Katwijk wil geen extra terrassen De schone sloten krijgen krullen, de vuile een brief Geest van veldwachter Eggen waart nog rond Duin Bollenstreek 't Onderdak moet sponsors zoeken voor aankleding baif Nieuw dak voor basisschool De Rank in Sassenheim Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 DINSDAG 3 OKTOBER 2000 Telefoonstoring gemeentehuis Het Katwijkse gemeentehuis is gisteren de bijna hele dag telefo nisch onbereikbaar geweest. De oorzaak daarvan was een tech nische storing aan de eigen telefooncentrale. Medewerkers van KPN Telecom zijn gisteren praktisch de hele dag bezig geweest om het technische mankement te verhelpen. In de loop van de middag was het probleem verholpen. Sindsdien kan er weer ge woon met het gemeentehuis gebeld worden. Katwijk wil er in de toekomst geen terrassen meer bij op de Boulevard, in de Voorstraat en in de Badstraat. Dat staat in het nieuwe gemeentelijke terrassenbeleid. De ge meente stelt daarin onder meer dat ze het woonkarakter van de Boulevard graag wil handhaven en dat ze daarom geen terrassen op de stoep toestaat. ,,Dat is ongewenst." katwijk «peter blok Voor het gedeelte van de Boule vard tussen de kop van de Voorstraat en het Waaigat zijn in de toekomst geen terrassen op de stoep toegestaan in ver band met het drukke wandel- verkeer op die plek. „De ver keersveiligheid is in het geding als daar terrassen op het trot toir worden neergezet", stelt de gemeente in het nieuwe tera^- senbeleid. De vaste terrassen bij visres taurant De Brittenburg en Sun set Boulevard die op eigen grond liggen en qua constructie en vormgeving onlosmakelijk zijn verbonden met de horeca bedrijven, vormen volgens de gemeente geen enkel probleem. Ze kunnen daarom gewoon ge handhaafd blijven. Voor de be staande terrassen op de stoep bij Hotel Noordzee en restau rant Karalis geldt een over gangsregeling. Die houdt in dat de terrassen vooralsnog mogen blijven, maar onmiddellijk weg moeten als Noordzee en Karalis een andere eigenaar of een an dere functie krijgen. In de Voorstraat en in de Badstraat mogen eveneens geen terrassen komen. Dit tot groot ongenoegen van C. van der Linden van café In den Blauwen Bock die al jaren zijn terras wil uitbreiden. De nieu we vlaaienwinkel De Limburger in de Badstraat in Katwijk mag ook geen terras voor de deur neerzetten. Eigenaar M. Mr- nustik heeft daar onlangs om gevraagd. De vlaaienwinkel mag van de gemeente in de winkel wel een koffiehoek be ginnen. Zowel op grond van de huidi ge situatie als op grond van het nieuwe terrassenbeleid is vol gens burgemeester en wethou ders geen plaats voor terrassen in de Badstraat. „Er moet mini maal drie meter loopruimte be schikbaar zijn voor voetgan gers. Het plaatsen van een ter ras is daarom onmogelijk, de beschikbare ruimte voor voet gangers is te gering." Alleen bij de vijf standplaat sen op het trottoir aan de zee zijde van de Boulevard, waar onder meer ijs en vis wordt ver kocht, mogen terrasjes worden neergezet. Ze mogen alleen niet groter zijn dan de standplaats zelf. Wandelaars moeten er on danks de terrasjes ongestoord hun weg kunnen vervolgen, zo vindt de gemeente. duin- en bollenstreek anton diedrich Maandagochtend, negen uur. Een waterig zonnetje breekt door, de ochtend kondigt een mooie nazomerdag aan boven de bollenvelden. In de Beekpol der bij Voorhout staan twee mannen naar een sloot te kij ken. „Die paaltjes staan daar niet goed, die moeten weg." „Dat stukje is nu van de wo ningbouwvereniging." „Kijk, dat doen ze nou. Het is al een smalle sloot, en dan zetten ze paaltjes en waterplanten neer achteraan hun tuintje. Steeds een stukje erbij pikken, de sloot wordt steeds smaller. Maar dan gaat het een keer hard regenen en dan loopt hij over. En wie krijgt daar dan weer een tele foontje over?" Op de kadasterkaart verschijnt een rood streepje. De eigenaar van die sloot - nu dus de wo ningbouwvereniging - krijgt een brief, binnen twee weken moe ten de paaltjes weg zijn. J. Koek en A. van der Hulst schouwen de sloten. Dat doet het waterschap twee keer per jaar, om te zien of de eigenaren van de grond wel zorgen dat het water goed kan doorlopen en de slootjes bij een flinke bui niet overlopen. Binnen een week moeten alle sloten in de bollenpolders bekeken zijn, en waar de eigenaar niet aan zijn plicht heeft voldaan wordt dat aangetekend. „Mensen zijn niet blij met zo'n brief', zegt Koek. Dat kan hij zich best voorstel len. „Hij is heel juridisch opge steld. Het moet wel dichtgetim merd zijn, maar- dat maakt de toon minder vriendelijk." En vervolgens krijgt Koek de boze ontvangers aan de lijn. Koek en Van der Hulst wan delen in hun kaplaarzen over de weilanden en langs pas ge plante bollenvelden. „Het kan goed modderig worden", zegt Koek, terwijl hij een koeievlaai ontwijkt. Van der Hulst is een ex-bollenkweker, die nu in het bestuur zit van waterschap De Oude Rijnstromen. De schouw wordt altijd gedaan door een ambtenaar en een bestuurslid. „Dat hoort", zegt Van der Hulst. „En dan kun je soms even overleggen, of iemand aangeschreven moet worden of niet." Koek en Van der Hulst stap pen in de auto en rijden twintig meter vei'der. Daar wandelen ze Slotenschouwers Koek (rechts) en Van der Hulst buigen zich over de kadasterkaart. Deze sloot krijgt een krul. het volgende drassige weiland in. „Kijk, die ligt er prima bij." Een rood krulletje op de kaart. „Er is altijd een strijd geweest tussen de agrariërs en de vee houders", zegt Van der Hulst. „Het meeste land hier is bollen- grond, maar er zitten ook wei landen tussen. En voor de bol len kan het water niet laag ge noeg staan, maar de koeien moeten bij de sloot kunnen om te drinken." Vandaag zijn ze niet gekomen voor de water standen, maar voor de wateraf voer. „De meeste boeren ken nen het belang van een goede waterhuishouding", zegt Koek. „Die zijn zelden het probleem. Maar tegenwoordig is er heel veel van deze grond in handen van projectontwikkelaars, die verhuren de grond aan de boe ren tot ze huizen gaan bouwen. En die projectontwikkelaars hebben geen idee van de gevol gen. Als zij hun sloot niet goed bijhouden, staat daar achter een heel kavel onder water." Van der Hulst en Koek rijden weer een stukje. Een smal slootje ligt vlak naast de weg, dus kijken ze vanuit de auto. Moeilijk is het niet: als er riet, biezen of andere troep in de sloot liggen, is 't mis. Zo niet - en de rand is netjes gemaaid - dan krijgt de sloot een krul op de kaart en karren Koek en Van der Hulst voort. De sloot waar ze terecht' komen ligt vol met kroos. „Mijn vader zei altijd: 'veel kroos is een strenge win ter'. Maar over het algemeen ligt er weinig kroos dit jaar", zegt Van der Hulst, terwijl hij met flinke, soppende stappen langs de' rand van het watertje banjert. Koek zet weer een krul. Het schiet aardig op. „Moet ook wel", zegt Koek. „Soms kom je iemand tegen en dan sta Tips voor deze rubriek: 071-5356451 je zo twintig minuten te praten. Bijvoorbeeld met de man die hier de vorige keer aan het schoffelen was. Die vertelde toen dat hij net hersteld was van een hartaanval. En dan al weer aan het werk." Hij kijkt even naar de keurige sloot. „Maar zo te zien gaat het weer prima met hem." Even verderop bereiden de twee zich voor op het ergste. „Dit is altijd een probleemsloot. Die man begint gewoon te laat en dan krijgt 'ie het niet af voor oktober. Terwijl dat wel moet." Als ze uitstappen, kunnen Koek en Van der Hulst hun ogen niet geloven. „Kijk dat dan! Dat ge beurt niet vaak, dat dit schoon is." Krui; auto in en verder. Als je de kant niet goed maait, vervuilt de sloot ook veel sneller. „Maar het gaat vooral om in de sloot", zegt Van der Hulst. „Op zich vind ik deze wel schoon genoeg", zegt Koek. „Die planten groeien als kool", zegt Van der Hulst. „Je zou hem kunnen aantekenen." Koek vindt het niet zo nodig. „Je ziet dat hij is gedaan. Er staat alleen nog maar klein riet in. Maar het is wel een maand geleden, het groeit inderdaad weer aardig, ik zou zeggen: we kijken het nog even aan." Van der Hulst dringt aan. „Hij is al niet zo breed. Die kan al het water van de polders hiernaast niét aan." Dus toch maar een streepje op de kaart in plaats van een krul. Het waterige zonnetje wordt langzamerhand een echte zon. Van der Hulst trekt zijn jas uit, Koek draait zijn gezicht even omhoog. „Dit werk is leuk, om dat je buiten loopt. Maar vorig jaar plensde het van de regen en dan is het een stuk minder. Trouwens, als je vier dagen achter elkaar dit werk doet FOTO DICK HOGEWOh moet je goed opletten dat je teria hetzelfde blijven", Koek. „Anders keur je eerst d gen af, die je later door de v gers ziet." De grondbezitters die sloot niet goed schoon hebtBr gemaakt, krijgen een twet kans als de 'onvriendelij brief op de mat valt. Doen het vervolgens weer niet g dan huurt het waterschap loonwerker in om de sloot 'sloten'. Alle kosten - ook de 1C ministratieve - worden op eigenaar verhaald. „Zover ko[ het zelden", zegt Koek. „Zo ik al zei, de meeste mensen h weten precies hoe belang een goede waterhuishoud is." Koek en Van der Hulst stijg weer in en gaan naar de volgt I de polder. De eerste ochtenc 'e nog niet afgelopen, de w< duurt nog lang. Zelfs als je niets had gedaan, zeeg je ineen als hij langs kwam. Veldwachter Eggen was een man die gezag had in Voor hout. Hij was uitgedost met een parmantige snor, precies zoals veldwachters er uit behoren te zien. Hij was de Bromsnor van het dorp. Als Eggen op de fiets rondreed, had hij zijn sabel aan de voorkant van zijn fiets vast gebonden. We schrijven de ja ren twintig en dertig van de vo rige eeuw. Wie anno 2000 door de Heren straat in Voorhout wandelt, ziet ter hoogte van nummer 42-44 een zuil met twee gedenksteen tjes. De een is ter nagedachte nis van Eggen, de andere is voor mevrouw Van Kesteren, die ooit een kruidenierswinkel tje dreef in de winkelstraat in Voorhout. De steentjes zijn daar neergezet op een initiatief van Jos Warmenhoven. Warmenhoven is inwoner van Voorhout en heeft een grote in teresse voor de historie van het dorp. Toen de huizen op de Herenstraat 42 en 44, ooit be woond door Eggen en Van Kes teren, werden gesloopt, wilde Warmenhoven nog iets van het verleden bewaren. „Aan de sloop van het huis viel niet meer te ontkomen, dat vond ik jammer. Omdat daar twee mar kante mensen hebben ge woond, wilde ik iets doen." Op de huidige plek is een winkel pand met bovenwoningen ver rezen. Warmenhoven betaalde uit eigen zak twee gedenksteen tjes en schonk die aan de huidi ge eigenaar, makelaar Voskuil. Die deed niet moeilijk en gaf daarvoor toestemming. Voorhouters die rond de zeven tig zijn, kunnen zich Eggen en Van Kesteren nog goed herin neren. Warmenhoven maakte de twee markante Voorhouters als kleine jongen mee. „Als je het nu hebt over gezag, was dat iemand met gezag", zegt War menhoven. „Die man bestreek het hele dorp. Daar hoefje te genwoordig niet mee aan te ko men. Ik kan het me ook niet meer voorstellen." Eggen was van origine een Lim burger. De man was 365 dagen per jaar in dienst als veldwach ter. Maar hij was nog meer. Eg gen fungeerde ook als bode op het gemeentehuis. Tijdens ver gaderingen schonk hij koffie. Eggen was ook telegrambestel ler. En schietvereniging St. Hu- bertus is mede door de veld wachter opgericht. De veldwachter was bijzonder plichtsgetrouw. Wie in de oor logsjaren dacht ongestoord pa ling te kunnen stropen, kwam bedrogen uit. Eggen was niet te beroerd om 's morgens om een uurtje of vijf achter de stropers aan te gaan en had regelmatig succes. In 1944 belandde hij in de gevangenis. Hij werd door zijn collega's naar de bajes in Scheveningen gebracht. Het hoe en waarom is tot op heden onduidelijk. Eggen zweeg daar over als het graf. In maart '45 kwam hij vermagerd en vooral verbitterd uit de gevangenis. .In mei werd hij zeer tegen zijn zin overgeplaatst naar Berkel en Rodenrijs. Maar protesteren deed hij niet. Eggen leidde daarna een teruggetrokken le ven en verdween uit de gedach ten van de Voorhouters. Bij oma van Kesteren haalde de Voorhoutse jeugd in vroeger ja ren toffees voor een cent. Het gezin van Kesteren bestond uit twee zelfstandige ondernemers. De \touw dreef een kruide nierswinkel, man Nic dreef een schildersbedrijfje. Uiteindelijk is daar een bloeiende onderne ming met 70 man personeel uit voortgekomen. Het opschrift 'Rotterdamsche koloniaalhan- del' suggereerde dat er in de winkel veel waren uit de over zeese gebieden te verkrijgen waren. Dat was echter een overblijfsel van het verleden. De voorganger van oma van Het nieuwe sociaal-culturele centrum 't Onderdak moet pro beren zelf ruim een halve ton bij elkaar te krijgen voor tafel, stoelen en andere aankleding van de bar en de foyer. De ge meente vindt dat de stichting eerst maar moet proberen om sponsors te interesseren voor dat er nog meer geld uit de ge meentekas naar het nieuwe on derkomen aan dè Parklaan gaat. Volgens secretaris Berg is nog niet duidelijk of de stich ting er inderdaad in zal slagen om voldoende geld op te halen. De stichting had aan de ge meente in totaal 75.000 gulden gevraagd. Een deel als startsub sidie, onder meer voor festivi teiten tijdens de opening op 21 okober, briefpapier en een computer. Daarnaast vroeg het bestuur ruim 60.000 gulden voor de aankleding van de be stuurskamer, de bar en de foy er. De gemeente wil echter voorlopig niet meer dan 13. gulden subsidie geven. Zo is geen aparte bestuurskamer in de ruimte die het bestuur bruikt, staan al tafels en sti len. Duizend gulden in pla van de gevraagde 6.500 guld is wel genoeg. En de meubi ring van bar en foyer is mooi spönsorobject, vindt gemeente. Volgens secreta Berg is het stichtingsbestuur een paar maanden bezig sponsors te weiven, maar is nog niet veel opgehaald. E van de redenen daarvoor is v gens hem dat veel bedrijv een soort 'sponsorcyclus' he ben waarbij een keer per d maanden of half jaar wordt keken waar ze geld aan zuil geven. Overigens hoeft niema bang te zijn dat er straks in bar geen tafels en stoelen 1 men te staan omdat de sponi .ring niet lukt. Als dat het ge is, wil de gemeente wel een r teloze lening verstrekken a de stichting. Kesteren had zich daarin gespe cialiseerd. De kruidenierswin kel stierf uiteindelijk een zachte dood. Maar dank zij de gedenkstenen leven de markante personen als klein jongetje door Brom snor achterna gezeten. nog in de herinnering voort. De fiets van Eggen is ook overge bleven. Hij staat op zolder bij Jos Warmenhoven. De Voor- houter zal het karretje nooit meer wegdoen, ook al werd hij rob onderwater sassenheim peter blok Basisschool De Rank aan de Di ligence in Sassenheim krijgt op korte termijn een nieuw dak. Dat is dringend nodig omdat het huidige dak door vandalis me op een aantal plaatsen lekt, stellen burgemeester en wet houders in een raadsvoorstel. „Bovendien neemt de kans op lekkages in deze tijd van het jaar alleen maar toe." Met de aanleg van het nieuwe dak voor De Rank is in totaal 350.000 gulden gemoeid. Om vernielingen aan de be dekking van de platte daken te voorkomen wilde het schoolbe stuur aanvankelijk anti-klim- voorzieningen langs de gevels aanbrengen. Doordat die echter niet zijn aan te brengen zonder het schoolgebouw te ontsieren en zonder een inbreuk te ma ken op de vormgeving van 1 gebouw, is besloten dat niet doen. Bovendien is het volge het gemeentebestuur maar vraag of anti-klim voorzieni gen ongenode gasten met bei benen op de grond houden. Haast is in ieder geval geb den om het dak weer in orde brengen. „Indien de spoed sende werkzaamheden niet korte termijn worden uitg voerd, is de kans groot dat zodra het een keer flink gaat i genen, lekkages ontstaan." H schoolbestuur mag dan o van het college met onmiddi lijke ingang toestemming gevi voor de aanleg van het nieuv dak. De raadscommissie voor w( zijn, onderwijs en wijkbehe buigt zich woensdag 11 oktob over het voorstel om De Rai een nieuw dak te bezorgen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16