Begroting stemt tevreden 'Een schande voor de democratie' 'Dieren zijn zielig vóór ze in het asiel komen Toename geweld in Leiden baart politie zorgen Leiden Regio Ruzie over prijs Stokpaardje voorbi MAANDAG 2 OKTOBER 2000 Mishandeling op Nieuwe Beestenmarkt leiden Een 31-jarige Leidenaar kwam zaterdagnacht bloedend uit zijn mond het politiebureau binnenlopen. Hij zei kort daar voor mishandeld te zijn op de Nieuwe Beestenmarkt. De man is in gezelschap van een aantal agenten teruggegaan om de dader aan te wijzen. Een 30-jarige Leidenaar werd daarop aangehou den. Hij zou het slachtoffer zonder enige aanleiding hebben ge slagen. De verdachte ontkent de mishandeling. Vrouw geraakt door asbak leiden Een 21-jarige vrouw uit Leiden kreeg zaterdagavond in een café aan de Nieuwe Beestenmarkt een asbak naar het hoofd gegooid. Zij haalde meteen verhaal bij de vermoedelijke dader, een Leidse (15) die in haar gezicht werd geslagen. De 21-jarige moest voor behandeling van een hoofdwond naar het LUMC. De 15-jarige ontkent de asbak te hebben Portiers treden hardhandig op leiden In de vroege uren van zondagochtend zou in een hore cagelegenheid aan de Breestraat een Leidenaar (29) zijn mis handeld. Hij deed gistermiddag aangifte. De man zegt door por tiers hardhandig uit de zaak te zijn verwijderd omdat hij aan de bar zat te dommelen. Daarbij kreeg hij schoppen en klappen. Ook een portier, een 22-jarige man uit Rijswijk heeft aangifte gedaan. Hij zegt door de Leidenaar te zijn geschopt. Ondernemers praten over Aalmarkt leiden Centrum Management Leiden heeft een groot aantal ondernemers uitgenodigd om hun zegje te doen over de ge meentelijke plannen voor het Aalmarktgebied. Tijdens een bij eenkomst op 11 oktober in De Waag kunnen zij kenbaar maken wat ze van de ontwerpen tot nu toe vinden. Onder meer kan de vraag aan de orde komen welk soort winkels de ondernemers als toegevoegde waarde zien in de wijk, hoe de verhouding tus sen grote winkelketens en kleine zaken moet zijn, en of de win keliers voor zichzelf een plekje zien in het nieuwe Aalmarktge bied. Centrum Management heeft niet alleen ondernemers uit het Aalmarktgebied uitgenodigd, maar ook van daarbuiten, zo als van de Oude en Nieuwe Rijn, de Breestraat en de Haarlem merstraat. Open dagen in Stevenshage leiden robbert minkhorst „De mensen denken dat de die ren hier nooit meer willen ko men. Maar als iemand een keer met zijn dier bij het asiel terug komt, dan sleurt de hond zijn baas mee naar binnen. En kijk, daar doen we het nou allemaal voor." Buiten de poorten van een dierenasiel hebben mensen over het algemeen een verkeerd beeld van de opvangtehuizen, zegt Leen Gottschal, beheerder van het dierentehuis Stevens hage in Leiden. „Ze denken ook altijd dat de dieren heel zielig zijn. Zij zijn zielig voordat ze hier komen. We krijgen de tries te gevallen binnen die juist hier een opknapbeurt krijgen." Maar, moet Gottschal zaterdag toegeven op de eerste van de twee landelijke open dagen van dierenasielen, in een asiel be landen vaak wel dieren waar 'iets mee mis is'. Hond Candy kwam op 4 juni in Leiden. Gevonden (lees: ge dumpt), meldt het papiertje waarop ze wordt aangeprezen. „Een enthousiaste hond die nog waanzinnig veel moet le ren. Niet geschikt voor jonge kinderen." Ze kan slecht op schieten met andere honden en kan niet goed alleen thuis blij ven. Poedel Paddy is bij het asiel afgegeven omdat hij niet zindelijk is, staat op zijn briefje vermeld. Daisy testte voortdu rend haar bazin uit en bleek de sterkste. De hond zoekt een nieuwe eigenaar met gezag die veel tijd en geduld heeft. Van Hoby kan het dierenasiel mel den dat 'hij thuis de boel gaat slopen als hij lang alleen is'. De verleiding Lijkt groot voor bezoekers op deze dierenten- toonstelling om ter plekke een hond, kat of konijn uit te zoe ken en meteen mee naar huis te nemen. Dat kan toch nooit de bedoeling zijn voor een dieren asiel dat zo hamert op een ver antwoorde beslissing bij men sen. En zo gaat het dus ook niet, zeggen beheerder Gott schal en voorzitter Hinne Rei- lingh van het bestuur van Ste venshage. „Het mag geen emo tionele daad zijn van mensen", zegt de eerste. „Wanneer je de ze dieren zomaar ergens plaatst, kun je ze eerder terug krijgen. Dan zijn ze nog meer de kluts kwijt." Reilingh: „Deze week komen de mensen terug voor een gesprek. Want past het dier wel in het gezin?" Zo'n open dag is ook een goede pr voor een dierenasiel, vindt Reilingh. Het budget is voor een fors deel afhankelijk van donateurs, en vrijwilligers zijn er nooit genoeg. „Een der de van onze exploitatie is subsi die. Vandaar dat we altijd aan het bedelen zijn. Ik zeg het on charmant, maar daar komt het toch gewoon op neer?" Mensen krijgen dit weekein leiden robbert minkhorst Geweld en drugsoverlast zijn de afgelopen vier maanden in Lei den fors toegenomen. De poli tie maakt zich zorgen, schrijft ze in een rapportage. Het aantal berovingen op straat is in de maanden mei tot en met augustus bijna verdrie voudigd in vergelijking met de zelfde periode vorig jaar. Toen werden 29 mensen slachtoffer, in de afgelopen maanden wa ren dat er 81. In die periode tel de de politie verder 275 ge weldsslachtoffers: 91 gevallen meer dan in 1999. Het aantal bedreigingen steeg van 143 naar 236. „De cijfers vertonen een zor gelijke ontwikkeling op het ge bied van woninginbraken, ge weldsincidenten, berovingen en bedreigingen", aldus de rap portage. „En hoewel door de politie en het openbaar minis terie alle voorgenomen activi teiten zijn verricht, is onvol doende resultaat geboekt om de aantallen incidenten terug te brengen." Dat geeft voor de po litie in het district Leiden/Voor schoten aanleiding om meer 'preventieve maatregelen' te nemen. In overleg met burge meester en korpsbeheerder Postma wil zij bepalen welke extra maatregelen nodig zijn. Het aantal woninginbraken is eveneens fors toegenomen. Bo vendien daalde het aantal za ken dat de politie oplost. Drugsoverlast wordt een groter probleem in dé stad. Het aantal meldingen is bijna verdubbeld ten opzichte van vorig jaar: 336 tegenover 174 in 1999. Overi gens valt die stijging groten deels toe te schrijven aan inten siever controleren van de poli tie. Op grond van een wijziging in de Gemeentewet mochten agenten mensen uit het Van der Werffpark en bij de Burcht weg sturen. Dat is in ruim twee maanden ongeveer honderd keer gebeurd. Het aantal ver keersongevallen is gedaald. Hangjongeren zorgen voor meer problemen. Bij het tegengaan van crimi naliteit zal de politie last blijven houden van het grote aantal vrije dagen en uren waar agen ten nog recht op hebben. „Ook de afgelopen maanden is het district druk geweest met aller lei bijzondere evenementen", meldt de rapportage. „Hierdoor is het aantal overuren en va kantie-uren verder toegeno men. De extra druk op de plan ning, doordat politiemensen deze uren gaan opnemen, is nu goed te voelen en zal in de laat ste vier maanden van het jaar voelbaar blijven." De gemeentebegroting 2001 is bij vrijwel de gehele ge meenteraad in goede aarde gevallen. Dat is af te leiden uit de eerste reacties op het stuk dat vlak voor het week einde is verspreid. De Leidse begroting vertoont, voor het eerst sinds jaren, een reeks aan financiële overschot ten. Ook uit de oppositiebanken klinken daarom gelui den van tevredenheid. „Ik vind het geen droombegro- ting zoals wethouder Hillebrand (PvdA) heeft gezegd. Dat vind ik wat al te krachtige taal. Maar na al die jaren met sores is het inderdaad wel prettig dat we nu zo in de toekomst van de stad kunnen investeren", zegt Bleijie namens het CDA. leiden wim koevoet „Het CDA heeft altijd al gezegd dat de verkoopopbrengsten van de aandelen van het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten - want die transactie is zeer be palend voor het gunstige finan ciële beeld - in de economische structuur van de stad moeten worden gestoken. Het college laat die wens in grote lijnen in vervulling gaan, aJ plaatsen wij straks bij de behandelingen van de begroting wellicht hier en daar wat andere accenten." Ook Van den Bosch van GroenLinks is ingenomen met de gunstige financiële positie van de gemeente. Enigszins te leurgesteld is hij echter over de weinige 'nieuwe dingen' die hij is tegengekomen in de lijst van projecten waarin burgemeester en wethouders willen investe ren. „Ik vind ook dat er wel erg veel 'steen' in al die plannen zit en dat er relatief weinig aan dacht is voor bijvoorbeeld de zorg. De instellingen op dit ge bied kampen met verkapte rijksbezuinigingen. Ik zou graag eens discussiëren over de vraag of Leiden, dat wel steeds meer van die instellingen verlangt, kan helpen dat probleem op te lossen. Ook zou ik graag onder zocht hebben of en in hoeverre een stad als Leiden hiermee achterloopt bij vergelijkbare steden. De begroting heet 'In vesteren nu het kan', ik vind dat dat ook voor de instellingen op het gebied van de zorg moet gelden." Fractievoorzitter De Lange van de WD spreekt van een 'verstandige begroting'. „Het college is in goede harmonie tot een goed investeringsprogram ma gekomen dat een verster king van het economisch beleid betekent. Ik ben ook blij dat de stijging van de lasten voor de burgers beperkt blijft tot de helft van de inflatie. Ik denk dat we nu het punt hebben bereikt dat Leiden onder het gemiddel de van de regio zit." „Waar het nu om gaat", ver volgt hij, „is dat die investerin gen ook daadwerkelijk worden gepleegd. Als ik zie dat de jaar rekening van 1999 een positief saldo vertoont van 17 miljoen gulden, dan is duidelijk waar om ik die zorg heb. Daarom vind ik het ook een goede zaak dat in de begroting van 2001 veel geld is uitgetrokken voor Een feest werd het nooit. In plaats daarvan liepen de verkie zingen voor de Leidse nacht burgemeester afgelopen zater dagavond in het Antonius Za lencentrum uit op een comple te chaos. Na ampel beraad be sloot de organisatie kort na middernacht de verkiezingen ongeldig te verklaren. Zij had sterk de indruk dat de aanhang van de huidige nachtburge meester met de stembriefjes had geknoeid. Hans Wolting blijft nu voorlo pig nog nachtburgemeester, verklaarde Simon Platteel, be denker van de verkiezingen en zaterdag ook kandidaat, vanaf het podium. Naast hem stond een briesende Wolting die zichtbaar moeite had met de beslissing. Hij had in elk geval zijn buik meer dan vol van deze verkiezingen. Mochten er ooit nog weer nieuwe worden uitge schreven, dan zou hij zich geen kandidaat meer stellen, schreeuwde hij. De telploeg onder voorzitter schap van Margje Vlasveld was tijdens het tellen ernstig gaan twijfelen over een correct ver loop van de stemming. Zo zou de aanhang van Wolting al bij de ingang van het Antonius be zoekers om hun stembrielje hebben gewaagd. En er circu leerden ook geruchten over een kopieermachine. Wolting, die in de gaten kreeg dat de tel ploeg twijfelde, pikte dat niet en stond meteen stennis te schop pen in de gang. „Betichten jul lie mij van fraude?" Nee, schudden de tellers achter het tafeltje, maar getuige de beslis sing moesten ze toch wel wat anders hebben gedacht. De gemoederen liepen zo hoog op, dat er een vechtpartijtje ontstond tussen de telploeg en een paar opgewonden bezoe kers. Een van de tellers moest zelfs naar het ziekenhuis om zich te laten behandelen voor een hoofdwond. Wolting zelf richtte zijn toorn vooral op Margje Vlasveld. Hij gooide een glas bier in haar gezicht, schold De Blauwe Steen, die al 700 (aar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad haar de huid vol en maakte haar uit voor alles wat niet zo zeer mooi, maar vooral bijzon der lelijk was. Maar Margje gaf geen krimp. Ze gaf opdracht het telleD te sta ken, verklaarde de stemming ongeldig en nam hoogstper soonlijk de stembus (een kar tonnen doos waarin flessen je never hadden gezeten) onder haar arm, snelde naar de zaal, klom het podium op, zei dat de organisatie grote fouten had ge maakt en gooide stembriefjes een voor een de zaal in. Als confetti op een feest. Alleen was het geen feest. Al probeerde Platteel de schijn op te houden. „Prachtig toch. dat is cultuur", zei hij. En hij zei nog iets over nieuwe verkiezin gen. Waaraan elk café en elk studentendispuut zou moeten meedoen. Maar niemand luis terde nog naar hem. De kiezers goten nog een biertje naar bin nen, huppelden wat op de dansvloer of beenden woest in de richting van de uitgang. Zo ook een wat oudere fan van Hans Wolting. Oneerlijk was het, wat de organisatie de po pulaire kroegbaas had aange daan. „Een schande voor de democratie", schreeuwde de Op leuke feestjes gaat het er toch wat vriendelijker aan toe. herman joustra» de de gelegenheid overal naar te kijken en vrijwilligers met vragen te bestoken. Stichtingen die zich inzetten voor het die renwelzijn over heel de wereld hebben hun foldermateriaal en handtekeningenlijsten in een marktkraam uitgestald. Verder staat er een dierenambulance met personeel. Binnen lijken de meeste kat ten hun dag niet te hebh Voortdurend priemen vinj tjes tussen de spijlen van hokken door, maar de ka( geven niet thuis. Donateur chel Giezen heeft zijn twee sj bernards meegenomen. Hij 1 zijn sterke honden maar an\ in bedwang houden. Sa schiet de grootste richting i klein zwart keffertje, zon agressief te worden trouwq Zijn kop, zo groot als die j een koe, is groter dan dat i hondje. Ze leven buiten, 2 Giezen, en daarom heeft hi zijn meubels nog. Voer? 1 kost 150 gulden per week. W waar je aan begint, als je 1 huisdier neemt. Uitleg over nieuwe ontwik lingen geven de vrijwillig ook. Gottschal raadt men) die daarvoor kiezen aan om 1 chip in de nek van het diei laten planten. Een nieuwe tq niek, pijnloos, maar zeer hi dig, meent hij. „Ze krijgen j soort rijstkorreltje achterin nek, met een transponder, f behulp van een apparaatje ki nen wij alle gegevens overi dier en het adres van de e naar achterhalen." Zeker zinvol, vindt de asiel heerder: „Laatst kwam hier j kat terecht. Die was in Hod dorp gevonden. Het dier onderin een auto gaan sla) en zonder dat het dat wist, 1 die auto vanuit Utrecht meé reisd. Toen die mensen kq gingen drinken, is die kat eri der vandaan gekropen. Dani de chip wisten we het adres.' hebben het antwoordappaj ingesproken en de volgei dag stonden de mensen op stoep. Zonder chip hadden hun kat waarschijnlijk ra meer teruggekregen." het ambtelijk apparaat, voor de gemeentelijke gebouwen en au tomatisering. De ambtenaren vormen ons belangrijkste kapi taal, zij moeten het beleid uit voeren." D66'er Welling waarschuwt voor al te veel euforie. Leiden is nu niet ineens rijk, zegt hij. De financiële positie is 'iets' verbe terd. „Ik ga ervan uit dat bij veel van de grote projecten, zoals de Aalmarkt, Stedelijk Museum De Lakenhal en het wijkontwikke lingsplan Leiden-Noord, veel meer geld moet dan er nu voor is uitgetrokken." PvdA-voorvrouw Van den Berg hoopt op een gunstig ne veneffect van het omvangrijke investeringsprogramma. „Als je heel duidelijk maakt wat nu je werkkapitaal is voor grote pro jecten, dan is het niet meer zo moeilijk om wat kleinere bedra gen te vinden voor zaken op so ciaal terrein, zoals bijvoorbeeld voor het Instituut Burgerraads lieden en het maatschappelijk werk." Vergeer (SP) en Vlasveld (LWG/De Groenen) hadden dit weekeinde geen gelegenheid om de begroting te bestuderen. den haag/leiden ruud sep Na vier jaar knetterende ruzie is de kwestie rond de terugge draaide verkoop van interieur winkel Het Stokpaardje in der minne geschikt. Daarmee, is een periode afgesloten waarin over en weer met modder werd gegooid, gerechtelijke vonnissen hooguit half wer den uitgevoerd en zelfs een advocaat en een notaris zich moesten verantwoorden voor hun tuchtcolleges. Eigenaar Schipper betaalt 122.500 gulden terug aan Ma- foi bv, het bedrijf dat in 1996 enkele maanden eigenaar was van Het Stokpaardje. Daar staat tegenover dat beide par tijen beloven te stoppen met alle beschuldigingen en ver dachtmakingen aan het adres van de diverse betrokkenen. De verkoop van Het Stok paardje werd in augustus 1996 door de rechter ongedaan ge maakt. De Haagse rechtbank president was het met Schip per eens dat Mafoi erop uit was de winkel voor minder geld in bezit te krijgen dan was overeengekomen. De edelachtbare bepaalde dat het grootste deel van de koopsom moest worden terugbetaald. Een deel moest bij notaris Meiners in depot worden ge stort. Hoe dat bedrag uitein delijk verdeeld moest worden, zou afhangen van de definitie ve afrekening van de hele zaak. Het vonnis werd maar ge deeltelijk nageleefd. Naast de 70.000 gulden die in depot moest worden gestort, maakte Schipper ook de overige 150.000 gulden over naar de notaris. Dat geld, dat eigenlijk voor Mafoi bestemd was, werd door Meiners na enige tijd weer teruggestort naar Schipper. Volgens de notaris was het geld 'abusievelijk ge stort'. De rol van de notaris w voor Mafoi reden om ei klacht in te dienen. Meine zoü het geld niet hebben m gen terugbetalen aan Schipg omcfat het om een depotsto ting zou gaan. De Kamer v} Toezicht over de Notarissi oordeelde overigens dat notaris niets te verwijten viel Mafoi probeerde vori| week eerst nog zijn geld I krijgen via een kort gedii] Maar dat bleek al snel te hoi gegrepen. De rechtbankprei dent liet duidelijk weten d zij zo'n eis in een kort gedii nooit zou toewijzen. En ei bodemprocedure, zo waa schuwde zij, zou nog gemal kelijk vier jaar duren en zove kosten dat al het te verdell geld op zou gaan aan advoc ten en accountants. Het wi gemeende advies van de ree ter was dan ook om nu saira tot een simpele oplossing komen en de zaak in één ke af te sluiten. Wat in de afgelopen vier ja maar niet mogelijk leek, w vervolgens in een uurtje ger geld. Schipper betaalt ei aanzienlijk deel van de koo som terug, en daarmee is kous af. Dat wil zeggen: als le betrokkenen zich aan 1 voorwaarde houden dat 1 geen vérdere informatie ve schaffen aan de buitenwerel en in het bijzonder de pei Want op pottenkijkers zit ieder geval Schipper niet ed te wachten. Haar advocal deed zelfs tijdens de schorsij nog een dappere poging 0 de berichtgeving over de zai beperkt te krijgen tot de ka mededeling dat de partijen 1 uit zijn. Het bedrag dat ha cliënte moet betalen zou ni interessant zijn. „Nou, van ons mag het w in de krant hoor", fluister! de aanhang van Mafoi bij h opnieuw binnengaan van rechtzaal. Op zaterdag 28 en zondag 29 oktober 2000 in de Groenoordhallen Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs. De schakel tussen werken en leren, bestemd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banen aanbod t Gratis entree! t een overzicht tanbod uit de regio! itree! Groenoordhallen, Willem de Zwijgerlaan 2. Leid Vlak voor het fout liep; Margje Vlasveld legt uit wat er misging. Aan de andere kant van de tafel hoort Hans Wolting (tweede van links) naar verhaal met ontzetting aan. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8