'Als de politie komtgaat de stekker eruit' 'Reizigster met koffer vol dromen' krijgt erepenning Van de Petruskerk tot 't Profje Leiden Regio Leidse erepenningen sinds 1927 Man breekt neus bij verkiezing DINSDAG 3 OKTOBER 2000 Leiden zet Martine Glaser in de schijnwerpers LEIDEN ROBBERT MINKHORST De erepenning van de gemeen te Leiden is gisteravond toege kend aan Martine Glaser (52), directeur van woningstichting pns Doel. Glaser heeft zich op buitengewone wijze verdienste lijk getoond in de samenleving en in de volkshuisvesting in het bijzonder. Glaser werd over donderd door die voor haar plotselinge erkenning, bekende Glaser is niet zomaar een di recteur van een woningcorpo ratie, zei burgemeester jan Postma in zijn toespraak op het itadhuis. Postma somde een waslijst aan activiteiten op waarvoor de directeur zich in- iet of heeft ingezet. „Het is daarom dat u deze erepenning zilver dubbel en dwars ver dient." Burgemeester Postma met Martine Glaser: „U verdient deze erepen ning in zilver dubbel en dwars." foto henk bouwman Glaser bestrijdt armoede en stelt goede huisvesting voor in woners met de laagste inko mens veilig. Ze was een belang rijke initiator van het regionaal woonruimte-verdeelsysteem. Ze bedacht bruikbare plannen voor het Grote-Stedenbeleid in Leiden. De directeur stond aan de wieg van de oprichting van de huurdersorganisatie van Ons Doel. Ook bedacht ze het 'ach terban overleg', waarin het be stuur van de woningstichting verantwoording aflegt aan huurders voor zijn doen en la ten. Haar omgang met het per soneel van Ons Doel wordt ge schetst als warm, enthousias merend en betrokken. Ze droeg verder bij aan een bijzonder experiment met Thuiszorg Groot-Rijnland en de Stichting Dienstverlening Lei den. Doel van dat project is om ouderen langer zelfstandig te kunnen laten wonen. De toe kenning van de erepenning was tot op het laatste moment voor haar geheim gehouden. Toch had de directeur een 1927 Ir. G.L. Driessen (directeur Gemeentewerken) 1933 F.G. Rosier (referendaris ter Secretarie) 1933 Mw. A. Coert-de Jong (heropening Stedelijk museum De Lakenhal) 1936 3 October Vereeniging (50-jarig bestaan) 1939 Leidse Studenten Vereniging Minerva (100-jarig bestaan) 1941 Dr. W. Stuurman (directeur Slachthuis) 1950 W. van der Laan (voorzitter 3 October Vereeniging) 1952 Vereniging Oud Leiden (50-jarig bestaan) 1954 Mej. J.L van Hoorn (directrice Meisjes H.B.S.) 1964 Jhr. mr. F.H. van Kinschot (burgemeester van Leiden) 1965 Mw. Dr. C. Hovens Greve (arts te Leiden) 1967 H. de Wilde (voorzitter 3 October Vereeniging) 1968 Stichting Leidsche Spaarbank (150-jarig bestaan) 1969 Dr. E.H. Reerink (president-curator Universiteit) 1970 Mw. dr. A.M.M. Smit (adviseur openbaar voortgezet onderwijs) 1970 Kolonel Th.H. Wessels (commandant Kokschool) 1970 S. Menken (25 jaar wethouder) 1971 Mr. G.C. van der Willigen (burgemeester van Leiden) 1971 Mr. J.C. van Eek (notaris) 1972 Dr. MA van Dongen (chirurg te Leiden) 1973 J. van der Zwart (secretaris Bond van Amateurtuinders) 1974 Mr. Ph.J. de Ruijter de Wildt (voorzitter 3 October Ver.) 1975 Rijksuniversiteit van Leiden (400-jarig bestaan) 1975 Pater M.G. de Ponti (rk priester te Leiden) 19761. Coster (voorzitter NW Leiden) 1977 Mw. J.M. van der Blom-Vijlbrief (oud-raadslid) 1978 Mr. C.J. Woudstra (oud voorz. Cie. Beroepsschriften) 1978 M.J.J. Riethoven (sportorganisator) 1979 H. Kleibrink (fotograaf, Filmer, auteur) 1980 Dr. A.J. Vis (burgemeester van Leiden) 1980 A. Verboom (wethouder) 1980 P.F,S. Biegstraaten (voorzitter Sportstichting) 1981 P. Herfst (voorz. ver. belangstellenden De Lakenhal) 1982 Mr. D.E. krantz (voorz. Sticht. Diogenes; reclassering) 1983 NV Boekh. en Drukkerij vh E.J. Brill (300-jarig bestaan) 1984 Mr. C.I.D. Waal (wethouder) 1984 Mw. M.J.E, Kerckhoffs (jongeren- en bejaardenzorg) 1985 Mw. A.B.J. van der Vliet-de Vries (huisarts) 1986 Mr. J.M.A. Biesheuvel (auteur) 1987 Rijksmuseum voor Volkenkunde (150-jarig bestaan) 1988 Mw. M. Servaes-Beij ('Zangeres zonder Naam') 1988 J. van Zijp (oud-Leiaato voorzitter, gemeenteraad, KNOV) 1989 R. Rementaria Troncosco (actief bij Ghili-front) 1989 Het Amerikaanse volk (t.g.v. bezoek president Bush) 1990 Mw. prof. dr. C.W. Fock (kunsthistorica) 1991 Mw. M.J.E. Schouten-van Veldhuizen (oud-dir. St. Huisvesting Werkende Jongeren 1992 R.D. Paauw (adjunct-hoofdredacteur Leidsch Dagblad) 1993 C. Jongejan (voorz. College van kerkvoogden NH gemeente) 1994 Ds. Anton Dronkers (predikant) 1995 H.A.M.M. Meijer (huisarts) 1996 Stad Oxford (t.g.v. 50 jaar stedenband Oxford-Leiden) 1996 Mw P. Hartevelt en mw. A.JAM. Lasschuijt-van Tongeren (Leids Anjer- comité) 1997 Chr. Muziekvereniging Kunst en Genoegen (show- en Marchingband) 1998 Mr. I. Karstens (notaris) 1998 Mr. C.H. Goekoop (burgemeester van Leiden) 1999 Mw. E. Idema-Stuijfzand (bedenkster boekenrecks Leids Verleden) 1999 Het Leidse Volkshuis (100-jarig bestaan) 2000 T. van Rij (oud-wethouder) mooi dankwoord klaar. „Het is heel moeilijk om te spreken op zo'n moment", begon Glaser. „Ik had willen zeggen: ik ben sprakeloos, maar ik zeg over donderd. Want ik wil hier toch tot u spreken." „Ik heb vragen. Waarom ik? En: ben ik hier niet een beetje te jong voor? De eerste vraag slaat op de aanwezigen hier, mijn familie en vrienden. Vrien den van Ons Doel. Mensen steunen elkaar, voelen elkaar, prikkelen elkaar. Ik ben alleen maar een reiziger met een kof fertje vol dromen en idealen. Daarom vind ik het raar om hier in m'n eentje te staan, want we hebben het als team gedaan." „Deze zomer was ik op va kantie in de Pyreneeën", vertel de Glaser. „In de bergen had ik veel tijd om na te denken. Ik heb veel van de samenleving, van het leven gekregen. Ik vond het tijd worden om iets terug te geven. En dan drie maanden la ter krijg je dit." En wat de tweede vraag be treft: „Het is alsof je tegen Inge de Bruijn na een slag zwemmen al zegt: kom maar uit het water, hier is je medaille. Dat klopt niet. Ik ben er nog niet." Docos prolongeert taptoe-titel LEIDEN ROBBERT MINKHORST Onder toeziend oog van dui zenden Leidenaars heeft voet balvereniging Docos opnieuw de Cornelis Joppensz-trofee in de wacht gesleept. De jury had genoten van de wijze waarop de club zich gister avond presenteerde, meldde voorzitter Henk van der Post. Zoals gebruikelijk liep de stad uit voor de taptoe op 2 oktober, de optocht waarin het verenigingsleven zichzelf van zijn beste kant wil laten zien. En zo gaat het al jaren: de ene helft van de Leidenaars zwaait naar de andere helft. Toch was er dit jaar een smet op de taptoe, vond de jury. Van der Post (namens het Leidsch Dagblad) en se condanten Laila Driessen (na mens de Leidse Sportfedera tie) en Jan Karstens (namens de 3 October-Vereeniging) stoorden zich aan het gedrag van een aantal clubmensen. „We verbazen ons erover dat jeugdleiders kennelijk al ro kend en zuipend het goede voorbeeld menen te moeten geven", aldus de juryvoorzit ter. „Een paar clubs deden het wel voortreffelijk, waaronder Docos." De voetbalvereniging had al aangekondigd weer iets bij zonders van de deelname aan de stoet te maken en maakte die belofte waar. De allerjong ste leden liepen voorop. Er werd een link gelegd met het Japanjaar. Geisha's liepen naast een nagebouwde heilige stoel. Een scherm op een aan hanger vertoonde videobeel den van de club. Daarmee had Docos zich het meest uitge sloofd van iedereen en won het zo voor de tweede keer in successie de Joppensz-trofee. Een unicum, meende de jury die zich niet kon heugen dat een andere vereniging dat eerder was gelukt. Overigens zit een trilogie er niet in. De juryregelementen schrijven voor dat een club niet drie keer op rij eerste kan worden. De tweede en derde prijs gingen naar respectievelijk De Kopergirls en DIOK. De juiy deelde taptoepluimen (aan moedigingsprijzen) uit aan VCL, Jahn, GroenWit en Taek wondovereniging Leiden. LEIDEN' De man die afgelopen zater dag in elkaar is geslagen tij dens de verkiezingen voor de Leidse nachtburgemeester, heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. Hij liep als gevolg van de mishandeling een gebroken neus op. De Leidenaar maakte deel uit van het groepje mensen dat de stemmen telde in het Antonius Zalencentrum aan de Lange Mare. De stemcommissie onder voorzitterschap van Margje Vlasveld besloot op een ge geven moment het tellen te staken en de stemming on geldig verklaren, omdat zij meende dat er sterke aanwij zingen waren dat de aan hang van de huidige nacht burgemeester, Hans Wolting, had geknoeid met de stem briefjes. In het tumult dat hierdoor ontstond, zou de Leidenaar eerst met een blad vol bier glazen in zijn nek zijn gesla gen. Hierna kreeg hij naar ei gen zeggen nog een paar klappen, voordat hij dooi; een paar omstanders werd ontzet. De man werd vervolgens naar de keuken in het Anto nius Zalencentrum gebracht, om zijn wonden te laten ver zorgen. Na een minuut of tien zou een boze bezoeker de keuken in zijn gestapt met de vraag hoe het met hem ging. Voordat hij hierop kon antwoorden, kreeg hij nog een vuistslag vol in het gezicht. Hierbij brak hij zijn neus. Hij zegt de mannen niet te kennen van wie hij de klappen kreeg. Ooit stond het er: Sociëteit 't Profje, een buurthuis in de Pro- fessorenwijk. Een paar jaar na de oorlog gebouwd. Gefinan cierd met vrijwillige bijdragen van de wijkbewoners, de op brengsten van collectes en ac ties als een rad-van-avontuur. Het was een bevrijdingsge- schenk van de wijk aan zich zelf, een reactie op de benauw de oorlogsjaren. De buurtbewo ners schaakten daar, of deden mee aan een bingo. En voor 1960 vonden er ook kerkdien sten plaats en deed het gebouw tje dienst als klaslokaal. Maar dat was toen. Waar 't Profje stond, staat nu de Vredeskerk. Het is maar één van de talloze wetenswaardigheden uit het boek 'Van stadspolder tot be schermd stadsgezicht, het ont staan en groei van de Professo ren- en Burgemeesterswijk en Rijndijkbuurt', opgetekend door de Vereniging Professo ren- en Burgemeesterswijk. Het boek is samengesteld door Kas- per van Ommen en Thomas van Duin. Behalve de ontstaansgeschie denis van de wijk - zo valt te le zen dat het maar een haar had. gescheeld of er waren brede auto-boulevards aangelegd - behandelen de schrijvers ook persoonlijke herinneringen van wijkbewoners en commenta ren van buitenstaanders. Zo vertelt Wout Hageman over de Rijndijkstraat van vroeger. „Een varrde dingen die het ge zellig maakten in de straat was de komst van leveranciers. Zo had je aardappelboer Spruiten- burg, melkboer Van Egmond en visboer Haasnoot uit Kat wijk. Voor de melkboer was ons gezin de laatste klant. Dus om half elf 's avonds zat hij biy ons koffie te drinken. Wij lagen natuurlijk als kinderen al in bed... Middenstanders hadden soms ook een loper, een blinde De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Beeld uit 1935: de 'nieuwe' Petruskerk aan de Lammenschansweg in de steigers. De oude Petruskerk aan de Langebrug werd in 1933 door brand verwoest. publiciteitsfoto sleutel, van de huizen van hun klanten. Dan konden ze zo naar binnen. Dat zou je je nou niet meer kunnen voorstellen." Verder zijn er tal van thema's, zoals de geschiedenis van de scholen in de wijk, de dramati sche ontruiming van het Joods Weeshuis in 1943, de bevrij dingsfeesten en de achtergron den van professoren en burge meesters waar straten naar zijn vernoemd. En dan de Petruskerk, fysiek gezien de blikvanger van de wijk. Oorspronkelijk stond de kerk aan de Langebrug, maar dat gebouw werd in 1933 door brand verwoest. Het kerkbe stuur moest kiezen tussen we deropbouw op dezelfde plek of nieuwbouw op een andere. Uiteindelijk viel de keus op een stuk grond, dat toen nog Ka- merlingh Onneslaan heette, aan de overkant van de Lam menschansweg. De bouw werd aanbesteed aan de aannemers firma Bik en Breedeveld. Voor een bedrag van 163.000 gulden voor de kerk, inclusief sacristie en toren van 70 meter. En voor een bedrag van 32.000 gulden bouwden ze de pastorie. Het is zomaar een greep uit de talloze verhalen en geschiede nissen die in het rijk geïllus treerde boek zijn opgenomen. Het boek is te koop bij boek handels Kooyker en De Kier en in.de wijk zelf bij postkantoor- /boekhandel Van Zelm/Stol- wijk aan de Van 't Hoffstraat. Het kost 20 gulden. HERMAN JOUSTRA Vervolg van voorpagina De controle van de politie lijkt zich de afgelopen nacht vooral te hebben toegespitst op de Nieuwe Beesten markt en omgeving. Met resultaat, wat de kroegen zelf betreft. De meeste zaken laten na 03.00 uur geen men sen meer toe, zoals de regels voorschrijven. Sommige ca fés sluiten zelfs helemaal de deuren. De controles leiden niet tot spanningen op straat. Zoals vrijwel overal in de stad, blijft de sfeer op de Nieuwe Beestenmarkt gemoe delijk. LEIDEN WIM KOEVOET PABLO CABÉNDA WIM WEGMAN Ook op de kermis sorteren de politiecontroles het gewenste effect. Enkele attracties, zoals het reuzenrad, draaien tegen sluitingstijd nog volop. Ook an dere attracties met veel lawaai, spektakel en licht zijn nog vol op in bedrijf. Maar ineens is er politie, vijf eenheden van drie mensen elk. Ze hoeven niet veel te doen om de kermismachine- rie tot stilstand te brengen. Er is van het ene op het andere mo ment geen muziek meer en de veelgekleurde lichten doven. Het lijkt wel alsof een stroom storing de kermis plat heeft ge- legd. Een ontspannen agente zegt dat ze in haar sas is met de hulp van de kermisexploitanten zelf. „Ze letten ook op elkaar. Er kwam net een man op me af die zelf al was gestopt maar er zich aan ergerde dat zijn buur man nog even door draaide. Of ik er even voor wilde zorgen dat die ook zijn toko zou sluiten. Hij had het nog niet gezegd of die kermisattractie viel ook stil." Groter kan het contrast met de kroegen rond de Hoogland se Kerk niet zijn. Dit deel van Leiden vertoont trekjes van een vrijstaat. De sluitingstijden wor den in dit gebied echt met uren overschreden. Bij de buitentap van de Uyl van Hoogland is het geen enkel probleem om na vieren nog een biertje te krijgen terwijl de eindtijd voor al het 'buitenbier' toch echt op 0.30 uur is gesteld. Ook van de regel dat de ter rassen om half twee leeg moe ten zijn, wordt een lachertje ge maakt. De Uyl is trouwens be paald niet de enige kroeg waar het nog veel langer een drukte van belang is op de terrassen. Dat komt ook omdat niet één horecabedrijf al zijn gasten kan herbergen. Veel mensen die binnen aan hun drankje ziin gekomen, drinken dat buiten op. De scheiding tussen 'bin- nenbier' en 'buitenbier' is een puur theoretische. Als er bij de Uyl van Hoog land twee agenten op een mountainbike arriveren, is er niemand die dat ervaart als 'het begin van het? einde'. Waar de drankjes vandaan komen, is moeilijk te traceren maar in elk geval hebben de twee heren in eens een glas cola in de hand. Omstanders maken proefritjes op de politie-fietsen. Ze rijden om de beurt de Middelweg op en af. De agenten vinden het al lemaal prima. Wat ze ook ko men doen, met handhaven heeft hun aanwezigheid niets te maken. 0.50 uur. Bij café 't Fust aan de Garenmarkt zijn ze de bui tentap alvast aan het ontmante len. Althans een beetje. Over één van de taphandels is al het De meute in de Wolsteeg waar café de WW is gevestigd ,ziet er om 02.50 uur uit als rechtop gestapelde sardientjes. Knappe politieman die hier om drie uur de boel kan ontrui men. Bij de Harmonie vormt de arm van de portier in de deur opening om 03.15 uur echter een onneembare hindernis. Na drieën komt echt niemand meer binnen en is er alleen eenrichtingverkeer van binnen naar buiten. Trouwens niet he lemaal zonder slag of stoot. Om 01.30 uur kwam de politie langs en gebood de buitenlap te slui ten. „Zonder met mij te over leggen en terwijl er zo'n 400 man voor de deur stond." De Zoeterwoudse Harry El- derhorst, die als bedrijfsleider van De Harmonie zijn 'eerste 3 oktober viert, is het al opgeval len hoe streng ze in Leiden zijn. Hoe streng? Waar de WW eer der nog de aanblik vertoonde van een dichtgeslibde ader, lijkt het nu of wat hanggroepjonge ren met hun ziel onder de arm door de Wolsteeg dolen. Ze mo gen er niet meer in. De politie is net langs geweest. 't Keizertje en l'Esperance aan de Kaiserslraal zijn tussen twee en half drie aflopende za ken. Daar hoeft geen wetsdie- naar aan te pas te komen. Bin nen staan kleine groepen men sen rustig te keuvelen, er is geen muziek meer, buiten niet en binnen niet en het personeel is al bezig om de troep op straat op te ruimen. De buitentap is zo te zien al enige tijd gesloten. Drukte op de Breestraat bij De Harmonie. foto henk bouwman omgekeerde bierglas, het sym bool van de stroomstop, ge plaatst. „Maar als mensen wil len dan kunnen ze nog best een biertje bij de andere tap bestel len," verzekert bedrijfsleider Pieter Scheerders. En als de po litie komt? „Dan gaat de bui tentap echt dicht." Dan wil 't Fust wel de handdoek in de ring gooien. Maar anders.... „Het is toch waanzin dat de kermis tot half twee door mag gaan en dat je je buitentap een uur eerder moet sluiten." Scheerder stoort zich het meest aan de sluitingstijden voor de buitentap. Die voor de zaak ligt wat minder precair. „We zijn toch al van plan om om 03.00 uur te sluiten. Morgen moeten we al om 08.00 uur op." Opstaan? In Odessa kennen ze dat concept niet. „We gaan vandaag niet dicht." De be drijfsleider van Bacchus vindt de sluitingstijdenkwestie eigen lijk grote onzin. „Het hele jaar door ben ik hier roomser dan de paus. En dan gaan ze met 3 oktober zulke maatregelen in voeren." Maar hij maakt zich ook niet al te sappel. Want: „De politie ziet ze heus wel het een en ander door de vingers. We gaan gewoon door eh als de po litie komt klagen dan trekken we de stekker eruit."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15