Handvest geeft burgers inzage in EU-stukken Buitenland ritrea vreest nieuw jeweld van Ethiopië Storm op komst Duitsland viert feest: tweevoudige hereniging Venetiaan erg somber over toestand Suriname Debat kan Gore en Bush maken of breken Russische president Poetin loopt op eieren in Joegoslavië-crisis =f JISDAC 3 OKTOBER 2000 oland Claus volgt Gregor Gysi op hun De Duitse partij PDS (voormalige Oost-Duitse commu- ten) heeft de 45-jarige Roland Claus gisteren gekozen als ■uwe fractievoorzitter in de Bondsdag. Claus, die eerder frac- secretaris was, volgt Gregor Gysi op, die zijn termijn in de ndsdag als gewoon lid uitzit. Gysi zou overwegen na zijn ver- k uit de landelijke politiek in 2002 een gooi te doen naar het rgemeesterschap van Berlijn. waalf jaar cel voor ex-leider ETA iDRiD Fransisco Mugica Garmendia, voormalig leider van de skische afscheidingsbeweging ETA, is gisteren door een ;htbank in Madrid veroordeeld tot twaalf jaar cel. De recht- nk achtte bewezen dat Garmendia (47) verantwoordelijk is or een bomaanslag in 1987 op het hoofdkwartier van de aanse marine in Madrid. Garmendia is eerder in Frankrijk tot n jaar cel veroordeeld voor criminele activiteiten en illegaal penbezit. In februari leverde Frankrijk hem uit aan Spanje, ar zal hij nog vaker voor de rechter moeten verschijnen. Hij irdt verdacht van betrokkenheid bij zeker duizend ETA-aan- lbanese regering claimt zege ana De regerende Socialistische Partij van Albanië heeft gis- en de overwinning opgeëist na de zondag gehouden ge- •entelijke verkiezingen. De grootste oppositiepartij, de Demo- itische Partij van oud-president Berisha, weigert echter de slag te aanvaarden, omdat zich in het hele land onregelma- heden zouden hebben voorgedaan. De officiële uitslag is nog ;t bekend. De SP meldde echter op grond van tussenresulta- 127 van de 65 beschikbare burgemeestersposten te hebben roverd, tegen de DP slechts negen. Albanese en internationa- ivaarnemers hebben gezegd dat de verkiezingen over het al- meen eerlijk en vrij zijn verlopen. anslag Sri Lanka: negentien doden Ilombo Door een bomaanslag op een verkiezingsbijeen- mst in Sri Lanka zijn gisteren zeker negentien doden en 33 wonden gevallen. De bijeenkomst hield verband met de par- nentsverkiezingen van volgende week. Sinds het begin van de rkiezingscampagne op 3 september zijn dertig personen ge- od door aanslagen. Rebellen van de Tamil Tijgers worden arvoor verantwoordelijk gehouden. Ze willen een onafhanke- ce Tamilstaat en boycotten de verkiezingen. 'ontract berging Koersk getekend 1 petersburg De Noorse dochter van het Amerikaanse bedrijf jilliburton heeft gisteren opdracht gekregen de 118 opvaren- fn van de vergane Russische kernonderzeeër Koersk te bergen, (rtegenwoordigers van Halliburton en het Russische scheeps- hitectenbureau Roebin, dat de Koersk ontwierp, tekenden contract gisteren in St. Petersburg. Directeur Igor Spasski n Roeb zei dat de berging rond 18 oktober zal beginnen. leer BSE in Frankrijk en België ijs-Brussel De Franse en Belgische autoriteiten hebben gis pen zeker zeven nieuwe gevallen van gekkekoeienziekte (BSE) Itdekt. Het gaat om zes gevallen in Frankrijk en een in het Bel- iche Nazareth bij Gent. In Frankrijk staat het aantal dit jaar 4tdekte BSE-gevallen nu op 55, aldus een verklaring van het inisterie van landbouw gisteren bekend. Het aantal Belgische wallen bedraagt nu zes. Aangenomen wordt dat BSE bij men- ii de dodelijke hersenziekte Creutzfeldt-Jacob kan veroorza- lervoersproblemen in Griekenland hene Nu in Griekenland 65 ondeugdelijke veerboten uit de [art zijn genomen, kampt het land met vervoersproblemen, steren strandden honderden passagiers in de haven van Pi- leus. Ook de bevoorrading van Griekse eilanden begint proble- atisch te worden. Zelfs Kreta staat voor problemen, omdat In de vijftien schepen die het grootste Griekse eiland bevoor- |den er veertien uit de vaart zijn genomen. legering Bern wil hasj roken toestaan rn Het roken van hasj wordt, als het aan de regering in Bern jt, in Zwitserland legaal. De minister van sociale zaken, Drei- bs, maakte gisteren bekend dat de consumptie van andere irdovende middelen strafbaar blijft. Het parlement moet nog jet het plan instemmen. Op termijn wil de Zwitserse regering drugswetgeving verder versoepelen. Ze denkt er onder meer /er om onder voorwaarden het telen van hennep toe te staan de handel in hasj en marihuana uit de strafwetgeving te 'jhrappen. Irandaanslag synagoge Diisseldorf gssELDORFIn de Duitse stad Düsseldorf hebben onbekenden {gelopen nacht drie molotovcocktails naar een synagoge ge- poid. Volgens de politie veroorzaakte de aanslag weinig scha- p, doordat de brandbommen afketsten op de glazen toegangs- eur van het gebouw. De politie gaat er vanuit dat er twee tot ter daders zijn, vermoedelijk met extreem-rechtse ideeën. Een tarbijgangster ontdekte het vuur voor de deur van de synago- en bluste het brandje. jtO-NEW VORK ANP-Rtr t parlement van Eritrea heeft jvaarschuwd dat buurland iopië zich voorbereidt op nieuwe oorlog. Gisteren p het parlement de bevolking zich nog meer in te zetjen br de 'zelfverdediging' van [land. De oproep komt amper een pk nadat de Verenigde Naties eerste blauwhelmen als arnemers naar de grens tus- l Ethiopië en Eritrea hebben tuurd. Uiteindelijk moet er a 4.200 man sterke missie Verzoening Kohl en CDU wellicht kortstondig Managua Een volwassene en een kind hadden gisteren in Nicaragua slechts een stuk golfplaat om zich te beschermen tegen een aanstormende orkaan. Door de tropische storm vielen in het Midden-Amerikaanse land vier doden. foto epa rodrigo arangua 'Instrument om Europa open te breken BERLUN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Duitsland viert twee herenigin gen. Het ene feest begon gister avond in Berlijn. Vandaag wor den daar 200.000 mensen ver wacht om de Dag van de Duitse Eenheid te vieren. De hoog waardigheidbekleders zijn in Dresden, want daar vindt de of ficiële herdenking plaats van het feit dat precies tien jaar ge leden de Bondsrepubliek en de communistische DDR samen gingen. De tweede hereniging speelt zich af in christen-democrati sche kring. Helmut Kohl, de 'kanselier van de eenheid', en zijn partij, de CDU, hebben zich verzoend. Kohl was we gens zijn aandeel in het zwart- geldschandaal van de CDU bij de nieuwe partijleiding persona non grata geworden. Hij is ge schorst als erevoorzitter en mag - grote vernedering - vandaag in Dresden niet het woord voe ren. Een half jaar lang hebben voorzitter Angela Merkel en fractieleider Friedrich Merz (M &M) geprobeerd de partij te be vrijden uit de greep van de ou de potentaat. Alleen door zich te 'emanciperen' van Kohl zou de CDU weer een geloofwaardi ge regeringspartij kunnen wor den. Daarin zijn M&M niet ge slaagd. Kohl heeft nog altijd een grote aanhang in de partij en in de Bondsdagfractie. Hij wist de positie van M&M door gekonkel te ondermijnen. Merkel en Merz maakte het hem ook mak kelijk doordat ze, zacht gezegd, niet uitblonken als oppositielei ders. De impasse kon alleen wor den overwonnen door Kohl in ere te herstellen. De Grote His torische Hereniging bood die gelegenheid. Kohl mocht de af gelopen week twee keer optre den. Een keer voor het weten schappelijke bureau van de CDU, de Adenauerstichting, en een keer op een festijn dat spe ciaal voor hem was georgani seerd. Bij beide gelegenheden werd hij begeleid door Merkel, die hem uitvoerig prees. Het ve nijn waarmee ze elkaar de laat ste maanden hadden bestookt, ging nu richting SPD. De sociaal-democraten had den de Duitse hereniging ei genlijk niet gewild, zei Kohl. De SPD liet dat niet op zich zitten en beschuldigde Kohl van 'ge schiedvervalsing'. De discussie is afgedaald tot het niveau van de vismarkt, maar kennelijk heeft de CDU-top dat over voor de verzoening met Kohl. Of dat verstandig is, is de de vraag. De figuren die de CDU van Kohl wilden verlossen, zin gen nu mee in het koor van de meelopers. Dat kan tijdelijk zijn en deel uitmaken van een ak koord, waarin Kohl een laatste grote optreden wordt gegund in ruil voor terughoudendheid tij dens zijn laatste twee jaar in de Bondsdag. Maar het kan ook gelden als het definitieve bewijs van de zwakte van de nieuwe CDU-leiders, en dan is de har monie binnen de partij van kor te duur. De Europese burger heeft het recht om alle 'Brusselse' documenten in te kijken. Dit grondrecht is opgenomen in het gisteren gepresenteerde Handvest voor de Euro pese Unie. Nederland is zeer ingenomen met de passage over openbaarheid van informatie. „Dit is een instru ment om Europa open te breken", aldus een diplomaat. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Het handvest is het resultaat van maanden verhitte discus sies tussen nationale en Euro pese parlementariërs en verte genwoordigers van de vijftien regeringen. In 54 artikelen wor den de grondrechten van de EU-burger opgesomd. Die vari eren van het recht op leven (geen doodstraf) tot het recht op staken (mits de nationale wetten niet worden overschre den). Eind dit jaar zullen de Eu ropese regeringsleiders het handvest officieel verwelko men, maar juridisch bindend wordt het nog niet. Nederlandse en Finse diplo maten zijn 'blij verrast' over ar tikel 42, dat iedere EU-burger toegang geeft tot de Brusselse documenten en besluiten die zijn leven steeds meer beïn vloeden. „Het inzagerecht is zonder nadere voorwaarden opgenomen", merkt een diplo maat op. Hij noemt dit zeer op merkelijk omdat de meeste lid staten afwijzend staan tegen over de Nederlandse en Scandi navische wens tot openbaar heid. Afgelopen zomer nog lukte het EU-superminister Solana (buitenlands beleid) alle papie ren over het Europese veilig heids- en defensiebeleid per definitie tot 'geheim' te verkla ren. Het Nederlandse kabinet stapt naar het Hof van Justitie in Luxemburg om dit besluit te rug te draaien. Diplomaten zien het gisteren gepresenteerde handvest als 'steuntje in de rug voor Nederland'. Bij de samenstelling van het handvest was de formulering van een Europees stakingsrecht het gevoeligste punt. Het com promis luidt dat nationale wet ten en gewoontes niet mogen worden doorbroken. Met name Groot-Brittannië weigerde haar strikte stakingswet in te ruilen voor soepeler EU-rechten. Het Europees Parlement wil dat het handvest snel bindend wordt voor alle EU-landen. De kans daarop is klein, vooral door Britse tegenwerking. „Maar de grondrechten zullen ook zonder die wettelijke ver ankering de nodige invloed uit oefenen", aldus een Brusselse diplomaat. Duitsland en Neder land willen het handvest in de toekomst vervangen door een bindende Europese Grondwet. PARAMARIBO ARMAND SNIJDERS CORRESPONDENT De jaarrede van de Surinaamse president Venetiaan in het par lement was gisteren doordrenkt van somberheid. Niets deugt er op economisch en financieel terrein en omdat tal van dubi euze zaken uit het tijdperk van zijn voorganger VVijdenbosch nog niet boven water zijn geko men, vreest Venetiaan dat het nog veel erger is dan iedereen denkt. Hoewel nauwelijks dui delijk is wat de overheid bezit en schuldig is, werd gisteren toch de begroting voor 2001 ge presenteerd. Door alle onzeker heden zijn de cijfers boterzacht. Venetiaans toespraak ter ge legenheid van de opening van het parlementaire jaar stond vrijwel geheel in het teken van voornemens om een einde te maken aan de malaise en daar bij vooral de arme Surinamers in bescherming te nemen. Hij kondigde aan dat er een anti-corruptiewet zal komen en dat zijn regering bezig is met het opstellen van een ontwikke lingsprogramma waarin het be leid voor de periode tot 2006 uiteen wordt gezet. Een van de meest ingrijpende maatregelen die de regering gaat nemen, is het schrappen van de subsidies op brandstof. Dat moet de overheid geld opleveren, maar maakt het leven voor de bevol king duurder. De regering on derzoekt nog hoe toch de koop kracht van de Surinamers kan worden gestabiliseerd. voor Ethiopië en Eritrea (Un- mee) komen. Ook Nederlandse militairen gaan daarvan deel uitmaken, zo wordt verwacht. Onbevestigde berichten rep pen over grote troepenbewe gingen aan de Ethiopische kant van de grens. Het is niet ondui delijk of de Ethiopische troe penmacht aan de grens wordt versterkt, of dat eenheden zich juist terugtrekken. Gisteravond benoemde de Veiligheidsraad de VN-ambas- sadeur van Botswana, Legwaila Jospeh Legwaila, tot speciale gezant voor Ethiopië en Eritrea. Amerikaanse presidentskandidaten kruisen vannacht degens washington john wanders Aan tierelantijnen geen gebrek tijdens de campagne voor de Ameri kaanse presidentsverkiezingen. Getooid met een Bush-masker zat een jongen gisteren op de schouders van zijn vader tijdens een Republiek- einse bijeenkomst in de staat West Virginia. Vannacht staan de kandi daten Bush en Gore tegenover elkaar voor het oog van de televisieca mera's. foto ap» david kohl correspondent Vannacht gaan de Amerikaanse presidents kandidaten George Bush en Al Gore het on derlinge duel aan. Ze zijn zich ervan be wust dat dit eerste televisiedebat in een reeks van drie hun kansen op het presi dentschap kan maken of breken. De NOS zendt het debat vanaf 02.50 uur recht streeks uit op Nederland 2. Het televisiedebat is een betrekkelijk jong fenomeen in de politieke geschiedenis van de Verenigde Staten, maar het is niet meer weg te denken uit de race om het Witte Huis. De 'presidentiële debatten', die wor den bekeken door tientallen miljoenen Amerikanen, zijn in de afgelopen twee de cennia uitgegroeid tot een instituut. Ze vor men het voornaamste evenement van de campagne. De oud-presidenten Ford, Carter en Bush (vader van de huidige kandidaat) vergele ken hun televisie-optreden met topsport. „Je voelt de adrenaline door je lijf stro men", zei Bush seniorr in een recent uitge zonden interview met Jim Lehrer van om roep PBS. De oude Bush wond er geen doekjes om: hij haat de debatten. „Het is een lelijke formule", vindt Bush. „Er komt een hoop show bij kijken. Het is gekun steld. Veel is voorgeprogrammeerd. Het ontbreekt aan spontaniteit. De kleinste din gen worden na afloop enorm uit hun ver band geblazen. De debatten kunnen maar beter worden afgeschaft. Dat is dan jam mer voor de liefhebbers." De ontboezemingen van Bush senior krij gen meerwaarde nu zijn eigen zoon aan de bak moet. Het gemopper van pa maakt in zichtelijk waarom de zoon deze zomer zo veel stampij maakte over de drie debatten die werden voorgesteld door een speciale commissie van zowel Republikeinen als Democraten. Bush junior voerde exact de zelfde bezwaren aan als zijn vader en ging aanvankelijk slechts akkoord met één offi cieel debat. De andere twee zouden in een informelere setting moeten plaatsvinden. Onder druk van zijn partij en de publieke opinie moest Bush bakzeil halen. Nu heeft hij spijt dat hij zolang tegensputterde, want die actie schaadde zijn kandidatuur. Deze episode bewees meer dan ooit dat de televisiedebatten inmiddels stevig zijn ver ankerd in het Amerikaanse verkiezingscir cus. De kiezers zijn de debatten gaan be schouwen als hun bezit. Geen kandidaat kan daar omheen. De invloed van de debatten op de verkie zingsuitslag is in potentie het grootst bij een nek-aan-nek-race. Kleine verschuivin gen in de voorkeur van de kiezers kunnen dan grote gevolgen hebben. De strijd tus sen Gore en Bush is zo'n nek-aan-nek-race. Zoals dat ook gold in 1960, toen John Ken nedy met een miniem verschil de verkie zingen won. Het televisiedebat maakte in dat jaar zijn debuut. De fris ogende senator Kennedy bleef fier overeind tegen de be zwete en vermoeid ogende vice-president Richard Nixon. Dit detailverschil kostte Nixon de verkiezingen. Nadien verdween het presidentiële debat zestien jaar van het toneel. Lyndon John son. (1964) en Nixon (1968 en 1972) weiger den hun deelname. In 1976 maakte het de bat zijn come-back, met Jimmy Carter en Gerald Ford in de hoofdrollen. Ford maak te toen een onvergeeflijke fout door te be weren dat de invloedssfeer van de Sovjet - Unie zich niet uitstrekte tot Oost-Europa. Het panel van journalisten dat de kandida ten met vragen moest bestoken, kon zijn lachen nauwelijks onderdrukken. Wat bij het televisiepubliek bleef hangen was het onuitwisbare beeld van een president Ford die geen flauw benul had van buitenlandse zaken. Vier jaar later was het president Carter die een memorabele fout maakte. Hij refereer de in het debat met zijn Republikeinse uil dager Ronald Reagan aan de woorden van zijn dochter Amy. Carter had haar gevraagd wat ze de belangrijkste kwestie vond voor een president. „Kernwapens", had het meisje geantwoord. Carter borduurde voort op dit antwoord van zijn dochter, ongewild suggererend dat de Amerikaanse president het nationale veiligheidsbeleid afstemde op de grillen van een tiener. Acht jaar geleden keek Bush senior, toen zittend president, tijdens het debat met zijn Democratische uitdager Bill Clinton en de onafhankelijke kandidaat Ross Perot her haaldelijk op zijn horloge. Het was een ba- sisfout die opviel. Bush wekte de indruk dat hij niet was geïnteresseerd in de thema's die Clinton en Perot bespraken en die mil joenen Amerikanen raakten. Het was in derdaad desinteresse, bekende Bush on langs in het PBS-interview: „Ik dacht op dat moment: Moet ik nou nóg tien minuten naar die onzin luisteren?" Bush verloor de verkiezingen. Vannacht is het woord aan zijn zoon. Diens gehakkel is fameus, dus dat belooft wat. SKOU FRANK HENDRICKX pland worstelt met de machtsstrijd in Joegoslavië. grote Slavische broer kan het einde van de Joego- Knsche president Milosevic.versnellen, maar Mos- b weigert vooralsnog het vonnis uit te spreken. In kt zijn de meningen sterk verdeeld. President Poe- I loopt op eieren. island telt internationaal nog mee, tenminste als t om Joegoslavië gaat. Het afgelopen weekeinde Efoneerden de Amerikaanse president Clinton, de iitse bondskanselier Schroder en de Italiaanse imier Amato naar het Kremlin om de politieke en fin Joegoslavië te bespreken. Rusland speelt een sleutelrol in het conflict. Algemeen wordt aangeno men dat alleen Moskou nog invloed kan uitoefenen op de internationale paria Milosevic. Het telefoon verkeer ten spijt heeft president Poetin oppositielei der Kostunica echter nog niet erkend als nieuwe Joe goslavische president. De Russische opstelling ten opzichte van Belgrado blijft even tweeslachtig als voor de verkiezingen. Aan de ene kant ondersteunde Rusland in beperkte mate de wederopbouw van het economisch vernietigde Joegoslavië en werkten de geheime diensten van de twee landen samen. Aan de andere kant ontving Moskou oppositieleiders uit Joegoslavië en protes teerde het tegen de aantasting van de persvrijheid in Belgrado. Poetin blijft ook nu nog zeggen dat alleen het Joegoslavische volk kan beslissen over de nieuwe president. De Russische leider wil bemiddelen, maar weigert partij te kiezen. „Rusland probeert zich op de vlakte te houden", zegt Aleksandr Rikajev, poli tiek analist bij de Carnegie Stichting in Moskou. „Het Kremlin heeft geen enkele sympathie voor Milosevic, maar is ook niet zeker van Kostunica." Het wantrouwen tegen de oppositieleider hangt vol gens de 'Kremlin-watcher' samen met het Russische 'Centraal-Europasyndroom'. „Eindjaren tachtig en begin jaren negentig heeft Gorbatsjov de landen in Centraal-Europa de vrijheid gegeven. Uiteindelijk hebben ze zich bijna allemaal tegen Rusland ge keerd. Ze zochten aansluiting bij de NAVO. Hetzelf de kan gebeuren als Milosevic verdwijnt. Ruslands rol op de Balkan kan dan wel eens uitgespeeld zijn", aldus Rikajev. Poetin kampt met een grote Russische verdeeldheid over de kwestie. De westerse bemoeie nissen met de verkiezingen in Joegoslavië spelen na tionalistische krachten in Rusland in de kaart. „Wes terse staten zijn bezig met inmenging in de binnen landse politiek van Joegoslavië", meent bijvoorbeeld het dagblad Nezavisimaja Gazeta. Nationalisten als Zjirinovski en de communistische leider Zjoeganov vinden dat Rusland Milosevic moet steunen. Toegeven aan westerse druk staat volgens hen gelijk aan 'verraad' van de Servische broeders. Ze zien in Kostunica een handlanger van het Wes ten, die geen belang heeft bij het natuurlijke bond genootschap tussen Rusland en Servië. Anderzijds vinden liberale politici dat Rusland zich belachelijk maakt door niet ondubbelzinnig duide lijk te maken dat het tijdperk Milosevic ten einde is. De liberale politicus Javlinski heeft Poetin opgeroe pen Kostunica te erkennen als nieuwe Joegoslavi sche president. „Als zelfs autoriteiten als die in Joe goslavië erkennen dat de oppositie 48 procent van de stemmen heeft vergaard, is alles duidelijk", aldus Javlinksi. Het Kremlin lijkt echter te gokken op een tweede verkiezingsronde als voltrekker van Milose vic' einde. „Het Kremlin begrijpt de opstelling van de Joegoslavische oppositie niet", meent Rikajev. „Kostunica zal ook in een tweede ronde winnen. Door die te boycotten, speelt de oppositie Milosevic alleen maar in de kaart."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5