeg ze langzaam maar zeker meer zicht op de oorzaak van die knagende ontevredenheid. Vandaar dat ze het ankertje schreef om 'steun te bieden aan anderen zodat zij zich mentaal en emotioneel fitter gaan voelen'. Het sleutelwoord in die belofte is 'affir matie'. Dat wil zeggen: ondersteunen de gedachten of positieve peptalk tot jezelf richten. Jeffkins gelooft dat als je maar vaak genoeg tegen jezelf zegt dat je iets kunt, je het ook voor elkaar zal krijgen. „Met het zeggen van een affir matie word je als het ware je eigen cheerleader. Vermijd daarom het woord 'niet' in een affirmatie. Zeg dus niet: Ik ben niet verlegen, maar zeg lie ver: Ik voel me zelfverzekerd. Of: Ik ben precies goed zoals ik ben." Achterin het boek geeft Jeffkins een lijst van mogelijke affirmaties voor vrou wen die deze niet zelf kunnen verzin nen. We lezen: „Elke dag gaat het in al le opzichten goed met mij. Ik laat het verlteden los in liefde en waardering. Ik vier de koningin in mezelf. De dingen die ik doe, doe ik rustig en ontspannen. Ik ben blij en trots op wie ik ben. Ik ben altijd en overal veilig. Ik ben dankbaar voor mijn-leven. Ik voel mij geliefd, ge waardeerd en gesteund." Enz.enz. De rest van het boek bestaat uit voor beelden van hoe je deze techniek kunt toepassen en hoe anderen hiermee al succesvol zijn geweest. Onvermijdelijk lijkt het wel in een Ankh Hermes boek je, is de slotsom dat iedereen altijd goddelijk wordt geleid en beschermd. Jeffkins: „Ook al ben je zó boos en te leurgesteld over wat jij in je leven te verwerken krijgt. Dat je het gevoel hebt dat een liefhebbende god dit nooit zou toestaan. Toch geloof ik dat wij nooit alleen zijn en dat wij in onze donkerste dagen juist kracht en steun kunnen putten uit een oneindige bron van on voorwaardelijke liefde." 'Praktische psychologie voor vrouwen' zal bij daadwerkelijke toepassing onge twijfeld gunstige effecten sorteren. Po sitief denken, zo blijkt ook uit weten schappelijke publicaties, is altijd te prefereren boven met weinig zelfver trouwen over het negatieve piekeren. Toch lijkt het wat kort door de bocht om tegen jezelf te zeggen dat je iets kunt en dat de schrijver dan 'belooft' dat het allemaal voor elkaar komt. Een topsporter bijvoorbeeld kan zich zelf aanmoedigen zoveel hij wil, maar- zonder keihard trainen haalt hij nooit een medaille. Bovendien moet worden gezegd dat de 'denk positief-filosofie van Maja Jeffkins verre van nieuw is. Er zijn al jaren allerlei theorieën die er bij voorbeeld van uitgaan dat je ook aller lei ziekten en aandoeningen kunt 'weg denken'. Daar zit uiteraard een gevaarlijke kant aan. Er wordt immers gesuggereerd dat mensen die ziek blijven, of vrouwen die niet super positief zijn en te weinig affirmeren, domweg verkeerd denken. En dan is er Maja Jeffkins, die hen wel eens zal vertellen hoe ze wél moeten denken. onno van 't klooster Titel: Praktische psychologie voor vrouwen Auteur: Maja Jeffkins Uitgeverij: Ankh Hermes Prijs: 10 gulden Priester noemt kardinaal Simonis 'een zieke geest' amsterdam anp „Een merkwaardige gedachte kronkel die alleen een celibatair levende clericus uit zijn bek kan krijgen." Zo noemt de Groning se priester en oud-Europarle mentariër H. Verbeek de op merking van Simonis dat er bij een relatie tussen een man en vrouw altijd een 'intentionele gerichtheid op vruchtbaarheid' blijft bestaan. Verbeek zegt dat deze week in een interview met De Gay Krant. „Zoiets kan alleen een zieke geest bedenken", meent hij. De priester reageert daar mee op de uitspraken van Si monis in een interview in de zelfde Gay Krant twee weken geleden. De kardinaal verklaarde on der meer dat de RK Kerk homo seksualiteit nooit zal goedkeu ren en dat seks gericht moet zijn op voortplanting. Verbeek vindt die mening niet alleen een gevaar voor de kerk, maar ook voor de maatschappij. Hij is niet bang dat hij op het matje moet komen bij bisschop Eijk van Groningen. Volgens hem 'durft' Eijk hem niet ter verantwoording te roepen. /VEEROVERZICHT BUITENLAND l/eersvooruitzicht HWS ieldig tot en met vrijdag, loorwegen: Wolkenvelden, ook af en toe zon. erder van tijd tot tijd wat regen f motregen en vooral langs de uidwestkust een stevige zuiden- /ind. Maxima uiteenlopend van en graad of 11 in het noorden Dt 15 in het zuiden, weden: )verwegend bewolkt en regen- chtig. Maxima van 10 graden in et noorden tot 16 in het zuiden, inland: leest bewolkt en wat regen of notregen. Middagtemperatuur iteenlopend van 10 graden in et noorden tot 16 graden in het uiden. lenemarken: Wolkenvelden en nu en dan wat egen. Middagtemperatuur onge- eer 15 graden. ngeland, Schotland, Wales, Ier- and: Wisselend bewolkt en enkele •uien. Vrijdag in het zuiden min er buien en meer zon. Middag- emperatuur uiteenlopend van 2 graden in het noordwesten an Ierland tot 16 in het zuid- osten. elgië en Luxemburg: n de nacht kans op mist. Verder alf tot zwaar bewolkt en buien, logelijk met onweer. Middag- emperatuur ongeveer 17 gra- en, vrijdag iets frisser, loord- en Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt en vooral in et noorden van tijd tot tijd re en öf buien. Naar het zuiden oe meer zon. In de nacht en chtend kans op mist. Maxima onderdag rond 17 graden, vrij- ag iets koeler. uid-Frankrijk: Perioden met zon, maar ook nu en dan wolkenvelden en een en kele bui. Vrijdag steekt later op de dag de Mistral op en komt er meer zonneschijn. Maxima meest tussen de 17 en 20 gra den in het uiterste zuiden moge lijk 25 graden. Spanje: Zonnig en droog. Langs de Golf van Biskaje meer wolken en wat regen. Maxima uiteenlopend van 20 graden langs de Golf van Bis kaje tot meer dan 30 in Andalu- si. Portugal: Veel zon en droog. Alleen in het noorden kans op enkele wolken velden. Maxima tussen 25 en 30 graden, lokaal 33 graden in het zuidoosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Veel zon en droog. Vrijdag ook enkele wolkenvelden. Middag temperatuur ongeveer 25 gra den. Marokko: Westkust: Flink veel zon en droog. Maxima tussen de 25 en 30 graden. Tunesië: In het zuiden geregeld zort. In het noorden en langs de kust wolken en buien, mogelijk met onweer. Vrijdag minder (inten sieve) buien. .Madeira: Perioden met zon en droog. Maxima rond 25 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en meest droog. Middagtemperatuur rond 28 graden. Duitsland: Wolkenvelden en zon wisselen elkaar af en donderdag kan er wat (mot)regen vallen. In de nacht kans op mist. Vrijdag flin ke (onweers)buien. Middagtem peratuur uiteenlopend van 18 in het westen tot 22 in het oosten. Vrijdag iets frisser. Oostenrijk: Donderdag eerst nog zon en droog. Vrijdag meer wolken en flinke (onweers)buien, mogelijk met veel neerslag en boven 1300meter mogelijk sneeuw. Maxima eerst uiteenlopend van 17 graden in het noorden tot 22 in het zuiden, vrijdag kouder. Zwitserland: Toenemende bewolking en buien mogelijk met onweer en boven de 1300 meter mogelijk sneeuw. Maxima van 15 graden in het noorden tot 21 in het zuiden. Vrijdag een stuk kouder. Italië: Eerst vooral in het zuiden pittige buien met onweer, in het noor den nog droog met zon. Later ook daar meer wolken en kans op een bui. Maxima tussen 20 en 25 graden. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en eerst vooral in Sardini nog buien, ook met onweer. Langs de westkust een stevige noordwestenwind. Middagtemperatuur rond 23 gra den. Griekenland en Kreta: Veel wolken en stevige regen- en onweersbuien, met vooral in het westen veel neerslag. Middag temperatuur tussen 23 en 28 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en droog. Vrijdag toe nemende kans op wolken en een bui. Maxima uiteenlopend van een graad of 26 rond de Dar- danellen tot tegen de 30 graden op Cyprus en in het zuiden van Turkije. Weerrapporten 05/10, 08.00 uur: VRIJDAG 6 OKTOBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.51 Zon onder 19.05 Maan op 16.31 Maan onder23.52 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.25 22.54 9.58 22.27 Laag 05.25 17.56 5.06 «17.37 station weer wind temp neersl 15 12 0.4 15 10 11 15 11 0.2 14 11 0.0 16 12 0.0 16 12 0.7 15 12 0.4 14 11 0.3 16 13 0.0 15 12 0.5 14 5 0,0 26 19 0.0 22 14 0.0 18 14 0.0 25 11 0.2 19 14 0.4 16 12 0.0 31 23 0.0 14 6 5.1 16 12 0.0 17 10 0,0 11 8 0.0 18 10 0.0 25 17 0.0 15 11 4.0 14 10 0.0 25 22 0.0 27 17 0.0 22 12 0.0 Eelde zwaar Eindhoven zwaar Den Helder zwaar Rotterdam zwaar Twente zwaar Vlissingen zwaar Maastricht zwaar Aberdeen zwaar Athene half bi Barcelona licht b Boedapest licht b Bordeaux zwaar Brussel zwaar Dublin halt br Frankfurt zwaar Genève zy/aar Innsbruck zwaar Istanbul half br Klagenfurt zwaar Kopenhagen - las Palmas half br Lissabon zwaar Locarno zwaar Londen motreg Luxemburg zwaar LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) l.f. Klein Schiphorst (adjunct) 16 0.0 Madrid half be 17 10 0.0 28 9 0.0 25 13 0.0 25 13 0.0 25 17 0.0 14 7 0.4 bewolkt -v warmtefront regen ps|sl> sneeuw —j— koufront opklaringen agel L lagedruk mist indrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur -1000— luchtdruk in hecto pascal München zwaar bew. w2 12 11 0.0 Buenos Aires onbewolkt w2 17 11 0.6 Nice licht bew. nw 4 20 16 0.0 Casablanca licht bew zw 25 15 0.0 Oslo motregen z 2 14 12 0.8 Johannesburg zwaar bew. w.s 0 21 11 3.0 Parijs motregen zw 2 14 13 0.0 Los Angeles zwaar bew w3 20 17 0.8 Praag zwaar bew. ver. 1 15 13 0.0 New Orleans onbewolkt zo 31 19 0.0 lome zwaar bew n 1 23 17 0.4 New York zwaar bew. no 23 16 2.0 Split half bew. n 1 24 17 11.2 Tel Aviv licht bew. zw 38 23 0.0 Stockholm licht bew. z3 15 12 0.0 Tokyo zwaar bew no 26 20 0.0 Warschau zwaar bew. no 2 17 11 0.0 Toronto licht bew. n 3 18 7 5.0 Wenen ver 1 20 11 0.0 Tunis regen w 3 23 17 14.0 langkok zwaar bew. ol zwaar bew, zl 14 33 9 0.0 25 0.6 Vancouver licht bew. no 14 6 0.0 REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5356 230 i RUBRIEKSADVERTENTIES 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- korting per VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van 0,85 aan portokosten per verschijndag. 35,8 100,90 ƒ199,50 ƒ387,50 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogen hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatting van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar. Voor informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave). K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14