Leidsch Dagblad Oppositie Servië verbaasd over suggestie Van Aartsen 3 oktoberkermis vergt vooral sterke magen 'Lijk' in Leidse tuin blijkt een slapende feestganger Hoogmade verlost van Bush overleeft eerste debat met Gore omstreden HSL-pergola LEIENAARS BEDANKT! w 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD - bENSDAG 4 OKTOBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 ïzwaren riwonenden gen skatebaan i Bernardus 17 Grote kans op nog een Leidse 'belastingmix' Sassenheimse oma verkent k de digitale snelwegen 21 23 25 Noordhollands Kwetsende Opspelende Philharmonisch spreekkoren op blessure nieuwe Orkest begint voetbalvelden domper voor 'Meesterserie' vooral negeren Arthur Numan LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 eving Turkije: 1 gewonden ker 31 mensen hebben afge- >en nacht in de plaats De- :li in het zuidwesten van rkije verwondingen opgelo- n toen ze tijdens een aard kring in paniek hun wonin- n verlieten. Volgens media- richten sprongen mensen ramen en van balkons of iden de straat op. Vorig jaar ird het westen van Turkije troffen door twee zware rdbevingen. Daarbij vielen ar schatting 18.500 doden. ilipijnen: doden Dor explosie n aanslag op een politiepost het zuiden van de Filipijnen eft vijf burgers en een agent leven gekost. De slachtof- s zaten gisteren in de post de stad Pagadian televisie kijken toen twee mannen anaten naar binnen gooi- n. De politie gist nog naar identiteit van de daders. /eer onderzoek aar rel Euro 2000 't openbaar ministerie (OM) Rotterdam gaat opnieuw de tijdens de finale van Euro 00 bij het Feyenoordstadion derzoeken. Dit gebeurt vol os een woordvoerder naar inleiding van een aangifte or medewerkers van de Ita- anse omroep RAI. Het on- rzoek gaat over de straf- arheid van stewards, veilig- idspersoneel en politie die dens de finale nogal hard- ndig zouden hebben opge lden tegen RAI-journalisten. pties werknemer intrekkelijker kabinet wil opties voor irknemers aantrekkelijker iken. Staatssecretaris W. s van financiën komt met n wetsvoorstel dat werkne- ers vanaf volgend jaar de uze biedt uitstel van belas- igheffing over de opties te agen. Dat hebben bronnen het ministerie vanmorgen vestigd. lomo met relatie rijt niet veilig el homoseksuelen met een Iste relatie vrijen onveilig, Ik al is hiv-infectie meestal et uit te sluiten. Dit blijkt uit kg niet gepubliceerde onder- leksresultaten van de Uni- Jrsiteit van Maastricht, de Jhorerstichting en vijftien JJD'en. Vooral mannen met 1 lager opleidingsniveau en met biseksueel ge- ag nemen risico's, zo blijkt k de cijfers. Igina 3 VANDAAG 28 PAGINA'S hnenland jntenland Hoof en Samenleving ;sprek van de Dag Natura 13,15,16,17,19 24,25 levisieprogramma's leiden Een propellor vol slachtoffers met sterke magen. De octopus zwiert met haar prooien rond en in het reuzenrad kunnen mensen naar Katwijk aan Zee turen. De grote kermis tijdens het Leidens Ontzet bood de afgelopen twee dagen genoeg uitdagingen. En dat gold ook voor de meer traditionele onderdelen van de viering. Er werd volop ge zongen op het stadhuisplein (Reveille) en in het Van der Werffpark (Koraalmuziek). De optocht met als thema Mijlpalen trok (als altijd) veel bekijks. En hoewel de gemeente had aangekondigd streng te zullen optreden tegen overtreders van de verschillende slui tingstijden, kon op een aantal plekken in de stad tot aan de dageraad worden gefeest: in de nacht van 2 op 3 oktober tot de Reveille aan toe. foto henk bouwman Politie zoekt in vuilnis na vondst lijkje Yasmina UTRECHT CPD De Utrechtse politie heeft giste ren na de vondst van het stoffe lijk overschot van de 5-jarige Yasmina Habchi opnieuw een grootscheeps buurtonderzoek gehouden. Alle vuilcontainers van 136 huisadressen in de buurt van het ouderlijk huis van Yasmina werden voor on derzoek meegenomen. Gistermorgen werd het li chaam gevonden tussen het in gezamelde huisvuil dat vuilnis wagens hadden gestort op het gemeentelijke depot van de Reinigings- en Havendienst aan de Tractieweg in Utrecht. Het vuil waarin Yasmina werd aan getroffen is onder meer afkom stig uit de wijk zelf. Maandag was het daar ophaaldag. Direct na de vondst hielden rechercheurs een sporenonder zoek op het terrein van de vuil stortplaats. Het lijkje is naar het Neder lands Forensisch Instituut in Rijswijk overgebracht om de precieze doodsoorzaak vast te stellen. De uitkomst van dat on derzoek is nog niet bekend. In de wijk waar Yasmina woonde, is geschokt gereageerd op het nieuws. Tientallen buurtbewoners, vrienden en kennissen kwamen steun betui gen aan de familie en verzamel den zich bij haar school. Burge meester Brouwer bracht een bezoek aan de familie. Yasmina werd sinds vorige week woensdagavond vermist, toen ze voor het huis aan het spelen was. Pagina 3: 'Blijf hier, of wil je dat die man je pakt?' 'Uw minister is slecht geïnformeerd of naïef Woordvoerders van de Servische oppositie reageerden gisteravond met grote verbazing op de suggestie van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Van Aartsen, dat er een tweede ronde moet komen in de Joe goslavische presidentsverkiezingen. boedapest hans gertsen correspondent Van Aartsen suggereerde giste ren na afloop van het vragen uurtje in de Tweede Kamer dat de oppositie misschien toch een tweede ronde tussen oppo sitieleider Kostunica en zittend president Milosevic moet ac cepteren. Als een hertelling van de stemmen uit de eerste ron de op niets uitloopt, is het deel nemen aan de tweede ronde wellicht verstandiger dan een boycot, meent Van Aartsen. „Uw minister is of slecht ge ïnformeerd of naïef', reageerde Zarko Korac, een van de leiders van de Servische Democrati sche Oppositie (DOS). „Denkt hij dat Milosevic de macht wel opgeeft als hij de tweede ronde ook verliest?" Een tweede ron de is voor de Servische opposi tie onbespreekbaar zolang het regime een hertelling van de stemmen blijft weigeren. „We hebben dat vanaf het begin ge zegd en de bevolking staat daar massaal achter. De bevolking is niet bereid een tweede ronde te accepteren. Als wij als opposi tie nu alsnog een tweede ronde zouden accepteren, zouden we het volk verraden", aldus Ko rac. Ook Slobodan Vucetic, jurist en lid van de aan de oppositie gelieerde denktank G-17, be grijpt Van Aartsen niet. „De uitslag is op grove wijze ver valst en de wijze waarop de uit slag is vastgesteld, is totaal ille gaal. Als er een tweede ronde komt, zal Milosevic die ten kos te van alles proberen te win nen. Dat is iedereen duidelijk, behalve misschien de Neder landse minister van buiten landse zaken." De uitlatingen van Van Aartsen zijn des te opmerkelij ker omdat de Europese Unie de Servische oppositie tot nu toe onvoorwaardelijk steunt in het afwijzen van een tweede ronde. Een woordvoerder van Euro pees Commissaris Patten (ex terne betrekkingen) zei in een reactie dat de Europese Com missie nog steeds achter de Joegoslavische oppositie staat. Bronnen rond de Europese Commissie tonen zich verrast over de woorden van Van Aartsen en achten het niet goed als er vanuit de Europese Unie uiteenlopende geluiden komen over de situatie in Joegoslavië. Tijdelijk EU-voorzitter Frank rijk liet gisteren weten tegen een tweede ronde te zijn. Pagina 5: Milosevic dreigt met hard optreden zznHHKraiGmaai Maak kans op een fantastische reis of win één van de 100.000 Platen CD-bonnen van 25,- Doe mee en ga naar platenzaak of warenhuis t»| bMtMftng «n t 40.- oer, leiden eric-jan berendsen Politieagenten deden afgelo pen nacht in de achtertuin van een woning aan de Sionsteeg een erg opvallende ontdek king. Rond vier uur troffen zij daar een slapende man aan die compleet naakt was. Om dat de 26-jarige Leidenaar to taal niet reageerde op pogin gen van de agenten om hem wakker te krijgen, werd aan vankelijk gedacht dat hij was overleden. Dat bleek echter niet het geval. De man was on der invloed van alcohol van een balkon gevallen en in de tuin terechtgekomen. De dronkaard liep verwondingen aan zijn arm op en is voor be handeling en ter ontnuchte ring naar het ziekenhuis over gebracht. 14 hoogmade tim brouwer de koning Hoogmade hoeft in de toe komst niet aan te kijken tegen een hoge HSL-kruising. Minis ter Netelenbos zette gisteren een streep door het plan om een 'pergola' te bouwen die de hogesnelheidslijn HSL over de Dankzij alle vrijwilligers, politie, brandweer, gemeente en horeca was het een geweldig feest. Maar bovenal was het feest dankzij u als feestvierende Leienaar Wij heten de vele nieuwe leden van harte welkom. Wilt u ook de 3 October Vereeniging steunen geef u dan op als lid (slechts 10 gulden per jaar) en stuur uw naam en adres naar Antwoordnummer 10411, 2300 WB Leiden (postzegel niet nodig). verbrede rijksweg A4 moest lei den. In plaats daarvan betaalt zij mee aan een duurder alter natief, waarbij de flitstrein bij Hoogmade over een twee me ter hoge dijk rijdt. Met haar collega Pronk draagt zij 35 mil joen bij aan de 46 miljoen gul den die zo'n lage kruising kost. De provincie Zuid-Holland moet met de betrokken ge meenten Jacobswoude, Al kemade en Leiderdorp nog de ze maand de resterende 11 miljoen bijeenschrapen. Vooral in Jacobswoude, dat de kruising op zijn grondge bied krijgt, is de opluchting over het besluit groot. Burge meester Van Beek keek vol daan terug op de campagne om'van de omstreden pergola af te komen. Dat geplande ho ge bouwwerk zou de horizon vervuilen en bovendien veel meer herrie geven dan een la gere kruising. Alkemade had vanaf het be gin principiële bezwaren tegen een bijdrage aan een verfraai ing van het omstreden rijks project. Pagina 16: Blijheid over om mezwaai van minister Nete lenbos washington john wanders correspondent De Amerikaanse presidentskan didaat George Bush heeft afge lopen nacht het eerste televisie debat met zijn rivaal Al Gore overleefd. Bush beging geen blunders. Wel versterkte het de bat het algemene gevoelen dat Gore aanzienlijk beter in de po litieke materie thuis is. Uit de eerste opiniepeilingen na het debat bleek dat Gore duidelijk beter scoorde. Volgens een onderzoek van de omroep CBS zei 56 procent van de on dervraagde kijkers dat de De mocraat het beter had gedaan; 42 procent koos voor Bush. Gore diende tegenover tien tallen miljoenen Amerikaanse kijkers te bewijzen dat hij wel degelijk een sympathieke kerel is. Bush moest aantonen dat hij capabel genoeg is voor het pre sidentschap en niet de lichtge wicht is waarvoor velen hem houden. De meer ervaren Gore gold vooraf als de te kloppen man. Maar Bush oogde zeker zo ontspannen als de vice-pre sident. Keer op keer hoorden de kijkers tijdens Bush' uiteenzet tingen hoe Gore een diepe zucht slaakte, kennelijk voort komend uit irritatie. Bush pre- De Amerikaanse presidentskandidaten George Bush (rechts) en Al Gore tijdens hun eerste televisiedebat. Het was de eerste confrontatie in een serie van drie. foto reuters jim bourg senteerde zich als een outsider uit Texas, die weinig op heeft met het politieke establishment in Washington. Hij waarschuw de dat Gore de federale over heid tot buitenissige proporties wil laten uitgroeien. Gore op zijn beurt hamerde erop dat zijn opponent een buitensporig groot deel van de huidige wel vaart exclusief wil reserveren voor de rijkste Amerikanen. De Democraat presenteerde zich zelf als man van het volk. In de eerste helft van het de bat vuurde Gore een grote hoe veelheid cijfers op de kijkers af. Met als voornaamste oogmerk duidelijk te maken dat Bush voornamelijk de belangen dient Kaasboerderij Castelijn VERGEET NIET TIJDIG UW KERSTPAKKET SAMEN TE STELLEN Past. v.d. Plaatstraat 40 Rijpwetering tel. 071-5012559 HET WOORD IS AAN Mr. C. Bake Dieren beschermen is men sen beschaven. 4 9° j late.V^r regen C van de rijkste één procent van de bevolking. Bush ontkrachtte Gore's voorstelling van zaken niet. Hij probeerde de cijfers van tafel te vegen met uitspra ken als: „Hij is een cijfer-fcti- sjist. Ik begin onderhand te ver moeden dat hij niet alleen het internet heeft uitgevonden, maar ook de rekenmachine." Het debat ging grotendeels over binnenlands politieke the ma's: gezondheidszorg, onder wijs, abortus, pensioenvoorzie ning. Eenmaal aangekomen bij de buitenlandse politiek ging het voornamelijk over Servië. De actuele crisis in het Midden- Oosten werd niet aangeroerd. Gespreksleider Jim Lehrer vroeg de kandidaten naar hun persoonlijke ervaring met cri sissituaties. De vice-president vertelde over zijn diplomatieke interventies tijdens de NAVO- luchtoorlog tegen Servië. Hoe hij tijdens de Kosovo-crisis de premier van Rusland thuis ont ving en hem vroeg naar Belgra do te reizen om een bestand te bewerkstelligen. Bush vertelde hoe hij samen met gedupeer den van een overstroming in Texas had gehuild. Volgende week debatteren Gore en Bush weer en op 17 ok tober voor het laatst. ESTma? «715° 6715° *716° 40% 20% 40% 30% 40% 20% Zeven gouden olympische sportridders DEN HAAG GPD Nederland heeft er zeven olym pische ridders bij. Als beloning voor het behalen van goud bij de Olympische Spelen in Syd ney kreeg een select gezelschap sporters vanmorgen de ridder orde. De onderscheiding werd toegekend aan Inge de Bruijn (zwemmen), Jeroen Dubbel dam (paardensport springcon cours), Pieter van den Hoogen- band (zwemmen), Mark Hui- zinga (judo), Leontien Zijlaard- Van Moorsel (wielrennen), Stephan Veen (hockey) en Anky van Grunsven (paardensport, dressuur). Veen kreeg de rid derorde in zijn hoedanigheid als aanvoerder van het hockey team. De andere onderschei dingen werden toegekend op grond van individuele presta ties. In het Promenade Hotel in Den Haag reikte staatssecretaris Margo Vliegenthart (VWS) de koninklijke onderscheidingen uit. Koningin Beatrix ontving de atleten rond het middaguur in Paleis Noordeinde, daarna was er een huldiging in de Ridder zaal. De winnaars van de twaalf gouden, negen zilveren en vier bronzen plakken zagen in de Ridderzaal hun buit verzilverd in klinkende munt. De Raad van Bestuur van de organisatie Partners in Sport overhandigde de cheques in het kader van liet medaillebonusplan. 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. t'-w.m. controle bc/orging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: I I Per maand automatisch (ƒ34,80) I I Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) I I Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) I Bank/giro nr: Bij machtiging tot automatische betaling 1 krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch Of Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: I 2300 VB Lelden. Bellen kan o< 071-5128 030 of abonneren v I www.leidschdagblad.nl 712141 400114 i vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1