De sociologie van de echte collectezak God op het Web Geloof Samenleving Dominee Den Heyer houdt liever de eer aan zichzelf DINSDAG 3 OKTOBER 2000 VANDAAG li Vandaag 141 jaar geleden, op 3 oktober 1859, I stuurden de machthebbers in de Italiaanse streek Emilia-Romagna (hoofdstad: Bologna) II memoranda aan de leiders in Europa om hun grieven kenbaar te maken tegenover het pausschap en de kerkelijke staat. Romagna maakte tot dan toe deel uit van deze staat. Paus 'Pius Nono" (Pius IX) die van 1846 tot 1878 het langst van alle pausen in de heilige stoel zat, zag in die jaren zijn macht en grondgebied stukje bij beetje verder afbrokkelen. Naar aanleiding van de memoranda werd een commissie ingesteld om officieel de daden van het pauselijk gouvernement te onderzoeken. Enige tijd la ter onthulde de commissie een reeks van bedenkelijke praktijken' van de rooms katholieke geestelijkheid. Een direct gevolg daarvan was dat de inquisitie in het gebied werd afgeschaft. De strijd om de kerkelijke staat duurde tot in de jaren twintig van de 20ste eeuw. De paus werd toen voorgoed tot hoofd van Vaticaanstad benoemd. De 3de oktober is voor katholieken de dag dat de heilige Gerardus van Brogne wordt herdacht. Deze 'hersteller van het kloosterleven in de lage landen' leefde in de tiende eeuw en introduceerde in tal van klooster opnieuw de leefregels van Benedictus. Vrouwenbijeenkomst Maranathakerk alphen aan den rijn Vrouwen zijn op vanavond welkom in de Al- phense Maranathakerk, Raadhuisstraat 82, voor een bijeen komst over de doop. Trijnie Lommerts uit Delftzijl houdt om 20.00 uur een spreekbeurt over dit onderwerp. De vrouwenbij eenkomst wordt georganiseerd door Women's Aglow, en is gra tis toegankelijk. Wel is er een collecte. De zaal gaat om 19.30 open. Paus vraagt vergiffenis voor fouten Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft gisteren vergiffenis gevraagd voor eventuele fouten die de 120 martelaren die hij zondag heiligverklaarde, mogelijkerwijs hebben begaan. Het ge baar van de RK Kerkleider was een reactie op de hevige kritiek van China op de heiligverklaring van 87 Chinese katholieken en 33 missionarissen die in China hebben gewerkt. China be schouwt de nieuwe heiligen als Westerse kolonialisten. Leerhuis Noordwijk met Ter Schegget NOORDwiJKTheoloog Bert Ter Schegget spreekt bij de opening van het nieuwe seizoen van het Leerhuis Noordwijk over het ge weten. Zijn lezing vindt plaats op donderdag 12 oktober. Andere sprekers dit seizoen zijn Albert van der Heuvel, Herman Ver beek en Karei Deurloo. Het Leerhuis omvat tien avonden van 20.00 uur tot 22.00 uur in Sartorius, Doelensteeg 1. De contribu tie bedraagt vijftig gulden. Inschrijven bij Ko Heijboer, 071 - 3617567. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Nieuwerkerk ad IJs- sel (De Bron), G.J. Robbemond te Zuidland, die dit beroep heeft aangenomen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Leiden voor verzor- gings- en verpleegcentra, P. Kui per te Puttershoek/Maasdam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Boskoop, G.J.N. Moens te Goes; te Vlissingen, J. Driessen te Doetinchem. kampen-utrecht anp De omstreden nieuwtestamen- ticus prof. dr. C.J. den Heyer wordt geen gereformeerd pre dikant in algemene dienst. Door de ingediende bezwaren is zijn bevestiging een 'slepende affaire' geworden die hem te veel energie kost, zei de Kam per hoogleraar gisteren. Hij be dankt daarom voor de eer. Den Heyer wilde gebruik ma ken van een regeling uit 1996 die gereformeerde hoogleraren die nog geen dominee zijn, in staat stelt predikant in algeme ne dienst te worden. Ze mogen dan niet alleen preken maar ook doop en avondmaal 'bedie- De Ridder al meer dan vijftig jaar monopolist in 'kerkelijke kunst' alphen aan den run afke van der toolen In een weggestopte kelder, on derin een nieuwbouwhuis in Alphen aan den Rijn, gebeurt 't. Temidden van een onverwoest bare Singer trapnaaimachine, een paar grote rollen fluweel, een werkbank met garen en schroefjes en een foto van zijn vader oefent de 72-jarige Jan de Ridder een wel heel specialis tisch ambacht uit: hij maakt collectezakken. Als enige in heel Nederland, want De Rid der is al meer dan vijftig jaar monopolist in deze 'kerkelijke kunst', zoals hij het zelf noemt. Vader De Ridder sprong vlak na de oorlog - zonder daar erg in te hebben - in een gat in de markt. Het hervormde kerkbe stuur in Alphen had in een hel der moment een totaal nieuw fenomeen op collectegebied bedacht: een zak met twee hou ten handvatten, die door de kerkgangers zelf doorgegeven kon worden. Tot dan toe werd er letterlijk 'gehengeld' naar het geld van de protestantse kerk gangers, met een zak aan een lange stok. De vraag aan stof feerder De Ridder was of hij de zakken kon maken aan de al door een timmerman vervaar digde beugels. „Ik zei eerst nog: Wat moet je met die rommel", geeft diens zoon meer dan een halve eeuw na dato toe. „Maar mijn vader heeft het direct gedaan, zo zat Ambachtsman Jan de Ridder (72) in hij in mekaar, hij pakte altijd al les aan. En het is een hele leuke business geworden." Fluweel, daar kon de oude De Ridder niet zomaar aan komen in die tijden. Wel wist hij de hand te leggen op een partijtje rood gordijnvelours, wat hij simpelweg in het destijds ver eiste zwart liet verven. Het concept doorgeefcak was een gouden greep, zo bleek al zijn atelier. „Ik ken al die maten uit snel. Vlak na de oorlog zaten de kerken stampvol, dus dat hen gelen werd wat zwaar. „Het liep geweldig. Er waren plaatsen waar we er zo honderd in één keer aan leverden." Aan de rekken in zijn minifa- briekje hangen collectezakken in allerlei kleuren, maten en vormen. Kerkbesturen kunnen zich tegenwoordig buigen over een folder met verschillende mijn hoofd." foto henk bouwman modellen - rond de honderd gulden per stuk - en een staal kaart je met keus uit zes kleu ren. Want het strenge zwart is 'sinds de rock roll-jaren', zo als De Ridder het uitdrukt, in de meeste kerken allang de norm niet meer. Die kwastjes vervingen een an der gevalletje dat eertijds on deraan de 'hengelzak' hing: het belletje. Noodzakelijk om het kerkelijk bedrijf te laten draai en: „Zat zo'n boer - alweer uren in touw geweest - in z'n hoekje van de kerkbank te pitten, dan schudde de collectant de stok, zodat het belletje hem wakker maakte om z'n bijdrage in de collectezak te doen." Dat doet De Ridder denken aan die keer dat hij om zes uur 's ochtends wakker werd van de telefoon. Met de gedachte dat er misschien iets was met zijn inmiddels bejaarde ouders, nam hij toch maar op. Bleek het iemand die een partij collectezakken wilde be stellen. Toen De Ridder rea geerde met de vraag: „Vent, ben je gek geworden? vergezeld van een paai' termen die niet bijs ter strookten met het 'sa crale' product in kwestie, zei de beller verbaasd: „Nou, hier zijn we anders al vanaf vier uur op." Zo zijn er meer mooie verhalen uit een halve eeuw collectezak. Neem de sociologie van de zak opening. Sommige kerkbestu ren bestelden een 'idioot groot gat'; De Ridder denkt dat dat was omdat ook de flinke boe- renknuisten in zo'n gemeente er helemaal in moesten kun nen. Want anders dan de rooms-katholieken, die hun ga ven open en bloot op een schaal leggen, geven de protes tanten liever in het verborgene. Die zakken kreeg hij overig niet zelden weer terug met verzoek om het gat met een 'mofje' ofwel 'dievenzakje' een stukje te verkleinen. „Z er lui daarboven op de gaai rij te 'wisselen' natuurlijk." Dat was in de hoogtijdagen toen er nog nieuwe kerken den gebouwd en er grote spoedbestellingen kwamen De „Ging de volgende zondag te kerk open en hadden ze all kei klaar, alleen niet aan collec dir zakken gedai Dn Dan moest hbu werk 's avonc lijk in het weekein en gebeuren, want h bij: gewone werk in de do beddenspeciaalzaak plc ging gewoon door. Inmiddels is de han evenredig aan het ke bezoek, flink teruggel rat pen. Nog 'maar' zo'n 250Po zakken maakt de gepensioi sta de beddenspecialist per jaa wa Maar De Ridder vindt het 1< wa dat hij nog wat omhanden zet heeft. Bovendien, hij mag d da; de 70 zijn gepasseerd, maai in met al z'n jaren ervaring he dit hij nog maar een halfuurtje dig om een zak te fabricerei hij zelf zondags nog wel eei een duit in zo'n zakje doet? „Nee, vroeger ging ik nog w naar de kerk, maar dat is ee beetje gesleten." De ambat man lacht. „Werk ik er dus genlijk zelf aan mee, dat m' handel terugloopt." nen'. De gereformeerde synode bracht daartoe in 1998 een be roep op Den Heyer uit. Het college van curatoren van de Theologische Universi teit Kampen verzocht de ker kenraad van Kampen de beves tiging in een dienst te verzor gen. Bezwaren van behouden de gereformeerden in en buiten Kampen noopten tot uitstel. Den Heyer ligt onder vuur wegens zijn onorthodoxe op vattingen over de klassieke ver zoeningsleer. „De curatoren moesten die bezwaren behan delen, en dat zou weer maan den duren", aldus Den Heyer. „Die strijd ga ik niet aan. Maar het is wel treurig." Het beklimmen van de Berg van Mozes is een verplicht programmaonderdeel voor toeristen die de Egyptische Sinaï-woestijn bezoeken. De klim naar de top leidt over dui zend treden die een monnik ooit uit de rots bikte. Boven kan je de zon zien opkomen bo ven de granieten olifantsruggen van deze steenwoestijn. Mozes moet hetzelfde hebben gezien toen hij omhoog klom om de tien ge boden uit handen van God te ontvangen. Maar hoe zeker is het dat Mozes op déze berg in de Sinaïwoestijn stond en niet op een an dere? De vroege christenen waren zeker van hun zaak en bouwden een klooster aan de voet en een kapel op de top. Helemaal fout, meent de Amerikaanse archeoloog Ron Wyatt. Volgens hem moet de Mozesberg heel ergens anders worden gezocht. Hij meent de echte berg te hebben gevonden aan de ande re kant van de Rode Zee. Wyatt is een man die het als een levenstaak beschouwde alle mysteriën van de Bijbel te ontsluieren. Vorige week belichtte God op het Web de pogingen van deze archeoloog om de Ark van Noach bloot te leggen. Op dezelfde site lees je het spannende verhaal van de speurtocht naar de berg waar God de stenen tafelen uitreikte. Wyatt is een kleurrijk man. Tegenstanders zeggen dat zijn archeologie op drassige we tenschappelijke gronden rust en beschuldi gen hem van pseudo-wetenschap. Maar Wyatt gaat als een hedendaagse Indiana Jo nes gewoon zijn gang. Om te beginnen bepaalt hij op eigen houtje de plaats waar Mozes de zee had doen splij ten. Een duikexpeditie levert foto's op van wagenwielen, half onder het zand van de Ro de Zee-bodem. Hij volgt het spoor van deze verzwolgen Egyptische strijdwagens, trekt de lijn door naar de overkant, en komt uit in Saoedi-Arabie. Dat is voor Wyatt geen verrassing. De moge lijkheid dat de Mozesberg in de Sinaïwoestijn 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het internet Het zoekprogramma Altavista geeft 26 miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke orga nisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Deze aflevering: een moderne Indiana Jones zoekt de echte berg van Mozes. lag, had de archeoloog al eerder terzijde ge schoven. De Sinai' was ten tijde van de uit tocht in handen van de Egyptenaren en zou voor de Israëlieten geen logische vluchtweg bieden. Het volk was dus onder Goddelijke leiding naar het Arabische schiereiland ge leid. Omdat Wyatt geen visum kan lospeuteren van de Saoedische overheid moet hij dan maar kwaadschiks het land binnenkomen om poolshoogte te nemen. Op zijn dooie ge mak parkeert hij zijn huurauto bij de Jorda nese grens en wandelt Saoedi-Arabië bin nen. Al liftend bereikt hij Jebel el-Lawz, a berg met een merkwaardige zwartgeblake top. Dat kan niet missen: Exodus (19:18) spreekt van een verschrikkelijk vuur op d( berg toen God neerdaalde. Ook de grot waarin Elijah bivakkeerde (lKonl9:8) heeft Wyatt al snel in de kijker Nu is het nog zaak een spoor te vinden va het gouden kalf, dat de Israëlieten achter zes' rug om aanbaden. Dan gaat het mis. De Saoedi's grijpen de cheoloog in de kladden en smijten hem al een Israëlische spion in het gevang. Een vluchtpoging mislukt. In het kamp breekt besmettelijke ziekte uit. Met zijn medischi kennis weet Wyatt de cipiers gunstig te ste men, maar alleen met de grootst mogelijk moeite weet hij hen zover te krijgen dat ze Wyatt weer over de grens zetten. Wie nu denkt dat hij het opgeeft vergist zii Met behulp van een steenrijke Saoedische prins weet hij de hand op een visum te leg gen. Maar weer vat de plaatselijke politie hem in de kraag, ditmaal op verdenking v« diefstal van archeologische kostbaarhedei Opnieuw wordt hij het land uit gezet. Jarenlang leeft Wyatt in de frustratie dat h zijn speurwerk op de berg niet kan afmaki Als de Golfoorlog uitbreekt, schrijft hij ziel zelfs in als legerarts om het land binnen te kunnen komen. Maar nog voor hij kans zi zijn werk in het geniep te hervatten, is de oorlog alweer afgelopen. Najaren ploeteren heeft Wyatt eindelijk ei stapeltje archeologische bewijzen verzam Een inscriptie met een koe of een kalf aan voet van de berg, sporen van goudstof, ee blok dat als altaar kan hebben gediend. O de vraag of die bewijzen overtuigend gene zijn, moet de bezoeker van de site zelf ooi len.- silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND ■■Mi C O Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Veel bewolking en perioden met re gen. Eerst in het noorden nog op klaringen, dinsdag in het zuidoos ten geleidelijk droger en wat zon. Maxima uiteenlopend van een graad of 10 in het noorden tot 16 in het zuiden. Zweden: Veel bewolking en perioden met re gen, vooral in het midden. Dinsdag later op de dag in het zuiden droger en wat opklaringen. Maxima rond 13 graden, dinsdag in het zuiden een paar graden hoger. Finland: Wolkenvelden en af en toe regen of motregen, maandag in het westen en dinsdag overal. Middagtempera- tuur tussen 10 en 16 graden. Denemarken: Vrij rustig weer. Maandag bewolkt en regenachtig. Dinsdag op de meeste plaatsen droog en in de loop van de dag wat zon. Middag- temperatuur omstreeks 16 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Onbestendig met van het westen uit perioden met regen en een flink aanwakkerende wind. In het oosten maandag overwegend droog en wat zon. Middagtemperatuur tussen 12 en 18 graden. België en Luxemburg: Eerst veel bewolking en af en toe regen of motregen. Dinsdag gelei delijk droog en vooral later op de dag zon. Middagtemperatuur onge veer 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Maandag veel bewolking en nu en dan regen, later in het westen droog. Dinsdag vooral in het oosten eerst nog regen, verder af en toe zon. Bij regen maxima rond 14 gra den, met wat zon temperatuur stij gend tot tegen de 20 graden. Zuid-Frankrijk: Maandag meest bewolkt en van tijd tot tijd regen. Dinsdag van het wes ten uit geleidelijk meer zon, in het oosten eerst nog wat regen. In het Rhnedal steekt de Mistral op. Maandag maxima van 13 tot 20 graden, dinsdag iets warmer. Spanje: Flinke zonnige perioden. Maandag in het noorden eerst nog wolkenvel den, kans op wat regen en in het noordoosten veel wind. Geleidelijk wat warmer. Dinsdag maxima van 22 graden langs de Golf van Biska je tot meer dan 30 in Andalusi. Portugal: Flinke zonnige perioden en droog. Vlak aan zee kans op mist of laag hangende bewolking. Maxima maandag tussen 22 en 26 graden, dinsdag iets warmer. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden en maandag nog een kleine kans op een bui. Een fors aanwakkerende noordelijke wind. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Marokko: Westkust: Vrij zonnig. Plaatselijk wel kans op mist of laaghangende wolken. Maxima meestal rond 25 graden. Tunesië: In het zuiden geregeld zon. Naar het noorden toe meer bewolking en enkele buien, misschien met on weer. Verder een flink toenemende noordenwind. Middagtemperatuur iets dalend tot omstreeks 25 gra den. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxi ma rond 22 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 26 graden. Duitsland: Maandag bewolkt en perioden met regen, ook hier en daar onweer. Dinsdag droger en op sommige plaatsen wat zon. Middagtempera tuur tussen 14 en 19 graden. Oostenrijk: Bewolkt en, soms zware, regen- en onweersbuien met lokaal veel neer slag. Zondag in het noorden en oos ten eerst nog zon. Middagtempera tuur dalend tot omstreeks 15 gra den. Zwitserland: Veel bewolking en stevige buien, ook met onweer. In het westen of zuiden soms ook wat zon. Maxima tussen 14 en 19 graden. Italië: Aanhoudend wisselvallig met soms wel zon, maar ook regen- en on weersbuien met lokaal veel neer slag en kans op zware windstoten. Maxima tussen 20 en 25 graden. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd buien, ook met onweer. Een stevig aanwakkerende noordwes tenwind. Middagtemperatuur rond 23 graden. Griekenland en Kreta: Zonnige perioden en maandag nog bijna overal droog. Dinsdag van het westen uit een toenemende kans op stevige regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Malta: Half tot zwaar bewolkt en pittige re gen- of onweersbuien. Geleidelijk meer wind en middagtemperatuur dalend tot omstreeks 23 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en droog. Maxima uit eenlopend van een graad of 23 rond de Dardanellen tot tegen de 30 graden op Cyprus en in het zui den van Turkije. WOENSDAG 4 OKTOBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.47 Zon onder 19.09 Maan op 14.56 Maan onder23.03 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.40 20.56 8.13 20.29 Laag 04.51 16.45 4.32 16 26 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging. Ma. t/m/ vr.18.00-19:30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G Majoor, T. van Brussel (adjunct) L F Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag. chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) J per kwartaal (acceptgiro) j per half jaar (acceptgiro) j per jaar (acceptgiro) j Abonnees die ons een machtiging verstrekl het automatisch afschrijven van hel abonnements- geld, ontvangen 1,- kortii betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenla worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAl Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatt van het regionale nieuws uit het Leidsel Dagblad op geluidscassette beschikbaar informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grav I E K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth, tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14