Stadspost trekt grote broek aan "I" Gesprek van de Dag Drijvende informatie Stel ontvangt sleute en sloopbericht hun mm M. DINSDAG 3 OKTOBER 2000 Commentaar Geweld in Midden-Oosten De dood van de twaalfjarige Palestijnse jongen Rami lijkt het tragische symbool te worden van de nieuwe intifadah in de Palestijnse gebieden. De beelden van een vader die zijn zoontje driekwartier lang met zijn eigen lichaam tevergeefs tegen een kogelregen pro beert te beschermen, spreken boekdelen. Israël zet let terlijk zwaar geschut in. De veiligheidstroepen schu wen zelfs de inzet van gevechtshelikopters tegen ste nengooiende jongeren en de lichtbewapende Pales tijnse politie niet. Het optreden van Israël heeft wereldwijd scherpe kri tiek uitgelokt. Dat het afgelopen nacht niet tot een ver oordeling door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is gekomen, is geheel op het conto van de Ver enigde Staten te schrijven, beschermheer van de jood se staat. Het uiterst provocerende bezoek van de Israë lische oppositieleider Sharon aan de Tempelberg, aan leiding tot de rellen, is door minister Albright van bui tenlandse zaken wel bekritiseerd. De provocatie van Sharon lijkt de zoveelste zet van Li kud om het wankele vredesproces te torpederen. De Israëlische bevolking is onderling ernstig verdeeld over de te volgen weg. De oppositie - ook binnen de rege ringscoalitie - wil geen enkele concessie aan de Pales- tijnen doen en daarmee lijken de dagen van de coalitie van premier Barak geteld. Verkiezingen zijn nodig om de exacte verhoudingen binnen Israël in kaart te bren gen. In Camp David konden Israël en de Palestijnen het niet eens worden over de toekomstige status van Jeru zalem. Het plaatsen van Jeruzalem onder internatio naal of gedeeld Israëlisch-Palestijns gezag, was toen in Israël niet te verkopen. En toch ligt de sleutel voor een definitieve vredesregeling in Jeruzalem. Geen van de twee partijen zal ooit de heilige stad opgeven. Dat blijkt maar weer uit de heftige wijze waarop de Pales tijnen uiting geven aan hun ongenoegen over het be zoek van Sharon aan de Tempelberg. De Palestijnse leider Arafat doet ondertussen zijn ui terste best de emoties van zijn volk in goede banen te leiden en van het vredesproces te redden wat er te red den valt. Woensdag ontmoet hij premier Barak. Israël lijkt na het jongste optreden tegenover de Palestijnen snel het laatste restje krediet in de wereld te verspelen. Emoties bestrijd je niet met pantserwagens, zo zei de Franse president Chirac treffend. De Verenigde Staten moeten het ijzer smeden als 't heet is en de Israëli's dwingen de noodzaak van concessies aan de Palestij nen te doen inzien. T, elevisie Nci Elven Na elven. Je kunt leuke dingen doen na elven. Wil houdt wel van een gezellige avond. Een keertje naar de bioscoop, een keertje naar de kroeg, als er kermis is, kun je er even overheen lopen. Maar na elven kun je ook te levisie kijken. Alleen ziet Wil niet direct in waarom je dat zou doen. Trots kondigt de NOS aan dat iedere avond het pro gramma Na Elven wordt uitgezonden. Een sportpro gramma. gevuld met 'achtergronden Een hoop geleuter dus. Gisteren was de eerste aflevering. We hadden ge luk: de Olympische Spelen zijn net afgelopen (hé, leuk voor een item) en het is net weekend geweest (hé, dan kunnen we buitenlands voetbal uitzenden) en Ajax moest spelen tegen Heerenveen (hé, RUIME samenvat ting). Na Elven is precies hetzelfde als MTwee, het nieuwe programma van vorig jaar. Alleen is Mart Smeets op vakantie en Maartje van Weegen weggesaneerd. Die leuke glimlach van d'r verdoezelde niet haar gebrek aan kennis. Nou ja, sportkennis. Nou ja, het vermogen om zonder problemen een half uurtje door te lullen over sport - of over een sporter die geblesseerd heeft moeten afhaken. Tom Egberts presenteerde. Die kan dat wel. Robin Kor ving was te gast, de hordenloper die vlak voor de finale zo geblesseerd (ook een mooi sportivoord, geblesseerd) raakte dat hij misschien wel moet stoppen met horden lopen. Tom bleef doorvragen. 'Hoe gaat het met je? Maar hoe gaat bet nu eigenlijk met je? Fysiek? En Men taal? En heb je er nog last van? Fysiek? Én mentaal? Erg he, dat je misschien wel moet stoppen. Maar hoe gaat hef eigenlijk? Vertel nog eens (voor de zeventiende keer) wat er precies gebeurde en wat er mis is? Fysiek? En mentaal?' Wil werd er gloeiend gek van. Zelfs als sportliefhebber. Maar Wil zat het uit. Bladibladibla. En wat goedkope samenvattingen van Engels en Spaans voetbal en weer bladibladibla. Tot Tom Egberts aan het einde zei: „En dan nu het be langrijkste sportnieuws van vandaag. Toen dacht Wil: Nu zul je het krijgen. En toen begon Tom met de uitslag van Ajax - Heeren veen. Waarvan hij zojuist een flinke samenvatting had laten zien. En toen dacht Wil: Stik er maar in, met je Na Elven. Er zijn leukere dingen te doen. Bioscoopje, cafeetje. Zo wordt Nederland door de NOS aan de drank ge bracht. Na Elven? Direct verbieden! Het eerste drijvende utiliteitsgebouw van Europa werd gisteren van Hoorn naar de nieuwe Amsterdamse wijk Uburg gesleept. Het gebouw is het eerste in Europa dat gebouwd is volgens het Canadese systeem van onzinkbare funderingen en zal in Amsterdam als bezoekers en infor matiecentrum fungeren voor de toekomstige bewoners van de waterwijk Uburg. foto anp hanssteinmeier De sleutel van hun huis, hun eerste woning, werd uitgereikt op 19 september. Vol goede moed gingen ze aan het werk. Verven, behangen en uiteraard ook meubels aanschaffen. Hun laatste spaargeld verdween in de hoekwoning in Stadskanaal. Wendy Klompsma (19) en Ber- nie Daniëls (20) waren klaar voor een nieuwe toekomst; sa menwonen en over enkele ja ren trouwen. De droom spatte al snel als een zeepbel uit el kaar. Twee weken na ontvangst van de sleutel viel er een brief op de mat van de Stichting Wo ningbouw Stadskanaal (SWS). Als een mokerslag kwam de in houd aan: meneer, mevrouw, uw woning wordt op den duur gesloopt. Het huilen stond het paar nader dan het lachen. Al het werk was voor niets ge weest. ,,We waren net klaar", vertelt een nog aangeslagen Wendy. „Het huis is helemaal opge knapt. Twee weken geleden kregen we de sleutel. De SV\ heeft er toen alles aan g om het leefbaar te maken. 1 was uitgeleefd. De schimme stond op de muren. Als we eerder hadden geweten, ha< den we dit niet gedaan." Bernie had grote plannen; zou een siertuin worden aai legd, een schutting worden plaatst en hij wilde een gara bouwen. Dat is nu op de lai baan geschoven. Het jonge wacht nu eerst het definitie) voorstel van de SWS af. Het jonge paar kan zich nie voorstellen dat de mensen de SWS niet op de hoogte w ren van de herstructurering plannen voor de stadswijk. 1 geen woord is gerept over sl P van de woningen. „Dit hadt ze al bij het eerste gesprek n ten zeggen. Dat had ons vel duizenden guldens kunnen schelen." HANS HUITING De stadspostdiensten hebben als vrijbuiters onder de bestellers geen lang leven meer als kleine zelfstandigen. Nog altijd staat het de 72 bedrijfjes vrij te handelen binnen de gebondenheid van de Stadspostunie. Maar onder zoek heeft uitgewezen dat uniformering absolute noodzaak is om flinker in de bus te blazen dan het marktaandeel van vier procent. Stadsposten die niet in de pas van de Stadspostunie willen lopen, maken kans van direc teur/secretaris Geertman de zak te krijgen. Wie binnen 24 uur uur post el ders in den lande bezorgd wil zien, is bij de stadspost aan het verkeerde adres. Namens de 72 aangesloten bedrijven is direc teur/secretaris Jan Geertman van de Stadspostunie de eerste om haastige postaanbieders een deur verder te sturen. „Al kwam de Consumentenbond onlangs met een andere mede deling, bij PTT Post wordt ge zegd dat bezorging binnen een etmaal in principe kan. Hier wordt dat niet beweerd. Een voudig, omdat we zeker weten dat niet te kunnen." De belofte die de samenwer kende 72 stadspostdiensten wel kunnen nakomen, is post van deur tot deur brengen tegen een goedkopere tariefstelling. In zijn kantoor aan huis in Heemstede rekent Geertman voor dat een en ander al gauw dertig tot veertig procent scheelt. Dat komt, zo legt Geertman uit, omdat de stads post geen CAO kent. „Wij huren mensen in, veelal op contract basis. En het beloningsniveau hoeft niet per se op dezelfde hoogte te liggen als bij PTT Post. Aangezien het bezorgen van post verantwoordelijk werk is, werken we het liefst niet met al te jonge jongeren. Wel graag met oudere mensen, die een zakcentje willen bijverdienen en zodoende ook nog onder de mensen kunnen blijven." In aanmerking genomen dat stadspostbestellers met hun handen moeten afblijven van brieven tot 100 gram, kan het volgens Geertman voor onder nemers dus best lonend zijn een beroep te doen op de dien sten van een bij zijn organisatie aangesloten bedrijfje. „Pakketten doen we ook niet, omdht mensen die voor stads postdiensten werken dikwijls hun ronde op de fiets doen en zich niet met de auto verplaat sen. Wij concentreren ons voornamelijk op geadresseerd drukwerk. De service die wij wel bieden, is minstens zo goed als van die ander. Alleen hoeft er bij ons minder voor te wor den betaald." Met alle respect voor de wer vende dictie waarmee Geert man deze zin uitspreekt, dient daar wel een kanttekening bij te worden geplaatst. Voor buiten- regionale postbezorging moe ten verzenders wel genoegen nemen met een tijdpad die postkoetsen in vervlogen dagen aflegden. Directeur/secretaris Jan Geertman van de Stadspostunie. foto united photos de boer „Ons vervoerssysteem van Maastricht naar Leeuwarden heeft een dag meer nodig dan PTT Post. De post gaat eerst per vrachtwagen naar onze over- slagloods in De Meern, en van dat centrale punt naar de stads post van bestemming. En die zorgt een dag later voor de dis tributie richting geadresseerde. Daarom: wie vrijdag elders iets in den lande bezorgd wil heb ben, doet er goed aan dat dins dag bij ons aan te leveren. Je betaalt minder voor de service, die net zo goed is. Alleen, het vereist een stukje planning." Er zijn stadposten en stadspos ten. Van de rond 100 gaan een kleine dertig buiten de Stads postunie om langs brievenbus sen. „Deze niet-leden werken lokaal, maken geen deel uit van ons landelijk gedekte bezor gingsnetwerk. Ze werken vooral wijkgericht." De stadspostdiensten binnen Unieverband willen af van het nogal folkloristische, kneuterige stempel van het verleden. Geertman is de eerste om toe te geven dat er wel eens bestellers zijn geweest die post in sloten dumpten om vroeg thuis te zijn. „De stadsposten worden via proefmailingen regelmatig on derworpen aan kwaliteitscon trole. Waarbij wordt nagegaan hoe lang de post onderweg is. Of de envelop zonder krassen, strepen en kreuken wordt afge leverd. Als de betrokken stad- post niet voldoet aan de norm, krijgt-ie een waarschuwing. En tevens inzicht in de bevindin gen van de controle. De keer er op wordt-ie weer gecontro leerd, uiteraard vertellen we niet wanneer en hoe. En als het dan nog slecht is, volgt een tweede waarschuwing. Bij der de waarschuwing kan er roy ement volgen. Maar zo ver laat men het gelukkig niet komen." Stadspostdiensten aller ge meenten verenigt u. Dat is zo I mmiKtbasr EfiH#imHfJ&WSr mm m u'-Mmfeasr wrafeagr Rili De nieuwe stadspostzegels. ongeveer het credo van de Stadspostunie in het kader van de voorgenomen professionali- seringsbeleid. Hoogste tijd, zo vindt Geertman als direc teur/secretaris, dat de vrijbui ters van het bestellerswezen in elk geval in figuurlijke zin ge üniformeerd wordt. Al was het maar om op termijn opkopers op afstand te houden. „Niet PTT Post, maar de Deut sche Post, de Royal Mail en de Franse post zijn onze grootste bedreigers. En zo heeft een in- vesteringsgroep al een middel grote stadspost opgekocht. Deutsche Post zit na de overna me van de pakketpoot van Van Gend&Loos al met een distribu tiecentrum in Nederland. Ze hebben alleen nog niet wat wij wel hebben, een landelijk dek kend bezorgnetwerk." Een analyse van MKB Neder land heeft Geertman gesterkt in de overtuiging dat de aangeslo ten 72 koninkrijkjes met 72 ko ninkjes aan het hoofd tot een organisatie te smeden. „Alle struikelpartijen en valkuilen ten spijt maken we vorderingen. Al zijn er nog dwarsliggers. Een enkeling is uit onze organisa gestapt en op eigen houtje v der gegaan. Buiten ons land lijk netwerk. Het zij zo. Gent stadspostdiensten daar in dt i omgeving, die in die gemeeii willen springen." Hij geeft op een briefje dat dl j toekomst van de stadspostdi f sten absoluut niet in het verl den ligt. Maar sommige klein j zelfstandigen kunnen de niel x we beleidstrategie niet volgel „Die hou ik geregeld de spiej y voor. Zo van: als je nu geen j maatregelen neemt, gaat het mis. Niet zelden vanuit de V\| situatie is een jaar of zestien leden een generatie begonna met stadspost, toen er bij de] - PTT werd gestaakt. Het ging! vaak om eenvoudige mensen in de positieve betekenis van j het woord. Mede dank zij hu inspanningen is de organisaj tot de huidige uitgegroeid. V iemand van een jaar of zestig kan het best aantrekkelijk zijl het bedrijf te verkopen en on j der andermans leiding nog el beetje te blijven werken." Dove architecten Met doven hebben we minder medelijden dan met blinden. Blijkbaar vinden we dat wie zijn gezichts vermogen verliest, meer van de grote, mooie wereld moet missen dan wie het zonder gehoor moet stel len. Horen is zilver en kijken is goud, maar ook is waar dat we ons van de rol van het gehoor veel minder bewust zijn. Ik herinner mij als de dag van gisteren hoe in Genteen tram bijna een eind aan mijn leven maakte. Juist om- Ij. dat ik de tramrails zag lopen, stak ik zon der te kijken over, in de overtuiging dat ik een naderende tram zou horen. Helaas. In Gent rijden de trams op wie len die bekleed zijn met rubber, zodat omwonenden geen last meer hebben van geklengkleng op het rechte stuk en piepen in de bocht. Voor vreemdelingen die er van uitgaan dat een tram wél la waai maakt, is dat een levensgevaarlijke situatie. Als niet iemand een snelle ruk aan mijn schouder had gegeven had dit schrij ven u nietmeer bereikt. Sinds die dag weet ik dat de meeste wegge bruikers eerst vertrouwen op hun oren. Je hóórt dat er een pizzabrommer van rechts komt. Pas dan besluit je te kijken. Of er statistieken van zijn, weet ik niet, maar het lijkt me onvermijdelijk dat het steeds stiller worden van automotoren ex tra verkeersslachtoffers kost. De betreffende gewon den zijn daar trouwens ook zelf vaak schuldig aan. Het lopen met een walkman op het hoofd wist de- omgeving akoestisch geproken uit. En juist dat ge luidsbeeld van de omgeving is -normaal gespro ken- de reden om eens extra te kijken. Zoniet voor die mobiel bellende automobilist in een moderne, van binnen volkomen stille auto die inrijdt op een zebrapad met jonge house-fans. Behalve het hoorbaar makenvan de dode hoek doen onze oren nog iets anders. Het was de Haar lemse architectuurkenner Ids Haagsma die mij daar op overdonderende wijze op attendeerde. 'De zestraat klinkt goed', riep hij, luidt klappend in hetKlein Heiligland, 'Luister maar'. Opeens wist ik wat er mis was met alle nieuwbouw in Almere, Hoofddorp, Zoetermeer en waar dan ook. Er is geen straat die een eigen akoestiek heeft. In laag bouw en tochtige tuintjes verwaait iedere geluid voor het een kleur heeft kunnen aannemen. Oud bouw heeft wel een eigen geluid. Als de hoeken niet allemaal recht zijn en de gevels niet allemaal even hoog, als er nu eens bomen zijn, dan weer water, dan weer allebei, dan heeft iedere straathoek zijn eigen klank. En ieder die daar woont weet dat. Er is de klank van water omzoomd door huizen. Van nauw. Van bochtig. Van steentjes. Van asfalt. En onze oren weten (lat we thuis zijn. En zo werkt dat ook omgekeerd. Het bedrukte en onveilige gevoel in winkelcentra als Hoog Catlia- rijne wordt in niet gering mate akoestisch bepaald. Op late avonden, als de winkelluiken al dicht zijn, klinkt overal onplaatsbaar geklos door de gangen. Ongeziene passanten wekken de indruk dat ze van alle kanten tegelijk kunnen opdoemen. De weer kaatsing van je eigen stappen tegen te lage pla fonds maakt de ruimte klein. Maar de visuele trucs die zijn uitgehaald, zoals daklichten en vloerdoor- brekende atriums, spreken dat gevoel weer tegen. Het is resultaat is innerlijke onrust. De enige voor mensen deugdelijke architectuur is die waar ogen en oren elkaar niet tegenspreken, maar wél allebei iets te doen krijgen. Laten we dit ook gaan bewij zen. We laten blinden, doven en niet-gehandicap- ten los op Hoog Catharijne. Wie van de drie groe pen voelt zich het prettigst? Ik wed dat het de do ven zijn. enselijk PETE SAMPRAS is za terdag in het huwelijk getreden met de actri ce Brigette Wilson, met wie hij zich ver loofde nadat hij dit voorjaar in de eerste ronde van de open Franse tenniskampi oenschappen op Ro land Garros was uitge schakeld. De huwe lijksvoltrekking tussen de tennisster en de 26-jarige Wilson had plaats in Samp ras' woning in Beverly Hills. Wilson, de Miss Teen 1990, die onder meer te zien was in de soap Santa Barbara en de films Last Action Hero en I Know What You Did Last Summer, droeg een jurk van ontwerpster Vera Wong waaraan diamanten waren be vestigd met een gezamenlijk waarde van meer dan 1 miljoen gulden. PRINS BERNHARD (89) isv aan het werk. Hij woont zater de viering bij van het elfde lus trum van de Bond van Nederi landse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers (BNMO) in Apeldoorn. Het is voor het eei sinds 10 mei dat de prins in c openbaarheid treedt. Op 11 r werd hij met spoed opgenomf in het Universitair Medisch 0 trum (UMC) in Utrecht, waar! diezelfde middag een zware buikoperatie onderging. Na df ingreep ontstond een neurolo sche complicatie waar Bernhi van herstelde. Op 18 mei kwa het bericht dat de toestand v de prins ernstig was verslech terd. Later bleek dat hij een s van zijn kunstgebit had inges en in ademnood was gekomen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2