Brussel beschuldigt Belgisch bierkartel Vrouwen willen helemaal niet langer werken Deposito terug van weggeweest reen akkoord over >cialer wegvervoer Economie KPN perst telefoonkabels door riolering Actie Hilversummer tegen Ruim zeshonderd trager internetten via UPC "SZ™ Bond cabinepersoneel verwijt Martinair onzorgvuldigheid Computer tilt viaduct omhoog iAG 3 OKTOBER 2000 ^jintal starters blijft stijgen 3 EN- aag Steeds meer mensen beginnen een eigen onderne- In het tweede kwartaal bedroeg het aantal starters bijna )0, circa 14 procent meer dan in hetzelfde kwartaal vorig ro In het eerste kwartaal van dit jaar was de groei overigens I lL0?r: 26 procent. Dit blijkt uit de laatste 'ondernemerschaps- itor', die staatssecretaris Ybema van economische zaken de Kamer heeft gestuurd. Op grond van de voorlopige cij- vordt een aantal van 55.000 starters dit jaar mogelijk ge- Het aantal mensen dat stopt met een onderneming stijgt minder snel. Aan het eind van het tweede kwartaal telde and 740.000 bedrijven, 40.000 meer dan een jaar eerder. rste boetes voor Mitsubishi o_t Het Japanse autoconcern Mitsubishi heeft gisteren een e opgelegd gekregen van omgerekend 93 mille. Het bedrijf g de boete omdat het niet aan de wettelijke verplichting 'oldaan terughaalacties aan te melden bij de overheid. De es hebben betrekking op vier gevallen in de periode van tot nu. In augustus brak een schandaal rond Mitsubishi imdat het concern ruim dertig jaar gebreken aan zijn auto's hebben verheimelijkt. De zaak kwam aan het licht nadat de fabrikant in juli ruim een half miljoen personenwagens en ijfsauto's naar de garage moest terugroepen. briekswinkels Lelystad gaan door 2 iaag De vestiging van zogenaamde fabriekswinkels in Le- d kan doorgaan. De projectontwikkelaar heeft ook de laat- uridische hobbel genomen. De voorzitter van de Raad van heeft gisteren bepaald dat de bouwvergunning van het treden winkelcomplex niet wordt geschorst. Bij de aankon- tg van de plannen, vorig jaar zomer, was er veel kritiek. On- neer MKB Nederland en minister Pronk (VROM) hadden 'iikingen. Ook de Bewonersvereniging Golfpark heeft ge- :edeerd tegen de komst van de fabriekswinkels. In het nieu- dnkelcentrum, dat de naam Batavia Stad krijgt, zitten win- waarin consumenten spullen direct van de fabrikant kun- kopen. rag schrapt ruim 80 arbeidsplaatsen Bij verpakkingsmachinefabrikant Ferag in Soest verdwij- van de 135 arbeidsplaatsen. Dat hebben het personeel Ie vakbonden gistermiddag te horen gekregen. Het moeder- :ern Ferag AG haalt een deel van de productie uit econo- h oogpunt terug naar de hoofdvestiging in Zwitserland. Het de onderdelen voor verpakkingsmachines die in druk- |en worden gebruikt. De productie van losse componenten t in Soest. Dit biedt volgens het concern in de toekomst vol- ïde werkgelegenheid voor de resterende 47 werknemers. rootste gasplatform begint productie Het grootste drijvende gasplatform, de Aasgard B, is de ping in de Noorse Zee begonnen en de eerste hoeveelheden jzijn gisteren per pijpleiding naar Duitsland en Frankrijk ge ard. Volgens eigenaar Statoil, de Noorse staatsoliemaat- (kppij, is het platform zondagavond begonnen met gas naar jen te halen. De productie zal langzaam worden opgevoerd ir 15 miljoen kubieke meter per dag in het midden van okto- 1 Het 80.000 ton metende platform, dat zo'n 12 miljard kroon miljard gulden) kostte, werd in april naar "het Aasgardgas- gesleept. Het veld ligt op een diepte van 330 meter op 200 meter uit de Noorse westkust. jsland begint met export elektriciteit iK Rusland is gisteren begonnen elektriciteit naar Duits- ÏTtè exporteren via een nieuw stroomsysteem dat Wit-Rus- Jjl en Polen verbindt, zo heeft het Russische energiebedrijf dfied Energy Systems (UES) gisteren gemeld. UES-directeur jjtoli Tsjoebais heeft het systeem zondag in Wit-Rusland ge ïnd. In september sloten UES en het Poolse PsE een akkoord qr de leverantie van 1,5 miljoen kilowattuur per dag. ïell stopt met publicatie benzineprijs |haag Shell is gestopt met het publiceren van de adviesprij- jvoor benzine. Als marktleider maakte het concern prijswij- ngen altijd twee dagen van tevoren aan wederverkopers en sumenten bekend. Vorige week maakte het olieconcern hier langekondigd een einde aan. Volgens een woordvoerder van Hl is de maatregel een gevolg van modernisering. „Vroeger loesten we alles per post doen, Zodat we iedereen vooraf kon- jo} informeren. Nu kan het sneller via de fax of e-mail. De ben- :prijzen zijn nog wel te volgen via de internetsite van Shell, kan iedereen ze nog steeds volgen." ïinisters van verkeer van de pese Unie konden het gis- io(i in Luxemburg niet eens >rden over een pakket 8jtregelen voor verbetering 9 de arbeidsomstandigheden vrachtwagenchauffeurs. Ze :n in december daar wel ien over door te hakken, maatregelen zullen niet n voor de zelfstandige iffeurs, de zogeheten eigen rs, zo is gisteren afgespro- Met dat laatste negeren ze :is van de Europese trans- tonden, die van zondag- ïd tot maandagochtend ac- oerden aan de Luxemburg- ins. bonden willen dat voor ei- rijders dezelfde regels gaan en als voor chauffeurs in den haag gpd De meeste huisvrouwen willen abso luut geen betaalde baan. Ook willen veel werkende wouwen liever minder werken. Dat blijkt uit onderzoek dat het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) heeft gedaan naar de manier waarop mannen en wouwen het werk verdelen. De resultaten zijn opvallend omdat tot nu toe steeds werd aange nomen dat de meeste wouwen graag meer uren willen werken. ,,In gezinnen waar de man de kost ver dient en de wouw geen betaalde ar beid verricht, zegt maar liefst 67 pro cent van de wouwen ook niet anders te willen. Ook de mannen vinden die situatie wel prima", schrijven de on derzoekers. Slechts een derde deel van de mannen is iets minder teweden. Niet omdat hun wouw niet werkt, maar vooral omdat ze zelf ook wel wat minder uren willen werken. Opleidingsniveau en gezinssituatie spelen een belangrijke rol bij de opvat tingen over werkverdeling. In de ge zinnen waar de man de kost verdient, zijn de meeste wouwen zeer laag op geleid. Ook hebben deze families vaak kleine kinderen in de leeftijd tot 3 jaar. In gezinnen waar zowel de man als de wouw fulltime werken, zijn meestal (nog) geen kinderen. Beide partners zijn ook meestal hoog opgeleid. Zodra er kinderen in het spel zijn, gaan de wouwen in deeltijd werken en soms ook de mannen. Vrouwen geven wel massaal aan niet te veel uren te willen werken. Gezin nen waarin de wouw als enige geld in 't laatje brengt of de wouw meer uren draait dan de man zijn bijvoorbeeld erg onteweden. Deze wouwen willen massaal minder uren draaien. Het minst gelukkig zijn gezinnen waar zowel de man als de vrouw een voltijd baan hebben. Slechts één op de vijf wouwen en mannen zegt blij te zijn met die situatie. De helft van hen geeft de voorkeur aan een situatie waarbij beide partners maximaal 32 uur per week zouden werken. Hiêruit kan wor den geconcludeerd dat veel mensen met een voltijdbaan minder willen werken, maar dat van de werkgever niet mogen. Er is nog een reden om aan te nemen dat veel bazen hun werknemers be lemmeren om minder uren te werken. Bij de meeste Nederlanders is namelijk een eerlijke verdeling van het betaalde werk favoriet. Maar in de praktijk heeft slechts vier procent van de paren dat ideaal verwezenlijkt. Hoeveel uren vrouwen werken, hangt voor een groot deel af van de waag of de baas het gemakkelijk maakt om werk en privé met elkaar te combine ren. „Vrouwen die maar weinig uren draaien, werken meestal in sectoren waar in de CAO weinig of niks is gere geld over kinderopvang en zeggen schap over werktijden. Zo zijn werk in de detailhandel en de zakelijke dienst verlening maar moeilijk te combineren met een gezin", staat in het onder zoek. In sectoren waar vakbonden goede af spraken hebben gemaakt over de com binatie werk en privé, gaan wouwen massaal aan de slag. Ze werken daar ook meer uren omdat ze hun werktij den niet hoeven af te stemmen op de sluitingstijden van scholen en crèches. - Eurocommissaris verdenkt brouwers van prijsafspraken De Europese Commissie beschuldigt de Belgische bier concerns Interbrew, Alken-Maes, Haacht en Martens of ficieel van kartelvorming. Volgens Europees commissaris Monti (mededinging) hebben zij verboden prijsafspra ken gemaakt en marktinformatie uitgewisseld. vermoedt dat ook in Frankrijk, Italië en Denemarken in de biersector sprake is van verbo den kartelvorming. De vier Belgische concerns krijgen eerst de tijd zich schrif telijk en mondeling te verdedi gen. Haacht en Martens zouden de markt voor bier voor huis merken van supermarktketens onderling hebben verdeeld. Interbrew en Alken-Maes, de twee grootste marktpartijen in België, zouden zeker tussen 1993 en 1998 een kartel hebben gevormd. Dat concludeert Monti na studie van documen ten die in beslag werden geno- men bij invallen in België in juli en oktober vorig jaar. Interbrew brussel anp De commissie kan de brouwers uiteindelijk hoge boetes opleg gen. De hoogte daarvan hangt af van de omvang van het kar tel. Op eventuele stappen tegen een Nederlands bierkartel van eveneens Interbrew (Dom- melsch, Oranjeboom), Heine- ken, Grolsch en Bavaria beraadt Monti zich nog. Daarvoor is het onderzoek nog niet ver genoeg gevorderd. Commissie-inspecteurs de den bij de vier Nederlandse brouwers in maart invallen. Brusselse ambtenaren deden ook een inval bij de Franse dochter van Fleineken. Monti is na recente overnames inmid dels de tweede brouwerijgroep ter wereld, na Anheuser-Busch uit de VS. De Europese Com missie pakt voor het eerst een kartel tussen brouwerijen aan. Monti's voorganger Van Miert heeft eerder al diverse andere economische sectoren gewaar schuwd en later ook beboet. Monti noemt in een verklaring het maken van prijs- en marktafspraken de 'meest ern stige vormen van anticoncur- rentiebeleid'. Tegelijkertijd pakt de Italiaanse eurocommissaris ook een kleiner kartel van vijf brouwerijen in Luxemburg aan. De vijf ondernemingen (Boffer- ding, Diekirch, Mousel&Clau- sen, Battin en De Wiltz) hebben volgens Monti tussen 1985 en 1998 de eigen markt volledig af gesloten voor buitenlandse par tijen, onder meer door onder ling marktaandelen overeen te komen voor de horeca. Een rioolwerker is druk in de weer met een set ringen, die door een robotwagentje om de anderhalve meter in de riolering worden geplaatst. In deze ringen worden met klemmen zogenoemde mantelbuizen geplaatst. Daarin komt later de glasvezelkabel. foto anf> marcel antonisse hilversum gpd De Hilversumse computerkra ker Terrence Koeman is een nieuwe actie tegen het kabelbe drijf UPC en internetdochter Chello begonnen. „We laten ons niet langer naaien", schrijft hij op zijn site met het veelzeg gende adres upcsucks.nl. Een jurist onderzoekt voor Koeman hoe hij UPC het beste kan aanklagen. Volgens de 19- jarige student aan de Hoge school Rens en Rens (elektroni ca en informatica) hebben al rüim vierhonderd internetters hun steun toegezegd, die zich ook 'bont en blauw genaaid' voelen door UPC. Ook worden nog andere actiemiddelen over wogen, waaronder een massaal 'emailbombardement', om zo UPC te verlammen. Koeman kwam in januari dit jaar in het nieuws met een pro gramma om kabelmodems op te voeren. Nu is hij vooral boos dat UPC deze maand de band breedte gaat halveren van inter- netabonnees van A2000, die in oktober allemaal worden over gezet naar Chello. De snelheid van de verbin ding van de gebruiker naar in ternet gaat van 256 kbps naar 128 kbps. Volgens Koeman zou daar logischerwijs ook een lage re abonnementstarief tegen over moeten staan. De prijs van het oude A2000 en Chello blijft echter gelijk: 89 gulden per maand. Daarnaast blijkt de helpdesk zeer moeilijk bereikbaar en on deskundig. Volgens Koeman worden binnengekomen brie ven zelfs weggegooid als de sta pel te hoog is geworden. zoetermeer gpd Van de ruim 9.000 werknemers van de Arbeidsbureaus moeten 612 mensen op zoek naar een andere baan. Door de nieuw te vormen Centra voor Werk en Inkomen is er voor deze men sen op termijn geen werk meer. Ze krijgen twee jaar de tijd om een nieuwe baan te zoeken. Het aantal ontslagen valt binnen de afspraken met de bonden. Toch zijn de overblijvers hun baan op de lange duur ook niet ze ker, zo vrezen de bonden. In de regio's Leiden en Haarlem gaat het om ruim 70 mensen, die nu in aanmerking komen. De ontslagen zijn een direct gevolg van de reorganisatie in de sociale zekerheid. Met in gang van oktober wordt de Ar beidsvoorziening opgesplitst in vijf bedrijven. amsterdam fred v loondienst. Volgens de bonden dwingen transportbedrijven en verladers steeds meer chauf feurs als 'schijnzelfstandige' te gaan werken, omdat dat goed koper is. Volgens minister Netelenbos is het echter niet mogelijk chauffeurs in loondienst en ei gen rijders over een kam te scheren. Het is volgens haar vrijwel onmogelijk de werktij den van zelfstandige onderne mers, die ook hun administratie moeten bijhouden en dergelij ke, te controleren. De ministers hebben afgesproken de proble matiek van de eigen rijders te laten bestuderen door een al eerder aangekondigde werk groep die de problematiek van de transportsector in kaart moet brengen. In de riolering langs de Amster damse Amstel trekt een Zwit serse robot telefoon- en televi siekabels door de ondergrondse betonnen afvoer. Het is een proef met een nieuwe techniek waarmee KPN zich veel graaf werk denkt te kunnen bespa ren. Volgens de Amsterdamse wethouder R. Grondel is het systeem een uitkomst, omdat het vele gegraaf van telecombe- drijven door veel mensen wordt ervaren als de pest voor stad en milieu. „Onder de grond is het vol", meent Grondel. Twee meter onder de par- keerstrook van de Weesperzij- de, aan de oostoever van de Amstel, rijdt het robotvoertuig van het bedrijf KaTe in Zürich van de ene rioleringsput naar de volgende. Onderweg drukt het apparaat om de anderhalve meter een roestvrij stalen band vast in de betonnen rioolbuis en klikt meteen drie flexibele stalen buizen vast in de boven kant. De tocht voert over 5,5 ki lometer t/an de KPN-telefoon- centrale in de binnenstad naar die bij de RAI, in Buitenveldert. Wanneer de stalen buizen vast in het riool hangen, perst het Franse telecombedrijf Alca tel er met luchtdruk een 124- aderige glasvezelkabel door. In het riool is op die manier ruim te voor twaalf glasvezelkabels. Volgens de projectleider van Al catel 'voldoende capaciteit om in de toekomst elk huishouden van een glasvezelaansluiting te voorzien'. De proef - kosten een miljoen gulden - wordt betaald door KPN. In het komende jaar moet blijken of de kabels geen ver stoppingen veroorzaken. Vol gens de opzichter van de Am sterdamse Dienst Waterbeheer en Riolering zal dat wel meeval len. „Er blijft hooguit af en toe een papiertje of een maandver- bandje achter het ijzer han gen." In Amsterdam hebben vol gens wethouder Grondel tot nu toe twintig verschillende tele- combedrijven hun kabels in de bodem gelegd. Behalve KPN en het kabelbedrijf UPC gaat het om Telfort, Worldcom, France Telecom, Versatel, Tele2 en an dere. De wethouder wil het kabels leggen 'snel' aan banden leg gen. Leggen in de riolering neemt niet weg dat her en der 'mangaten' nodig zijn voor controle en onderhoud. Gron del: „Ook glas- en papierbak ken en parkeergarages leggen we steeds meer onder de grond. We moeten dit organiseren voor het te laat is". schiphol anp Ten aanzien van schrappen 320 arbeidsplaatsen rekening gehouden met men sen die in deeltijd willen wer ken." „Eerst is gezegd dat er bij Red Alert geen ontslagen zouden vallen. Daardoor sloeg het nieuws vorige week in als een bom", aldus vice-voorzitter H. Popelier van de VNC. Volgens hem wachtte het bedrijf zo lang met het bekendmaken van het schrappen van banen omdat gevreesd wérd dat vakantie- vluchten in de zomermaanden anders gehinderd zouden wor den. De Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel (VNC) eist van Martinair opheldering over het schrappen van 320 arbeids plaatsen. De vakbond vindt ook dat de chartermaatschappij in haar informatievoorziening aan het personeel ernstig tekort schiet. Vorige week maakte het in fi nanciële nood verkerende Mar tinair in het kader van het reor ganisatieprogramma Red Alert bekend dat er 320 arbeidsplaat sen verdwijnen. Gisteren hield de VNC hierover een eerste le denvergadering. Unaniem nam deze een motie aan, waarin de maatschappij om opheldering over de gang van zaken wordt gevraagd. „Martinair handelde zeer on zorgvuldig. Een dikke onvol doende", briest vakbondsbor stuurder M. lender van de VNC. Hij vindt dat het bedrijf nauwelijks is nagegaan of het aantal van 150 gedwongen ont slagen niet beperkt kon wor den. „Er is bijvoorbeeld geen Haag alex bogers oude ster werkt hard aan zijn come- c de deposito. Lange tijd was er maar 2 mager winstje mee te boeken, maar de 4 e stijgt en zo ook de vergoeding op dit trproduct. Wie veilig en zonder al te toeters en bellen wil sparen, kan ein- arjk weer eens zes tot zeven procent rente v ;en. ,r leposito is een spaarvorm met een vas- poptijd en een vaste rente. De spaarder bkt met de bank af dat hij bijvoorbeeld luizend gulden voor vijf jaar stort. Om- de bank er zeker van kan zijn dat hij dat P pas over vijf jaar weer hoeft terug te den, kan hij het op zijn beurt weer wat ':elijker uitlenen of beleggen. Als belo- krijgt de spaarder een hogere rente op een gewone spaarrekening, leposito is veilig, maar de spaarder kan p ook in zijn vingers snijden. De rente de bank biedt staat vast en wordt aan begin van de looptijd vastgesteld. Dat positief uitpakken als de rente op brekingen gedurende de looptijd daalt. Maar als de rente stijgt, moet de uitlener le ven met het feit dat hij wellicht meer profijt had kunnen hebben. Om de rentehobbels een beetje te omzeilen kan de spaarder kiezen voor kortlopende deposito's. In de regel kan de uitlener zijn geld bij de bank voor minimaal één jaar vastzetten. Bedenk wel dat de rente hoger is naarmate het geld langer vast staat. En als de vergoedingen na een jaar lager zijn kan de spaarder niet terug. Momenteel geven sommige aanbieders weer redelijke vergoedingen. De top-vijf biedt, afhankelijk van de looptijd, tussen de 4,8 voor 1 jaar en net 6,7 procent voor vijf jaar. Ter vergelijking: de hoogste spaarrente bij altijd opvraagbare spaarrekeningen zijn de internetrekeningen van SNS bank en Spaarbeleg en die bieden nu 4,25 procent. Met de huidige percentages is de deposito 'belastingbestendig' geworden. Over drie maanden gaat immers de nieuwe belas tingwetgeving in met daarin een vermo gensbelasting van effectief 1,2 procent op alle financiële bezittingen. Tenminste voor alle bezittingen boven de 35 duizend gul den per persoon. Bij een normale inflatie van tussen de 2 en 3 procent blijft er dan bij de meeste deposito's een (mager) winst je over. De top-vijf van banken die een hoge depo sitorente'vergoeden, bestaat vrijwel geheel uit van oorsprong Turkse banken: Finans- bank, Kogbank, Demir Halk Bank (DHB) en UGBI. DHB voert de lijst aan bij de éénjaars deposito's met 5,25 procent bij een inleg van minimaal vijfduizend gulden. Ko^bank geeft de beste rente bij deposito's van drie en vijf jaar, respectievelijk 6,5 en 7,5 pro cent. De minimale inleg is daarbij wel der tigduizend gulden. Voorzitter R. Hilgersom van Consument en Geldzaken vindt de geboden percentages redelijk, maar is nog lang niet tevreden. „Als ik moet adviseren dan zeg ik: Wacht nog even", aldus Hilgersom. „Ik verwacht dat de rente nog verder zal stijgen. Dan zit je over twee jaar vast aan zes procent ter wijl je op dat moment wellicht acht procent kunt krijgen. En dat is een heel mooi per centage." Schiedam Onder een viaduct in Schiedam is een medewerker van bouwbedrijf Van Drunen druk doende via een computerpro gramma een oud viaduct 'op te tillen'. Om het uit elkaar vallen van de uit losse betonpanelen be staande plaat te voorkomen wor den tientallen pneumatisch aan gestuurde vijzels gelijktijdig om hoog worden gedirigeerd. Dat gaat met millimeters tegelijk. Het viaduct moet een meter worden opgekrikt. Een precisiewerkje, want een hoogteverschil tussen de vijzels van enkele millimeters kan de plaat fataal worden. foto anp ton borsboom

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9