Gele kaart voor foutparkeerders Stedelingen wisten nog meer van de natuur dan Regio ietstunnel Zoeterwoude er anderhalf jaar klaar ïiderdorp il aandelen et verkopen J5DAG 3 OKTOBER 2000 973 17 Cüssluis in Zoeterwoude-Dorp fTFRWQUPEZoeterwoude heeft besloten alsnog een bussluis j te leggen in de Veldzichtstraat in het Dorp. Op die manier [de gemeente het doorgaande autoverkeer in deze straat we- i en de overlast voor basisschool Westwoud beperken zolang S170 van Connexxion een alternatieve route moet volgen pr de werkzaamheden op de Noordbuurtseweg. Wethouder Van der Kooi: „Veel automobilisten houden zich niet aan de Jbodsborden. Vandaar dat we nu met die bussluis een stap r gaan." orgen over Houtkampfestival Jerdorp De Leiderdorpse politiek maakt zich zorgen over I voortbestaan van het Houtkampfestival. Aanleiding is de heffing van de organisatie die verantwoordelijk is voor het tnlucht festival, het Cultureel Platform Leiderdorp. Van fersma Buma (CDA) pleitte voor de instelling van een nieuw breder opgezet platform, naar het voorbeeld van de Leider- ïpse Sportraad. Burgemeester Zonnevylle ontving het voor- 1 met instemming. erwoude rekent erop dat letstunnel onder de Dr. mannstraat er binnen an- alf jaar is. De tunnel vormt et dorp een onderdeel van nieuw fietspad tussen de buurtseweg en de West- seweg. Met het nieuwe, ggende stuk kunnen fiet- straks van de Noord Aa bij ermeer via Zoeterwoude en land naar de Horsten en endel in Wassenaar rijden, lei dat ze door snelverkeer len gehinderd, ethouder H. van der Kooi 'erkeer en vervoer baseert optimisme op een toezeg van een half miljoen gul door de provincie. „Ambte die zaak helemaal voorbe- Het gaat er nu alleen nog dat de gedeputeerde (M. ;rs, red.) zijn handtekening maar dat lijkt me geen De provincie zal dit pro- niet op het laatste moment laten mislukken. Ik verwacht de definitieve toezegging dan ook op korte termijn." Met het bedrag van een half miljoen gaat de provincie ver der dan in eerste instantie het geval was. Aanvankelijk werd 'slechts' de helft aangekondigd. In een eerder stadium werd al anderhalf miljoen in het voor uitzicht gesteld door het minis terie van landbouw, natuurbe heer en visserij. De gemeente moet nu zelf nog 250.000 gul den op tafel leggen. Burge meester en wethouders vragen de commissie grondgebied daarmee donderdagavond in te stemmen. De fietstunnel moet komen bij het potgrondbedrijf van Slingerland aan de Dr. Kortmannstraat. Van der Kooi vergelijkt de nieuwe verbinding jn Zoeter woude met de fietstunnel on der de Veurseweg in Voorscho ten, die eveneens deel uitmaakt van de fietsroute van Zoeter- meer naar de kust. „Daar is ook anderhalfjaar aan gewerkt." Leiderdorpse aandelenpak- 'erkopen om geld te verdie- voor de verlengde tunnel- 'an de A4. De WD voelt er voor. De aandelen van de eente vertegenwoordigen waarde van tussen de 20 en niljoen gulden. Wethouder t houdt het pakket, voor- lelijk NUON-aandelen, lie- nog een paar jaar in de zak. 2002 mag je ze alleen ver in aan andere gemeenten, een aftrek van vijftien pro- Dat vind ik zonde." Over jaar mogen de aandelen 'erkocht worden. Leiderdorps Obstakel Vrij voert actie Leiderdorpse automobilisten die hun voertuig op een in valideparkeerplaats neerzetten, en winkeliers die uitstal lingen te ver op de stoep plaatsen, lopen in de maand oktober de kans dat ze een gele kaart achter de ruiten wisser vinden. Met dat middel gaat de Werkgroep Lei derdorp Obstakel Vrij (WLO) mensen die overlast ver oorzaken voor blinden, slechtzienden en rolstoelgebrui kers op hun gedrag wijzen. kers, voorzitter van de WLO, is de gele-kaartenactie een recht streeks gevolg van signalen uit de Leiderdorpse samenleving: 'De straat is voor iedereen' het motto van de stiptheidsac- „Steeds vaker krijgen wij mei tie, die tot en met 31 oktober dingen dat' mensen met een duurt. Volgens P. Schoenmae- handicap door andere verkeers deelnemers worden belem merd in hun vrijheid. De ene keer is dat doordat fietsen zo danig tegen hekken geplaatst worden dat er voor iemand in een rolstoel geen doorkomen aan is, de andere keer is dat vanwege een terras van een ho- reca-exploitant die tot ver op de stoep doorloopt." In de loop der jaren is het er voor mensen met een handicap niet beter op geworden in Lei derdorp, constateert Schoen- maekers zorgelijk. Zo worden invalideparkeerplaatsen steeds vaker oneigenlijk gebruikt. „Dat komt omdat er steeds meer ko men. Iedereen die aan de eisen voldoet, kan zo'n parkeerplek aanvragen. En er is ook geld om ze te realiseren. Maar bij veel mensen wekt dat ergernis op. Zeker omdat ze vaak de achter grond van zo'n aanvraag vaak niet kennen." Ook in de Winkelhof en de andere winkelcentra in Leider dorp is het er in de afgelopen tijd niet bepaald beter op ge worden voor mensen met een functiebeperking: „Winkeliers zetten graag uitstallingen bui ten met hun aanbiedingen. Maar je zal maar een beperkt gezichtsvermogen hebben: dan Wethouder Henk van der Kooi van Zoeterwoude kijkt vooruit door terug te gaan in de tijd. Hij wil tol heffen op de A4 en heeft onder meer het tolhek in Oegstgeest op het oog om zijn even revolutionaire als orthodoxe plan uit te voeren. Busmaatschappij Connexxion maakt het liefst ook een sprong vooruit door over te schakelen op treinen, maar zet de klok op lijn 170 juist ver terug. Tot nu toe hebben we de Zoeterwoudse WD- wethouder Henk van der Kooi leren kennen als een uiterst serieuze man. Dit is geen politicus die knollen voor citroenen verkoopt, of die 'voor de lol' klinklare nonsens uit zijn mouw schudt. Dat 1—1—1 maakt het des te merkwaardiger dat hij zonder I waarschuwing zo verschrikkelijk uit de band kan i i i springen. Leiden. Zoeterwoude en Leiderdorp moeten de CO verbreding van de A4 zelf bekostigen en terugver- 9 dienen via tolheffing, zo meldde hij vrijdag bloedserieus aan deze krant. Volgens hem is dat D namelijk dé oplossing voor de financieringsmoei- lijkheden van de verdiepte tunnelbak. Geen kan- ~T~ toren in de Meerburgerpolder en direct stoppen met het verplaatsen van Leiderdorpse sportvel- 0 den naar de Munnikenpolder, oreert hij. Dat is jhelemaal niet nodig. Alles kan gewoon blijven zo- als het is, als alle weggebruikers maar braaf een DC paar duiten in het regionale tolzakje doen. 1 i i Het enthousiasme van Van der Kooi over zijn ei- gen vondst kent geen grenzen. Naar verluidt heeft hij zich het afgelopen weekend de blaren op zijn handen gewerkt door'alvast een wind- en water dicht tolhuisje te timmeren. Op een rommel- markt heeft hij bovendien een klassiek veldwach- tersuniform op de kop getikt. Alleen de gesp op de pet heeft nog een poetsbeurt nodig. En de ge- 3meente Oegstgeest heeft hij per brief verzocht het 'tolhek' langs de Haarlemmertrekvaart een tijdje uit te lenen. Want tolheffen mag dan een zaak van levensbelang zijn, voldoende eten is dat ook: tijdens lunchtijd moet het hek natuurlijk wel 'op slot' kunnen. Twee dukaten per passage moet genoeg zijn, heeft tollenaar Van der Kooi voorgerekend. Dan is de nieuwe weg in vijf jaar afbetaald. Maar er is nog een klein probleempje: ook de andere ge meenten moeten overtuigd worden van de voor delen van zijn vermetele plan. En dat zal niet eenvoudig wordën, want de Leiderdorpse A4- wethouder Victor Molkenboer en zijn Leidse col lega Ron Hillebrand halen hun neus op voor Van der Koois opmerkelijke gedachtengoed. Er zit dus eigenlijk maar één ding op: gewoon domweg uitproberen en bewijzen of het plan po tentie heeft. Zoek ergens een vierbaans landweg getje op en ga proefheffen, zouden wij Van der De Zoeterwoudse wethouder Henk van der Kooi kan het tolhek bij Oegstgeest goed gebruiken voor zijn plannetje om de verbreding van de A4 te financieren uit tolgelden. archieffoto henk bouwman Kooi willen adviseren. Levert dat genoeg pecunia op, dan verdient invoering van dit tolsysteem een serieuze kans. Zo niet, dan moeten we die Bloe- merd maar razendsnel bebouwen. Voordat hij op nog gekkere ideeën komt. Kaartlezers De busmaatschappij Connexxion maakt een dui zelingwekkende ontwikkeling door. Het bedrijf maakt kans om te gaan rijden op de nog aan te leggen hogesnelheidslijn van Amsterdam naar de Belgische grens. Niet met bussen, maar met trei nen. En weliswaar niet alleen, maar in een com binatie met andere ondernemingen, maar toch. Het bedrijf dat zichzelf opstuwt in de vaart der volkeren, wenst zich kennelijk niet meer met ge wone aardse zaken bezig te houden. Dat blijkt bijvoorbeeld op lijn 170, de verbinding tussen Leiden en Zoetermeer en omgekeerd. Daar rijden nog geen treinen, maar bussen. Volkomen uit de tijd natuurlijk, maar toch. Nou is het zelfs met een bus mogelijk om je snel te verplaatsen als die Zoeterwoudenaars gewoon langs de doorgaande weg gaan staan, de Burge meester Detmersweg. Nee, moeten ze zonodig zo dicht mogelijk bij hun huizen worden opgehaald en moet je als chauffeur een slinger door het dorp maken. Ben je daar eindelijk aan gewend, sluit de gemeente een van de belangrijkste stra ten, de Noordbuurtseweg langs het gemeente huis, af en moet je maar zien hoe je de nieuwe weg door het dorp vindt. En dat in een computer gestuurde tijd, waarin elke seconde telt. Of het nu om 112 of 170 gaat. De gemiddelde chauffeur die in gedachten al ma chinist op een HSL-trein is, is het zo bezien niet eens kwalijk te nemen dat hij of zij de weg af en toe kwijt is. Regelmatig rijden bussen in Zoeter woude verkeerd en doemen ze op voor een de af gesloten Noordbuurtseweg. Gelukkig zijn er mee levende en meedenkende passagiers die de chauffeurs op het juiste spoor zetten en door het dorp loodsen. Alsof het om kaartlezers tijdens de Rallye van Monte Carlo of Parijs-Dakar gaat. Het enige verschil is dat het tijdens de rally door Zoe terwoude beduidend langzamer gaat. Het zou echter geen kwaad kunnen als de leiding van Connexxion omleidingen gewoon doorgeeft aan de chauffeurs die nu vaak niet op de hoogte zijn. Wellicht dat passagiers binnenkórt weer kunnen zeggen dat het busvervoer als een trein loopt. eric went en jan preenen verwacht je niet dat er ineens iets op je weg staat." De gele kaart is bedoeld om de overtreders weer op het juis te spoor te zetten. 'Wij vragen u voortaan beter rekening te hou den met de mobiliteit van men sen met een handicap', is de boodschap. „Even corrigeren, meer niet. Het is zeker niet de bedoeling dat we er meteen een hetze van maken", aldus Schoenmaekers. De actie 'De straat is voor ie dereen' duurt een maand. Van de resultaten maakt WLO een rapport, dat aan burgemeester en wethouders van Leiderdorp wordt aangeboden. SLUlMvt o je. Severin stofzuiger 1300 Watt. Kleur geel met met draagriem tdeLeidsch Dagblad ANNO 1900 Woensdag 3 October PERSOVERZICHT - Het Huisgezin zegt: Het is zeker geen bemoedigend verschijnsel, dat op de begrooting van Justitie de kosten voor gevan genissen, rijkswerkinrichtingen en rijksopvoedings gestichten het beeld vertoonen van een gestadig op klimmende reeks. In 1880 bedroeg de post voor gevangenissen ƒ744,322, in 1899 was hij gestegen tot 1,120,971. Het ergste evenwel is, dat voor het dienstjaar 1901 meer is aangevraagd de ontzaglijke som van vier en een halve ton. Veenhuizen alleen komt hieronder voor met 77,500. Is het nu niet treurig, dat ondanks de ontwikkeling, verlichting en beschaving, die Nederland in zoo rui me mate ten deel valt, aldoor voor vermeerdering en uitbreiding van gevangenissen en vagebonden-kolo nies moet worden gezorgd? Een twintig jaren terug heette het, dat iedere gul den, voor onderwijs uitgegeven, op de kosten voor gevangenissen zou worden uitgespaard. Thans zou men haast kunnen zeggen, dat bij iederen gulden meer voor onderwijs een kwartje komt voor gevange nis en bedelaarskolonie. Zal nu de leerplicht verbetering brengen of - vererge ring? ANNO 1975 Vrijdag 3 oktober ZOETERWOUDE - De 150 ha ten oosten van de Broekweg die in het kader van de ruilverkaveling Rijnstreek-Zuid dienen te worden gereserveerd als weidevogelreservaat zit de agrariërs in dit gebied erg hoog. Typerend daarvoor was een opmerking die gis termiddag werd gemaakt tijdens de openbare dis cussie voor De Zweth- en Groote Blankaartpolder en de polder Westbroek: '"n Paar honderd ha. voor een gruttokwekerij". In het gebied zullen stringente voorwaarden komen omtrent een hoger polderpeil, maaiperiode, gebruik van kunstmest enz. LEIDEN - Aan de vooravond van 3 oktober wordt elk jaar aan één van Leideris inwoners een gemeentelij ke erepenning uitgereikt. Gisteravond kreeg pater M.G. de Ponti de penning Pater De Ponti is in Lei den-noord, en meer in het bijzonder in De Kooi een van de meest bekende en geziene mensen van die wijk. In 1957 werd deze Fransiscaan aangesteld als directeur-aalmoezenier bij de stichting Bijzondere Gezins- en Jeugdwerk (voorheen was dat het Fransis- cus Liefdewerk). In 1962 verlegde De Ponti het zwaartepunt. Vanuit 'Het Honk' aan de Suriname- straat is hij een groot aantal activiteiten gaan ont plooien in dit deel van de stad. RIJNSBURG - Het werd een niet verwachte rumoeri ge vergadering van de raad gisteravond. Vóór de ver gadering hadden er al leden van de raad gevraagd of er vragen gesteld mochten worden over het feit dat wethouder H. de Mooy een interview afgegeven had aan een plaatselijk blad over de situatie 'Flora', De Mooy had daarin enige dingen aangeroerd, over een eventuele plaats voor Flora in de Kamphuizerpolder. Het ging hier over Flora in de Kamphuizerpolder en Frederiksoord afbouwen. Iets wat onder veel Rijns burgers al bekend was, maar waar eigenlijk niets over gezegd mocht worden. LEIDEN - Wie zich voor de uitdeling van haring en wittebrood had ingeschreven, moest vroeg op. Maar zo te zien bevalt dat best. foto archief leidsch dagblad Melkveehouder en kaasmaker Theo van Leeuwen nieuwe voorzitter Wijk en Wouden zoeterwoude jiska van de wetering „Ze zijn omgekomen in het werk", zo schetst Theo van Leeuwen uit Zoeterwoude de situatie van het op 14 septem ber afgetreden bestuur van de Vereniging voor Agrarisch Na tuur- en Landschapsbeheer Wijk en Wouden (VANL). Van Leeuwen is gisteravond geko zen als voorzitter van een nieu we ploeg die negen leden telt. Het oude bestuur hield het vo rige maand 'met pijn in het hart' voor gezien, vanwege een verschil van inzicht over de doelstelling van de organisatie. Volgens Van Leeuwen is vooral de grote hoeveelheid werk die het bestuur voor zijn kiezen kreeg debet aan de me ningsverschillen. „Maar wat er verder aan de hand was, weet ik niet hoor. Ik hoop in elk geval dat we op het oude bestuur kunnen terugvallen. Misschien in de vorm van een werkgroep bestaand uit van mijn part wel twintig mensen. Het oude be stuur is ineens weg en wij moe ten ons wel inwerken in de ma terie." Wijk en Wouden is een ver eniging van honderdvijftig bur gers en boeren, die zich sterk maakt voor het 'behouden en duurzaam beheren van het Land van Wijk en Wouden (het poldergebied tussen Zoeter meer, Leidschendam, Leiden en Alphen aan de Rijn), met al zijn potenties en eigen-aardig heden, als levend hart van deze streek.' Het uitgangspunt van de ver eniging is en blijft agrarisch, al dus Van Leeuwen. Een sterke, gezonde agrarische sector, waarbij veel aandacht wordt besteed aan natuurbeheer. Wijk vlakbij de Noord Aa. Al vijf ge neraties lang (,Ik sta met mijn wortels stevig in het veen") woont en werkt zijn familie op de boerderij aan de Geerweg. De 48-jarige boer, die in eer ste instantie voor drie jaar als voorzitter is aangesteld, heeft nog geen vastomlijnde plan nen. „Daar is het nog te pril voor. We gaan nu eerst overne men wat al loopt. Ik heb niet de pretentie om nu al allerlei nieu we dingen te gaan voorstellen. Wat er nu is, is heel wezenlijk en daar moeten we mee door gaan. Het gebied is te dyna misch om lang stil te staan, dus ik durf de uitdaging wel aan om te zeggen dat er over een jaar wel nieuwe plannen zullen zijn." De kersverse voorzitter ziet de toekomst 'met spanning, maar optimistisch' tegemoet. „Ik proef dat er steeds meer animo is onder boeren en bur gers om te werken aan deze mooie streek", praat hij liefde vol over zijn geboortestreek. „Ik ben zelf enigszins schoorvoe tend met weidevogelbeheer be gonnen", geeft hij toe. „Ik kwam in aanraking met men sen uit de stad die meer wisten van het gebied en de natuur hier dan ik. Dat gaf me toch wel even een zetje om me er meer in te verdiepen. Ik ben nog steeds blij dat ik dat zetje heb gehad." Ook veel andere boeren kre gen in de loop der tijd op de een of ander manier zo'n 'zet je'. „Boeren zien realistisch in dat ze niet alleen in de maat schappij staan. Sommigen moet je er met de haren bijsle pen en anderen staan te pope len om wat te gaan doen. Na verloop van tijd merk je dat ie dereen het steeds leuker gaat vinden." en Wouden probeert door over leg met boeren, burgers en ge meenten het eigen 'groene hart' groen te houden en de inkrim ping van het gebied tegen te gaan. Wijk en Wouden biedt boeren een vergoeding om bij voorbeeld nesten van weidevo gels te sparen, of om het maai en wat uit te stellen, vanwege het broedseizoen van de in heemse vogels. Ook houdt de vereniging zich bezig met de plannen van de omringende gemeenten wat betreft uitbrei ding en bouw in de polder. Van Leeuwen: „Het oude be stuur heeft heel wat voor zijn kiezen gehad. Bij Leidschen dam is bijvoorbeeld een nieuwe wijk gekomen, Leidschenveen. En dan heb je nog die hoge snelheidslijn, die eerst boven de grond zou komen, maar nu, ook mede dankzij onze vereni ging, onder de grond gaat lo pen. En dan is er natuurlijk nog die Grote Polder in Zoeterwou de. Als leeuwen hebben de be stuursleden daarvoor gevoch ten. Je kunt wel blijven snijden aan de randen, maar je moet een signaal laten doorklinken aan de gemeenten: Let op wal je doet, je kunt niet blijden spe len met ons." Van Leeuwen, in het dagelijks leven melkveehouder en kaas maker in Zoeterwoude, is gebo ren en getogen in de polder, Theo van Leeuwen is gehecht aan zijn geboortestreek: „Je kunt niet aan de randen blijven snijden."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17