VVD wil lagere lasten voor 2002 vastleggen De knap voordelige dag Binnenland Buitenlanders voor 'het gemak' in de WAO ite uis Tentoonstelling Sluiers en Dolken geopend Forse stijging ziektekosten Xylitol remt overdracht van bacteriën op kind Jaarlijkse veteranendagen Nieuwe röntgenapparatuur op Schiphol direct effectief blNSDAG 3 OKTOBER 2000 Dorp ontruimd voor bom len aai orden ch nie ogte rering swijk. over hade prek n vel scHOONDUKE Alle vijftienhonderd inwoners van het Zfeeuws- dorp Schoondijke, ten zuiden van Breskens, moeten donderdag hun huizen verlaten als de Explosieven Opruimings dienst (EOD) een zware vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoor log onschadelijk gaat maken. Rond de locatie van de vijfhon derd pond zware bom midden in het dorp worden zeecontai ners geplaatst die met zand worden gevuld. Verder zullen twee woningen in de directe omgeving volledig in strobalen worden ingepakt om beschadiging te voorkomen. Vanavond wordt in bijeenkomsten informatie gegeven. Geding familie Vaatstra tegen Staat zwaagwesteindeDe familie van de omgebrachte Marianne Vaatstra spant een kort geding aan tegen de Staat. De nabe staanden willen zo een grootschalig DNA-onderzoek onder twintigduizend mannen afdwingen. Het openbaar ministerie in Leeuwarden heeft eerder dit jaar kenbaar gemaakt zo'n onder zoek niet zinvol te achten. Advocaat A. Moscowicz zal de familie de rechtszaak bijstaan. Hij neemt de zaak over van H. Anker. Deze besloot vorige week de samenwerking met de familie te beëindigen wegens verschil van inzicht over.de te volgen koers. De familie Vaatstra hoopt dat met een grootschalig DNA-onder zoek de moordenaar van hun 16-jarige dochter Marianne ge pakt kan worden. Justitie ziet daar weinig in omdat veel man- i medewerking zullen weigeren. Yasmina nog steeds spoorloos itrecht Yasmina Habchi uit Utrecht is nog steeds spoorloos. De politie heeft het zoeken naar het 5-jarig meisje in haar woonomgeving in de wijk Zuilen inmiddels gestaakt. Het on derzoek richt zich volgens een woordvoerder volledig op het natrekken van de 130 tips die na de aandacht in de media bij de politie binnenkwamen. Een team van 65 rechercheurs houdt zich met de zaak bezig. Direct na de vermissing van het Marok kaanse meisje kamde de politie de hele buurt uit. Pony dood door mishandeling oldenzaal» In een afgelegen weiland bij Oldenzaal is gisteren Haflinger-pony van een paardenhandelaar als gevolg van een ernstige mishandeling doodgebloed. Met een scherp voor werp - vermoedelijk een mes - werd de hals van de pony door gesneden en toen het dier al nagenoeg dood moet zijn geweest, werden ook sneden gemaakt in de buikwand en de liezen. Van de dader ontbreekt elk spoor. Celstraf voor bloot protest den haag De Haagse politierechter A. van der Berg heeft giste- Spanjaarden bij verstek veroordeeld tot drie dagen hechtenis. De mannen en vrouwen hadden op 17 maart het Wereld Water Forum in het Nederlands Congresgebouw ver stoord. In aanwezigheid van achttienhonderd congresgangers, onder wie kroonprins Willem Alexander, scandeerden de Span jaarden tijdens de openingsceremonie leuzen teiwijl ze zich be gonnen uit te kleden. Twee naakte actievoerders klommen het podium op om Abu-Zeid, voorzitter van de Wereld Water Raad, het spreken onmogelijk te maken. Pantservuist zoek coEVQRDEN De gemeente Coevorden is op zoek naar een pant servuist van.ruim een meter lang. De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) zou het antitankwapen gisteren ophalen, maar onbekenden hadden het opgegraven en meegenomen. De pantservuist uit de Tweede Wereldoorlog werd vorige week tij dens baggerwerk in het Coevorderkanaal opgegraven. Wie de EOD voor is geweest, beschikt volgens de politie over een le vensgevaarlijk voorwerp. Studentenvereniging zegt Zjirinovski af Studentenvereniging Aiesec ziet af van het plan de Russische nationalist Vladimir Zjirinovski naar Maastricht te halen. Die zou eind november voor een spreekbeurt naar de in ternationale studentenvereniging komen. Geschrokken door publiciteit na het bekend worden van de komst van Zjirinovski besloot het bestuur van de afdeling Maastricht van Aiesec naar andere spreker te zoeken.„We denken nu meer aan iemand als Emile Ratelband", aldus De Ridder. Den Haag akkoord met tolpoorten den haag De gemeente Den Haag is definitief akkoord met het bereikbaarheidsoffensief voor de Randstad (BOR). Gisteravond steunde een raadsmeerderheid het plan. GroenLinks, SP, de Stadspartij en een WD-raadslid stemden tegen. GroenLinks dreigde eerder op de dag al de steun aan het BOR te onthouden als er geen alternatieven zouden komen voor het Trekvliettracé. GroenLinks bepleit een plan met meer mogelijkheden voor openbaar vervoer. Rector Calandlyceum aan de kant I Amsterdam Het stadsdeel Osdorp in Amsterdam heeft de om streden rector van het Calandlyceum uit zijn functie gezet. Dat heeft een woordvoerder van het stadsdeel, dat optreedt als schoolbestuur, maandagavond bekendgemaakt. De rector werd in maart geschorst, naar aanleiding van klachten over fysiek ge weld en intimidatie. Volgens het stadsdeel is de positie van de rector onhoudbaar geworden, mede op grond van berichtge ving in de media. „De goede naam van het Calandlyceum is in het geding. Het schoolbestuur is van mening dat het belang van de school moet voorgaan." In de verklaring meldt het stadsdeel dat het schoolbestuur in overleg met de rector een andere werk kring voor hem zoekt. Vrouw gedood in Hengelo hengelo» Een 22-jarige wouw uit Hengelo is gisteravond rond half zeven dood aangetroffen in haar flat aan de Griegstraat in Hengelo. Volgens de politie is de wouw slachtoffer van een mis drijf. Een 19-jarige Hengeloër is aangehouden als verdachte. Over de identiteit van het slachtoffer en de verdachte doet de politie geen mededelingen. Een wiend vond het lijk van het slachtoffer. In de loop van de avond hield de politie de 19-jarige verdachte aan. Het mogelijke motief en de toedracht wordt nog nader onderzocht. 'Sociale premies drastisch omlaag De WD wil nu alvast de lastenverlichting voor 2002 re gelen. De liberalen willen dan de premies voor de sociale zekerheid drastisch verlagen. Dat is mogelijk omdat de fondsen tientallen miljarden guldens aan overschotten hebben. Ook het CDA heeft plannen in die richting. De WD doet het voorstel tijdens de vandaag begonnen fi nanciële beschouwingen. treft naar aflossing van de staatsschuld. De lastenverlich ting zoeken wij in de verlaging van de premies voor sociale ze kerheid. Nu zitten er tientallen miljarden guldens te veel in kas. Door de premies te verla- den haag gpd De WD is teweden met de be groting zoals die er ligt. De libe ralen zien geen heil in nog meer uitgaven. „Ik denk dat het al moeilijk genoeg is al het extra geld op een goede manier uit te gen kan op dat vermogen geven", zegt W. van B.eek, fi- den ingeteerd." nancieel specialist van de WD- fractie. De WD richt zijn pijlen daarom op 2002. „De 8,5 mil jard gulden die het kabinet voor lastenverlichting in 2002 heeft gereserveerd mag wat ons be- Het CDA zit ook op die lijn. „Een kostendekkende premie en een buffer in het vermogen is voldoende. Daardoor kan de premie omlaag", aldus CDA- Kamerlid J. Balkenende. In te genstelling tot de WD is het CDA echter niet teweden over de begroting. Vooral de be hoedzame manier van begro ten, waardoor het kabinet jaar lijks miljarden aan meevallers krijgt, bevalt het CDA niet. „Dat geeft onrust. We praten nu vijf keer per jaar over de verdeling van de meevallers." De meevallers ontstaan om dat het kabinet steeds uitgaat van een economische groei van 2,25 procent per jaar. De groei ligt voor dit jaar echter op 4,5 procent. Daardoor zijn er meer mensen aan het werk dan ge dacht, wat tot minder uitkerin gen leidt. Het geld dat daarmee bespaard wordt heet een mee valler en mag aan andere din gen worden uitgegeven. Boven dien wordt de staatsschuld sneller afgelost, waardoor er dordrecht Prins Claus zet een Jemenitisch hoofddeksel op bij een leerling van groep 8. Gistermiddag openden de prins en minister van ont wikkelingssamenwerking Herfkens de tentoonstelling 'Sluiers en Dolken, op ontdekkingstocht door Jemen'. De tentoonstelling, op basis school de Muhring in Dordrecht, bevat een groot aantal cadeaus die de prins en de minister ontvingen tijdens hun werkbezoek aan Jemen in 1998! De hoogste groepen van het basisonderwijs kunnen op de tentoonstelling kennismaken met het dagelijks leven in het Arabische land. FOTO ANP ROBERT VOS MHAAg» Het kabinet heeft in de koop krachtplaatjes van volgend jaar rekening gehouden met een stijging van de premies voor de particuliere ziektekostenverze kering met gemiddeld 6,7 pro cent. De koepelorganisatie Zorgverzekeraars Nederland (ZN) gaat er echter van uit dat de particuliere premies met ze ker 10 procent omhoog zullen gaan.' Volgens het kabinet en het Centraal Planbureau kan met een stijging van 6,7 procent het particuliere deel (0,6 miljard) van de in totaal 3,7 miljard gul den aan extra uitgaven voor de -gezondheidszorg worden be taald. Dat schrijft minister Zalm van financiën gisteren in ant woord op schriftelijke Kamer wagen naar aanleiding van de miljoenennota. De Kamer wilde weten wie het extra geld moet ophoesten en of dit in het koopkrachtbeleid is verwerkt. Vorige week meldde voorzit ter Wiegel van ZN een nog gro tere stijging van de polissen op 1 januari 2001. Oorzaak daar voor is dat de achteraf hoger uitgevallen schadelast van dit jaar ook nog in de premie van volgend jaar moet worden ver werkt. Het ministerie heeft die verhoging niet meer meegere kend. Ook verwacht ZN hogere kosten voor ziekenhuisverple- ging, huisartsenhulp en loon stijgingen in de zorgsector. Overigens bepalen zorgverzeke raars afzonderlijk hoe hoog de stijging van hun premies wordt. Volgens de minister wordt van de 3,7 miljard gulden extra zorguitgaven het grootste deel (3,1 miljard) opgevangen door de kas van de AWBZ en de zie kenfondsen. De premies daar voor stijgen niet, omdat de pre mieopbrengst stijgt door de groei van de werkgelegenheid en Hogere inkomens van de verzekerden. oosterhout anp Als ouders kauvvgom kauwen met honderd procent xylitol, een stof die bacteriën tegengaat die cariës veroorzaken, krijgen ook hun baby's minder van de ze bacteriën binnen. Daardoor krijgen de kinderen minder gaatjes in hun melkgebit. Dat blijkt uit een onderzoek uit Finland dat is gepubliceerd in The Journal of Dental Re search. Xylitol is een suikervan- gende stof die tandbederf te gengaat. In de eerste levensja ren zijn er vaak momenten waarin ouders, met name de moeder, speeksel overdragen door bijvoorbeeld het aflikken van de lepel tijdens het voeren of het likken aan een speen. De Finse onderzoekers verge leken 169 zwangere vrouwen met een hoog gehalte bacteriën in hun speeksel. Tweederde van hen kauwde vanaf drie maan den tot twee jaar na de beval ling twee tot drie keer per dag op de bewuste kauwgom. De rest kreeg die periode om het half jaar een fluoride- of chlori debehandeling. Na twee jaar bleek dat van de kinderen van de 'xylitolgroep', minder dan tien procent cariës- veroorzakende bacteriën op hun tanden hadden. Van de an dere groepen was dat 28 en 48 procent. In hoeverre peuters daadwerkelijk minder tandbe derf hebben, is nog in onder zoek. Eerder was al aangetoond dat zelf kauwen van deze kauwgom tandbederf afremt, zowel bij kinderen als volwassenen. Ook was al bekend dat xylitolkauw- gom de kans op middenooront steking bij kinderen verkleint. minder rente op de staatslenin gen hoeft te worden betaald. Ook dat geld mag opnieuw worden uitgegeven! De PvdA richt zich bij de fi nanciële beschouwingen met name op de positie van de overheid als aantrekkelijke werkgever. „De arbeidsvoor waarden in het onderwijs, de zorg en bij de overheid moeten verbeteren. Daar zetten wij op in", zegt PvdA-woordvoerder Crone. Opvallend is het afwijkende standpunt van onderwijsminis ter Hermans, ook een WD'er. Hij pleit er juist vandaag voor de meevallers volledig te beste den aan onderwijs. Volgens hem een betere keus dan nieu we lastenverlichting omdat an ders oververhitting van de eco nomie dreigt. ede» De koninklijke landmacht houdt deze week haar jaarlijkse ve teranendagen. Iedere dag van de week staat in het teken van een bepaalde periode. Gisteren was het thema Nieuw Guinea en Korea. Hier een veteraan in de Prins Maurits Kazerne in Ede. FOTO ANP RAPHAEL DRENT schiphol richard mooyman Met nieuwe röntgenapparatuur heeft de douane op Schiphol in tien dagen zestig kilo cocaïne onderschept. De twee gloed nieuwe containerscan-installa ties brachten vier in luchtvracht verborgen zendingen met een totale straatwaarde van vijftien miljoen gulden aan het licht. Schiphol is de eerste luchtha ven ter wereld die luchtvracht systematisch doorlicht met scan-apparatuur. Staatssecreta ris Bos (financiën) stelde de in stallatie gistermiddag officieel in gebruik. Bos verwacht veel van het vijftig miljoen gulden kostende project, dat vooral is bedoeld om verdovende mid delen op te sporen. De staatssecreta r het s i de s stallatie voor zeecontainers, die een kleine anderhalf jaar gele den in de Rotterdamse haven in gebruik werd genomen. Vol gens Bos heeft deze apparatuur de staat al 75 miljoen gulden opgeleverd door het opsporen van illegaal ingevoerde sigaret ten, drank en andere goederen. Het rendement van de appa ratuur op Schiphol zal volgens Bos vooral maatschappelijk zijn. Via de luchthaven worden met name drugs en bijvoor beeld bedreigde diersoorten ge smokkeld. Het ontduiken van importheffingen en accijnzen speelt een veel kleinere rol dan in de haven van Rotterdam. Ook de vrachtafhandelaren profiteren volgens Bos, omdat de controle veel sneller gaat dan vroeger. De douane-top is tevreden met de scaninstallaties, waar mee in twee uur de gehele la ding van een vrachtvliegtuig kan worden onderzocht zonder iets open te maken. Specialis ten analyseren de beelden en kunnen bij verdachte zaken op dracht geven de containers uil te pakken. In de praktijk wordt overi gens slechts een klein deel van de totale vrachtstroom doorge licht. De containers worden op basis van een risico-analyse ge selecteerd, waarbij onder meer de herkomst en de opgegeven inhoud een rol spelen. De eerste vangst betrof een zending van veertig kilo coke in een lading textiel uit Zuid-Ame- rika. Maar ook zijn al enkele kleinere 'jatzendingen' opge spoord. Het gaat daarbij om rugzakjes of heuptasjes met drugs die tussen de vracht zijn gestopt. Criminele vrachtmedewer kers op Schiphol vissen de drugsbagage uit de containers en proberen daarmee aan het einde van hun werktijd zo ach teloos mogelijk naar buiten te lopen. Iedereen loopt immers met een rugzakje. „We weten nu welke afdeling we extra in de gaten moeten houden", aldus een medewerker van de doua- Op de scanner zijn de contouren van voorwerpen die per vliegtuig wo den verstuurd duidelijk herkenbaar, zoals deze ingepakte krokodil. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER MICHIEL SCHNATl Werkgevers weigeren laaggeschoold personeel 3 halen, 2 betalen: 1. Gillette Mach3 Scheermesjes set 3 pakjes a 4 mesies van 48?5 voot 32.50 49.95 3 halen, 2 betalen: 2. Duracell ultra batterijen 3 stuks naar keuae _c van jaer voor ZD.yU 3 halen, 2 betalen: 3. Oral B advantage tanden borstels 3 stuks naar keuze i r\ m van l&ftr voorlU.DÜ 4. Braun Oral B plakcontrol Adviesprijs: 79.95 AH-prijs 69.95 of 60 Air Miles 5. Braun creation twist föhn CP 1600 SV4 Adviesprijs: 69.95 AH-prtjS: 49.95 of 45 Air Miles 34.95 den haag sander roouakkers Ongeveer de helft van de ruim 100.000 oudere Turken en Ma rokkanen die in de WAO zitten is helemaal niet ziek. Bedrijven zijn volgens het Sociaal en Cul tureel Planbureau (SCP) zelden bereid de doorgaans slecht Ne derlands sprekende en onge schoolde arbeidskrachten in dienst te( nemen. Daarnaast zouden keuringsartsen alloch tonen vaak niet begrijpen en ze daarom gemakshalve maar in de WAO laten zitten. Het SCP reageert hiermee op Tweede-Kamervragen van WD'er Kamp. Die verbaast zich over het hoge aantal oudere al lochtonen in de WAO. Bij Tur ken en Marokkanen ligt dat aantal volgens Kamp, die zich baseert op SCP-cijfers, acht tot negen keer hoger dan bij au tochtone Nederlanders. De WD'er vindt dat onacceptabel hoog. Volgens P. Tesser, coördi nator minderhedenonderzoek van het SCP, ligt de kwestie ge nuanceerder. „Eind jaren tach tig verdwenen veel banen in de zware industrie. Allochtonen zijn toen massaal de WAO inge werkt. Daarin zitten ze nu nog steeds." Van de Turkse en Ma rokkaanse mannen tussen de 40 en 64 jaar is ruim veertig procent op papier arbeidsonge schikt. Maar ongeveer de helft van die uitkeringsgerechtigden mankeert volgens Tesser eigen lijk niets. „Een grote groep is inderdaad arbeidsongeschikt geworden door het jarenlange zware werk, maar een ander deel is jaren terug door werkge vers de WAO ingewerkt en komt daar nu niet meer uit." Het productieproces in de zware industrie veranderde eind jaren tachtig en begin ja ren negentig drastisch. Boven dien verdwenen in die jaren duizenden banen door sane ringsoperaties. „Deze groep werknemers bleek in die veran deringen niet mee te kunnen gaan," zegt Tesser. „Tegen woordig wordt voor bijna iede re functie een mondige arbeids kracht gevraagd. Allochtonen die voor ongeschoold produc tiewerk naar ons land zijn ge haald, hoefden in de eerste ja ren helemaal geen Nederlands te leren. Maar nu die taalkennis ineens wel nodig blijkt, kunnen of willen zij geen nieuwe taal meer leren. Werkgevers eisen echter dat hun nieuwe werkne mers wel goed Nederlands spreken." Directeur R. van den Berg van het Nederlands Onderzoeks centrum Arbeidsmarkt en Al lochtonen in Amsterdam kan zich wel wat voorstellen bij de onwillige werkgevers. Daar naast kent hij nóg een reden waarom veel allochtonen de WAO niet verlaten. „Wij heb ben in het verleden kunnen constateren dat keuringsartsen van verschillende Arbo-dien- sten moeite hebben om alloch tone cliënten te begrijpen. Dat komt met name door de andere culturele achtergrond. Wij heb ben gezien dat een arts liever het zekere voor het onzekere neemt en een WAO'er bij een herkeuring maar weer opnieuw arbeidsongeschikt verklaart." De Brancheorganisatie van Arbo-diensten en de Vereniging Arbo Unie Nederland hebben geen cijfers over aantallen al lochtonen in de WAO. De ach- n een cliënt wordt ?t geregistreerd, an het Nederlands Buitenlanders in tergrond namelijk n I. Akel Centrum Utrecht zegt te i dat veel mensen van Marokkaanse en Turkse afkomst in de WAO zit ten, al kent hij geen exacte ge tallen. „Een deel is ziek door de zware arbeid die zij hebben ver richt. Een ander deel is via de Ziektewet een aantal jaren gele den weggewerkt uit bedrijven. Die mensen moeten snel weer aan het werk." Het bijspijkeren van de Ne derlandse taal is volgens Akel de oplossing. „Als mensen ten onrechte in de WAO zitten, moet je ze er uithalen. Alloch toon of autochtoon. Dit soort mensen moet een passend aan bod krijgen om weer terug te worden geleid naar de arbeids markt. Als daar een cursus Ne derlandse taal voor nodig is, dan moet je die aanbieden. Zo iets kan gewoon worden geëist. En wie niet komt opdagen, krijgt dan een sanctie opge- legd."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3