Leidsch Dagblad President Milosevic haalt fel uit naar oppositieleiders Akkoord over bestand Israël en Palestijnen verKooen •p - 7 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Sluitingstijden rond Leidens Ontzet slecht nageleefd Twee doden in Leidse Ondernemen en freelancen in het nieuwe belastingstelsel, morgen in deze krant. feestnacht Groots onthaal olympische sporters Zingen in alle vroegte NR. 42430 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 HUH»: l'ttBÏUr.r HET WOORD IS AAN P.G. Wodehouse Nooit je excuses aanbieden: goede mensen hoeven ze niet en slechte maken er op een schandalige manier mis bruik van. 'w w wisselvallig' r'-' S2 Reageerbuisbaby moet zusje redden WASHINGTON Rtr In Amerika is voor de eerste keer een baby geboren die ge netisch is gemodificeerd. Dat is gebeurd om het zieke dochter tje van een echtpaar uit de deelstaat Colorado te kunnen redden. Het echtpaar besloot een embryo dat precies dezelf de soort cellen heeft als hun zesjarige dochtertje te laten im planteren in de baarmoeder. Baby Adam zag op 29 augus tus het levenslicht. Doktoren hebben bij de geboorte cellen uit de navelstreng gehaald. Eind september kreeg zusje Molly, die aan de erfelijke bot ziekte anaemia lijdt, een behan deling in een ziekenhuis in Minneapolis waarbij de cellen werden geïmplanteerd. Binnen een week hopen de doktoren te weten of de opera tie is geslaagd. Volgens de arts Charles Storm was het kantje boord voor Molly. „We wisten dat het bijna te laat was voor de ingreep.'' Normaal gesproken worden kinderen met anaemia niet ouder dan zeven jaar. Storm denkt dat Molly 85 tot 90 procent kans heeft op verbete ring van haar gezondheid. De ouders van Molly en Adam wil den al langer een tweede kind, maar waren bang dat het de zelfde ziekte zou krijgen als het meisje. 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) l i; I l l I Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: I Tommy, de jongste zoon van le Indonesische ex-president Joeharto, heeft vanochtend :oegegeven dat hij schuldig is tan corruptie. Tegelijk vroeg lij gratie, aldus zijn advoca- en. Tommy Soeharto is ver- lordeeld tot een gevangenis- itraf van achttien maanden, ^ter vandaag beslist het OM >f Tommy thuis of in de ge- -,-r /angenis moet wachten hoe iresident Wahid over zijn gra- ieverzoek beslist. Buitenlanders WAO 'ingewerkt' buitenlanders zijn in het ver eden bij reorganisaties mas- laal door werkgevers de WAO ngewerkt. Daardoor zit inder- laad een grote groep mensen ran buitenlandse afkomst die 'eitelijk niet ziek is in de WAO. Dat zegt het Sociaal Cultureel 'lanbureau in reactie op vra- ;en van WD-kamerlid Kamp. 'agina 3 Scanner Schiphol direct effectief viieuwe röntgenapparatuur op jchiphol heeft zijn nut al di- reet bewezen. Binnen tien da- »en na de komst van de con- pp ainerscan-installatie zijn er al fier zendingen van in totaal yjfd :estig kilo cocaïne mee onder- WP ichept. De drugs hebben een itraatwaarde van vijftien mil- oen gulden. De scanners zijn jisteren officieel in gebruik »esteld. 'agina 3 jH Lastenverlichting iu al vastleggen' De VVD wil de lastenverlich- ing voor 2002 nu al vastleg- Üfel ;en. De lasten kunnen omlaag loor de premies voor sociale iff :ekerheid drastisch te vermin leren. Als gevolg van de eco- ïomische groei en de aantrek- tende werkgelegenheid zijn er j£|| ientallen miljarden aan pre- PH nies te veel in kas. Het CDA III :it op dezelfde lijn als de libe- H Pagina 3 1 Sore en Bush debatteren De Amerikaanse presidents- candidaten, Gore en Bush, ;aan vannacht voor de televi sie met elkaar in debat. Vanaf >2.50 uur is het debat recht streeks te volgen op Nederland Pagina 5 Kartelvorming brouwers België De Belgische bierconcerns In- erbrew, Alken-Maes, Haacht m Martens hebben met elkaar >rijsafspraken gemaakt. Dat reweert eurocommissaris ilonti, die mededinging in zijn >akket heeft. Over de hoogte 'an de boete is nog niets be tend. Dat hangt af van de om- 'ang van de afspraken. Pagina 9 VANDAAG 22 PAGINA'S Jirinenland buitenland JINSDAG 3 OKTOBER 2000 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 Tommy Soeharto vraagt gratie lultuur en Kunst 18 tconomie8,9 Üeloof en Samenleving14 Desprek van de Dag 2 tegio13,15,16,17,19 iport21 Televisieprogramma's11 /Veer14,20 BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT De Joegoslavische president Milosevic heeft gisteren fel uit gehaald naar de oppositie. In een televisietoespraak beschul digde Milosevic oppositielei ders ervan 'westerse marionet ten' te zijn die het land naar chaos, buitenlandse bezetting en andere rampspoed zullen voeren. De toespraak werd uitgezon den tijdens de eerste dag van het vijfdaagse massale protest waartoe de oppositie heeft op geroepen. Verspreid over heel Servië gingen gisteren vele tien duizenden mensen de straat op om te protesteren tegen de ver kiezingsfraude die Milosevic en zijn regime vorige week zondag pleegden. Via de toespraak be oogde Milosevic het voor hem steeds slechter wordende tij te keren. Of Milosevic dat met zijn toespraak kan bereiken, is zeer de vraag. Vooral buiten Belgra do lijkt de actiebereidheid on der de bevolking groot. Diverse provinciesteden lagen gisteren vrijwel geheel plat door een combinatie van wegblokkades en stakingen van belangrijke bedrijven en de meeste scho len. De grootste vakbond van Servië, de door de regering ge controleerde SSSj met een mil joen leden, liet weten te over wegen op te roepen tot een al gemene staking. Ook de SSSJ eist een hertelling van de in de eerste verkiezingsronde uitge brachte stemmen. De eerste stemronde bij de verkiezingen leverde een over winning op voor oppositiekan didaat Kostunica. Volgens de oppositie heeft hij een absolute meerderheid van de stemmen gekregen. Dat betekent dat een tweede stemronde niet nodig is en dat president Milosevic moet aftreden. De president weigert echter op te stappen, ondanks de stakingsacties die al aan de gang zijn. Pagina 5: Russische president Poetin loopt op eieren in Joe- goslavië-crisis schiphol Zwemmers Pieter van den Hoogenband en Inge de Bruijn worden omgegeven door massa's men sen op Schiphol. De twee gouden medaille-winnaars kwamen vanochtend gearmd met de andere grote win nares Leontien van Moorsel de aankomsthal van Schiphol binnen. Op hun borst droegen de olympische kampioenen in totaal acht gouden medailles. De olympische sporters en begeleiders hadden omstreeks acht uur allen het vliegtuig verlaten. Duizenden familieleden, bekenden en andere fans ontvingen ze onder luid gejuich. De komende dagen worden de sporters op verschillende plaatsen in Nederland gehuldigd. foto opname TV 16 Schouw: schone sloten krijgen een mooie krul, vuile een strenge brief 17 Kaasmaker Van Leeuwen nieuwe voorzitter van 'Wijk en Wouden' 18 Mark Knopfler vindt het tijd worden dat hij kwaliteit levert 19 Haast is geboden voor redders van dakpannenfabriek Nieuw Werklust 13 Haagweg 4 brengt hommage aan Jan Wolkers in 3 oktober-optocht Tijdens de eerste feestnacht van het Leidens Ontzet zijn twee jonge mensen overleden. De eerste hulpdiensten hadden vanwege de enorme drukte gro te moeite om rond elf uur 's a- vonds bij het eerste slachtoffer te komen, een 33-jarige man uit Duitsland die op familiebezoek was in Leiden. De Duitser, een astmapatiënt, was op de hoek van de Steenstraat en de St. Aagtenstraat onwel geworden. Het ambulancepersoneel, dat vanwege de drukte in de stad pas twintig minuten na de mel ding arriveerde, heeft nog ge probeerd de man te reanime ren, maar dat bleek tevergeefs. Later in de nacht, rond de klok van drie uur, kwam een 22-jarige man uit Sneek bij een verkeersongeval op de Haag- weg om het leven. De feestgan ger herkende aan de overkant van de weg een paar vrienden en stak pardoes tussen een paar geparkeerde auto's door over. Een automobilist, die uit de richting van het Noordeinde kwam aanrijden, kon de Sneker niet meer ontwijken. De man is op de plaats van het ongeluk aan zijn verwondingen overle den. Nieuwbouwhuis volgend jaar vijf procent duurder DEN HAAG GPD Nieuwbouwwoningen worden volgend jaar minimaal vijf pro cent duurder. De hoge olieprij zen, de hogere BTW en de ho gere salariskosten hebben alle maal hun weerslag op de prijs. Dat zegt de branchevereniging van handelaren in bouwmateri alen (Hibin). De Hibin verwacht dat bouw materialen volgend jaar vijf tot tien procent stijgen door de ho gere olieprijzen. De productie van bouwmaterialen als bakste nen vergt veel energie. Andere veelal grote onderdelen als pre fab muren kampen met stijgen de vervoerskosten door duur dere diesel. Volgens de Hibin maken de kosten van de bouw materialen ongeveer een kwart uit van de totale kosten van de nieuwbouwwoning. Behalve de materiaalkosten zullen de salariskosten volgend jaar waarschijnlijk ook flink stij gen. De extra kosten die de toele veranciers maken, berekenen zij door aan de bouwers die ze op hun beurt weer doorbereke nen aan de kopers. De forse prijsstijgingen zijn voor de Hibin reden om nu al aan de bel te trekken in plaats van aan het eind van het jaar. Een prijsstijging van drie tot vier procent is normaal voor de branche. Tienduizenden mensen in Sen>ië uit protest de straat op LEIDEN WIM KOEVOET PABLO CABENDA WIM WEGMAN De horeca leeft de sluitingstijden rond Leidens Ontzet zeer matig na. Uit vrij wel alle buitentaps stroomde vannacht enkele uren na de voorgeschreven slui tingstijd van 00.30 uur nog volop bier. Ook verschillende terrassen waren nog ver na het sluitingsuur druk bezeL Bij de kroegen zelf was liet beeld nogal wisselend. Rond de nieuwe Beesten markt, waar de politie volop contro leerde, deden de meeste zaken hun deuren keurig om drie uur dicht. Elders in de stad gingen horeca-zaken veel langer door. Voor wethouder Pechtold (D66), die gisteren met de politie en raadslid Geertsema (WD) een eigen rondtocht door de binnenstad maakte, zijn de be vindingen reden om met de horeca-on- dernemers te praten over de sluitings tijden. Kleine veranderingen zijn wat de wethouder betreft bespreekbaar. ,,We moeten samen kijken wat het bes te werkt." Maar hij wü dan wel dat de ondernemers zich duidelijk aan de af spraken binden. „Ik heb gehoord dat de kroegeigenaren rond de Beesten markt onderling hadden bepaald veel langer door te gaan. Daar moeten we het dan ook maar over hebben." Hoewel de gemeente aankondigde streng te controleren, was er gister avond en vannacht opvallend weinig politie op straat te zien. Wel waren er tegen sluitingstijd vijftien man politie op de kermis, maar die hadden weinig werk. Op het moment dat de agenten ver schenen, zetten de kermisexploitanten de boel stop. De sfeer bleef in de hele binnenstad gemoedelijk. Pagina Leiden: 'Als de politie komt, trekken we de stekker er uit' Geweld houdt aan; morgen topberaad in Parijs TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israël en de Palestijnen hebben overeenstemming bereikt over een staakt-het-vuren. Dat meldde de Israëlische radio vanochtend. Morgen ontmoe ten de Israëlische premier Ba rak en de Palestijnse president Arafat in Parijs de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Albright. Het geweld in Is raël en de bezette gebieden be leeft vandaag zijn zesde dag. Tot nu toe zijn bij het geweld 51 doden gevallen. Aan Pales tijnse zijde zijn meer dan dui zend gewonden geteld. De Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties ging vanochtend uiteen zonder een standpunt over de crisis te hebben ingenomen. De Israëlische radio meldde vanmorgen dat Israël en de Pa lestijnen al overeenstemming hebben bereikt over een staakt- het-vuren. Het bericht is geba seerd op een Palestijnse bron. Volgens Israëls minister van buitenlandse zaken, Ben-Ami, gaat het echter om een infor meel bestand en zijn verdere besprekingen nodig. Volgens de Israëlische radio •heeft Israël ermee ingestemd zijn troepen terug te halen naar de posities die ze voor het uit breken van het geweld inna men. Het zou ook bereid zijn zwaar materieel uit de Pales tijnse gebieden te verwijderen. De Palestijnse autoriteiten zou den hebben beloofd na de Isra ëlische terugtrekking alle onlus ten onmiddellijk de kop in te drukken. Het Israëlische leger houdt ondertussen ernstig rekening met een verdere verslechtering van de toestand. Volgens de commandant van de troepen op de Westelijke Jordaanoever, brigade-generaal Gantz, zijn zijn mannen er klaar voor. De legerleiding vreest dat de Liba nese Hezbollah de Palestijnse onlusten zal aangrijpen voor aanvallen in het noordelijke grensgebied. Wat Israël het meest zorgen baart is de toenemende onrust in eigen land. Premier Barak wil vandaag in een gesprek met Is- raëlisch-Arabische leiders pro beren die ontwikkeling te ke ren. De 1,2 miljoen in Israël wo nende Arabieren hebben de af gelopen dagen met harde hand duidelijk gemaakt dat ze zich in menig opzicht meer verbonden voelen met hun mede-Palestij- nen aan de andere kant van de grens dan met Israël. leiden Bomvol was het vanochtend vroeg op het Stadhuisplein en in de straten eromheen. Vele honderden Leidenaars hadden weer de moeite genomen vroeg op te staan voor de Re veille. Ruim voor het geplande aanvangstijdstip van zeven uur dwarrelde de muziek al over het plein, terwijl de enthousiastelingen een voor een een goed plekje zochten. Met het Wil helmus werd het officiële deel ingezet en bijna een half uur later stierven de laatste tonen weg. Het was het sein voor velen om naar de uitreiking van de haring en wittebrood te gaan in De Waag. Binnen de kortste keren vormde zich daar een honderden meters lang lint van geduldig wachtende Leidenaars. foto hielco kuipers Belastingdienst Leuker kunnen we t niet maken. Wel makkelijker.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1