Nieuwe muse; Het wordt hoog tijd om kwaliteit af te leverenextra (iuu Spectaculaire internationale exposities naar Natural^ Cultuur Kunst Exclusieve Nana DINSDAG 3 OKTOBER 2000 jchtkunstwerk doet het weer leiden Eindelijk. Ze branden weer. Het lichtkunstwerk van Gi- ny Vos op de toren van het Nationaal Natuurhistorisch Muse um Naturalis werkt. Het kunstwerk bestaat uit 100.000 kleine lampjes, die de energie van de evolutie uitbeelden. Die lampjes wilden na kortsluiting, twee jaar geleden, niet meer branden. De beschermende laag om de lampjes bleek niet bestand tegen het zeeklimaat en de hoogte waarop ze zijn geplaatst. Giny Vos is blij dat haar kunstwerk weer werkt en met de leuke reacties van omwonenden en patiënten uit het LUMC. ,,Een jongetje dat in het ziekenhuis ligt, schreef een kaart waarin hij vertelde erg blij te zijn met het kunstwerk. Dat ontroert me." Het kunstwerk wordt 4 november feestelijk gepresenteerd. Die dag verschijnt ook een boekje over het kunstwerk. foto taco van der eb Expositie architect Testa Rotterdam Het Nederlands Architectuurinstituut gaat met een overzichtstentoonstelling aandacht besteden aan het werk van de architect en kunstenaar Clorindo Testa. Hij wordt een van de belangrijkste Argentijnse architecten van de twintigste eeuw ge noemd. Deze eerste expositie van hem in Europa, te zien tot en met 5 november, belicht de periode vanaf de jaren vijftig tot he den. Aanstaande dinsdag is er een lezing over zijn werk, waar ook Testa zelf zal spreken. Björk ambieert geen filmcarrière hamburg De IJslandse zangeres Björk (34) ambieert niet langer een filmcarrière. Björks flirt met het witte doek in de laatste film van Lars von Trier, 'Dancer in the Dark', was eenmalig. Dat ver telde de IJslandse aan net filmtijdschrift Cinema. ,,lk heb eigen lijk niets met acteren. Mijn hart ligt in de muziek. Het opnemen van deze film was een van de moeilijkste perioden in mijn le ven", aldus de zangeres. Björk heeft haar passie voor muziek tij dens het opnemen van de film niet helemaal de rug hoeven toe keren. 'Dancer in de Dark' is een musical-achtige film, waarin zij als het blinde meisje Selma zingend over het witte doek schrijdt. Björk ontving voor haar rol in Cannes een Gouden Palm. 'Dancer in de Dark' verschijnt binnenkort in de Neder landse bioscopen. Nieuwe uitgave Cultuur Compact leiden De uitgaansgids Cultuur Compact is weer verkrijgbaar. De twaalfde editie staat wederom bol van informatie over de verschillende podia, musea, galeries, restaurants en cafés in Leiden. Het boekje bevat ook een plattegrond van Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en delen van Voorschoten en Zoeterwou- de. Cultuur Compact is vanaf vandaag gratis te verkrijgen bij ondermeer Leiden Promotie aan de Stationsweg 2d. leiden caroline van overbeeke Museum Naturalis haalt volgend jaar twee grote internationale tentoonstellingen naar Leiden. In 'Brein' wordt de werking van onze menselijke hersenen belicht, en 'Dawn of the human spirit' laat menselijke geloofsuitingen, rituelen en kunst zien aan de hand van beroemde prehistorisch grotschilderingen. De hersenen van de mens zijn de meest ge compliceerde van alle soorten die de aarde be volken. De hersencellen regelen onze bewegin gen, gedachten en gevoelens. Hoewel we weten dat er grote verschillen zijn tussen onze linker en rechterhersenhelft, is veel nog onbekend over de werking van onze hersenen. Datgene wat we wél weten vormt het onderwerp van een specta culaire interactieve show, die volgend jaar febru ari in Naturalis te zien is. 'Brein' wordt gemaakt in samenwerking met het 'Science centre' in De nemarken, het Koninklijk Belgisch Instituut voor Natuurwetenschappen in België en het Leids Universitair Medisch Centrum, dat onder meer anatomisch materiaal levert. Op de 'doe'-tentoonstelling kunnen bezoekers straks hun eigen hersenen testen en experimen teren met het aansturen van ledematen en speci ale foefjes van onze hersenen door middel van speciale brillen en oefeningen met bijvoorbeeld een step. Op de expositie kunnen mensen aan den lijve ondervinden hoe ons brein denkt, be weegt en voelt. De tentoonstelling 'Dawn of the human spirit' (Dageraad van de menselijke geest) geeft inzicht in wat de mens tot mens maakt en onderscheidt van dieren: geloof, rituelen, kunst en de moge lijkheden ervaringen uit het verleden te gebrui ken voor een betere toekomst. Naturalis wil dit laten zien aan de hand van beroemde prehistori sche grotschilderingen zoals bijvoorbeeld die van Lascaux in Frankrijk, de wanden van de Barrier Canyon in de Verenigde Staten, de Chinese rots wanden bij Huashan en Drakensbergen in|an< Afrika. d e Bezoekers worden in drie grote muitin scènes (grote 'rondom-projecties', bewej~ poppen en dergelijke) meegenomen na L1 grottenkunst van 30.000 jaar voor Christus.l terpoppen laten werk zien van evolutieb^ Darwin, mensapendeskundige Goodall, ps ter Jung en kunstenaar Dali. Voor deze tei *e' steling, die door een Deens instituut is o keld en speciaal wordt aangepast voor Nat stelt het VSB-fonds een half miljoen guld beschikking. De tentoonstelling wordt na; 'p wachting in oktober volgend jaar geopend. Tegenvallers voor Stadsgehoorzaal leiden lesley grieten De Stadsgehoorzaal heeft al vroeg in het seizoen te kampen met een aantal tegenvallers. Een paar belangrijke voorstel lingen zijn noodgedwongen ge schrapt. Zo kan het concert van Flaco Jiminez van 22 november niet doorgaan vanwege ziekte van Jiminez. Jaap van Zweden zou op 15 januari met pianist Da niël Wayenberg een concert ge ven, maar dit kan niet doorgaan wegens internationale verplich tingen van de chef-dirigent van het Residentie Orkest. In de plaats van Van Zweden en Way enberg spelen Pieter Wispelwey en Paolo Giacometti in de Stadsgehoorzaal. Het concert 'Help, I need so mebody' dat op 7 april zou worden gegeven gaat ook niet door. In verband met interne problemen in deze productie helemaal afgelast. Ook de hele Nederlandse tournee van ex- Kinks frontman Ray Davies gaat niet door. Vertraging tijdens de opname van zijn nieuwe cd, is er de oorzaak van dat Davies op 22 februari niet in Leiden te be wonderen valt. De show van Robert Long, gepland op 25 november, blijkt te groot voor de Stadgehoor- zaal. Ook het decor voor het concert van het Orkest Konink lijke Luchtmacht op 18 januari past niet in de zaal. Tenslotte is nog niet zeker of het geplande optreden van Normaal op 1 no vember kan doorgaan. Er is grote onduidelijkheid over de financiële toekomst van de band nadat voormalig gitarist Paul Kemper beslag heeft laten leggen op de bankrekeningen van de BV Normaal. Er is ook positief nieuws te melden. Vanwege de grote be langstelling voor hun concert op 24 januari geeft de Golden Earring een dag later een extra unplugged-concert in de Stads gehoorzaal. Amsterdam 'The Couple', van de Franse kunstenares Niki de Saint Phalle, is de titel van deze handbeschilderde vaas, exclusief vervaardigd voor de Amsterdamse Gallery Delailj De Saint Phalle's wereldberoemde Nana, de felgekleurde, rondvormige vrouwenfiguur, siert samen met 'partner' de 31 centimeter hoge vaas, die slechts in een oplage van 150 stuks gemaakt is. foto's gallery d| Mark Knopfler houdt van onorthodox handelen inden hans piétzweten om iets te bereiken niet londen hans piët Mark Knopfler heeft in de afge lopen 22 jaar een indrukwek kende staat van dienst opge bouwd. De vader van drie kin deren, Benji en Joseph (12) en Isabella (2), grossiert op een opmerkelijke manier in muzi kale diversiteit. Om die enorme berg ideeën weg te werken, maakt de Engelse gitarist niet alleen gebruik van Dire Straits maar ook van de Notting Hill billies en filmmuziek. Nu Iaat hij voor de tweede keer solo van zich horen met 'Sailing to Phi ladelphia.' Het klinkt als de ultieme grap wanneer iemand, die wereld wijd inmiddels meer dan 100 miljoen albums heeft verkocht, gortdroog opmerkt, dat het hoog tijd wordt om eens wat kwaliteitsproducten af te leve ren. Mark Knopfler is echter bloedserieus wanneer hij, op een zonnige middag in Londen, deze uitspraak doet. Dat veel mensen van mening zullen zijn dat hij deze in de afgelopen twintig jaar al heeft uitgebracht, wuift hij vriendelijk weg. ,,Ze hebben ongelijk. Het is eigenlijk pas sinds kort dat ik enigszins tevreden ben over mijn werk als schrijver, componist en muzi kant. Eindelijk begint het een beetje te klinken zoals ik het al tijd heb bedoeld." Zijn artistiek rimpelloze be staan - de platinaplaten stape len zich op - zorgt voor twijfel en maakt dat het Dire Straits- boegbeeld in zijn werkruimte nabij Holland Park de wereld met een licht filosofische blik beschouwt. „Ik heb geluk ge had, want ik hou van alle as pecten van mijn bestaan. Ik ge niet van mijn gezin, hou van het schrijven, vind het leuk om platen te maken en ik sta graag op een podium. De vraag, die mij constant achtervolgt, is: baal ik de talenten die ik heb meegekregen wel optimaal uit? Ik had er, zeker in het verleden, met meer respect mee moeten omgaan. Dat is eigenlijk pas onlangs tijdens het opnemen Mark Knopfler „Het is eigenlijk pas sinds kort dat ik enigszins tevreden ben over mijn werk als schrijver, componist en muzikant. Eindelijk begint het een beetje te klinken zoals ik het altijd heb bedoeld." foto gpd hans piet van mijn nieuwe solo-plaat 'Sailing to Philadelphia' ge beurd." „Het schrijven, maar vooral het afmaken van een liedje kan betekenen dat je er even kei hard tegenaan moet. Die hin dernis omzeil ik liever. Ik ben iemand die elk denkbaar ex cuus aangrijpt om niet te hoe ven werken. Als een vriend langskomt en zegt: zullen we een eindje gaan rijden, dan zit ik bij wijze van spreken al op mijn motor. Ik zal zo'n aanbod nooit afwimpelen met de me dedeling dat ik geen tijd heb omdat ik nog een compositie moet afmaken. Zo zou ik ook veel meer mijn gitaar ter hand moeten nemen. Muzikale uit dagingen werken namelijk sti mulerend en voorkomen dat je verveeld raakt. Bovendien kan je al die vondsten tijdens het schrijven van nieuw materiaal weer gebruiken. Ik heb gemerkt dat het erg inspirerend kan zijn." Even heeft Mark Knopfler er over gedacht gitaarles te ne men. Want hoewel hij als gita rist wordt gerangschikt bij de wereldtop, heeft hij zelf het idee het spelen slechts enigszins on der de knie te hebben. „Om die reden heb ik laatst een gitaar- boek gekocht. Interessant om dat er allerlei oefeningen voor de linkerhand in stonden en het bovendien de nodige bruik bare tips bevatte voor het op schrijven van gevonden noten reeksen. Normaal gesproken zitten de liedjes die ik heb be dacht in mijn geheugen. Maar die werkstukken zijn dan ook kinderspul in vergelijking met de symfonieën die door klassie ke componisten zijn bedacht. De muziek voor mijn laatste film 'A shot at glory' heb ik, al fluitend, op een cassette vastge legd zodat ik de wijsjes niet zou vergeten. Later heb ik ze, sa men met Guy Fletcher (toetsen) uitgewerkt. Verder gebruik ik eigenlijk nooit een opname-ap paraat. Ik bedoel, als ik met een melodie in mijn hoofd wakker word en ik ben 'm weer verge ten tegen de tijd dat ik mij heb geschoren, dan was het blijk baar niet de moeite waard. Ik ben in elk geval nog nooit in paniek geraakt, omdat ik meen de dat de muze mij had verla ten. Dat befaamde writersblock is mij dan ook vreemd." „Waar ik de laatste tijd wel vaak over pieker is of ik geen werkpatroon voor mijzelf moet uitstippelen. Want even lekker weg op de motor is natuurlijk heerlijk, maar tegelijkertijd ook fout. Misschien is een beetje zweten om iets te bereiken niet eens zo gek voor het opvijzelen van de eigenwaarde. Hoewel, als ik dan weer een stuk heb ge reden en ik kom thuis, dan ga ik er extra hard tegenaan om mijn schuldgevoel over die verloren tijd weer een beetje goed te ma ken." Mark Knopfler, die op zijn nieuwe plaat heeft samenge werkt met muzikanten zoals Ja mes Taylor, Van Morrison, Gil lian Welch, David Rawling en het Squeeze-duo Chris Difford en Glenn Tilbrook, zegt een lui zenleven te hebben in vergelij king met een dichter of proza schrijver. „Wat we met elkaar gemeen hebben, is dat we de il lusie creëren dat het bij ons werk om een fluitje van een cent gaat. Maar zo gemakkelijk is het allemaal niet. Zeker wan neer je bijvoorbeeld roman schrijver bent, moet je over een ijzeren discipline beschikken. In het verleden heb ik een aan tal keren het voorwoord voor een boek geschreven. Dat was echt zweten. En dichters heb ben het ook niet gemakkelijk. Vergis je niet, het schrijven van een tekst voor een liedje is vele malen eenvoudiger dan een ge dicht neerzetten." „Maar je krijgt slechts ap plaus wanneer de tekst in een goede melodie is verpakt en hem speelt met de juiste keuze aan instrumenten. In dat op zicht is motorrijden een meer ontspannen bezigheid, want als een bocht opdoemt, gaat het er slechts om dat de coördinatie tussen handen en voeten klopt. Bij het componeren word ik meestal gedreven door verve ling. Daarmee bedoel ik, dat ik binnen een nummer niet steeds hetzelfde wil doen. Dus als ik een bluegrassnummer heb, probeer ik het middels bijvoor beeld de synthesizer of een loop onderuit te halen. Ik hou er gewoon van om onorthodox te handelen. Altijd gehad. Als iemand mij een nummer van drie minuten vraagt, lever ik hem, uit puur plezier, een com positie van dertig minuten." caroline van overbeeke Nieiiwe en gerenoveerde muse umgebouwen zijn mooi en trekken vaak meer bezoekers, maar ze zijn ook veel duurder in onderhoud, schoonmaak kosten, verwarming en beveili ging. En, niet te vergeten, de af schrijving: het geld dat moet worden gereserveerd om over een aantal jaren de dan verou derde gebouwen op te knappen of te vervangen. Museumdirec teur S. Engelsman van het Rijksmuseum voor Volkenkun de verwacht dat in zijn muse um ingrijpende reorganisaties en bezuinigingen nodig zijn als staatssecretaris Van der Ploeg zijn verzoek voor extra subsidie niet honorereert. Het Leidse museum heeft bo venop zijn vaste subsidie van ruim 10 miljoen per jaar 4,2 miljoen gulden extra nodig voor de onderhoud en afschrij ving van de nieuwbouw en voor het op orde houden van zijn omvangrijke collectie. Daarmee komt de subsidie-aanvraag van Volkenkunde op 14,3 miljoen gulden per jaar voor de periode 2001-2004. De drie Leidse Rijksmusea, Volkenkunde, Naturalis en Oudheden hebben de afgelo pen vier jaar 232 miljoen gul den van het ministerie (cultuur) gekregen om hun gebouwen te vervangen, te vernieuwen en de inrichting te betalen. Maar vol gens de musea heeft het minis terie in de jaarlijkse subsidie toewijzing geen rekening ge houden met de extra lasten die deze investeringen met zich meebrengen. Vanaf volgend jaar hebben de drie Leidse in stellingen jaarlijks 8,5 miljoen gulden extra nodig om hun nieuwe gebouwen ook te kun nen onderhouden. „De Raad voor Cultuur die de staatssecretaris heeft geadvi seerd over zevenhonderd subsi dieaanvragen van kunstinstel lingen, heeft geen uitspraak ge daan over ons verzoek' Engelman. „Dat valt I^p haar adviestaken, vine Raad. Wel heeft de Ra e staatssecretaris min of m oren gewassen." „Ik citeer uit haar advifii enkele musea, we noemen name Naturalis en het Rij seum voor Volkenkunde, i was te voorzien dat dooe vangrijke (ver)nieuwbouw :i verhoging van de sqt. noodzakelijk zou zijn. omdat een nieuw muse n bouw hogere kosten me meebrengt doordat het gr en veel meer technische laties bevat. Indirect, om :t exploitatie van het muse het nieuwe gebouw and >j duurder is dan voorheen commissie heeft niet kio constateren dat daarop het ministerie is geantic i door bijvoorbeeld het re) ren van middelen of het ven van kaders voor een ging van de subsidie'. D; me duidelijke taal." Engelsman vervolgt: „V u Ploeg heeft over deze k i advies gevraagd aan een commissie, de Commissja Huis, genoemd naar haai r zitter, Edwin van Huis. O ze constateert dat onze fi^t ele problemen niet zijn lost als we alleen het oud i sidiebedrag krijgen. Ma: laat zich er niet over uit. ook wel logisch: 8,5 milj veel geld. Als je dat bij musea weghaalt, creëer grote problemen. Van da a kun je Boerhaave bij wij; l spreken twee keer sluitc a commissie vindt wel da i der Ploeg met onze aai i rekening had mogen h< maar ze laat zich niet in sitie manoeuvreren hi t een uitpraak te doen. II i dat heel verstandig." Van der Ploeg neemt schijnlijk deze week een over de cultuursubsidie i Tweede Kamer heeft het woord.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18